عکاسی پرندگان: جامع‌ترین راهنمای خرید لنز

عکاسی پرندگان

عکاسی پرندگان از جذاب‌ترین سبک‌های عکاسی است، که شما را به دل آسمان می‌برد و شاید با ثبت تصاویر دلخواه‌تان، شما هم به پرواز درآیید! البته عکاسی کردن از این موجودات دوست‌داشتنی و باوقار آنقدرها هم ساده نیست؛ مگر اینکه برای عکاسی کردن از پرندگان به باغ وحش‌ها سر بزنید. اما برای شکار پرندگانی که در آسمان بال گشوده‌اند، به لنزهای تله فتو نیاز خواهید داشت. این لنزها تا حد زیادی می‌توانند کار شما را ساده کنند؛ اما علاوه بر لنز، مهارت عکاسی و تجهیزات دیگری هم نیاز دارید که بتوانید از پرندگان عکاسی حرفه‌ای کنید.

در دنیای پرندگان، شخصیت‌های مختلفی را باید شکار کنید. برخی از آنها بسیار سریع هستند، برخی کوچک اندام و برخی هم خجالتی! برای اینکه بتوانید از یک پرنده که در فاصله دوری از شما در حال پرواز است، عکاسی کنید به اطلاعاتی نیاز دارید که در این مقاله برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

تجهیزات لازم برای شکار و عکاسی پرندگان!

اگر قصد ورود به دنیای عکاسی از پرندگان وحشی را دارید و نمی‌خواهید از غازهای پارک ساعی عکاسی کنید، تمام بودجه خود را برای خرید لنز کنار نگذارید! علاوه بر لنز، تجهیزات دیری هم هستند که بدون آنها عکاسی از پرندگان به پرواز درآمده در آسمان معنایی ندارد. در این بخش می‌خواهیم کیت عکاسی از پرندگان خود را تکمیل کنیم! همراه ما باشید.

یک: دوربین برای عکاسی از پرندگان

اول از همه فکری به حال دوربین خود کنید. دوربین‌های کامپکت برای این کار ساخته نشده‌اند؛ شما به یک دوربین با سرعت شاتر بالا نیاز دارید که بتواند یک لحظه را شکار کند.

حداقل سرعت شاتر باید 1/2000 ثانیه باشد و بهتر است دوربین قابلیت عکاسی پیاپی 6 تا 9 فریم بر ثانیه را هم داشته باشد. ویژگی دیگری که چالش عکاسی پرندگان را آسان‌‌تر می‌کند، یک سیستم فوکوس خودکار فوق‌العاده است، که بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فوکوس خوبی در اختیار شما قرار دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم دوربین برای عکاسی از پرندگان، نوع سنسور آن است. دو نوع سنسور در دوربین‌ها دیده می‌شود که سنسورهای کراپ‌ crop اندازه کوچک‌تری دارند و در مقابل، سنسورهای فول فریم full frame قرار می‌گیرند. هر دو این سنسورها مزایا و معایبی برای عکاسی از پرندگان دارند. فوق فریم‌ها از نظر نویز و در موقعیت‌های نوری چالش‌برانگیز، عملکرد قابل قبولی دارند. در مقابل سنسورهای کراپ‌دار به همراه یک لنز تله، میدان دید بهتری برای عکاسی به شما می‌دهند. اما باید نویز بیشتر در ایزوهای بالا را با آنها تحمل کنید.

قاعده کلی این است که: سنسورهای DX دید تله به شما می‌دهند و سنسورهای FX کیفیت بهتر تصویر. اینکه کدام یک برای شما حیاتی‌‌تر باشد، به خودتان بستگی دارد.

اما لازم نیست ناامید شوید؛ حتی اگر یک DSLR قدیمی و مبتدی دارید. با این دوربین ممکن است از ثبت لحظات طلایی جا بمانید؛ اما با این حال همچنان می‌توانید در دنیای عکاسی از پرندگان حرفی برای گفتن داشته باشید. کافی است تکنیک‌هایی برای فوکوس سریع را یاد بگیرید تا از سرعت بالای پرندگان جا نمانید.

 

دو: سه پایه را در کیت عکاسی پرندگان خود فراموش نکنید

عکاسی از پرندگان یک قاعده کلی دارد و آن این است که: باید سعی کنید بیشتر جزئیات پرنده را با شارپنس بالاتر عکس خود حفظ کنید. در این شرایط به یک سه پایه هم نیاز خواهید داشت. خودتان هم می‌دانید که در موقعیت‌های کم نور، عکاسی با سرعت شاتر پایین به کمک یک سه پایه مقاوم، می‌تواند جزئیات بیشتری را در تصویر حفظ کند.

در دنیای عکاسی از پرندگان هیچ عکاسی با بالا بردن ایزو در محیط‌های کم نور، جزئیات سوژه خود را از دست نمی‌دهد. بگذارید اینطور بگوییم که: عکس‌های خارج از فوکوس که شارپنس خوبی هم ندارند، در دنیای عکاسی از پرندگان طرد می‌شوند.

فراموش نکنید که: نویز تصاویرتان را می‌توانید با ویرایش‌های پس از ثبت تصویر، اصلاح کنید؛ اما اگر جزئیات پرنده را از دست داده باشید، هیچ راهی برای بازگشت آن وجود ندارد و برای همیشه از تصویر شما پر کشیده‌اند!

اما نکته‌ای که برای خرید سه پایه در زمان عکاسی پرندگان نباید فراموش کنید، استحکام بدنه و ظرفیت بالای تحمل وزن است. از آنجایی که با لنزهای سنگین تله فتو سروکار دارید، سه پایه شما نباید زیر این بار، کمر خم کند.

جدیدترین سه پایه‌های مقاوم از فیبر کربن ساخته شده‌اند، که با وزن نسبتاً مناسب‌شان، می‌توانند وزن‌های بالا را تحمل کرده و همراه همیشگی شما باشند. البته برای داشتن یک سه پایه و هد مقاوم، باید بودجه خوبی را کنار بگذارید تا در آینده دچار پشیمانی نشوید.

عکاسی پرندگان

سه: ویژگی‌های یک لنز خوب برای عکاسی از پرندگان

پیدا کردن جواب این سوال که بهترین لنز برای عکاسی پرندگان چه ویژگی‌هایی دارد؟ ساده نیست. معمولاً زمانی که صحبت از عکاسی از سوژه‌های کوچک در دل آسمان فراخ می‌شود، بیشتر افراد از لنزهای تله فتو 500mm یا 600mm صحبت می‌کنند. در کنار این لنزها حضور لرزش‌گیرهای اپتیکال و تله کانورترها را هم نباید فراموش کرد.

اما برای خرید یک لنز مناسب عکاسی پرندگان نباید فقط به فاصله کانونی آن توجه کرد. عدد دیافراگم هم در کیفیت نهایی تصویر ثبت شده شما تاثیر دارد. هر چه عدد دیافراگم کوچک‌‌تر باشد، نور بیشتری وارد دوربین می‌شود که در نهایت کیفیت تصویر نهایی شما را بیشتر می‌کند. در ضمن با وجود دیافراگم‌های بازتر می‌توانید با سرعت شاتر سریع در محیط‌های دارای نور مناسب عکاسی کنید؛ همان تنظیماتی که باعث می‌شود عکس شما، فوق‌العاده از آب درآید.

برای عکاسی از پرندگان به دیافراگم بیشتر از f/2.8 نیازی پیدا نخواهید کرد. معمولاً تولیدکنندگان لنزهای تله فتو، لنزهای خود را با 2 نسخه، یکی با دیافراگم f/2.8 و دیگری با f/4 یا f/5.6 به بازار عرضه می‌کنند. نسخه‌هایی که دیافراگم کوچکی دارند، شاید گران قیمت به نظر برسند، اما از برادران بزرگ‌تر خود سبک‌تر بوده و البته که به صرفه‌تر هم هستند. با این نسخه‌ها هم می‌توانید نوری مشابه دیافراگم‌های بزرگ‌تر را شکار کنید.

از نظر فاصله کانونی هم بیشتر لنزهای تله فتو که بین 400 تا 600 میلی‌متر فاصله کانونی دارند، انتخاب بهتری هستند. هرچند می‌توان این سبک از عکاسی را با لنزهای ارزان قیمت 200 تا 300 میلی‌متری هم شروع کرد.

عکاسی پرندگان

چهار: مبدل لنز تله فتو یا تله کانورتر

تله کانورتر Tele converter یک راه ساده برای دسترسی به فاصله طولانی‌‌تر و عکاسی از آن است. این دستگاه‌ها بین لنز و دوربین شما قرار می‌گیرند و با ایجاد بزرگ نمایی بیشتر، عکاسی از پرندگان در دوردست را امکان پذیر می‌کنند. معمولاً برای عکاسی پرندگان از مبدل‌های 1.4x و 2x استفاده می‌شود که این اعداد نشان از مقدار بزرگ‌نمایی ایجاد شده است.

البته برای استفاده از این وسایل باید معایب آنها را هم بپذیرید. این مبدل‌ها نوری را به مسیر نور بین دوربین و لنز اضافه می‌کنند، که ممکن است روی کیفیت تصویر نهایی شما تاثیر بگذارد. از طرف دیگر ممکن است با استفاده از تله کانورترها قابلیت فوکوس خودکار را از دست بدهید. استفاده از این وسایل با کاهش دیافراگم همراه است که باعث می‌شود عکاسی در محیط‌های کم نور دشوارتر شود.

پیش از خرید یک تله کانورتر حتماً سازگاری آن را با لنز و دوربین خود بررسی کنید. از آنجایی که این وسایل توسط تولیدکنندگان شخص ثالث طراحی و عرضه می‌شوند، ممکن است با تمام دوربین‌ها و لنزها سازگار نباشند.

تا اینجا هر آنچه از تجهیزات لازم برای عکاسی پرندگان نیاز داشتید، در اختیارتان گذاشتیم. حال که با ویژگی‌های بهترین لنزها و تجهیزات دیگر برای عکاسی پرندگان آشنا هستید، چند نمونه از لنزهای حرفه‌ای برای این کار را به شما معرفی می‌کنیم که انتخاب برای شما راحت‌‌تر شود.

عکاسی پرندگان

 

چند انتخاب فوق‌العاده برای عکاسی از پرندگان

لنزها تنوع بی‌شماری دارند و معمولاً عکاسان طرفدار یک برند تولیدکننده می‌شوند؛ اما برای عکاسی در زمینه خاص بهتر است گاهی به برندهای دیگر هم اعتماد کنید. حالا پیشنهاد می‌کنیم، برای تجهیز کیت عکاسی خود، لنزهای زیر را فراموش نکنید.

لنز Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM

این لنز از سری لنزهای اسپورت سیگما است، که آن را در دسته لنزهای زوم حرفه‌ای قرار می‌دهند. به کمک این لنز می‌توانید یکی از تجربه‌های فوق‌العاده خود را در نهایت سرعت و عملکرد داشته باشید. سیستم فوکوس خودکار در کنار لرزش‌گیر داخلی قابل تنظیم، حالت‌های فوکوس دوگانه و ویژگی‌های دیگر، این لنز سیگما را برای عکاسی پرندگان منحصربه‌فرد می‌کند. کیفیت تصاویر ثبت شده با این لنز در محدوده زوم فوق‌العاده بوده و می‌توانید آن را در کنار دوربین‌های DSLR کانن و نیکون استفاده کنید.

لنز Nikon AF-S Nikkor 500 mm F4E FL ED VR

لنز Nikon AF-S Nikkor 500 mm در دسته لنزهای سوپرتله پرایم قرار می‌گیرد که تنها یک فاصله کانونی دارد. این لنز را می‌توان یکی از بلندترین لنزهای نیکون به حساب آورد، که برای عکاسی ورزشی و حیات وحش، عملکرد بی‌نظیری دارد. با داشتن یک سیستم لرزش‌گیر اپتیکال و اتوفوکوس عالی، می‌توان این لنز را برای عکاسی حرفه‌ای از پرندگان پیشنهاد کرد. البته که قیمت آن نسبت به دیگر لنزهای موجود در بازار، کمی بالاست اما اگر تجربه عکاسی با این لنز را داشته باشید، می‌دانید که این لنز ارزش خرید دارد. برای خرید و آشنایی بیشتر با مشخصات فنی Nikon AF-S Nikkor 500 mm می‌توانید به صفحه اختصاصی آن بروید.

لنز سونی مدل Sony FE 200-600mm f5.6/6.3 G oss

لنز Sony FE 200-600mm با برد 600 میلی‌متری خود، یک لنز تله زوم فوق‌العاده برای عکاسی از سوژه‌هایی است که فاصله زیادی از شما دارند. سیستم لرزش‌گیر آن سه حالت مختلف دارد و تنها با زدن دکمه شاتر، این سیستم فعال خواهد شد. فوکوس خودکار سریع و کیفیت شگفت‌انگیز تصاویر، ویژگی‌های دیگری هستند که این لنز را برای شکار لحظات طلایی از آسمان، مناسب می‌کند. اگر علاقمند به مقایسه این محصول با سایر لنزها هستید، کافی است سری به فروشگاه دیدنگار بزنید و دسته لنزها را زیر و رو کنید!

لنز Tamron SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD

لنز تامرون مدل Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD G2 A022

لنز ۶۰۰-۱۵۰ میلی‌متری تامرون با دیافراگم F/5-6.3 می‌تواند با دوربین‌های کانن و نیکون سازگار باشد. با این لنز قابیلت زوم 4 برابری اپتیکال را خواهید داشت و از یک دید تله قوی بهره‌مند می‌شوید. لرزش‌گیر VC این لنز کیفیت تصاویر شما را چندین برابر می‌کند و سیستم اتوفوکوس آن هم امکان ثبت لحظه‌های خاص از پرندگان را به شما می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم، قبل از خرید مشخصات این لنز را بررسی کنید، و اگر سوالی دارید از مشاوران باتجربه فروش ما بپرسید؛ تا در کوتاه‌ترین زمان و به راحتی لنز مناسب را انتخاب کنید.

لنز Canon RF 600mm f/11 IS STM

این لنز کانن برای دوربین‌های بدون آینه از سری R طراحی شده است که به لطف طراحی جمع شونده و ابعاد کوچک، برای همراهی شما در هر موقعیتی مناسب خواهد بود. از طرف دیگر دیافراگم دوربین نسبتاً بسته بوده و از عدسی‌های Diffractive در این لنز استفاده شده، که باعث پایین آمدن وزن لنز شده است. کیفیت تصاویر ثبت شده به کمک این لنز شما را برای عکاسی روی دست وسوسه می‌کند. این لنز می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی پرندگان باشد.

چالش‌های عکاسی از پرندگان

حال که با تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از پرندگان آشنا شده و تعدادی از بهترین دوربین‌ها و لنزهای مناسب برای عکاسی از پرندگان را شناختیم، بد نیست تا نمونه کارهایی را مورد بررسی قرار دهیم که توسط عکاسان حیات وحش به ثبت رسیده است. تمامی تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید با استفاده از لنز Tamron 55BB 500mm به ثبت رسیده است. این لنز در مقایسه با لنز‌های قدرتمند حال حاضر شاید قدری قدیمی به شمار آید و ممکن است تصور کنید که نتواند به خوبی از پس ثبت تمامی جزئیات پرندگان برآید. اما اگر همین لنز به درستی و در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد، تصاویر منحصربه‌فردی به ثبت خواهد رسید. آن چه اهمیت دارد این است که در هنگام استفاده از چنین لنزی باید فاصله خود تا سوژه مورد نظر را تا حد ممکن کم کرد تا بتوان بهترین خروجی را به دست آورد.

دوربین عکاسی پاناسونیک Panasonic-Lumix-DC-G9

تصویر فوق با استفاده از یک دوربین عکاسی پاناسونیک Panasonic-Lumix-DC-G9 به همراه لنز Tamron 55BB 500mm به ثبت رسیده است. برای آن که این تصویر با تمامی جزئیات قابل مشاهده به تصویر برسد، علاوه بر حفظ فاصله مناسب از سوژه، ایزو بر روی 500 و دیافراگم بر روی f/8 تنظیم گشته است. سرعت شاتر نیز در هنگام ثبت این تصویر 100/1 ثانیه بوده است.

Panasonic-Lumix-DC-G9

تصویر زیر نیز با استفاده از همین تجهیزات به ثبت رسیده است. با این تفاوت که در این مورد ایزو بر روی 2000 و سرعت شاتر بر روی 1/640 تنظیم بوده است. دیافراگم در ثبت این تصویر نیز همان f/8 است.

عکاسی پرندگان

دوربین عکاسی Pentax K50

دوربین عکاسی Pentax K50 نیز از جمله دوربین‌های مناسب برای عکاسی از پرندگان بوده که برای ثبت تصویر زیر مورد استفاده قرار گرفته است. لنز قرار گرفته بر روی این دوربین همان لنز Tamron 55BB 500mm می‌باشد. برای ثبت تصویر زیر ایزو معادل 3200، سرعت شاتر معادل 200/1 و دیافراگم معادل f/8 می‌باشد.

دوربین بدون آینه نیکون Nikon Z6 Mirrorless Body بدنه بدون لنز

از دیگر دوربین‌های باکیفیتی که برای عکاسی از پرندگان می‌تواند استفاده شود، دوربین بدون آینه نیکون Nikon Z6 Mirrorless Body می‌باشد. استفاده از این دوربین همراه با لنز Tamron 55BB 500mm منجر به ثبت تصاویر فوق‌العاده زیر شده است.

🔸​در ثبت تصویر اول ایزو بر روی 280 تنظیم شده و دیافراگم معادل f/8 بوده است. سرعت شاتر نیز برای ثبت این تصویر بر روی 320/1 ممیز ثانیه تنظیم شده است.

🔸​در ثبت عکس دوم ایزو معادل 6400 و دیافراگم مشابه تصویر اول معادل f/8 می‌باشد. سرعت شاتر نیز جهت ثبت این تصویر معادل 640/1 است.

خب دیدنگار صفر تا صد عکاسی پرندگان را برای شما گفت؛ هرآنچه لازم است در کوله‌پشتی خود داشته باشید؛ در این مقاله گفته شد. دیگر انتخاب با شماست!

برای شروع مسیر هیجان‌انگیز عکاسی از سوژه‌ها در دل آسمان آماده‌اید؟!

عکاسی از پرندگان یکی از سبک‌های وسوسه‌انگیز عکاسی است، که بسیاری از افراد دوست دارند حتی یک بار هم که شده، آن را تجربه کنند. جالب است بدانید این سبک از عکاسی در ایالات متحده طرفدار بسیار زیادی دارد و در سال 2011 آمارها نشان داده‌اند بیش از 47 میلیون آمریکایی از پرندگان عکاسی می‌کنند!

برای ورود به این دنیای هیجان‌انگیز که شما را به دل آبی‌های بی‌کران آسمان می‌برد، به یک دوربین مناسب و لنزهای تله فتو نیاز خواهید داشت. این لنزها با داشتن فاصله‌های کانونی طولانی، می‌توانند سوژه‌های دوردست را در دستان شما قرار دهند. اگر بودجه کمی دارید با یکی از لنزهای تله فتو ارزان قیمت، عکاسی پرندگان را شروع کنید و به مرور، خود را در این مسیر تجهیز کنید. فراموش نکنید همه چیز به تجهیزات شما بستگی ندارد، تجربه و دانش هم باید در کیت عکاسی از پرندگان باشند.

حالا شما از تجارب خود بگویید! آیا تا به حال از پرندگان عکاسی کرده‌اید؟! آیا توانستید یک صحنه خاص را در دل آسمان شکار کنید؟! از چه تجهیزاتی استفاده می‌کنید و چطور به پرندگان خجالتی نزدیک می‌شوید تا بهترین عکس‌ها را ثبت کنید؟! در بخش دیدگاه ها منتظر شنیدن داستان‌ها و تجارب شما هستیم. اگر این مقاله را دوست داشتید، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

آثار برگزیده مسابقه Audubon

 

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی و فیلمبرداری می توانید در دوره های عکاسی و دوره های فیلمبرداری آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

دوره های عکاسی و فیلمبرداری

 

خریدانواع لنزدوربین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.