بهترین میکروفون مناسب پادکست

میکروفون

میکروفونمیکروفون گل سرسبد این رزوها! در این متن قصد داریم به چند میکروفون از بهترین میکروفون مناسب پادکست اشاره‌ای داشته باشیم. اگر قصد تولید پادکست را دارید، در حال حاضر تولید می‌کنید یا اصلاً چیزی از این فورمِ تولیدِ محتوا نمی‌دانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به سرفصل‌های این متن بیاندازید. با توجه به اینکه پادکست Podcast در واقع یک محتوای صوتی است، برخورداری از یک میکروفون ضبط پادکست و پخشِ آن حیاتی به نظر می‌رسد.

بودجه با توجه سطح کیفی پادکست تعیین می‌شود. البته اینکه پادکست درباره چه موضوعی است، می‌تواند در این شرایط اثرگذار باشد. تصور کنید پادکست شما درباره دعوت از گروه‌های موسیقی مستقل باشد تا آن‌ها را معرفی کنید. طبیعتاً با یک میکروفون راه به جایی نخواهید برد و نیاز به چند میکروفون و تجهیزات جانبی دیگری هم خواهید بود. پس اولین مساله هدفِ شما از تولید پادکست است.

میکروفونما در این متن ابتدا مختصری درباره مفهوم پادکست Podcast خواهیم گفت. بعد وارد انواع میکروفون‌ها خواهیم شد. سعی شده تا میکروفون‌های گران‌ قیمت را که بالای 1000 دلار قیمت دارند را در این متن جای ندهیم. هرچند شما می‌توانید با مراجعه به بخش میکروفون‌های استودیویی در سایت دیدنگار از آن‌ها دیدن کنید. با ما همراه باشید.

پادکست چیست؟

میکروفونهرچند ما ویدیوپادکست هم داریم که برخی از آن‌ها با اصطلاح وادکست Vodcast یاد می‌کنند، ولی پادکست Podcast اساساً یک محتوای صوتی است. به همین خاطر میکروفون یکی از تجهیزاتِ پایه برای این حوزه از تولید محتوا است. معمولاً مثل سریال چندین قسمت و فصل دارند. در واقع نمایشی صوتی برای دادن اطلاعات، آموزش و یا سرگرم شدنِ مخاطب است.

فلسفه‌ آن می‌تواند به پخشِ محتوایی صوتی در پس‌زمینه کارهای تکراری باشد. مثلاً شما در حال رانندگی هستید، قصد ندارید موسیقی گوش دهید و رادیو برنامه‌ای مناسبِ حال شما ندارد! اتصالِ به شبکه جهانی اینترنت باعث شده که افراد توانایی‌ها و اطلاعاتِ خود را با کمترین هزینه به اشتراک بگذارند. شما با انتخاب موضوعِ پادکست به محتوای صوتی محبوب‌تان دسترسی پیدا خواهید داد. این محتوا ممکن است به صورت زنده پخش شود یا فایل‌ها را دانلود کنید و به صورت آفلاین برنامه‌ها را دنبال کنید.

میکروفونپادکست‌ها هر جایی ممکن است منتشر شوند. در واقع به پلتفرم خاصی محدود نیستند. مکانِ انتشار پادکست می‌تواند یک اپلیکیشن یا وبسایت باشد.

 • پادکست‌ها می‌توانند!
 • مدت زمان متفاوتی داشته باشند. از اخبار روزِ یک دقیقه‌ای تا سه ساعت مصاحبه مداوم!
 • در فواصل زمانی متفاوتی تولید شوند. روازنه باشند یا ماهیانه!
 • هر فرمتی داشته باشند. از برنامه‌هایی با یک گوینده تا اجراهای چند نفره و حضور میهمانان!‌
 • درباره هر موضوعی باشند!

برخی از پادکست‌ها با سر و شکلی بسیار ساده هستند. مثلاً یک یا چند گوینده به صورت دوستانه در مورد یک موضوع با هم گپ و گفت دارند. اما برخی حرفه‌ای‌تر از این حرف‌ها هستند و تجهیزات متعددی برای سر و شکل دادن به حال و هوای پادکست خود استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است از موسیقی پس‌زمینه زنده برخوردار باشند، افکت‌های صوتی استفاده کنند و به طور کل با یک اِدیت حرفه‌ای صوتی مواجه خواهیم بود. به هرحال آنچه یک پادکست را محبوب می‌کند، افراد و موضوعاتی است که دنبال می‌کنند؛ تجهیزات در اولویت دوم قرار می‌گیرند.

میکروفون

مختصری درباره تاریخچه پادکست

میکروفوناخبار موجود حاکی از آن است که تاریخچه‌ پادکست به سال 2004 بازمی‌گردد. جایی که آدام کِری Adam Curry و دیو واینر Dave Winer برنامه‌ای برای iOS طراحی کردند که iPodder نام داشت. شما می‌توانستید از طریق Apple iPods اقدام به دانلود یک برادکست رادیویی کنید. از آنجایی که منشا ظهور این محتواهای صوتی از iPod بوده و فورمِ پخش broadcast داشته‌اند به پادکست PODCAST شهرت پیدا کردند.

میکروفون

 میکروفون مناسب پادکست چی خوبه؟

میکروفوناین سوال در وهله اول به نوع پادکست شما بستگی دارد. آیا تک‌ نفره است؟ معمولاً با حضور میهمان همراه است؟ میهمان همراه خود ساز موسیقی دارد؟ قصد دارید صدای محیط شنیده شود یا تا حد ممکن فقط صدای گوینده در میکروفون بازتولید شود؟

حتی پیش از آنکه توانایی‌های گوینده و جذابیت موضوع مهم باشد، این کیفیتِ صدا است که حرف اول را می‌زند. مشخصاً هیچ‌کدام از میکروفون‌های داخلی دستگا‌ه‌ها Built-in Mic، برای پادکست مناسب نیستند. برای شروع یک پادکست حتی در حد و اندازه‌های کوچک و خانگی، میکروفون حرف اول را می‌زند. تجهیزات و راه و روشِ تولید یک پادکست حرفه‌‌ای نیاز به بودجه‌های سنگین هم ندارد. کافی است قدری برای میکروفون هزینه کنید.

وقتی در خانه یا محیطِ کار اقدام به تهیه پادکست می‌کنید،‌ محیط اطراف پر از صداهای ناخواسته و ناهنجار است. نویزهای پس‌زمینه نظیر جریان هوا از دریچه‌های کولر، صدای تجهیزات دیگر، فنِ خنک‌کننده کامپیوتر و لپ‌تاپ و دیگر منابع نظیر سر و صدای ماشین‌های بیرون، مطلوبِ کار پادکست نیستند. پس انتخاب درست  بهترین میکروفون مناسب پادکست ، از ضروریات آغازِ یک پادکستِ مطلوب است.

میکروفون‌های XLR‌ برای حرفه‌ای‌ها

میکروفوناگر می‌خواهید در بالاترین سطح کیفی و مانند حرفه‌ای کارتان را شروع کنید، از میکروفون‌ها با رابط XLR استفاده کنید. به هرحال برای رسیدن به بالاترین سطح کیفی از این قبیل میکروفون‌ها نیازمند یک رابط صوتیAudio Interface مثل کارت صدا یا میکسر خواهید بود.

میکروفون BOYA BY-M800  یک کندانسر با سطح حساسیت بالا بوده که دامنه فرکانسی آن به حدی است که می‌توانید به ضبط صدای ساز بپردازید. الگوی قطبی در این میکروفون کاردیوید Cardioid است که صدا را فقط از روبرو دریافت و صداهای اطراف را فیلتر می‌کند. برای کنترل هرچه بیش‌تر یک سوییچ low-cut filter در اختیار کاربر است که صداهای بمِ low frequency ناخواسته را حذف کند. این مدل از بویا به همراه یک لرزش‌گیر و پاپ‌فیلتر عرضه می‌شود که در بخش تجهیزاتِ جانبی پادکست مختصری درباره این ابزار خواهیم گفت. در همین حد و اندزه‌ها می‌توانید سراغ برند معتبر آدیوتکنیکا و مدل AT2020 بروید که صدایی گرم، دلنشین و شفافی را بازتولید می‌کند.

برای خرید میکروفون‌ دلخواهتان می‌توانید سری به سایت بزنید و انواع بهترین میکروفون مناسب پادکست را بررسی کنید.

میکروفون

میکروفون‌ USB برای راحتی کار

میکروفونمیکروفون‌های USB از نظر کیفیت چیزی کمتر از XLRها ندارند و حتی برای آغاز چنین مدل‌هایی به پادکسترها پیشنهاد می‌شوند. راحتی در اتصال و عدمِ نیاز به رابطِ صوتی مجزا Audio Interface از مزیت‌های این قبیل میکروفون‌ها است. معمولاً در یک سطح کیفی مشابه، از قیمتِ کمتری هم برخوردار هستند.

یکی از باکیفیت‌ترین و توانمندترین مدل‌ها از کمپانی معتبر بویا BY-PM700SP است. یک کاندنسر USB قدرتمند که از سه طریق USB Type-C، Lightning و USB-A معمولی، به انواع دستگاه‌ها از کامپیوترهای شخصی گرفته تا گوشی‌های هوشمند اندرویدی و آیفون قابل اتصال است. این گستردگی اتصال برای خیلی از پادکسترها حائز اهمیت است. از دیگر مشخصه‌های جذاب در میکروفون بویا BY-PM700SP برخورداری از چند الگوی قطبی متفاوت است. بسته به نیاز خود می‌توانید صدا را از طرفین Side، از روبرو Cardioid یا از تمام جهات به صورت 360 درجه Omnidiretional بازتولید کنید. از طریق خروجی هدفون صدای پادکست را مانیتور کنید و با چرخانک‌های ولوم حجم صدا را کنترل کنید. در صورت نیاز به یک بار با دکمه میوت Mute صدا را قطع کنید. از یک استند رومیزی برای قرار دادن روی میز برخوردار است.

همه چیز برای شروع پادکست با BY-PM700SP آماده است؛ کافی‌ است میکروفون را به دستگاه مورد نظر خود متصل کنید و به صورت آنلاین یا آفلاین پادکست را استارت کنید. در همین حد و اندازه می‌توان به Blue Yeti هم اشاره‌ای داشته باشیم.

شات‌گان‌ها را فراموش نکنید!

میکروفوناگر قصد دارید که صدا بیش‌ از این‌ها محدود به گوینده باشد و تمایل به استفاده از بوم‌استند و بوم‌پُل boompole دارید، از شات‌گان برای نشانه‌روی بهره‌مند شوید. این قبیل میکروفون‌ها به خاطر طراحی و کیفیتی که دارند، قیمتِ نسبتاً بالاتری هم دارند. شات‌گان از کمپانی معتبر استرالیایی RODE NT5 با کپسول دیافراگم بزرگِ طلا اندود و SPL 143 دسی‌بل، یک تمام‌عیارِ بی‌نظیر است. تهیه لرزش‌گیر ShockMount با چنین میکروفونِ حساسی ضروری است. از انواع با رابط XLR است. با ترانزیستور J-FET صدایی شفاف و با وضوح بالا به گوش مخاطب برسانید؛ گویی که بغل دست او نشسته باشید.

آغاز کار با USB و ادامه با XLR

میکروفونشاید تازه‌کار باشید و ترجیح‌تان به میکروفون با رابط USB باشد؛ اما این گمان در سر شماست که سطح کاری خودتان را بعدها ارتقا ببخشید. در این صورت شاید بهتر است اشاره‌ای به Shure MV7 داشته باشیم. یک میکروفون حدوداً 250 دلاری که تا مدت‌ها در کنار پادکست‌های شما خواهد بود. نکته قابل توجه تایپ این میکروفون است که داینامیک Dynamic به شمار می‌آید که می‌توان گفت در محیط‌های پر از سر و صدا عملکردِ بهتری از کاندنسر Condenser دارد. فورم فاکتور مانند اغلب میکروفون مناسب پادکست از نوع کاردیوید است.

یک کیت پادکست با آدیوتکنیکای ژاپنی

میکروفونیکی دیگر از بهترین میکروفون مناسب پادکست جذاب ، Audio Technica AT2035PK است که حدوداً 200 دلار قیمت دارد. به همراه میکروفون، برخورداری از هدفون برای مانیتورینگ و یک بازوی بوم Boom arm و کابل XLR، شما را تقریباً برای کار آماده خواهد کرد. در همین حد و اندازه‌ها و حتی بهتر، باید به RODE NT1-A‌ نگاهی داشته باشیم. یک کاندنسور کاردیوید بسیار خوش ساخت از نوع XLR که از شاک‌مانت و پاپ شیلد برخوردار است.

میکروفون‌های دستی برای میهمانان

میکروفوناگر کار شما با حضور میهمان همراه است چطور؟ باید از چه فورم فاکتوری بهره ببرم؟ یکی از فورم فاکتورهای مناسب، میکروفون دستی است. اگر چندین میهمان داشته باشید، می‌تواند به راحتی بین آن‌ها جابه‌جا شود. می‌توانید از مدل ارزان‌ قیمت بویا BY-HM100 دیدن کنید. به هرحال باید توجه کنید که در این میکروفون صدا از تمام جهات به صورت 360 درجه پخش خواهد شد. به همین خاطر شاید BY-BM58 کاردیوید را ترجیح بدهید. با وجود دکمه‌ On /Off فقط زمانی که قصد استفاده دارید آن را روشن خواهید کرد. اتصال از نوع XLR است.

میکروفون ارزان‌ قیمت اما مطلوب

میکروفونممکن است عده‌ای بودجه‌شان محدود باشد و در عین حال قصد ندارند برندهای نامعتبر را تهیه کنند. میکروفون استودیویی فای‌فِن FIFINE T669 از نوع رابط USB است. یک کاندنسر کاردیوید که با وجود بازویی Arm Stand، لرزه‌گیر Shock Mount، جایگاه اتصال Pivot، سه‌پایه و پاپ فیلتر همه چیز را برای کاربر در یک بسته‌بندی با قیمتی بسیار خوب عرضه کرده است.

تا اینجا شما را با انواع میکروفون مناسب پادکست در بودجه‌ها و هدف‌های مختلف آشنا کردیم. حالا در کنار میکروفون ممکن است به تجهیزات دیگری نیاز پیدا کنید. اگر تمایل به ضبط حرفه‌ای‌تر دارید، این بخش را پیش از خداحافظی از دست ندهید.

میکروفون استودیویی

میکروفون

تجهیزاتِ‌ جانبی در کنار میکروفون مناسب پادکست

میکروفوناگر میکروفون از نوع رومیزی نباشد، معمولاً به یک شاک‌مانت Shock Mount نیاز پیدا خواهید کرد. بعضی از کمپانی‌ها این لرزه‌گیر را به همراه بسته‌بندی به کاربر اهدا می‌کنند. بسته به کاری که دارید، یک Arm Stand یا سه‌ پایه به همراه boompole نیاز خواهید داشت. برای تازه‌کارها بهتر است سراغ میکروفون‌های رومیزی بروند یا آن‌هایی را انتخاب کنند که از یک بازویی برای اتصال میکروفون استودیویی بهره‌مند هستند.

پاپ فیلتر

یکی دیگر از تجهیزات حیاتی پاپ شیلد یا پاپ فیلتر است. معمولاً در تولید پادکست به خاطر نزدیک شدن میکروفون به دهان یکی از نویزهای معمول صدای هوای خارج شده از دهان و برخورد آن با دیافراگم میکروفون است. برای کاهش اثر این نویز popping از پاپ شیلد یا پاپ فیلتر استفاده می‌کنند. در صورتی که در بسته‌بندی همچین چیزی قرار داده نشده بود، پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود کیفیت صدا حتماً اقدام به تهیه کنید.

کارت صدا

تجهیزات صوتی دیگری مثل یک میکسر یا کارت صدا می‌تواند سطح کاری شما را بهبود ببخشد. یکی از مدل‌های مناسب تازه‌کارها MAONOCaster Lite AU-AM200 است. هر چند چنین تجهیزاتی حیاتی به شمار نمی‌آیند، اما برخورداری از آن‌ها می‌تواند به کار شما خلاقیت بخشد و آن را توسعه دهد.

شما کدام میکروفون مناسب پادکست را می‌خرید؟

میکروفونهمانطور که با شما مطرح کردیم برای تولید محتوای پادکست در هر نوعی، وجود یک میکروفون در حد و اندازه‌های بودجه‌تان حیاتی به نظر می‌رسد. معمولاً برای تازه‌کارها میکروفون‌ها با رابط USB پیشنهاد می‌شود که به راحتی متصل plug and play و آماده کار هستند. اگر محیط‌تان بیش‌ از حد شلوغ و پلوغ است شاید بهتر باشد که به جای یک کاندنسر، سراغ میکروفون‌های داینامیک بروید که دوام بالاتری هم دارند. تجهیزات جانبی مثل شاک مانت یا پاپ فیلتر را فراموش نکنید که در تولید پادکست برای بهبود صدا ضروری به نظر می‌رسند. در صورت داشتن میهمان، پیشنهاد استفاده از میکروفون‌های دستی است که قیمت مناسبی هم دارند.

امیدوار هستیم که اگر قصد آغاز به کار برای تولید محتوای پادکست را دارید بخش مهمی از سوالاتِ شما را در متن پاسخ داده باشیم. دیدنگار برای شما در این راه آرزوی موفقیت دارد و متخصصین بخش صدا آماده پاسخ‌گویی به هر نوع سوالی در این زمینه هستند. شما چه نوع پادکستی تولید می‌کنید؟ آیا از آن دسته افرادی هستید که برای شروع به دنبال میکروفون مناسب می‌گردند؟ تجربه شما در مورد پادکست چیست؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را برای ما در بخش کامنت‌ها بنویسید تا خوانندگان این متن از آن بهره ببرند. همچنین اگر دوست داشتید این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

میکروفون استودیویی

 

دیدگاهی در مورد “بهترین میکروفون مناسب پادکست

 1. مریم گفت:

  ممنون

 2. احمد مبارکی گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون کلی استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار