5+1 لنز برتر فول فریم سونی برای عکاسی پرتره در سال 2019

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 1

5+1 لنز برتر فول-فریم سری Prime شرکت سونی برای عکاسی پرتره در سال 2019

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 1

تصویر از کریس ارویگ بوسیله‌ی لنز سونی Sony 135mm f/1.8 G Master

زمانیکه سخن از عکاسی پرتره می‌شود، بسیاری از اشخاص حرفه‌ای بر این باورند که نتایج لنزهای دیگر قادر به شکست دادن نتایجی که با لنزهای پرایم بدست می‌آورید؛ نیستند. دیافراگم حداکثری گسترده‌تر لنزهای پرایم Prime، به برجسته کردن سوژه کمک می‌کند و همچنین، قابلیت ساده‌سازی پس‌زمینه‌ی به‌هم‌ریخته در این لنزها و وجود افکت زیبای بوکه، به خلق تصاویر پرتره‌ی فوق‌العاده عالی، کمک می‌کند.در این مقاله می توانید با بهترین لنز فول فریم سونی آشنا شوید.

اما سوال این است که کدام‌یک از لنزهای پرایم برای کار شما مناسب است؟ ما لیستی از پنج لنز پرایم برتر شرکت سونی برای تصویربرداری از مردم و پرتره، برای شما تهیه کرده‌ایم. (البته به علاوه‌ی معرفی یک لنز دیگر که لنز پرتره نیست اما می‌توان با کمی ارفاق، آن را برای عکاسی پرتره نیز به کار برد.)

تجهیزات مناسب در عکاسی پرتره بسیار مهم‌ است. اینکه شما از تجهیزات مناسبی استفاده کنید که مناسب عکاسی در استودیو یا در فضای باز و طبیعت باشد بسته به نوع مکان و نوع عکاسی شما متفاوت است. برای  همین‌منظور آکادمی دیدنگار دوره تخصصی پرتره و مدلینگ را برای دسترسی بهتر به مفاهیم مناسب عکاسی پرتره برگزار می‌کند.

مطالب پیشنهادی
چرا لنز سیگما بخریم؟
چه لنزی بخریم؟

1) لنز سونی Sony 85mm f/1.4 G Master

فاصله کانونی لنز 85 میلی‌متری یک فاصله کانونی همیشه عالی و قابل قبول برای هرگونه عکاسی پرتره می‌باشد و لنز سونی 85mm f/1.4 G Master ممکن است بهترین لنز با فاصله کانونی 85 میلی‌متری باشد که تاکنون ساخته شده است. این لنز به عنوان یک لنز از سری G شرکت سونی، نشان‌دهنده‌ی اوج طراحی و تولید می‌باشد. لنز سونی 85mm f/1.4 G Master ترکیب مطلوبی از سرعت، وضوح و تصویر همیشه عالیِ فاصله کانونی 85 میلی‌متری می‌باشد.

یکی از هنرمندان شرکت سونی، بنام مایکل کولون می‌گوید: ((لنز سونی 85mm f/1.4 G Master، یک لنز پرتره کاملاً بی‌نظیر است، پس زمانیکه من به عکاسی از مدل‌ها و عکاسی پرتره می‌پردازم، تنها انتخاب من این لنز است. این لنز در ردگیری فوکوس خودکار واقعاً سریع است و برای فوکوس خودکار چشم، که من بسیار استفاده می‌کنم، عالی است. تصویربرداری باز گسترده با عمق کم میدان با این لنز زیبا، مغز را منفجر می‌کند.))

لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 2

تصویر از بن مون بوسیله‌ی لنز سونی Sony 85mm f/1.4 G Master

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 3

تصویر از کریس ارویگ بوسیله‌ی لنز سونی Sony 85mm f/1.4 G Master

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 4

تصویر از مایک کولون بوسیله‌ی لنز سونی Sony 85mm f/1.4 G Master

همچنین می‌توانید لنزهای زیر را در نظر داشته باشید:

لنز سونی Sony 85mm f/1.8: لنز سونی 85mm f/1.8 که بطور ویژه بخاطر ترکیب وضوح، اندازه‌ی کم‌حجم و کوچک و ارزش کلی آن، از معروفیت خاصی در بین عکاسان پرتره و عکاسان مجالس برخوردار است. لنز سونی 85mm G Master، مقداری از این لنز سریع‌تر است و یکی از با وضوح‌ترین لنزهایی است که تاکنون ساخته شده است؛ اما اگر خرید لنز سونی 85mm G Master، به هر دلیلی نمی‌تواند جایگاهی در برنامه‌های شما داشته باشد، لنز سونی 85mm f/1.8 می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

لنز سونی Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS: حضور لنز سونی 90mm f/2.8 Macro G OSS در این لیست، بخاطر جای داشتن در سری لنزهای ماکرو ، ممکن است تعجب‌آور به نظر برسد.

با این حال، این لنز همواره در بین عکاسان حرفه‌ای که به تصویربرداری از مردم و تصویربرداری پرتره می‌پردازند، طرفدارانی داشته است. لنز سونی 90mm f/2.8 Macro G OSS، در سراسر فریم، بسیار واضح و شارپ است؛ حال این لنز به همراه سیستم تثبیت تصویر OSS، یک گزینه‌ی تطبیق‌پذیر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مطالب پیشنهادی
آشنایی با علائم روی لنز نیکون
آشنایی با علائم اختصاری لنزهای کانن
علائم و اختصارات روی لنزهای کانن چه معنایی دارند؟

2) لنز سونی Sony 135mm f/1.8 G Master

از روزی که لنز سونی 135mm f/1.8 G Master معرفی شد، این لنز، بخاطر وضوح، سرعت و کارایی کلی بی‌نظیر خود، عکاسان را به مرز جنون کشاند. (سایت Lens Rentals اظهار داشت که این لنز، واضح‌ترین و شارپ‌ترین لنزی است که تاکنون امتحان کرده‌اند.) ترکیب قابلیت دستیابی به فوکوس خودکار سریع، به همراه طراحی سبک و تنوع در کاربرد‌های حرفه‌ای، لنز سونی 135mm f/1.8 G Master را به یک لنز تطبیق‌پذیر و با کارایی بالا برای عکاسان حرفه‌ای پرتره، تبدیل کرده است.

یکی از هنرمندان شرکت سونی، بنام پاتریک مورفی ریسی می‌گوید: ((در عکاسی پرتره، همیشه وظیفه اصلی این است که مطمئن شوید، سوژه عکاسی، بخش اصلی در قاب تصویر شما است. فاصله کانونی عالی لنزهای پرتره، همیشه بین 75 تا 100 میلی‌متر بوده‌اند، اما من فاصله کانونی 135 میلی‌متری را ترجیح می‌دهم، بخصوص زمانی که پس‌زمینه شلوغ و به‌هم‌ریخته باشد.))

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 5

تصویر از میگوئل کوئیلز بوسیله‌ی لنز سونی Sony 135mm f/1.8 G Master

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 6

تصویر از رابرت ایوانز بوسیله‌ی لنز سونی Sony 135mm f/1.8 G Master

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 1

تصویر از کریس ارویگ بوسیله‌ی لنز سونی Sony 135mm f/1.8 G Master

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 8

تصویر از پاتریک مورفی ریسی بوسیله‌ی لنز سونی Sony 135mm f/1.8 G Master

3) لنز سونی Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA

لنز سونی Planar T* 50mm f/1.4 ZA، بدلیل تطبیق‌پذیر بودن، وضوح بی‌نظیر و افکت زیبای بوکه، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای تصویربرداری پرتره می‌باشد. فاصله کانونی 50 میلی‌متری، در عکاسی پرتره با تراکم متوسط و تصاویری که سوژه کمی دور است (هر دو در فاصله‌ی کافی سوژه از عکاس)، یک چشم‌انداز دلپذیر به شما می‌دهد. فاصله کانونی 50 میلی‌متری و دیافراگم حداکثری f/1.4، این لنز را برای شرایط کم‌نور نیز مناسب ساخته است.

