ترفندهایی برای عکاسی خلاقانه در خانه که هر کسی باید بلد باشد !

در این مقاله قصد دارم ترفندهایی را برای عکاسی خلاقانه در محیط خانه به شما بگویم تا در دوران شیوع ویروس کووید 19 ( کرونا ویروس ) به عنوان یک عکاس، پروژه‌هایی را برای انجام دادن داشته باشید.

من تقریباً 300 روز از هر سال را مشغول عکاسی در جاده‌ها و کارگاه‌های آموزشی در برخی از دورترین مناطقی که می‌توانید تصویر کنید می‌گذرانم. من عاشق مسافرت هستم و عکاسی از فرهنگ‌ها و محیط‌های جدید باعث می‌شود خلاقیت بسیاری در کارهای من به وجود بیاید. مناظر، رنگ‌ها و نورهای متفاوت دقیقا همان المان‌هایی هستند که تصاویر من را متمایز می‌کنند.

اما من برای بهبود عکاسی و خلاقیتم چه کارهایی را انجام می‌دهم ؟ از چه ایده‌ها و سوژه‌هایی می‌شود عکس گرفت ؟ با من همراه باشید تا ترفندهایی را برای عکاسی خلاقانه در خانه به شما بگویم …

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ساخت استودیوی کوچک رومیزی برای عکاسی از محصولات

تصاویر سیاه و سفید، به دور از هیاهوی دنیای رنگی اطراف ما می‌توانند همه چیز را در نور، سایه و الگوها خلاصه کنند. در این تصویر یک حصار چوبی را مشاهده می‌کنید که نور آفتاب بخشی از آن را روشن کرده بود و بخش دیگر سایه‌ی شدیدی داشت. سعی کنید همیشه به دنبال تداخل نور و سایه در اطراف خود باشید.

وقتی از پنجره به بیرون نگاه کردم، انگار که آجری یک تنی را به سرم کوبیدند ! فهمیدم که به یک سایه‌ی گرافیکی جذاب که سوری حصار پشت خانه‌ام ایجاد شده خیره شده‌ام. من در طول روز بیش از صد بار از پنجره به بیرون نگاه می‌کنم. به این فکر می‌کردم که چطور پیش از این هرگز به این سایه توجه نداشتم ؟ خیلی سریع دوربین نیکون Z6 خود را برداشتم و از اتاقم خارج شدم. اما در همان لحظه که داشتم به سمت سایه‌ی روی حصار حرکت می‌کردم، متوجه ردپای سگم روی یک بخش از حیات شدم که نزدیک صبح یخ زده بود. باور نکردنی است ! ده قدم برداشته بودم که متوجه شدم در حیات خانه‌ام بعضی از گل‌های زیبای بهاری تازه شکوفا شده‌اند. چگونه می‌توانستم این همه زیبایی را در حیاط خلوت خانه‌ام نبینم ؟ جواب ساده بود؛ من فقط فراموش کرده بودم که می‌شود از خلاقیت در محیط خانه هم استفاده کرد و به طور کل سمت چپ مغزم را غیر فعال کرده بودم. متوجه شدم من هر روز مناظر خارق‌العاده را در خانه‌ام از دست می‌دادم.

به راحتی می توان از چیزی مانند ردپای سگ در یخبندان غافل شد، اما وقتی آن را کشف کنید، تصویر بسیار تأثیر گذاری ثبت خواهید کرد. به بافت‌ها و رنگ‌های شگفت انگیزی که در این منظره به وجود آمده توجه کنید.

از زمان بیداری قدرت خلاقیت من در محیط خانه، سوژه‌های بی شماری را پیدا کردم که بتوانم از آنها عکس بگیرم. هر روز صبح حیاط خانه‌ام اتفاقی متفاوت را برایم رقم می‌زد. سایه‌هایی را روی دیوار می‌دیدم که قبلاً هرگز ندیده بودم. حشرات مزاحم توجه من را به عنوان سوژه‌های جدید جلب می‌کنند.

چالش عکاسی خلاقانه در خانه را در نظر بگیرید. شاید تعجب کنید که چیزهای بسیاری در اطراف شما وجود دارد که برای عکاسی ایده‌آل است.

سایه‌ها را تعقیب کنید. آیا تاکنون متوجه شده‌اید که چند سایه در خانه شما یا درست در خارج از درب جلوی شما تشکیل شده است ؟ من تا زمانی که واقعاً شروع به جستجوی آنها نکرده بودم، نمی‌توانستم الگوهای بی پایانی را که نور بر روی دیوارها و کف اتاقم ایجاد می‌کند ببینم. با حرکت خورشید در طول روز در سراسر آسمان، سایه‌ها روی سطوح مختلف تغییر می‌کنند. هنگامی که خورشید غروب می‌کند، از نورهای اتاق برای ایجاد سایه استفاده کنید. من دوست دارم تصاویری که از سایه ثبت می‌کنم را به مونوکروم تبدیل کنم. از بین بردن رنگ‌های تصویر، اشکال و الگوهای گرافیکی را برجسته می‌کند.

یک عکس ماکرو از یک موضوع غالباً جالب‌تر از یک عکس از کل آن شی خواهد بود. یک نکته‌ی مهم، نیازی نیست که صبح زود از خواب برخیزید تا از شبنم روی گیاهان و گلها عکس بگیرید. یک اسپری آب ساده می‌تواند همانند باران قطراتی را روی برگ‌ها بپاشد.

عکاسی ماکرو نیاز دارد که زمان کافی را برای دیدن یک سوژه از فاصله‌ای نزدیک صرف کنید. شما فقط باید سعی کنید به جزئیات ریز و درشت توجه کنید. یک برگ سوزنی کوچک یک درخت کاج می‌تواند یک تصویر زیبا ایجاد کند. سعی کنید روی آنچه در اطراف شماست تمرکز کنید. وقت خود را بگذارید تا واقعاً جزئیات کوچک را ببینید.

پیشنهاد نویسنده : سه مهارت ترکیب بندی در عکاسی که می‌توان آنها را با تمرین کردن در خانه آموخت

تجهیزات مناسب نیز برای این کار بسیار مهم است. برای عکاسی ماکرو، یک لنز ماکرو می‌تواند بسیار عالی باشد. لنز ماکرو مورد علاقه من Nikon 105mm Micro-NIKKOR است. این لنز به من امکان می‌دهد تا بتوانم سوژه‌ها را از فاصله‌ای بسیار نزدیک ببینم، و زاویه دید باریکی را هم در اختیارم می‌گذارد تا روی ترکیب بندی هم تمرکز بسیار بیشتری داشته باشم. من معمولاً از یک ریموت شاتر هم استفاده می‌کنم تا لرزش‌های دوربین در هنگام نوردهی برای ثبت عکس به حداقل برسد. اگر ریموت شاتر ندارید، سعی کنید از تایمر خودکار با تاخیر 5 ثانیه‌ای استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید به سه پایه احتیاج دارید می‌توانید از آن هم استفاده کنید، اما برای ثبت تصاویر ماکرو به طور کلی نیازی نیست دوربینتان روی سه پایه باشد و روی دست هم به خوبی کار خواهد کرد. فقط مطمئن شوید که از سرعت شاتر سریعی مانند 1/500 ثانیه استفاده کنید.

عمق میدان در عکاسی ماکرو بسیار مهم است. برای به دست آوردن حداکثر عمق میدان، مطمئن شوید که قسمت جلوی لنز شما موازی با سوژه‌ی شماست. یک دیافراگم بسته مثل f/16 را امتحان کنید و برای فوکوس کردن از حالت لایو ویوو استفاده کنید. سوژه‌های تخت در این حالت باید کاملا شارپ ثبت شوند. اما تصاویری با عمق میدان زیاد ممکن است به تکنیک‌های خاصی مانند focus stacking نیاز داشته باشند.

به دنبال رنگ‌هایی باشید که مکمل یکدیگر هستند. این می‌تواند به شما در نحوه‌ی پیدا کردن سوژه‌های خاص در طبیعت، مانند این گل کمک بزرگی کند. قسمت‌های نارنجی گل به طرز چشمگیری در برابر رنگ بنفش و سفید جذاب ظاهر می‌شوند و تصویری پر جنب و جوش را به وجود می‌آورند.قطرات آب روی گلبرگ‌ها نیز حس بسیار بهتری را به تصویر بخشیده است.

گل به دلایل مختلفی در این عکس بسیار جذاب و خاص به نمایش درآمده است. چرا که تنها سوژه‌ی این تصویر بر روی یک پس زمینه سیاه قرار گرفته و فضای منفی اطراف آن بسیار زیاد است. همیشه احساس نکنید که باید سوژه را خیلی محکم در بین المان‌های مختلف محصور کنید. گاهی اوقات یک تصویر با پیش زمینه یا پس زمینه‌ی ساده هم می‌تواند به همان اندازه خوب باشد.

قطرات آب یک سوژه‌ی بسیار عالی هستند. لازم نیست منتظر باشید باران ببارد. من از یک اسپری آب استفاده می‌کنم تا باران را شبیه سازی کنم. اسپری می‌تواند قطرات آب ریزی را ایجاد کند که روی گلبرگ‌های گیاهان بسیار عالی به نظر می‌رسد و شکل‌های بازتابی دایره‌ای را به تصاویر اضافه می‌کند.

سعی کنید از فصلی که در آن عکاسی می‌کنید هم بهترین استفاده را داشته باشید. هم اکنون فصل بهار است و آب و هوا تنوع بسیاری داشته و برای عکاسی ایده‌آل است. امروز در حیاط من هوا آفتابی است. من در حال عکاسی از گل‌های بهاری، یخبندان‌های اوایل صبح روی برگ‌ها و سایه‌های گرافیکی در خانه‌ام بودم. فردا پیش بینی شده که ممکن است برف ببارد و باید برای این هشدار خودم را آماده کنم. من فردا محیط کاملاً متفاوتی را برای عکس گرفتن خواهم داشت.

هر فصلی که هست، سعی کنید از آن بهترین استفاده را ببرید. چه تصویری می‌توانید ثبت کنید که نمونه‌ای از ویژگی‌های این فصل باشد ؟ آیا در این فصل هوا سرد است یا گرم ؟ کدام عکس بهترین تصویر را از دمای هوا نشان می‌دهد ؟ در بهار، سعی می‌کنم مفاهیمی مانند رشد بهاری، تجدید و آغاز طبیعت را ثبت کنم. در همان زمان، من در حال عکاسی از مناظر گرافیکی قدرتمند هستم که به تنهایی می‌توانند فوق‌العاده باشند.

به دنبال خطوط و الگوهایی مانند این تصویر از یک طبقه بندی چوبی باشید. می‌توانید با استفاده از پروفایل تصویری تک رنگ در دوربینتان، تصاویر را به سیاه و سفید تبدیل کنید یا این کار را برای زمان پردازش و ادیت عکس بگذارید.

یکی دیگر از راه‌ها برای عکاسی خلاقانه در خانه ، ساخت استودیوهای کوچک و با تجهیزات محدود است. سعی کنید استودیوی خانگی خود را راه اندازی کنید. بسیاری از پروژه‌های من در خارج از منزل انجام می‌گیرد. در حالی که من واقعا عاشق عکاسی از محیط بیرون هستم، اما بارها پیش آمده که وضعیت هوا ناگهان بد شده و تجهیزات من خراب شده‌اند و نتوانستم تصویری که می‌خواهم را ثبت کنم. در یک چنین روزهایی، به عکاسان استودیویی حسادت می‌کنم که می‌توانند شرایط عکاسی خود را کنترل کنند. عکس گرفتن در خانه این گزینه را به هر عکاسی ارائه می‌دهد. سعی کنید استودیوی خانگی خود را بسازید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ادیت و پردازش تصاویر برای عکاسی در شب : رنگ آبی و سبز در عکاسی از کهکشان راه شیری

من دوست دارم یک استودیوی کوچک در گاراژ خود راه اندازی کنم، اما این کار را شما می‌توانید در هر فضای داخلی انجام دهید. من حتی از میز آشپزخانه با چند المان مختلف و یک اسپیدلایت برای ثبت تصاویرم استفاده کرده‌ام. موضوع شما در این نوع عکاسی می‌تواند عکس‌های کوچک و زندگی عادی باشد تا پرتره اعضای خانواده. یک پس زمینه جالب ایجاد کنید که موضوع شما را تکمیل کند.

بزرگنمایی یا نزدیک شدن به سوژه همچنین می‌تواند به معنای عکس گرفتن از یک دسته از اشیاء باشد. این تصویر نمونه‌ی بسیار خوبی از یک الگوی تک رنگ است، گیاهان به اندازه‌ی کافی از دوربین فاصله دارند، بنابراین می‌توانید تعداد زیادی از آنها را ببینید، اما ترکیب به گونه‌ای است که تمام قاب تصویر را یک نوع گیاه پر کرده است.

سعی کنید نورپردازی خوبی داشته باشید. من همیشه در سفرهایم یک چراغ قوه کوچک قلمی را با خود به همراه می‌برم. شب‌ها که معمولا در هتل استراحت می‌کنم، با همان چراغ قوه و با استفاده از تکنیک نقاشی با نور، وسایل مختلف را روی هوا نقاشی می‌کنم. این واقعاً سرگرم کننده بوده و تصاویر عالی به شما می‌دهد. به راحتی می‌توانید در خانه‌ی خود نیز این نوع نورپردازی را داشته باشید. تمام آنچه شما نیاز دارید یک چراغ قوه‌ی کوچک، سه پایه و یک اتاق تاریک است. اشیاء کوچک روی یک میز عالی کار می‌کنند. همه چیز از یک استند عکس گرفته تا گلها سوژه‌های خوبی هستند. من فعالیت‌های عکاسی در فضای باز را بیشتر دوست دارم، بنابراین اغلب وسایل مربوط به ماهیگیری و کوهنوردی را روی هوا نقاشی می‌کنم.

تکنیک نورپردازی بسیار ساده است. ابتدا دوربین خود را بر روی سه پایه تنظیم کنید. در مرحله‌ی بعد، با توجه به سوژه فوکوس را در جایی درست قفل کنید. می‌توانید از فوکوس خودکار یا فوکوس دستی استفاده کنید، اما بعد از اینکه روی سوژه‌ی خود فوکوس کردید، حتما آن را در همان نقطه قفل کنید. بی شک شما دوست نخواهید داشت که همه چیز تاریک ثبت شود. با استفاده از حالت دستی، سرعت شاتر خود را روی 30 ثانیه، دیافراگم را بر روی f/8 و ایزو را روی 1000 تنظیم کنید. من به طور معمول وایت بالانس دوربینم را بر روی Auto قرار می‌دهم. برای از بین بردن هرگونه لرزش نیز یک ریموت شاتر را در کنار خود دارم. در صورتی که شما هم یکی از آنها را دارید، بهتر است فارق از مدل بی سیم یا با سیم، از آن استفاده کنید. پس از شروع نوردهی، چراغ قوه را در مناطق مختلف صحنه چرخانده و در حالی که روشن است، روی هوا نقاشی بکشید. می‌توانید از نوردهی طولانی‌تر استفاده کنید تا امکان حرکت آهسته‌تر چراغ قوه برایتان فراهم شود، با این کار عکاسی آسان‌تر خواهد شد. اگر به درستی ترفند نقاشی با نور را انجام دهید، به هیچ وجه صحنه روشن نخواهد شد. دقیقا به همان اندازه که بخش‌های روشن مهم هستند، بخش‌های تاریک هم مهمند. فقط کافی است با منبع نور خود روی بخش‌هایی از قاب که می‌خواهید بکشید. سپس آزمایش کنید، تصاویر را دائما مرور کنید و سعی کنید هر سری اشکالاتتان را از بین ببرید. تنظیمات خود را در صورت نیاز به نوردهی صحیح، مجددا تنظیم کنید.

وسایل ماهیگیری را در این تصویر مشاهده می‌کنید که با نور چراغ قوه آنها را روشن کرده‌ام. بسته به نوع و رنگ چراغ‌های مورد استفاده، ممکن است تصاویر شما رنگ‌هایی گرم یا سرد داشته باشند.
تماشا می‌کنید که در این تصویر، تمام نقاطی که روشن نشده‌اند، به همان اندازه‌ی نقاطی که روشن شده‌اند مهم هستند. در اینجا من سعی کردم با نور نقطه‌ای تمام سطوح مربوط به وسایل کوهنوردی را روشن کنم. این کار باعث می‌شود تا بیشتر تمرکز بینننده روی سوژه‌های اصلی باشد و کمتر به سایر بخش‌ها توجه کند.

شما می‌توانید علاوه بر مواردی که گفتم، هزاران ایده‌ی دیگر را هم از آموزش‌های آنلاین دریافت کنید. کافیست در وبسایت‌های مختلفی مثل یوتوب سرچ کنید تا تعداد بی شماری نمونه کار را مشاهده کرده و از آنها الهام بگیرید.

هنگامی که شروع به تحقق همه‌ی این ایده‌های عکاسی خلاقانه در خانه کردید، می‌توانید روزها را با تمرین آنها بگذرانید. برای ایجاد تصاویر زیبا نیازی به سفر به انتهای سیاره زمین نیست. چه کسی می‌گوید شما نمی‌توانید در خانه تصاویر عالی را ثبت کنید ؟

امیدوارم مقاله ” ترفندهایی برای عکاسی خلاقانه در خانه که هر کسی باید بلد باشد ! “ برایتان جذاب و مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !