در این مقاله قصد دارم تکنیک‌هایی را برای عکاسی از موج سواران هنگام موج سواری به شما بگویم تا بتوانید تصاویری خارق‌العاده و حماسی ثبت کنید.

موج سواری یکی از هیجان انگیزترین ورزش‌های ماجراجویی در جهان است. مهارت در این ورزش می‌تواند به ورزشکاران امکان دیدن جهان از زاویه‌ای متفاوت و از روی موج‌های بلند دریا را بدهد، آنچه که تمام بشریت قادر به دیدن آن نخواهد بود. اما این در مورد عکاسان صدق نمی‌کند ! عکاسان فرصت بسیاری خوبی را به دست می‌آورند تا یک پروژه‌ی بسیار عالی را داشته باشند.

به همین دلیل، عکاسی از موج در سالیان اخیر مورد توجه بسیار از عکاسان حرفه‌ای قرار گرفته است. از انفجار امواج گرفته تا موج سوارهایی که روی موج‌های بزرگی حرکت می‌کنند، این موضوعات جذاب باعث شده توجه به این سبک روز به روز بیشتر بشود.

در این مقاله، من در مورد تکنیک‌های اساسی و آنچه برای عکاسی از موج لازم است صحبت خواهم کرد.

پیشنهاد نویسنده : فاصله کانونی لنز در عکاسی چیست و چه تاثیری دارد ؟

به طور معمول سه روش برای عکاسی از موج وجود دارد. اول اینکه می‌توانید از داخل ساحل یا از روی اسکله و در نزدیکی امواج عکاسی کنید. دوم، می‌توانید از روی یک قایق یا جت اسکی عکاسی کنید. هر دو گزینه‌ی اول و دوم، برای عکاسی نیاز به لنز تله فوتو دارند تا بتوانند از فاصله‌ی دور سوژه‌هایشان را ثبت کنند. سوم، می‌توانید به داخل آب بروید و از درون امواج یا از زیر آن عکاسی کنید. در هر سناریو، در مورد تجهیزات مورد نیاز، ترکیب بندی تصاویر، فوکوس کردن دوربین و دستیابی به نوردهی دقیق، ملاحظات مختلفی وجود دارد.

عکاسی از کنار ساحل یا از روی اسکله

عکاسی از کنار ساحل یا از روی اسکله در نزدیکی امواج، ساده‌ترین گزینه برای عکاسی از موج سواری است و به طور معمول نیاز به یک لنز بزرگ دارد که می‌تواند یک سوپر تله‌ی 600 میلی متری یا چیزی معادل آن باشد. همچنین علاوه بر لنز، به یک سه پایه و یک سر سه پایه‌ی مستحکم نیاز دارید تا چنین لنز سنگینی را بدون لرزش نگه دارد، مگر در مواردی که شما آرنولد شوارتزنگر باشید !

در قدیم دریافت این فاصله کانونی به معنای استفاده از یک لنز 500 میلی متری با دیافراگم f/4 یا یک لنز 600 میلی متری با دیافراگم f/4 بود. امروزه گزینه‌های بسیار کوچکتر و ارزانتری نیز وجود دارد، مانند لنزهای زوم 150-600 میلی متری. یکی از مهمترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب لنز باید به آن فکر کنید این است که سرعت و دقت فوکوس خودکار در آن بسیار سریع باشد، این ویژگی در هنگام عکاسی از موج سواری بسیار مهم خواهد بود. در تجربه‌ی من، هر چیزی جز بهترین لنزهای تله فوتو بیشتر از آنچه دوست دارم فوکوس را از دست می‌دهد، به همین دلیل است که من همیشه هنگام عکاسی از داخل ساحل، یک لنز 400 میلی متری با دیافراگم f/2.8 یا 500 میلی متری با دیافراگم f/4 یا 600 میلی متری با دیافراگم f/4 را اجاره می‌کنم. من به شدت توصیه می‌کنم یک حوله بر روی لنز و دوربین خود بکشید تا از پاشش قطرات آب به تجهیزاتتان در اثر برخورد موج با ساحل جلوگیری کنید.