یکی از هنرمندان شرکت سونی، چاد وادز ورث، توضیح می‌دهد: ((حتماً دلیلی وجود دارد که برای نیم قرن است که لنزهایی با فاصله کانونی 50 میلی‌متر، تنها میدان دید مورد انتخاب بسیاری از عکاسان بوده است. این فاصله کانونی، چشم‌اندازها را طبیعی ارائه می‌دهد، همانگونه که چشم انسان اشیا را می‌بیند؛ و تصویری را به نمایش می‌گذارد که برای بیننده، بیشتر قابل درک است.

لنز سونی Planar T* 50mm f/1.4 ZA، بخاطر جزئیات فوق العاده واضح و تغییر حالت زیبا به خارج از فوکوس، انتخاب قطعی من، در بین لنزهایی با فاصله کانونی 50 میلی‌متر می‌باشد. این لنزی است که هم می‌تواند تصاویر پرتره سنتی و هم تصاویر پرتره از سوژه‌هایی در فاصله‌های دورتر را به خوبی ثبت کند.))

یکی دیگر از هنرمندان شرکت سونی، کریس ارویگ می‌گویند:

((من فاصله کانونی 50 میلی‌متری را بسیار دوست دارم. کار کردن  با این فاصله کانونی، آسان نیست اما نتایج قابل‌اطمینانی را ارائه می‌دهد. من همیشه فاصله کانونی 50 میلیمتری را به عنوان یک فاصله کانونی معتبر و درست می‌بینم. به این دلیل این عقیده را دارم که این فاصله کانونی، مانند فاصله‌های کانونی بلندتر، فضا را فشرده نمی‌کند و همچنین مانند فاصله‌های کانونی گسترده‌تر، در فضا اغراق نمی‌کند و آن را تحریف نمی‌کند. لنز سونی Planar T* 50mm f/1.4 ZA یک جواهر است. اگر این لنز یک آلت موسیقی بود، بی‌شک یک گیتار آکوستیک بود؛ بدون زرق و برق، اما تمام چیزی که من نیاز دارم. این لنز، فضا را ساده نگه می‌دارد و من را به حرکت وا می‌دارد. کیفیت ساخت این لنز، بسیار قوی و نتایج کار با آن، خیره کننده است.))

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 9

تصویر از کریس ارویگ بوسیله‌ی لنز سونی Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 10

تصویر از چاد وادز ورث بوسیله‌ی لنز سونی Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 12

تصویر از کریس ارویگ بوسیله‌ی لنز سونی Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA

همچنین می‌توانید لنز زیر را در نظر داشته باشید:

لنز سونی Sony 55mm f/1.8: لنز سونی 55mm f/1.8، یکی از اولین لنزهای بدون‌آینه فول فریم شرکت سونی است و همچنان بعنوان یکی از واضح‌ترین و شارپ‌ترین لنزهایی که می‌توانید استفاده کنید، رتبه‌بندی می‌شود. این لنز، سریع، واضح و کم‌حجم است. عکاسانی که از هر دو نوع دوربین‌های بدون‌آینه و APS-C شرکت سونی استفاده می‌کنند، قدردان اندازه و کارایی لنز سونی 55mm f/1.8 در بدنه‌ی دوربین APS-C خود خواهند بود؛ جاییکه فاصله کانونی این لنز به حدود 82 میلی‌متر می‌رسد.

مطالب پیشنهادی
بهترین لنز های نیکون کدامند؟
بهترین لنز های کنون کدامند؟

4) لنز سونی Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA

در عکاسی پرتره با طیف گسترده‌تر، لنزهایی با فاصله کانونی 35 میلی‌متر، انتخابی عالی هستند. این لنزها، از همان روزهای ابتدایی عرضه توسط شرکت لایکا، در بین عکاسان خبری مشهور شد؛ چراکه تصاویر پرتره‌ای که توسط لنزهای 35 میلی‌متری گرفته می‌شوند، حالت عکس‌های خبری دارند. فاصله کانونی 35 میلی‌متری یک فاصله کانونی تطبیق‌پذیر که بخصوص برای عکاسی پرتره در خیابان و محیط زیست (پرتره محیطی)، مناسب است و تصویربرداران حرفه‌ای مجالس، آن را برای تصویربرداری در کل طول هر مجلس، ضروری یافته‌اند. لنز سونی Distagon T* 35mm f/1.4 ZA، یک لنز سریع و واضح، با قابلیت تولید افکت بوکه با کنتراست عالی می‌باشد.

یکی از هنرمندان شرکت سونی، بنام چاد وادز ورث می‌گوید: ((برخی مردم به شما می‌گویند هرگز یک تصویر با زاویه باز نگیرید، اما برخی قوانین برای شکسته‌شدن ساخته شده‌اند و لنز سونی Distagon T* 35mm f/1.4 ZA، وسیله‌ی این کار است. تصاویر پرتره می‌توانند جذاب‌تر باشند، زمانیکه مقداری از محیط اطراف را نیز نمایش دهند، که پرتره محیطی نام می‌گیرد. تصویربرداری با این لنز واید، فوکوس را بر روی سوژه، بصورت واضح نگه می‌دارد؛ درحالیکه عناصر پیش‌زمینه و یا پس‌زمینه را به زیبایی ارائه می‌دهد.

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 13

تصویر از رابرت ایوانز بوسیله‌ی لنز سونی Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 14

تصویر از چاد وادز ورث بوسیله‌ی لنز سونی Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA

همچنین می‌توانید لنز زیر را در نظر داشته باشید:

لنز سونی Sony 35mm f/2.8:لنز سونی 35mm f/2.8 در بین عکاسان خیابانی، بخاطر مقطع پایین خود، محبوب شده است. اتصال آن به بدنه‌ی یک دوربین بدون‌آینه فول-فریم سونی، یک پکیج کوچک و ساده را بوجود می‌آورد.

مطالب پیشنهادی
5 کاربرد لنز واید
تفاوت لنز پرایم با زوم
با این 12 لنز واید کانن ، دنیا را وسیع تر ببینید !

5) لنز سونی Sony 100mm f/2.8 STF G Master

لنز سونی Sony 100mm f/2.8 STF G Master، یک ستون در ترکیب لنزهای سونی می‌باشد. این لنز از طراحی STF (فوکوس فرا هموار) بهره می‌برد تا افکت بوکه‌ی خارق‌العاده همواری را ایجاد نماید. لنزهای STF، یک عنصر رفع اثرات ناشی از قطع دنباله در پردازش، دارند که اثر افکت بوکه در بیرون از ناحیه‌ی فوکوس را هموار می‌کند، بدون اینکه میزان وضوح آن را به میزان وضوح سایر نقاط عکس برساند.

لنز سونی Sony 100mm f/2.8 STF G Master، یک لنز پرتره خارق‌العاده است که برای بیشترین تاثیر، باید در زاویه‌ی باز و گسترده استفاده شود. این لنز، نه تنها به این دلیل که بسیار معروف است، ستون لنزهای سونی نامیده شده است؛ بلکه برای اینکه برای عکاسان حرفه‌ای که از این لنز استفاده می‌کنند، لنز سونی Sony 100mm f/2.8 STF G Master، مانند یک سلاح مخفی در انبار مهمات آنان است که با آن می‌توانند، یک جدایی زیبا میان سوژه و پس‌زمینه بوجود آورند.

یکی از هنرمندان شرکت سونی، بنام میگوئل کوئیلز می‌گوید:

((این یک رویا است. تصویربرداری با فاصله کانونی 100 میلی‌متری، کاری است که من بسیار زیاد انجام می‌دهم؛ زیرا برای عکاسی چهره‌ها، بسیار خشنود‌کننده است. یکی از برترین مزیت‌های این فاصله کانونی، وضوح است که فاصله کانونی 100 میلی‌متری به‌ طرز دیوانه‌کننده‌ای واضح است. برای استودیوهای عکاسی پرتره، فکر می‌کنم بسیار مهم است که گزینه‌ای داشته باشند که بتوانند پیش‌زمینه‌ی واضح یا سوژه‌ی واضح و سپس یک محوشدگی زیبا در پس‌زمینه داشته باشند. فقط می‌توانم بگویم خارق‌العاده است که لنز سونی Sony 100mm f/2.8 STF G Master به شما امکان این را می‌دهد تا پس‌زمینه را با دیافراگم 2.8 تار کنید، بصورتیکه فقط با دیافراگم‌های پایین‌تر، این امر ممکن است. این لنز استثنایی است.))

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 15

تصویر از میگوئل کوئیلز بوسیله‌ی لنز سونی Sony 100mm f/2.8 STF G Master

کارگاه_عکاسی_پرتره

کارگاه جامع عکاسی پرتره

هر آنچه باید در رابطه با عکاسی پرتره بصورت حرفه بیاموزید را در این کارگاه فرا خواهید گرفت. برای اولین بار در ایران شما با حضور در یک کارگاه جامع، 24 سبک از عکاسی پرتره را آموزش خواهید دید. این کارگاه در آتلیه مجهز دیدنگار و با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد.

مطالب پیشنهادی
فن خنک کننده دوربین اولانزی مدل Ulanzi Camera Cooling Fan C072GBB2
لنز سیگما Sigma 24mm f/1.4 DG DN Art Lens for Sony E
لنز سونی Sony FE 16-35mm f/2.8 GM II Lens
لنز سیگما Sigma 50mm f/1.4 DG DN Art Lens for Sony E

+1) لنز سونی Sony 28mm f/2؛ کمی منفاوت فکر کنید.

فاصله کانونی لنز 28 میلی‌متر، معمولاً به عنوان یک فاصله کانونی برای عکاسی پرتره محسوب نمی‌شود، اما عکاسان خبری و عکاسان پرتره محیطی، آن را گزینه خوبی یافتند؛ به این دلیل که در اطراف سوژه، شاهد کجی‌های بیش از اندازه نیستیم.

همچنین فاصله کانونی 28 میلی‌متری می‌تواند برای تصویربرداری در مکان‌های پر رفت و آمد مناسب باشد. مطمئناً برای عکاسی پرتره با فاصله کانونی 28 میلی‌متر، تمرین زیادی لازم است و هرکسی قادر به انجام این کار نیست؛ اما با این کار، می‌توان عکس‌های عالی و بی نظیری را ثبت نمود.

لنز سونی 28mm f/2، اغلب بعنوان یک لنز کوچک و سبک بی‌نظیر شناخته می‌شود، ولی فوق‌العاده توانا است. این لنز، بسیار واضح است و زمانیکه در زاویه باز استفاده شود، افکت بوکه را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. این لنز برای تصویربرداری ثابت و تصویربرداری متحرک، انتخاب خوبی است و کنتراست و تشخیص رنگ بی‌نظیری را ارائه می‌دهد.

یکی از هنرمندان شرکت سونی، بنام آیرا بلاک اظهار می‌کند:

((من در زمانیکه در صومعه گاندان، در شهر اولان‌باتور کشور مغولستان بودم، یک خانواده که در پشت یک مجسمه‌ی معروف، در حال روشن کردن شمع بودند را زیر نظر گرفتم. فضا کاملاً تاریک بود، اما من لنز سونی 28mm f/2 و دوربین سونی a7S خود را به همراه داشتم و توانستم در میزان ISO برابر 2000 1\80 با دیافراگم f/2.8 تصویربرداری کنم. واقعاً قدردان لنزهایی با فاصله کانونی 28 میلی‌متر در چنین شرایطی هستم؛ زیرا که لنزهای کوچک و بسیار ساده‌ای هستند. لنز سونی 28mm f/2، یک لنز خارق‌العاده برای تصویربرداری در نور کم است، و زیبا و کم‌حجم نیز هست.))

بهترین لنزهای سونی برای عکاسی پرتره 15

تصویر از آیرا بلاک بوسیله‌ی لنز سونی Sony 28mm f/2

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.