تکنیک ساخت استودیوی کوچک رومیزی برای عکاسی از محصولات

ممکن است احساس کنید که عکاسی یک هنر بسیار گران قیمت بوده و اگر مقدار نا محدودی پول نداشته باشید، بسیاری از سبک‌های عکاسی برای شما دور از دسترس خواهند بود. من در این مقاله برای شما توضیح می‌دهم که چگونه با استفاده از یک میز و چند وسیله‌ی کوچک و ارزان دیگر، یک استودیوی کوچک رومیزی بسازید تا با استفاده از آن از محصولات و مواد غذایی تصاویر خیره کننده‌ای را ثبت کنید.

از کاغذ سفید در این ترکیب برای کمک به انعکاس نور به سمت محصولات استفاده می‌شود، چرا که پنجره ( منبع اصلی نور ) در سمت چپ دوربین قرار دارد.

شما می‌توانید به یک فروشگاه لوازم جانبی دوربین رفته و یک مجموعه‌ی کامل و آماده را خریداری کنید، فقط حواستان باشد که حساب بانکیتان هم خالی خواهد شد. اما برای جلوگیری از این کار، با چند وسیله‌ی ساده هم می‌توانید یک استودیوی رومیزی کوچک برای خودتان آماده کنید و عکس‌هایی را با استفاده از آن ثبت کنید، که هر مشتری را به سمت خود جذب می‌کند.

عکاسی رومیزی ( یا tabletop ) چیست ؟

از تکنیک عکاسی رومیزی یا tabletop معمولاً برای عکاسی از محصولات و مواد غذایی برای خدمات تجاری یا بازاریابی استفاده می‌شود.

1/20 sec; f/3.2; ISO 1600 using a 50mm lens.
محصولی که می‌خواهم از آن عکاسی کنم یک لیوان قهوه است و برای ثبت این عکس از استودیوی رومیزی که قبلاً داشتم استفاده کردم، یک پنجره‌ی باز در سمت راست دوربین قرار گرفته و از دفتر و خودکارها و عینک هم برای افزایش جذابیت بصری تصویر استفاده کرده‌ام.

در سال‌های اخیر، استودیوی عکاسی رومیزی اعتبار بیشتری را به دست آورده و به لطف رسانه‌های اجتماعی از لایت باکس‌ها هم پیشی گرفته و به تجهیزات ارزشمندتری تبدیل شده است.

مجموعه اولیه استودیوی عکاسی رومیزی شامل یک پ ‌زمینه، زمینه‌های خلاقانه یا رنگی و یک منبع نور خوب است که می‌توانید از آن برای روشنایی محصولات و مواد غذایی خود استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده : حالت‌های فوکوس خودکار : عملکرد هر کدام چگونه بوده و چه کاربردی دارند ؟

برای راه اندازی به چه چیزهایی نیاز است ؟

یک استودیوی عکاسی رومیزی لزومی ندارد که پیچیده باشد یا شامل تجهیزات زیادی باشد. می‌توانید یک ستاپ ساده داشته باشید که انواع مختلفی از پس زمینه‌ها، طرح‌ها و موارد مختلف را در همان نقطه و در همان میر ارائه دهید.

یک پنجره‌ی بزرگ در سمت چپ دوربین وجود دارد و در اینجا می‌توانیم ستاپ اولیه را با کاغذ کرافت و کاغذ سفید که به دیوار چسبانده شده است، مشاهده کنیم.

چیزهایی که شما نیاز دارید :

  • یک میز یا هر سطح پایداری برای قراردادن موارد روی آن
  • چند پس زمینه مانند کاغذ سفید، کاغذ کرافت، کاغذ سیاه، تخته‌های فومی، انواع مختلف پارچه و بافت
  • بسته به محصولات یا مواد غذایی که می‌خواهید از آنها عکاسی کنید، به برخی از نگهدارنده‌ها، ظروف و بشقاب یا سایر مواردی که یک ظاهر طراحی شده دارند نیاز خواهید داشت
  • نوار چسب
  • یک پنجره بزرگ برای دریافت نور خورشید
  • گیره برای نگه داشتن همه چیز
  • سه پایه‌ای محکم برای جلوگیری از لرزش‌های شدید دوربین
1/10 sec; f/14; ISO 400 using a 50mm lens.

این تنظیمات اولیه به شما کمک می‌کند بدون نیاز به یک فضای بزرگ و یا اجاره‌ی یک استودیو، مجموعه استودیوی عکاسی رومیزی خود را ایجاد کنید. همچنین باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

از پس زمینه‌های خلاقانه استفاده کنید

در حالی که یک میز، دیوار ساده تک رنگ و منبع نور خوب تنظیمات اولیه هستند، اما اغلب کسل کننده می‌شوند. برای جذب مشتری بیشتر، ممکن است بخواهید تنظیمات مختلفی داشته باشید تا به شما کمک کند عکس‌های جالب‌تری بگیرید.

اینها فقط چند مورد از چیزهایی هستند که می‌توان از آنها به عنوان یک پس زمینه‌ی خلاقانه استفاده کرد، می‌توانید در خانه‌ی خود بگردید و از لوازم مختلفی استفاده کنید.

می‌توانید همچنین کمی هزینه کرده و پس زمینه‌های آماده را هم تهیه کنید، معمولا این موارد قیمت خیلی بالایی ندارند. می‌توانید مواردی تهیه کنید که بتواند به استودیوی رومیزی شما ظاهری مناسب و سبک برای محصولی که از آن عکس می‌گیرید، بدست آورد.

1/15 sec; f/11; ISO 400 using a 50mm lens.
در بازتاب بدنه‌ی ساعت می‌توانید پنجره را مشاهده کنید.
این پشت صحنه‌ی استودیوی رومیزی من است. من از یک لباس توری به عنوان پس زمینه استفاده کردم.

الگوهای مختلفی را برای پس‌زمینه‌ها انتخاب کنید، مانند این تور، هر چه بافت‌های بیشتر و بزرگتری هم در چیزی که انتخاب می‌کنید وجود داشته باشد، کار جذاب‌تر خواهد بود. رنگ و الگو می‌تواند ساعت را متمایزتر و جذاب‌تر نشان دهد.

پیشنهاد نویسنده : سه مهارت ترکیب بندی در عکاسی که می‌توان آنها را با تمرین کردن در خانه آموخت

1/10 sec; f/14; ISO 400 using a 50mm lens.
برای این عکس از یک تکه سنگ مرمر استفاده کردم. عکس‌ها در فاصله‌ی چند دقیقه‌ای گرفته شده‌اند، می‌توانید تاثیر پس زمینه روی سوژه‌ی اصلی را به وضوح مشاهده کنید.

این دسته از پس زمینه‌ها علاوه بر عکاسی از محصولات، در عکاسی از مواد غذایی هم بسیار جذاب خواهند بود. می‌توانید بافت‌ها وطرح‌های مختلفی را برای این کار انتخاب کنید.

برای ثبت این عکس از یک زیر بشقابی و یک ظرف استفاده کردم که آنها را قبلا با هزینه‌ی اندکی خریده بودم، همچنین یک حوله را در کنار آنها قرار دادم تا جلوه‌های بصری جذاب‌تری را به وجود بیاورد.

زیربشقابی‌های دارای بافت و چاپ‌های مختلف نیز می‌توانند برای عکاسی از مواد غذایی بسیار مناسب باشند و در بسیاری از موارد مختلف برای محصولات نیز کار کنند.

1/20 sec; f/8; ISO 400

حوله‌های آشپزخانه همچنین می‌توانند به عنوان پس زمینه‌هایی برای یک ظاهر غذایی و همچنین پس زمینه‌های شما مناسب باشند.

نور را پیدا کنید

بزرگترین نگرانی برای عکاسی از محصولات و مواد غذایی، نور کافی است و این همان چیزی است که یک پنجره بزرگ به خاطر آن وجود دارد.

1/200 sec; f/2.2; ISO 200.
برای این تصویر ، از یک فلاش خارجی ( 580EXII ) برای نور اضافه شده در سقف استفاده کردم. اگر فلاش دارید، می‌توانید از آن خارج از دوربین استفاده کنید تا تصاویری با شارپنس بیشتر ثبت کنید.

اگر نور زیادی در خانه‌ی خود ندارید، به بیرون بروید ! استودیوی عکاسی خود را به حیاط یا پاسیو ببرید. نورهای سایه دار غیرمستقیم و خوب را پیدا کنید و برای عکاسی از آنها استفاده کنید.

1/20 sec; f/5.6; ISO 400.
با استفاده از یک بشقاب پلاستیکی که از فروشگاه تهیده کرده بودم و یک زیربشقابی با بافتی چوبی به عنوان پس‌زمینه که عکسی با احساسی متفاوت به ما می‌دهد. حتی کمی انعکاس هم در بشقاب می‌بینیم. منبع نور یک پنجره بزرگ در سمت چپ دوربین است.

ایده‌ی اصلی این است که یک استودیوی رومیزی کوچک ساخته و با خلاقیتتان سعی کنید عکس‌هایی فوق‌العاده را ثبت کنید.

داشتن نور کافی برای کار، به شما امکان می‌دهد روی نور کنترل بیشتری داشته و سایه‌ها را نیز بتوانید بهتر استفاده کنید.