من این تصویر را از داخل ساحل ثبت کردم. موجی که مشاهده می‌کنید بیش از 40 یا 50 فوت ارتفاع داشت. Mark Healey، یکی از معروف‌ترین موج سواران دنیا، در خلیج Waimea Bay در هاوایی مشغول مسابقه دادن برای رویداد 2009/2010 Quiksilver بود که این عکس را از او گرفتم.
Nikon D700, AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR, Gitzo tripod, Wimberley gimbal head.
Exposure: 1/2500 sec., ƒ/7.1, ISO 400.

علاوه بر یک لنز بلند، دوربینی که بتواند با سرعت بسیار زیادی به عکاسی پیاپی بپردازد نیز بسیار مهم است. من دوربینی را توصیه می‌کنم که بتواند با سرعت هشت فریم در ثانیه یا سریع‌تر عکسبرداری کند. هرچه سرعت فریم سریعتر باشد، احتمال اینکه عکس‌های بهتر بیشتری ثبت کنید بیشتر است. اما نکته‌ی اصلی این امر این است که یک دوربین سریعتر تصاویر بیشتری ثبت می‌کند، پس به طور کلی، اگر یک روز کامل را عکاسی کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید سه یا چهار هزار تصویر یا بیشتر برای ویرایش داشته باشید. واقعیت این است که اگر شما در حال ثبت هزاران تصویر نیستید، احتمالا بخش‌های بسیار زیاد مهمی را در عکاسی از موج سواری از دست داده‌اید.

پیشنهاد نویسنده : کاوش در جهان : تجربیات عکاسی از فرهنگ‌های مختلف از زبان مارک ادوارد هریس !

مسئله‌ی دیگر، آماده بودن برای فشار دادن دکمه‌ی شاتر در هر لحظه است. در ساحل عوامل بسیار زیادی برای حواس پرتی وجود دارد. از آنجا که موج سواران سعی می‌کنند روی موج‌هایی مشخص و بلند سوار شوند، شما باید حسابی حواستان را جمع کنید که کدام موج مد نظر آنهاست و تنظیمات دوربینتان را بر اساس آن اعمال کنید. هر نوع لغزشی در تصویر شما می‌تواند بهترین عکس‌هایتان را خراب کند. همچنین با چنین لنز بزرگی، پیدا کردن سوژه عملا کاری بسیار سخت است، پس باید قبل از اینکه به منظره یاب نگاه کرده و به دنبال سوژه بگردید، آماده‌ی همه چیز باشید، وگرنه یک فرصت عکاسی را از دست خواهید داد.

برای به دست آوردن تصاویری شارپ، فوکوس خودکار را روی حالت مداوم ( یا continuous mode ) قرار بدهید تا دوربین به طور مداوم فوکوس را با حرکت موج سوار به سمت شما تنظیم کند. برای شروع، می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط موج و جایی که قرار است موج سوار روی آن قرار بگیرد، یک نقطه‌ی فوکوس را تعیین کنید. البته اگر دوربینتان از سیستم دنبال کردن سوژه پشتیبانی کند، کافیست یک بار روی سوژه ضربه بزنید، باقی کارها را خود دوربین انجام خواهد داد. به طور کلی، شما می‌خواهید تمام موج را ببینید، همانطور که بالاتر از سر موج سوار نیز بخش‌هایی از آن قابل مشاهده است، به خصوص اگر موج بزرگی باشد. ردیابی فوکوس 3D نیکون، چیزی است که من این روزها به طور معمول از آن استفاده می‌کنم، این فناوری شما را از این که نقطه‌ی فوکوستان را مداوم بخواهید تغییر دهید آزاد می‌کند و می‌تواند یک کمک کار بسیار بزرگ و ارزشمند در عکاسی از موج برایتان باشد. توجه داشته باشید که من برای این سبک عکاسی، معمولا از سرعت شاتر حدود 1/2000 استفاده می‌کنم تا سوژه کاملا فریز شود.

Michael Ho، موج سوار معروف در رویداد 2009/2010 Quiksilver در خلیج Waimea Bay در هاوایی، سعی دارد از دست این موج بزرگ فرار کند. من این تصویر را از حیات خلوت خانه‌ام، درست در همان لحظه‌ای که موج در حال شکستن بود ثبت کردم.
Nikon D700, AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR, Gitzo tripod, Wimberley gimbal head.
Exposure: 1/3200 sec., ƒ/7.1, ISO 400.

برای پیدا کردن زوایای مختلف، به سمت بالا و پایین ساحل قدم بزنید و سعی کنید کادرهای متفاوتی را ببینید، اما اگر این باعث می‌شود خیلی دور شوید، یک تله کانورتور 1.4x نیز می‌تواند به شما کمک کند تا فاصله کانونی بهتر و بیشتری داشته باشید. اینکه چگونه موقعیت خود را نسبت به موج و موج سوار تعیین کنید، بستگی به آن چیزی که از عکستان می‌خواهید دارد. اگر خود را عمود بر موج قرار دهید، می‌توانید یک شکستگی از سمت چپ و راست داشته باشید و یا موج سواران را روی دیواره‌ی موج در حال سقوط ثبت کنید، همچنین می‌توانید هر دو طرف موج را برای این کار امتحان کنید. اگر می‌خواهید موج سواری را در داخل یک لوله‌ی آبی ببینید، باید برای زاویه‌ای که به شما امکان می‌دهد درون لوله را ببینید، در ساحل قدم بزنید. اگر اسکله‌ای در این نزدیکی وجود داشته باشد، می‌توانید روی آن رفته و یک زاویه‌ی عالی و موازی با موج را به دست بیاورید. البته پیدا کردن اسکله و رفتن روی آن نیز دردسرها و خطرهای خود را دارد.

مهم نیست که از کجا عکاسی می‌کنید، نکته‌ی اصلی که باید هنگام ثبت تصویر به خاطر داشته باشید این است که همیشه فضای بیشتری را در مقابل موج سوار می‌خواهید تا در پشت سر آنها. این یک قانون معمولی برای عکاسی از اکثر ورزش‌ها و به خصوص موج سواری است. برای عکاسی از موج سواری، هنگامی که موج سوار از روی یک موج کوتاه پرواز می‌کند و موقعیت بدنش را تغییر می‌دهد، می‌توانید یک زاویه‌ی عالی داشته باشید. هنگامی که موج سوار دوباره بر روی موج برگشت، سریعاً دوباره ترکیب بندی را از اول انجام دهید تا جایی که فضای خالی بیشتری در پشت سر او قرار بگیرد، کلید اصلی ترکیب است. اگر نسبت به ترکیب بندی که می‌کنید شک دارید، توصیه می‌کنم ابتدا با استفاده از لنزهای وسیع‌تر عکاسی کنید ( البته نسبت به لنزهای 600 و 400 میلی متری )، بعد از این کار و در مرحله‌ی پس پردازش می‌توانید عکس‌هایتان را کراپ کنید.

پیشنهاد نویسنده : سیستم فوکوس چگونه کار می‌کند ؟

عکاسی از موج از روی قایق یا جت اسکی

عکاسی از موج سواری از روی یک قایق یا از پشت جت اسکی، یک امتیاز جالب باورنکردنی را ارائه می‌دهد. کار با یک قایق یا جت اسکی تفاوت چندانی با عکاسی از ساحل ندارد، اما برخی از مشکلات را به وجود می‌آورد. شما باید با حرکت دریا، ورود و حفظ موقعیت خود و محافظت از دوربین سر و کار داشته باشید.

من این تصویر را از داخل قایق، در جزیره‌ی تایهیتی در پلی نزی فرانسه از یکی از معروف‌ترین موج سواران دنیا ثبت کرده‌ام. همانطور که مشاهده می‌کند، عکاسی از داخل قایق به من اجازه می‌داد تا از زاویه‌ی مستقیم به سوژه نگاه کنم که با زاویه دیدم از کنار ساحل کاملا متفاوت است.
Nikon D700, AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II @ 180mm.
Exposure: 1/3200 sec., ƒ/5.6, ISO 400.

برای مقابله با حرکت امواج، می‌توانید از لنزهایی استفاده کنید که مجهز به لرزشگیر هستند و یا دوربین‌هایی که سیستم تثبیت کننده‌ی تصویر داخلی دارند. همچنین برای اینکه موقعیت خود را حفظ کنید، لازم است یک دستیار برای رانندگی با قایق داشته باشید. اما علاوه بر اینها لازم است از دوربینتان هم در برابر شرایط محیطی داخل دریا محافظت کنید. اگر دوربینتان در برابر آب مقاوم باشد که مشکلی نخواهد بود. همچنین اگر از داخل قایق عکاسی می‌کنید باز هم احتمال آسیب دیدن بسیار کم است، اما اگر از پشت جت اسکی می‌خواهید این کار را انجام دهید، توصیه می‌کنم که از یک محافظ دوربین و لنز استفاده کنید که برای لنزهای 70-200 میلی متری تولید شده‌اند.

اگر از روی جت اسکی عکاسی می‌کنید همچنین یک لنز 70-200 میلی متری فاصله کانونی مناسبی را برایتان به ارمغان خواهد آورد، چرا که به طور کلی به موج نزدیک خواهید بود. معمولا درون قایق اما باید فاصله را کمی بیشتر رعایت کنید. اگر در قایق هستید، یک لنز با فاصله کانونی بیشتر، برای مثال پرایم 300 میلی متری یا زوم 100-400 میلی متری می‌تواند برایتان خوب باشد.

نکته‌ی آخر : اگر روی جت اسکی به عکاسی از موج سواری می‌پردازید، بسیار توصیه می‌شود هر لحظه آماده‌ی شنا کردن باشید. اگر در این شرایط قرار دارید، بسیار بهتر است که خودتان هم برای سوار شدن روی موج‌ها آماده باشید، اما اگر این کار را بلد نیستید، شنا کردن درون دریا و محافظت از دوربین و تجهیزات آن جزو اقدامات ایمنی اولیه خواهد بود. در هر لحظه هنگام نشستن روی جت اسکی، به خصوص هنگام عبور از امواج بزرگ، ممکن است از روی آن پرتاب شده و به داخل آب بیفتید.

یکی از نکات مثبتی که در عکاسی از موج سواری از روی قایق وجود دارد این است که شما همیشه روی سطح آب خواهید بود و به این ترتیب می‌توانید پاشش قطرات آب روی سطح بالایی موج را به شکل تصویر بالا مشاهده کنید. این یکی تصویر را نیز در جزیره‌ی تایهیتی در پلی نزی فرانسه ثبت کرده‌ام.
Nikon D700, AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II with a 1.4x teleconverter @ 270mm.
Exposure: 1/1250 sec., ƒ/5.6, ISO 400.

عکاسی از درون آب

یکی از بزرگترین تصمیماتی که یک عکاس موج سوار باید بگیرد این است که آیا از ساحل می‌خواهد عکاسی کند، یا از داخل قایق این کار را انجام دهد یا اینکه به طور کامل به داخل آب برود. در واقعیت، بسته به اندازه‌ی امواج و مهارت شنای شما ممکن است تصمیم گیری برایتان متفاوت باشد. ورود به آب نیاز به یک مهارت‌هایی کاملاً متفاوت نسبت به عکاسی از کنار ساحل دارد. مطمئناً اگر شما خودتان هم اهل موج سواری باشید، این کمک بسیار بزرگی برایتان خواهد بود. بنابراین می‌توانید بهتر درک کنید که یک موج سوار هنگام فرود یا سعود کجای امواج خواهد بود و ترکیب بندی بهتری خواهید داشت. از آنجا که به طور معمول مجبور خواهید بود از فاصله‌ی کمی نسبت به ساحل و روی امواج بزرگ شنا کنید، بسیار مهم است که شما یک شناگر بسیار قوی باشید، به این نکته هم دقت داشته باشید که شنا کردن در دریای مواج بسیار متفاوت با شنا کردن در استخر و یا حتی شبیه سازهای دریا است. تکنیک‌های جدی وجود دارد تا بتوانید با خیال راحت خود را به دل موج‌ها رها کنید و البته کنترل دوربین را هم از دست ندهید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک استفاده از لنز تله فوتو در عکاسی از حیات وحش

عکاسان در هنگام عکاسی از داخل آب از موج سوارها، باید به دقت بدانند که چه زمانی برای ترکیب بندی لازم است اقدام کنند، چه زمانی باید دکمه‌ی شاتر را فشار دهند و چه زمانی باید روی موج سوار شوند تا بتوانند شنا کنند. به نظر می‌رسد این بسیار واضح است، اما من توصیه می‌کنم اگر تازه شروع به عکاسی از موج سواری از داخل آب کرده‌اید، مهارت خود را در امواجی با اندازه‌ی متوسط سنجیده و سعی کنید آنها را ارتقا دهید. من همچنین توصیه می‌کنم که یک کلاه ایمنی و یک جلیقه‌ی نجات با خود به همراه داشته باشید. کلاه ایمنی می‌تواند شما را در برابر ضربات احتمالی موج سواران و یا حتی خود موج نجات دهد، چرا که ممکن است تمرکزتان را از دست داده و از مسیر به طور کامل منحرف شوید.

برای این تصویر، من تلاش داشتم یک عکس از موج سواری در زیر سطح آب ثبت کنم. امواج دریا در آن روز در جزیره‌ی اوآهو در اقیانوس آرام آنقدر بزرگ نبودند که بتوانند من را کامل زیر آب بکشند و این درست همان چیزی بود که می‌خواستم. عمق دریا در این بخش کمتر از شش فوت بود و من با صخره‌های تیز و سنگی فاصله‌ی بسیار کمی داشتم. این عکس را با استفاده از یک لنز فیش آی ثبت کردم.
Nikon D4, AF Fisheye-Nikkor 16mm f/2.8D, CMT carbon fiber surf housing with a fisheye port.
Exposure: 1/3200 sec., ƒ/5.6, ISO 800.

هنگام عکاسی از داخل آب، باید یک محافظ خوب و با کیفیت هم برای دوربینتان داشته باشید. محافظ‌های مخصوص عکاسی از موج سواری معمولا می‌توانند تا عمق 35 فوت ( حدود 10 متر ) زیر آب از دوربین محافظت کنند. از آنجا که مجبور خواهید بود روی امواج شنا کنید، هرچه فضایی که در اختیار دارید کمتر و مسافتی که طی می‌کنید کوتاه‌تر باشد، نتیجه‌ی کار بهتر خواهد بود. تعدادی از تولید کنندگان لوازم جانبی دوربین برای عکاسی از موج سواری، از جمله AquaTech ، SPL ، CMT و Liquid Eye تجهیزات بسیار خوب و با کیفیتی را تولید می‌کنند. علاوه بر محافظ، به یک دستبند یا یک نگهدارنده‌ی محکم هم نیاز خواهید داشت تا دوربین در حین عکاسی از شما جدا نشود. بسیار مهم است که این نگهدارنده در برابر ضربات سنگین موج‌های آب مقاومت خوبی داشته باشد. در آخر، اگر می‌خواهید از روی جت اسکی یا خارج از موج عکاسی کنید، از یک درپوش برای لنزتان استفاده کنید. لنزهای 70-200 میلی متری بسیار گران قیمت هستند و ممکن است پاشیدن چند قطره آب به روی عنصر بیرونی لنز، باعث شود آب و رطوبت به داخل بدنه نفوذ کرده و آن را به طور کامل نابود کند. این کابوس بزرگی خواهد بود که لنز گران قیمتتان به همین سادگی خراب شود. پس بهتر است از این کار پیش گیری کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم از یک کارت حافظه با ظرفیت حداقل 64 یا 128 و یا حتی بیشتر استفاده کنید تا در هنگام عکاسی وسط دریا، حافظه‌ی دوربینتان پر نشود.

به طور کلی، یکی از جذاب‌ترین حالات عکاسی از موج سواری از داخل آب، استفاده از لنزهای فیش آی است. سعی کنید برای استفاده از آنها، فوکوس خودکار را خاموش کرده و آن را روی یک فاصله‌ی مطمئن قفل کنید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که هر آنچه در صحنه هست را شارپ ثبت کنید. برای اطمینان از اینکه پیش زمینه‌ی شما که در واقع همان موج است، شارپ و فوکوس شده باشد، می‌توانید فوکوس لنز را تغییر دهید تا روی حالت بی نهایت نباشد. این کار به شما کمک می‌کند تا از سوژه‌هایی که در فاصله‌ی 10 تا 20 فوتی شما هستند تصاویر شارپ و واضحی را ثبت کنید، پس اگر در بی نهایت نباشد این مورد بسیار کارآمد خواهد بود. همچنین یک ترفند بسیار خوب این است که از نوار گافر استفاده کنید تا حلقه‌ی فوکوس لنزتان کاملا قفل شود، به طوری که وقتی داخل آب هستید، نگه داشتن لنز یا ضربات موج باعث از بین رفتن فوکوس صحیح نشود.

هنگام عکاسی از موج سواری از داخل آب، باید سعی کنید پیش از آنکه وارد دریا شوید تمام تنظیمات لازم برای دوربینتان را اعمال کنید، به ویژه عملکرد ایزو که بسیار مهم است. از آنجا که گاهی اوقات نور داخل تونل‌های موجی کم شده و محیط تاریک می‌شود، پیشنهاد می‌کنم از ایزوی 400 استفاده کنید. همچنین دیافراگم بسته‌ای مثل f/8 یا f/11 می‌تواند شما را مطمئن کند که عمق میدان خوبی داشته و همه‌ی المان‌های مهم شارپ ثبت می‌شوند. هنگام استفاده از یک لنز فیش آی، من معمولا دیافراگم لنزم را روی f/11 تنظیم می‌کنم. به این ترتیب دیافراگمم ثابت شده و ایزو را هم روی عدد مناسبی قرار می‌دهم تا تا فقط سرعت شاتر بماند. در اینجا من باید دوربینم را روی حالت اولویت شاتر قرار دهم تا بتوانم سرعت حرکت خودم، موج و موج سوار را کنترل کنم تا سوژه کاملا فریز شده باشد. بعضی از دوربین‌ها هنگام استفاده از ایزوی خودکار، می‌توانند سرعت شاتر را روی حداقل تنظیم کنند. اگر این ویژگی در دوربین شما هم وجود دارد، به شدت توصیه می‌کنم که از آن استفاده کنید.

غواصی در زیر دریا برای عکاسی از موج سواری، مناظر واقعا خارق‌العاده‌ای را به من می‌داد. در این تصویر، من در زیر سطح آب مستقر شدم تا موج بیاید، همچنین موج سوار هم منتظر موج بعدی بود تا بر آن سوار شود. توجه داشته باشید که این تصویر در ساحل شمالی جزیره‌ی اوآهو در هاوایی ثبت شده است، آب آنجا کاملاً شفاف است و این برای ثبت چنین تصویری بسیار مهم خواهد بود.
Nikon D4, AF Fisheye-Nikkor 16mm f/2.8D, CMT carbon fiber surf housing with a fisheye port.
Exposure: 1/3200 sec., ƒ/5.6, ISO 800.

یکی از تکنیک‌های اخیر در عکاسی از موج سواری ، نگاهی به جلو با استفاده از یک لنز 50 میلی متری برای نشان دادن کل موج است. این می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای یک لنز 70-200 باشد، اما به طور کلی انعطاف پذیری را کم کرده و نیاز به تمرکز و مهارت بیشتری از جانب عکاس دارد. هنگام استفاده از هر لنزی به غیر از لنزهای فیش آی، توصیه می‌کنم هنگام عکاسی از داخل آب، فوکوس خودکار را حتما فعال کنید. یکی از مسائل مهم هنگام عکاسی در داخل آب این است که ممکن است تعدادی دیگر از عکاسان نیز در همانجا حضور داشته باشند و سعی کنید با لنزهای فیش آی از موج سوار عکاسی کنند. خصوصاً در ساحل‌های معروف برای موج سواری مانند Pipeline و جاهای دیگر. برقراری ارتباط خوب، هم با سایر عکاسان و هم با موج سواران، برای امنیت همه بسیار مهم است.

پیشنهاد نویسنده : حالت‌های فوکوس خودکار : عملکرد هر کدام چگونه بوده و چه کاربردی دارند ؟

و در آخر اینکه، اگر به دنبال ثبت عکس‌هایی حماسی و تاثیرگذار از موج سواری هستید، توصیه می‌کنم به مکان‌های تمرین موج سواران مشهور سفر کنید. هاوایی، تاهیتی، اندونزی، فیجی، استرالیا، کالیفرنیا و مکزیک، همه‌ی اینها برترین موج سواران دنیا را در خود دارند. تمام تصاویر همراه با این مقاله در هاوایی یا تاهیتی عکاسی شده است.

امیدوارم مقاله ” تکنیک عکاسی از موج سواری : چگونه از موج سواران عکس‌هایی حماسی و خارق‌العاده ثبت کنیم ؟ “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: