لنزهای دوربین عکاسی: دسته بندی انواع لنز عکاسی و ویژگی های آنها

95
لنزهای دوربین عکاسی: دسته بندی انواع لنز عکاسی و ویژگی های آنها

دسته بندی لنزهای عکاسی

پس از شناخت دوربین های عکاسی و بررسی ساختمان  و اجزای آنها به مهمترین و جذابترین مبحث عکاسی میرسیم. بخشی که ۱۰۰ در صد در کیفیت عکس و نحوه شکل گیری تصویر موثر است: لنزها

لنزها

لنز ( Lens ) ، چشم دوربین عکاسی است که با ساختاری که دارد به پرتو های نور ورودی نظم می دهد. دوربین عکاسی بدون لنز هم می تواند ثبت تصویر انجام دهد ولی مشکل این است که هیچ تصویر واضحی بدست نمی آید. لنز دوربین مجموعه ای از عدسی ها می باشد که کارش نظم بخشیدن به پرتوهای نور است.
کیفیت، جنس و ساختار چیدمان عدسی ها در کنار هم، قیمت لنز دوربین را رقم می زند. در فعالیت های عکاسی خرید یک بدنه دوربین عالی به تنهایی باعث کیفیت کار عکاس نمی شود و این بدنه دوربین شما نیاز به تجهیز شدن به ادوات مختلف از جمله لنز دارد تا بتواند از پس ماموریت های مختلف عکاسی شما به درستی  بر آید.
در لنز دوربین مجموعه ای از عدسی ها درکنار هم قرارگرفته اند، استفاده از یک عدسی در شکل گیری تصویر، دارای  اشکالات اپتیکی مختلفی است که با ارایه چند عدسی در کنار هم این اشکالات برطرف شده است.
به هر عدسی موجود در لنز دوربین، یک عنصر یا المان می گویند. در بعضی مواقع این عدسی ها بهم چسبیده هستند و به آنها گروه می گویند. مثلا یک لنز ممکن است از ۱۰ المان در ۵ گروه شکل گرفته باشد.
در بررسی و شناخت لنز ها، تعریف “فاصله کانونی” بسیار مهم است.

مقاله ی مرتبط


دسته بندی دوربین های عکاسی | براساس سایز دوربین ها و نوع لنز آنها


به فاصله میان مرکز محور لنز  تا محل شکل گیری تصویر، فاصله کانونی می گویند. فاصله کانونی بر اساس میلیمتر بیان می شود. و در سطح تمام لنز ها عدد فاصله کانونی درج شده است.

دسته بندی لنز ها

شناخت طبقه بندی لنزها برای خرید حرفه ای لنز دوربین لازم می باشد. به طور کلی ۵ دسته لنز داریم:

۱- لنز نرمال ۲- لنز واید ۳– لنز تله ۴– لنزهای متغیر یا زوم ۵– لنزهای خاص ( لنزماکرو  و لنز PC و …)

لنز نرمال ( normal lens )

لنز نرمال normal lens

لنز نرمال normal lens

نمای شماتیکی از فاصله کانونی لنز نرمال normal lenses

نمای شماتیکی از فاصله کانونی لنز نرمال normal lenses

 لنزی که زاویه دید آن با زاویه دید چشم انسان برابر باشد لنز نرمال نام دارد؛ یعنی حدود ۴۵ درجه افقی.  ولی روی هیچ لنزی علامت زاویه دید یا درجه ثبت نشده است.

در یک تعریف علمی تر لنز نرمال، لنزی است که فاصله کانونی لنز با قطر فریم آن برابر باشد . یعنی فاصله کانونی که روی بدنه لنز درج شده اگر با قطر حسگر برابر باشد لنز نرمال می شود. قطر حسگر بر اساس ابعاد حسگر برای ما مشخص می شود. مثلا یک دوربین فول فریم ( full frame ) کلاس ۱۳۵  قطر حسگر آن حدود ۴۷ میلیمتر می شود.  پس لنز نرمال برای این حسگر حدود  ۴۵تا ۵۵ میلیمتر می تواند باشد .

لنز واید (  wide-angle lens )

لنز واید wide-angle lens

لنز واید wide-angle lens

عکس گرفته شده با استفاده از یک لنز واید wide-angle lens

عکس گرفته شده با استفاده از یک لنز واید wide-angle lens

لنز واید مجموعه لنزهایی هستند که فاصله کانونی کمتر از لنز نرمال دارند. این نوع لنزها زاویه دید گسترده تری دارند و می توان با آنها نماهای باز را عکاسی نمود. لنزهای واید دو ویژگی اساسی دارند:  ۱-در حاشیه ، تصویر دچار کج نمایی می شود.  ۲- سو ژه ای که به لنز نزدیکتر است بزرگتر ثبت می شود. از این رو برای عکاسی پرتره لنز مناسبی نمی باشد.

لنزهای تله ( telephoto lens )

لنزهای تله telephoto lens

لنزهای تله telephoto lens

لنزهای تله مجموعه لنزهایی هستند که فاصله کانونی بلندتر از لنزهای نرمال دارند. این نوع لنزهای عکاسی زاویه دید بسته تری دارند و برای عکاسی از فواصل دور مناسب هستند. همچنین لنزهای تله چون در ساختار چهره تغییری ایجاد نمی کنند( برخلاف لنزهای واید) ، برای عکاسی چهره و آتلیه عالی هستند.

به لنزهایی که فقط یک عدد فاصله کانونی روی بدنه آنها درج شده در اصلاح لنزهای فیکس یا تک کانونی می گویند ، این نوع لنزها از نظر کیفیت تصویری بسیار عالی هستند ولی در سرعت عمل، کمی کند عمل می کنند. یعنی برای هر زاویه دید مورد نیاز باید لنز دوربین عوض شود.

لنز زوم ( zoom lens )

لنز زوم zoom lens

لنز زوم zoom lens

برای صرفه جویی در هزینه و ایجاد سرعت عمل بالاتر در عکاسی نوعی لنز با عنوان لنز زوم یا لنزهای متغییر در بازار عرضه شده است. این لنزها بر روی بدنه خود دو عدد کانونی درج شده دارند ( مثل ۲۴-۷۰) این لنز از واید ۲۴ دارد تا تله ۷۰ . برای تغییر فقط کافییست حلقه روی بدنه لنز را به حرکت در آورید تا فاصله کانونی تغییر کند .

این نوع لنز ها سرعت عمل بالا و قیمت کمتری دارند. ولی کمی در کیفیت تشکیل تصویر به پای لنز های فیکس نمی رسند.

نویسنده : سهیل قنبرزاده عکاس و مدرس عکاسی, مجموعه آموزشی دیدنگار

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها