لنز و فیلتر خود را حرفه ای تمیز کنید!

تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها، علاوه بر آنکه نقش مهمی در سلامت کارکرد آنها دارد، قطعا می‌تواند تاثیرات مستقیمی بر روی کیفیت عکس شما نیز داشته باشد.

 • کثیفی و وجود گرد و غبار بر روی لنز و دوربین ، تاثیراتی مخرب بر روی کیفیت عکس شما دارد.
 • روش‌ها و ابزارهای مناسبی برای تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها وجود دارد. در عین حال روش‌های مصطلحی نیز به اشتباه در میان عکاسان رواج دارد.

با توجه به این دو اصل ساده، ما در ادامه و در چند قانون به شما روش‌های صحیح تمیز کردن لنز دوربین را آموزش می‌دهیم. در این آموزش سعی کرده‌ایم، ایمن‌ترین و سریع‌ترین راه‌های تمیز کردن لنز دوربین و فیلتر را به شما آموزش دهیم.

قانون اول : به طور مستمر لازم نیست لنز خود را تمیز کنید.

شیشه‌های لنز و فیلترها ، غالبا دارای جنسی مقاوم و در عین حال، بادوام هستند. اما زمانیکه به مرور آنها دچار آلودگی شوند، در مقابل خط و خش و آسیب نیز مقاومت‌شان را از دست می‌دهند. ضمنا لنزها و فیلترها در تماس با بسیاری از مواد شیمیایی، آسیب پذیر هستند. به همین دلیل باید تعادلی را در تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها حفظ کرد، نه به گونه‌ای که آلودگی آنها باعث کاهش کیفیت عکاسی‌مان شود و نه اینکه با تمیز کردن مدام، به کیفیت آنها آسیب وارد کنیم.

رعایت برخی از اصول ساده مثل اینکه همیشه و هر وقت که با لنزتان کاری ندارید، هر دو طراف آن را به وسیله درپوش‌ها ببندید؛ می‌تواند در بلند مدت، تفاوت‌هایی جدی ایجاد کند. اما وقتی که شما از هر گونه تجهیزاتی استفاده می‌کنید، خواه ناخواه آنها دچار آلودگی می‌شوند و این موضوع اجتناب ناپذیر است. لنزها بصورت طبیعی حتی اگر کم هم مورد استفاده قرار بگیرند، در کوله‌ی عکاسی شما دچار آلودگی می‌شوند، پس به شما توصیه می‌کنیم حتما هر چند وقت یکبار آنها را گردگیری کنید.

برخی از تجهیزات برای تمیز کردن دوربین ها، لنز ها و فیلتر ها در فروشگاه دیدنگار
دستمال تمیز کننده لنز کی اند اف K&F Cleaning Kit بسته 20 عددی
دمنده تمیزکننده کی اند اف K&F
دستمال تمیز کننده لنز هاما hama
تمیز کننده سلکسون Celexon CK120
کیت تمیز کننده لنز دوربین کی اند اف K&F SKU.1618
تمیز کننده سلکسون Celexon CK250P
تمیز کننده سلکسون Celexon CK250

قانون دوم : تجهیزات عکاسی بصورت مدام در معرض گرد و غبار هستند.

گرد و غبار همه جا وجود دارد؛ و این موضوع باعث می‌شود که آنها، بر روی لنز شما و یا داخل آن نیز بنشینند. لنزها در کارخانه‌هایی فوق‌العاده تمیز و فاقد هرگونه گرد و غبار تولید می‌گردند. این کارخانه‌ها مدت زیادی را صرف یافتن مکانی می‌کنند که تا حد امکان از آلودگی به دور باشد، اما حتی پیشرفته‌ترین لنزها پیش از اولین استفاده نیز دارای گرد و خاک در داخل‌شان هستند.

در رابطه با گرد و غبار و دشمنی آن با لنزتان، خیلی هم سخت‌گیر نباشید. لنزی که مدت‌ها در قفسه‌ی شما است و حجم زیادی از گرد و غبار بر روی آن نشسته نیز می‌تواند به شما در خلق یک عکس فوق‌العاده باکیفیت کمک کند. پس بارها تکرار می‌کنم، تمیز کردن لنز دوربین به صورت مستمر، با به خطر انداختن شیشه‌ی حساس آن برای بروز خط و خش، از هر گونه گرد و غباری، بیشتر به لنز و فیلتر دوربین شما آسیب می‌زند.

قانون سوم : حواستان به آلودگی‌های قسمت پشتی لنز دوربین نیز باشد.

اولین تصور ما از تمیز کردن لنز دوربین ، پاک کردن گرد و غبار از صفحه رویی آن است. جالب است بدانید بعلت ساختار طراحی لنزها، بیشترین تاثیر منفی را آلودگی‌های موجود بر روی قسمت پشتیِ لنز، بر روی کیفیت عکس نهایی خواهند داشت. اما خبر خوب اینجاست که قسمت‌های پشتی لنز شما بسیار دیرتر از قسمت رویی آن دچار آلودگی می‌شود و در هنگام کارکرد نیز به دوربین، مانت شده است.

تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها، کار آسانی است؛ حتی در هنگام عکاسی.

سه گام آسان و بی‌خطر برای تمیز کردن لنز دوربین وجود دارد.

 • تا حد امکان بوسیله‌ی بلوور (Blowers) یا همان دمنده و یا فرچه‌های بسیار ملایم از جنس مو، گرد و غبار را از روی لنز پاک کنید.
 • مقدار کمی از مایع تمیز کننده‌ی لنز را بر روی دستمال لنز بریزید.
 • با حرکتی دوار و ملایم، آلودگی‌های از قبیل اثر انگشت، چربی و سایر جرم‌ها را به آسانی از روی سطح لنز خود پاک کنید. در هنگام تمیز کردن لنز دوربین به آرامی از مرکز شروع کرده و سپس به کناره‌ها بروید.

بخاطر داشته باشید هرگز بجز مواقعی که اثر انگشت و یا چربی، روی لنز تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی عکس‌تان گذاشته‌اند، اقدام به تمیز کردن مدام لنز دوربین نکنید. ضمنا هرگز به سراغ روش‌های پیچیده و یا استفاده از موادهای غیر تخصصی نروید.

در انتها نیز برای محافظت بیشتر از لنزتان، می‌توانید از فیلترهای محافظ استفاده نمایید. توجه داشته باشید برای تمیز کردن لنز دوربین و فیلترهای خود، از مواد شیمیایی و پارچه‌های مخصوص، استفاده نمایید.  ضمنا اگر قصد تمیز کردن کنداکتورهای بخش مانت لنز را نیز دارید، بسیار با احتیاط عمل کنید.

نبایدهای تمیز کردن لنز و فیلتر دوربین

در هنگام تمیز کردن لنز دوربین و یا فیلترهای آن از برخی اعمال باید جلوگیری شود. از جمله اموری که انجام آن‌ها می‌تواند سبب آسیب دیدن لنز و فیلتر شود و لازم است در هنگام تمیز کردن لنز دوربین از انجام آن‌ها خودداری گردد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم قرار دادن لنز بر روی سطوح مرطوب، شنی، خاک، گرد و غبار و برف
 • عدم استفاده از نفس جهت مرطوب و تمیز کردن لنز چرا که ممکن است هوای نفوذ کرده به لنز باعث ایجاد قارچ شود.
 • عدم لمس لنز با انگشتان چرا که سبب ایجاد لکه‌های چربی می‌شود.
 • عدم استفاده از لباس یا پارچه‌های نامناسب جهت تمیز کردن لنز چرا که ممکن است سبب خراشیده شدن لنز گردد.

انواع پاک‌ کننده‌های لنز

از جمله بهترین پاک‌ کننده‌هایی که برای تمیز کردن لنز، فیلترها و دیگر تجهیزات جانبی عکاسی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند می‌توان به انواع محلول‌های پاک‌ کننده‌ لنز، برس‌ها، دمنده‌ها، دستمال‌ها و پارچه‌های پاک‌کننده اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک از این پاک‌ کننده‌ها می‌پردازیم.

پارچه و دستمال‌های پاک‌ کننده‌ لنز

همانطور که می‌دانیم بهترین و پرطرفدارترین پارچه‌های تمیزکننده‌ لنز و دوربین، پارچه‌های میکروفیبر بوده که می‌توانند به خوبی آلودگی‌ها را از سطح لنز بزدایند. با این حال در هنگام استفاده از آن‌ها باید توجه شود که این پارچه‌ها کاملا تمیز باشند تا آلودگی‌های موجود بر سطح آن‌ها سبب خراشیده شدن سطح لنز نشود. در صورتی که این پارچه‌ها تمیز باشد می‌توان از آن‌ها چندین مرتبه استفاده کرد. پس از آن نیز می‌توان با شست‌وشوی صحیح آن‌ها مجددا آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

آنچه اهمیت دارد این است که پارچه‌های میکروفیبر را نباید با محلول‌های نرم‌کننده شست؛ چرا که مواد شیمیایی موجود در محلول‌های نرم‌کننده بر روی پارچه باقی مانده و می‌تواند سبب آسیب دیدن و بر جای ماندن خراش بر سطح لنز گردد. لازم به ذکر است که علاوه بر پارچه‌های میکروفیبر، کاغذهای پاک‌ کننده‌ لنز نیز وجود داشته که بهتر است تنها یک بار از آن‌ها استفاده شود. این کاغذها ارزان قیمت بوده و مشکلات ناشی از وجود آلودگی و خراشیده شدن سطح لنز را نخواهند داشت. بد نیست بدانید که از اسفنج‌های پنبه‌ای نیز می‌توان جهت تمیز کردن لبه‌های لنز استفاده کرد.

دمنده‌های هوا یا Blower

یکی دیگر از مهم‌ترین آلودگی‌هایی که می‌توانند عملکرد صحیح لنز در هنگام زوم یا فوکوس را مختل کند می‌توان به گرد و غبار اشاره کرد. بهترین روش برای زدودن گرد و غبار از لنز استفاده از هوای فشرده می‌باشد. بر همین اساس دمنده‌های مختلفی جهت تمیز کردن تجهیزات عکاسی طراحی شده‌اند. به طور کلی دمنده‌های هوای فشرده را می‌توان جزو تجهیزات اصلی عکاسی در نظر گرفت. لازم به ذکر است که چنانچه دمنده‌ هوا در دسترس نباشد، می‌توان سطح لنز را با فوت کردن از گرد و غبار پاک کرد. البته باید توجه داشته باشید که آلودگی‌هایی مانند بزاق دهان بر روی لنز پرتاب نشود. همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد در صورت نفوذ رطوبت دهان به لنز، امکان ایجاد قارچ و آسیب دیدن لنز وجود دارد.

برس‌های پاک‌ کننده

از دیگر تجهیزات تمیز‌کننده‌ای که عمدتا برای زدودن گرد و غبار از روی لنز و فیلترهای عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به برس‌های پاک‌ کننده اشاره کرد. از جمله بهترین برس‌هایی که می‌تواند برای تمیز کردن لنز و فیلتر مورد استفاده قرار گیرد می‌توان به برس‌های تهیه شده با موی شتر اشاره کرد. در ضمن توجه داشته باشید که موهای برس در تماس با دست یا سطوح مختلف چرب و کثیف نشود.

محلول‌های پاک‌ کننده

تولیدکنندگان تجهیزات عکاسی در زمینه‌ تولید انواع محلول‌های تمیز‌کننده‌ لنز و دیگر قطعات دوربین نیز فعال هستند. بهترین محلول تمیز‌کننده‌ لنز و فیلتر دوربین، ایزوپروپیل الکل با درصد خلوص بالا می‌باشد. در ضمن می‌توان علاوه بر الکل از آب دو بار تقطیر نیز جهت تمیز کردن لنز دوربین استفاده کرد. با این حال توجه داشته باشید که محلول الکل یک تمیزکننده‌ تخصصی برای لنز، فیلتر و دیگر قطعات دوربین بوده اما آب دو بار تقطیر عملکردی مانند رطوبت ناشی از نفس خواهد داشت. در ضمن توجه داشته باشید که محلول الکل یا آب دوبار تقطیر را حتما بر روی پارچه‌ مخصوص اسپری کرده و سپس اقدام به تمیز کردن لنز کنید. در نظر داشته باشید که از اسپری کردن مستقیم این محصولات بر روی لنز خودداری کنید؛ چرا که نفوذ رطوبت آن‌ها به لنز می‌تواند سبب آسیب دیدن لنز شود.

شیوه‌های تمیز نگه داشتن لنز

پیش از این با روش‌های تمیز کردن لنز دوربین و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای این امر آشنا شدیم. همچنین دانستیم که تمیز کردن لنز دوربین و فیلترهای آن که سبب افزایش طول عمر لنز می‌گردد باید به تعادل انجام شده و تمیز کردن‌های پی‌در‌پی و غیر ضروری خود می‌تواند عاملی بر آسیب دیدن لنز شوند. بنابراین می‌توان با رعایت برخی نکات از کثیفی و آلوده شدن لنز دوربین تا حد زیادی جلوگیری کرده و به این ترتیب تعداد دفعات تمیز کردن آن را کاهش و طول عمر آن را افزایش داد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که پیشگیری از آلوده شدن و کثیفی لنز دوربین بهتر از تمیز کردن مداوم آن خواهد بود. از جمله نکاتی که می‌تواند تا حد زیادی مانع از کثیفی و یا آسیب دیدن لنز دوربین شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حمل دوربین در کیف‌های مخصوص و محافظ دوربین
 • نگهداری وسایل و تجهیزات عکاسی و لنزها در محیط خشک و روشن
 • قرار دادن تجهیزات عکاسی و انواع لنز و فیلتر در معرض هوا جهت خشک شدن آن‌ها؛ چرا که در هنگام عکاسی در آب و هوای مرطوب یا گرمسیری احتمال نفوذ رطوبت به لنزها وجود دارد.
 • استفاده از فیلترهای UV بر روی لنز برای محافظت از آن‌ها در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید
 • استفاده‌ دائمی از درپوش لنز در هنگام عدم استفاده از دوربین جهت جلوگیری از آسیب دیدن آن
 • استفاده از هود لنز
 • عدم تعویض لنز دوربین در مناطقی که گرد و غبار زیادی در محیط وجود دارد
 • بررسی منظم دوربین توسط افراد متخصص در تعمیرگاه‌های تخصصی دوربین جهت عیب‌یابی سریع
 • از بین بردن آلودگی‌های لنز به محض مشاهده آن‌ها

مراجعه به تعمیرگاه تخصصی دوربین دیدنگار

پیش از به پایان رساندن این مقاله بهتر است صادقانه به شما بگوییم که در برخی شرایط مراجعه به تعمیرگاه تخصصی برای پاکسازی دوربین ضروری است؛ چراکه ممکن است میزان آلودگی به قطعات دوربین شما آسیب وارد کرده باشد و در این شرایط تنها متخصصین حرفه‌ای می‌توانند از پس تمیز کردن دوربین شما برآیند. تمامی نکاتی که در این مقاله برای تمیز کردن اولیه دوربین به شما گفتیم کارساز است، اما فراموش نکنید کافی نیست. مخصوصا زمانی که تشخیص داده شود که به تمیز کردن سنسور نیاز دارید. در هر حال ما مراجعه به تعمیرگاه تخصصی دیدنگار را برای تمیز کردن لنز، بدنه و سنسور دوربین به شما پیشنهاد می‌دهیم.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آشنایی با روش‌های تمیز کردن لنز دوربین و فیلترها برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

آموزش تمیز کردن سنسور و لنز دوربین

دسته بندی ها: