دوربین مدار بستهبرای ضبط، پردازش و بازبینی و محتوای دوربین مدار بسته نیازمند دستگاهی هستیم که تصاویر را ضبط کند. یکی از این دستگاه‌ها VCR است. این دستگاه بر پایه‌ آنالوگ روی کاست تصاویر را ضبط می‌کند.

همانطور که می‌دانیم در دنیای فناوری، توسعه با سرعت بالایی پیش می‌رود. به همین خاطر سیستم‌ها جای خود را به نمونه‌ای بهینه‌تر و با کیفیت بالاتر می‌دهد. یکی از سیستم‌های پرکاربرد برای ضبط صوت و تصویر VCR است. این سیستم تا دهه 1990 میلادی حاکم بازار صوتی-تصویری بود. کم کم با ظهور سیستم‌های جدید، امروزه شاهد DVR بر پایه ضبط دیجیتال و NVR بر پایه شبکه هستیم.

در این متن قصد داریم به ویژگی‌های این VCR نگاهی داشته باشیم. امیدوار هستیم که در پایان متن به درک بهتری از انواع سیستم ضبط تصاویر دوربین مدار بسته دست پیدا کنید.

دستگاه VCR چیست؟

دوربین مدار بستهدر هر سیستمی از دوربین مدار بسته ما نیازمند دسترسی به تاریخچه ضبط دوربین هستیم. دستگاه VCR یا همان Video Cassette Recorder جز ضبط کننده‌های سیستم‌های ابتدایی مدار بسته است. دستگاه VCR بر پایه آنالوگ تصاویر را ضبط می‌کند. همانطور که از نام آن پیداست روی کاست Cassette یا نوار ویدویی تصاویر ضبط می‌شود.

کاست در VCR چیست؟

دوربین مدار بستهاگر در دهه‌ سوم زندگی‌تان هستید یا به نوستالژی علاقه‌مندید، حتماً با VHS آشنایی دارید. سیستم خانگی پخش ویدیو Video Home System یک فورمت ضبط آنالوگ است که سال 1976 میلادی توسط کمپانی معتبر JVC به عموم مردم معرفی شد. در این سیستم از یک نوار مغناطیسی عریض 12.7 میلی‌متری استفاده می‌شود که قادر است تا حدود 6 ساعت ویدیو با رزولوشن 240×486 ضبط کند.

هدف از تولید این سیستم قیمتِ به صرفه، آسانی در استفاده و سازگاری با محدوده وسیعی از دوربین‌های فیلمبرداری و پلیرهای نوار ویدیویی بود. سال 1990 میلادی این سیستم حاکم بلامنازع دنیای پخش و ضبط تصویر بود.

در عوض VCR که مخفف Video Cassette Recorder است به هرگونه دستگاهی اشاره دارد که قادر باشد نوارهای ویدیویی را پخش یا روی آن‌ها ضبط کند. یک دستگاه الکترومغناطیس است که از هر منبعی نظیر پخش تلویزیون یا منابع دیگر مثل دوربین مدار بسته را ضبط می‌کند و قابلیت پلی‌بَک داده‌های آنالوگ روی نوار ویدیویی است. در ادامه برای آشنایی به یک مدل از کمپانی میتسوبیشی Mitsubishi اشاره می‌کنیم.

لنز واید

کاربرد VCR در سیستم مدار بسته

دوربین مدار بستهبا این تفاسیر حتماً به کاربرد این دستگاه آشنا شده‌اید. سیستم ضبط و پخش VCR‌ اطلاعات تصویری را با فناوری آنالوگ روی نوار ویدیویی الکترومغناطیس ضبط می‌کند. ما برای دسترسی به تاریخچه لنز دوربین مدار بسته نیازمند یک منبع ذخیره هستیم. در واقع دستگاه VCR به عنوان واسطی بین تصویر و حافظه ذخیره‌سازی است.

دستگاه ضبط و پخش VCR Mitsubishi HS-1024E

دوربین مدار بستهاین دستگاه VCR برای پخش تصاویر مدار بسته قادر به پلی‌بَک 27 ساعته است. فورمت ویدیویی VHS و از نوع تایم لپس با سرعت هر ثانیه 6 تصویر است. سرعت بالایی در جلو زدن و عقب زدن ویدیو دارد که معادل 120 ثانیه در یک ثانیه است. با وجود امکان ضبط بالای 24 ساعت شما می‌توانید بعد از هر روز نوار ویدیویی را مجدد پر کنید.

چرا VCR در سیستم مدار بسته منسوخ است؟

دوربین مدار بستهفناوری هیچ‌ وقت از نفس نخواهد افتاد. هر روز سیستم‌های جدید به خاطر قابلیت‌هایی که دارند،‌ سیستم‌های قدیمی را منسوخ می‌کنند. سیستم‌هایی که زمانی پادشاه بازار هستند، خیلی زود ممکن است جای خود را به فناوری جدیدی بدهند که بهینه‌تر هستند.

شما در ضبط تصاویر توسط دستگاه VCR با محدودیت روبرو بودید. انواع مختلف 3 ساعته تا بیش از 24 ساعت تا حدودی پاسخگوی نیازها بود،‌ اما شما مجبور بودید برای ادامه ضبط نوار ویدیویی را تعویض کنید یا روی آن ضبط کنید که در نهایت نوار را از رده خارج می‌کرد و شما آرشیوی در دست نداشتید. البته VCR هایی هم وارد بازار شدند که می‌توانستند چند نوار پشت سر هم را ضبط کنند که اگر کلی نگاه کنیم، برای عموم صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

معایب سیستم VCR در نسبت با سیستم‌های امروزی

  • مدت زمان محدود ضبط
  • عمر نوارهای ویدیویی
  • بالا رفتن تعداد نوارهای ویدیویی و نگهداری از آن‌ها
  • حساسیت نوارهای مغناطیسی و امکان از دست دادن اطلاعات

سیستم جایگزین VCR در سیستم مدار بسته

دوربین مدار بستهیکی از محبوب‌ترین‌ها DVR است. دستگاه Digital Video Recorder جایگزینی برای سیستم‌های آنالوگ قدیمی است. دستگاه DVR تصاویر آنالوگ را از دوربین مدار بسته دریافت می‌کند، آن‌ها را اینکود Encode می‌کند و به صورت دیجیتالی ذخیره می‌کند. تفاوت با VCR در مرحله‌ ضبط است. در VCR هم ضبط و هم پردازش به صورتِ آنالوگ است. ویژگی‌های DVR‌ ها با هم از چند جنبه اساسی متفاوت است.

  • اینکه در ثانیه چند تصویر ثبت می‌شود با واحد فریم در ثانیه fps مشخص می‌شود. هرچه تعداد فریم در ثانیه کمتر باشد، ممکن است تصویر در حرکت‌های سریع سوژه، دیدی تار از موشنِ آن به چشم برساند. در صورتی که تعداد دوربین‌های بیش‌تری دارید یا باید از چند دستگاه DVR استفاده کنید یا از انواع با فریم در ثانیه بالا تهیه کنید.
  • ظرفیت ذخیره دستگاه
  • دسترسی به اینترنت دارد؟

در مورد NVR هم پردازش و هم ضبط به صورتِ دیجیتال است. در واقع آخرین فناوری مدار بسته CCTV همین دستگاه NVR است که فقط به دوربین IP متصل می‌شود. در ادامه به این دو بیش‌تر خواهیم پرداخت.

چند مدل دستگاه DVR برای ضبط تصاویر دوربین مدار بسته

یکی از کمپانی‌های معتبر در زمینه دستگاه‌های ضبط فیلم دوربین مدار بسته هایک ویژن HikVision است.

دستگاه دی وی آر 4 کانال مدل Hikvision DS-7204HQHI-K1‌

دوربین مدار بستهاین دستگاه می‌تواند در کنار 4 کانال از 2 دوربین IP نیز پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید تا 6 ترابایت فایل ذخیره کنید. خروجی تصویر در این DVR شامل: VGA،‌HDMI، LAN و CVBS است. از چهار عدد میکروفون نیز پشتیبانی می‌کند و خروجی اسپیکر دارد.

Hikvision DS-7216HGHI-K1

دوربین مدار بستهشاید به کانال‌های بیش‌تری نیاز داشته باشید. در این صورت باید نگاهی به دستگاه دی وی آر DVR Hikvision DS-7204HQHI-K1 داشته باشید. این دستگاه تا 16 کانال به علاوه 2 عدد دوربین IP را پشتیبانی می‌کند. کیفیت ضبط در حد دوربین‌های 2 مگاپیکسلی است. ظرفیت هارد تا 6 ترابایت است و از همان خروجی‌های دستگاه قبلی برخوردار است. از یک میکروفون پشتیبانی می‌کند و خروجی اسپیکر دارد.

دستگاه دی وی آر Hikvision DS-7232HQHI-K2

دوربین مدار بستهیکی از گرانقیمت‌ها این مدل است. تا 32 کانال به علاوه 2 دوربین IP را پشتیبانی می‌کند. از دوربین‌ها با کیفیت 4 مگاپیکسل نیز تصاویر را دریافت می‌کند. ظرفیت بسیار بالا که شامل دو عدد هارد 10 ترابایتی است. همان خروجی‌های دو دستگاه قبل را دارد و از یک عدد میکروفون و خروجی اسپیکر نیز برخوردار است.

پیش از اینکه به پایان مقاله برسیم. لازم است بدانید، برای بررسی، مقایسه و خرید این دستگاه‌ها با بهترین قیمت در کمترین زمان به راحتی وارد دسته خرید دستگاه های DVR شوید و بهترین را انتخاب کنید. مشاوران ما در هر زمان آماده راهنمایی شما هستند. اما انتخاب شما چیست؟

دستگاه NVR به روزترین جایگزین VCR

دوربین مدار بستهاین دستگاه‌ها تحت شبکه تصاویر را دریافت و قابل مشاهده می‌کنند. در این دستگاه‌ها امکان اتصال دوربین مدار بسته HDTVI، HDCVI، AHD و CVB ها وجود ندارد و فقط از دوربین IP پشتیبانی می‌کند. این سیستم دارای قابلیت تجزیه و تحلیل تصاویر هستند و می‌توانند به این قبیل دوربین‌ها متصل شوند. تفاوتی ندارد از اینترنت محلی استفاده می‌کنید یا جهانی، می‌توانید چندین دوربین را متصل کنید و به صورت زنده بر روی شرایط نظارت کنید. البته معمولاً قیمت بالاتری نسبت به DVR ها دارند.

یکی از ویژگی‌هایی که برخی دوربین‌های مدار بسته دارند، VCA است. فناوری Video Content Analytics فقط توسط NVR ها قابل دسترسی است. می‌توان به این مدل دوربین مدار بسته برچسبِ هوشمند را بچسبانیم.

تجربه شما در استفاده از این سیستم‌ها به چه صورتی بوده است؟ به نظر شما در کنار سیستم CCTV مدار بسته، کدام فناوری‌ها می‌توانند در شرایطی بهتر عمل کنند؟ چه سیستم‌هایی جایگزین سیستم مدار بسته را می‌شناسید؟ نظرات و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما کارآمد بود، برای دوستانتان هم بفرستید تا نهایت بهره را ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

تایم لپس

دسته بندی ها: