گاهی اوقات سنسور دوربین شما کثیف شده و باعث خراب شدن عکس‌هایتان می‌شود. در این مقاله قصد دارم به آموزش تمیز‌ کردن سنسور دوربین پرداخته و نکاتی را در مورد آن بگویم.

گرد و غبار می‌تواند برای دوربین DSLR یا بدون آینه شما یکی از خطرناک‌ترین اتفاقات باشد و به قیمت از دست رفتن یک مجموعه عکس فوق العاده از یک سفر طولانی تمام شود. سیستم دوربین‌هایی با لنز قابل تعویض، جلوگیری از ورود ذرات خارجی به محفظه‌ی داخلی بدنه را غیر ممکن می‌کند، و طولی نمی‌کشد که این ذرات به سنسور بچسبند. بیشتر اوقات متوجه آن‌ها نمی‌شوید اما وقتی از یک آسمان آبی یا زمینه‌های استودیویی سفید با دیافراگم بسته عکاسی می‌کنید، لکه‌های تیره کاملاً مشهود می‌شوند.

در زمان دوربین‌های فیلمی چنین مشکلی وجود نداشت، در واقع شما هر بار برای نوردهی یک فیلم را قرار می‌دادید و به این شکل سنسوری وجود نداشت که کثیف شود و فیلم موجود در دوربین نیز همیشه تمیز بود. اما بخاطر دیجیتالی شدن، با وجود گرد و غباری که روی سنسور قرار دارد، حتی تا زمانی که از بین نرفته هم دوربین‌ها می‌توانند عکاسی کنند. بنابراین یکی از مهمترین نکات عکاسی تمیز نگه داشتن سنسور شماست.

بسیاری از مدل‌های دوربین‌های مدرن دارای سیستم یکپارچه سازی و تمیز کننده گرد و غبار هستند. این باعث می‌شود هر بار که سیستم را روشن یا خاموش می‌کنید ، سنسور را بلرزاند و به به حداقل رساندن مشکل گرد و غبار کمک کند. اما این ایده همه گیر نیست، چرا که تعداد زیادی دوربین قدیمی و پرطرفدار هستند که این ویژگی را ندارند.

فقط زمان لازم است در این مواقع سنسور دوربینتان را خودتان و به صورت دستی تمیز کنید. هرچه لنزها را تغییر دهید، بیشتر زوم کنید و به مکان‌هایی که گرد و غبار زیادی دارند بروید، سنسورتان زودتر کثیف شده و مجبورید سریع‌تر آن را تمیز کنید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ایجاد افکت ستاره‌ای در عکاسی : درخشش خورشید را متفاوت‌تر به تصویر بکشید !

برای تمیز‌کردن یکی از ظریف‌ترین قسمت‌های دوربین، باید حتما احتیاط کنید. با این وجود هر کس که دستی ثابت و بدون لرزش داشته باشد می‌تواند با کمک این آموزش، این کار را انجام دهد.

ابزار و راه حل های زیادی برای تمیز کردن سنسورها وجود دارد، اما پاک کننده‌های حسگر دوربین به طور کلی می‌توانند به دو نوع تقسیم شوند، مرطوب یا خشک. شما باید به عنوان یک فرآیند دو مرحله‌ای از این دو نوع استفاده کنید؛ در واقع ابتدا باید از یک پاک کننده‌ی خشک استفاده کنید و در صورت لزوم به پاک کننده‌ی مرطوب مراجعه کنید.

اگر از دوربین‌های DSLR استفاده می‌کنید، برای هر دو تکنیک باید از تنظیمی ویژه استفاده کنید تا مکانیزم‌های شاتر و آینه‌های ظریف آن را از کار بیاندازید. این بدان معنی است که می‌توانید به سنسور برسید و محتوای درونی آن را تمیز کنید. در دوربین‌های بدون آینه اما، هیچ آینه‌ای برای دسترسی سخت‌تر به سنسور اصلی وجود ندارد، اما بقیه‌ی روند همان است …

1- تمیز‌ کردن به صورت خشک

اگر از یک دوربین DSLR استفاده می‌کنید، برای رسیدن به سنسور باید آینه و دیافراگم را از دسترس خارج کنید. در منو گزینه ” Lock mirror up for cleaning ” ( یا چیزی مشابه آن ) وجود دارد. این عملکرد معمولا درست کار می‌کند، اما ممکن است در زمان‌هایی که باتری فول شارژ است عملکرد آن صحیح نباشد. این گزینه را انتخاب کرده و هرگونه دستور العمل روی صفحه را دنبال کنید.

2- از یک چراغ استفاده کنید

برای دیدن سنسور به نور خوبی نیاز دارید، یک چراغ قوه که به پیشانیتان بسته شود ایده آل است ( درست همانند چراغ قوه‌هایی که غار نوردان از آن استفاده می‌کنند )، اما به جای آن می‌توانید از یک لامپ کوچک استفاده کنید. لنز را جدا کرده و از کنده‌ی هوا برای خارج کردن گرد و غبار از روی سنسور استفاده کنید. مراقب باشید که سنسور یا سایر اجزای داخلی را با سر آن لمس نکنید.

3- پاک کننده اضافه کنید

از یک پاک کننده مخصوص که برای اندازه دوربین شما طراحی شده استفاده کنید و دستور العمل‌ها را به طور کامل بخوانید. پنبه‌های آغشته شده از قبل برای مسافرت مناسب هستند، اما یک کیت مخصوص که خشک باشد ( یا یک گوش پاک کن تمیز ) با محلول پاک کننده جداگانه برای تمیز‌ کردن موثرترند. این نکته را به خاطر بسپارید که از مایع پاک کننده، خیلی زیاد استفاده نکنید.

پیشنهاد نویسنده : چگونه باتری دوربین خود را بهبود ببخشیم ؟

4- حرکت دهید

کیت پاک کننده یا گوش پاک کن را به آرامی از سمت چپ سنسور به راست بکشید. از حرکتی منفرد استفاده کنید و حسگر را نخراشید. گوش پاک کن را 90 درجه چرخانده و بار دیگر از راست به چپ بکشید. بعد از این مرحله، گوش پاک کن را دور بیاندازید. اگر آینه را بر روی دوربین DSLR خود قفل کرده‌اید، خاموش کردن دوربین، آینه را دوباره تنظیم کرده و به جای خودش باز می‌گرداند.

امیدوارم مقاله ” آموزش تمیز‌ کردن سنسور دوربین : نکاتی برای از بین بردن لکه‌ها و گرد و غبار حسگر “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

آموزش تمیز کردن سنسور و لنز دوربین

دسته بندی ها: