وقتی صحبت از بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن می‌شود ، گوپرو مدت طولانی است که در این زمینه به عنوان بهترین کمپانی به حساب می‌آید. این شرکت آمریکایی اولین دوربین خود را در سال 2004 معرفی کرد که یک دوربین فیلمبرداری 35 میلیمتری بود، اما در حدود سال 2010 بود که این کمپانی نابود شد و چند سال بعد دوباره با دوربین‌های اکشن خود، و البته با قدرتی بیشتر از قبل بازگشت.

در سال‌هایی که شاهد معرفی بسیاری از مدل‌های جدید گوپرو بودیم ، تنها چند برند محدود وجود داشتند که دوربین‌های اکشن تولید می‌کردند، نظیر سونی، Garmin Virb و Shimano که تاکنون هیچکدام نتوانستند برتری گوپرو را در این زمینه به چالش بکشند.

اما اکنون ، یک رقیب جدید پیدا شده است. این دوربین اکشن در ماه مه سال 2019 معرفی شد، اسمو اکشن اولین دوربین اکشن از کمپانی چینی تولید پهباد DJI است. این کمپانی بیش از یک دهه در زمینه ساخت پهبادهای بدون سرنشین فعالیت داشته و در این زمینه پیشرو است.

به طور خلاصه می‌توان این دوربین را رقیبی جدی برای گوپرو دانست تا شاید بتواند حکومت این کمپانی بر بازار بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن را به چالش بکشد. DJI مدتی است که سیستم‌های دوربین تولید می‌کند و از این نظر، حدود سه چهارم بازار را در اختیار دارد.

معرفی DJI Osmo Action

در این مقاله به بررسی و مقایسه دو مدل از بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن ، یعنی DJI Osmo Action ( با قیمت 349 دلار آمریکا ) و آخرین مدل گوپرو، یعنی GoPro Hero7 Black ( با قیمت 399 دلار آمریکا خواهم پرداخت تا ببینیم که هنوز هم گوپرو می‌تواند یکه تاز بازار دوربین‌های اکشن باشد یا DJI آمده تا جای او را بگیرد.

در این مقاله به لحاظ فنی هر دو دوربین را به طور کامل بررسی خواهم کرد، و همچنین هر دوی آنها را در استفاده روزمره نیز مورد آزمایش قرار دادم تا دامنعه معیارها گسترش پیدا کرده و نتایج دقیق‌تر باشند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین لنزهای دوربین هر برند بر اساس ژانرهای عکاسی

اگر برنده هر بخش از مقایسه یکی از این دوربین‌ها بود، به آن یک امتیاز می‌دهم و اگر آن معیار، معیاری ویژه بود، به دوربین برنده دو امتیاز می‌دهم و اگر هر دو دوربین خوب بودند، به هیچکدام امتیازی تعلق نخواهم داد.

همانطور که خواهید دید، این دو دوربین مشترکات زیادی دارند. به نظر می‌رسد حتی کاملا مشابه باشند، در واقع بسیاری از ویژگی‌هایشان هم شبیه به هم است و کارهای بسیار نزدیکی انجام می‌دهند، همچنین هر دوی آنها واقعا خوب و ارزشمند هستند؛ اما علی‌رغم تمام این شباهت‌ها، تفاوت‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود یکی از دو دوربین هیرو 7 یا اسمو اکشن، از آن یکی بهتر باشند.

معرفی GoPro Hero7 Black

وزن

اسمو اکشن وزنی معادل 124 گرم دارد، در حالی که هیرو 7 تنها 116 گرم وزن دارد. این یک پیروزی محسوس برای گوپرو است. توجه داشته باشید که وزن یک دوربین اکشن فقط به جابجایی آن مربوط نمی‌شود، بلکه اگر بخواهید آن را روی چیزی مثل دوچرخه یا کلاهتان هم وصل کنید، این عدد بسیار موثر و مهم خواهد بود.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

اندازه

شاید در نگاه اول فکر کنید که اسمو اکشن کمی بزرگتر است، اما در واقعیت این تفاوت بسیار ناچیز است و شاید اصلا دیده نشود. ابعاد اسمو اکشن معادل 63mm x 39mm x 35mm و ابعاد هیرو 7 گوپرو معادل 62.3mm x 44.9mm x 33mm است. بنابراین من به هر دوی آنها رای مساوی می‌دهم.

برنده این بخش: مساوی

دکمه‌ها

هیرو 7 فقط دو دکمه دارد، یکی برای ضبط که در سمت راست و بالا قرار گرفته و یکی برای روشن خاموش گرفتن و مشخص کردن مود دوربین که در سمت راست قرار دارد. اسمو اکشن اما دارای سه دکمه روی بدنه خود است، یکی برای ضبط که در سمت راست و بالا قرار گرفته، دیگری برای روشن و خاموش کردن که در سمت چپ و بالا قرار گرفته و یکی هم دکمه Quick-Select که در سمت چپ بدنه‌ی دستگاه قرار دارد.

مقایسه گوپرو هیرو 7 با اوسمو اکشن

من فهمیدم که همان یک دکمه اضافی اسمو چیزی کوچک و ناخوشایند است. یا بهتر بگویم، قرار گرفتن دکمه به عنوان یک حرکت بی هدف و نچندان موفق است. من اغلب دکمه‌های اسمو اکشن را با هم قاطی می‌کردم، به خصوص هنگام ضبط ویدیو به صورت سلفی.

در جهت برعکس دوربین، هر دو دکمه از دست دور می‌شوند و به راحتی می‌توان فراموش کرد که هر کدام چه کاری انجام می‌دادند. در عین حال، گوپرو فقط یک دکمه در بالای بدنه‌ی خود دارد و وظیفه آن شروع ضبط ویدیو است. شما فقط باید همین یک دکمه را فشار دهید تا دوربین شروع به کار کند.

البته این یک مورد جزئی است و بیشتر مردم بدون توجه به این موضوع، به سرعت کار خود را انجام می‌دهند.

دکمه QuickSwitch در اسمو اکشن دقیقا مطابق با دکمه مود در هیرو 7 نیست. گوپرو حالت سلفی ندارد، بنابراین نیازی به دکمه سوم نداشته و در نتیجه طراحی ساده‌تر و مینیمال‌تری دارد.

در مورد عملکرد این دکمه‌ها اما، گوپرو دکمه‌هایی سفت‌تر داشت و مدت پاسخگویی آن کمی بیشتر بود، در مورد اسمو اکشن دکمه‌ها نرم‌‎تر بودند و پاسخ سریع‌تری هم داشند و به شما حس رضایت بخشی را از لمس دکمه‌ها می‌دادند. این مرحله نیز یک پیروزی جزئی برای گوپرو خواهد بود.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

صفحه نمایش

هر دو دوربین Hero7 و Osmo Action دارای یک صفحه نمایش لمسی در پشت هستند. همانطور که انتظار می‌رود، این صفحه ‌ها به عنوان منظره یاب دیجیتال هنگام عکسبرداری‌، پخش تصاویر و تغییر تنظیمات استفاده می‌شوند.

هر دو صفحه نمایش بسیار روشن و واضح بوده و پاسخگویی خوبی در روشنایی روز دارند. کیفیت آنها نیز بسیار عالیست. اسمو در این بخش برنده خواهد بود.

صفحه نمایش عقب اسمو اکشن به طرز قابل توجهی بزرگتر از صفحهنمایش هیرو 7 است و اگرچه بزرگتر همیشه بهتر نیست، اما در این حالت هست ! بزرگتر در اینجا به معنی واضح‌تر به نمایش درآوردن جزئیات است و استفاده از صفحه لمسی را برای انگشتان بزرگ راحت‌تر می‌کند. من همچنین هنگام استفاده از آنها و برای تست سرعت پاسخگویی و واکنش به حرکات، صفحه اسمو اکشن را سریعتر از گوپرو احساس کردم.

هر دو دوربین دارای صفحه نمایش جلویی نیز هستند. این صفحه نماش در گوپرو کاملا کاربردی بوده و اطلاعات خوبی را در یک نگاه ارائه می‌دهد؛ مانند مدت زمان ضبط یک فیلم، درصد باتری و اینکه دوربین در چه حالتی قرار دارد. از این رو‌، اسمو می تواند به عنوان منظره یاب، مخصوصا برای عکاسی سلفی مناسب‌تر باشد و همچنین به طرز قابل توجهی‌هم صفحه نمایش بزرگتر و بهتری نسبت به گوپرو دارد.

در این مقایسه، اسمو عملکرد سریع‌تر و روان‌تری داشت و عملکرد آن به شکل قابل توجهی بهتر بود. بنابراین برنده این بخش که یک بخش ویژه محسوب می‌شود خواهد بود.

برنده این بخش: اسمو اکشن ( 2 امتیاز )

سهولت استفاده

استفاده از هر دو دوربین تا حد زیادی راحت بود و به راحتی می‌توانم به نحوه عملکرد هر دستگاه، در مدت زمان کوتاهی عادت کنم. البته فهمیدم که گوپرو رابط کاربری کمی سخت‌تری نسبت به اسمو دارد، و اینکه در هنگام ضبط فیلم با اسمو ، این دوربین کمی گرم می‌شد، در حالی که در دوربین هیرو 7 یک همچین چیزی مشاهده نمی‌شد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
تمام شایعات پیرامون معرفی گوپرو هیرو 8 در سال 2019

یکی از ویژگی های به ظاهر کوچک گوپرو که البته برای من برجسته بود، چراغ نشانگر ضبط قرمز رنگ در پایین بدنه بود. به عنوان مثال، با استفاده از این چراغ می‌توان تایید کرد که دستگاه در حال ضبط ویدیو است، اما دوربین اسمو فاقد این قابلیت است.

هر دو دوربین عملکردی نسبتا مطلوب در استفاده دارند و خیلی سریع می‌توانید به آنها عادت کنید. البته دوربین هیرو 7 یک نشانگر قرمز رنگ دارد که به نظر من آنقدر هم ضروری نیست.

برنده این بخش: مساوی

استفاده با دستکش

با دستکش‌های نازک زمستانی، دریافتم که صفحه لمسی اسمو اکشن عملکردی روان دارد و همچنین بدون دستکش هم به همان خوبی کار می‌کند. اما با همان دستکش‌ها ، صفحه لمسی گوپرو کار نکرد. از دکمه‌های هر دو دوربین نیز به راحتی با دستکش‌های نازک می‌شود استفاده کرد.

با دستکش‌های ضخیم‌تر زمستانی، صفحه نمایش لمسی هیچ یک از این دو دوربین کار نمی‌کند، اما باز هم همه دکمه‌ها به راحتی قابل استفاده بودند.

برنده این بخش: اسمو ( 1 امتیاز )

مقایسه گوپرو هیرو 7 با اوسمو اکشن

قابلیت ضد آب

DJI ادعا می کند که عمل اسمو زیر آب بسیار خوب است و تا عمق 11 متری می‌تواند بدون مشکل استفاده شود.. گوپرو همچنین ادعا می‌کند که از هیرو 7 می‌توان تا عمق 10 متری زیر آب استفاده کرد. از نظر عملی، این تفاوت معنی داری نیست. هردو در مورد عملکرد بسیار خوبی در زیر آب داشته و جزو بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن به حساب می‌آیند.

برنده این بخش: مساوی

حالت‌های ضبط ویدیو

همانطور که انتظار می‌رود، وظیفه اصلی هر دو دوربین فیلمبرداری بوده و عملکرد بسیار خوبی هم در این زمینه دارند. همچنین حالت‌های فیلمبرداری ساده و پیشرفته برای آنها در نظر گرفته شده است.

در نهایت کیفیت، هر دو دوربین می‌توانند فیلم‌هایی با رزولوشن فوق‌العاده 4K و با سرعت 60 فریم بر ثانیه ضبط کنند. همچنین می‌توانید با کاهش کیفیت 4K به 1080p، از قابلیت اسلوموشن با نرخ 240 فریم بر ثانیه استفاده کنید.

اما وقتی در مورد اینکه هر دوربین می‌تواند چقدر از صحنه را ضبط کند، بحث کمی متفاوت می‌شود. هیرو 7 سه گزینه Linear، Wide و SuperWide دارد که برای فیلمبرداری کامل به نظر می‌رسد؛ در حالی که اسمو اکشن دارای یک حالت ضبط منظره با دید ثابت است که از نظر من نسبت به نماینده گوپرو کاملا ضعیف‌تر حساب می‌شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های قابل توجه دیگر در حالت‌های فیلمبرداری این است که گوپرو یک حالت looping mode را ارائه می‌دهد، این ویژگی باعث می‌شود تا در هنگام ضبط ویدیو اگر حافظه‌ی دوربین تمام شد، ضبط ویدیو متوقف نشود و صحنه‌های جدید را جایگزین صحنه‌های قدیمی کند؛ اسمو اکشن اما این ویژگی کاربردی را ارائه نمی‌دهد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه سه دوربین سونی RX0 II و گوپرو هیرو 7 بلک و اسمو پاکت

در حالت فیلمبرداری که تخصص اصلی دوربین‌های اکشن است، برتری گوپرو هیرو 7 کاملا قابل مشاهده است و عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد. همچنین ویژگی‌های مختلفی که در اسمو اکشن وجود ندارد، مثل looping mode که واقعا کاربردی است.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

کیفیت ویدیو

وقتی بحث از مقایسه دو دوربین اکشن مخصوص فیلمبرداری است، کیفیت ضبط ویدیوهای آن‌ها همیشه یکی از عوامل تعیین کننده خواهد بود. در مقایسه گوپرو هیرو 7 و اسمو اکشن اما این یک نبرد بسیار نزدیک خواهد بود.

چندین صحنه با هر دو دوربین به طور هم زمان، با نرخ 1080p و با سرعت 60 فریم در ثانیه فیلمبرداری کردم و این امکان مقایسه مستقیم بین این دو را فراهم می‌کند.

چپ: Osmo Action – راست: GoPro Hero7 Black

هر دو دوربین عملکردی بسیار خوب داشته و صحنه‌های مختلف را واضح و شفاف ثبت می‌کنند، عملکرد اسمو اکشن و هیرو 7 درست همان چیزیست که از یک دوربین اکشن مدرن انتظار می‌‍رود. با این وجود تفاوت چشمگیری بین تصاویر ضبط شده وجود دارد.

فیلم‌هایی که توسط گوپرو ضبط شده‌اند، کنتراست بیشتری نسبت به فیلم‌های اسمو دارند، یعنی سایه‌ها تیره‌تر و رنگ‌ها اشباع‌تر هستند. فیلم‌های اسمو اما نرم‌تر بوده و اندکی اشباع دارند و آن حالت خشنی که در تصاویر گوپرو وجود داشت را ندارند. به نظر من، تصاویر اسمو کمی واضح‌تر و بهتر هستند.

انتخاب بین این دو، تا حد زیادی مسئله ترجیح شخصی است. من تصویری نرمتر و با اشباع کمتر را ترجیح می‌دهم به تصویری پررنگ‌تر و سخت‌تر.

البته ، به یاد داشته باشید که در هر دو دوربین، می‌توانید فیلم‌ها را پس از ضبط ویرایش کرده و تا حدی اشباع و کنتراست را افزایش یا کاهش دهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. و دوباره، هر دو دوربین کیفیت بسیار خوبی را به شما خواهند داد. اما از نظر من، اسمو تصاویر بهتری را نسبت به گوپرو ارائه می‌دهد.

برنده این بخش: اسمو ( 1 امتیاز )

لرزشگیر تصویر

هر دو دوربین نسخه خاصی از تثبیت کننده‌های تصویر را ارائه می‌دهند که عملکردی بسیار خوب دارند. شیوه‌ی کارکرد این سیستم‌ها به این صورت است که فیلم‌ها را با تجزیه و تحلیل هر فریم و تصحیح هر حرکت اضافه‌ای، ثابت می‌کنند. سیستم لرزشگیر گوپرو HyperSmooth و برای اسمو Osmo RockSteady نامیده می‌شود.

به بیان ساده‌تر ، هر دو در هنگام حرکت‌های تند و خشن دوربین، عملکردی بسیار خوب داشته و تصاویری واضح و بدون لرزش ثبت می‌کنند. این فیلم که هنگام اجرا فیلمبرداری شده است، نشان می‌دهد که عملکرد سیستم لرزشگیر گوپرو چقدر خوب است.

و اینجا می‌توانید عملکرد سیستم لرزشگیر Osmo RockSteady را ببینید.

اما به واقع کدام یک بهتر هست؟ در ویدیوی زیر این دو را کنار هم قرار دادم تا بتوانید بهتر عملکردشان را با هم مقایسه کنید.

به نظر من سیستم RockSteady از اسمو در نمونه بالا تصویر کمی نرم‌تری را ارائه می‌دهد، اما وقتی بحث در مورد بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن است و می‌خواهیم از این دوربین‌ها برای نصب روی دوچرخه خود استفاده کنیم، عملکرد گوپرو بسیار بهتر است. همانطور که مشاهده می‌کنید فیلم‌های مقایسه فیلمبرداری روی دوچرخه که برای بررسی در کنار هم قرار گرفتند، نشان می‌دهند که عملکرد سیستم لرزشگیر اسمو آنقدر هم بی نقص نیست، در حالی که برای گوپرو اصلا اینگونه نیست و عملکردی عالی دارد. در این بخش برنده قطعی گوپرو هیرو 7 است.

البته این نکته را هم بگویم که هر دو دوربین عملکرد بسیار خوبی دارند و هیچ یک شما را در هیچ شرایطی نا امید نخواهند کرد، فقط در شرایط نوری مختلف ممکن است کمی متفاوت‌تر شوند که این مورد را اصلا در نظر نگرفتم. در بخش بعدی مقاله ” بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن: جدال اسمو اکشن و هیرو 7 ! “ به عملکرد این دو دوربین در ضبط ویدیو در نور کم خواهم پرداخت.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
چه لنزی بخریم؟

ضبط ویدیو در نور کم

در اینجا ویدیویی را مشاهده می‌کنید که در آن دو دوربین کنار هم قرار گرفته‌اند و از یک نمای مشخص فیلم برداری می‌کنند تا بتوانید بهتر به مقایسه عملکرد آنها بپردازید. اینجا شبا هنگام در پل ملبورن است.

هر دو دوربین در اینجا عملکردی تحسین برانگیز دارند، اما برای من گوپرو هیرو 7 برنده است. در اینجا فیلم ضبط شده توسط اسمو کمی تاریک‌تر بوده و جزئیات کمتری را به همراه دارد. اما در عین حال گوپرو نور بیشتری را به خود جذب می‌کند و صحنه‌ای روشن‌تر و پر جنب و جوش‌تر ارائه می‌دهد.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

کیفیت ضبط صدا

هر دو دوربین دارای میکروفن داخلی هستند و البته قابلیت اتصال میکروفون خارجی نیز از طریق پورت USB-C برای آنها در نظر گرفته شده است. تست صدا در میکروفن‌های داخلی دو دوربین اختلاف قابل توجهی را نشان داد.

حجم صدای فیلم‌های ضبط شده با گوپرو در مقایسه با فیلم‌های اسمو ، به طرز چشمگیری بلندتر بود. همچنین اسمو یک قابلیت ویژه را برای دوربینش در نظر گرفته تا صداهای خیلی بلند یا خیلی کوتاه را فیلتر کند و این باعث می‌شود صدای باد به طور کامل حذف شود، در هیرو 7 گوپرو اما صدای باد به طور واضحی در فیلم ثبت شده بود.

کیفیت صدا احتمالا مسئله ترجیح شخصی خواهد بود. برای من، به نظر می‌رسید صدای ضبط شده توسط اسمو اکشن به پردازش کمتری نیاز دارد تا آن را بارگذاری کنم یا از نظر ویرایش مناسب باشد، در حالی که گوپرو به فیلتر صوتی باد بیشتری نیاز داشت. عموما من صدای اسمو را دلپذیرتر و بهتر می‌دانستم.

برنده این بخش: اسمو اکشن ( 1 امتیاز )

سرعت عمل

هر دو دوربین می‌توانند در حالت خاموش بودن هم ضبط فیلم را شروع کنند. فقط کافیست دکمه ضبط را بزنید، نه اینکه مجبور باشید منتظر روشن شدن دوربین باشید و سپس دکمه را فشار دهید. بنابراین کدام یک سریعتر شروع به ضبط کردن می‌کنند در حالتی که کاملا خاموش باشند؟ من قبل از بررسی اولین فریم هر فیلم ضبط شده، یک کرنومتر را تنظیم کردم و ضبط را در هر دو دوربین شروع کردم تا ببینم که برای شروع سریع‌تر کدام یک مناسب‌تر است.

بیش از سه آزمایش انجام دادم و در تمام آنها گوپرو به طور متوسط ​​3.2 ثانیه طول می‌کشید تا از حالت خاموش بودن کامل، شروع به ضبط ویدیو کند؛ در حالی که این عدد در اسمو اکشن 3.45 ثانیه به طور متوسط ​​بود. این دقیقا یک تفاوت معنا دار به حساب نمی‌آید.

البته شایان ذکر است که تاخیر سه ثانیه‌ای کاملا قابل توجه است. زمانی که شما بخواهید در حالت خاموش بودن دوربین، بلافاصله ضبط ویدیو را آغاز کنید، احتمالا نیاز داشتید که درست در همان لحظه صحنه را ضبط کنید. چندین بار در طول دوره بررسی سعی کردم ضبط یک صحنه به یاد ماندنی یا خطرناک را بلافاصله شروع کنم، اما فقط متوجه شدم که چند ثانیه از آن اتفاق گذشته و نتوانسته‌ام به درستی ویدیو را ضبط کنم. لازم به ذکر است که ویژگی looping video در گوپرو هیرو 7 در این زمینه نیز بسیار مفید و کاربردی است. در ادامه مقاله ” بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن: جدال اسمو اکشن و هیرو 7 ! “ حالت‌های مختلف عکاسی در این دوربین را بررسی خواهم کرد.

برنده این بخش: مساوی

چپ: Osmo Action – راست: GoPro Hero7 Black

حالت‌های مختلف عکاسی

هر دو دوربین در مورد ثبت عکس‌هایی از سوژه‌های ثابت از توانایی‌های بسیار خوبی برخوردار هستند. هر دو با رزولوشن 4000 در 3000 پیکسل ( یا همان 12 مگاپیکسلی ) عکس می‌گیرند که برای بیشتر فعالیت‌ها نظیر اشتراک در شبکه‌های اجتماعی یا چاپ در سایزهای کووچک کاملا مناسب به نظر می‌رسد. همچنین قابلیت عکاسی با شمارش معکوس نیز برای هر دو دوربین در نظر گرفته شده تا بتوانید پشت سر هم عکس بگیرید و عکسی خراب نداشته باشید.

گوپرو دو حالت ویژه برای عکاسی ارائه می‌دهد؛ Linear یا Wide؛ دقیقا مشابه همان چیزی که در حالت‌های مختلف فیلم برداری دیده بودیم. اسمو اما تنها یک گزینه کاربردی دارد که امکان انتخاب بین نسبت‌های مختلف تصویری 16:9 یا 3:4 را ارائه می‌دهد. هر دو دوربین قابلیت عکاسی با فرمت خام RAW را دارند و علاوه بر این، می‌توانید با گوپرو هیرو 7 تصاویر HDR ثبت کنید یا از بزرگنمایی دیجیتال آن استفاده کنید. پیروزی گوپرو در این بخش آنقدر هم قابل توجه نیست، اما می‌توان گفت که هیرو 7 به طور کلی انعطاف بیشتری در زمینه عکاسی نسبت به اسمو اکشن دارد.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

اسمو اکشن علاوه بر عکاسی با نسبت استاندارد 3:4 می‌تواند با نسبت تصویر 16:9 نیز عکاسی کند.

کیفیت تصویر

هر دو دوربین در مورد ثبت عکس از سوژه‌های ثابت عملکرد خوبی دارند و کیفیت آنها بیشتر از کیفیت مورد نیاز برای آپلود تصاویر در اینستاگرام است. اما دقیقا مانند کیفیت فیلمبرداری، بین تصاویر ثبت شده با این دو تفاوت اندک است.

تصاویر گوپرو دوباره تاریک‌تر، با کنتراست بیشتر و کمی سخت‌تر از عکس‌های ثبت شده با اسمو اکشن هستند.

GoPro Hero7 Black’s Linear photo mode

تصاویر اسمو کنتراست کمتری داشته و رنگ‌های آن نیز تنوع و جذابیت بسیار کمتری دارند.

DJI Osmo Action

باز هم، انتخاب بین این دو تا حد زیادی مورد اولویت شخصی است و مطمئنا می‌توان تصاویر را پس از ثبت ویرایش کرد ( به ویژه با توجه به اینکه هر دو دوربین می‌توانند با فرمت خام RAW عکس بگیرند ). اما ترجیح من این است که دوباره اسمو به دلیل کنتراست کمتر و اشباع کمتر رنگ‌ها در تصاویر ثبت شده، عملکردی بهتر نسبت به گوپرو دارد.

برنده این بخش: اسمو اکشن ( 1 امتیاز )

اتصالات

هر دو دوربین قابلیت اتصال توسط پورت USB-C را برای شارژ و انتقال داده دارند. همچنین هر دو به یک برنامه هوشمند اختصاصی برای اتصال به گوشی‌های هوشمند مجهز هستند که واقعا کاربردی و عالی است. از این برنامه می‌شود برای بارگیری تصاویر یا ویدیوهای ضبط شده در گوشی هوشمند، کنترل از راه دور دوربین و بروزرسانی سیستم عامل دوربین استفاده کرد. برای هر دو یک شیار کارت حافظه Micro-SD نیز در نظر گرفته شده تا بتوانید ظرفیت آن را برای ضبط ویدویهای طولانی‌تر افزایش دهید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
معرفی دوربین اسمو اکشن ( DJI Osmo Action Camera )

من برنامه تلفن هوشمند GoPro را به عنوان گزینه بهتری انتخاب می‌کنم که یک تجربه بهتر را از نظر رابط کاربری و همچنین UI برایم به وجود آورد، اما با برنامه کاربردی اسمو نیز مشکلی ندارم و به نظرم کاملا مناسب است.

البته گوپرو در دو زمینه دیگر نیز کمی جلوتر است. این دوربین دارای یک پورت Micro-HDMI است و همچنین از طریق برنامه گوشی‌های هشومند خود امکان پخش زنده را فراهم می‌کند، که هیچکدام از این قابلیت‌ها در دوربین اکشن اسمو Osmo Action امکان پذیر نیست. من به این موارد نیاز ندارم، اما اگر برای شما مهم باشند، گوپرو هیرو 7 در اینجا برنده است.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

قابلیت سوار شدن

جدا کردن این دو در این جبهه نیز بسیار سخت است. قاب‌های مخصوص حمل دوربین اکشن با دوچرخه یا کلاه یا هر چیزی دیگری، برای دوربین‌های گوپرو یک استاندارد است و این برای کسانی که قبلا یک گوپروی قدیمی داشتند یک نعمت بزرگ محسوب می‌شود، درست مثل من !

بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن

سوار شدن گوپرو روی دسته دوچرخه کمی سخت بود، چرا که دوچرخه‌های جاده من ( Cannondale CAAD10 و Cannondale Synapse ) قطرهای مختلفی در بخش میله‌ها دارند که همراه با یک پوشش پلاستیکی متفاوت‌تر هم شده‌اند. به این ترتیب، مجبور شدم بخشی را به لوله‌ی نگهدارنده اضافه کنم تا از استحکام آن اطمینان حاصل کنم.

توجه داشته باشید که هیچ یک از دوربین‌ها به عنوان بخشی از لوازم داخل بسته بندی اولیه، نگهدانرده فرمان ندارند. دو قاب چسبنده مخصوص برای گوپرو و یک قاب برای اسمو ، به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده است. اما اگر می‌خواهید یک پایه نگهدارنده دیگر ( مخصوص قفسه سینه یا کلاه یا بازو یا هر چیز دیگری ) داشته باشید، باید این موارد را جداگانه خریداری کنید. کمی پایین‌تر و در ادامه‌ی مقاله ” بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن: جدال اسمو اکشن و هیرو 7 ! “ در مورد سایر ویژگی‌های این دوربین‌ها نیز توضیح داده‌ام.

برنده این بخش: مساوی

عمر باتری

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو دوربین، اختلاف قابل توجهی بین باتری‌‎های آنها بود که مشاهده کردم. اسمو اکشن دارای یک باتری 1300 میلی آمپر ساعتی 3.85 ولت است ، در حالی که گوپرو یک باتری 1220 میلی آپری 4.40 ولتی دارد. برای مقایسه عمر باتری هر یک، آنها را به طور کامل شارژ کردم، کارت حافظه را فرمت کردم، سپس هر یک را تنظیم کردم که با رزولوشن 1080p و نرخ 60 فریم بر ثانیه ویدیو ضبط کنند، تا زمانی که باتریشان به طور کامل خالی شود.

اسمو اکشن توانست برای 82 دقیقه سر پا بماند، در حالی که گوپرو بیش از 103 دقیقه به صورت ممتد ویدیو ضبط کرد. این واقعا باعث تعجب من شد !

گوپرو ادعا می‌کند که باتری هیرو 7 برای فیلم برداری با رزولوشن 4K و نرخ 60 فریم بر ثانیه، 45 تا 50 دقیقه دوام خواهد داشت، در حالی که اسمو حدود 63 دقیقه را برای فیلم برداری با همین مشخصات ادعا می‌کند. در نتیجه انتظار داشتم اسمو برای فیلم برداری با رزولوشن 1080p و نرخ 60 فریم بر ثانیه دوام بیشتری داشته باشد.

مقدار زمانی که می‌توانید از این دو دوربین به صورت ممتد استفاده کنید متفاوت خواهد بود؛ اما بر اساس تجربه من هم در تست بالا و هم در استفاده روزمره، باتری گوپرو هیرو 7 عملکرد بسیار بهتری داشت.

برنده این بخش: گوپرو ( 2 امتیاز )

چپ: Osmo Action – راست: GoPro Hero7 Black

ویژگی‌های دیگر

هر دوربین دارای لیستی طولانی از ویژگی‌های جزئی است که اگرچه بعید به نظر می‌رسد مقدار زیادی از آنها برای یک کاربر معمولی مهم باشد، اما ممکن است برای بعضی افراد بسیار مهم و ارزشمند باشد. گوپرو برچسب‌های HiLite را ارائه می‌دهد، نشانگرهایی که می‌توانید در یک فیلم ضبط شده قرار دهید تا راحت‌تر بتوانید در نرم افزار مدیریت رسانه Quik گوپرو آن را پیدا کنید. گوپرو همچنین برای قابلیت شخصی سازی بیشتر تصاویر و فیلم‌ها، کنترل صوتی را برای زمان‌های استفاده از هندزفری و ProTune ارائه می‌دهد.

من در طول آزمایش خود از هیچ یک از این ویژگی‌ها استفاده نکردم و صادقانه بگویم، اگر این دوربین‌ها متعلق به من باشند، تقریبا مطمئن هستم که از هیچ یک از آنها استفاده نمی‌کردم.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
معرفی بهترین دوربین های ضد آب در سال 2019

برای من، یکی از ویژگی‌های قابل توجه دیگر از اسمو ، تهیه لنزهای مختلف است، چیزی که در گوپرو وجود ندارد. به عنوان مثال، فیلتر لنز ND می‌تواند به اسمو اکشن متصل شود‌ که مناسب برای عکاسی در معرض نور شدید خورشید است. من یک پک کامل از این فیلترها را برای بررسی دریافت کردم، اما در زمان استفاده از دوربین‌ها، هیچکدام را آزمایش نکردم. بعید است که من هم به طور عادی این کار را بکنم.

برنده این بخش: مساوی

لوازم جانبی همراه

در اینجا تجهیزاتی را به شما معرفی می‌کنم که در کنار گوپرو هیرو 7 و در بسته بندی اصلی آن عرضه می‌شوند :

 • خود دوربین
 • باتری
 • قاب نصب مخصوص
 • اتصالات چسب
 • سگک مخصوص نصب
 • کابل USB-C
 • پیچ قفل

اما همین تجهیزات برای اسمو اکشن به ترتیب زیر است :

 • خود دوربین
 • جعبه باتری و باتری
 • قاب نصب مخصوص
 • 1 پایه شارژ
 • 1 پیچ قفل
 • کابل USB-C

به طور کلی گوپرو تجهیزات بیشتری را در کنار خود دوربین ارائه می‌دهد، اما مزایای آن‌ها در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

برنده این بخش: گوپرو ( 1 امتیاز )

چپ: Osmo Action – راست: GoPro Hero7 Black

قیمت

همانطور که گفته شد ، گوپرو هیرو 7 بلک با قیمت تقریبی 399 دلار آمریکا قابل در دسترس است. این قیمت شامل یک کارت حافظه microSD 32 گیگابایتی هم می‌شود. در همین حال دوربین اسمو اکشن را می‌توان با قیمت 349 دلار آمریکا و بدون کارت حافظه تهیه کرد.

حتی با در نظر گرفتن یک کارت حافظه 32 گیگابایتی که حدود 20 دلار آمریکا قیمت دارد، باز هم اسمو اکشن برنده این بخش خواهد بود.

برنده این بخش: اسمو اکشن ( 1 امتیاز )

جمع بندی و نکات پایانی

اما نتیجه نهایی چیست و برنده جدال بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن کدام است؟ بر اساس امتیازات به دست آمده از موارد فوق، گوپرو با ده امتیاز کار را به پایان رساند در حالی که اسمو تنها هفت امتیاز توانست کسب کند. به نظر من، این باعث می‌شود هنوز هم نتوان نزدیک‌ترین رقیب گوپرو، یعنی اسمو اکشن را رقیب جدی برای آن در نظر گرفت.

البته این به خود شما بستگی دارد که کدام معیار را به عنوان معیار اصلی قرار دهید؛ همه عوامل نباید به یک اندازه برای شما تاثیر گذار باشند. برای من، کیفیت فیلم برداری مهم‌ترین عامل است، در کنار سهولت استفاده، قیمت و شاید سیستم لرزشگیر تصویر. اگر فقط آن معیارها را در نظر بگیرید، در واقع اسمو حرفی برای گفتن ندارد.

همانطور که در بالا ذکر شد، این بررسی به عنوان یک بررسی فنی از این دو دوربین است، اما نه به طور خیلی دقیق و موشکافانه. در عوض، من بیشتر علاقه مند شدم که ببینم این دو در استفاده روزمره چطور عمل می‌کنند و چگونه هر یک در برابر معیارهایی که برای من مهم است خود را نشان خواهند داد.

نتیجه گیری من این است، اگر صرفا به دنبال یک دوربین اکشن هستید که شما را در سفرهایتان همراهی کند، هر دو بسیار خوب هستند. این که آیا شما فیلم‌های حرفه‌ای ورزشی یا هر چیز دیگری ثبت می‌کنید، هر دو دوربین می‌تواند برای شما عملکردی امیدوار کننده داشته باشد، اما در مجموع عملکرد گوپرو هیرو 7 بلک بهتر است. نه تنها این بلکه برای اولین بار به نظر می رسد گوپرو یک رقیب جدی را در کنار خود دارد.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” بهترین دوربین‌های دوچرخه سواری اکشن: جدال اسمو اکشن و هیرو 7 ! “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

آخرین دوربین‌های اکشن در فروشگاه دیدنگار
دوربین ورزشی گوپرو هیرو ۱۱ بلک مینی GoPro HERO11 Black Mini
دوربین ورزشی گوپرو هیرو 11 GoPro HERO11 Black
دوربین اسمو اکشن 3 DJI Osmo Action 3 Camera Adventure Combo
دوربین ورزشی گوپرو هیرو GoPro HERO10 همراه با کارت حافظه SanDisk Extreme Micro SD 64GB
دوربین ورزشی گوپرو هیرو GoPro HERO10 همراه با لوازم جانبی

دسته بندی ها: