در این مقاله قصد دارم به شما ده تکنیک در مورد استفاده از تبلت‌های گرافیکی و قلم نوری برای ادیت و روتوش آسان‌تر عکس‌ها در فتوشاپ و لایت روم بگویم.

از نظر پردازش و روتوش، تکنیک های اساسی زیادی وجود دارد که می‌توانید با ماوس و کیبورد از آنها استفاده کنید ( تاچ پد لپ تاپ از آن هم بدتر است ). با این حال، هنگامی که به مسائل پیچیده‌تری رسیدید، میزان دقت مورد نیاز برای اعمال برخی تنظیمات با این تجهیزات خسته کننده و سخت می‌شود. اینجاست که استفاده از تبلت‌های گرافیکی برای ادیت عکس به میان می‌آید. تبلت‌های گرافیکی، مانند مدل‌های کمپانی وکام، کنترل و دقت زیادی را در روتوش عکس به شما ارائه می‌دهند. آنها همچنین می‌توانند گردش کار شما را سرعت بسیاری ببخشند.

اگر قبلاً از تبلت‌های گرافیکی برای ادیت عکس استفاده نکرده‌اید، کم کم متوجه خواهید شد که آیا به آن نیاز دارید یا خیر.

جواب آن بستگی به مدت زمانی که کار عکاسی می‌کنید و البته ویرایش‌هایی که در مرحله پس پردازش دارید وابسته است. اما من می‌گویم، این یکی از آن دسته از تجهیزاتی است که اگر یک هفته از آن استفاده کنید، تعجب خواهید کرد که این همه مدت چگونه بدون آن کار کرده‌اید.

خطوط سمت چپ توسط تاچ پد لپ تاپ کشیده شده‌اند و می‌توانید ببینید که چگونه خطوط شیب دار بوده و کنترل کمی دارند. خطوط سمت راست اما با استفاده از یک تبلت گرافیکی و قلم نوری کشیده شده‌اند و تراز بودن و صاف بودن را به وضوح می‌توانید مشاهده کنید.

در حالی که تبلت‌های گرافیکی ( در بیشتر موارد ) برای استفاده شهودی و درک بهتر هستند، برخی از جنبه‌های ظریف استفاده از آنها ممکن است کمی مشکل ساز باشد. در این مقاله مجموعه‌ای از نکات برای کمک به شما در استفاده بهتر از تبلت گرافیکی ارائه شده است. پس همراه من باشید …

پیشنهاد نویسنده :
بهترین کامپیوترهای دسکتاپ مخصوص ادیت عکس در سال ۲۰۲۰ : بهترین PC ها برای عکاسان
بهترین لپ تاپ‌های مخصوص ادیت عکس در سال ۲۰۲۰ : حرفه‌ای‌ترین سیستم‌ها را داشته باشید !
بهترین مانیتورهای مخصوص ادیت عکس در سال ۲۰۲۰ : با کیفیت‌تر ببینید !
بهترین تبلت‌های مخصوص ادیت عکس در سال ۲۰۲۰ : سریع‌تر عکس‌هایتان را ویرایش کنید !

1- تنظیمات

اولین کاری که باید با تبلت گرافیکی خود انجام دهید، اطمینان از درست اعمال شدن تنظیمات آن است.

بسیاری از این دستگاه‌ها دارای قابلیت plug and play هستند و به نظر می‌رسد فقط با اتصال از طریق سیم کار می‌کنند، این مورد مد نظر من نیست.

در بیشتر موارد، اگر نرم افزار مخصوص دراویر تبلت گرافیکی و قلم نوری خود را نصب نکنید، احتمالا برایتان کار نخواهد کرد یا عملکرد آن درست نخواهد بود. پس از نصب بودن درایورهای مربوطه در لپ تاپ یا کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید.

به نظر می‌رسد بسیاری از تبلت‌ها بدون هیچ گونه نرم افزاری هم خوب کار می‌کنند، اما مهم است که بدانید بسیاری از ویژگی‌ها را در این حالت از دست خواهید داد.

ترجیحات شما ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. اگر می‌دانید که چیزی می‌تواند برای شما بهتر عمل کند، به نرم افزار نگاه کنید تا ببینید که آیا هر یک از تنظیمات در آنجا می‌تواند به شما در حل هر مسئله‌ای که ممکن است داشته باشید کمک کند.

2- دکمه‌های میانبر

بعد از اعمال تنظیمات مقدماتی، اکنون می‌توانید به دکمه‌های میانبر بروید.

بیشتر تبلت‌های گرافیکی تعدادی دکمه قابل برنامه ریزی را ارائه می‌دهند که می‌توانید هر عملکردی را که انتخاب کرده‌اید، برنامه ریزی کرده و تنظیم کنید. برخی از تبلت‌های ارزان‌تر ممکن است فقط چند دکمه داشته باشند، در حالی که در برخی از گران‌ترین‌ها دکمه‌ها می‌توانند بسیار بیشتر یا متقاوت‌تر باشند.

نحوه برنامه ریزی آنها به عهده شماست. یک راه خوب برای رسیدن به این هدف ، بررسی جریان کار عادی شما در فتوشاپ است. از چه ابزاری بیشترین استفاده را می‌کنید ؟ استفاده از کدام یک از این ابزار با کلیک بر روی یک دکمه آسان‌تر خواهد شد ؟

پس از انجام این کار، تمام کاری که باید انجام دهید این است که تنظیم دکمه‌ها به شکلی شود که مناسب شما باشد.

شما کنترل کاملی در نحوه تنظیم دکمه‌های میانبر دارید. از اینها به هر روشی که متناسب با شیوه کار شماست استفاده کنید.

اکنون، من دوست ندارم از دکمه‌های میانبر استفاده کنم و آنها مناسب من نیستند. تنها مورد استفاده من یکی است که به من امکان چرخاندن بوم را می‌دهد. ممکن است برای شما هم همینطور باشد. همین خوب است، و شما نباید خود را ملزم به استفاده از چیزی کنید که متناسب با نیاز یا رویکرد شما نباشد.

3- میانبرهای صفحه کلید

حتی با وجود تبلت گرافیکی، شما همچنان از صفحه کلید برای استفاده از میانبرهای فتوشاپ استفاده خواهید کرد. حتماً هر آنچه را که مربوط به شما باشد به خاطر بسپارید.

چه از لایت روم یا فتوشاپ یا هر نرم افزار دیگری استفاده می‌کنید، همچنان استفاده از صفحه کلید در کنار تبلت‌های گرافیکی برای ادیت عکس بسیار عالی خواهد بود.

این برنامه‌ها آنقدر عملکرد دارند که به هیچ عنوان امکان پذیر نیست همه کارهایی را که می‌توانید انجام دهید را در اختیار چند دکمه قرار دهید. به این ترتیب، زمان خود را تا هرجا که می‌توانید صرف یادگیری میانبرهای صفحه کلید کنید ( یا حداقل موارد مرتبط با کار خودتان را بیاموزید ).

استفاده از یک قلم نوری و صفحه کلید به طور همزمان می‌تواند در ابتدا سخت به نظر برسد، اما به سرعت خواهید فهمید که جای هیچ نگرانی نیست.

4- بازگشت

صحبت از میانبرهای صفحه کلید شد، یک مورد وجود دارد که احتمالاً بیش از سایر موارد از آن استفاده می‌کنید. Ctrl + z (cmd + z) برای از بین بردن آخرین عملی است که انجام دادید یا همان بازگشت یک مرحله‌ای به عقب. برای استفاده زیاد از آن اماده باشید.

استفاده از قلم به شما امکان می‌دهد تا با استروک‌های دقیق کار کنید، و درست مانند نقاشی، اولین بار همه این استروک‌ها کامل نمی‌شوند. مشکلی برای بازگشت به مرحله قبل وجود ندارد، تا زمانی که آن را به درستی دریافت کنید، بنابراین با ctrl + z (cmd + z) و ctrl + alt + z (cmd + alt = z) راحت باشید.

اگر فکر می‌کنید این گزینه برای شما مناسب است، می‌توانید یکی از دکمه‌های میانبر تبلت گرافیکی خود را برای آن تنظیم کنید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش استفاده از لایت روم موبایل : چگونه سریع‌تر ادیت کنیم ؟

5- تنظیمات براش

هنگامی که شروع به استفاده از تبلت‌های گرافیکی برای ادیت عکس می‌کنید، چند ویژگی را در فتوشاپ که قبلاً در دسترس شما نبود، باز می‌کنید.

مهمترین این موارد تنظیمات قلم مو یا براش است. به طور خاص، آنها همان تنظیمات فشار قلم هستند. با روشن کردن این مورد، شما کنترل فشار براش را از طریق فشار اعمال شده روی تبلت به دست می‌گیرید.

به عنوان مثال، اگر روی گزینه Always Use Pressure for Size کلیک کرده‌اید، اندازه قلم مو بسته به میزان فشار به سمت پایین روی تبلت تغییر خواهد کرد.

اگر این گزینه مورد استفاده شما باشد، فشار آرام‌تر و کمتر به صفحه‌ی تبلت می‌تواند قطر براش را کمتر و نازک‌تر کند. هر دو را روشن کنید و جلوه‌ها ترکیب شوند.

کنترل تنظیمات مربوط به سطح فشار، یکی از مهمترین موارد در تبلت‌های گرافیکی است.

این تنظیمات بسیار قدرتمند است و به خودی خود یکی از بزرگترین دلایل استفاده از تبلت‌های گرافیکی است. از نزدیک با این تنظیمات آشنا شوید زیرا آنها استفاده شما از تبلت‌های گرافیکی خود را برای ادیت عکس تعریف می‌کنند.

6- براش‌های کج

این نوع براش کمی خشن است، به همین دلیل ممکن است از آن برای روتوش عکس استفاده نکنید. با این حال آنها وجود دارند، خوب است قبل از اینکه به طور تصادفی با آن مواجه شوید، درباره آنها بدانید و فکر کنید که تبلت گرافیکی شما شکسته است.

استفاده از براش‌های شکسته به شما کمک می‌کند تسلط بیشتری روی کار با تبلت‌های گرافیکی و کشیدن خط داشته باشید.

این براش‌ها به روشی که قلم خود را نگه دارید پاسخ می‌دهند و شکل و بافت خروجی آنها را تغییر می‌دهند. این مورد یادآوری می‌کند که چگونه یک هنرمند سنتی می‌تواند از یک قلم مو یا مداد ( یا ابزارهای دیگر) برای ایجاد بافت‌ها و علائم مختلف استفاده کند.

اگر هیچ چیز دیگری در اختیار نداشتید، این یک ویژگی جالب برای ادیت کردن عکس است و اگر می‌توانید نحوه استفاده از آن را با عکاسی خود دریابید، قدرت بیشتری به شما می‌دهد.

7- آموزش دیجیتال آرت

استفاده از تبلت گرافیکی برای روتوش عکس می‌تواند همزمان بصری و البته حسی باشد. اگر پیشینه هنری در زمینه دیجیتال آرت یا دیجیتال پینت دارید ( من این تجربه را ندارم )، احتمالا راحت‌تر از سایر عکاسان با قلم‌های نوری و تبلت‌های گرافیکی می‌توانید کار کنید.

اگر، مانند من، شما تجربه هنری ( چه سنتی و چه دیجیتال ) ندارید، من توصیه می‌کنم وقت خود را برای تماشا و خواندن برخی از آموزش‌های نقاشی دیجیتال اختصاص دهید.

برخی از مفیدترین این آموزش‌ها عبارتند از :

ترسیم خطوط – این تمرینات به شما امکان کنترل قلم خود را می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا به حساسیت فشار تبلت خود عادت کنید. آنها همچنین به شما در ایجاد حرکات دقیق‌تر کمک می‌کنند، که در کل به افزایش کیفیت کار شما منجر می‌شوند.

این تمرین‌ها به شما کمک می‌کنند تا بر کشیدن خط با استفاده از تبلت‌های گرافیکی و قلم نوری مسلط شوید.

ترکیب‌ها – آموزش نقاشی دیجیتال که با نقاشی سنتی کمی فرق دارد. استفاده از تکنیک‌هایی مانند dodging و burning در این هنر وجود دارد که در کنترل ترکیبیات به شما کمک شایانی می‌کنند. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند تنظیمات خود را بهتر ترکیب کنید و به شما یاد می‌دهند کنترل بیشتر و بهتری روی همه چیز داشته باشید.

8- استروک براش و کنترل

اکنون که در مورد براش برای شما کمی توضیح دادم، فراموش نکنید که حتما برای استفاده از آن تمرین بسیار زیادی داشته باشید.

صرف زمان برای رنگ کردن یک بوم خالی و تمرین میزان فشار قلم مو به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به تبلت گرافیکی خود مسلط شوید.

سعی کنید فقط کار خود را محدود به روتوش عکس نکرده و در سایر ژانرها نیز تمریناتی داشته باشید.

تمرین و یادگیری خود را فقط به یک بار محدود نکنید، چندین بار و هر بار در یک فاصله زمانی مشخص تمرین کنید تا تسلط بیشتری بر موضوع داشته باشید.

9- خودتان را گرم کنید !

این یکی کاملاً اختیاری است، اما اگر احساس ضعف می‌کنید و به نتیجه دلخواه خود نرسیدید، می‌توانید تکنیک دیگری از هنرمندان سنتی قرض بگیرید و خودتان را به اصطلاح گرم کنید !

هیچ چیز فانتزی وجود ندارد، فقط یک بوم خالی را در فتوشاپ باز کرده و وقت خود را برای تمرین کشیدن خطوط و استفاده از ابزارهای مختلف صرف کنید ( دو یا سه دقیقه تمرین ممکن است کافی باشد ) یا هر آنچه را که در روتوش خود استفاده خواهید کرد.

پیشنهاد نویسنده : چگونه عکاسی را شروع کنیم ؟ : راهنمای جامع شروع عکاسی حرفه‌ای

10- تمرین، تمرین و تمرین !

بهترین راه برای مسلط شدن به استفاده از تبلت‌های گرافیکی برای ادیت عکس ، تمرین کردن زیاد است.

درست مانند سایر موارد در زندگی واقعی، اگر می‌خواهید در استفاده از تبلت‌های گرافیکی مهارت داشته باشید، تنها یک راه حل وجود دارد :

زیاد تمرین کنید !

تا آنجا که می‌توانید از ابزارهای مختلف استفاده کرده و آنها را برای خودتان شخصی سازی کنید. باید دریابید که هر مشکلی که در ابتدا با آن روبرو هستید به سرعت حل خواهد شد.

جمع بندی

سعی کردم در این مقاله به شما ده تکنیک در مورد استفاده از تبلت‌های گرافیکی و قلم نوری برای روتوش و ادیت عکس بگویم. امیدوارم این آموزش به شما کمک کرده باشد.

فراموش نکنید که اگر یک عکاس هستید و هنوز قلم نوری و تبلت گرافیکی ندارید، همین امروز یکی از آنها را تهیه کنید تا تفاوت برایتان آشکار شود !

امیدوارم مقاله ” 10 تکنیک استفاده از تبلت‌های گرافیکی برای ادیت آسان‌تر عکس‌ها “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: