فلاش گودکسفلاش یکی از تجهیزات نوری پرکاربرد در هنر عکاسی است. اگر کمی به نورپردازی آشنا باشید، می‌دانید که فلاش گودکس GODOX، یکی از بهترین‌های بازار است. در این متن قصد داریم دو سری فلاش از محصولات گودکس را با هم قیاس کنیم.

این دو سری MS و SK هستند که از نظر قیمت کاملاً اقتصادی به نظر می‌آیند و انتخاب خوبی برای شروع یا تکمیل تجهیزات نورپردازی است. که هر دو از سیستم وایرلس Built-in Godox 2.4G wireless X System برخورداند. هر چند SK‌ قابلیت‌های نسبتاً بهتری دارد، اما این سری MS است که تولید جدید گودکس است. می‌خواهیم بدانیم این دو سری از فلاش استودیویی چه تفاوت‌هایی دارند.

ما سعی کردیم در این متن ویژگی‌های اساسی در هر دو سری را بررسی کنیم تا خواننده بتواند دید بهتری برای انتخاب بدست آورد. در ادامه با دیدنگار و قیاس دو فلاش گودکس همراه باشید تا در دنیای فلاش‌های گودکس قدمی بزنیم.

درباره گودکس GODOX

فلاش گودکسگودکس یک برند چینی درجه یک است که تجهیزات نورپردازی را با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب به کاربران دنیای تصویر عرضه می‌کند. بعید است که در این حوزه کار کرده باشید و با این نام آشنا نشده باشید. این کمپانی با هدف تولید تجهیزاتِ نورپردازی با نهایت کیفیت، از سال 1993 میلادی آغاز به کار کرد و تا به امروز نقش بارزی در روشنایی دنیای تصویر دارد.

پیشنهاد می‌کنیم بخشی از یک مقاله قیاسیِ دیگر در مجله دیدنگار با سرفصل فلاش استودیویی چیست را مطالعه کنید. برای اینکه تکرار مکررات نباشد، شما را با لینک به این بخش ارجاع دادیم. یکراست به سراغ اصل داستان می‌رویم. مشخصات هر دو سری را خواهیم گفت تا برای ما تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها مشخص شود.

ویژگی‌های فلاش استودیویی گودکس سری GODOX MS

فلاش گودکسگودکس در بخش فلاش‌های استودیویی سری‌های متنوعی برای کاربری‌های مختلف دارد. شما مطابق با نیاز خود می‌توانید اقدام به تهیه یک یا چند سری از این خط تولید بکنید.

نگاهی به خصوصیات اساسی این سری از فلاش‌های استودیویی گودکس بزنیم. اولین سوالی که معمولاً به دنبال آن هستیم این است که این فلاش استودیویی چه توانی دارد؟ می‌دانیم که این توان را بر اساس وات در ثانیه Ws بیان می‌کنند. این سری از فلاش گودکس یک مدل جمع و جور است که در دو توان 200 و 300 وات در ثانیه عرضه می‌شود.

می‌توانید برای دیدن مشخصات کامل و نقد و بررسی به فلاش گودکس Godox MS300 Monolight سری بزنید. از همین سری با توان 200 وات را می‌توانید به راحتی در سایت پیدا کنید.

چقدر توان خروجی برای عکاسی احتیاج دارم؟

فلاش گودکساگر در دنیای نورپردازی تازه‌کار هستید، قطعاً از خودتان خواهید پرسید که برای محیط با ابعاد مشخص به فلاش استودیویی با چه توانی احتیاج دارم؟ به هر حال یکی از پارامترهای اصلی که قیمت یک استروب لایت را مشخص می‌کند توان خروجی آن است.

«وات در ثانیه» در واقع اشاره به میزان توانی است که در مدت یک ثانیه خارج می‌شود. برخی از عکاسان تازه‌کار گمان می‌کنند که کافی است دوربین خود را به دست بگیرند و حد گشودگی دیافراگم F/stop را مشخص کنند و به همین راحتی شات بزنند. اما داستان به این راحتی‌ها هم نیست و قدری تجربه برای رسیدن به بهترین شات نیاز است.

تصور کنید دو فلاش گودکس با توان مشابه دارید و آن‌ها را از طریق سیستم وایرلس به هم سینک کرده‌اید. هر دو را روی فول‌پاور تنظیم می‌کنید و شات می‌زنید. در اینجا شما چندین پارامتر را در اختیار دارید که با آن بازی کنید. از حد گشودگی دیافراگم f/stop روی دوربین گرفته تا f/stop فلاش، استفاده از انواع اصلاح کننده‌های نور و فاصله و زاویه‌ای که فلاش‌ها را قرار می‌دهید. همگی در رسیدن به نتیجه مطلوب موثر هستند. گاید نامبر پارامتری است که باید با آن تجربه کسب کرد. 

گاید نامبر فلاش گودکس سری MS

گاید نامبر برای مدل 300 وات در ثانیه 58 متر در ISO آی اس او 100 و برای 200 وات در ثانیه معادل 53 متر در آی اس او است. به این معنی که در صورتی که آی اس او را 100 انتخاب کنید و حد گشودگی دیافراگم f/1.0 باشد، یک اکسپوژر مناسب تا 58 متری و 53 متری از این دو فلاش گودکس انتظار می‌رود.

چون معمولاً حد گشودگی لنزها f/1.8 و کوچک‌تر است، شما در یک استودیو تاریک می‌توانید با آی اس او 100 انتظار یک اکسپوژر مناسب از فاصله 29 متری را برای Godox MS300 بکشید.

تریگر فلاش گودکس سری MS

برای زدن تریگر فلاش شما 4 امکان متفاوت را خواهید داشت. یک کابل سینک 2.5 میلی‌متری، کنترل وایرلس از طریق درگاه USB، سنسور اپتیکی و ارتباط با رادیو تریگرها شما را قادر می‌سازند تا نور را روی سوژه آتش کنید. همچنین می‌توانید با دکمه تست هم این کار را انجام دهید.

در صورتی که از سیستم Built-in Godox 2.4G wireless X استفاده می‌کنید، می‌توانید فلاش‌های گودکس را در 32 کانال و 16 گروه دسته‌بندی کنید.

دیگر ویژگی‌های فلاش گودکس سری MS

فلاش گودکسفلاش گودکس سری MS دارای 50 نقطه استاپ است که از قدرت کامل Full Power تا 1/32 را شامل می‌شود. دمای کلوین 5600 کلوین است که تلورانس 200 دارد. زمان بازیابی recycle time در حالت فول پاور و با برق 220 ولت حدود 1.3 ثانیه است. خبری از سینک سرعت بالا high-speed sync نیست و حداکثر سرعت شاتری که می‌توانید به کار ببندید 1/250s است.

یک لامپ مدلینگ 150 واتی نیز وجود دارد که قابلیت تنظیم شدت را از 5 تا 100 درصد داراست. مانت استاندارد بوئنز به شما اجازه اتصال انواع تجهیزات جانبی نظیر دیفیوزرها، سافت‌باکس‌ها و مواردی از این دست را می‌دهد.

با وجود یک کابل برق که حدوداً 6 متر طول دارد پکیج ما تکمیل است. شما می‌توانید کار خودتان را با این فلاش گودکس بسیار سبک و جمع و جور آغاز کنید.

مقایسه اسپیدلایت با فلاش استودیویی

مقایسه فلاش گودکس سری MS‌ با SK

فلاش گودکساگر تازه‌کار هستید و به دنبال یک فلاش استودیویی به صرفه با امکانات متعدد و قیمت به صرفه‌اید، خب مشخصاً بین این دو مدل بهتر است دست روی Godox MS بگذارید. همه چیز برای شما مهیا است تا کار خودتان را با آن آغاز کنید. همچنین افراد حرفه‌ای که به دنبال یک ست‌آپ فلاش استودیویی هستند، قطعاً در کنار نور اصلی خود،‌ از چند فلاش بهره‌مند می‌شوند. در این صورت هم می‌تواند یکی از اعضا ست‌آپ شما این فلاش سبک و جمع و جور باشد.

برخورداری هر دو سری از سیستم Godox 2.4G wireless X

در هر دو سری فلاش گودکس، از سیستم وایرلس برای زدن فلاش با استفاده از رادیو تریگر فراهم است. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا چندین فلاش را به طور همزمان با هم سینک کنید و بهترین نتیجه را از یک شات حاصل کنید. عکاسانِ حرفه‌ای می‌دانند که برای رسیدن به یک تصویر عالی به چندین فلاش استودیویی نیاز دارند.

فلاش گودکسعکاسی حرفه‌ای نیازمند یک ست‌آپ حرفه‌ای نورپردازی است؛ در این پروژه مشاهده می‌کنید که از 4 فلاش استودیویی: فلاش اصلی، fill light، Rim Light و نور پس‌زمینه استفاده شده است

با استفاده سیستم وایرلس و یک رادیو فلاش نظیر Godox X trigger، X2 و XPro به صورت بی‌ سیم اقدام به زدن فلاش کنید. هر چند با توجه به امکانی که فلاش گودکس در هر دو سری فراهم می‌کند می‌توانید از تریگرهای قدیمی‌تر نیز نظیر XT16 نیز استفاده کنید که با استفاده از یک کابل و گیرنده کار را برای شما راست و ریس می‌کند.

امکان استفاده از توان 400 وات در ثانیه با سری SK

فلاش گودکسخب نکته‌ای که شاید عده‌ای را به استفاده از این سری مجاب کند برخورداری از مدلی است که توان 400 وات در ثانیه به کاربر می‌دهد. فلاش گودکس Godox SK400II با گاید نامبر 65 می‌تواند یک فلاش استودیویی اصلی یا مکمل در ست‌آپ نورپردازی شما باشد.

کیت فلاش SK در دو توان 300 و 400 وات در ثانیه را می‌توانید در دسته خرید فلاش گودکس مشاهده کنید. کیت‌های فلاش انتخاب خوبی برای افرادی است که قصد دارند به یک‌باره تجهیزات نورپردازی خود برای عکاسی را تکمیل و اقلامِ اصلی را از یک برند تهیه کنند.

عدم برخورداری فلاش گودکس سری MS‌ از همگام‌سازی سرعت بالا

همگام‌سازی سرعت بالا high-speed sync یا به اختصار HSS برای برخی افراد و پروژه‌ها یک قابلیتِ حیاتی است. این امکان به این معنی است که شما می‌توانید از فلاش در سرعت شاتر shutter speed بالاتر از دوربین بهره‌مند باشید.

فلاش گودکساهمیت همگام‌سازی سرعت بالا HSS در برخی شرایط تفاوت زیادی در نتیجه خواهد داشت؛ فلاش گودکس سری SK از این قابلیت برخوردار است

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، سمت چپ در نور محیطی و سمت راست با استفاده از یک فلاش با قابلیت HSS ثبت شده است. عکاس برای ثبت حال و هوای دراماتیک آسمان از سرعت شاتر 1/500 استفاده کرد. اگر از فلاش استفاده نشود، سوژه تاریک underexpose خواهد شد. فلاش گودکس سری SK برای چنین پروژه‌هایی و مواردی نظیرِ ثبت سوژه در حال حرکت که نیازمند قابلیت HSS هستید، عالی است.

زمان بازیابی مطلوب در فلاش گودکس سری Godox SK

فلاش گودکساگر زمان بازیابی برای شما خیلی مهم است بهتر است نگاه‌تان به فلاش گودکس سری SK باشد. شما می‌توانید در حالت فول پاور در با فاصله زمانی 1 ثانیه اقدام به شلیک نور کنید. محدوده زمان بازیابی بین 0.1 تا 1 ثانیه است که برای سری MS از 0.1 تا 1.8 ثانیه خواهد بود.

دکمه‌های پشت فلاش گودکس در دو سری SK و MS

از نظر قابلیت‌ها تفاوتی بین دو فلاش گودکس MS و SK نیست. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید شما از 4 دکمه اصلی، یک دکمه تست و چرخانک برای تنظیم شدت نور استروب و لامپ مدلینگ برخوردار هستید.

فلاش گودکسدکمه‌های پشت فلاش گودکس سری MS و SK

تا اینجا سعی کردیم هر آنچه لازم است در مورد تفاوت دو سری از فلاش‌ها گودکس sk و ms را به شما بگوییم. اگر به مورد مهمی اشاره نکردیم شما یادآور شوید. امیدواریم با خواندن این متن بتوانید انتخاب بهتر و در نتیجه خرید هوشمندانه‌تری داشته باشید. فراموش نکنید مشاوران ما در هر زمان آماده راهنمایی شما هستند.

راهنمای خرید فلاش استودیویی

بالاخره فلاش گودکس SK یا MS ؟

فلاش گودکسفلاش گودکس سری MS یک انتخاب کاملاً به صرفه در بین مدل‌هایی است که از سیستم وایرلس Built-in Godox 2.4G wireless X System برخوردار هستند. هر چند باید توجه داشت که توان خروجی آن مطابق با استودیوهای عکاسی کوچک است. همچنین این فلاش استودیویی می‌تواند ست‌ آپ شما را کامل کند.

با توجه وزن بسیار سبک فلاش گودکس سری MS که فقط 1.36 کیلوگرم است، می‌توان آن را به افراد زیادی پیشنهاد داد. شاید اگر به دنبال یک فلاش اصلی هستید و بودجه‌تان به خرید دو یا چند عدد نمی‌رسد، فلاش گودکس سری SK به خاطر زمان بازیابی پایین‌تر و برخورداری از قابلیت همگام‌سازی سریع HSS یک انتخاب بهتر به نظر برسد. این مدل 1.9 کیلوگرم وزن دارد و این تفاوت 600 گرمی را باید در نظر داشت.

از نظر ظاهری تفاوت چندانی بین این دو مدل نیست، هر چند فلاش گودکس سری MS حدوداً 8 سانتی‌متر ارتفاع بیش‌تری دارد.

قیمت مدل‌های 300 واتی مشابه است و هر دو چیزی در حدود 100 دلار قیمت می‌خورند. هر چند برای MS شما می‌توانید به مدل 200 وات در ثانیه و از سری SK مدل 400 وات در ثانیه هم فکر کنید که قیمت‌های متفاوتی دارند.

سری SK مناسب است برای عکاسی در سبک‌های:‌

  • پرتره‌نگاری به عنوان فلاش اصلی
  • مراسم نظیر عروسی
  • فشن و مد
  • تبلیغات
  • عکاسی با سرعت بالا high-speed

سری MS مناسب است برای عکاسی در سبک‌های:

  • پرتره‌نگاری برای پروژه‌های کوچک
  • به عنوان فلاش دوم یا پس‌زمینه
  • مراسم نظیر عروسی
  • فشن و مُد
  • گلیمور glamur

نظر شما چیست؟ آیا وزن برای شما در انتخاب فلاش استودیویی اهمیتی دارد؟ زمان بازیابی در چه شرایطی حیاتی به نظر می‌رسد؟ به نظر شما ترکیب این دو سری که قیمت مناسبی هم دارند تا چه می‌تواند شما را به نتایج مطلوب‌تان نزدیک کند؟ لطفاQ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید و آن را برای دوستان خودتان ارسال کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

 

دسته بندی ها: