بهترین لنز و دوربین مناسب عکاسی معماری

دوربین مناسب عکاسی معماری

می‌توان گفت عکاسی معماری هم یک هنر است و هم یک شغل پر درآمد!

برعکس سایر ژانرهای عکاسی که تراز بودن عکس و هماهنگی با خطوط افقی یا اعوجاج عکس مسئله چندان مهمی نیست و در مراحل بعدی عکاسی به آن‌ها می‌پردازند، در عکاسی معماری خطوط از بالاترین میزان اهمیت برخوردارند.

عکاسی معماری، هنر ثبت یک جلوه دوبعدی از هنر و صنعت یک معمار است. این تصویر چه از نمای ساختمان ثبت شده باشد و چه از طراحی دورنی بنا، با استفاده از تکنیک‌های درست، بیننده را مبهوت جلوه‌های گوناگونی از هنر معماری می‌کند!

جدای از گستردگی موضوع، قوانین و تکنیک‌هایی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای کسب نتایج بهتر در عکاسی استفاده کرد. اگر این تکنیک‌ها را به‌خاطر داشته باشید، دقت شما در کادربندی و نوردهی افزایش خواهد یافت و چشمانتان تبدیل به دوربین‌هایی همیشگی خواهند شد! اما اهمیت دوربین عکاسی را دست کم نگیرید، پیشنهاد می‌کنیم کسانیکه به صورت جدی به فعالیت در این زمینه فکر می‌کنند، نگاهی به مقاله بهترین دوربین های DSLR فول فریم مناسب عکاسی معماری داشته باشند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

چه دوربینی برای رشته عکاسی بخریم؟

تکنیک عکاسی از بناهای قدیمی

دوربین مناسب عکاسی معماری

دوربین مناسب عکاسی معماری

زمانی که از ساختمان‌های قدیمی عکاسی می‌کنید، یک عکس از رو به رو ( کادربندی صاف و مستقیم ) معمولاً نتیجه خوبی در بر دارد. این مدل عکاسی زیبایی طبیعی ساختمان‌ را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهد.

گاهی از زاوایای مختلف یک بنا تصویربرداری کنید و به مقایسه حالت‌های مختلف یک سوژه بپردازید، در این صورت متوجه خواهید شد که الزامی برای عکاسی از زاویه مقابل ندارید!

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید بهترین دوربین های عکاسی برای دانشجویان

در حین عکاسی از این بناها، فضای اطراف را در ترکیب‌بندی خود جای دهید، چراکه با این کار به بنای قدیمی روح بیش‌تری بخشیده و از وجه کهنگی آن می‌کاهید. به‌خاطر داشته باشید که با وجود یک سوژه انسانی در تصویر، می‌توانید عظمت و شکوه ساختمان را به رخ بکشید.

تکنیک عکاسی از ساختمان‌های مدرن

 لنز مناسب عکاسی معماری

هنگامی که از ساختمان‌های مدرن عکاسی می‌کنید، از استایل‌های جدیدتری استفاده کنید، به‌طور مثال از لنزهای واید برای ساختن پرسپکتیو کمک بگیرید یا از زوایای دیگر ساختمان عکاسی کنید.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین دوربین عکاسی ورزشی و اکشن

بلندی ساختمان‌های امروزی دردسرهای زیادی را برای عکاسان این سبک ایجاد کرده است. اگر به‌ساختمان نزدیک شوید و درست در کنار پایه آن سر خود را بالا گرفته و با پرسپکتیوی متفاوت به عکاسی بپردازید، می‌توانید تصاویر خارق‌العاده‌ای را به ثبت کنید!

اگر هدف شما داشتن کل ساختمان در کادربندیتان می‌باشد، باید از فاصله دورتر از سوژه از آن تصویربرداری کنید و با استفاده از درخت‌ها و انسان‌ها در کادر، بلندی آن را به رخ بکشید.

لنزهای تیلت شیفت ، یکی از پرکاربرترین و درعین‌حال گران‌قیمت‌ترین لنزها در زمینه عکاسی معماری به‌شمار می‌آیند. کاربرد این لنزها هنگام عکاسی از ساختمان‌های بلند این است که با تغییر زاویه ثبت عکس، حس بهتری نسبت به تصویرنهایی به مخاطب القا می‌کنند. برای درک بهتر شما از عملکرد این لنزها، یک مثال می‌زنیم:

فرض کنید شما در پای یک ساختمان بلند ایستاده‌اید و به‌علت عرض کم کوچه نمی‌توانید تصویری مناسب ثبت کنید، در چنین شرایطی لنزهای تیلت شیفت شرایطی را ایجاد می‌کنند که انگار شما چند قدم به عقب رفته‌اید و روی زمین نشسته‌اید تا کادرتان اصلاح شود.

نوردهی

دوربین مناسب عکاسی معماری

نوردهی یکی از نکات مهم در عکاسی معماری به‌شمار می‌آید. درست است که ما نمی‌توانیم مکان یک ساختمان را عوض کنیم اما با استفاده از نور به تصاویرمان هویتی باشکوه می‌بخشیم.

عکاسی در نور صبحگاهی و هنگام غروب، معمولاً بهترین عکس‌های معماری را رقم می‌زنند. این نوع نوردهی باعث به چشم آمدن جزئیات تصویر و ایجاد بازی نور و سایه می‌شود.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین دوربین‌های ارزان قیمت

ایجاد سایه در نمای ساختمان و از طرفی تابش مایل نور خورشید، باعث ایجاد کنتراست بصری و سه‌بعدی شدن ساختمان می‌شود.

نور از پشت برای عکاسی معماری گزینه خوبی نیست، چرا که سطح ساختمان را تیره و یک دست می‌کند. بهترین راه برای عکاسی در چنین شرایطی این است که در ترکیب‌بندی تنها بدنه‌ی ساختمان را جای دهید.

در شب عکاسی کنید

 لنز مناسب عکاسی معماری

حتی خسته‌کننده‌ترین بناهای معماری نیز می‌توانند در شب، زنده به‌نظر برسند. در حقیقت بسیاری از ساختمان های مدرن و المان‌های شهری با در نظر گرفتن سیستم نورپردازی در شب، طراحی شده‌اند!

هنگام تاریکی، این ساختمان‌ها با نورهای خیره‌کننده و رنگارنگ روشن می‌شوند، که زیبایی و پویایی منحصربفردی به تصاویر شما می‌بخشند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید دوربین عکاسی

با استفاده از لنزهای تله، اعوجاج را کمتر کنید

زمانی که شما از نزدیک از یک ساختمان عکاسی می‌کنید، امکان دارد که عکستان دارای اعوجاج و به هم ریختگی باشد، مثلاً دیوارها به‌سمت بیرون متمایل شده باشند. اگرچه گاهی این نوع کادربندی هم می‌تواند جالب باشد اما سعی کنید که حواس بیننده از موضوع اصلی پرت نشود.

با استفاده از لنزهای تله و یا Tilt – Shift و همچنین عکاسی‌کردن از فاصله‌ی دورتر، خواهید دید که خطوط ساختمان در کادربندی شما به‌صورت قابل قبولی صاف می‌شوند.

« با ما همراه باشید تا با دوربین و لنز مناسب عکاسی معماری بیشتر آشنا شوید »

تفاوتی ندارد که شما یک عکاس حرفه ای هستید یا دانشجوی رشته معماری ، آنچه میان همه‌ی علاقه‌مندان این ژانر عکاسی مشترک است، تمایل برای به‌تصویر کشیدن زیبایی‌های پنهان یک بناست…

لنز مناسب عکاسی معماری

انتخاب دوربین مناسب عکاسی معماری

انتخاب‌های متنوعی برای دوربین عکاسی مناسب معماری وجود دارد:

دوربین‌های کامپکت، DSLR و یا دوربین‌های SLR

یکی از تفاوت‌های مهم دوربین‌ها اندازه سنسور آن‌هاست. دوربین‌های DSLR دارای آینه‌ای هستند که به شما اجازه می‌دهد عکسی که قرار است بگیرید را توسط view finder دوربین ببینید. کیفیت بالای تصاویر در  دوربین‌های DSLR  به‌دلیل بزرگ‌تر بودن سایز سنسور آن‌ها می‌باشد.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید دوربین نیکون و مقایسه 3 دوربین

اگر به دنبال دوربینی ارزان قیمت و مناسب برای عکاسی معماری به‌صورت تفریحی هستید، دوربین‌های کامپکت می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند، ولی اگر یک دید بلندمدت برای عکاسی دارید بهتر است که به فکر یک دوربین DSLR باشید. با این حال بسته به میزان بودجه خود می‌توانید از میان دوربین‌های DSLR با سنسور APS-C ( سطح مبتدی ) یا فول فریم ، مناسب‌ترین محصول را انتخاب کنید.

چرا دوربین‌های فول فریم برای عکاسی معماری توصیه می‌شوند؟

_ زیرا این دوربین‌ها سنسور بزرگ‌تری دارند و سنسور بزگ‌تر یعنی اعوجاج کمتر در تصویر نهایی.

« معرفی 2 دوربین فول فریم »

دوربین عکاسی کانن Canon 5D Mark IV

دوربین مناسب عکاسی معماری

دوربین مناسب عکاسی معماری

این دوربین کانن با سنسور 30 مگاپیکسلی به یکی از پرطرفدارترین دوربین‌های فول فریم تبدیل شده است.

کانن 5D مارک 4 برای عکاسانی ساخته شده که می‌خواهند بهترین دوربین همه فن حریف کانن را داشته باشند!

این دوربین مجهز به پیشرفته‌ترین سنسور تصویری می‌باشد که کانن تا سال 2016 به بازار عرضه کرده‌است.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای جامع خرید دوربین مبتدی

مهمترین ویژگی ها

 • حسگر 30 مگاپیکسلی CMOS فول فریم
 • پردازشگر +DIGIC 6 با قابلیت عکاسی پیاپی 7 فریم بر ثانیه
 • لنز  105_24 میلی‌متر L، سری جدید USM با دیافراگم 4
 • نمایشگر لمسی 3.2 اینچی نوع TFT-LCD ( ثابت )
 • دارای 61 نقطه فوکوس
 • فوکوس خودکار Dual Pixel
 • قابلیت عکاسی با فرمت Raw
 • حساسیت ( ISO ) از 100 تا 32000 و قابل ارتقاء از 50 تا 102400
 • محدوده سرعت شاتر 30 تا 1/8000 ثانیه
 • قابلیت ضبط ویدئو با کیفیت 4K – 30p
 • قابلیت اتصال با Wifi و NFC

لنز مناسب عکاسی معماری

دوربین عکاسی نیکون Nikon D810

دوربین مناسب عکاسی معماری

دوربین مناسب عکاسی معماری _ Nikon D810

با ورود این دوربین به بازار، کمپانی نیکون همه را شگفت زده کرد. به‌جرات می‌توان گفت این دوربین انتخاب اول از کمپانی نیکون برای عکاسی معماری می‌باشد و تمامی زمینه‌های مورد نیاز برای عکاسی معماری را پوشش می‌دهد. گستره دینامیکی این دوربین، جزو بهترین دوربین‌های DSLR است.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید بهترین دوربین های عکاسی برای والدین

مهمترین ویژگی ها

 • حسگر 36 مگاپیکسلی CMOS فول فریم
 • پردازشگر Expeed 4 با قابلیت عکاسی پیاپی 5 فریم بر ثانیه
 • لنز 120_24 میلی‌متر با دیافراگم 4
 • نمایشگر لمسی 3.2 اینچی نوع TFT-LCD ( ثابت )
 • دارای 51 نقطه فوکوس
 • قابلیت عکاسی با فرمت Raw و TIFF
 • حساسیت (ISO) از 64 تا 12800 و قابل ارتقاء از 32 تا 51200
 • محدوده سرعت شاتر 30 تا 1/8000 ثانیه
 • قابلیت ضبط ویدئو باکیفیت Full HD – 60p

دوربین مناسب عکاسی معماری

لنزهای Tilt-Shift

شاید این لنزها بزرگترین سرمایه‌گزاری یک عکاس معماری در کنار یک دوربین می‌باشند. یک لنز Tilt – Shift تصویری را ثبت می‌کند که اندازه سوژه در آن از اندازه سنسور دوربین بزرگ‌تر است.

لنزهای Tilt-Shift کانن با حروف TS و لنزهای تیلت شیفت نیکون با حروف PC آغاز می‌شوند که در اینجا چند نمونه از این لنزها را معرفی می‌کنیم:

لنز Canon TS-E 24mm f/3.5

لنز TS-E 24mm f/3.5 از کمپانی کانن یکی از پرطرفدارترین لنزها در زمینه عکاسی معماری شناخته می‌شود. این محصول علاوه بر قابلیت tilt _ shift ، توانایی کنترل فوق‌العاده قوی روی رنگ، کنتراست و روشنایی تصویر را دارد.

لنز مناسب عکاسی معماری

 لنز مناسب عکاسی معماری _ Canon TS-E 24mm f/3.5

 لنز Nikon 24mm PC-E

لنز مناسب عکاسی معماری _ Nikon 24mm PC-E

بسیاری از عکاسان زبردست از این لنز به‌عنوان بهترین لنز  Tilt _ Shift نیکون یاد می‌کنند.

این لنز حرفه‌ای فوق‌واید امکان تنظیم پرسپکتیو ( حرکت‌های تیلت شیفت و چرخش ) دارد، لذا برای عکاسی معماری و عکاسی از طبیعت مناسب است. این مدل لنز نیکون ، دارای قابلیت چرخش تا مثبت و منفی 90 درجه را داشته و سه عدسی غیرکروی تعبیه شده در این لنز موجب تصحیح انواع خطاها می‌شوند. پوشش‌ سطحی یک‌پارچه‌ی ( SIC ) عدسی‌های نیکون باعث افزایش کیفیت رنگ و کاهش شبح‌وارگی ( Ghosting ) و تشعشعات اضافی ( Flare ) می‌شوند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین دوربین‌ عکاسی از طبیعت سال 2017

Nikon AF 14-24 f/2.8G ED

این لنز بی‌شک یکی از بهترین گزینه‌های مناسب برای عکاسی معماری می‌باشد که با دوربین‌های فول‌فریم و غیرفول‌فریم هماهنگی دارد و عملکرد مناسبی را برای هر دو مدل دوربین ارائه می‌کند. زوم این لنز به‌صورت چرخشی انجام می‌شود که برای فوکوس‌کردن روی سوژه، باید حداقل 28 سانتی‌متر با آن فاصله داشته باشد.

لنز مناسب عکاسی معماری

لنز مناسب عکاسی معماری _ Nikon AF 14-24 f/2.8G ED

سخن آخر

عکاسی معماری یکی از جذاب ترین و پول‌سازترین ژانرهای عکاسی می‌باشد که طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا دارد.

اما سوال اصلی بسیاری از افراد این است که؛

تجربه شخصی شما از عکاسی معماری به چه شکل بوده است ؟

از چه لنز و دوربینی برای عکاسی در زمینه معماری استفاده می‌کنید ؟

آیا عکاسی معماری با عکاسی از فضای داخلی تفاوت دارد ؟

عکاسی معماری اساساً به چه معناست ؟

اصلاً چرا عکاسی می‌کنیم ؟

با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید.

اگر در زمینه عکاسی معماری فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

 خریدانواع لنزدوربین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.