تکنیک‌های عکاسی خارق‌العاده در زمان‌های خارج از ساعات طلایی !

در این مقاله قصد دارم تکنیک‌هایی را در مورد عکاسی خارق‌العاده در زمان‌هایی خارج از ساعات طلایی برایتان بگویم.

ساعات طلایی یکی از بهترین زمان‌های روز برای عکاسی با نور شگفت انگیز در طلوع و غروب خورشید است. با این حال، آیا تا به حال خودتان را به چالش کشیده‌اید که در این زمان‌ها عکس بگیرید ؟ اما خب ثبت تصاویری دراماتیک و خارق‌العاده همانند ساعات طلایی، در ساعات دیگر روز نیز ممکن است.

شما می‌توانید عکس‌های شگفت انگیزی را در زمان‌های خارج از ساعات طلایی ثبت کنید و روش‌هایی برای دستیابی به این هدف وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهم پرداخت. پس همراه من باشید …

عکاسی در ساعات آبی

عکاسی در ساعات آبی
Dreaming Spires, Oxford

ساعات آبی همانند ساعات طلایی زمان‌هایی در طول روز هستند که به شما به عنوان یک عکاس، این امکان را می‌دهند که تصاویر شگفت انگیزی را ثبت کنید. این به زمان گرگ و میش اشاره می‌کند که خورشید در زیر سطح افق قرار دارد و باقیمانده منظره، با نور غیرمستقیم خورشید، سایه‌ای عمدتاً آبی را به خود می‌گیرد. ساعت آبی به طور کلی 20-30 دقیقه طول می‌کشد و درست بعد از غروب و قبل از طلوع آفتاب رخ می‌دهد.

استفاده از سه پایه هنگام ثبت تصاویر در نور کم بسیار مهم است. تصاویر واضح‌تر با استفاده از سه پایه با به حداقل رساندن لرزش دوربین هنگام استفاده از سرعت شاتر آهسته‌تر حاصل می‌شود. از نظر بهترین سوژه‌های عکاسی در ساعات آبی، می‌توانید با مناظر شهری، جاده‌هایی با چراغ‌های روشن در امتداد آن، جاده‌هایی با ترافیک ماشین‌ها، پل‌ها، نمایشگاه‌ها و … شروع کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید !

چراغ‌ها را برای جلوه چشمگیر لحاظ کنید و برای اضافه کردن جاذبه از نور اضافی استفاده کنید تا به صحنه‌ای حماسی بدل شود. مهمتر از همه، خلاق باشید و نور مصنوعی و طبیعی را در کنار هم استفاده کنید. تنالیته‌ی رنگ‌های گرم ساختمان‌های روشن با آبی روشن و سرد آسمان می‌تواند به زیبایی آمیخته شود.

عکاسی در تاریکی شب

عکاسی در تاریکی شب

برای کنار گذاشتن دوربین بعد از ساعات آبی عجله نکنید. هنوز فرصت‌های بیشتری برای ثبت عکس‌هایی عالی در زمان‌هایی خارج از ساعات طلایی و ساعت آبی وجود دارد که یکی از آنها عکاسی در طول شب است.

اگرچه نور طبیعی از بین می‌رود، اما سوژه‌های دیگری برای عکاسی پیدا می‌شوند. با توجه به مناظر شهری، آسمان تاریک‌تر به نظر می‌رسد و در نتیجه می‌تواند به برجسته شدن سایر نقاط دیدنی شهر و چراغ‌های خیابانی کمک کند.

استفاده از نور ماه می‌تواند یک روش فوق‌العاده برای ثبت صحنه‌های عالی باشد، چرا که باعث می‌شود رنگ در مناظر مختلف کمی متفاوت به نظر رسیده و واقعا عالی باشد. این آسمان شب است که می‌تواند به شما کمک کند عکس‌های خارق‌العاده و شگفت انگیزی را ثبت کنید. می‌توانید از ستاره‌ها، مسیره ستارگان و حتی نور‌های شمالی عکاسی کنید.

عکاسی در نور اواسط روز

عکاسی در نور اواسط روز

بیشتر افراد تمایل دارند که از عکاسی در وسط روزخود داری کنند و ترجیح می‌دهند در ساعات طلایی عکس بگیرند. خب، خود را باز هم برای گرفتن عکس در خارج از ساعات طلایی با عکاسی در این ساعت از روز به چالش بکشید و می‌توانید بازده بسیار خوبی را نیز داشته باشید.

اگرچه نور وسط روز که به طور مستقیم از بالای سر می‌تابد، می‌تواند خشن باشد، اما به گونه‌ای دیگر فکر کنید. سوژه‌ها به خوبی روشن هستند، بنابراین به دنبال رنگ‌هایی باشید که بیشتر برجسته باشند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
سه تکنیک بی‌نظیر حالت اولویت دیافراگم ( AV ) در دوربین !

آسمان‌های آبی با مناظر شهری، ساختمان‌ها یا گل‌های رنگارنگ با زمینه‌ای از یک آسمان آبی روشن یا ابرهای پفکی سفید می‌توانند شگفت انگیز به نظر برسند. همچنین، پوشش ابر روی خورشید که الگوهای نور را به وجود می‌آورد، می‌تواند بسیار عالی باشد.

گزینه دیگر عکس گرفتن از نور منعکس شده در داخل خانه است. می‌توانید به بازار محلی خود بروید یا فضای داخلی یک ساختمان را ثبت کنید. هر دو مکان برای ثبت تصاویر در ظهر می‌توانند عالی باشند.

وقتی خورشید با زاویه‌ی کمی می‌تابد عکاسی کنید

وقتی خورشید با زاویه‌ی کمی می‌تابد عکاسی کنید

در طول زمستان، مدت زمان روشنایی روز کاهش می‌یابد و همه ما دوست داریم در خانه بمانیم و از راحتی خانه خود لذت ببریم. با این حال، این زمان بسیار خوبی برای بیرون آمدن و خلاقیت به خرج دادن با دوربین است تا بتوانید تصاویری شگفت انگیز و با شکوه از زمستان ثبت کنید. در این زمان، قوس‌های خورشید پایین‌تر از حد معمول همیشگی در آسمان قرار دارند که برای ثبت عکس‌هایی به یاد ماندنی مناسب است. از آنجا که این اتفاق در طول روز رخ می‌دهد، می‌توانید در هر زمان عکس‌های خوبی بگیرید.

مشاهده کنید که چگونه اثرات نور خورشید کم است و سایه‌های طولانی و چشمگیر را ایجاد می‌کند و آن را در تصاویر خود ثبت کنید. از سایه‌ها برای پشتیبانی از موضوع اصلی خود و ایجاد مقیاس استفاده کنید.

عکاسی در نور صبح

عکاسی در نور صبح
Yellowstone National Park, USA

یکی از بهترین زمان‌ها برای عکاسی در زمان‌هایی خارج از ساعات طلایی ، اوایل صبح است. اگر بعد از طلوع آفتاب که نور هنوز خوب است عکاسی کنید، می‌توانید تصاویر عالی‌ای را ثبت کنید.

چه در سفر باشید و چه در منطقه محلی خود، همیشه یک فرصت عکاسی صبحگاهی وجود دارد. می‌توانید با قرار دادن دوربین خود به سمت خورشید، در حالی که هنوز طلوع می‌کند، از مناظر برای مثال شهری عکس بگیرید. از طرف دیگر، دور خود را بچرخید و از نقاشی چراغ‌ها و نورهای شگفت انگیز شهر یا زمین که پشت شماست عکاسی کنید.

اگر در آب و هوای گرم‌تری قرار دارید، ممکن است با گذشت زمان آنقدر هوا گرم شود که امکان آسیب وارد شدن به تجهیزاتتان وجود داشته باشد. اگر دوست دارید از صحنه‌های خیابانی و مردم عکاسی مستند کنید، به محض گرم شدن هوا به خیابان‌های شلوغ بروید، چرا که در آن موقع از روز مردم زیادی به آنجا می‌روند. به دنبال هر گونه فعالیت جالب باشید و صحنه‌های حماسی از این سوژه ها ثبت کنید، این سوژه‌ها واقعا ارزشش را دارند که صبح را برایشان زودتر شروع کرده و بیدار شوید 🙂

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی با هزینه کم : ترفندهایی برای کاهش هزینه‌های سنگین عکاسی !

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید، می‌توانید در بسیاری از مواقع در زمان‌هایی خارج از ساعات طلایی ، تصاویر بسیار جذابی را ثبت کنید. زمانی را انتخاب کنید که دوربین خود را بیرون بیاورید و بروید و آن را انجام دهید !

آیا علاوه بر زمان‌هایی که برای شما گفتم، موارد دیگری را می‌شناسید که معرفی کنید ؟

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” تکنیک‌های عکاسی خارق‌العاده در زمان‌های خارج از ساعات طلایی ! “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.