در این مقاله به چهار دلیل که نشان می‌دهد زمان مناسبی برای به روزرسانی دوربین شما نیست خواهم پرداخت.

من در مورد گفتگو بین آنسل آدامز و ارنست همینگوی به یاد آوردم که چنین چیزی را می‌گفتند :

همینگوی : شما شگفت انگیزترین عکس‌هایی را که تا به حال دیده‌ام، می‌گیرید ! از چه نوع دوربینی استفاده می‌کنید ؟

آدامز : شما شگفت انگیزترین داستان‌ها را می‌نویسید. از چه نوع ماشین تحریری استفاده می‌کنید ؟

حتی اگر من می‌دانستم که این برخورد بین دو تن از استادان مورد علاقه من هرگز اتفاق نیفتاده است ( گرچه من امیدوارم که این اتفاق افتاده باشد )، پیامدهای سنگین این داستان کاملا آشکار است.

قدرت یک عکس همانند کلمات در یک داستان خوب است که ما را به سمت احساسات سوق می‌دهد، و این هیچ ارتباطی به برتری دوربین از نظر فنی ندارد. درست است که دوربین‌ها واقعاً ابزار کار ما هستند و این ابزارها از نظر توانایی متفاوت هستند، اما به نظر می‌رسد امروز نوعی ذهنیت به وجود آمده که می‌گوید سبد خرید بسیار مهمتر از توانایی هنری در عکاسی است ! این نسبت به اکثر جامعه عکاسی صادق است. با توجه به این ذهنیت، اگر عکس‌هایی که ثبت می‌کنید مطابق میلتان نباشد، بهترین راه برای شما عوض کردن هرچه سریعتر دوربین است !

به روزرسانی، به روزرسانی، به روز رسانی ! این موضوع اغلب گفته می‌شود که به روزرسانی دوربین شما یک جنبه طبیعی از تکامل هر عکاس است. من با این مفهوم در حالت کلی مخالف نیستم.

امروز، من در مورد چهار نشانه صحبت می‌کنم که نشان می‌دهد زمان به روزرسانی دوربین شمانیست و نباید آن را ارتقا دهید. پس همراه من باشید …

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
حداکثر کیفیت در عکاسی : چگونه رزولوشن عکس‌هایمان را بیشتر کنیم ؟

شما هنوز نمی‌دانید چه چیزی را از عکاسی می‌خواهید یا می‌خواهید چه کار انجام دهید

حدود 300 سال پیش ( اینطور به نظر می‌رسد )، زمانی بود که دوربین‌های دیجیتال مقرون به صرفه‌تر شده و عکاسان متوسط نیز به سمت آنها رفتند، من نیز چندی پیش به فکر تغییر دوربین‌های فیلم SLR به یک DSLR افتادم. من به جست و جوی اطراف پرداختم و دوربینی را انتخاب کردم که بتواند برایم عکس‌هایی جادویی ثبت کند. مشکل این بود که من تصور واقعی این موضوع را نداشتم.

من دقیقاً مثل یک شخصیت محبوب خاص از یک برنامه تلویزیونی محبوب خاص … ” من هیچ چیزی نمی‌دانم. ” من دوربینی را خریدم که همه می‌گفتند خوب است و در ابتدا در حوزه‌های مختلف عکاسی، مثل عکاسی از مجالس عروسی یا رویدادها فعالیت کردم. هر چه کارم پیشرفته‌تر شد و ژانرهای بیشتری را تحت پوشش قرار دادم، متوجه شدم باید دوربین خود را ارتقا دهم، نه به این دلیل که دوربین من از نظر فنی کمبودی داشت، بلکه به خاطر احساس نیاز به یک دوربین جدیدتر و بهتر.

در حقیقت اما من نمی‌دانستم دارم چه کار می‌کنم، مثل این بود که قبل از این که به طور کلی نقاشی را بلد باشم بروم و برای خود بوم و رنگ بخرم !

اگر هنوز هم سؤال می‌کنید که کدام نوع عکاسی برای شما مناسب‌تر است، به نظر من هر دوربینی می‌تواند برای شما حکم یک شروع خوب در هر ژانری از عکاسی را داشته باشد. این هر چیزی را که شما می‌خواهید از آن عکاسی کنید پوشش می‌دهد، مردم، رویدادها، مناظر، طبیعت، خیابان و اشیا بی جان.

فقط بعد از اینکه دیدید تجهیزات شما دیگر برایتان کافی نیست و واقعا قصد پیشرفت دارید، می‌توانید به فکر خرید دوربین جدید و به روزرسانی آن باشید.

شما همچنان از لنزهای کیت که همراه دوربین است استفاده می‌کنید

مغز شما یک کامپیوتر زیستی شگفت انگیز است که ما فقط از بخش کوچکی از آن استفاده می‌کنیم. با این وجود بدون دریافت بازخورد از حواس پنجگانه‌ی ما، مغز فقط یک تکه مغز است ! مغز از اطلاعات و آگاهی بدست آمده استفاده می‌کند و پس از پردازش آنها، به سایر اجزای بدن دستور صادر می‌کند.

در مورد دوربین‌های ما هم درست همینطور است.

یک دوربین دیجیتال می‌تواند از بهترین سنسورهای ممکن استفاده کند که به نوعی حتی در ایزوی 4 میلیون هم نویزی ایجاد نمی‌کند. یا، سنسوری که آنقدر مگاپیکسل دارد که هر چقدر روی عکستان زوم کنید، باز هم جزئیات کاملی را خواهید داشت. اما در نهایت، این لنزها هستند که اطلاعات خام نور را به سنسور می‌فرستند تا پس از پردازش، یک تصویر ثبت شود.

بنابراین چرا بسیاری از ما به جای لنز، تأکید بیشتری روی به روزرسانی بدنه دوربین داریم ؟

به خصوص امروزه، لنزهایی که با کیت دوربین همراه هستند، معمولاً بسیار واضح‌تر و سریع‌تر از مدل‌هایی هستند که ده یا پانزده سال پیش روی دوربین‌ها قرار می‌گرفت. این احتمالاً به دلیل انتظارات بالاتر یک عکاس متوسط است.

با این وجود، اگر به دلیل کم بودن رزولوشن و کیفیت تصویر و یا کمبود نور دریافت شده می‌خواهید دوربینتان را عوض کنید، از شما می‌خواهم که ابتدا روی لنزهای با کیفیت بالاتر سرمایه گذاری کنید. لطفا توجه داشته باشید که کیفیت بالاتر به منزله همان قیمت‌های بالاتر نیست. بسیاری از لنزهای پرایم ( بدون زوم ) با حداکثر دیافراگم f/2.8 یا بازتر، نوردهی عالی‌ای را با قیمتی کمتر از 300 دلار ارائه می‌دهند.

به یاد داشته باشید که یک دوربین معمولی با یک لنز خوب، تقریباً همیشه بهتر از یک دوربین خوب با لنز معمولی عمل می‌کند. برای این منظور، لنز خود را قبل از بدنه دوربین ارتقا دهید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
لنزهای اولترا واید : دانستنی‌هایی در مورد لنزهایی با زاویه دید فوق عریض !

شما هرگز به طور کامل از حالت عکاسی دستی استفاده نمی‌کنید

عملکرد تولید عکس بسیار شگفت آور است. از نظر تنظیمات تصویری برای دوربین یا لنزهای ما، فقط سه مورد وجود دارد که می‌توانیم بطور مستقیم کنترل کنیم، که نتیجه کلی نوردهی عکس ما را تعیین می‌کنند. سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو. اینها اساساً تنها چیزهایی هستند که ما باید برای تولید یک تصویر دیجیتال به صورت دستی انتخاب کنیم.

با این حال، انتخاب این سه پارامتر می‌تواند باعث وحشت بسیاری از عکاسان شود. به جای کنترل کامل عکس‌های خود و استفاده از حالت Manual یا دستی در دوربین، ما اغلب تصمیم می‌گیریم از حالت‌های اولویت دیافراگم ( AV ) یا اولویت شاتر ( TV ) استفاده کنیم. از طرف دیگر، ما سلطه کامل بر عکس‌هایمان را کاملاً رها می‌کنیم و به دوربین خود اجازه می‌دهیم با انتخاب حالت خودکار، خودش تصمیمات بزرگی را برای نوردهی تصویر بگیرد.

اعتراف می‌کنم که این موضوع کاملا فریبنده است. من گفتم بسیاری از دوربین‌های مدرن هنگام کار با حالت‌های نیمه اتوماتیک عکاسی، بسیار خوب عمل می‌کنند. اما هنوز، بدون کنترل کامل تمام عناصر در دوربین به صورت دستی، یک دوربین خوب فقط یک دوربین خوب است.

به هر دلیلی، اگر خودتان هرگز تنظیمات مثلث نوردهی دوربین خود را تعیین نمی‌کنید و متوجه نشدید که عکس‌هایتان فاقد ویژگی‌های فنی یا خلاقانه باشند، از شما می‌خواهم که عکاسی در حالت دستی را شروع کنید. این باعث می‌شود درهای جدیدی در دنیای عکاسی به روی شما باز شود و تاثیر عوامل مختلف نظیر دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر بر یکدیگر را درک خواهید کرد. البته اینجا نمی‌خواهم به توضیح کاربرد هر یک از عوامل مثلث نوردهی بپردازم. هنگامی که این امکانات را کشف کردید، به نظر می‌رسد که به امید تجربه بهتر عکاسی خودکار، دوربین خود را به روز نکنید.

ابتدا سعی کنید نقش تعیین کننده‌تری در تعیین جنبه‌های فنی تجربه عکاسی خود داشته باشید. سپس تصمیم بگیرید که آیا واقعاً زمان آن رسیده است که دوربین خود را ارتقا دهید یا خیر.

فکر می‌کنید عکاسی شما به اندازه شخص دیگری خوب نیست

این دلیل بسیار بزرگ است. این مهمترین دلیلیست که می‌توانم بگویم تا دوربینتان را به روز نکنید. شما احتمالا بارها برایتان پیش آمده که یک عکس یا کارهای یک عکاس را دیده‌اید و با خودتان گفتید که چرا کار من به اندازه‌ی او خوب نیست ؟

در اینجا ذهنیتتان می‌گوید که ” اگر دوربین او را داشتم من هم همان عکس‌ها را می‌گرفتم ” یا ” جای تعجب نیست که کار او واقعا خوب است، به دوربین او نگاه کنید ! “.

در این شرایط، من به همان جلسه داستانی بین انسل آدامز و ارنست همینگوی می‌پردازم. در واقع ماهیت هر کاری را فردی مشخص می‌کند که آن را انجام می‌دهد، و نه تجهیزاتی که در روند انجام آن استفاده شده است. من شک دارم که تعداد کمی از ما اگر ماشین تحریر همینگوی را تهیه کنیم می‌توانیم « پیرمرد و دریا » را قلم بزنیم. بعید است اگر همان دوربین و فیلمی را که آنسل آدامز در آثارش به کار می‌برد را داشتیم، می‌توانستیم باز هم اثر ” Moon over Hernandez ” را تکرار کنیم.

نکته کلیدی این است که این دوربین نیست که عکس را تهیه می‌کند. یک دوربین صرفاً مجرایی برای بیان مهارت‌ها و احساسات عکاس است.

اگر نسبت به آثار یک عکاسی حسادت می‌کنید، اشتباه بزرگ این است که تعجب کنید که او از کدام نوع دوربین یا لنز استفاده می‌کند. جنبه دشوارتر درک این ماجرا این است که شخص تصویر را ساخته است، و نه تجهیزات او. در واقع این عکاس است که برای ثبت یک عکس از تکنیک‌های خاص و منحصر به فردی استفاده می‌کند که بتواند دانش و مهارتش را در قالب یک عکس برای شما به نمایش بگذارد.

دوربین ممکن است وسیله‌ای برای تبدیل نور به عکس باشد، اما قدرت و احساسی که از طریق آن عکس منتقل می‌شود، در جای دیگری قرار دارد.

من می‌توانم به شما اطمینان دهم، ارتقا دوربین شما را به یک عکاس بهتر تبدیل نمی‌کند. فقط می‌تواند در برخی مراحل یادگیری عکاسی به شما کمک کند. فراموش نکنید که یک دوربین، عکاسی نمی‌کند؛ فقط یک شخص می‌تواند این کار را انجام دهد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نسبت تصویر در عکاسی : از کدام کادر در چه منظره‌ای استفاده کنیم ؟

سخنان پایانی در مورد به روزرسانی دوربین …

من در این مقاله به برخی از دلایلی پرداختم که باعث می‌شود شما نیازی نباشد دوربینتان را ارتقا دهید. با این حال، این فقط مخصوص عکاسی نبوده و در تمام دنیای هنر، می‌توانید به این نکته توجه داشته باشید که ابزار بهتر الزاما از شما یک هنرمند بهتر نخواهند ساخت.

در پایان، فقط شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا یک دوربین جدید یا متفاوت شما را در مسیر تحقق رویاهایتان به عنوان یک عکاس قرار خواهد داد یا خیر. این روندی نیست که شما باید به آرامی یا بدون استدلال محکم آن را طی کنید.

سقراط می‌گفت، ” خودت را بشناس. “، این نکته بسیار خوب است.

اگر با احساس انزجار فزاینده به دوربین فعلی خود نگاه می‌کنید، از خود بپرسید که آیا هنری که دارید را خودتان آموخته‌اید یا به واسطه ابزار و تجهیزاتتان بوده ؟ در هر دو حالت، می‌توانید مشکل را به راحتی برطرف کنید. شما می‌توانید دوربین‌های جدید را خریداری کرده و دانش جدید کسب کنید. نکته کلیدی و بسیار مهم این مقاله این است که بدانید به کدام یک نیاز بیشتری دارید.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” چهار دلیل که نشان می‌دهد زمان مناسبی برای به روزرسانی دوربین نیست ! “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست با من در میان بگذارید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: