در این مقاله قصد دارم به شما تکنیک عکاسی با فیلتر کلوزآپ را یاد بدهم، بدون اینکه نیازی به هزینه‌ی زیاد یا بیرون رفتن از خانه داشته باشید.

عکاسی ماکرو راهی جذاب برای کشف شگفتی‌های دنیای اطرافتان از فاصله‌ی بسیار نزدیک است. تجهیزات ماکرو به شما امکان می‌دهند کوچکترین جزئیات را با دقتی بسیار زیاد و از فاصله‌ای بسیار نزدیک مشاهده کنید، غالباً مجموعه‌ای از رنگ‌ها و الگوهای پنهان را برای ما آشکار می‌کنند. اما از طرفی هم لنزهای ماکرو برای دوربین‌های دیجیتال بسیار گران قیمت هستند !

با این حال، اگر هم اکنون در قرنطینه‌ی خانگی به سر می‌برید، می‌توانید به عکاسی و ماجراجویی در خانه‌تان با فیلترهای کلوزآپ بپردازید که یک جایگزین بسیار ارزان برای لنزهای گران قیمت ماکرو هستند. شما می‌توانید با این فیلترها جزئیاتی متفاوت از جهان را مشاهده کرده و به تصویر بکشید !

Nikon D7100, 50mm, f/4, 1/125 second, ISO 220, +10 close-up filter

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در واقع مجموعه‌ای از فیلترهای کلوزآپ را تهیه کنید.

اینها در اصل عملکردی همانند عینک‌های ذره بین دارند که شما به قسمت بیرونی لنز دوربین خود می‌پیچید. آنها ارزان قیمت هستند و برای یک مجموعه چهارتایی کافیست بین 10 تا 30 دلار پرداخت کنید. فقط مطمئن شوید که مجموعه‌ای را خریداری می‌کنید که متناسب با لنز شما باشد ! در واقع باید به دهانه‌ی لنز خود توجه کنید که بر اساس واحد میلی متر دسته بندی می‌شوند. ممکن است لنز شما دهانه‌ای 52، 55، 67 میلی متری یا … داشته باشد.

پیشنهاد نویسنده : ۱۰ پروژه‌ی عکاسی در خانه : برای عکاس بودن نیازی به بیرون رفتن ندارید !

فیلترهای کلوزآپ جایگزینی برای لنزهای ماکروی واقعی نیستند. اما آنها به شما اجازه می‌دهند تا بتوانید به خوبی از سوژه‌های روزمره عکاسی کرده و به همه چیز نزدیک شوید. شگفت‌آور است که اشیاء ساده روزمره، حتی فقط موارد معمولی در خانه شما، هنگام مشاهده در مسافت‌های بسیار نزدیک، ظاهر کاملاً جدیدی به خود می‌گیرند.

Nikon D7100, 50mm, f/5.6, 1/30 second, ISO 1600, +10 close-up filter

یک قطعه پازل معمولی وقتی با یک فیلتر کلوزآپ عکاسی می‌شود، یک اثر هنری خواهد بود. هر جزئیاتی، از بافت روی سطوح صاف گرفته تا خراش‌های ریز ریز روی وسایل، همه چیز بسیار جذاب و واضح خواهد بود.

اینجا چیزی برای دیدن نیست. فقط یک پازل بسیار بزرگ … البته فقط تا زمانی که آن را از طریق یک فیلتر کلوزآپ مشاهده نکنید.

اما چه چیزی می‌تواند این فیلترها و به طور کلی عکاسی ماکرو را از عکاسی با لنزهای معمولی توسط دوربین شما تا این حد متمایز کند ؟ تمام لنزها حداقل فاصله‌ی فوکوس مشخصی دارند، که بستگی به چینش عناصر اپتیکال داخل لنز دارد که در واقع نور ورودی را شکل می‌دهند. بیشتر لنزهای دوربین از نظر فیزیکی قادر به عکاسی از اشیاء نزدیک‌تر از فاصله‌ی 250 میلی متری نیستند. شما به سادگی نمی‌توانید به اشیاء بسیار نزدیک شوید و همچنان فوکوس کنید.

فیلترهای کلوزآپ اما همه‌ی اینها را تغییر می‌دهند.

تمام کاری که انجام می‌دهید این است که یکی از آنها را به جلوی لنز خود متصل کرده و به همه چیز نزدیک می‌شوید تا جهانی متفاوت را مشاهده کنید. ماجراجویی و کاوش در خانه با فیلترهای کلوزآپ راهی عالی برای دیدن اشیاء روزمره از یک نمای کاملاً جدید است. به طور ناگهانی می‌توانید عکس‌هایی را ثبت کنید که هرگز تصور نمی‌کردید، یا فکر می‌کنید که برای ثبت آنها نیاز به هزینه‌ای صدها دلاری و خرید لنزهای گران قیمت و تجهیزات حرفه‌ای دارید.

در کنار خانواده از عکاسی ماکرو با فیلتر کلوزآپ لذت ببرید

یکی از بهترین بخش‌ها در مورد استفاده از فیلترهای کلوزآپ، ماجراجویی در خانه در کنار کودکان است. تمام اسباب بازی‌ها و بازی‌های آنها وقتی از نزدیک مشاهده می‌شوند، ناگهان شکل جدیدی را تجربه می‌کنند.

لگوها، مدادهای شمعی، اکشن فیگورها، ماشین‌های اسباب بازی، حیوانات پلاستیکی و حتی کفش کودکان، همگی می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی باشند.

Nikon D7100, 50mm, f/5.6, 1/45 second, ISO 1600, +4 close-up filter.

این کامیون کوچک چند لحظه قبل از ثبت این عکس موفق شد کوهی را خرد کند و بدون ذره‌ای خراش روی بدنه‌اش این کار را انجام داد ! خوشبختانه من در این لحظه‌ی باشکوه آنجا بودم و توانستم این صحنه را با دوربین خود ثبت کنم. من و پسر کوچکم فقط مشغول بازی بودیم که من فیلتر کلوزآپ خودم را هم دم دستم نگه داشتم.

پیشنهاد نویسنده : عمق میدان در عکاسی ماکرو : ۵ نکته برای حرفه‌ای شدن در ماکروگرافی !

این یکی از لذت بخش‌ترین قسمت‌های ماجراجویی در خانه با فیلترهای کلوزآپ، به اشتراک گذاشتن تجربه با کودکان است. آنها می‌توانند راه‌های جالبی برای دیدن اشیاء به شیوه‌ای متفاوت پیدا کنند که حتی فکرش را هم نمی‌کردید.

Nikon D7100, 50mm, f/5.6, 1/30 second, ISO 1600, +4 close-up filter

هنگامی که من و پسرم با یک فیلتر کلوزآپ روی دوربین در سراسر خانه به دنبال صحنه‌های متفاوت برای عکاسی بودیم، شگفت‌آور بود که چگونه حتی معمولی‌ترین اشیاء را به شکلی خلاقانه نگاه می‌کرد. حتی موارد ساده مانند کنترلر اکس باکس هم شکل جدیدی از رنگ و چشم‌انداز را به خود گرفت.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که این سبک عکاسی رابطه کاملا مستقیمی با خلاقیت شما دارد، نه دید فنی و تسلط شما به تجهیزات عکاسیتان. شما می‌توانید فقط یک فیلتر را به جلوی لنز خود بسته و دوربین را جلوی هر چیزی بگیرید و آن را با بافت‌های عجیب و غریبی ثبت کنید. اما ممکن است اینکار هیچ جذابیتی نداشته باشد، جذابیت زمانی به وجود می‌آید که کاری انجام دهید تا سوژه‌هایتان متمایز به نظر برسند.

نکات و ترفندهای عکاسی ماکرو با فیلتر کلوزآپ

اگر می‌خواهید این سبک را خودتان هم امتحان کنید، در اینجا چند نکته برای به دست آوردن نتایج خوب در عکاسی ماکرو با فیلتر کلوزآپ را برایتان آورده‌ام.

1- از سه پایه استفاده کنید

ممکن است با روی دست نگه داشتن دوربین هم بتوانید عکس‌های بسیار خوبی را ثبت کنید، اما ترکیب بندی روی سه پایه بسیار راحت‌تر خواهد بود، خصوصا برای عکاسی از طبیعت بی جان، با استفاده از سه پایه همیشه بهترین نتایج را می‌توان به دست آورد. در سبک ماکرو حتی کوچکترین حرکات نیز چندین بار شدیدتر دیده می‌شوند، بنابراین سه پایه به شما کمک می‌کند تا دوربین تا حد ممکن ثابت باشد. شما همچنین با سوژه‌های بسیار کوچکی کار می‌کنید، بنابراین باید به اندازه‌ی یک جراح مغز و اعصاب دست‌های بدون لرزش داشته باشید که بعید به نظر می‌رسد بتوانید تا این حد دستان خود ثابت نگه دارید تا عکسی را که می‌خواهید به دست آورید.

Nikon D7100, 50mm, f/5.6, 1/30 second, ISO 1600.
این تجهیزاتی است که من برای یکی از عکس‌های این مقاله که کمی بالاتر مشاهده کردید استفاده کردم.

2- از فوکوس دستی استفاده کنید ( با استفاده از live view )

اگر پیش‌از این هرگز فوکوس دستی را امتحان نکرده‌اید، عکاسی و ماجراجویی در خانه با فیلتر کلوزآپ ممکن است زمان مناسبی برای امتحان کردن آن باشد.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ثبت تصاویر ماکرو شارپ و پر جزئیات از گل و گیاه

فوکوس خودکار هنگام کار با سوژه‌های بسیار نزدیک بسیار دشوار است، چرا که عمق میدان بسیار کم است. فوکوس دستی کنترل بیشتری بر عکس‌های شما می‌دهد و باعث می‌شود نتیجه‌ی کارتان دقیقا همانی شود که انتظار داشتید و می‌خواستید.

آیا این یک لباس تا شده است یا یک اثر هنری خارق العاده ؟!

اگر به فوکوس دستی عادت ندارید، گزینه لایو ویوو نیز می‌تواند برای شما بسیار خوب باشد. بسیاری از دوربین‌ها، به ویژه بدون آینه‌ها، از ویژگی‌هایی به نام focus peaking برخوردار هستند که به شما امکان می‌دهد دقیقاً بدانید که کدام بخش از تصویر شما در حال فوکوس شدن است.

DSLR ها معمولاً دارای این فناوری نیستند، اما شما اغلب می‌توانید از لایو ویوو برای بزرگنمایی بخشی از تصویر خود استفاده کنید که این ویژگی نیز واقعا فوق‌العاده است و به شما اطمینان می‌دهد که دقیقا همان جایی که می‌خواستید از سوژه‌تان شارپ و فوکوس شده است.

این فقط چندتا از لباس‌های شسته شده‌ی من است ! اما عکاسی با فیلتر کلوزآپ اشیاء عادی را به آثار هنری تبدیل می‌کند.

3- از دیافراگم باز استفاده کنید

به طور معمول وقتی می‌خواهید مناطق زیبا و خارج از فوکوسی را داخل قاب تصویر خود داشته باشید، باید از دیافراگم‌های باز استفاده کنید. همین مسئله در استفاده از فیلترهای کلوزآپ نیز صادق است. شما به سرعت خواهید فهمید که عکاسی با عمق میدان زیاد نتیجه‌ای غیر قابل استفاده خواهد داد. لنز خود را روی کمترین میزان دیافراگم تعیین کنید تا نتایج خوبی را به دست آورید. این عدد می‌تواند f/1.4، f/1.8، f/5.6 یا f/8 باشد.

Nikon D7100, 50mm, f/5.6, 1/125 second, ISO 640, +10 close-up filter

در تصویر فوق، که فقط یک آب‌پاش صابون دستشویی معمولی است، عمق میدان به قدری کم است که فقط نوک پمپ در فوکوس شده است. و این با استفاده از دیافراگم کوچک F/5.6 به دست آمده ! عکاسی در f/4 ، f/2.8 یا f/1.8 یک عکس بسیار بهتر را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

4- عکاسی در حالت دستی

عکاسی با فیلتر کلوزآپ راهی عالی برای آزمایش حالت دستی در دوربینتان است. منظور فوکوس دستی نیست، بلکه کنترل اکسپوژر به صورت دستی که شامل تعیین مقادیر دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو می‌شود.

هر یک از این پارامترها تأثیر خاصی روی تصویر شما دارند و در هنگام عکاسی از فاصله‌ی نزدیک می‌توانید جلوه‌هایی که این پارامترها دارند را به راحتی مشاهده کنید. این باعث می‌شود تا حتی قرنطینه هم مانع از پیشرفت شما نباشد و باعث شود بتوانید چیزی متفاوت را یاد بگیرید !

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، فقط چشم خود را به کنترل نور در نمایشگر دوربینتان بسپارید. دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو را تنظیم کنید تا این نمودار نشانتان دهد که تصویر شما به درستی نوردهی شده است یا خیر. عکس را ثبت کنید و ببینید از نتیجه راضی هستید یا خیر، می‌توانید عدد دیافراگم یا ایزو را تغییر دهید، اما چون از سه پایه استفاده می‌کنید، هیچ محدودیتی در اعمال سرعت شاتر نخواهید داشت.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی ماکرو انتزاعی

توجه داشته باشید که چقدر عمق میدان در عکس‌هایی با دیافراگم باز متفاوت است.

به تجربه این موارد بپردازید، خیلی زود درک خوبی از نحوه تسلط بر حالت دستی دوربین خود پیدا خواهید کرد.

Nikon D7100, 50mm, f/8, 1/15 second, ISO 1600, +10 close-up filter.
واقعا چرا پسرم می‌خواست از یک قطعه شیرینی کوچک عکس بگیرد ؟ هیچ نظری ندارم. اما او تصویر نهایی را دوست داشت، و این تمام چیزی است که برای من مهم است.

نتیجه گیری

ماجراجوی و عکاسی در خانه با فیلتر کلوزآپ راهی عالی برای گذر زمان است. علاوه بر این، یک فرصت عالی برای دیدن دنیای اطرافتان به روشی کاملاً جدید است. احتمالات خلاقیت در این سبک بی‌نهایت باشد. اگر تاکنون خواسته‌اید عکاسی به سبک ماکرو را امتحان کنید، این یک روش عالی برای انجام آن بدون هزینه‌ی زیاد و خالی شدن حساب‌های بانکیتان است !

امیدوارم مقاله ” عکاسی و ماجراجویی در خانه با دوربین و یک فیلتر کلوزآپ ! “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

خریدانواع دوربین عکاسی

دسته بندی ها: