چه لنزی بخریم!!!

چه لنزی بخریملنز دوربین مهم‌ترین ابزار عکاسی است و بدون آن هیچ عکسی ثبت نمی‌گردد. امروزه دوربین‌های DSLR که قابلیت تعویض لنز را دارا می‌باشند به طور گسترده در بازار موجود هستند.در این صفحه می توانید به صورت کامل راهنمای خرید لنز دوربین مشاهده نمایید.

اهمیت لنز به حدی است که اگر ندانیم برای چه سبکی از چه نوع لنزی باید استفاده کنیم و با لنز اشتباهی تصاویر را ثبت کنیم، خروجی کار بسیار غیرحرفه‌ای خواهد بود و با آن چیزی که در ذهنمان وجود دارد فاصله زیادی خواهد داشت. قیمت لنز دوربین نیز بسیار متغیر است و از 1 میلیون تا چندین میلیون نوسان دارد.

برای اینکه در خرید لنز دوربین بتوانید بهترین انتخاب را نسبت به کاربردی که در نظر دارید داشته باشید و از لنزهای اشتباهی استفاده نکنید، این مطلب را که در حوزه راهنمای خرید لنز دوربین برایتان تهیه کردیم تا در خرید لنز دوربین یاری دهنده شما باشد.

چیزی که باید توجه داشته باشید این است که زیاد بر روی هزینه پایین‌تر برای خرید لنز دوربین تاکید نداشته باشید چون لنز تاثیرگذارترین ابزار بر عکس های شماست.

همچنبن بسته به کاربردی که در ثبت تصاویر در نظر دارید نوع لنزی که باید از آن استفاده کنید متفاوت است.قیمت لنز دوربین هم بسته به هر نوع لنز متفاوت است.

در ادامه راهنمای خرید لنز دوربین توضیحاتی درباره اینکه چه لنزی برای چه نوع عکاسی مناسب است ارائه می‌دهیم تا بتوانید به راحتی برای خرید لنز دوربین مناسب اقدام کنید. خوشبختانه طیف گسترده‌ای از لنز کانن و لنز نیکون در بازار ایران موجود هستند که می‌توانید لنز مناسب خود را از بینشان پیدا کنید.

لنز مناسب عکاسی پرتره

لنز دوربینلنز مناسب عکاسی پرتره:

بطور کلی لنزها به دو دسته لنزهای «پرایم» با فاصله کانونی ثابت و لنزهای «زوم» با فاصله کانونی متغیر پانچو ضد آب کمپسورتقسیم می‌شوند.

نکته‌ مهم دانستن این موضوع است که لنزهای پرایم کیفیت و وضوح به نسبت بهتری از لنزهای زوم دارند و عموماً جای کمتری را نیز اشغال می‌کنند اما لنزهای زوم در جاهایی که امکان تعویض لنز را ندارید کاربرد بهتری دارند و سرعت عمل عکاس را بالا می‌برند.

هنگام استفاده از لنزهای پرایم یا ثابت اگر قصد تغییر زاویه دیدمان را نسبت به سوژه داشته باشیم باید موقعیت خود را تغییر دهیم و دوربین را در زاویه مورد نظر قرار دهیم. اما اگر از لنز زوم استفاده کنیم نیازی به تغییر موقعیتمان نیست و می‌توانیم با چرخاندن حلقه لنز به زاویه دید دلخواهمان دست یابیم.

اما لنزها بسته به اینکه از دوربین فول فریم یا کراپ استفاده می‌کنیم باز هم تفاوت عملکرد دارند. استفاده جایگزین از لنزهای کراپ و فول فریم روی دوربینمان باعث می شود زاویه دیدمان نسبت به سوژه تغییر پیدا کند.

البته به یاد داشته باشید اگر عموما افراد زیادی را در قاب قرار می‌دهید و یا به عکاسی خیابانی می‌پردازید لنزهای واید برای شما مناسب‌تر هستند.

در ادامه راهنمای خرید لنز دوربین لنزهای کانن و نیکون مناسب عکاسی پرتره را برای خرید لنز دوربین به شما معرفی می‌کنیم. از انجا که قیمت لنز بسیار پرنوسان است می توانید قیمت لنز کانن و قیمت لنز نیکون و همچنین قیمت سایر لنزها را در سایت ما ملاحظه فرمایید و آنها را با یکدیگر مقایسه نمایید.

لنز دوربین

لنزهای کانن مناسب عکاسی پرتره

کیفیت و قیمت لنز 85 کانن در بین لنزهای رنج متوسط یکی از بهترین لنزهاست. این لنز در حین اینکه بهترین کیفیت را به شما تحویل می دهد لنز پرسرعتی با ماکسیسمم دیافراگم 1.2 می‌باشد که برای عکاسی در فضاهای کم نور بهترین عملکرد را برای شما به ارمغان می‌آورد. مقاومت عالی این لنز در برابر نفوذ آب باعث شده تا لنز بسیار مناسبی برای عکاسی در فضای آزاد باشد.

لنز 85 کانن بر روی هر دو دوربین فول فریم و کراپ قابل نصب است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن vector-lens-min.jpg می‌باشددر این کلاس، لنز 85 سیگما با دیافراگم 1.4 نیز انتخاب دیگری است که می‌توانید برای خرید لنز دوربین در نظر داشته باشید. هر چند ممکن است قیمت لنز 85 سیگما بالاتر از لنز 85 کانن باشد ولی دیافراگم به مراتب بالاتری دارد. خروجی رنگ واقعی و کنتراست بالا با کیفیت فوق‌العاده از ویژگی‌های این لنز است. همچنین اتوفوکوس سریع و با کیفیتش برای فیلمبرداری بسیار مناسب است.

برای جدا کردن تصاویر محو بک‌گراند که خارج از محدوده فوکوس قرار دارند این لنز بهترین خروجی را تحویل می دهد.

لنز 85 سیگما بر روی هر دو مانت نیکون و کانن قابل نصب است.

به لنز محبوب 200-70 کانن با دیافراگم 2.8 می رسیم . قیمت لنز 70-200 کانن حدود 28 میلیون است و مورد استفاده بسیاری از عکاسان و فیلمبرداران حرفه‌ای است. لنز کانن 200-70 برای عکاسی حیات وحش و ورزشی از پر کاربردترین لنزهاست. اما کیفیت این لنز در عکاسی پرتره آن را به یک لنز کامل همه کاره برای عکاسان و فیلمبردارن تبدیل کرده است.

قدرت فوکوس این لنز مثال زدنی است و از لرزش‌گیر داخلی عالی نیز بهره می‌برد. چیزی که این لنز را به ابزاری منحصر به فرد تبدیل می‌کند کیفیت فوق العاده جدا کردن سوژه از بک‌گراند است. البته اگر قیمت لنز کانن 70-200 برای شما توجیه اقتصادی دارد.

با این ویژگی می‌توانید پرتره‌هایی رویایی خلق کنید که به نرمی سوژه را از پس زمینه جدا کرده و بوکه‌های عالی ایجاد می کند.

البته اندازه بزرگ لنز 70-200 با عث شده تا برای عکاسی در استودیوهای کوچک مناسب نباشد.

لنز دیگری که از کانن در ادامه راهنمای خرید لنز دوربین برای عکاسی پرتره می توان نام برد ، لنز 70-24 کانن است که همچون 200-70 یک لنز رویایی برای عکاسی در تمام ژانرها محسوب می شود.

اگرقیمت لنز های ذکر شده برای شما مهم نیست و برای خرید دوربین اقدام به خرید یک لنز 200-70  و یک لنز 70-24 کرده‌اید احتمالا به هیچ لنز دیگری برای عکاسی پرتره، حیات وحش و ورزشی احتیاج نخواهید داشت.

البته برای حمل این دو لنز با هم ممکن است به مشکل بخورید.

در آخر لنز کانن 50 و لنز 35 کانن را از یاد نبرید که برای به دست آوردن برترین کیفیت در عکاسی پرتره به آن ها نیاز خواهید داشت.

در ادامه راهنمای خرید لنز دوربین با ما همراه باشید تا به معرفی لنزهای نیکون در این رده بپردازیم.

لنز دوربین

لنزهای نیکون مناسب عکاسی پرتره

قیمت لنز نیکوناگر از دوربین نیکون استفاده می کنید لنز 85 نیکون با دیافراگم 1.4 همان لنز رویایی است که برای عکاسی پرتره به آن نیاز دارید. هرچند قیمت لنز 85 نیکون از نظر خیلی ها بالا به نظر می رسد با این وجود لنز بسیار مناسبی است.

بهترین اجرای این لنز در به‌دست دادن پرتره های کلاسیک است که چشمان شما را خیره خواهد کرد. مکانیسم داخلی فوکوس این لنز شرایطی را ایجاد می‌کند که می‌توانید بدون نگرانی از به هم خوردن فوکوس به عکاسی بپردازید. سرعت تغییر بین اتوفوکوس و فوکوس منوالی و همچنین موتور فوکوس بی‌صدای آن برای فیلمبرداری بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد. لنز 85 نیکون از جهت جدا کردن سوژه از پس زمینه و ایجاد پس زمینه نرم در نقاط خارج از فوکوس به انتخابی ایده آل برای عکاسی پرتره تبدیل شده است.

لنز 200-70 نیکون شاهکار دیگری است که همچون رقیبش 200-70کانن بهترین عملکرد را در ژانر پرتره، ورزشی و حیات وحش به عنوان یک لنز همه کاره خواهد داشت. سیستم تثبیت کننده داخلی لنز به خوبی مانع تاثیرگذاری شوک‌های لرزشی بر عکس می شود. این لنز در جدا کردن سوژه از محیط نیز بالاترین کیفیت را به شما ارائه خواهد داد و در ثبت پرتره‌هایی درخشان که سوژه در آن‌ها به نرمی از پس زمینه جدا شده عملکردی فوق العاده ای دارد. قیمت لنز دوربین در این رده کمی بالا خواهد بود اما قطعا به کیفیتی که به‌دست خواهید آورد می‌ارزد.

درباره لنزهای دیگر نیز به همان ترتیب کانن می‌توانید از لنز 35 نیکون ، لنز 50 نیکون و لنز 70-24 نیکون استفاده کنید.

از یاد نبرید که پایین بودن قیمت لنز دوربین سنجه مناسبی برای انتخاب نیست و بهتر است برای خرید لنز دوربین بیشتر هزینه کنیم تا به کیفیت بهتری دست پیدا کنیم.

با این راهنمای خرید لنز دوربین همراه باشید تا ببینیم برای عکاسی ورزشی از چه لنزهایی استفاده کنیم.

لنز دوربین

لنز مناسب عکاسی ورزشی

برای خرید لنز مناسب عکاسی ورزشی به ندرت به لنزهای واید احتیاج خواهیم داشت پس همین الان استفاده از لنزهای پرایم با فاصله کانونی کم همچون 35mm و 85mm را از ذهن خود کنار بگذارید.لنز مناسب عکاسی ورزشی

لنز 600 نیکون با سرعت بالای خود و ایجاد بوکه های زیبا از بهترین‌ها و مناسب ترین لنزهای نیکون است. در عکاسی از مسابقات ورزشی مثل اسب دوانی و ورزش‌های پرتحرکی همچون بیسبال و فوتبال لنز 600 نیکون با سرعت بالای خود به شما کمک می‌کند تا عکس های در حال حرکت خوبی را ثبت کنید. قیمت لنز نیکون 600 میلیمتر بسیار بالاست ولی ارزش چیزی را که می پردازید دارد.

نکته مهم: باید دقت داشته باشید که اگر لنزهای فول فریم را بر روی دوربین های کراپ استفاده می کنید فاصله کانونی لنز به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد. بطور مثال لنز 200-70 نیکون روی دوربین غیرفول فریم فاصله کانونی‌اش به 300-140 و لنز پرایم 400 کانن روی دوربین غیرفول فریم فاصله کانونی‌اش به 640 تغییر پیدا می‌کند.

همین لنز 400 کانن با دیافراگم 2.8 نیز از لنزهای بسیار پرکاربرد در عکاسی ورزشی است که با دارا بودن موتور فوکوس اولتراسونیک مُدَور در شرایط کم نور سرعت فوکوس بسیار خوبی را برای شما تامین می‌کند. خرید لنز 400 کانن برای عکاسی ورزش‌هایی مثل فوتبال بسیار کاربردی است.

لنز دیگری که برای عکاسی ورزشی بسیار مناسب و می خواهیم در راهنمای خرید لنز دوربین به آن اشاره کنیم  و به شما کمک می کند تا در هر نقطه‌ای از زمین بازی کلوزآپ‌های بسیار زیبایی را ثبت کنید، لنز 200-70 کانن و 200-70 نیکون است که عکاسان ورزشی به آن ها بسیار علاقمندند. اگر قیمت لنز برای شما مهم نیست ، خرید لنز 200-70 تقریبا شما را از هر لنز دیگری بی نیاز می‌کند مگر اینکه در فاصله دورتری نسبت به زمین قرار داشته باشید و مجبور باشید از لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر استفاده کنید.

نوع دیگری از لنزها هم هستند که توسط شرکت‌های دیگری مثل لنز سیگما و تامرون تولید می‌شوند و قابلیت نصب بر روی هر دو دوربین نیکون و کانن را دارا می‌باشند. لنز 200-70 تامرون و لنز 500 سیگما از اینگونه هستند.

در لنز تامرون شاهد استفاده از موتور فوکوس اولترا سونیک هستیم در حالیکه سیگما در لنز 500 خود از موتور فوکوس هایپرسونیک استفاده برده است.

لنر 70-200 تامرون از یک عدسی XLD  و پنج عدسی LD استفاده کرده است.

در لنز500 سیگما نیز از یک عدسی SLD و دو لنز FLD استفاده شده است.

در هر دو لنز از یک لرزشگیر با قدرت چهار استاپ استفاده شده که کمک شایانی به عکاسی در فاصله‌های کانونی بلند به عکاس می‌کند.

از لحاظ عایق‌بندی هر دو بسیار با کیفیت هستند و برای خرید لنز دوربین هر کدام از این‌ها را که تهیه کنید صاحب لنز بسیار با کیفیتی برای عکاسی ورزشی خواهید بود.

حالا همراه ما باشید تا چند نکته مهم عمومی که در انتخاب برای خرید لنز دوربین وجود دارد بررسی کنیم.

اول اینکه برای خرید لنز دوربین مناسب عکاسی ورزشی باید لنزی بخرید که اتوفوکوس سریع داشته باشد.

لنزهای کانن مدل USM سرعت بالاتری از بقیه لنزها دارد و در نیکون لنزهای با اتوفوکوس بی‌صدا (SWM) سرعت فوکوس فوق العاده‌ای به شما خواهند داد.

دومین نکته فاصله کانونی زیاد است که برای عکاسی ورزشی ضروری است.

البته برای عکاسی ورزشی بهتر است از یک تله کانورتور هم برای اوقاتی که به فاصله کانونی بیشتری نیاز دارید استفاده کنید.

لرزشگیر داخلی هم دیگر نکته مهم در خرید لنز دوربین است. در لنزهای کانن این ویژگی با IS و در لنزهای نیکون با VR مشخص می شود.

در عکاسی ورزشی داخل سالن چیزی که حتما به آن نیاز خواهید داشت ماکسیسم دیافراگم بالاست که هم سرعت لنز را بالا می برد و هم در شرایط کم نور به خوبی عمل می کند.

لنز دوربین

لنز مناسب عکاسی خیابانی

لنز مناسب عکاسی خیابانیدر ادامه متن راهنمای خرید دوربین به لنزهای مناسب عکاسی خیابانی می پردازیم: برای عکاسی خیابانی ویژگی‌هایی کاملا متفاوت با عکاسی ورزشی نیاز است که خرید لنز دوربین‌های متفاوتی را می‌طلبد.

عکاسان خیابانی مشهور همیشه استفاده از لنزهای پرایم را پیشنهاد می‌کنند. پرطرفدارترینشان لنزهای 35 میلیمیتری و 50 میلیمتری هستند که شات های ماندگاری در تاریخ عکاسی با آن‌ها ثبت شده است.

برای دوربین نیکون، خرید لنز سیگمای 35 میلیمتری با دیافراگم 1.4 و لنز نیکور 35 میلیمتری با دیافراگم 1.8 و برای دوربین کانن خرید لنز کانن 35 میلیمتری با دیافراگم 1.4 و لنز تامرون 35 میلیمتری با دیافراگم 1.8 پیشنهاد می‌شود. البته لنزهای دیگری همچون لنزهای زایس و انواع دیگری از سیگما و تامرون هم در این بازه وجود دارند که می‌توانید تهیه کنید.

برای خرید لنز 50 میلیمتری هم لنز سیگما برای هر دو مانت کانن و نیکون موجود است. همچنین لنز 50 کانن و نیکون انتخاب‌های بسیار خوبی هستند. چیزی که در عکاسی خیابانی مهم داشتن کادری مناسب است که فضای شهری را منعکس کند. از این جهت فاصله کانونی 24 تا 50 میلیمتر برای این نوع عکاسی بهترین انتخاب است.

محدودیت لنزهای پرایم

اما لنزهای پرایم در عکاسی خیابانی محدودیت‌هایی را برای شما به همراه می‌آوردند.

به خاطر اینکه در عکاسی خیابانی امکان زوم کردن ندارید مجبورید موقعیت خود را نسبت به سوژه با تغییر مکان خود تنظیم کنید و مجبورید به سوژه نزدیک تر شوید که این موضوع در عکاسی خیابانی ممکن است مشکلاتی برایتان ایجاد کند.

در عوض استفاده از لنزهای زوم با فاصله کانونی 105-24 ، 70-24 و از این دست امکان فاصله گرفتن از سوژه را برای شما فراهم می‌کنند اما در عوض شما شفافیت و پرسپکتیو کمتری را تجربه خواهید کرد.

در هر حال برای عکاسی خیابانی، لنزهای پرایم 35 و 50 میلیمتری بهترین انتخاب شما هستند اما می‌توان از لنزهای زوم واید هم استفاده کرد.

برای فضاهای شهری شلوغ‌تر البته استفاده از لنز 35 مناسب‌تر است.

امیدوارم در مقاله راهنمای خرید لنز دوربین توانسته باشیم اطلاعات کاربردی در مورد قیمت لنز و خرید لنز به شما داده باشیم. بطور خلاصه ما در این چند سطر سعی کردیم با معرفی لنزهای سطح بالا و کاربرد هر لنز برای انواع پرکاربرد عکاسی همچون پرتره، ورزشی و خیابانی به شما کمک کنیم تا بتوانید در خرید لنز دوربین مناسب آن نوع عکاسی که در نظر دارید به آن بپردازید بهترین انتخاب را داشته باشید. امیدواریم که از این متن استفاده برده باشید.

مطالب پیشنهادی
5 کاربرد لنز واید
بهترین لنزهای مناسب عکاسی معماری

دسته بندی ها: