چگونه باتری دوربین خود را بهبود ببخشیم ؟

در این مقاله قصد دارم نکاتی را به شما در مورد بهبود باتری دوربین بگویم تا هیچ گاه در حین عکاسی با هشدار کمبود باتری مواجه نشوید.

دیر یا زود، هر عکاسی با هشدار ترسناک کم شدن ظرفیت باتری دوربین خود برخورد می‌کند. قانون هشتم عکاسی بیان می‌کند که با افزایش جذابیت صحنه در مقابل دوربین، شارژ باقیمانده باتری آن کاهش می‌یابد. اما هرگز نترسید، در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختم تا بتوانید با روش‌هایی باتری دوربین خود را بهبود ببخشید.

در پایین، من مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بهبود عمر باتری دوربین خود انجام دهید را توضیح خواهم داد تا هیچ فرصتی را برای عکسی از دست ندهید.

نور صفحه نمایش را کم کنید

بخش که از همه بیشتر باعث تخلیه باتری در یک دوربین می‌شود نمایشگر LCD آن است، هم صفحه نمایش عقب و هم منظره یاب الکترونیکی. این دلیل بزرگی است برای اثبات این که DSLR ها تقریباً همیشه از مشخصات باتری با عمر طولانی‌تری نسبت به دوربین‌های بدون آینه برخوردار هستند. منظره یاب اپتیکال به شما امکان می‌دهد تا به طور کامل از LCD استفاده نکنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
کاهش نویز در عکاسی هوایی : چگونه نویز را در عکس‌های پهبادها کاهش دهیم ؟

با این حال، اگر از DSLR خود در حالت لایو ویوو استفاده می‌کنید، متوجه خواهید شد که عمر باتری آن به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. در مقابل آن دوربین‌های بدون آینه هستند که این می‌تواند فرصت خوبی برای مقایسه عمر باتری آنها باشد. ال سی دی ها انرژی زیادی از باتری دوربین می‌گیرند.

اما هدف من از این توضیحات چه بود ؟ ساده است، شما همیشه باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا کمتر از نمایشگر استفاده کرده و عمر باتری طولانی‌تری داشته باشید.

برای کاربران دوربین‌های DSLR، این بدان معنی است که بهتر است از منظره یاب اپتیکال به جای نمایشگر LCD استفاده کنید و برای عکاسانی که از دوربین‌های بدون آینه استفاده می‌کنند، باید مرتباً دوربین را خاموش کنید، یا آن را تنظیم کنید به طوری که منظره یاب تنها وقتی آن را به چشم خود نزدیک می‌کنید فعال شود.

تنظیمات Battery Saver را بهینه کنید

اکثر دوربین‌ها دارای گزینه‌هایی در منو هستند که برای بهبود عمر باتری و به حداکثر رساندن زمان عکاسی شما طراحی شده اند. به عنوان مثال، تنظیم ” metering timeout ” به شما امکان می‌دهد قبل از خاموش کردن سیستم اندازه گیری، مدت زمانی که می‌خواهید دوربین فعالیتی نداشته باشد را انتخاب کنید.

فراتر از آن، تعدادی از دوربین‌های امروزی دارای حالت ” Eco ” هستند که مصرف برق را از LCD دوربین به حداقل می‌رساند. به عنوان مثال، در کانن EOS R، حالت Eco صفحه نمایش را به صورت خودکار خاموش می‌کند تا باتری به طور قابل توجهی افزایش عمر مفید در حین عکاسی داشته باشد. مطابق مشخصات رسمی که از سوی کانن اعلام شده، از 370 تا 540 شات را با هر بار شارژ کامل می‌توان ثبت کرد.

همچنین لازم به ذکر است که در دوربین‌های بدون آینه، منظره یاب الکترونیکی معمولاً از نمایشگر کارایی بیشتری داشته و البته باتری بیشتری هم مصرف می‌کند. EOS R تنها 350 عکس با استفاده از منظره یاب الکترونیکی و بدون استفاده از حالت Eco می‌تواند ثبت کند. از طرف دیگر سونی A7R IV با استفاده از منظره یاب الکترونیکی می‌تواند تا 530 شات و از طریق نمایشگر تا 670 شات را ثبت کند.

اگر هیچ کدام از این موارد برای شما صدق نمی‌کند، یک گزینه که همیشه در اختیار شماست این است که روشنایی صفحه نمایش دوربین خود را پایین بیاورید. این ممکن است عکاسی را در شرایط پر نور کمی سخت‌تر کند، اما هرچه باشد بهتر از این است که انرژی مفید باتری را قبل از ثبت تمامی عکس‌هایتان از دست بدهید.

سایر تنظیمات دوربین و موارد اضافی که به عمر باتری آسیب می‌رساند عبارتند از :

  • لرزشگیر تصویر ( هم در داخل بدنه و هم در لنزها )
  • فلاش پاپ آپ روی دوربین
  • بلوتوث و WiFi
  • بیشتر لوازم جانبی خارجی : دانگل های GPS، محرک‌های روشنایی، ریموت‌های بی سیم، میکروفون‌ها و غیره.

گاهی اوقات، این قابلیت‌ها برای عکس‌های شما ضروری هستند، بنابراین ارزش قربانی کردن عمر باتری را دارند. اگر به آخرین نوار انرژی باتری خود رسیده‌اید، دوباره بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که از هیچ یک از تجهیزات جانبی اضافه‌ای استفاده نمی‌کنید.

باتری خود را گرم نگه دارید

در محیط‌های سرد، باتری‌های دوربین خیلی سریعتر از دمای اتاق خالی می‌شوند. همین امر در شرایط بسیار گرم نیز تا حدودی صادق است.

اغلب، بهترین راه حل در اینجا این است که اگر از دوربین استفاده نمیکنید باتری را از ان بیرون بیاورید و آن را در جیب داخلی لباس خود نگه دارید. حداقل ایده خوبی است که این کار را با باتری‌های اضافی انجام دهید، چرا که ممکن است تا زمان زیادی نخواهید از آنها استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آیا به ریموت شاتر دوربین برای عکاسی نیاز داریم ؟

با استفاده از این تکنیک، من بعضی اوقات توانسته‌ام باتری‌هایی را که دوربین من گفته انرژی آنها تمام شده را دوباره استفاده کنم و یک سری عکس اضافی را هم ثبت کنم. اما بهتر است باتری خود را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه گرم کنید، و نه تعمیر کردن آن. به طور خلاصه، اگر همیشه در محیط‎های سرد از باتری استفاده نمی‌کنید، آن را در یکی از جیب‌های گرمتان نگه دارید. درونی‌ترین لایه لباس شما ممکن است ایده آل باشد.

NIKON D800E + 70-200mm f/4 @ 135mm, ISO 800, 1/400, f/16.0

در مورد باتری‌های قدیمی محتاط باشید

با گذشت زمان، باتری‌ها توانایی نگه داشتن انرژی خود را از دست می‌دهند. این یک رفتار کاملاً عادی است، اما به این معنی است که باید در استفاده از باتری‌های قدیمی‌تر دقت بیشتری داشته باشید. دو باتری که برای سالها آنها را داشته‌اید ممکن است به اندازه یک باتری جدید عمر نداشته باشند.

به شخصه، من توصیه می‌کنم روی باتری‌ها با برچسب بزنید که آنها چند ساله هستند تا با نگاهی سریع این موضوع را متوجه شوید. این به عنوان روشی برای اطمینان از اینکه هیچ باتری را گم نکرده باشید نیز مفید است. اگر باتری‌های شما از شماره 1 تا 7 هستند به جز 4 …، می‌دانید کدام یک را گم کرده‌اید.

علاوه بر این، بسیاری از عکاسان دوستانی دارند که با سیستم‌های دوربین مشابه عکس می‌گیرند. اگر باتری‌های خود را برچسب گذاری می‌کنید، تشخیص این که در پایان سفر کدام یک از آنها برای شماست بسیار ساده‌تر خواهد بود.

این روزها، من اغلب هنوز هم از باتری‌های دوربین قدیمی خود استفاده می‌کنم، اما به این عادت کرده‌ام که حداقل یک باتری جدید در پایان هر سال می‌خرم. اما به خاطر اینکه بتوان پول خود را پس انداز کنم، تمایل به استفاده از باتری‌های شخص ثالث دارم ، گرچه می دانم این یک بحث بزرگ است. حداقل در استفاده من ، پولی که با باتری های دوربین‌های قدیمی خود دارم.

اما تنها مسئله‌ای که ممکن است به وجود بیاید این است که گاهی اوقات با معرفی نسل جدید دوربین، دیگر باتری‌های قدیمی قابل استفاده نبوده و سری جدید جایگزین می‌شود.

هنوز هم تصمیم گیری به عهده شماست. راه بسیار بهتر، گرچه گران‌تر، بازنشسته کردن باتری‌های قدیمی خود و خرید یک باتری جدید ( از تولید کننده اصلی ) است. به این ترتیب، می‌دانید که هر باتری که در یک زمان معین استفاده می‌کنید با حداکثر توان در این زمینه کار می‌کند.

از باتری اضافی استفاده کنید

واقعاً هیچ چیز برای حل این مشکل وجود ندارد جز اینکه چند باتری یدک همراه خود داشته باشید. باتری‌های دوربین وزن زیادی ندارند و فضای زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهند و آنقدرها هم گران نیستند. ( اگر یک باتری از یک تولید کننده معتبر را خریداری کنید، یک جفت باتری EN-EL15 نیکون حدود 30 دلار همراه با یک شارژر هزینه خواهد داشت. )

به طور کلی، باتری‌های اضافی شما را در همه شرایط غیرعادی و غیر معمول نجات می‌دهند. اگر پیاده روی طولانی‌ای را انجام می‌دهید که هر گرم وزن اضافی در آن اهمیت زیادی دارد، یا به طور تصادفی شارژر خود را برای یک سفر یک هفته‌ای فراموش کرده‌اید، بقیه نکات ذکر شده در این مقاله به طور ناگهانی بسیار مهم می‌شوند. اما برای عکاسی روزمره، فقط کافیست باتری‌های بیشتری از آنچه فکر می‌کنید نیاز دارید را همراه خود داشته باشید تا این مشکل از بین برود.

گفته شده روش‌هایی برای بهبود سیستم مدیریت باتری شما وجود دارد به گونه‌ای که همیشه یک باتری شارژ شده برای آماده شدن داشته باشید. به شخصه، من در حال حاضر یک باتری کامل شارژ شده، یک شارژر USB و یک پک پاوربانک در اتومبیل خودم دارم که بیش از یک موقعیت مرا نجات دادند. گذشته از آن، من شارژر باتری‌های خود را نیز در خانه همیشه به برق متصل کرده‌ام و به طور معمول هر باتری را از بعد از عکاسی شارژ می‌کنم.

برخی از عکاسان می‌گویند شارژ کردن باتری‌ای که کاملاً تمام نشده، کار بدی است. ظاهراً به ماندگاری باتری آسیب می‌رساند. خواه درست باشند یا نه، من ترجیح می‌دهم باتری‌های من در دراز مدت کمی سریعتر از بین بروند تا در منظره‌ای برنامه ریزی شده دوربین تنها نصف انرژی باقی مانده در باتری را نشان دهند.

اما به هر صورت، هرچه بیشتر بدانید، فضای کمتری برای اشتباه وجود دارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
Hi-Sync یا HSS چیست و چه کاربردی دارد ؟

نتیجه نهایی و جمع بندی

باتری خالی یکی از تجربه‌های آزار دهنده‌ای است که یک عکاس می‌تواند داشته باشد، و اگر این چیزی باشد که باعث شود یک فرصت خوب برای عکاسی را از دست بدهید، بسیار ویرانگر خواهد بود.

با برنامه ریزی دقیق و آماده سازی کافی، به ندرت در شرایطی قرار خواهید گرفت که نکات مدیریت عمر باتری مانند نکات فوق الزامی باشد. اما همه چیز همیشه 100٪ درست پیش نمی‌رود، در هر صورت خیلی کم پیش می‌آید که شما با خطر باتری کم مواجه شوید.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، خبر خوب این است که کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. کاربران DSLR باید از طریق منظره یاب اپتیکال عکاسی کنند. کاربران بدون آینه باید ( در مورد بیشتر دوربین‌ها ) با استفاده از نمایشگر LCD دوربین عکاسی کنند. می‌توانید از تنظیمات دوربین مانند WiFi ، IBIS ، فلاش پاپ آپ و بررسی تصویر خودداری کنید. همچنین بهتر است در سرما عکاسی نکرده و سعی کنید باتری خود را گرم نگه دارید.

یا اگر بدترین سناریو اتفاق بیفتد، می‌توانید بنشینید و با مغز خود عکس بگیرید. به نظر من، به هر حال این هم قسمتی از سرگرم کننده بودن عکاسی است !

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” چگونه باتری دوربین خود را بهبود ببخشیم ؟ “ گفتم برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.