کرین فیلمبرداری | راهنمای خرید و آموزش کار با کرین فیلمبرداری

در این مقاله قصد دارم به شما بهترین کرین فیلمبرداری را معرفی کرده و توضیحات کاملی در مورد آن بدهم. پس همراه من باشید …

یکی از مهمترین تجهیزات فیلم برداری حرفه‌ای کرین ( Crane به معنی جرثقیل ) می‌باشد. بیشتر کرین‌ها از یک دوربین و یک صندلی مخصوص نشستن اپراتور بهره می‌برند، اما بعضی از مدل‌های آنها به صورت خودکار یا کنترل از راه دور هدایت می‌شوند. دلیل استفاده از این ابزار در واقع ثبت تصاویر از سوژه‌های مختلف از زوایای بالا و یا دور شدن از آنها است. سابقه‌ی استفاده از ایده‌ی کرین‌ فیلمبرداری به سال‌های اولیه‌ی سینما باز می‌گردد و معمولا به منظور افزایش ماهیت حماسی فیلم و جمعیت استفاده می‌شود. از کرین‌ها معمولا به منظور ضبط قاب لانگ شات استفاده می‌شود و به خاطر همین حس حماسی بیشتری را به بیننده منتقل می‌کند.

به عنوان یک مثال واضح، در تمامی فیلم‌هایی که صحنه‌های جنگی در یک میدان بزرگ دارند از کرین فیلمبرداری استفاده می‌شود تا انبوه سیاهه لشگر به زیبایی به تصویر کشیده شود. تامین کننده‌ی عمده‌ی کرین‌ها در هالیوود در ‌دهه‌های 1940 تا 1960 کمپانی Chapman بوده و پس از آن کمپانی لئونارد هالیوود ( Leonard of North Hollywood ) و پس از آن توسط هزاران شرکت مشابه در دنیا تولید شد.

پیشنهاد نویسنده : بهترین گیمبال‌های موبایل : معرفی بهترین لرزشگیرهای موبایل و دوربین‌های اکشن

آنچه در این مطلب می خوانید ... پنهان کردن

شیوه‌ تکامل کرین

اگر در تاریخ به دنبال استفاده از کرین‌ها بگردیم می‌بینیم که در ابتدا از جرثقیل‌هایی در صنعت فیلمسازی استفاده می‌شد که دوربین بر روی آن به صورت ثابت می‌ایستاد. این جرثقیل‌ها برای فیلمبرداری در اتاق‌های بلند استفاده می‌شد و به وسیله‌ اپراتور و دستیار وی مورد استفاده قرار می‌گرفت. از آن‌جایی که این جرثقیل‌ها در اتاق‌هایی با سقف بلند مورد استفاده قرار می‌گرفت و فیلمبردار نیز دارای جایگاه نشیمن بر روی آن بود، بدیهی بود که محدودیت‌هایی مانند محدودیت حرکت به دلیل ظرفیت بار بالایی که به واسطه‌ قرارگیری فیلمبردار و دوربین بر روی آن بود، به همراه داشت.

رفته رفته طراحی کرین‌ها به صورتی انجام شد که امکان کنترل از راه دور آن‌ها افزایش یافت و این امر سبب شد تا دیگر نیازی به حمل فیلمبردار بر روی کرین نباشد و بر روی کرین تنها دوربین و مانیتور تعبیه شود. این امر به واسطه‌ کاهش ظرفیت آزادی عمل بیشتری را در اختیار کرین قرار می‌داد. همچنین در گذر زمان کرین‌ها به هد موتوردار پانورامیک، قابلیت کنترل از راه دور و ریموت کنترل مجهز شد. بهد از آن کرین‌های فیلمبرداری توسعه یافته و نمونه‌هایی از کرین طراحی شد که امکان انتخاب مسیر دلخواه را در اختیار فیلمبردار قرار می‌داد. این کرین‌ها که تحت عنوان کرین‌های تلسکوپی شناخته می‌شوند، برای فیلمبرداری‌های خلاقانه به کار می‌روند.

انواع کرین‌های فیلم برداری

Crane Shot

کرین‌های معمولی فیلم برداری که به Crane Shot نیز معروف هستند، معمولا دارای یک صندلی برای فیلم بردار یا اپراتور و دستیار او می‌باشند. البته همه‌ی کرین‌ها به همین صورت نیستند؛ برخی از آنها به جای اینکه یک صندلی مخصوص اپراتور داشته باشند از سیستم کنترل از راه دور استفاده می‌کنند.

Techno Crane

تکنو کرین نوع دیگری از کرین‌های فیلم برداری می‌باشد که همانند کرین‌های معمولی هستند، با این تفاوت که بازوی آن‌ها به صورت هیدرولیکی طراحی شده و با سرعت بالاتری قادر به حرکت و بالا و پایین بردن دوربین هستند.

Jib Arm

در این نوع از کرین‌ها که همانند یک بازوی متحرک کوچک عمل می‌کنند، حرکت دوربین با حرکت بازوی کرین و به صورت دستی و توسط اپراتور یا فیلم بردار کنترل می‌شود. این نوع کرین دارای ابعادی کوچکتر، ارتفاعی کمتر و وزنی سبک‌تر از کرین‌های تکنو می‌باشد، از این رو جابجایی و حمل و نقل آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. این نوع کرین‌ها معمولا روی چرخ‌هایی سوار می‌شوند تا هنگام فیلم برداری بتوان آن را به سادگی جابجا نمود.

کرین تلسکوپی

از دیگر کرین‌هایی که در صنعت فیلمسازی برای ضبط نماهای خلاقانه استفاده می‌شود می‌توان به کرین‌های تلسکوپی اشاره کرد. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، با استفاده از این کرین‌ها فیلمبردار می‌تواند مسیر مورد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به فیلمبرداری اقدام کند. در واقع کرین‌های تلسکوپی نسبت به سایر کرین‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و از این رو می‌تواند حرکات گسترده‌تری را برای دوربین در اختیار فیلمبردار قرار دهد.

تفاوت بین کرین و جیب چیست ؟‌

کرین‌ها و جیب‌ها به عنوان بازوهای مکانیکی استفاده می‌شوند، به همین جهت امکان حرکت نرم‌تر و روان‌تر دوربین را در حین فیلم برداری فراهم می‌کنند. جیب‌ها اما به دلیل توانایی ضبط به صورت 360 درجه شناخته می‌شوند؛ در واقع اجازه می‌دهند تا حرکتی یکنواخت‌تر با انعطاف بسیار بیشتر داشته باشید، همچنین هر دوی آنها هم به صورت افقی و هم عمودی کار می‌کنند.

اصطلاحات کرین و جیب اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، چرا که کرین به عنوان یک بازوی مکانیکی در نظر گرفته می‌شود، در حالی که در صنعت فیلم اغلب از جیب به عنوان یک کرین جرثقیل یاد می‌شود!

در تنظیمات حرفه‌ای و موارد مورد استفاده‌ی استودیوهای بزرگ فیلم برداری، بزرگترین تفاوت بین این دو این است که جیب‌ها اغلب کوچکتر از کرین‌های سنتی هستند، همچنین امکان حرکت انعطاف‌پذیرتر را بدون ایجاد اختلال در روند فیلم برداری یا خروجی با کیفیت پایین فراهم می‌کنند.

کاربردهای کرین فیلمبرداری در یک نگاه

کرین‌های فیلمبرداری برای موارد متعددی استفاده می‌شود که از جمله موارد استفاده‌ آن می‌توان به موقعیت‌های زیر اشاره کرد.

 • فیلمبرداری از رویدادهای مهم مانند راهپیمایی‌ها
 • برای فیلم برداری از رویدادها، همایش‌ها و یا فیلم برداری عروسی از آنها استفاده می‌شود،
 • استفاده از آنها می‌تواند لحظاتی کلاسیک یا حماسی را برای فیلم‌ها یا نمایش‌ها ایجاد کند،
 • از آنها می‌توان برای نشان دادن یک جمعیت بسیار زیاد یا مجموعه‌های بزرگ در استادیوم‌های ورزشی استفاده کرد.

مزیت‌های استفاده از کرین‌ها و جیب‌ها

افزایش خلاقیت

با استفاده از کرین، دامنه‌ی تصاویری که می‌توان با استفاده از دوربین ضبط نمود را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. فیلم سازان بسته به طول بازو و نوع حرکت کرین می‌توانند از یک نقطه بالاتر یا پایین‌تر و یا از جهات مختلف فیلم برداری کنند.

کنترل از راه دور

به دلیل طول بازوی کرین، فیلم سازان این امکان را دارند تا دوربینشان را از راه دور کنترل کنند. این امر به آنها این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه در نزدیکی صحنه یا سوژه باشند، روی آن زوم کنند.

تثبیت دوربین

یک کرین در واقع شبیه به یک سه پایه با وزن و ابعاد بسیار بزرگتر است. استفاده از کرین‌ها سبب تنظیم و تثبیت موقعیت دوربین می‌شود و به فیلم ساز این امکان را می‌دهد که دوربین را جابجا کرده و صحنه‌هایی را ثبت کند که تار و لرزان نباشد.

مواردی که باید در هنگام خرید یک کرین در نظر داشته باشید …

قبل از اینکه کار با کرین‌ها را شروع کنید چند نکته وجود دارد که باید هنگام خرید یکی از آنها برای خود در نظر داشته باشید و آنها را بخاطر بسپارید. همچنین باید به این توجه داشته باشید که از کرینتان چه انتظارهایی دارید، یعنی با چه سبکی قصد دارید فیلم برداری انجام دهید، بر فرض مثال یک کرین کوچک می‌خواهید یا نیاز دارید ارتفاع بسیار زیادی را برای فیلم برداری داشته باشید ؟

در این بخش به تمامی این موارد خواهم پرداخت …

قیمت گذاری

قیمت گذاری در هر دو نوع کرین و جیب متفاوت است، می‌توانید آنها را از کمتر از 100 دلار پیدا کنید تا حتی بیش از 1000 دلار. اگرچه ممکن است هزینه کردن برای خرید یک کرین یک سرمایه گذاری بلند مدت به حساب بیاید، اما لازم است در مورد مشخصات هر مدل تحقیق کنید تا در نهایت کرینی را تهیه کنید که قابلیت‌هایی متناسب با نیازهای شما دارد. در بسیاری از موارد، گیمبال‌های دوربین بسیار مقرون به صرفه‌تر از کرین‌های هالیوودی هستند و هنوز هم انعطاف پذیری و کنترل بسیار خوبی روی تصویر شما خواهند داشت، پس حتما نیازهای خود را بررسی کنید.

ابعاد

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید یک کرین باید در نظر داشته باشید ابعاد آن است. آیا شما قصد دارید در فضای باز فیلم برداری کنید؟ آیا داخل یک استودیوی ویدئوهایتان را ضبط می‌کنید و با محدودیت ارتفاع رو به رو خواهید بود؟ اینها تمام سوالاتی هستند که باید از خودتان بپرسید تا به ابعاد مناسب کرین مد نظرتان برسید.

پیشنهاد نویسنده : راهنمای خرید گیمبال : لرزشگیر دوربین چیست و چه کاربردی دارد ؟

حداکثر میزان تحمل وزن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر کرین حداکثر میزان تحمل وزن آن است. ابتدا لازم است شما وزن کیت فیلم برداری خودتان، شامل دوربین که می‌تواند DSLR یا بدون آینه باشد، لنز، تجهیزات نور و سایر تجهیزات سوار شده روی دوربین را محاسبه کنید تا به یک وزن واحد برسید و آن را با کرین مد نظرتان مقایسه کنید. عموما وزن یک مجموعه‌ی دوربین به بیشتر از 4 کیلوگرم نمی‌رسد، با این حال برخی از کرین‌ها تا 20 کیلوگرم وزن را هم می‌توانند تحمل کنند.

هر چه میزان تحمل وزن کرین شما بیشتر باشد، در واقع بدنه‌ی آن ساختار بهتری دارد. بهتر است به دنبال گزینه‌هایی باشید که حداکثر میزان تحمل وزن آنها حداقل چند کیلوگرم از کیت دوربین و تجهیزات شما بیشتر باشد.

قابل حمل بودن

آیا می‌خواهید دائما کرین یا جیبتان را با خود به سفر ببرید یا به دنبال یک گزینه‌ی محکم و با استقامت بسیار زیاد هستید؟ در صورتی که به دنبال یک جیب سبک وزن هستید که بتوانید آن را به راحتی با خود به هر جایی برید، باید به قابلیت حمل و نقل گزینه‌های مد نظرتان توجه داشته باشید. بسیاری از کرین‌ها از آلیاژ آلومینیوم سنتی ساخته شده‌اند، اگرچه می‌توان گزینه‌هایی با بدنه‌ی فیبر کربنی نیز پیدا کرد که وزنی بسیار سبک‌تر و در عین حال استقامتی نسبتا کمتر دارند.

در مورد شیوه‌ی مونتاژ کرین مد نظرتان هم به خوبی تحقیق کنید، برخی از آنها نیاز به ریزه کاری‌های فراوانی دارند و برای درست کردنشان نیاز است چند دستیار داشته باشید، اما برخی دیگر به منظور استفاده‌ی آسان‌تر طراحی شده و به شما این امکان را می‌دهند که بر سرعت کرینتان را سر هم کنید. معمولا این مورد به قیمت ارتباطی ندارد و باید به نوع طراحی کرین توسط هر کمپانی دقت داشته باشید.

وزن کلی کرین یا جیب نیز بسیار ضروری است، باید حتما به این توجه داشته باشید که آن‌ها را می‌توان بدون نیاز به باز کردن با خود حمل کرد یا برای جا به جایی باید قطعاتشان را از هم جدا کرده و درون کیف قرار دهید.

بهترین کرین‌های مخصوص فیلم برداری و آموزش کار با کرین

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری به انتخاب نویسنده

انتخاب بهترین کرین دوربین برای من کار ساده‌ای نبود، اما در نهایت گزینه‌ای را انتخاب کردم که بیشترین امکانات را در کنار بهترین قیمت به شما داده و بالاترین میزان ارزش خرید را دارد. مجموعه‌ای که به عنوان بهترین کرین فیلمبرداری انتخاب شد کیت کرین دوربین فیلم برداری ProAm USA DVC210 DSLR است. کیت کرین ProAm USA DVC210 تقریباً هر آنچه را که برای شروع کار حرفه‌ای فیلم سازی به تنهایی نیاز دارید، ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های مورد علاقه‌ی من در مورد ProAm USA DVC210 DSLR موارد زیر هستند.

 • مجهز به مانیتور LCD، کیف مسافرتی، کابل مینی HDMI و آداپتور
 • یک پایه 2.5 متری
 • سایه بان برای شرایطی که نور موجود عکاسی و فیلم برداری را سخت می‌کند
 • می‌توان ارتفاع پایه را با خرید تجهیزات اضافی تا 3.5 متر هم اضافه کرد
 • قیمت عالی، در برابر امکاناتی که عرضه می‌کند

کیت ProAm USA DVC210 دارای بالاترین رتبه بندی در وب سایت آمازون است و بسیاری از فیلم بردارها تا به امروز در مورد آن نظرات مختلفی را نوشته‌اند که این خود یکی از دلایل انتخاب من بود ! برای فیلم برداران حرفه‌ای که به دنبال یک کرین دوربین درجه یک بدون محدودیت قیمت هستند اما من نمی‌توانم این گزینه را پیشنهاد دهم، در واقع اگر می‌خواهید کمتر از 700 دلار هزینه کنید به فکر ProAm USA DVC210 DSLR باشید.

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 100 دلار

اگر بودجه‌ی محدودی دارید و می‌خواهید یک جیب قابل قبول داشته باشید، من Neewer Alloy Aliby Jib را به شما پیشنهاد می‌کنم. این جیب دوربین با قیمت حدودا 99.89 دلار در وب سایت آمازون برای فیلم سازهای آماتور یا نیمه حرفه‌ای که می‌خواهند مهارت‌های خود را به سطح بالاتری برسانند بسیار مناسب است.

جیب Neewer به همراه یک کیف حمل عرضه می‌شود تا بتوانید به سادگی آن را با خود به هر جایی ببرید، همچنین وزن آن هم حدودا 8 کیلوگرم بوده و به همین دلیل می‌تواند برای مستند سازی‌های خارج از شهر کاملا مناسب باشد. Neewer از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده که عموما در نمونه‌های گران‌تر به کار می‌رود، همچنین سری آن هم از دوربین‌های DSLR و هم از دوربین‌های فیلم برداری پشتیبانی می‌کند.

این جیب به دلیل ساختار آلیاژ منیزیم – آلومینیوم، از استاندارد بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل ثبات بسیار خوبی هم دارد، ضمن اینکه از فناوری CAM برای تقویت مقاومت و استحکام آن نیز استفاده شده است. در مجموع برای هر عکاس یا فیلم برداری که به یک جیب یا کرین فیلمبرداری ارزان قیمت نیاز دارد این گزینه را حتما پیشنهاد می‌دهم.

ویژگی‌های جیب Neewer :

 • سری بال هد که به قابلیت انعطاف پذیری جیب می‌افزاید، خکپمیم به شما امکان می‌دهد تا آن را روی هر سه پایه‌ای قرار دهید، با توجه به سری بال هد از توانایی حرکت 360 درجه‌ای در کنار جهات عمودی و افقی لذت ببرید
 • این جیب برای کار با دوربین‌های فیلمبرداری و DSLR بهینه شده است، طول کل آن نیز 177 سانتی متر است
 • این جیب حداکثر تا 8 کیلوگرم وزن را پشتیبانی می‌کند و به راحتی امکان استفاده از دوربین‌های فیلم برداری مختلف و دوربین‌های DSLR را فراهم می‌کند
 • ایده آل برای فیلم برداری حرفه‌ای و عکاسی در فضای باز

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 200 دلار

Papaler Aluminum Camera Mini یکی از سبک وزن‌ترین جیب‌ها با بدنه‌ای از آلیاژ آلومنیوم بسیار با کیفیت است. هنگام فیلم برداری با استفاده از آن متوجه کیفیت فوق‌العاده‌اش خواهید شد، همچنین قابلیت حرکت در چند زاویه به صورت عمودی و افقی را هم فراهم می‌کند. این جیب دارای یک سر توپی 360 درجه است که باعث می‌شود انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و برای فیلم سازان آماتور و نیمه حرفه‌ای بسیار ایده‌آل است.

استفاده از Papaler Aluminum Camera Mini برای فیلم‌های سینمایی، نمایش‌های تلویزیونی و حتی تصویر برداری از یک مراسم عروسی کاملا مقرون به صرفه و بهینه است، چرا که در کنار قیمت بسیار عالی، امکانات خوبی را هم دریافت خواهید کرد.

پیشنهاد نویسنده : بهترین دوربین‌های ۴K برای ویدئوبلاگرها و فیلم سازها

ویژگی‌های Papaler Aluminum Camera Mini VM-301A Mini Jib :

 • بسیار بادوام و قوی، امکان پشتیبانی از چندین دوربین حرفه‌ای، دوربین DSLR و تجهیزات
 • 2 وزنه‌ی معکوس 1 کیلوگرمی برای کمک به حفظ ثبات و تعادل
 • پشتیبانی از مانت سه پایه‌ی 1/4 و 3/8
 • حداکثر میزان تحمل وزن تا 8 کیلوگرم

به طور کلی این جیب برای هر کسی که علاقه‌مند به یک کرین فیلمبرداری همه کاره و قابل حمل باشد و بخواهد نتایج حرفه‌ای را هم به دست بیاورد، کاملا توصیه می‌شود. جیب Papaler Camera به همراه یک کیف محافظ عرضه می‌شود تا حمل و نقل آن بسیار ساده‌تر باشد.

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 300 دلار

کرین فیلمبرداری

ProAm USA Orion یک کرین دوربین قابل حمل با ویژگی‌هایی فوق‌العاده است که با توجه به قیمت شگفت انگیزش می‌تواند برای فیلم سازان نیمه حرفه‌ای و آماتور ایده‌آل باشد. به کمک ProAm USA Orion می‌توانید تصاویری نرم و خارق‌العاده را به سرعت ثبت کنید، چرا که برای راه اندازی آن تنها به چند دقیقه زمان نیاز است. ProAm کاملاً از قبل مونتاژ شده و برای فیلم سازانی که ترجیح می‌دهند زمانی برای این کار تخصیص ندهند عالی خواهد بود.

ProAm USA Orion هم با دوربین‌های فیلم برداری هماهنگ می‌شود و هم با دوربین‌های DSLR، اما حداکثر میزان تحمل وزن آن حدودا 3.5 کیلوگرم است، همچنین تا 3.5 متر ارتفاع دارد که کمتر از سایر گزینه‌های مقرون به صرفه‌ی بازار است. ProAmUSA Orion DVC200 در مجموع 1.5 متر از پایه‌ی انتخابی شما فاصله خواهد گرفت. قبل از اینکه بخواهید این مدل را خریداری کنید، حتما مطمئن شوید که وزن تجهیزات شما کمتر از 3.5 کیلوگرم باشد تا مشکلی از این بابت برایتان به وجود نیاید.

ویژگی‌های ProAm USA Orion DVC200 :

 • سه پایه‌ی استیل برای افزایش مقاومت و حداکثر پایداری
 • استفاده از وزنه‌های هالتر 1 اینچی به عنوان وزنه‌ی معکوس برای حفظ تعادل
 • از قبل مونتاژ شده و برای شروع کار با استفاده از آن نیازی به ابزار مختلف برای اتصال نیست
 • حرکت اتوماتیک و دستی با Orion DVC200 امکان پذیر است، به شما این امکان را می‌دهد که در حین حرکت کرین فیلمبرداری به بالا و پایین برای تصاویرتان، یک دوربین رو به جلو داشته باشید

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 400 دلار

Varizoom SOLOJIB کرینی است که از جنس الیاف کربن ساخته شده و به همین دلیل استحکام فوق‌العاده بالایی دارد، این در حالیست که وزن آن نسبت به کرین‌هایی با بدنه‌ی آلومینیوم یا آلیاژ آلومینیوم بسیار کمتر است؛ پس اگر به دنبال یکی از سبک‌ترین و در عین حال مستحکم‌ترین کرین‌های بازار هستید، حتما Varizoom SOLOJIB را در نظر بگیرید.

در حالی که Varizoom SOLOJIb سبک وزن است و به راحتی می‌توان آن را به هر جایی حمل کرد ( مناسب برای فیلم سازان مستقلی که به صورت انفرادی کار می‌کنند )، اما فاقد ویژگی‌هاییست که گزینه‌های حتی ارزان‌تر نیز ارائه می‌دهند ( مانند مانت سه پایه‌ی 3/8، به جای اینکه 1/4 باشد ). حداکثر میزان تحمل وزن آن نیز کمتر از انتظار من بود با توجه به قیمتی که داشت، در واقع این میزان فقط حدودا 3 کیلوگرم بود. علاوه بر این، در حالی که Varizoom SOLOJIB امتیازات بسیار بالایی را از طرف مشتریان به دست آورده است، اما در بعضی موارد دسترسی‌های شما را محدود خواهد کرد.

ویژگی‌های Varizoom SOLOJIB :

 • ساخته شده از فیبر کربن با کیفیتی بسیار بالا، که یک کرین فیلمبرداری مستحکم و در عین حال سبک وزن را ارائه می‌دهد
 • قابلیت حمل و نقل عالی با بازوی تلسکوپی 2 مرحله‌ای
 • ارتفاع تا حداکثر 2.8 متر

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 500 دلار

کرین فیلمبرداری

اگر به دنبال یک کرین فیلمبرداری مسافرتی هستید، Kessler Pocket Jib Traveller را حتما در نظر داشته باشید، که با قیمت کمی کمتر از 500 دلار در آمازون فروخته می‌شود. Kessler Pocket Jib Traveller ایده آل برای فیلم سازانی است که مرتباً مسافرت می‌کنند و قصد دارند تصاویر خلاقانه‌ای را ضبط کنند. با استفاده از Pocket Jib Traveler می‌توانید همچنین فیلم‌های بسیار خوبی را از مراسم عروسی ضبط کنید یا از صحنه‌های مختلف به صورت افقی یا عمودی تصویر برداری کنید.

متأسفانه، همراه با این محصول وزنه‌های معکوس که به منظور حفظ تعادل استفاده می‌شوند عرضه نخواهند شد و اگر می‌خواهید آنها را داشته باشید، باید به صورت جداگانه و با هزینه‌ای دوباره تهیه کنید، و این باعث می‌شود انتخابتان کمی گران‌تر شود، اما باز هم برای کسانی که یک کرین به معنای واقعی مسافرتی می‌خواهند گزینه‌ی مناسب و ایده‌آلی خواهد بود. Kessler Pocket Jib Traveller از الیاف کربن سبک ساخته نشده است، اما با این وجود وزن بسیار کمی دارد، به دلیل کمبود اطلاعات در مورد مشخصات آن، مشخص نیست که حداکثر میزان تحمل وزن برای Kessler Pocket Jib Traveler چقدر است، اگرچه از خریدهای تأیید شده در آمازون امتیازات بالایی را دریافت کرده است.

ویژگی‌های Kessler Pocket Jib Traveller :

 • هیچ مونتاژی برای استفاده از آن لازم نیست ! شما می‌توانید آن را جمع کرده و هر زمان که نیاز داشتید به سادگی باز کنید
 • ابعاد آن بسیار کوچک بوده و وزنش نیز حدودا 2.5 کیلوگرم است
 • در حالت جمع شده طول آن حدود 70 سانتی متر است
 • به طور کلی، Kessler Pocket Jib Traveler دارای یک حرکت عمودی 62.3 درجه‌ای است که باعث می‌شود هنگام فیلم برداری از پروژه‌های کوچکتر که به قابلیت ارتفاع طولانی‌تر نیاز ندارند، حرکت گسترده‌ای داشته باشید

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 700 دلار

کرین فیلمبرداری

ProAm USA یکی از گزینه‌های مورد علاقه‌ی من برای فیلم سازانی است که به دنبال یک کیت کامل هستند، البته کمی مکن است قیمت آن زیاد باشد؛ این محصول هم اکنون با قیمت حدودا 699.95 دلار در آمازون به فروش می‌رسد. این کیت به یک پایه‌ی 2.5 متری مجهز شده، در کنار آن یک آفتابگیر، کیف حمل و یک نمایشگر LCD نیز قرار داده که ابزار و تجهیزات لازم را برای فیلم برداری حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای خواهد بود. یک سیم 10 HD mini HDMI به HDMI نیز به همراه آداپتور صفحه نمایش در این کیت گنجانده شده است. در حالی که کیت کرین ProAm USA DVC210 شامل لوازم جانبی زیادی برای شروع کار است، اما با پشتیبانی از وزن محدود ( حدودا 4.5 کیلوگرم ) کمی ممکن است ناامیدتان کند، همچنین بدنه‌ی آن از جنس آلومینیوم است، نه فیبر کربن سبک.

ProAm USA DVC210 از نظر ارتفاع عمودی نیز شما را محدود خواهد کرد، بنابراین فقط امکان دسترسی به 2.5 متر ارتفاع را خواهید داشت که می‌تواند برای اکثر پروژه‌های فیلم برداری راضی کننده باشد، اما با این قیمت بدون شک انتظار بیشتری از آن می‌رفت. با این حال، کیت کرین ProAm USA را می‌توانید با خرید تجهیزات جداگانه ارتقا داده و ارتفاع حداکثری آن را به حدودا 3.5 متر برسانید. این کرین فیلمبرداری مانند سایر کرین‌های قابل حمل و نقل بازار راحت جمع و وصل نمی‌شود و برای تنظیم آن به ابزارهای مختلف و زمان زیادی نیاز خواهید داشت، بنابراین تصویر برداری سریع با آن کمی چالش برانگیز خواهد بود.

پیشنهاد نویسنده : بهترین پهپادهای تصویربرداری

ویژگی‌های ProAm USA DVC210 :

 • مانیتور LCD برای اتصالات دیجیتالی و ویرایش در حین حرکت
 • حالت‌های شیب خودکار و دستی بدون استفاده از ابزار جانبی
 • حرکات 3 محوره برای انتقال روان
 • پوشش مقاوم در برابر خراش

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 1000 دلار

کرین فیلمبرداری

اگر به دنبال یک کرین فیلمبرداری بزرگ و حرفه‌ای هستید که بتواند تجهیزات و دوربین سنگین شما را تا ارتفاع زیادی بالا ببرد، من به شما PROAIM Alphabet Professional Travel Jib Crane را پیشنهاد می‌دهم که قطعا گزینه‌ی فوق‌العاده‌ای است. یکی از جنبه‌های مورد علاقه‌ی من در این مدل توانایی نگه داشتن تا 15 کیلوگرم تجهیزات است که بدون شک بیشترین میزان تحمل وزن در بین تمامی کرین‌های موجود در بازار فعلی است. کیت PROAIM Alphabet شامل یک سه پایه‌ی سنگین است که تا حداقل 90 سانتی متر و حداکثر 150 سانتی متر امتداد دارد.

علاوه بر این، این کرین فیلمبرداری خود خود تا 6.5 متر می‌تواند ارتقاع بگیرد که واقعا فوق‌العاده است، این در حالیست که در زمان استفاده از آن احساس سبکی خاصی خواهید داشت و اصلا وزن زیاد تجهیزات شما را اذیت نخواهند کرد. برای زمانی که نمی‌خواهید از این کرین استفاده کنید اما هنوز هم تجهیزاتتان روی آن سوار است، می‌توانید از کیسه‌های سنگین استفاده کنید تا آسیبی به تجهیزاتتان وارد نشود. در حال حاضر، کرین فیلمبرداری سفارشی PROAIM Alphabet Professional با قیمت حدودا 959.00 دلار در آمازون در دسترس است و هزینه‌ی اضافی آن نیز حدودا 44.75 دلار است.

ویژگی‌های PROAIM Alphabet Professional Travel Jib Crane :

 • پشتیبانی چشمگیر از وزن دوربین و تجهیزات تا مجموع 15 کیلوگرم برای انواع زیادی از دوربین‌های فیلم برداری یا دوربین‌های DSLR، بهینه شده برای فیلم سازانی که تمایل به فیلم برداری از طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها را دارند
 • 100٪ ضمانت رضایت مشتری نیز با PROAIM Alphabet Professional Travel Jib Crane ارائه می‌شود، که برای خرید یک کرین 1000 دلاری واقعا لازم است
 • سازگار با PROAIM Jr. Pan Tilt Head که امکان کنترل بیشتر بر حرکت افقی و عمودی را برای شما فراهم می‌کند

بهترین کرین مخصوص فیلم برداری زیر 1500 دلار

کرین فیلمبرداری

 

Benro MoveUp20 Compact Jib گرانترین انتخاب من برای دوربین‌های با کیفیت فعلی است، در واقع این کرین مخصوص فیلم سازان حرفه‌ای بوده و قیمت آن حدودا برابر با 1088 دلار است. یکی از جنبه‌های مورد علاقه‌ی من در مورد Benro MoveUp20 Compact Jib توانایی تحمل وزن دوربین و تجهیزات تا حداکثر 20 کیلوگرم است که در نوع خود واقعا فوق‌العاده بوده و می‌توان حتی سنگین‌ترین تجهیزات و دوربین‌ها را هم روی آن قرار داد.

Benro MoveUp 20 Compact Jib برای فیلم برداری در محیط استودیوی طراحی شده و متاسفانه نمی‌تواند آزادی عمل خیلی زیادی را به شما بدهد تا از آن در فیلم برداری در طبیعت هم استفاده کنید. با توجه به قیمت کیت Benro MoveUp 20، شما یک مجموعه‌ی کامل شامل یک سه پایه، لوازم جانبی و کابل‌های نصب اضافی را که با دامنه‌ی قیمت بسیار مقرون به صرفه‌تری نیز در دسترس هستند، از دست می‌دهید. نظرات در مورد کیت Benro MoveUp 20 در آمازون بسیار متفاوت و محدود است. در واقع اگر یک فیلم ساز حرفه‌ای هستید و می‌خواهید یک کرین فوق‌العاده داشته باشید من این گزینه را به شما پیشنهاد می‌دهم.

ویژگی‌های Benro MoveUp20 :

 • همراه با یک کیف دستی عرضه می‌شود
 • دامنه‌ی حرکتی آن کمتر از 2.5 متر است
 • برای حمل و نگهداری آسان و سریع، به راحتی می‌توانید آن را به چند قطعه تقسیم کنید
 • این کرین همراه با یک ضمانت سه ساله عرضه می‌شود که برای یک گزینه‌ی گران‌تر از 1000 دلاری کاملا منطقی است

کرین Secced مدل SC-Traveler JIBDV&ENG6

از دیگر کرین‌های باکیفیتی که می‌تواند برای امور فیلمبرداری مورد استفاده قرار گیرد کرین Secced مدل SC-Traveler JIBDV&ENG6 بوده که به واسطه‌ هید کرین کاملا روان و پاسخگویی مناسب به فرمان‌های حرکتی یکی از پرطرفدارترین کرین‌های فیلمبرداری به شمار می‌آید. بر روی هد این کرین یک اسلیپ رینگ نصب شده که جهت حرکت در راستای افق کاربرد داشته و همچنین امکان جابه‌جا کردن هد کرین به وسیله‌ ریموت کنترل را فراهم می‌کند. بر روی این استیپ رینگ یک خروجی HD نیز تعبیه شده که امکان مانیتور کردن با رزولوشن HD را در اختیار فیلمبردار قرار می‌دهد.

حداکثر ارتفاع قرارگیری دوربین بر روی این کرین 4.7 متر بوده و حداقل ارتفاع آن به 2.7- متر می‌رسد. از این رو از این کرین می‌توان برای فیلمبرداری در ارتفاعات و دره‌ها نیز استفاده کرد. کرین Secced مدل SC-Traveler JIBDV&ENG6 مجهز به یک سه‌ پایه باکیفیت و بادوام بوده که از تحمل وزنی در حدود 10 کیلوگرم برخوردار می‌باشد و ارتفاع آن نیز بین 1.47 تا 1.75 متر قابل تنظیم است. این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا از انواع دوربین‌های فیلمبرداری حرفه‌ای ENG در کنار لنزهای متصل به آن‌ها بتوان بر روی این کرین استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های این کرین می‌توان به قابلیت تنظیم سرعت حرکت و میزان روان بودن آن اشاره کرد.

کرین Secced مدل SC-Traveler JIBDV&ENG6 علاوه بر محور افقی در راستای عمودی نیز قابلیت حرکت داشته و زاویه حرکت آن در راستای عمودی بین 70- تا 60+ درجه می‌باشد. همراه با این محصول می‌توان از انواع دوربین‌های DV و HDV استفاده کرد. علت این امر نیز آن است که بر روی این کرین کنترلرهای مخصوص این دوربین‌ها تعبیه شده که می‌تواند تنظیماتی نظیر روشن و خاموش کردن دوربین، زوم و فوکوس، روشن کردن رکوردر، توقف ضبط و… را انجام دهد. از دیگر ویژگی‌های این کرین امکان قفل کردن هد آن، قابلیت نصب و راه‌اندازی آسان و قابلیت استفاده بدون نیاز به منبع انرژی خارجی است.

کرین پرتابل ایلکین مدل ilkeen Camera Crane iAONE

اگر به دنبال یک کرین مناسب برای فیلمبرداری مبتدی هستید، کرین پرتابل ایلکین مدل ilkeen Camera Crane iAONE می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای شما باشد. این کرین از قابلیت نصب و باز کردن آسانی برخوردار بوده و به یک پن موتوردار جهت انجام چرخش‌های Pan و Tilt مجهز شده است. بر روی این کرین یک نگهدارنده‌ نمایشگر تعبیه شده و همچنین یک سیستم وزن اضافه نیز برای آن در نظر گرفته شده است که همین امر سبب می‌شود بتوان از دوربین‌های بزرگ با لنزهای متصل به آن‌ها بر روی این کرین استفاده کرد. سیستم بوم کرین پرتابل ایلکین مدل ilkeen Camera Crane iAONE از قابلیت افزایش طول به صورت ماژولار برخوردار بوده و به این ترتیب می‌تواند در 3 سطح مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

در بخش مرکزی کرین پرتابل ایلکین مدل ilkeen Camera Crane Iaone 4 پیچ قفل‌شونده تعبیه شده که به کنترل اصطکاک و سرعت حرکت عمودی بوم می‌پردازند. همین پیچ‌ها نیز سبب می‌شود تا باز کردن کرین به شکل آسان‌تری انجام شود. پلتفرم چرخشی که در مرکز این کرین تعبیه شده از حرکت روانی برخوردار بوده و به ترمز چرخش نیز مجهز شده است. از کرین پرتابل ایلکین مدل ilkeen Camera Crane iAONE می‌توان همراه با کاپ‌های 75 و 100 میلی‌متری سه‌ پایه‌های فیلمبرداری استفاده کرد.

کرین فیلمبرداری برقی تاشو ایران کمرا تولز

کرین فیلمبرداری برقی تاشو ایران کمرا تولز از جمله کرین‌های ساخت ایران بوده که برای آن قابلیت‌های متعددی در نظر گرفته شده است. این کرین با استفاده از جریان برق کار کرده و می‌تواند دوربین را در حداکثر ارتفاع 4 متر از سطح زمین قرار دهد. برای این کرین یک کنترل در نظر گرفته شده که می‌تواند برای تنظیم سرعت مورد استفاده قرار گیرد. کرین فیلمبرداری برقی تاشو ایران کمرا تولز از قابلیت نصب و راه‌اندازی سریع برخوردار بوده و می‌تواند تا وزن 2 کیلوگرم دوربین را تحمل کند. از این رو عمدتا برای پروژه‌های کوچک فیلمبرداری کاربرد دارد. این کرین از حرکت دقیق پن و تیلت برخوردار بوده و به شکلی سبک و قابل حمل طراحی شده است.

کرین فیلمبرداری Secced SC-SUPERJIB12

از دیگر کرین‌های فیلمبرداری باکیفیت موجود در بازار که می‌تواند برای پروژه‌های حرفه‌ای فیلمبرداری مورد استفاده قرار گیرد می‌توان به کرین فیلمبرداری Secced SC-SUPERJIB12 اشاره کرد. این کرین دارای یک هد کرین کاملا روان بوده و نسبت به فرمان‌های حرکتی فیلمبردار پاسخگویی مناسبی را ارائه می‌دهد. طول بوم این کرین 10 متر بوده و می‌تواند دوربین را در حالت حداقل و حداکثری در ارتفاعات 6.9- 8.3 متر قرار دهد.

کرین فیلمبرداری Secced SC-SUPERJIB12 از تحمل وزن دوربین تا 20 کیلوگرم برخوردار است. از این رو می‌تواند برای انواع دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری ENG به همراه لنز نصب شده بر روی آن‌ها استفاده گردد. بر روی هد کرین این محصول یک اسلیپ رینگ تعبیه شده که جهت حرکت در راستای افق کاربرد دارد. این اسلیپ رینگ علاوه بر حرکت افقی، به واسطه‌ خروجی HD تعبیه شده بر روی آن امکان مانیتور کردن با وضوح HD را فراهم کرده و همچنین جابه‌جایی هد با استفاده از ریموت کنترل را فراهم می‌کند.

سرعت حرکت و میزان روان بودن این کرین فیلمبرداری قابل تنظیم بوده و زوایای حرکت عمودی بین 55- و 45+ درجه را پوشش می‌دهد. کنترلر کرینی که بر روی این محصول تعبیه شده با دوربین‌های فیلمبرداری فوجی و کانن سازگار بوده و از این رو می‌تواند برای انجام تنظیمات زوم، فوکوس، سرعت زوم، تنظیمات دیافراگم و… این دوربین‌ها مورد استفاده قرار گیرد. از دیگر ویژگی‌های کرین فیلمبرداری Secced SC-SUPERJIB12 می‌توان به عملکرد بدون نیاز به منبع انرژی خارجی، نصب و راه‌اندازی آسان و قابلیت قفل کردن هد کرین اشاره کرد.

جمع بندی

هنگام خرید یک کرین فیلمبرداری جدید موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا انتخاب درست و خوبی داشته باشید. امیدوارم در این مقاله توانسته باشم به شما تا حدی در این روند کمک کنم. سعی کنید کرینی را برای خودتان انتخاب کنید که متناسب با فضایی که در اختیار دارید و وزن مجموع تجهیزاتتان باشد.

امیدوارم مقاله‌ی ” راهنمای خرید کرین فیلمبرداری “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.