هر دوی این تصاویر در ساعات مختلف روز با پنجره در طرف‌های مقابل دوربین عکاسی شده‌اند. عکس سمت چپ، پنجره‌اش در سمت راست دوربین است که در همان روز با چشمک‌زدن چراغ‌های کریسمس در پشت عکاسی شد ‌است. عکس سمت راست در هنگام صبح با پنجره سمت چپ دوربین گرفته شده است.

سعی کنید در ساعات مختلف روز از نور خورشید استفاده کنید. باید کشف کنید که کدام ساعات در روز نور بهتری برای نوردهی سوژه‌های شما روی استودیوی رومیزی دارند.

پیشنهاد نویسنده : لرزشگیر تصویر : چه زمانی باید از آن استفاده کرده و چه زمانی باید خاموش کنیم ؟

1/20 sec; f/6.3; ISO 400.
برای این عکس هدفم این بود که کمی کار نهایی تاریک باشد. برای همین سعی کردم از نوری استفاده کنم که سایه‌های شدیدی را هم برایم به وجود بیاورد. پنجره در این عکس نیز در سمت چپ دوربینم قررا دارد.

استفاده از نور  موجود درمحیط در واقع می‌تواند به کاهش هزینه‌ها هنگام عکاسی با   tabletopکمک کند و می‌تواند انواع مختلفی از نور را ارائه دهد.

خود را محدود به یک میز نکنید

سعی کنید خودتان را به این محدود نکنید که صرفا با همان استودیوی رومیزی از یکسری محصولات عکاسی کنید، می‌توانید از آن برای سایر سبک‌ها هم استفاده کنید، ایده‌ی ساخت آن را در ابعاد بزرگتر اجرا کنید تا برای عکاسی پرتره هم مناسب باشد، یا حتی می‌توانید یک نمونه‌ی قابل حمل را با هزینه‌ای اندک برای خودتان آماده کنید.

1/400 sec; f/3.5; ISO 400.
برای ثبت این عکس من از نور خورشید استفاده کردم و سوژه‌ام را روی یک تکه از درخت قرار دادم تا بافت آن موجب جذابیت تصویرم شود.

شما می‌توانید در پارک، میانه‌ی راه، کافه یا جلوی یک دیوار جالب در محله خود عکس بگیرید.

1/500 sec; f1.8; ISO 400.
برای این عکس، پنجره در سمت راست دوربینم قرار داشت.

سعی کنید خلاقیت خود را به خرج دهید، باید بتوانید از سوژه‌هایتان در لوکیشن‌هایی عکاسی کنید که متمایز نشان داده شود. سعی کنید در عین اینکه هزینه را پایین نگه می‌دارید، نتایج بسیار شگفت انگیزی را هم به دست بیاورید.

در نهایت …

f/160 sec; f2.0; ISO 400.
من این عکس تبلیغاتی را برای یک رستوران و در محیط داخلی آن، با استفاده از نور محیط ثبت کردم. این نور ترکیبی از پنجره، لامپ‌های آویزان و نورهای مخفی داخل سقف بود. وایت بالانس را سعی کردم طوری ثبت کنم که عکسم جذاب‌تر به نظر برسد.

همانطور که می‌بینید، ثبت یک عکس خارق العاده با استفاده از استودیوی رومیزی اصلا کار سختی نبوده و به هیچ تجهیزات خاص یا منبع نور عجیب و غریبی نیاز ندارد.

می‌توانید به فروشگاه محلی خود بروید و چیزهایی که فکر می‌کنید می‌تواند عکس‌هایتان را خاص‌تر و خلاقانه‌تر کند را با قیمتی بسیار پایین خریداری کنید. سعی کنید تا جای امکان از وسایلی که خودتان در اختیار دارید برای این منظور استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده : عمق میدان در عکاسی ماکرو : ۵ نکته برای حرفه‌ای شدن در ماکروگرافی !

1/20 sec; f/5.6; ISO 400
فویل آلومینیومی و سایر لوازم آشپزخانه هم می‌توانند برای ایجاد پس‌زمینه‌های جالب و فوق‌العاده عمل کنند. پنجره در سمت چپ دوربین قرار داشته و نوردهی را انجام می‌دهد.

با این تکنیک، مشتری‌هایتان عاشق عکس‌هایی خواهند شد که برایشان ثبت کرده‌اید. سعی کنید از خلاقیت خود کمک بگیرید تا جلوه‌های بصری را در کارتان ارتقا دهید.

امیدوارم مقاله ” تکنیک ساخت استودیوی کوچک رومیزی برای عکاسی از محصولات “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار