آشنایی با انواع دوربین عکاسی به زبان ساده

161
آشنایی با انواع دوربین عکاسی به زبان ساده

انواع دوربین‌های عکاسی

انواع بسیار زیادی از دوربین‌های عکاسی نظیر دوربین‌های کامپکت کوچک ( ببین و بگیر ) تا انواع ممتاز دوربین‌های DSLR وجود دارند.در این مطلب به بررسی هرکدام از این دوربین‌ها پرداخته و علت تمایز آن‌ها از یکدیگر را متوجه خواهیم شد.
ممکن است هنگام خرید دوربین عکاسی، برای شما این سوال پیش بیاید که چه دوربینی بخرم؟
پس با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید.

انواع دوربین عکاسی

انواع دوربین عکاسی

 ♦ دوربین‌های DSLR

زمانی که شما به یک دوربین گران، زیبا و بزرگ فکر می‌کنید، احتمالاً یک دوربین DSLR ( دیجیتال تک لنزی انعکاسی ) مد نظر شماست. این نوع دوربین‌ها از دو بخش عمده تشکیل شده اند: بدنه و لنز.
لنز قابلیت خارج شدن و تعویض را دارد ( مشهور به قابل تعویض است ). اما شما برای عکس گرفتن به هر دو بخش یعنی بدنه و لنز نیاز دارید. ویژگی DSLR ها، آینه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد در زمان خلق تصویرتان، از داخل لنز آن را ببینید. این مطلب به شما این امکان را می‌دهد که ایده بسیار درستی از تصویر نهایی خود و اینکه عکس به چه صورت خواهد شد، داشته باشید.
وقتی دکمه شاتر را می‌فشارید، دوربین منظره را به صورت یک تصویر دیجیتال روی یک سنسور ( sensor ) ثبت می‌نماید؛ در DSLR ها، این سنسورها بسیار عریض هستند (معمولاً به اندازه فیلم ۳۵ میلیمتری یا کمی کوچک‌‍تر از آن). مزیت سنسور ( حسگر ) عریض این است که عملکرد نویزهای ایجاد شده ناشی از نور کم و محوی پس زمینه ( بوکه ) را بهبوذ می‌بخشد.
اما زمانی که به بحث کیفیت عکس می‌رسیم، بخش حائز اهمیت ماجرا لنز می‌باشد ( مشهور به شیشه است ). لنز بخشی است که نور را از منظره شما جمع آوری می‌کند. هرچه کیفیت لنز بهتر باشد، کیفیت عکس نهایی نیز بهتر خواهد بود.
اگر شما علاقه مند هستید که عکاسی را به عنوان یک سرگرمی جدی یا به صورت حرفه‌ای دنبال نمایید، پس دوربین‌های DSLR چیزی هست که به دنبال آن هستید.
برای خرید دوربین‌های DSLR و اطلاع از آخرین قیمت آن‌ها اینجا کلیک کنید.

♦ دوربین‌های بدون آینه ( و میکرو چهار سوم )

در سال‌های اخیر، دوربین‌های بدون آینه ( mirrorless camera ) به شدت عمومیت پیدا کرده اند. آن‌ها شباهت‌های بسیاری با دوربین‌های DSLR دارند، اما دارای بدنه‌ای کوچک‌تر و فاقد آینه هستند (یک زیرمجموعه از دسته بندی بدون آینه‌ها، دوربین‌های میکرو چهار سوم هستند که این عنوان به اندازه سنسور آن‌ها اشاره دارد.)
همانند دوربین‌های DSLR، دوربین‌های بدون آینه هم با قابلیت تعویض لنز ارائه می‌گردند. در مجموع، کیفیت و امکان انتخاب لنز برای بدنه دوربین‌های بدون آینه با DSLR ها یکسان نبوده، اما یقینا از این نظر بهبود خواهند یافت. در حال حاضر دوربین‌های بدون آینه‌ای که اندازه فول فریم آن‌ها افزایش یافته است، در اندازه مشابه DSLR های سطح حرفه ای یافت می‌گردد که این دسته از دوربین‌ها را حتی پرطرفدارتر نیز می‌نماید. با این وجود اکثر دوربین‌های بدون آینه دارای نکات منفی در مقایسه با DSLR ها هستند.
با این که، هم اکنون تعدادی از مدل‌ها به صورت سنسورهای فول فریم ( full frame ) عرضه شده‌اند، اکثریت دوربین‌های بدون آینه دارای سنسورهای کوچک‌تر از DSLR ها هستند و در نتیجه در زمینه ثبت عمق میدان یا عکاسی در شرایط نور کم ضعیف‌تر خواهند بود.
البته دوربین‌های بدون آینه مزایای خاص خود را نیز دارند. مهم‌ترین آن‌ها، این است که بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر از DSLR ها هستند. این نوع دوربین برای هر کسی اعم از افرادی که برای سرگرمی عکاسی می‌کنند تا آماتورهای سطح بالاتر انتخاب خوبی است.
با این که دوربین‌های بدون آینه هنوز با سطح حرفه ای DSLR یکسان نیستند، اما به سرعت در حال پیشرفت می‌باشند؛ اندازه سنسورها در حال افزایش بوده و کیفیت لنز نیز بهبود می‌یابد.
برای خرید دوربین‌های بدون آینه و اطلاع از آخرین قیمت آن‌ها اینجا کلیک کنید.

♦  دوربین‌های کامپکت ( ببین و بگیر )

دوربین کامپکت ( compact camera )، خانگی یا ببین و بگیر، کوچک‌ترین دوربین‌های ارائه شده برای عکاسی هستند (البته دوربین تلفن‌های همراه کوچک‌تر هستند). بزرگ‌ترین مزیت دوربین‌های کامپکت، اندازه آن‌ها می‌باشد. به دلیل ابعاد بسیار کوچک و در نتیجه حمل و نقل آسان‌تر آن‌ها، ممکن است شما را نسبت به گرفتن عکس‌های بیشتر در مقایسه با یک دوربین DSLR یا بدون آینه، ترغیب نماید.
این نوع دوربین‌ها دارای لنزهای متصل دائمی هستند ( غیرقابل تعویض ) که به طور کلی دامنه وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهند. لنز به سمت عقب و داخل دوربین بر می‌گردد تا اندازه کوچک و مناسب خود را حفظ نماید.
اما این نوع دوربین‌ها دارای معایب خاص خود نیز هستند. معمولاً، کوچک‌ترین سنسورها را دارند، به این معنی که کیفیت تصویر، به خوبی تصاویری که با دوربین سطح بالاتر گرفته می‌شود، نخواهد بود. بخشهایی از این نوع دوربین در سال های اخیر کاملاً بهبود یافته است؛ پس برای پیدا کردن یک دوربین کامپکت و خانگی با کیفیت خوب تصاویر، مشکل زیادی وجود ندارد.
به علاوه، برخی مدل‌های این نوع دوربین‌ها فاقد کنترل‌های دستی برای تنظیمات کلید هستند ( مانند سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو ). در این دوربین‌ها سرعت فوکوس اتوماتیک معمولاً کم‌تر بوده و تاخیر زمانی میان فشردن دکمه شاتر و زمان ثبت عکس توسط دوربین بیشتر است.
پس به چه دلیل یک دوربین کامپکت یا خانگی بخریم؟ همانطور که اشاره کردیم، حمل این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های بزرگ‌تر راحت‌تر بوده، و به همین دلیل ممکن است شما تمایل بیشتری به استفاده از این دوربین‌ها داشته باشید.موضوع قیمت نیز مطرح است؛ دوربین های کامپکت، معمولاً قیمت کم‌تری از دوربین‌های سطح بالاتر از خود دارند.
اگر در جستجوی موارد متعدد کنترل خلاقانه یا فانتزی نیستید، شاید دوربین کامپکت نقطه مناسبی برای آغاز به کار شما باشد. اما اگر نگاه شما به مقوله عکاسی جدی است، انتظار می‌رود به سرعت از دوربین های کامپکت، گذر نمایید.
اگر در مورد عکاسی جدی هستید، دوربین کامپکت را بسیار محدود کننده خواهید یافت. اما اگر همه آنچه که در جستجویش هستید، دوربینی سبک و قابل حمل است، بدون این که امکانات خاص یا کنترل‌های دستی داشته باشد، این نوع دوربین می‌تواند کار شما را راه بیاندازد.
برای خرید دوربین‌های کامپکت و اطلاع از آخرین قیمت آن‌ها اینجا را کلیک کنید.

♦ دوربین‌های موبایل

امروزه دوربین‌های تلفن همراه، پرکاربردترین دوربین‌ها می‌باشند.
مزیت‌های آن‌ها قابل ملاحظه هستند: دوربینی که می‌توانید در جیب خود حمل نمایید؛ امکان باورنکردنی برای عکاسی در هر زمان و مکان با حداقل زحمت را به شما می دهد.
بسیاری عکاسان مهارت‌های خود را با دوربین‌های موبایل به نمایش می‌گذارند؛ عکس‌های گوناگونی می‌گیرند و با این کار تمرین بیشتری انجام داده و مهارت‌های خود را بهبود می‌بخشند. بعضی حتی بر این باورند که دوربین موبایل آن‌ها باعث شده تا دوباره عاشق عکاسی شوند. چیزی که نمی‌شود از آن چشم پوشی کرد!
سپس امکان به اشتراک گذاری عکس‌ها به میان می‌آید. دوربین‌های موبایل، گرفتن یک عکس و قرار دادن آن در فضای مجازی مثل اینستاگرام در برابر چشمان هزاران نفر را، از همیشه آسان‌تر و سریع‌تر کرده است.
اما اغلب از معایب دوربین های موبایل غافل اند.
یکی از این معایب این است که کیفیت عکس دوربین تلفن همراه پایین‌تر از همه انواع دوربین است. با توجه به این که دوربین‌های موبایل هر ساله با سنسورهای بهتر و بزرگ‌تری عرضه می‌شوند، دوربین‌های کامپکت را به چالش کشیده اند، اما هنوز هم دوربین‌های بدون آینه و DSLR ها، در زمینه کیفیت عکس بسیار جلوتر هستند. آن‌ها دارای سنسورهای بزرگتر، لنزها و فوکوس اتوماتیک بهتر، کنترل بالاتر، زمان پاسخ بهتر و … هستند.
اما بزرگ‌ترین عیب یک دوربین موبایل این است که، لنز آن ثابت است. شما بدون کاهش کیفیت عکس نمی‌توانید بزرگنمایی انجام دهید، بنابراین تنها با یک گزینه فاصله کانونی سر و کار دارید.
اگر عکاسی برای شما جدی است، شما به چیزی بیش از یک دوربین موبایل نیاز دارید. این نوع دوربین‌ها برای ثبت خاطرات روزمره و تمرین مهارت‌های عکاسی مناسب هستند اما نمی‌توانید کنترلی خلاقانه که از یک دوربین بزرگ‌تر کسب می‌گردد، را انتظار داشته باشید.
با توجه به معایب گفته شده این نوع دوربین‌ها به زودی نمی‌توانند جایگزین دوربین‌های بدون آینه یا DSLR گردند.

♦ دوربین‌های اکشن ( action camera )

دوربین‌های اکشن ( action camera ) دوربین‌های کوچکی هستند که قابل نصب، برای عکاسی ماجراجویی و ورزشی هستند. همچنین برای عکاسانی که به دنبال قابلیت نصب دوربین، برای ایجاد نمایی منحصر به فرد در عکسهایشان هستند به کار می رود. برندهای گوپرو ( Gopro ) و سونی محبوب‌ترین دوربین‌های اکشن را به بازار ارائه می‌دهند؛ اما برند چینی Yi 4K ، این نوع دوربین‌ها را با کیفیتی عالی و قیمتی نزدیک به نصف، به بازار عرضه می‌دارد! دوربین‌های اکشن در درجه اول، برای ثبت ویدئو به کار می‌روند  اما به شما اجازه گرفتن عکس و امکان ثبت تصاویر با فاصله زمانی ( تایم لپس ) را نیز می‌دهند.
برای خرید دوربین‌های ورزشی اینجا و برای خرید دوربین ها گوپرو و اطلاع از آخرین قیمت آن‌ها اینجا کلیک کنید.
دوربین‌های اکشن از زمانی که برای نخستین بار به بازار معرفی شدند مسیری طولانی را پیموده اند و ما بر این باور نیستیم که آن‌ها یک زیرمجموعه حقیقی از دوربین به مفهوم واقعی کلمه باشند. توانایی شما برای تنظیمات دوربین بسیار محدود می‌باشد. جز این که شما به صورت مشخص برای گرفتن عکس ها و ویدئوهای اکشن، به این نوع دوربین نگاه کنید، بیشتر می‌توان به آن‌ها به عنوان یک تجهیزات سرگرمی فکر کرد تا یک دستگاه پیشرو در زمینه عکاسی.

با ادامه‌ی مطالب در زمینه‌ی راهنمای خرید دوربین عکاسی به زبان ساده با ما در مجله دیدنگار همراه باشید.

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها