علائم لنز نیکون را بشناسید

هر لنز دوربین، دارای ویژگی­‌ها و مشخصات فراوانی است که توجه به هر کدام از آن­‌ها در هنگام خرید لنز اهمیت دارد. معمولاً این مشخصات به صورت علائمی مختصر و کوتاه بر روی لنز حک می‌­شوند. شرکت نیکون، یکی از کمپانی­‌های فعال در زمینه تولید دوربین های عکاسی است که لنز­های بسیار با کیفیتی را برای دوربین‌های خود به بازار عرضه می‌کند. لنز­های این شرکت نیز، همانند سایر لنز­ها دارای علائم اختصاری خاص  هستند که در این مطلب قصد داریم به بررسی این علائم و معانی آن‌­ها بپردازیم؛ برای آشنایی بیشتر با مشخصات حک شده روی لنز دوربینتان،  با ما همراه باشید…علائم لنز نیکون

Nikor : این واژه را بر روی تمامی لنز‌های تولید شده توسط شرکت نیکون مشاهده می‌کنید که در واقع، نام سری لنز‌های تولیدی این شرکت است.

xx-xx mm : حتما شما هم اعدادی با این شکل را روی لنز‌ها دیده‌­اید!

این اعداد معمولاً بر حسب میلی‌متر بیان می­‌شوند و بیانگر فاصله کانونی لنز هستند. فاصله کانونی می­‌تواند عددی ثابت باشد (به صورت xx mm)، که در این صورت، لنز پرایم یا تک کانونی است و یا به صورت یک بازه بیان شود (به صورت xx-xx mm)، که در این صورت نیز، لنز دارای فاصله کانونی متغیر است و لنز زوم نامیده می­‌شود.

لنزهای دارای فاصله کانونی بین 8 تا 35 میلی‌متر لنز واید ، لنز­های دارای فاصله کانونی بین 35 تا 70 میلی‌متر، لنز معمولی (normal) و لنز‌های با فاصله کانونی بیش از 70 میلی‌متر، لنز تله فوتو نامیده می‌­شوند.

1:XX : این نماد که در آن به جای xx ، اعدادی مانند 1.4 ، 2 ، 2.8 ، 4 ، 5.6 ، 8 و … جای می­‌گیرد و یا به صورت یک بازه این اعداد بیان می‌شوند، نمایان­گر حداکثر محدوده گشودگی دیافراگم لنز است. دیافراگم در واقع دریچه کنترل کننده میزان نور ورودی به سنسور می‌باشد و هرچه عدد دیافراگم بیشتر باشد، دیافراگم بسته‌­تر است.

علائم لنز نیکون

AF : این علامت که مخفف شده عبارت Auto Focus است، به معنای وجود قابلیت فوکوس خودکار در لنز می‌باشد.

AF-D  : در این علامت، به عبارت Auto Focus ، یک واژه Distance نیز اضافه می‌شود که به معنای فاصله است. در لنزهای دارای این علامت، فوکوس خودکار با کمک اطلاعات فاصله‌­ای انجام می­‌شود. تفاوت این لنزها با لنزهای دارای علامت AF در این است که این لنزها دارای امکان شناسایی سوژه تا دوربین می‌باشند و می‌توانند از این اطلاعات برای نورسنجی و … استفاده کنند.

AF-S : عبارت Auto Focus Silent که معنای آن فوکوس خودکار بی­‌صداست، یکی از قابلیت­‌های لنز­های شرکت نیکون است.

AF-P : از جمله جدید­ترین محصولات شرکت نیکون، می‌­توان به لنز­های سری AF-P اشاره کرد. این لنزها، از همان موتورهای فوکوس موجود در لنزهای AF-S بهره می­‌گیرند، با این تفاوت که فاقد سوئیچ فوکوس خودکار/دستی هستند و همچنین دکمه VR لرزشگیر نیز بر روی آن‌­ها تعبیه نشده است. در واقع این موارد از طریق منوی تنظیمات انجام می‌­شوند.

ASP : در لنزهای دارای این علامت، حداقل یک عدسی اسفریکال (aspherical) به کار گرفته شده است. در عناصر اسفریکال، هر چه فاصله از مرکز لنز بیشتر شود، میزان خمیدگی عدسی نیز بیشتر می­‌شود. عناصر اسفریکال معمولاً خطاهای اپتیکی کمتری نسبت به المان‌های کروی معمولی دارند و یکی از مهم‌­ترین ویژگی­‌های آن‌ها، کاهش میزان اعوجاج در لنز­های واید است. لنز­های دارای نماد AS نیز دارای همین قابلیت هستند.

CRC : این علامت که مخفف شده عبارت Close Range Correction است، بیانگر تصحیح فاصله نزدیک در لنز است. در لنز­های دارای این علامت، عناصر لنز برای فوکوس در فاصله نزدیک بهینه‌سازی شده‌­اند.

D : لنزهای دارای علامت D، در دوربین­‌ های DSLR شرکت نیکون که از سیستم نورسنجی 3D Color Matrix برخوردارند، اطلاعات فاصله سوژه را برای تنظیم بهتر قابلیت نورسنجی و تعیین توان فلاش، به دوربین ارسال می­‌کنند.

DC : این علامت بیانگر وجود قابلیت Defocus در لنز است. وجود این قابلیت لنز را برای عکاسی پرتره بسیار مناسب می‌­کند. این لنز­ها معمولاً دارای یک حلقه DC بر روی بدنه خود هستند که شما می‌توانید با چرخاندن آن، به کیفیت دلخواه خود برای نواحی خارج از فوکوس دست پیدا کنید. (برای مثال، کیفیت پس زمینه عکس پرتره را به‌صورت دلخواه تنظیم کنید)

 

M ، A و M/A  : حروف A و M که معمولاً در کنار یک سوئیچ به کار می‌­روند، بیانگر حالت فوکوس خودکار و فوکوس دستی هستند. برای استفاده از فوکوس دستی، لازم است سوئیچ را روی حرف M قرار دهید. در لنز­هایی که دارای قابلیت فوکوس دستی دائمی هستند، وجود علامت M/A بدین معناست که لنز مذکور، حتی در حالت فوکوس اتوماتیک نیز از فوکوس دستی پشتیبانی می‌­کند و در این حالت نیز می‌­توانید با چرخاندن حلقه فوکوس به صورت دستی، وضوح عکس خود را تنظیم نمایید.

علائم لنز نیکون

ED : این نماد، وجود ساختار اپتیکی Extra-low Dispersion در لنز را بیان می­‌کند. وجود این عناصر اپتیکی، سبب کاهش خطاهای رنگی و نیز افزایش کنتراست می‌­شوند و تصاویری شارپ و باکیفیت را در اختیار شما قرار می­‌دهد.

 

علائم لنز نیکون

علائم لنز نیکون

 

FL : علامت FL که مخفف واژه Fluorite است، بیانگر وجود عناصر فلورین در لنز را بیان می­‌کند. این لنز­ها ضمن داشتن کیفیت اپتیکی بسیار بالا، وزن بسیار کمی دارند.

G : چنانچه حرف G را بعد از عبارت نشانگر دیافراگم مشاهده کردید، به این معناست که این لنز­ها بر خلاف لنز­های سری D، فاقد رینگ دیافراگم می‌باشند. یعنی دیافراگم فقط از روی دوربین کنترل و تنظیم می­‌شود.

E : لنز­های دارای این علامت، دارای قابلیت کنترل الکترونیکی دیافراگم می‌باشند. در واقع این در این لنز­ها Aperture Lever در پشت لنز وجود ندارد و دیافراگم آن­‌ها به‌صورت تمام الکترونیکی کنترل می­‌شود.

IF : قابلیت فوکوس داخلی (Internal Focus)، از قابلیت‌های کاربردی لنزهاست و بر روی لنز‌های دارای این قابلیت، علامت IF حک شده است. در واقع در این لنز‌ها، با حرکت المان‌های داخلی لنز، عمل فوکوس انجام می‌شود و بخش خارجی و جلویی لنز تغییری نمی‌کند. این لنز‌ها معمولاً سرعت فوکوس بالایی دارند و عدم حرکت قسمت‌های خارجی لنز، قسمت‌های داخلی را از ورود گرد و غبار و رطوبت مصون می‌دارد.

Micro : شرکت نیکون از این علامت اختصاری برای بیان وجود قابلیت ماکرو در لنزهای خود استفاده می­‌کند. این لنزها برای عکاسی از فاصله نزدیک و یا سوژه­‌های بسیار کوچک مناسب­‌اند.

N : وجود حرف N به معنای وجود پوشش نانو کریستال در لنز است که تا حد بسیاری از بازتاب نور توسط المان‌های شیشه‌­ای لنز جلوگیری می­‌کند.

PC-E : این علامت مخفف عبارت Electronic Perspective Control به معنای کنترل پرسپکتیو با دیافراگم الکترونیکی است. لنزهای دارای این قابلیت، در واقع ویژگی­‌های لنزهای tilf-shift را دارند و در عکاسی معماری کاربرد فراوانی دارند. همچنین این لنزها اعوجاج را در فواصل کانونی واید تا حد زیادی از بین می­‌برند. ( مشاهده لنزهای مناسب عکاسی معماری )

RF : لنزهای دارای این علامت، قابلیت Rear Focousing دارند و در آن‌­ها فوکوس با جابه­‌جایی عناصر عقبی و انتهایی لنز همراه است. فوکوس این لنز­ها معمولا سریع انجام می­‌شود.

SIC : لنزهای دارای پوشش Super Integrated، بر روی خود علامت SIC را دارند که این قابلیت در برابر پدیده­‌های Ghosting و Flare عملکرد رنگی بسیار خوبی به لنز می­‌بخشد.

 

علائم لنز نیکون

SWM : این نماد مخفف شده Silent Wave Motor و به معنای موتور فوکوس خودکار بی­‌صداست. همان­طور که از نام این لنز­ها هویداست، سیستم فوکوس خودکار آن­‌ها دارای عملکردی سریع و بی­‌صدا می‌باشد و معمولاً سوییچ فوکوس خودکار و دستی در آن­‌ها تعبیه شده است.

علائم لنز نیکون

 

VR : یکی از کاربردی‌­ترین ویژگی­‌ لنزهای شرکت نیکون، قابلیت کاهش تاثیر لرزش دست یا Vibration Reduction است. لنزهای دارای این قابلیت، اثر لرزش دست را تا حد زیادی کاهش داده و تصاویری شفاف و شارپ در اختیار شما قرار می­‌دهند.

   علائم لنز نیکون

 

علائم لنز نیکون

FX : این علامت، بیانگر فول فریم بودن لنز است. در حقیقت لنزهای FX ، بر روی دوربین­‌های فول فریم در قطع استاندارد 35 میلی‌متر قابل استفاده می‌باشد.

DX : وجود این علامت بر روی لنز بدین معناست که لنز مذکور برای دوربین های دارای سنسور نوع APS-C مناسب است.

  علائم لنز نیکون

 

 Symbols on the Nikon Lens

سخن آخر _ علائم لنز نیکون

عکاسی یکی از جذاب ترین و پول‌سازترین هنرهای جهان می‌باشد که طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا دارد.

اما سوال اصلی بسیاری از افراد این است که؛ اصلاً چرا عکاسی می‌کنیم ؟

 

 

با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید.

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

خریدانواع لنزدوربین

دسته بندی ها: