لنز و فیلتر خود را حرفه ای تمیز کنید!

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها، علاوه بر آنکه نقش مهمی در سلامت کارکرد آنها دارد، قطعا می‌تواند تاثیرات مستقیمی بر روی کیفیت عکس شما نیز داشته باشد.

  • کثیفی و وجود گرد و غبار بر روی لنز و دوربین ، تاثیراتی مخرب بر روی کیفیت عکس شما دارد.
  • روش‌ها و ابزارهای مناسبی برای تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها وجود دارد. در عین حال روش‌های مصطلحی نیز به اشتباه در میان عکاسان رواج دارد.

با توجه به این دو اصل ساده، ما در ادامه و در چند قانون به شما روش‌های صحیح تمیز کردن لنز دوربین را آموزش می‌دهیم. در این آموزش سعی کرده‌ایم، ایمن‌ترین و سریع‌ترین راه‌های تمیز کردن لنز دوربین و فیلتر را به شما آموزش دهیم.

قانون اول : به طور مستمر لازم نیست لنز خود را تمیز کنید.

شیشه‌های لنز و فیلترها ، غالبا دارای جنسی مقاوم و در عین حال، بادوام هستند. اما زمانیکه به مرور آنها دچار آلودگی شوند، در مقابل خط و خش و آسیب نیز مقاومت‌شان را از دست می‌دهند. ضمنا لنزها و فیلترها در تماس با بسیاری از مواد شیمیایی، آسیب پذیر هستند. به همین دلیل باید تعادلی را در تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها حفظ کرد، نه به گونه‌ای که آلودگی آنها باعث کاهش کیفیت عکاسی‌مان شود و نه اینکه با تمیز کردن مدام، به کیفیت آنها آسیب وارد کنیم.

رعایت برخی از اصول ساده مثل اینکه همیشه و هر وقت که با لنزتان کاری ندارید، هر دو طراف آن را به وسیله درپوش‌ها ببندید؛ می‌تواند در بلند مدت، تفاوت‌هایی جدی ایجاد کند. اما وقتی که شما از هر گونه تجهیزاتی استفاده می‌کنید، خواه ناخواه آنها دچار آلودگی می‌شوند و این موضوع اجتناب ناپذیر است. لنزها بصورت طبیعی حتی اگر کم هم مورد استفاده قرار بگیرند، در کوله‌ی عکاسی شما دچار آلودگی می‌شوند، پس به شما توصیه می‌کنیم حتما هر چند وقت یکبار آنها را گردگیری کنید.

برخی از تجهیزات برای تمیز کردن دوربین ها، لنز ها و فیلتر ها در فروشگاه دیدنگار
دستمال تميز کننده لنز کی اند اف K&F Cleaning Kit بسته 5 عددی
کیت تمیز کننده سنسور دوربين فول فريم کی اند اف K&F همراه با مایع تمیز کننده
کیت تمیز کننده دوربین نیکون Nikon Clean Frame Stand
کیت تمیز کننده دوربین کانن Canon Clean Frame Stand
قلم تمیز کننده لنز کی اند اف K&F Concept 2 in 1 Cleaner Brush
تمیز کننده (پارویی) سنسور دوربين کراپ سنسور کی اند اف K&F Cleaning APS-C Sensor
تمیز کننده (پارویی) سنسور دوربين فول فريم کی اند اف K&F Cleaning

قانون دوم : تجهیزات عکاسی بصورت مدام در معرض گرد و غبار هستند.

گرد و غبار همه جا وجود دارد؛ و این موضوع باعث می‌شود که آنها، بر روی لنز شما و یا داخل آن نیز بنشینند. لنزها در کارخانه‌هایی فوق‌العاده تمیز و فاقد هرگونه گرد و غبار تولید می‌گردند. این کارخانه‌ها مدت زیادی را صرف یافتن مکانی می‌کنند که تا حد امکان از آلودگی به دور باشد، اما حتی پیشرفته‌ترین لنزها پیش از اولین استفاده نیز دارای گرد و خاک در داخل‌شان هستند.

در رابطه با گرد و غبار و دشمنی آن با لنزتان، خیلی هم سخت‌گیر نباشید. لنزی که مدت‌ها در قفسه‌ی شما است و حجم زیادی از گرد و غبار بر روی آن نشسته نیز می‌تواند به شما در خلق یک عکس فوق‌العاده باکیفیت کمک کند. پس بارها تکرار می‌کنم، تمیز کردن لنز دوربین به صورت مستمر، با به خطر انداختن شیشه‌ی حساس آن برای بروز خط و خش، از هر گونه گرد و غباری، بیشتر به لنز و فیلتر دوربین شما آسیب می‌زند.

قانون سوم : حواستان به آلودگی‌های قسمت پشتی لنز دوربین نیز باشد.

اولین تصور ما از تمیز کردن لنز دوربین ، پاک کردن گرد و غبار از صفحه رویی آن است. جالب است بدانید بعلت ساختار طراحی لنزها، بیشترین تاثیر منفی را آلودگی‌های موجود بر روی قسمت پشتیِ لنز، بر روی کیفیت عکس نهایی خواهند داشت. اما خبر خوب اینجاست که قسمت‌های پشتی لنز شما بسیار دیرتر از قسمت رویی آن دچار آلودگی می‌شود و در هنگام کارکرد نیز به دوربین، مانت شده است.

تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها، کار آسانی است؛ حتی در هنگام عکاسی.

سه گام آسان و بی‌خطر برای تمیز کردن لنز دوربین وجود دارد.

  • تا حد امکان بوسیله‌ی بلوور (Blowers) یا همان دمنده و یا فرچه‌های بسیار ملایم از جنس مو، گرد و غبار را از روی لنز پاک کنید.
  • مقدار کمی از مایع تمیز کننده‌ی لنز را بر روی دستمال لنز بریزید.
  • با حرکتی دوار و ملایم، آلودگی‌های از قبیل اثر انگشت، چربی و سایر جرم‌ها را به آسانی از روی سطح لنز خود پاک کنید. در هنگام تمیز کردن لنز دوربین به آرامی از مرکز شروع کرده و سپس به کناره‌ها بروید.

بخاطر داشته باشید هرگز بجز مواقعی که اثر انگشت و یا چربی، روی لنز تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی عکس‌تان گذاشته‌اند، اقدام به تمیز کردن مدام لنز دوربین نکنید. ضمنا هرگز به سراغ روش‌های پیچیده و یا استفاده از موادهای غیر تخصصی نروید.

در انتها نیز برای محافظت بیشتر از لنزتان، می‌توانید از فیلترهای محافظ استفاده نمایید. توجه داشته باشید برای تمیز کردن لنز دوربین و فیلترهای خود، از مواد شیمیایی و پارچه‌های مخصوص، استفاده نمایید.  ضمنا اگر قصد تمیز کردن کنداکتورهای بخش مانت لنز را نیز دارید، بسیار با احتیاط عمل کنید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آشنایی با روش‌های تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

آموزش تمیز کردن سنسور و لنز دوربین

دسته بندی ها: