نکاتی مهم برای شروع ویلاگینگ در ایران

در مقاله قبل به طور کامل در مورد مبحث ویلاگ و ویلاگینگ برایتان توضیح دادم. در این مقاله نیز به طور مفصل‌تر در مورد ویلاگینگ در ایران و همچنین برخی سرویس‌های ویلاگ ایرانی برایتان صحبت خواهم کرد. پس اگر قصد دارید ویلاگ خودتان را داشته باشید اما هنوز آن را شروع نکرده‌اید، تا پایان این مقاله همراه من باشید که بتوانید با آگاهی بیشتری ویلاگ خودتان را راه اندازی کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
ویلاگ ( ولاگ یا ویدئو بلاگ ) چیست؟

” کسی که دوربین را بر روی دستش می‌گیرد و کارگردان و داستان پرداز زندگی روزمره خودش می‌شود. “

این ساده‌ترین و عامیانه‌ترین تعریف ممکن برای ویلاگ است. در واقع ویلاگ یکی از شاخه‌های وب نوشت و بلاگ نگاری است که در آن از ویدیو به عنوان رسانه اصلی استفاده می‌شود.

عادل طالبی، یکی از اساتید برجسته‌ی دیجیتال مارکتینگ در ایران، در مورد ویلاگینگ می‌گوید :

آینده متعلق به محتوای ویدیویی است و هر کس نتواند در این حوزه فعالیت کند، نمی‌تواند آینده روشنی داشته باشد.

او همچنین اظهار تاسف کرد که هنوز جوانان ایرانی در این حوزه فعالیت زیادی نکرده‌اند و در این سبک تولید محتوا خیلی عقبیم.

البته عقب بودن در این موضوع صرفا به علاقه یا فعالیت جوانان در این حوزه مربوط نمی‌شود. بلکه بسترهای ویلاگینگ نیز در ایران بسیار کمتر و ضعیف‌تر از کشورهای برجسته این حوزه است. در واقع در ایران بستر خوبی برای حمایت از تولید کنندگان ویلاگ وجود ندارد و ویلاگرها مجبورند از راه جذب اسپانسر و تبلیغات درآمد کسب کنند.

ویلاگینگ در ایران

اما هیچ یک از این‌ها نمی‌تواند ما را متقاعد به این کند که ویلاگینگ در ایران جواب نخواهد داد یا بیهوده است. بسیاری از افرادی که حالا در شبکه‌هایی مثل اینستاگرام یا آپارات به شهرت رسیده‌اند نیز در ابتدا همین تفکرات را داشتند، اما با پشت سر گذاشتن آنها با تمام سختی‌هایش، حالا به موفقیت خوبی رسیده‌اند.

اما برای شروع راه اندازی یک ویلاگ خوب در ایران، بهتر است آگاهی کامل در این مورد داشته باشید و بسترهای مناسب را بشناسید. پیش رفتن در این موضوع با آگاهی کامل می‌تواند درصد موفقیت شما را چندین برابر کند. در این مقاله قصد دارم نکاتی را برایتان بگویم که شما را با ویلاگنیگ در ایران به طور کامل آشنا کنم و بسترهایی را نیز برایتان معرفی کنم تا اگر قصد داشتید ویلاگ خود را راه اندازی کنید با دانسته‌های بیشتری استارت کار را بزنید.

بهترین پلتفرم‌های راه اندازی ویلاگ چیست؟

اگر از شخصی که در خارج ایران زندگی می‌کند در مورد بهترین جا برای ویلاگینگ سوال کنید، بی شک اسم یوتیوب را خواهد برد. در واقع یوتیوب را می‌توان به عنوان بهترین پلتفرم راه اندازی ویلاگ در کل دنیا معرفی کرد. تمام ویلاگرهای مشهور در دنیا، اساس و مبنای کار خود را بر روی سایت یوتیوب قرار داده‌اند و از پلتفرم‌های دیگر به صورت نمایشی استفاده می‌کنند.

البته کاملا در این موضوع حق دارند. چرا که یوتیوب بزرگترین، بهترین و پربازدیدترین سرویس اشتراک ویدیو در کل دنیا است. علاوه بر این شرایط خوبی که یوتیوب برای همکاری با صاحبان کانال‌ها و ویلاگرها در نظر گرفته، باعث شده که بخشی از درآمد یوتیوب که از راه تبلیغات قبل از ویدیوها یا بین ویدیوها بدست می‌آید، به خود ویلاگرها تعلق بگیرد. در واقع این یعنی هر ویدیویی که بازدید بیشتری داشته باشد، سود بیشتری برای سازنده آن ایجاد می‌کند.

نکته خوب ماجرا این است که این درآمد واقعا خوب است و یک ویلاگر معروف می‌تواند به راحتی تا ماهیانه حدود ۲۰ هزار دلار به طور مستقیم تنها از یوتیوب درآمد داشته باشد. این رقم برای افرادی که خود نیز اسپانسر برای کارشان می‌گیرند و یا تبلیغات می‌کنند، تا چندین برابر هم افزایش پیدا می‌کند.

افزون بر این، بعضی کانال‌ها مثل Unbox Therapy که برای یکی از موفق‌ترین کاربران یوتیوب به نام لوییس هیلسنتجر است، یا کانال MKBHD که صاحب آن مارکوس براونلی نام دارد، به نوعی شبکه تبلیغاتی برای برندهای معروف تبدیل شده‌اند.

ویلاگرهای یوتیوب

به این صورت که هر محصولی که توسط یکی از برندهای معروف مثل سامسونگ یا اپل تولید می‌شود، در ابتدا و قبل از عرضه جهانی به این افراد می‌رسد تا آن را نقد و بررسی کرده و در کانال خود قرار دهند. این هم باعث افزایش شدید بازدیدهای آنان می‌شود و هم درآمدی را به صورت مستقیم از برند مد نظر دریافت می‌کنند. جالب اینجاست بدانید صاحبان این دو کانال که از معروف‌ترین کانال‌های یوتیوب هستند، به ترتیب ۳۵ و ۲۵ سال سن دارند.

در مورد ایران چطور؟

اما خب تمام این موارد مخصوص کشورهای دیگر است و ما در ایران هستیم و احتمالا خودتان شرایط را بهتر بدانید. دسترسی به صورت مستقیم به سایت یوتیوب از ایران امکان پذیر نیست و بسیاری از مخاطب‌های یک ویلاگر فارسی زبان به راحتی نمی‌توانند وارد این سایت شوند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
۵ تکنیک استفاده از تنظیمات اتوماتیک دوربین

بنابراین چون بسیاری از مخاطب‌های احتمالی یک ویلاگر ایرانی برای گذراندن وقت و یا تفریح به ویلاگ او رجوع می‌کنند، احتمالا یوتیوب محل مناسبی برای انتشار اختصاصی محتوای ویدویی به زبان فارسی نیست. البته که راه‌هایی برای انتشار ویدیو در یوتیوب نیز وجود دارد. برای مثال تولید محتوای ویدیویی به دو یا چند زبان ( که البته زبان انگلیسی از همه مهم‌تر است، چرا که اغلب جمعیت بازدید کنندگان را تشکیل می‌دهد ).

اما مهمترین نکته برداشت پول از یوتیوب در صورت کسب درآمد از آن است. ایران و چند کشور دیگر در لیست سیاه یوتیوب هستند و امکان برداشت پول از طریق حساب‌های بانکی ایرانی از یوتیوب امکان پذیر نیست. بهترین راه این است که یا خودتان یک حساب خارجی داشته باشید و یا با شخصی از اقوام یا دوستان که در خارج از کشور سکونت دارد ارتباط بگیرید و از طریق او پول را برداشت کنید.

اما تمام نکاتی که گفتم به این معنی نیست که شما به عنوان یک ایرانی، اگر به هر دلیلی نتوانستید در یوتیوب ویدیو منتشر کنید، پس نمی‌توانید یک ویلاگر شوید. باید بدانید که پلتفرم‌های متعددی برای ویلاگینگ در ایران وجود دارد که می‌توانید در تمام آنها فعالیت داشته و درآمد خوبی را کسب کنید. در ادامه بعضی از این پلتفرم‌ها را برایتان معرفی خواهم کرد.

ویلاگینگ چیست

تلگرام

حتی بعد از مسدود شدن تلگرام نیز این شبکه همچنان بین کاربران ایرانی محبوبیت خود را حفظ کرد و کاربران با وجود سختی‌هایی که برای گذر از تحریم داشتند، اما باز هم از آن استفاده کردند. بنابراین اگر به فکر ویلاگینگ بودید، ابتدا برای ساخت یک کانال در تلگرام اقدام کنید.

تلگرام قابلیت‌‎های گسترده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و همین یکی از دلایل محبوبیت آن است. شما می‌توانید به سادگی ویدیوی خود را با بالاترین کیفیت ممکن آپلود کنید و برای آن متن یا توضیح یا هر چیز دیگری نیز قرار دهید. بعضی افراد هنوز با دیدن فیلم در تلگرام راحت هستند.

اینستاگرام

اینستاگرام بی شک محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران است. تعداد کاربران ایرانی نیز این موضوع را تایید می‌کند. البته بهتر است این را هم اشاره کنم که یکی از دلایل محبوبیت زیاد اینستاگرام، مخصوصا در سال‌های گذشته، مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی دیگر نظیر فیسبوک و توییتر در ایران است.

اینستاگرام به خودی خود یک پلتفرم برای انتشار عکس‌های شماست. اما با توجه به امکان قرار دادن ویدیو در آن، می‌توان به عنوان ویلاگ نیز از این شبکه استفاده کرد. در غیر این صورت هیچکدام از ویلاگرهایی که در سطح بین‌المللی کار می‌کنند یا در کارشان به شهرت رسیده‌اند، حاضر نیستند اساس و پایه کار خود را در اینستاگرام قرار دهند. حتی با وجود معرفی قابلیت IGTV و پیشرفت قابل توجه آن در چند وقت گذشته.

اما خب در حال حاضر اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران است و اگر دوست دارید کار ویلاگینگ یا حتی بلاگری را شروع کنید، بهتر است کارتان را در این شبکه اجتماعی با قدرت شروع کنید. اگر چرخی در اینستاگرام بزنید، می‌توانید بلاگرهایی را ببینید که با دنبال کنندگان زیادی که بدست آوردند، درآمد قابل توجهی دارند.

راهنمای ویلاگینگ

در واقع مهمترین منبع درآمد ویلاگرهایی که از طریق اینستاگرام فعالیت می‌کنند، تبلیغات است. به این صورت که یک شرکت تبلیغاتی محصولی را برای ویلاگرها ارسال کرده و آنها با معرفی محصول به صورت ویدیویی یا حتی متنی، مبلغی را به عنوان هزینه تبلیغ دریافت می‌کنند.

IGTV اینستاگرام پلتفرمی است که با استفاده از آن می‌توانید ویدیوهایی با مدت زمان بیش از یک دقیقه را در اینستاگرام آپلود کنید. تا قبل از ظهور IGTV، کاربران تنها می‌توانستند ویدیوهایی یک دقیقه‌ای ارسال کنند. اما با ظهور این تکنولوژی جدید، شرایط کاملا عوض شده است. البته مدت زمان ویدیو بستگی به جایگاه شما در اینستاگرام دارد. مدت زمان مجاز برای کاربران معمولی اینستاگرام فعلا ۱۰ دقیقه است، اما برای سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها که فالوورهای بسیاری دارند، به یک ساعت هم می‌رسد.

آپارات

قطعا کسی نمی‌تواند این را انکار کند که محبوب شدن آپارات در ایران، فقط و فقط به دلیل مسدود بودن یوتیوب و سختی دسترسی به آن است. آپارات هم از این موضوع آگاه است و به همین دلیل مدتی است که به تولید محتوا به صورت جدی مشغول شده و با تولید کنندگان محتوای خوب قرارداد می‌بندد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
۲۱ نکته برای عکاسی آرشیوی (عکاسی استوک)

مکانیزم کلی کار آپارات بسیار شبیه به یوتیوب است. به این صورت که با تایید شدن اکانت شما به عنوان یک تولید کننده، بخشی از درآمد حاصل از نمایش تبلیغات قبل از پخش ویدیو یا در وسط ویدیو، به خود شما تعلق می‌گیرد. این اتفاق در آپارات جدید است و باعث شده ویلاگرهای بسیاری به همین دلیل، آپارات را به عنوان اساس کار خود قرار دهند.

البته افرادی که تجربه کار کردن در آپارات یا تولید محتوا و ویلاگینگ برای آن را دارند، این را به صراحت بیان می‌کنند که درآمد حاصل از آن اصلا چشمگیر نبوده و به هیچ وجه قابل مقایسه با یوتیوب نیست. اما به عنوان یک ویلاگر ایرانی، همین که کار شما توسط افراد زیادی مشاهده می‌شود هم بسیار خوب است و می‌توانید برای کسب درآمد بیشتر از این راه، به دنبال جذب اسپانسر یا تبلیغات باشید.

ویلاگینگ

یوتیوب

در مورد یوتیوب در همین مقاله کمی صحبت کرده‌ام. این نکته را هم گفتم که بسیاری از کاربران به دلیل مسدود بودن یوتیوب، امکان دسترسی به آن را ندارند. در واقع اگر کاربری بخواهد از ویدیوی شما بازدید کند، این ویدیو باید جذابیت بسیار زیادی داشته باشد تا او را قانع کند که تحریم‌ها را دور بزند.

اما نکته اصلی این است که اگر به عنوان یک ویلاگر حرفه‌ای قصد فعالیت دارید، بهتر است اصلا و در هیچ شرایطی بیخیال یوتیوب نشوید. اولین دلیل، سئوی بسیار قوی ویدیوهای شما در یوتیوب است. به این صورت که حتی چند دقیقه بعد از آپلود کردن ویدیو در کانالتان، می‌توانید آن را در صفحه اول جستجوی گوگل ببینید. یوتیوب جزو پربازدیدترین وبسایت‌های دنیاست و به همین جهت معمولا جایگاهی بسیار عالی در جستجوی گوگل دارد.

علاوه بر این، شما می‌توانید تعداد بسیار زیادی لینک را در قسمت Description یا توضیحات ویدیویی که آپلود کردید قرار دهید. افرادی که کمی در مورد اصول سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو اطلاعات داشته باشند، می‌تواند این نکته را تایید کنند که حضور این لینک‌ها بسیار با ارزش و مهم است.

اما دومین دلیلی که به هیچ وجه نباید یوتیوب را نادیده بگیرید، این است که تمام مخاطبان فارسی زبان شما الزاما در ایران سکونت ندارند و افراد ایرانی بسیار زیادی در کشورهایی زندگی می‌کنند که یوتیوب در آنها مسدود نیست. همچنین اگر ویلاگینگ خود را با زبان فارسی انجام می‌دهید، باید بدانید که چند کشور فارسی زبان دیگر هم در دنیا وجود دارند.

همچنین فراموش نکنید که یوتیوب در حال حاضر هم، مخاطبان و دنبال کنندگان زیادی در ایران دارد که حاضرند تحریم‌ها را دور بزنند تا به آن دسترسی داشته باشند. مخصوصا از زمانی که تلگرام مسدود شده، افراد بیشتری از نرم‌افزارهای تغییر IP به صورت مداوم استفاده می‌کنند و همین باعث شده به راحتی به یوتیوب هم دسترسی داشته باشند. این افراد عموما از قشر جوان و تحصیل کرده ایران هستند و می‌توانند مخاطبان بسیار خوبی برای ویلاگ شما باشند. پس با خیال راحت محتوایی در سطح بالا تولید کنید تا برای دنبال کنندگانتان جذابیت داشته باشد.

ویلاگر کیست؟

یک ویلاگر ایرانی چگونه درآمد کسب می‌کند؟

اما در این بخش از مقاله، به مبحث کسب درآمد از راه ویلاگینگ در ایران می‌پردازیم. در واقع کسب درآمد از این راه به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که مستقیم یا غیر مستقیم است. در ادامه به چند نمونه از این راه‌ها اشاره خواهم کرد :

تبلیغات

یکی از راه‌های کسب درآمد همین تبلیغات است. به این صورت که شما با تولید محتوا دنبال کنندگان زیادی جذب می‌کنید و سپس از طرف شرکت‌ها یا فروشگاه‌های مختلف محصولاتی را به صورت رایگان دریافت می‌کنید. حالا وظیفه شما این است که این محصول را به صورت ویدیویی یا به هر شکل دیگری تبلیغ کنید و آن را در کانال یا صفحه خود قرار دهید.

برای مثال شما در زمینه عکاسی تولید محتوا می‌کنید و یکی از شرکت‌های تولید ماگ و لیوان برای شما چند عدد ماگ با طرح‌های مختلف دوربین ارسال می‌کند تا آنها را برایش تبلیغ کنید. شما از این ماگ‌ها عکس می‌گیرید و آنها را در صفحه خود قرار داده و به صفحه فروشنده لینک می‌کنید. این تمام کاری است که در تبلیغات مستقیم باید انجام بدهید.

آموزش ویلاگینگ

اما یک راه دیگر تبلیغات به صورت غیر مستقیم است. برای مثال شما به سفر می‌روید و از تجربیات خود فیلم گرفته و در کانالتان منتشر می‌کنید. حالا یک شرکت تولید لوازم مخصوص سفر برای شما محصولاتی را ارسال می‌کند تا در یکی از سفرهایتان از آن استفاده کنید. شما هم این کار را انجام می‌دهید. برای مثال این وسیله می‌تواند یک کفش یا یک کوله پشتی باشد. شما از آن استفاده می‌کنید و در بین صحبت‌هایتان در ویدیو به آن اشاره می‌کنید یا آن را به صفحه فروشنده لینک می‌کنید.

اگر شرکتی به طور کلی با شما قرارداد ببندد که تمام محصولات او را استفاده کنید یا در ویدیوهایتان از او نام ببرید، در واقع او اسپانسر شما است و این جزو تبلیغات محسوب نمی‌شود. در مورد اسپانسر نیز صحبت خواهم کرد. اما این نکته را به یاد داشته باشید که مهم‌ترین عامل، تبلیغات هوشمندانه‌ای است تا کاربر را به سمت خود جذب کند.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
بهترین دوربین‌های بدون آینه ۲۰۱۹
بهترین گوشی‌‎های سال ۲۰۱۹ از نظر دوربین

اسپانسر

گرفتن اسپانسر متداول‌ترین راهی است که تمام ویلاگرهای دنیا از طریق آن درآمد زیادی را بدست می‌آورند. اسپانسر به این معنی است که یک شخص یا یک شرکت ( در هر زمینه کاری ) با شما قرارداد بسته و در ازای تبلیغ کردن آن برند یا محصولاتش، به شما پول پرداخت می‌کند.

یکی از تفاوت‌های تبلیغات با گرفتن اسپانسر این است که شما در تبلیغات می‌توانستید به صورت نامحسوس یا هوشمندانه و پنهان یک محصول را تبلیغ کنید. اما در تبلیغات اسپانسری، باید به صورت مستقیم نام برند را گفته و محصولات او را معرفی کنید. یکی از متداول‌ترین نمونه‌ها، برنامه‌های آموزش آشپزی در تلویزیون است که برای مثال آشپز غذایی را درست کرده و در انتهای برنامه محصولات برند اسپانسر را معرفی می‌کند.

این شیوه تبلیغات ممکن است بر روی بیننده تاثیر منفی بگذارد. چرا که هیچ کس دوست ندارد در هنگام دیدن برنامه مورد علاقه‌اش تبلیغی انجام شود. شاید تبلیغات به صورتی باشد که او متوجه موضوع نشود، اما در بحث اسپانسرینگ او کاملا متوجه خواهد شد.

تبلیغات ویلاگینگ

بعضی از اینفلوئنسرها و ویلاگرها نیز به نوعی کاربر را به تمسخر می‌گیرند. به عنوان مثال او خیلی اتفاقی از جلوی یک فست فود عبور می‌کند و خیلی اتفاقی‌تر به داخل آن می‌رود و یکی از غذاها را تست می‌کند و در مورد کیفیت آن با شما صحبت می‌کند و شما را به آنجا دعوت می‌کند. این شیوه تبلیغات نه تنها هوشمندانه نیست، بلکه کاملا بیننده را به تمسخر می‌گیرد.

تایم تبلیغ اسپانسر نیز می‌تواند به تناسب با فیلم شما باشد. برای مثال در یک فیلم سینمایی ممکن است حدود ۵ یا ۶ دقیقه باشد و در یک ویدیوی کوتاه بیست دقیقه‌ای از یک ویلاگر، می‌تواند بین ۴۰ ثانیه تا ۲ دقیقه باشد.

کسب درآمد از طریق بازدید ویدیو در آپارات

همانطور که کمی بالاتر توضیح دادم، آپارت نیز به تازگی کاری مشابه یوتیوب انجام داده و با تولیدکنندگان محتوا قرارداد می‌بندد تا بخشی از درآمد حاصل از تبلیغات بین ویدیو را به خود ویلاگر بدهد. گرچه درآمد آن اصلا قابل مقایسه با یوتیوب نیست و شاید برای هیچ تولید کننده محتوایی راضی کننده نباشد، اما همین هم می‌تواند خوب باشد.

نقد و بررسی و آنباکس گجت‌های جدید

یکی از متداول‌ترین روش‌های ویلاگینگ ، مخصوصا در یوتیوب، تولید محتوا به صورت آنباکسینگ یا نقد و بررسی است. به این صورت که هر شرکتی، متناسب با حوزه فعالیت شما، محصولاتش را برایتان ارسال کرده و شما وظیفه دارید آن را به صورت کاملا صادقانه آنباکس کرده و نقد و بررسی کنید و یا با محصولات دیگر مقایسه کنید. برای مثال می‌توانید صفحه Chris Winter Photography را در یوتیوب ببینید.

به صورت کلی دو نکته برای ویلاگینگ به شیوه نقد و بررسی وجود دارد. اولین نکته اینکه در ازای معرفی و نقد و بررسی یک محصول، شما می‌توانید پولی را از شرکت سازنده دریافت کنید یا اگر ارزش مادی آن محصول به اندازه هزینه درخواستی شما بود، می‌توانید همان محصول را برای خودتان بردارید.

اسپانسر در ویلاگ

دومین نکته صداقت است که کمی بالاتر نیز به آن اشاره کردم. در واقع شما باید معایب یک محصول را به صورت کامل و واضح توضیح دهید و ویژگی‌های مثبت را نیز بدون هیچگونه اغراقی بیان کنید. این به طور مستقیم با اعتبار شما در این کار ارتباط دارد. هرچه شما صداقت بیشتری در کارتان داشته باشید، اعتبار بیشتری نزد شرکت‌های مختلف و همچنین مردم پیدا خواهید کرد و این مهمترین نکته در ویلاگینگ است.

همچنین با این کار شرکت‌های مختلف تنها محصولات ارزشمند و خوب خود را برایتان ارسال می‌کنند و شما از شر محصولات ضعیف و بی کیفیت خلاص می‌شوید. چرا که می‌دانند شما با آنها تعارف ندارید و اگر محصولشان ایرادی داشته باشد، آن را خواهید گفت.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
بهترین دوربین‌های DSLR سال ۲۰۱۹
بهترین دوربین‌های کنون برای فیلمبرداری

معروف شدن !

یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد از طریق ویلاگینگ این است که خودتان را معروف کنید. در واقع با این کار شما بیشتر شناخته خواهید شد و اگر فعالیت یا شغل خارجی داشته باشید، می‌توانید از این راه درآمد کار اصلی خود را افزایش دهید.

برای مثال فرض کنید شما مدرس عکاسی هستید و از طریق ویلاگینگ به شهرت رسیده‌اید. قطعا بعد از کسب شهرت افراد بیشتری برای آموختن عکاسی به شما رجوع خواهند کرد. البته بهتر است متناسب با فعالیت اصلی خود ویلاگ بسازید. یعنی اگر عکاسی آموزش می‌دهید، در مورد همین موضوع هم فیلم بسازید و سعی کنید با روش‌های هوشمندانه کاربران را به استفاده از خدماتتان ترغیب کنید.

بسیاری از اساتید بزرگ موسیقی نظیر سامان احتشامی یا پیمان صمیمی نیز از همین روش استفاده کرده‌اند که یکی از بهترین روش‌ها در ویلاگینگ محسوب می‌شود. این روش هیچکدام از مزاحمت‌ها و اذیت‌هایی که در تبلیغات یا اسپانسرینگ برای کاربر به وجود می‌آید را ندارد. برای همین افراد بیشتری را می‌توانید به سمت خود جذب کنید.

ویلاگینگ

جمع بندی

ویلاگینگ یکی از جدیدترین راه‌های کسب درآمد در دنیاست که در ایران هم چند سالیست مورد استقبال قرار گرفته، اما هنوز خیلی راه برای پیشرفت دارد. به همین دلیل پیشرفت در آن قطعا ساده‌تر خواهد بود. شما می‌توانید به دنبال شکاف‌ها یا خلاء‌های ویلاگینگ در ایران بگردید و آن را پر کنید. این کار شما را خیلی سریع به شهرت و درآمد خواهد رساند.

این را هم فراموش نکنید که افراد بسیاری ادعای فعالیت در زمینه ویلاگینگ را دارند، اما کارشان هیچ شباهتی به ویلاگینگ ندارد و بهتر است این افراد را الگوی خود قرار ندهید. همچنین بلاگینگ را با ویلاگینگ و بلاگ را با ویلاگ اشتباه نگیرید!

پس ویلاگینگ به عنوان حرفه‌ای که در حال پیشرفت و شناخته شدن با سرعت زیادی است، می‌تواند پتانسیل خوبی برای پیشرفت، شهرت و درآمد شما باشد. در مقاله بعدی، دوربین‌‎هایی را برایتان معرفی خواهم کرد که برای ویلاگینگ مناسب باشند. پس همچنان همراه مجله دیدنگار باشید.

امیدوارم نکاتی که در این مقاله گفتم برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت وجود پرسش، آن را در بخش نظرات بیان کنید تا پاسخ دهم.