در چه ژانرهایی داشتن لنز واید ضروری است؟

لنز واید

لنز وایدعکاسان تازه­‌کار، پس از خرید اولین دوربین حرفه­‌ای‌شان از لنزهای موجود در کیت استفاده می­‌کنند. اما به تدریج با افزایش مهارت و تجربه، به دنبال تهیه لنزهای دیگر می­‌روند. یکی از لنزهای مورد علاقه عکاسان حرفه­‌ای لنز واید است. ثبت منظره‌های عریض بسیار جذاب است. داشتن مجموعه­‌ای از لنزهای متنوع برای یک عکاس ضروری است. در این مطلب قصد داریم با لنز عریض و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

لنز واید چیست؟

لنز وایدلنز واید یا عریض به لنزی با فاصله کانونی کوتاه و میدان دید گسترده می­‌گویند. فاصله کانونی لنزهای واید معمولاً حدود 35 میلی‌متر است.

استفاده از این لنز به دوربین این امکان را می­‌دهد تا از میدان وسیع­‌تری نسبت به لنزهای معمولی عکاسی کند. این قابلیت موجب شده که یکی از لنزهای پرکاربرد برای عکاسی معماری، چشم‌انداز و مناظر شهری باشد.

فاصله کانونی لنزهای واید در حدود 24 تا  35 میلی‌متر است. لنزهایی که فاصله کانونی آنها بین 18 تا 24 میلی‌متر است در دسته اولترا واید یا فوق عریض قرار می­‌گیرند.

استفاده از لنزهای عریض این امکان را به عکاسان می­‌دهد که بدون حذف عناصر اصلی، پس زمینه را به طور کامل در بربگیرند. در نتیجه تماشای این عکس­‌ها به ببیندگان این احساس را می­‌دهد که گویی از دریچه چشمان خود به صحنه نگاه می­‌کنند. لنزهای واید در انواع مختلف با فاصله کانونی ثابت (Prime ) و متغیر (Zoom ) در بازار موجود هستند.

لنز واید چگونه کار می­‌کند؟

لنز وایدلنزهای عریض اشیا را دچار اعوجاج می‌کنند و میدان دید را افزایش می‌دهند. بدین معنی که اشیا نزدیک به دوربین بزرگ‌تر از اشیا دورتر از دوربین به نظر می­‌رسند، حتی اگر در واقعیت هم اندازه باشند.

انواع لنز واید کدامند و چه تفاوتی باهم دارند؟

از نظر میزان اعوجاج، سه نوع لنز عریض وجود دارد:

لنز واید

لنز چشم ماهی (Fisheye Wide Angle Lens)

لنزهای چشم ماهی لنزهای ویژه اولترا واید ( فوق عریض) هستند. فاصله کانونی آنها کمتر از 18 میلی متر است. زاویه دید آنها نزدیک به 180 درجه است که به عکاس امکان ثبت یک نیم دایره کامل را می­‌دهد. اعوجاج این لنز به گونه­‌ای است که خطوط صاف در تصویر نمی­‌دهد و تا جای ممکن اطلاعات موجود را ضبط می­‌کند.

بیشتر دوربین­‌های اکشن مانند GoPro دارای لنزهای عریض چشم ماهی هستند. از لنزهای چشم ماهی معمولاً در عکاسی ورزشی استفاده می­‌شود.

لنز واید

لنز مستطیلی (Rectilinear Wide Angle Lens)

 

لنز وایدلنزهای مستطیلی نوع دیگری از لنزهای عریض هستند. اگرچه تصویر آنها نیز بدون اعوجاج نیست، اما خطوط را تا حد زیادی صاف و مستقیم ثبت می­‌کند. هنگام استفاده از لنزهای مستطیلی احتمالاً متوجه اعوجاج بشکه­‌ای اندکی در تصاویر می­‌شوید. در عکاسی از معماری ساختمان­‌ها، انحنای خطوط به سمت بیرون، و دور از مرکز، قابل تشخیص است. اما این مساله با یک ادیت ساده قابل اصلاح است. به طور کلی، هر لنزی که چشم ماهی نباشد، مستطیلی است. این لنزها میدان دید کامل 180 درجه­‌ای نمی‌دهند، اما نزدیک به آن هستند.

اگر یک لنز چشم ماهی 16 میلی‌متری را با یک لنز عریض مستطیلی 16 میلی‌متری مقایسه کنید، خواهید دید که به دلیل اعوجاج، لنز چشم ماهی تصویری متفاوت و عریض‌تر به شما می‌دهد.

لنز واید

لنز واید Tilt-Shift

لنزهای Tilt-Shift یک گام جلوتر از لنزهای مستطیلی هستند. این لنزها تصاویر بسیار بزرگ‌تری نسبت به سنسور فول فریم ثبت می­‌کنند. با حرکت دادن لنز در راستای افقی یا عمودی می­‌توانید خطوط همگرا را موازی یا خطوط موازی را همگرا کنید. همچنین می­‌توانید به طور مستقل میزان اعوجاج کانونی را کنترل کنید. این لنزها بسیار گران و پیچیده هستند. اما در بین عکاسان حرفه‌ای معماری و هنری محبوبیت خاصی دارند.

خب تا اینجا با لنز واید و انواع و عملکرد آن آشنا شدید. حالا برویم سراغ اصل مطلب: در چه مواقعی از لنز واید استفاده کنم؟

لنز

در چه ژانرهایی داشتن لنز واید ضروری است؟

لنز وایدآیا می‌­دانید استفاده از لنزهای عریض در چه ژانرهایی کاربرد دارد؟ از لنزهای عریض معمولاً برای عکاسی از منظره، چشم­‌اندازهای شهری و معماری استفاده می‌شود. لنز چشم ماهی که میدان دید وسیع­‌تری دارد برای عکاسی­‌های هنری و خلاقانه استفاده می­‌شود. در هنگام استفاده از لنزهای عریض این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که قرار نیست هر چه می­‌بینید در تصویر جا بدهید!

عکاسی خیابانی (Street Photography)

لنز واید

لنز عریض گزینه مناسبی برای عکاسی خیابانی نیز است. اگر نیاز است که به سوژه نزدیک‌تر شوید، کمی جابجا شوید و جلوتر بروید. به گفته رابرت کاپا ” اگر تصاویر شما به اندازه کافی خوب نیستند، یعنی به اندازه کافی نزدیک نشده­‌اید”. این توصیه را در استفاده از لنزهای عریض به کار ببندید و تا حد مورد نیاز به سوژه نزدیک شوید. این نزدیکی، به تصویر شما احساس حضور در صحنه می­‌دهد. یک لنز پرایم سریع 35 یا 24 میلی‌متری برای عکاسی خیابانی گزینه مناسبی است.

عکاسی سفر (Travel Photography)

لنز واید

عکاسان در هنگام سفر، تمایلی به همراه بردن تمامی لنزهای­شان ندارند. در این شرایط معمولاً همراه داشتن یک لنز زوم استاندارد و نهایتاً یک لنز تله فوتو اضافی مناسب است. اما اگر مقصد سفر، مکان­‌های دیدنی با مناظر وسیع دارد، پیشنهاد ما این است که یک لنز عریض به همراه داشته باشید.

عکاسی معماری و ساختمان­‌ها (Architecture and Real Estate Photography)

لنز واید

برای عکاسی معماری استفاده از لنز عریض و فوق عریض را پیشنهاد می­‌کنیم. در این شرایط دیافراگم و کیفیت ساخت اهمیت چندانی ندارند. بلکه تنها یک لنز عریض، شارپ کار شما را راه می‌اندازد. گزینه دیگر لنز tilt-shift است که کیفیت تصویر بالا با کم‌ترین میزان اعوجاج را به شما می­‌دهد.

عکاسی منظره و چشم­‌انداز (Landscape Photography)

لنز واید

برای عکاسی مناظر، داشتن یک لنز عریض از بایدهاست. استفاده از یک پایه عکاسی نیز به شما در این کار کمک می­‌کند. در عکاسی منظره دیافراگم عامل تعیین کننده­‌ای نیست. ابعاد و کیفیت ساخت اهمیت ویژه­‌ای دارند.

عکاسی رویدادها و عکاسی خبری (Event Photography and Photojournalism)

لنز واید

برای عکاسی از مراسم­‌ها، میهمانی­‌ها و رویدادهای خبری به لنزهای سریع و عریض نیاز دارید. این لنزها بهترین گزینه برای گرفتن عکس­‌های گروهی و خانوادگی در مراسم عروسی هستند.

عکاسی ورزشی(Sport Photography)

لنز واید

تقریباً تمامی زمین­‌های ورزشی ابعادی بزرگ دارند. بنابراین اگر عکاس ورزشی در رشته­‌هایی مانند راگبی، فوتبال، بیس بال یا دیگر ورزش­‌های مشابه هستید، برای پوشش خبری این رویدادها نیاز به لنز عریض دارید.

عکاسی از آسمان شب (Night Sky Photography)

لنز واید

برای عکاسی از آسمان شبه به لنز پرایم سریع نیاز دارید. این لنزها با پوشش دادن عرصه وسیعی از آسمان، تصویری بدیع و باکیفیت بالا به شما می­‌دهند. می­‌توانید یک سوم تا نیمی از تصویر را به آسمان اختصاص دهید. اعوجاج گوشه­‌های تصویر نیز به عمق بخشیدن به تصویر شما کمک می­‌کند.

کاربرد لنز واید یا زاویه باز

آیا امکان عکاسی پرتره با لنز واید وجود دارد؟

لنز وایدبیشتر عکاسان از لنزهای تله فوتو کوتاه برای عکاسی پرتره استفاده می‌کنند. اما لنزهای عریض نیز قابلیت عکاسی پرتره را دارند. بدین منظور اگر با دقت و تیزبینی زیاد با این لنزها عکس پرتره گرفته شود، نتیجه کار بسیار زیبا و خلاقانه خواهد بود.

لنز واید

تکنیک گرفتن عکس پرتره با لنز عریض که به آن پرتره محیطی نیز می­‌گویند این است که سوژه در فاصله مناسبی از لنز قرار بگیرد. بدین ترتیب از اعوجاج نامطلوب صورت پیشگیری می­‌شود. قرار گرفتن بسیار دورتر از مرکز تصویر نیز موجب کاهش کیفیت عکس می­‌شود. با رعایت این دستورالعمل‌ها، می‌توانید پرتره‌های زیبایی از افراد در فضاهای بسته مانند خانه و محل کار یا فضاهای باز و دیگر محیط‌های جالب با لنزهای عریض عکاسی کنید.

اشکالات رایج در عکاسی با لنز واید

لنز وایدیک لنز عریض به دلیل داشتن زاویه دید منحصر به فرد و امکان گنجاندن اجسام زیاد در کادر، امکان پدید آوردن یک اثر هنری را به شما می­‌دهد. اما اگر از قابلیت­‌های آن به درستی استفاده نکنید، تصاویری کسل کننده خواهید داشت! بیایید با اشتباه­‌های رایج در استفاده از لنزهای عریض آشنا شویم!

خالی گذاشتن قسمت­‌هایی از قاب

نکته مهم در استفاده از لنزهای عریض این است که مطمئن شوید بخش­‌های بزرگی از ترکیب بندی تصویر از لحاظ بصری خالی نمی­‌ماند.

قرار دادن سوژه مهم در گوشه­‌های کادر

یکی از ویژگی­‌های اصلی لنزهای عریض، اعوجاج بشکه­‌ای تصویر است. این نوع اعوجاج در گوشه­‌هایی تصویر بیشتر است و موجب کاهش کیفیت تصویر در گوشه­‌ها می­‌شود. حال اگر سوژه شما به گوشه­‌های عکس نزدیک باشد، عملاً تصویر شما بیهوده و بی‌کیفیت می­‌شود.

برای حل این مشکلات پیشنهاد می­‌کنیم از اعوجاج تصویر در مسیر دلخواه­تان استفاده کنید. کدام بخش از تصویر است که اعوجاج به زیباتر دیده شدن آن کمک می­‌کند، از آن استفاده کنید! پله‌های مارپیچ، گنبدهای مدور و بسیاری نقاط دیگر در تصویر می­‌توانند از اعوجاج حاصل از لنز استفاده کنند.

خب با این اطلاعاتی که در مورد لنز واید یا همان عریض کسب کردید، حتی اگر تجربه عکاسی با آن را نداشته باشید متوجه شده‌اید که کاربرد این لنز چیست. و چه تصویری به شما ارائه می‌دهد. اگر قصد خرید لنز واید را دارید حالا با دیدی کامل می‌توانید اقدام کنید. در این بخش لنز دوربین می‌توانید انواع لنز را بررسی و خرید کنید. مشاوران ما در هر زمان آماده خدمت‌رسانی به شما هستند.

به لنز واید نیاز دارم یا نه؟

لنز وایدعکاسان مبتدی اغلب از لنزهای عریض استفاده نمی­‌کنند. اما این لنزها ابزار قدرتمندی برای عکاسی از سوژه­‌های مختلف در اختیار شما قرار می­‌دهند که هیچ نوع لنز دیگری قادر به انجام آن نیست. البته استفاده از لنزهای عریض مشکلات خاص خود را نیاز دارد. برای استفاده از این لنزها باید در ترکیب بندی و نوردهی عکس مهارت کافی پیدا کنید. اگر از نکات مهم در عکاسی با لنزهای عریض غافل شوید، در نهایت تصویری انباشته از اطلاعات گوناگون بدون هیچگونه ارزش هنری خواهید داشت. به جزییات تصویر دقت کنید، از مهارت ترکیب بندی استفاده کنید و ارتباطی بین عناصر تصویر برقرار کنید تا اثری چشم نواز خلق کنید.

استفاده از مواردی که در این متن به آنها اشاره کردیم، به شما کمک می­‌کند تا در مسیر درست قرار بگیرید. آنقدر عکاسی با لنزهای عریض را تمرین کنید که بتوانید با آن راحت عکاسی کنید. این احساس راحتی به شما این امکان را می­‌دهد که تصاویری بدیع و منحصر به‌فرد خلق کنید. شما چه تجربه‌ای با عکاسی به کمک لنزهای واید دارید؟ آیا علاقه‌ای به تصاویر نهایی این لنزها دارید؟ به نظرتان بهترین لنز واید موجود در بازار کدام است؟ منتظر نظرات و تجربیات و داستان‌های شما هستیم. اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار