تکنیک اضافه کردن افکت آتش بازی به آسمان

در این مقاله قصد دارم به شما تکنیک اضافه کردن افکت آتش بازی به یک آسمان صاف و ساده را آموزش بدهم.

فرض کنید شما بلد باشید که از آتش بازی در مراسم‌های مختلف عکاسی کنید، اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که قرار است با آن چه کاری انجام دهید ؟

ممکن است شما یک ترکیب بندی عالی از یک منظره شهری داشته باشید، اما در آسمان بالای سر آن هیچ آتش بازی مشاهده نشود، پس مجبورید مثل من یک عکس با آسمان خالی و بدون هیچ عنصر اضافه دیگری ثبت کنید.

در این آموزش، یاد می‌گیرید که چگونه می‌توانید این آتش بازی‌ها را در عکس‌های منظره شهری خود به کار برده و استفاده کنید، تا بتوانید تصویری ساده را از چنین حالتی :

به این حالت تغییر دهید :

این آموزش در واقع تکنیک اضافه کردن یک عنصر اضافه به عکس شماست. اما به یاد داشته باشید هدف از یادگیری این تکنیک تنها این نیست که بتوانید افکت آتش بازی را به عکس‌های خود اضافه کنید، بلکه به طور کلی یاد می‌گیرید با استفاده از ابزارها و روش‌های خاصی که شاید قبلا از آن استفاده نمی‌کردید، یک عنصر را با تصویر خود به سادگی ترکیب کنید.

اگر می‌خواهید ببینید که چگونه به غیر از افکت آتش بازی ، می‌توانید عناصر دیگری را هم با همین تکنیک به تصاویر خود اضافه کنید، کافیست یک جستجوی کوچک در اینترنت داشته باشید، مقالات زیادی در این زمینه وجود دارد که به ترکیب تصاویر با یکدیگر می‌پردازد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آیا به ریموت شاتر دوربین برای عکاسی نیاز داریم ؟

از ترکیب چندین عنصر در یک منظره شهری گرفته تا افکت دبل اکسپوژر یا استفاده از تکنیک HDR برای دستیابی به جزئیات بیشتر در یک عکس پر کنتراست.

آنچه شما برای انجام این تکنیک نیاز دارید :

  • یک عکس با آسمان خالی فراوان
  • یک ( یا چند ) عکس از آتش بازی

اگر می‌خواهید با فایل‌های همین آموزش تمرین کنید، می‌توانید عکس پس زمینه به علاوه افکت آتش بازی را از اینجا دانلود کنید.

افکت آتش بازی را در کدام قسمت تصویر اضافه کنیم ؟

می‌توانید افکت های آتش بازی را در هر جایی که دوست دارید در عکس خود قرار دهید، گرچه این امر به قرار دادن آنها در آسمان کمک می‌کند. اگر ساختمان‌ها یا اشیاء دیگری وجود داشته باشند که بخشی از آسمان را مسدود می‌کنند، لازم نیست نگران باشید؛ در واقع، با این اتفاق افکت‌هایی که ما با عکس اضافه می‌کنیم طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

ابتدا، شما باید چشم انداز اصلی یا عکس منظره شهری خود را در نرم افزار فتوشاپ باز کنید و عکس‌های آتش بازی را به صورت لایه‌هایی جداگانه در بالای لایه اصلی اضافه کنید.

هر لایه افکت آتش بازی را بصورت جداگانه انتخاب کرده و از ابزار ” Move ” برای قرار دادن آنها در جایی مناسب در آسمان استفاده کنید.

سپس از ابزار ” Free Transform ” ( مسیر Edit -> Free Transform را دنبال کنید ) برای تغییر اندازه عکس‌های آتش بازی خود استفاده کنید تا به نظر برسد که به طور طبیعی با چشم انداز عکس شما مطابقت داشته باشند.

ترکیب آتش بازی‌ها در آسمان

اکنون که هر کدام از آتش بازی‌ها را در موقعیت خود قرار داده‌اید، تمام کاری که باقی مانده این است که آنها را به طور طبیعی با عکس اصلی خود ترکیب کنید. اما همه عکس‌هایی که از آتش بازی داریم با هم برابر نیستند. راحت‌ترین راه برای ترکیب عکس‌ها استفاده از حالت‌های ترکیبی یا blending modes است. این موارد در بالا سمت چپ پنل لایه‌ها یافت می‌شوند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
Hi-Sync یا HSS چیست و چه کاربردی دارد ؟

اگر عکسی با پس زمینه کاملاً سیاه دارید، احتمالاً می‌توانید این مسئله را فراموش کنید. در غیر این صورت، ممکن است نیاز به استفاده از ماسک‌های لایه‌ای داشته باشید.

سعی کنید blending modes را برای لایه آتش بازی خود تغییر دهید. ” Screen ” معمولاً در این جور مواقع بهتر از بقیه کار می‌کند، زیرا این حالت روشن‌ترین بخش‌های عکس شما را نگه داشته و تاریک‌ترین قسمت‌ها را حذف می‌کند. در این حالت، خود افکت آتش بازی به نمایش کشیده شده و آسمان سیاه اطراف آن از بین می‌رود تا تصویر نهایی‌تان درست شود.

اگر این تکنیک کار نمی‌کند، دلیلش آن است که در عکس آتش بازی خود یک عنصر اضافه دارید، یک ماسک لایه‌ای اضافه کنید و سعی کنید با یک قلم مو بزرگ و نرم، روی بخش‌هایی که نمی‌خواهید را نقاشی کنید. در این عکس یک دنباله نور وجود دارد که در جلوی آبشار نور ایجاد شده توسط نور افشان دیده می‌شود. با استفاده از ماسک لایه‌ای می‌توانید این بخش‌های اضافه را حذف کنید.

در تصویر زیر، ناحیه‌ای که در لایه ماسک شده رنگ شده است به رنگ قرمز برجسته نمایش داده می‌شود. با نقاشی روی این قسمت از لایه ماسک شده با یک برس سیاه، دیگر این قسمت از تصویر نشان داده نمی‌شود و به همین دلیل جلوی ساختمان‌ها ظاهر نمی‌شود.

اگر یک لحظه لایه پایه را بردارم، می‌بینید که چقدر از تصویرم رنگ شده است.

قرار دادن آتش بازی در پشت ساختمان

با تکرار تکنیکی که در بالا به آن پرداختیم می‌توانید وسایل آتش بازی بیشتری به تصویرتان اضافه کنید، اما در نهایت این احتمال وجود دارد که اگر بخواهید یک نیمه از افکت آتش بازی را پشت یک ساختمان قرار دهید، به مشکل برخورد خواهید کرد.

همانطور که در مرحله دوم انجام دادید، می‌توانید یک لایه ماسک شده ایجاد کنید و 100٪ روی آن بزرگنمایی داشته باشید و با یک براش سخت، ساختمان را از آتش بازی جدا کنید. اما یک روش بسیار ساده تر وجود دارد : ابزار ” Quick Selection “.

ابتدا مطمئن شوید که لایه پس زمینه شما انتخاب شده است، سپس با استفاده از این ابزار این ابزار هر بخشی که می‌خواهید را در آسمان یا اشیاء دیگر انتخاب کنید. این امر باعث می‌شود که ابزار، مرزی به آسمان و ساختمان‌ها مشخص کند که می‌توانید از آن برای برش بخش‌های اضافی استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تفاوت سافت باکس و چتر در عکاسی : کدام یک بهتر است ؟

سپس توسط بخش انتخاب شده، شما به سادگی باید لایه آتش بازی خود را انتخاب کرده و روی دکمه add layer mask کلیک کنید. این کار به طور خودکار بخش انتخاب شده را ماسکه می‌کند و ساختمان از افکت آتش بازی جدا می‌شود.

اضافه کردن بازتاب

تا کنون به نظر می‌رسد بسیار خوب پیش رفته باشیم، اما یک مشکل وجود دارد؛ هیچ بازتابی در آب وجود ندارد. این مشکل بسیار ساده بوده و حل کردن آن نیز آسان است.

با کپی کردن اولین لایه افکت آتش بازی خود ( مسیر Layer -> Duplicate Layer را دنبال کنید ) شروع کنید.

سپس لایه کپی شده را انتخاب کرده و بار دیگر ابزار ” Free Transform ” را باز کنید ( مسیر Edit -> Free Transform را دنبال کنید )، روی مرزهای لایه کلیک راست کرده و از منوی بازشده، Flip Vertical را انتخاب کنید.

اکنون، لایه کپی شده را درون آب و در جایی زیر آتش بازی اصلی که در آسمان بود قرار دهید. شاید بخواهید آن را کمی کوچک کنید تا با واقعیت مطابقت بیشتری داشته باشد یا موقعیت آن را تغییر دهید، بنابراین طبیعی‌تر به نظر خواهد رسید. برای ذخیره شدن تغییرات انجام شده، تیک را در نوار ابزار بالای فتوشاپ که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید بزنید.

بخش آخر که هنوز باقی مانده اضافه کردن تاری به سطح آب و افکت آتش بازی منعکس شده برای دستیابی به تطابق بیشتر با واقعیت است. اگر 100٪ بزرگنمایی کنید، می‌بینید که بازتاب آن کاملاً مناسب نیست.

برای تار کردن لایه مد نظر، می‌بایست مسیر Filter -> Blur -> Gaussian Blur را دنبال کنید.

به صورت دقیق پیش نمایش تصویر را بررسی کرده و میزان تاثیرگذاری افکت Gaussian Blur را تغییر دهید تا به نظر برسد که بازتاب در آب طبیعی‌تر است. سپس روی OK کلیک کنید.

این تکنیک را با هر لایه افکت آتش بازی به نوبه خود تکرار کنید تا تمام بازتاب‌ها اضافه شوند. اگر از لایه‌های ماسکه شده استفاده کرده‌اید، به ویژه برای قرار دادن افکت آتش بازی در پشت ساختمان یا اشیاء دیگر، احتمالاً مجبور خواهید بود این کارها را دوباره انجام دهید.

اما انجام مجدد آنها به صورت دستی و با استفاده از ابزار ” Quick Selection “، همانند مرحله سوم بسیار آسان خواهد بود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تکنیک‌های عکاسی خارق‌العاده در زمان‌های خارج از ساعات طلایی !

سخن نهایی و جمع بندی

با چند دقیقهصرف زمان، می‌توانید از این تکنیک‌ها برای اضافه کردن افکت آتش بازی یا هر شی مشابه به عکس‌های خود استفاده کنید.

امیدوارم که این آموزش ایده‌هایی را برای شما به وجود بیاورد که چگونه می‌توانید از حالت‌های ترکیبی یا blend modes، لایه‌های ماسکه شده و فیلترها برای تغییر عکس‌های خود استفاده کنید. البته، لازم نیست از این تکنیک‌ها تنها برای ترکیب کردن افکت‌های آتش بازی استفاده کنید، زیرا کارهای بسیاری وجود دارد که با آن می‌توان انجام داد.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” تکنیک اضافه کردن افکت آتش بازی به آسمان “ برایتان گفتم، مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.