دوربین DSLR چیست _ معرفی دقیق این دوربین ها

دوربین DSLR چیست و چگونه کار می کند؟

دوربین DSLR چیست ؟

 

« DSLR » مخفف « Digital Single Lens Reflex » می باشد؛ که به معنای « دوربین دیجیتال تک لنزی بازتابی » است.

به زبان ساده، دوربین DSLR ، یک دوربین دیجیتال است که با استفاده از یک سیستم آینه، نور را از لنز دوربین به سمت منظره یاب اپتیکی ( optical viewfinder ) بازتاب می کند؛ (منظره یاب اپتیکی، یک چشمی است که در پشت دوربین عکاسی قرار گرفته است و با استفاده از آن نگاه می کنید که از چه سوژه ای عکس می گیرید.) سپس آینه از مکان اولیه اش حرکت می کند و جابه جا می شود و با اینکار به نور اجازه می دهد تا به طور کامل از حسگر تصویر عبور کند.

اگر چه دوربین های تک لنزی بازتابی (DSLR) با قابلیت فیلم برداری، از اواخر قرن نوزدهم به عنوان ابزاری برای ثبت و ضبط فیلم و ویدئو، در مدل ها و طرح های مختلفی وارد بازار شدند، اما اولین دوربین DSLR تجاری دارای حسگر تصویر در سال ۱۹۹۱ به بازار عرضه شد.

دوربین های DSLR بر خلاف دوربین های خانگی (کامپکت) و دوربین های تلفن همراه، معمولا از لنزهای قابل تعویض استفاده می کنند.

ساختار دوربین های DSLR چگونه است؟

به تصویر زیر که برش عرضی یک دوربین DSLR است دقت کنید (تصویر برگرفته از ویکی پدیا می باشد):

 

ساختمان دوربین عکاسی

ساختمان دوربین عکاسی

 

دوربین DSLR چگونه کار می کند؟

تصویر سوژه ای که در جلوی دوربین است و شما از طریق منظره یاب (چشمی پشت دوربین) دوربین DSLR ، آن را می بینید از طریق لنز به دوربین منتقل می شود؛ بدین معنی که شما می توانید دقیقا به سوژه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید، نگاه کنید.

نور از سمت سوژه به سمت لنز می تابد و از آن عبور می کند و از طریق لنز به یک آینه بازتابنده (در تصویر بالا شماره ۲)  که با یک زاویه ۴۵ درجه در داخل دوربین قرار گرفته است؛ می تابد. سپس آینه، نور را به صورت عمودی به سمت یک منشور پنج وجهی (در تصویر بالا شماره ۷) هدایت می کند. منشور، با هدایت نور از طریق دو آینه مجزا، نور عمودی را به نور افقی تبدیل می کند، و در آخر نور را به منظره یاب می رساند. (در تصویر بالا شماره ۸).

وقتی که شما دکمه شاتر را فشار می دهید و عکس می گیرید، آینه بازتابنده (شماره ۲) به سمت بالا حرکت می کند، مسیر عمودی را مسدود می کند و به صورت مستقیم و در یک خط راست به نور اجازه عبور می دهد. سپس شاتر (در تصویر بالا شماره ۳) باز می شود و نور به طور مستقیم به سنسور تصویر می رسد. (در تصویر بالا شماره ۴). تا زمانی که حسگر تصویر، عکس را ثبت کند شاتر باز می ماند، سپس شاتر بسته می شود و آینه به زاویه ۴۵ درجه برمی گردد تا حرکت نور به سمت منظره یاب ادامه یابد.

در مرحله بعد، پردازش تصویری پیچیده در دوربین آغاز می گردد، پردازنده دوربین، اطلاعات را از سنسور تصویر گرفته، آن را به یک فرمت مناسب تبدیل می کند، سپس اطلاعات را در کارت حافظه ( مموری اس دی ) ذخیره می کند.

تمام مراحل عملکرد دوربینی که در بالا توضیح دادیم، در زمان بسیار کمی انجام می شود؛ و بعضی دوربین های DSLR حرفه ای می توانند این روند را در یک ثانیه، ۱۱ بار انجام دهند!

برای مشاهده قیمت ها و خریداری  دوربین های DSLR کلیک کنید.

 

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار