این مطلب روش هایی آسان را برای مراقبت ازدوربین عکاسی شما ارائه می دهد. اگر می خواهید دوربین خودتان را برای سال ها سالم نگه دارید، به شما پیشنهاد می کنم که این مقاله را بخوانید. در واقع ما در اینجا، هر چیزی را که شما برای داشتن یک دوربین سالم لازم است بدانید به شما می گوییم و شما را آگاه می کنیم که از روی غفلت کارهایی نکنید که به دوربین خود آسیب بزنید. به این دلیل که دوربین های عکاسی، ابزارهای بسیار دقیقی هستند. در اینجا روش هایی آسان و رایج برای نگه داری از دوربین عکاسی، تجهیزات مراقبت از دوربین و نحوه مراقبت از آن در برابر آب و شن و ماسه را توضیح خواهیم داد.

 

روش های رایج و در عین حال ساده مراقبت از دوربین عکاسی

 

1- روش اول: وقتی مدت زیادی از دوربین خود استفاده نمی کنید باتری ها را از آن در بیاورید.

این کار باعث می شود عمر باتری دوربین شما زیاد شود و شارژ آن را برای موقعیت های مهم و ضروری ذخیره می کند. برای مثال یکهو تصمیم می گیرید دوربین خود را بردارید و از خانه بیرون بزنید و عکاسی کنید؛ طبیعتا در چنین موقعیتی دوست ندارید با دوربین بدون شارژ رو به رو شوید.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

2- روش دوم: دوربین خود را در تمام طول روز در معرض نور آفتاب قرار ندهید، چرا که باعث گرم شدن آن می شود.

گرما می تواند گریس های روان کننده بین قطعات و اجزای دوربین را از بین ببرد یا ذوب کند، که باعث صدمه زدن به دوربین و سخت افزار آن می شود. به علاوه، قطعات دوربین وقتی که داغ می شوند منبسط می شوند. همه اینها می تواند عملکرد دوربین شما را مختل کند، برای مثال ممکن است شاتر دوربین گیر کند و خوب کار نکند.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

 

3- روش سوم: علاوه بر مورد قبلی، درجه حرارت های پایین هم برای دوربین خوب نیست.

در واقع، هر دو دماهای خیلی زیاد و خیلی کم می تواند به طور دائمی به دوربین شما آسیب برساند. پس دوربین خود را در شرایط سرد، گرم و در دماهای بالا آن را خنک نگه دارید.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

4_ روش چهارم: از بند دوربین استفاده کنید

بند دوربین یک وسیله حیاتی برای ایمنی دوربین شماست؛ و هنگام خرید دوربین، به همراه آن می آید. اگر شما از دوربین های کامپکت کوچک و شیک استفاده می کنید، داشتن بند دوربین برایتان ضروری نیست. با این حال، اگر دوربین های عکاسی بزرگ تری مانند دوربین های DSLR دارید، داشتن بند دوربین برای جلوگیری از حوادث ناگهانی مانند سر خوردن دوربین از دست تان ضروری است.

 

بند دوربین

مراقبت از دوربین عکاسی

 

تجهیزات مراقبت از دوربین عکاسی

 

1- کیف دوربین عکاسی

احتمالا همه شما این را می دانید که مهم ترین و اصلی ترین ابزار برای نگه داری از دوربین عکاسی، کیف دوربین است. خرید کیف دوربین، یک روش راحت و ارزان قیمت برای حفاظت دوربین در برابر خاک، گرد و غبار و ضربه است. مثلا اگر ناگهان دوربین از دستتان بیافتد، یک کیف خوب می تواند از صدمه دیدن آن جلوگیری کند. برندهایی مانند لاورپرو (Lowepro)، ارفایس (Aerfeis) و بنرو (Benro) کیف های دوربین با کیفیت خوبی را تولید می کنند.

 

برای مشاهده انواع کیف های دوربین عکاسی کلیک کنید.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

2– درپوش لنز

درپوش لنز (Lens cap) که به آن درب لنز یا کپ لنز هم می گویند، این وسیله باید در هنگام خرید دوربین همراه آن بیاید؛ از درپوش لنز، در هر مکان و هر زمانی به سادگی می توانید استفاده کنید. وقتی که از دوربین خود استفاده نمی کنید، یادتان نرود که همیشه درپوش لنز را بر روی دهانه آن نصب کنید، به این خاطر که بر روی یک لنز بدون درپوش به راحتی گرد و خاک می نشیند.

هود لنز جزو لوازم جانبی اختیاری است که عکاسان باتجربه از آن استفاده می کنند. هودها هم از لنز دوربین در برابر خطراتی مانند شن و ماسه ها حفاظت می کنند، البته نه به طور کامل!

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

3- دستمال تنظیف (دستمال تمیز کننده)

 این دستمال باید تمیز و خشک باشد و از مواد مناسب ساخته شده باشد. پارچه های تمیزکننده میکروفیبری، فوق العاده هستند؛ آنها هر نوع گرد و غبار و ذراتی را فورا تمیز می کنند، به عنوان مثال اثر انگشت و لکه های چربی را بدون اینکه ردی به جا بگذارند تمیز می کنند.

برای مشاهده لوازم تنظیف دوربین ، کلیک کنید.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی در برابر آب و شن و ماسه

اگر دوربین عکاسی خیس شود؛ چه کنیم؟

اگر دوربین شما خیس شود، اولین کاری که سریعا باید انجام دهید این است که با یک پارچه تمیز، آن را خشک کنید.

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

اکثر دوربین های عکاسی، ضد آب نیستند و بنابراین در مواردی از این قبیل باید مراقب باشید. آب می تواند به سخت افزار و قطعات دوربین شما آسیب برساند و برای همیشه آن را خراب و بی استفاده کند! پس مطمئن شوید که همیشه یک پارچه تمیز، دم دستتان باشد و در عین حال سعی کنید از خیس شدن دوربین تان جلوگیری کنید!

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

یک تکنیک ساده برای جلوگیری از خیس شدن دوربین

 

بعضی از عکاسان می توانند این مشکل را با تجربه حل کنند. برای مثال، شما در یک قایق روی دریا هستید و می خواهید عکس هایی از پرندگان دریایی بگیرید. در چنین موقعیت هایی ممکن است دوربین شما خیس شود.

برای حل مشکل می توانید در اطراف دوربین خود یک کیسه پلاستیکی را محکم بپیچانید، سپس قسمت هایی از آن را برای لنز، منظره یاب و صفحه نمایش برش دهید (بسته به اینکه شما ترجیح می دهید برای عکس گرفتن از منظره یاب استفاده کنید یا ویزور). در آخر می توانید یک نوار پلاستیکی مانند کش پول را دور لنز و بدنه دوربین خود بپیچانید تا پلاستیک محکم شود.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

در چنین شرایطی شما می توانید عکس بگیرید، اگرچه هنوز هم لنز دوربین در معرض خیس شدن است (برای محافظت از لنز خود در برابر خیس شدن، شما می توانید از یک فیلتر UV معمولی استفاده کنید، در این حالت فیلتر فقط نقش یک لایه محافظت کننده را برای لنز شما دارد). استفاده از کیسه های پلاستیکی یک راه حل بسیار ساده و ارزان برای جلوگیری از خیس شدن دوربین است. این روش، قطعا برای عکاسانی که زیر آب عکاسی می کنند، کاربرد ندارد! با تکنیک کیسه پلاستیکی، شما می توانید در شرایط بارانی عکاسی کنید.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

محافظت از دوربین در برابر شن و ماسه

 

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در هنگام استفاده از دوربین عکاسی در کنار ساحل و دریا، شن و ماسه است.

این ذرات ریز سنگ ها و ماسه ها به لنز دوربین شما آسیب می رسانند. برای اینکه این اتفاق نیافتد، وقتی که عکاسی نمی کنید بهتر است دوربین خود را دم دست نگذارید، مثلا آن را در کیف دوربین خود بگذارید. پس هنگام استفاده از دوربین در ساحل دریا و رودخانه ها مراقب باشید، مثلا می توانید دوربین خود را روی یک زیرانداز یا پارچه هم بگذارید تا از ورود شن و ماسه به سخت افزار دوربین جلوگیری کنید.

 

مراقبت از دوربین عکاسی

مراقبت از دوربین عکاسی

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

خریدانواع دوربین عکاسی

دسته بندی ها: