در نظر گرفتن تجهیزات ‌‌ذخیره‌سازی برای عکاسان و ‌‌فیلم‌برداران اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که معمولاً فایل‌های نهایی حجم بالایی دارند و حافظه‌های داخلی همیشه پاسخگوی نیاز آنها نخواهند بود. در این بین تجهیزات مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای ‌‌ذخیره‌سازی فایل‌های نهایی خود استفاده کنید، اماهارد اکسترنال یکی از بهترین انتخاب‌هاست.

هارد اکسترنالهاردهای اکسترنال به شما امکان می‌دهند که، اطلاعات را به سادگی حمل کرده و بدون دردسر آنها را همه جا به همراه داشته باشید. اما هنگام خرید این‌ هاردها، اصطلاحات پیچیده‌ای جلوی‌تان سبز می‌شوند که ممکن است انتخاب را برای شما دشوار کنند.

لازم نیست نگران شوید! می‌خواهیم در این بخش هر آنچه عکاسان و ‌‌فیلم‌برداران باید از‌ هاردهای اکسترنال بدانند در اختیار شما قرار دهیم. پس کافی است این بخش را تا آخر دنبال کنید تا بعد از شناخت کاربردهای‌ هارد اکسترنال به طور تخصصی انواع آن را بررسی کنیم.

چرا‌ هارد اکسترنال؟

در صنعت عکاسی و ‌‌فیلم‌برداری به خصوص اگر ترجیح بدهید از نهایت کیفیت دوربین‌ها استفاده کنید و خروجی باکیفیت بگیرید، یک معضل همیشه گریبان‌گیر شما خواهد بود و آن چیزی نیست جز اینکه همیشه با کمبود حافظه مواجه هستید!

هارد اکسترنالبرای برطرف کردن این مشکل باید به سراغ انواع حافظه‌های ‌‌ذخیره‌سازی رفت. از انواع فلش مموری‌ها گرفته تا‌ هاردهای اکسترنال چند ترابایتی.

شاید مزیت‌ هاردهای اکسترنال نسبت به فلش مموری‌ها را باید در ظرفیت بیشتر آنها دانست. همان چیزی که هر عکاس ‌‌فیلم‌برداری به دنبال آن است!

هاردهای جدید که با فناوری SSD ساخته می‌شوند، سرعت فوق‌العاده‌ای در خواندن و انتقال اطلاعات دارند و می‌توانند خیلی سریع اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.

معمولاً زمانی که برای انجام یک پروژه عکاسی یا ‌‌فیلم‌برداری می‌روید باید به فکر اتفاقات ناخواسته و پیش‌بینی نشده باشید و حجم پروژه را بیشتر از آن چیزی که در ذهن دارید تخمین بزنید. اینجاست که حافظه‌ها و انواع‌ هارد اکسترنال به کمک شما می‌آیند.

هارد اکسترنالاما انتخاب یک‌ هارد اکسترنال مهم‌ترین موضوع است. اگر آن را به درستی انتخاب نکرده باشید، خودش یک اتفاق ناخواسته در طول پروژه می‌شود!

پس بیایید با دنیای این حافظه‌های خارجی و نحوه انتخاب بهترین‌ هارد اکسترنال آشنا شویم.

چه تفاوتی بین حافظه ‌‌ذخیره‌سازی داخلی و خارجی وجود دارد؟!

برای تشخیص انتخاب‌های بهتر، باید کمی بیشتر با دنیای‌ هاردها آشنا شویم. 2 روش برای ‌‌ذخیره‌سازی اطلاعات برای شما وجود دارد. یکی اینکه آنها را روی حافظه‌های داخلی ذخیره کنید. این حافظه در اتصال با مادربورد دستگاه شما قرار می‌گیرند و امکان فعالیت مستقل ندارند. این حافظه‌ها پوششی نداشته و در یک بخش محافظت شده داخل کیس قرار می‌گیرند.

این حافظه‌ها برای تمام دستگاه‌های رایانه‌ای ضروری محسوب می‌شوند. چرا که اطلاعات مربوط به سیستم عامل در آنها ذخیره می‌شود.

هارد اکسترنالاز آنجایی که حافظه‌های داخلی محدود هستند و بخش بیشتر حجم آنها را سیستم عامل و برنامه‌ها پر می‌کنند، بهترین راه افزایش حافظه، استفاده از حافظه‌های خارجی یا همان‌ هارد اکسترنال است.

البته بهتر است بدانید تمام‌ هاردهای اکسترنال برخلاف آن چیزی که شما دیده‌اید، پرتابل نیستند. برخی از حافظه‌های خارجی رومیزی بوده و باید آنها را در کنار سیستم رایانه‌ای قرار داد. در حالی که برخی دیگر کاملاً پرتابل هستند. این روش دوم ذخیره اطلاعات است که بهتر است آن را راه‌حل تکمیلی بنامیم.

برای ‌‌ذخیره‌سازی عکس‌ها و فیلم‌ها به چه مقدار حافظه نیاز داریم؟!

پاسخ دادن به جواب این سوال بستگی به تعداد عکس و حجم یا رزولوشن تصاویر و ویدیوهای شما دارد. به عنوان مثال: یک عکاس فصلی که فقط از رویدادهای خاصی عکاسی می‌کند، نیاز مبرمی به حافظه‌های اکسترنال با ظرفیت بالا نخواهد داشت.

هارد اکسترنالاما اگر به طور روزانه مشغول عکاسی و ‌‌فیلم‌برداری هستید، بهتر است به دنبال حافظه‌های بیشتر‌ هارد اکسترنال باشید.

بگذارید این موضوع را با یک مثال ساده‌‌تر درک کنیم. یک‌ هارد اکسترنال 500 گیگابایتی حافظه‌ای معادل 512 گیابایت در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر هر عکسی که شما می‌گیرید 6 مگابایت حجم داشته باشد، می‌توانید نزدیک به 85 هزار عکس را در داخل آن ذخیره کنید.

پس این راهنمای خوبی است که: ظرفیت‌ هارد اکسترنال را نسبت به حجم تصاویر و ویدیوهای خود بسنجید.

آیا سرعت‌ هارد اکسترنال اهمیت دارد؟!

در زمان خرید‌ هارد اکسترنال به فاکتوری با واحد اندازه‌گیری PRM برخورد می‌کنید. معمولاً دو نوع 7200 و 5400 بیشتر رایج هستند و 7200 PRM بیشترین سرعتی است که در دنیای حافظه‌های خارجی وجود دارد.

هارد اکسترنالاما این موضوع چه معنی‌ای می‌دهد؟! در دنیای حافظه‌های داخلی و خارجی 2 معیار یعنی سرعت خواندن و نوشتن اهمیت بسیاری دارد و هر چه حافظه سریع‌‌تر باشد یعنی می‌تواند در زمان کوتاه‌تری اطلاعات را بخواند یا بنویسد و یا به نوعی پردازش کند.

نوشتن اطلاعات اصطلاحی است که برای انتقال فایل‌ها به حافظه به کار می‌رود. در مقابل خواندن اطلاعات یعنی زمانی که فایل‌های خود را روی حافظه‌ها به نمایش بگذارید.

البته زمانی که فایل‌های شما کوچک باشد، سرعت اهمیت چندانی نداشته و به شکل محسوسی پیدا نیست. اما زمانی که نوبت به فایل‌های حجیم می‌رسد، سرعت پایین می‌تواند تبدیل به یک کابوس واقعی شود.

هارد اکسترنال

سرعت خواندن‌ هارد اکسترنال مهم است یا سرعت نوشتن؟!

همانطور که گفتیم این دو اصطلاح در انواع حافظه‌های ‌‌ذخیره‌سازی به چشم می‌خورند که خواندن به معنای: بیرون کشیدن اطلاعات و نوشتن به معنای: ذخیره اطلاعات است.

هارد اکسترنالدر زمان خرید‌ هارد اکسترنال باید حتماً مقدار این سرعت‌ها را با توجه به کارایی که از‌ هارد در نظر دارید، بسنجید. اگر قصد دارید از هارد اکسترنال به عنوان پشتیبانی برای حافظه خود استفاده کنید و می‌خواهید اطلاعات زیادی را روی آن ذخیره کنید، سرعت نوشتن برای شما اهمیت بیشتری دارد.

سرعت خواندن برای افرادی مهم‌‌تر خواهد بود که بخواهند اطلاعات خود را روی‌ هارد اکسترنال ویرایش کنند.

اگر به سرعت بیشتری نیاز دارید به سراغ‌ هاردهای اکسترنال SSD بروید تا درگیر سرعت‌های پایین و آزاردهنده انواع HDDها نباشید.

خب حالا برویم سراغ تفاوت این دو نام اختصاری. آماده‌اید؟

کارت حافظه های CFexpress 2.0

هارد اکسترنال HDD یا SSD؟!

وقتی به دنیای انواع حافظه‌های ‌‌ذخیره‌سازی پا می‌گذارید این دو واژه را بسیار خواهید شنید. اما کمتر فردی تفاوت آنها را می‌داند و فقط می‌گویند: حافظه SSD بهتر است!

هارد اکسترنالاول اینکه این دو واژه به تکنولوژی ‌‌ذخیره‌سازی انواع حافظه‌ها اشاره می‌کنند. اگر بخواهیم آنها را به زبان ساده توضیح دهیم باید بگوییم SSDها حافظه‌های پرسرعتی هستند که هیچ گونه اجزای مکانیکی ندارند. بنابراین احتمال آسیب دیدن آنها در طول حمل و جابجایی به حداقل می‌رسد. اما این تکنولوژی قیمت بالاتری هم دارد که خب شاید نتوانید برای ظرفیت مورد نیاز خود به اندازه کافی هزینه کنید.

در مقابلِ حافظه‌های SSD، انواع‌ هارد اکسترنال HDD قرار می‌گیرند که سرعت خواندن و نوشتن آنها به نسبت SSDها کمتر است و سرعت آنها را با واحد PRM نشان می‌دهند. در واقع فرآیند خواندن و نوشتن در این حافظه‌ها به کمک اجزای مکانیکی انجام می‌شود. به همین دلیل PRM به معنای تعداد چرخش لنز روی دیسک در یک دقیقه است.

این حافظه‌های خارجی قیمت کمتری دارند؛ اما باید برای نگهداری از اطلاعات خود روی آنها، احتیاط بیشتری به خرج دهید!

هارد اکسترنال قابل حمل یا ثابت؟!

هاردهای اکسترنال به شما اجازه می‌دهند بدون تغییر پیکربندی دستگاه یا رایانه خود، حافظه ‌‌ذخیره‌سازی بیشتری داشته باشید. به همین دلیل بسیاری از عکاسان و ‌‌فیلم‌برداران علاقه خاصی به این حافظه‌ها دارند و با توجه به اهداف خود از انواع پرتابل یا استاتیک حافظه‌های خارجی استفاده می‌کنند.

هارد اکسترنالباید در نظر داشته باشید که حافظه‌های خارجی استاتیک به طور معمول ظرفیت بیشتری دارند. بنابراین اگر نیازی به حمل اطلاعات خود ندارید، بهتر است از انواع استاتیک‌ هاردهای اکسترنال استفاده کنید.

نکته قابل تامل در رابطه با این حافظه‌ها این است که چون آنها را جابجا‌ نمی‌کنید، احتمال آسیب دیدن فایل‌ها و اطلاعات کمتر خواهد بود.

اما گاهی لازم است اطلاعات، همراه شما باشند که‌ هارد اکسترنال پرتابل می‌تواند انتخاب بهتری تلقی شود. در واقع باید گفت: هر عکاس و ‌‌فیلم‌برداری حداقل یک حافظه خارجی پرتابل نیاز دارد تا بتواند بدون دغدغه اطلاعات خود را جابجا کند.

موضوع بعدی اینکه‌ هاردهای اکسترنال استاتیک را فقط با اتصال به برق می‌توان استفاده کرد. پس بهتر است به دنبال جابجایی آنها در طول سفرتان نباشید!

درگاه‌های‌ هارد اکسترنال را نادیده نگیرید

برخی از افراد تصور می‌کنند اگر انواع حافظه SSD را تهیه کنند، سرعت بالایی هم در زمان انتقال یا بارگیری اطلاعات خواهند داشت. اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد درگاه‌ها یا پورت‌ها هستند.‌ هاردهای اکسترنال معمولاً به پورت USB مجهز می‌شوند، اما نسخه آن است که اهمیت دارد.

هارد اکسترنالدر حال حاضر USB 3.1 جدیدترین نسل از درگاه‌های USB محسوب می‌شود که سرعت بالایی (۱۰ گیگابیت بر ثانیه) در انتقال اطلاعات دارد. انتخاب‌ هارد اکسترنالی که از درگاه‌های USB 2.0 استفاده کند قطعاً با افت سرعت خواندن و نوشتن همراه خواهد بود.

دوام و امنیت در‌ هاردهای اکسترنال

معمولاً عکاسان و ‌‌فیلم‌برداران‌ هارد اکسترنال را برای همراهی در سفرهای مختلف خود تهیه می‌کنند. اگر شما هم این قصد را دارید، باید حتماً به دوام و قابل حمل بودن این حافظه‌ها توجه کنید.

هارد اکسترنالبرندهای معتبر تولیدکننده‌ هارد اکسترنال معمولاً از بدنه‌ای مقاوم استفاده می‌کنند که جابجایی یا ضربه به‌ هارد منجر به از دست رفتن اطلاعات نشود. برای افرادی که جابجایی زیادی دارند، انتخاب‌ هاردهای SSD ریسک کمتری دارد. اما اگر انواع HDD را به خاطر داشتن ظرفیت ‌‌ذخیره‌سازی بیشتر انتخاب کرده‌اید، حتماً از محکم بودن قاب‌ هارد اطمینان حاصل کنید.

موضوع مهم دیگر این حافظه‌ها امنیت است. از آنجایی که قرار است اطلاعات خود را در این حافظه‌ها ذخیره کنید، بهتر است به دنبال حافظه‌هایی باشید که اطلاعات شما را رمزنگاری می‌کنند. محصولاتی که این ویژگی را داشته باشند می‌توانند از به سرقت رفتن اطلاعات شما جلوگیری کنند.

تا اینجا هر آنچه نیاز بود از انواع حافظه‌ها و فاکتورهای مهم مربوط به آن بدانید، در اختیار شما قرار دادیم. در این بخش می‌خواهیم چند نمونه از بهترین حافظه‌های خارجی را به شما معرفی کنیم تا در زمان خرید‌ هارد اکسترنال سردرگم نباشید.

آموزش بازیابی عکس کارت حافظه

هارد اکسترنال

بهترین انتخاب‌ها برای داشتن یک‌ هارد اکسترنال فوق‌العاده

نوبت به انتخاب طلایی رسید. اگر تا اینجا در خرید انواع هارد مردد بودید، با بررسی این نمونه‌ها حتماً با خیال راحت خرید می‌کنید.

هارد اکسترنال‌ ای دیتا مدل HD710 ظرفیت ۲ ترابایت

هارد اکسترنالADATA یکی از شناخته شده‌ترین برندها در زمینه تولید انواع حافظه داخلی و خارجی است که محصولات آن تمامی استانداردهای بین‌المللی را پشتیبانی می‌کند. این هارد منحصربه‌فرد که از انواع قابل حمل‌ هارد اکسترنال است، سرعتی معادل 5400 PRM دارد. رابط آن از نوع USB3.0 بوده و نزدیک به 220 گرم وزن دارد که برای حمل و نقل ایده‌آل است. این‌ هارد اکسترنال بدنه‌ای مقاوم و ضد آب دارد و می‌توانید از آن بدون نگرانی در طول سفرهای خود استفاده کنید. طراحی جذاب و اسپرت این هارد ویژگی دیگر است که آن را بسیار محبوب کرده است. برای خرید این هارد کافی است سری به فروشگاه دیدنگار بزنید.

هارد اکسترنال ۱ ترابایت ترنسند Transcend Storjet 25M3 1TB

ترنسند Transcend از دیگر برندهای معتبر در این حوزه محسوب می‌شود که محصولات آن در کنار کیفیت فوق‌العاده، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای هم دارند. بدنه این‌ هارد ارزان به یک لاستیک ضد شوک مجهز شده تا به خوبی از اطلاعات شما محافظت کند. همچنین این‌ هارد اکسترنال به پشتیبان‌گیری اتوماتیک نیز مجهز است که می‌تواند یک مزیت رقابتی به شمار رود. در بازار داغ خرید هارد، این هارد از نمونه‌های پرطرفدار به حساب می‌آید. برای آشنایی بیشتر با مشخصات فنی این محصول، می‌توانید به صفحه اختصاصی آن بروید و اگر سوالی داشتید از مشاوران متخصص ما بپرسید.

هارد اکسترنال ۲ ترابایت وسترن مای پاسپورت WD My Passport External 2TB

هارد اکسترنالاگر به دنبال یک حافظه با بودجه اقتصادی هستید، محصولات مای پاسپورت وسترن دیجیتال انتخاب خوبی خواهند بود. این‌ هارد نیاز به آداپتور نداشته و یک چراغ LED دارد که وضعیت آن را نشان می‌دهد. وزن بسیار کم در مقابل بدنه ضد گردوغبار و ضد آب از ویژگی‌هایی است که این‌ هارد را برای عکاسان و ‌‌فیلم‌برداران مناسب می‌کند. اگر دوست دارید انواع مدل‌های حافظه را با یکدیگر مقایسه کنید، این امکان در سایت فروشگاه وجود دارد.

هر آنچه لازم بود در مورد انواع حافظه‌ بدانید، دیدنگار به شما گفت. انتخاب با خودتان است، به هدف و نوع نیاز خود نگاه کنید و هوشمندانه خرید کنید.

آیا شما هم از انواع حافظه‌ها برای ‌‌ذخیره‌سازی استفاده می‌کنید؟!

حافظه‌های خارجی از فلش مموری‌ها گرفته تا انواع‌ هاردهای اکسترنال بهترین همراه عکاسان و ‌‌فیلم‌برداران محسوب می‌شوند. از آنجایی که حجم ویدیوها و تصاویر گرفته شده با فرمت RAW بالاست، باید همیشه یک حافظه امن و کافی را به همراه خود داشته باشید.

هارد اکسترنالاما نکته مهم، خرید بهترین حافظه خارجی است که بتوان به آن اعتماد کرد و اطلاعات خود را به آن سپرد. در این بخش اطلاعات و اصطلاحات مربوط به‌ هاردهای اکسترنال را شناختیم و فهمیدیم در زمان خرید باید به چه پارامترهایی توجه داشته باشیم.

شما هم از انواع حافظه‌های خارجی در کنار پروژه‌های تصویربرداری خود استفاده می‌کنید؟! چه ویژگی‌هایی برای انتخاب یک‌ هارد اکسترنال برای شما بیشتر اهمیت دارد؟! آیا تا به حال تجربه تلخی در استفاده از هاردهای بی‌کیفیت داشته‌اید؟ در بخش دیدگاه‌ها نظرات خود را برای ما بنویسید. اگر این مقاله برای شما مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

انواع مختلف کارت حافظه

دسته بندی ها: