میکروفونمیکروفون گل سرسبد این رزوها! در این متن قصد داریم به چند میكروفون از بهترین میکروفون مناسب پادکست اشاره‌ای داشته باشیم. اگر قصد تولید پادكست را دارید، در حال حاضر تولید می‌كنید یا اصلاً چیزی از این فورمِ تولیدِ محتوا نمی‌دانید، به شما پیشنهاد می‌كنیم نگاهی به سرفصل‌های این متن بیاندازید. با توجه به اینكه پادكست Podcast در واقع یك محتوای صوتی است، برخورداری از یك میکروفون ضبط پادکست و پخشِ آن حیاتی به نظر می‌رسد.

بودجه با توجه سطح كیفی پادكست تعیین می‌شود. البته اینكه پادكست درباره چه موضوعی است، می‌تواند در این شرایط اثرگذار باشد. تصور كنید پادكست شما درباره دعوت از گروه‌های موسیقی مستقل باشد تا آن‌ها را معرفی كنید. طبیعتاً با یك میكروفون راه به جایی نخواهید برد و نیاز به چند میكروفون و تجهیزات جانبی دیگری هم خواهید بود. پس اولین مساله هدفِ شما از تولید پادكست است.

میکروفونما در این متن ابتدا مختصری درباره مفهوم پادكست Podcast خواهیم گفت. بعد وارد انواع میكروفون‌ها خواهیم شد. سعی شده تا میكروفون‌های گران‌ قیمت را كه بالای 1000 دلار قیمت دارند را در این متن جای ندهیم. هرچند شما می‌توانید با مراجعه به بخش میكروفون‌های استودیویی در سایت دیدنگار از آن‌ها دیدن كنید. با ما همراه باشید.

پادكست چیست؟

میکروفونهرچند ما ویدیوپادكست هم داریم كه برخی از آن‌ها با اصطلاح وادكست Vodcast یاد می‌كنند، ولی پادكست Podcast اساساً یك محتوای صوتی است. به همین خاطر میكروفون یكی از تجهیزاتِ پایه برای این حوزه از تولید محتوا است. معمولاً مثل سریال چندین قسمت و فصل دارند. در واقع نمایشی صوتی برای دادن اطلاعات، آموزش و یا سرگرم شدنِ مخاطب است.

فلسفه‌ آن می‌تواند به پخشِ محتوایی صوتی در پس‌زمینه كارهای تكراری باشد. مثلاً شما در حال رانندگی هستید، قصد ندارید موسیقی گوش دهید و رادیو برنامه‌ای مناسبِ حال شما ندارد! اتصالِ به شبكه جهانی اینترنت باعث شده كه افراد توانایی‌ها و اطلاعاتِ خود را با كمترین هزینه به اشتراك بگذارند. شما با انتخاب موضوعِ پادكست به محتوای صوتی محبوب‌تان دسترسی پیدا خواهید داد. این محتوا ممكن است به صورت زنده پخش شود یا فایل‌ها را دانلود كنید و به صورت آفلاین برنامه‌ها را دنبال كنید.

میکروفونپادکست‌ها هر جایی ممكن است منتشر شوند. در واقع به پلتفرم خاصی محدود نیستند. مكانِ انتشار پادكست می‌تواند یك اپلیكیشن یا وبسایت باشد.

  • پادكست‌ها می‌توانند!
  • مدت زمان متفاوتی داشته باشند. از اخبار روزِ یك دقیقه‌ای تا سه ساعت مصاحبه مداوم!
  • در فواصل زمانی متفاوتی تولید شوند. روازنه باشند یا ماهیانه!
  • هر فرمتی داشته باشند. از برنامه‌هایی با یك گوینده تا اجراهای چند نفره و حضور میهمانان!‌
  • درباره هر موضوعی باشند!

برخی از پادكست‌ها با سر و شكلی بسیار ساده هستند. مثلاً یك یا چند گوینده به صورت دوستانه در مورد یك موضوع با هم گپ و گفت دارند. اما برخی حرفه‌ای‌تر از این حرف‌ها هستند و تجهیزات متعددی برای سر و شكل دادن به حال و هوای پادكست خود استفاده می‌كنند. آن‌ها ممكن است از موسیقی پس‌زمینه زنده برخوردار باشند، افكت‌های صوتی استفاده كنند و به طور كل با یك اِدیت حرفه‌ای صوتی مواجه خواهیم بود. به هرحال آنچه یك پادكست را محبوب می‌كند، افراد و موضوعاتی است كه دنبال می‌كنند؛ تجهیزات در اولویت دوم قرار می‌گیرند.

میکروفون

مختصری درباره تاریخچه پادكست

میکروفوناخبار موجود حاكی از آن است كه تاریخچه‌ پادكست به سال 2004 بازمی‌گردد. جایی كه آدام كِری Adam Curry و دیو واینر Dave Winer برنامه‌ای برای iOS طراحی كردند كه iPodder نام داشت. شما می‌توانستید از طریق Apple iPods اقدام به دانلود یك برادكست رادیویی كنید. از آنجایی كه منشا ظهور این محتواهای صوتی از iPod بوده و فورمِ پخش broadcast داشته‌اند به پادكست PODCAST شهرت پیدا كردند.

میکروفون

 میکروفون مناسب پادکست چی خوبه؟

میکروفوناین سوال در وهله اول به نوع پادكست شما بستگی دارد. آیا تك‌ نفره است؟ معمولاً با حضور میهمان همراه است؟ میهمان همراه خود ساز موسیقی دارد؟ قصد دارید صدای محیط شنیده شود یا تا حد ممكن فقط صدای گوینده در میكروفون بازتولید شود؟

حتی پیش از آنكه توانایی‌های گوینده و جذابیت موضوع مهم باشد، این كیفیتِ صدا است كه حرف اول را می‌زند. مشخصاً هیچ‌كدام از میكروفون‌های داخلی دستگا‌ه‌ها Built-in Mic، برای پادكست مناسب نیستند. برای شروع یك پادكست حتی در حد و اندازه‌های كوچك و خانگی، میكروفون حرف اول را می‌زند. تجهیزات و راه و روشِ تولید یك پادكست حرفه‌‌ای نیاز به بودجه‌های سنگین هم ندارد. كافی است قدری برای میكروفون هزینه كنید.

وقتی در خانه یا محیطِ كار اقدام به تهیه پادكست می‌كنید،‌ محیط اطراف پر از صداهای ناخواسته و ناهنجار است. نویزهای پس‌زمینه نظیر جریان هوا از دریچه‌های كولر، صدای تجهیزات دیگر، فنِ خنك‌كننده كامپیوتر و لپ‌تاپ و دیگر منابع نظیر سر و صدای ماشین‌های بیرون، مطلوبِ كار پادكست نیستند. پس انتخاب درست  بهترین میکروفون مناسب پادکست ، از ضروریات آغازِ یك پادكستِ مطلوب است.

میكروفون‌های XLR‌ برای حرفه‌ای‌ها

میکروفوناگر می‌خواهید در بالاترین سطح كیفی و مانند حرفه‌ای كارتان را شروع كنید، از میكروفون‌ها با رابط XLR استفاده كنید. به هرحال برای رسیدن به بالاترین سطح كیفی از این قبیل میكروفون‌ها نیازمند یك رابط صوتیAudio Interface مثل كارت صدا یا میكسر خواهید بود.

میكروفون BOYA BY-M800  یك كندانسر با سطح حساسیت بالا بوده كه دامنه فركانسی آن به حدی است كه می‌توانید به ضبط صدای ساز بپردازید. الگوی قطبی در این میكروفون كاردیوید Cardioid است كه صدا را فقط از روبرو دریافت و صداهای اطراف را فیلتر می‌كند. برای كنترل هرچه بیش‌تر یك سوییچ low-cut filter در اختیار كاربر است كه صداهای بمِ low frequency ناخواسته را حذف كند. این مدل از بویا به همراه یك لرزش‌گیر و پاپ‌فیلتر عرضه می‌شود كه در بخش تجهیزاتِ جانبی پادكست مختصری درباره این ابزار خواهیم گفت. در همین حد و اندزه‌ها می‌توانید سراغ برند معتبر آدیوتكنیكا و مدل AT2020 بروید كه صدایی گرم، دلنشین و شفافی را بازتولید می‌كند.

برای خرید میکروفون‌ دلخواهتان می‌توانید سری به سایت بزنید و انواع بهترین میکروفون مناسب پادکست را بررسی کنید.

میکروفون

میكروفون‌ USB برای راحتی كار

میکروفونمیكروفون‌های USB از نظر كیفیت چیزی كمتر از XLRها ندارند و حتی برای آغاز چنین مدل‌هایی به پادكسترها پیشنهاد می‌شوند. راحتی در اتصال و عدمِ نیاز به رابطِ صوتی مجزا Audio Interface از مزیت‌های این قبیل میكروفون‌ها است. معمولاً در یك سطح كیفی مشابه، از قیمتِ كمتری هم برخوردار هستند.

یكی از باكیفیت‌ترین و توانمندترین مدل‌ها از كمپانی معتبر بویا BY-PM700SP است. یك كاندنسر USB قدرتمند كه از سه طریق USB Type-C، Lightning و USB-A معمولی، به انواع دستگاه‌ها از كامپیوترهای شخصی گرفته تا گوشی‌های هوشمند اندرویدی و آیفون قابل اتصال است. این گستردگی اتصال برای خیلی از پادكسترها حائز اهمیت است. از دیگر مشخصه‌های جذاب در میكروفون بویا BY-PM700SP برخورداری از چند الگوی قطبی متفاوت است. بسته به نیاز خود می‌توانید صدا را از طرفین Side، از روبرو Cardioid یا از تمام جهات به صورت 360 درجه Omnidiretional بازتولید كنید. از طریق خروجی هدفون صدای پادكست را مانیتور كنید و با چرخانك‌های ولوم حجم صدا را كنترل كنید. در صورت نیاز به یك بار با دكمه میوت Mute صدا را قطع كنید. از یك استند رومیزی برای قرار دادن روی میز برخوردار است.

همه چیز برای شروع پادكست با BY-PM700SP آماده است؛ كافی‌ است میكروفون را به دستگاه مورد نظر خود متصل كنید و به صورت آنلاین یا آفلاین پادكست را استارت كنید. در همین حد و اندازه می‌توان به Blue Yeti هم اشاره‌ای داشته باشیم.

شات‌گان‌ها را فراموش نكنید!

میکروفوناگر قصد دارید كه صدا بیش‌ از این‌ها محدود به گوینده باشد و تمایل به استفاده از بوم‌استند و بوم‌پُل boompole دارید، از شات‌گان برای نشانه‌روی بهره‌مند شوید. این قبیل میكروفون‌ها به خاطر طراحی و كیفیتی كه دارند، قیمتِ نسبتاً بالاتری هم دارند. شات‌گان از كمپانی معتبر استرالیایی RODE NT5 با كپسول دیافراگم بزرگِ طلا اندود و SPL 143 دسی‌بل، یك تمام‌عیارِ بی‌نظیر است. تهیه لرزش‌گیر ShockMount با چنین میكروفونِ حساسی ضروری است. از انواع با رابط XLR است. با ترانزیستور J-FET صدایی شفاف و با وضوح بالا به گوش مخاطب برسانید؛ گویی كه بغل دست او نشسته باشید.

آغاز كار با USB و ادامه با XLR

میکروفونشاید تازه‌كار باشید و ترجیح‌تان به میكروفون با رابط USB باشد؛ اما این گمان در سر شماست كه سطح كاری خودتان را بعدها ارتقا ببخشید. در این صورت شاید بهتر است اشاره‌ای به Shure MV7 داشته باشیم. یك میكروفون حدوداً 250 دلاری كه تا مدت‌ها در كنار پادكست‌های شما خواهد بود. نكته قابل توجه تایپ این میكروفون است كه داینامیك Dynamic به شمار می‌آید كه می‌توان گفت در محیط‌های پر از سر و صدا عملكردِ بهتری از كاندنسر Condenser دارد. فورم فاكتور مانند اغلب میکروفون مناسب پادکست از نوع كاردیوید است.

یك كیت پادكست با آدیوتكنیكای ژاپنی

میکروفونیكی دیگر از بهترین میکروفون مناسب پادکست جذاب ، Audio Technica AT2035PK است كه حدوداً 200 دلار قیمت دارد. به همراه میكروفون، برخورداری از هدفون برای مانیتورینگ و یك بازوی بوم Boom arm و كابل XLR، شما را تقریباً برای كار آماده خواهد كرد. در همین حد و اندازه‌ها و حتی بهتر، باید به RODE NT1-A‌ نگاهی داشته باشیم. یك كاندنسور كاردیوید بسیار خوش ساخت از نوع XLR كه از شاك‌مانت و پاپ شیلد برخوردار است.

میكروفون‌های دستی برای میهمانان

میکروفوناگر كار شما با حضور میهمان همراه است چطور؟ باید از چه فورم فاكتوری بهره ببرم؟ یكی از فورم فاكتورهای مناسب، میكروفون دستی است. اگر چندین میهمان داشته باشید، می‌تواند به راحتی بین آن‌ها جابه‌جا شود. می‌توانید از مدل ارزان‌ قیمت بویا BY-HM100 دیدن كنید. به هرحال باید توجه كنید كه در این میكروفون صدا از تمام جهات به صورت 360 درجه پخش خواهد شد. به همین خاطر شاید BY-BM58 كاردیوید را ترجیح بدهید. با وجود دكمه‌ On /Off فقط زمانی كه قصد استفاده دارید آن را روشن خواهید كرد. اتصال از نوع XLR است.

میكروفون ارزان‌ قیمت اما مطلوب

میکروفونممكن است عده‌ای بودجه‌شان محدود باشد و در عین حال قصد ندارند برندهای نامعتبر را تهیه كنند. میكروفون استودیویی فای‌فِن FIFINE T669 از نوع رابط USB است. یك كاندنسر كاردیوید كه با وجود بازویی Arm Stand، لرزه‌گیر Shock Mount، جایگاه اتصال Pivot، سه‌پایه و پاپ فیلتر همه چیز را برای كاربر در یك بسته‌بندی با قیمتی بسیار خوب عرضه كرده است.

تا اینجا شما را با انواع میکروفون مناسب پادکست در بودجه‌ها و هدف‌های مختلف آشنا کردیم. حالا در کنار میکروفون ممکن است به تجهیزات دیگری نیاز پیدا کنید. اگر تمایل به ضبط حرفه‌ای‌تر دارید، این بخش را پیش از خداحافظی از دست ندهید.

میکروفون استودیویی

میکروفون

تجهیزاتِ‌ جانبی در كنار میکروفون مناسب پادکست

میکروفوناگر میكروفون از نوع رومیزی نباشد، معمولاً به یك شاك‌مانت Shock Mount نیاز پیدا خواهید كرد. بعضی از كمپانی‌ها این لرزه‌گیر را به همراه بسته‌بندی به كاربر اهدا می‌كنند. بسته به كاری كه دارید، یك Arm Stand یا سه‌ پایه به همراه boompole نیاز خواهید داشت. برای تازه‌كارها بهتر است سراغ میكروفون‌های رومیزی بروند یا آن‌هایی را انتخاب كنند كه از یك بازویی برای اتصال میكروفون استودیویی بهره‌مند هستند.

پاپ فیلتر

یكی دیگر از تجهیزات حیاتی پاپ شیلد یا پاپ فیلتر است. معمولاً در تولید پادكست به خاطر نزدیك شدن میكروفون به دهان یكی از نویزهای معمول صدای هوای خارج شده از دهان و برخورد آن با دیافراگم میكروفون است. برای كاهش اثر این نویز popping از پاپ شیلد یا پاپ فیلتر استفاده می‌كنند. در صورتی كه در بسته‌بندی همچین چیزی قرار داده نشده بود، پیشنهاد می‌كنیم برای بهبود كیفیت صدا حتماً اقدام به تهیه كنید.

کارت صدا

تجهیزات صوتی دیگری مثل یك میكسر یا كارت صدا می‌تواند سطح كاری شما را بهبود ببخشد. یكی از مدل‌های مناسب تازه‌كارها MAONOCaster Lite AU-AM200 است. هر چند چنین تجهیزاتی حیاتی به شمار نمی‌آیند، اما برخورداری از آن‌ها می‌تواند به كار شما خلاقیت بخشد و آن را توسعه دهد.

شما کدام میکروفون مناسب پادکست را می‌خرید؟

میکروفونهمانطور كه با شما مطرح كردیم برای تولید محتوای پادكست در هر نوعی، وجود یك میكروفون در حد و اندازه‌های بودجه‌تان حیاتی به نظر می‌رسد. معمولاً برای تازه‌كارها میكروفون‌ها با رابط USB پیشنهاد می‌شود كه به راحتی متصل plug and play و آماده كار هستند. اگر محیط‌تان بیش‌ از حد شلوغ و پلوغ است شاید بهتر باشد كه به جای یك كاندنسر، سراغ میكروفون‌های داینامیك بروید كه دوام بالاتری هم دارند. تجهیزات جانبی مثل شاك مانت یا پاپ فیلتر را فراموش نكنید كه در تولید پادكست برای بهبود صدا ضروری به نظر می‌رسند. در صورت داشتن میهمان، پیشنهاد استفاده از میكروفون‌های دستی است كه قیمت مناسبی هم دارند.

امیدوار هستیم كه اگر قصد آغاز به كار برای تولید محتوای پادكست را دارید بخش مهمی از سوالاتِ شما را در متن پاسخ داده باشیم. دیدنگار برای شما در این راه آرزوی موفقیت دارد و متخصصین بخش صدا آماده پاسخ‌گویی به هر نوع سوالی در این زمینه هستند. شما چه نوع پادکستی تولید می‌کنید؟ آیا از آن دسته افرادی هستید که برای شروع به دنبال میکروفون مناسب می‌گردند؟ تجربه شما در مورد پادکست چیست؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را برای ما در بخش کامنت‌ها بنویسید تا خوانندگان این متن از آن بهره ببرند. همچنین اگر دوست داشتید این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

میکروفون استودیویی

 

دسته بندی ها: