آموزش نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

در این مقاله قصد دارم نکات بسیار مفیدی را در مورد نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی برای شما بیان کنم. پس همراه من باشید …

نور قلم عکاس در علم عکاسی است. حساس‌ترین جنبه‌ی کاری عکاسان درک و شناخت نور است. کم و بیش همه می‌دانیم نورپردازی و ابزار نورپردازی میدان خلاقیت عکاس است، میدانی برای بازی با سایه‌ها و درخشش نور.

اما بهترین نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی چگونه است؟ چه قوانینی برای داشتن نور عالی در عکاسی لازم است؟

برای کمک به ایجاد بهترین نحوه نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی مقاله‌ی حاضر می‌تواند راهنمای خوبی باشد!

بهترین دوربین برای عکاسی تبلیغاتی چیست؟

بهترین لنز برای عکاسی خوب چیست؟

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی ماکرو : چگونه از جزئیات ریز عکاسی کنیم ؟

این‌ها متداول‌ترین سوالاتی است که مردم درباره‌ی عکاسی تبلیغاتی دارند. اما واقعیت اینجاست که مهمترین نکته داشتن دوربین گران‌قیمت یا لنز بالا نیست بلکه کسب درک خوبی از نور است، چرا که نور یکی از اصول اولیه‌ی عکاسی است.

در ادامه قوانین لازم برای داشتن نور عالی در عکاسی تبلیغاتی را خواهید خواند.

نکته‌ی شماره یک: برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی عالی، صرف زمان برای درک و یادگیری نورپردازی است.

درک نور مهارتی است که در تمام زمینه‌های عکاسی، اعم از ایجاد تصویر تبلیغاتی برای مشتری، عکاسی از کمپین تبلیغاتی پیشرفته، و یا خیلی ساده‌تر گرفتن عکس‌های ارزشمند خانوادگی ترجمه ‌می‌شود. در حقیقت نور می‌تواند تصویری را خراب کند و یا شاهکاری را خلق کند.

اگر بدنبال بهبود عکاسی تبلیغاتی هستید شما ملزم به تشخیص نور و چگونگی نحوه‌ی استفاده از آن هستید.

برای کسب این تشخیص باید نحوه‌ی کار نور و اصول اساسی نور را بفهمید تا بتوانید هنگام عکاسی از آن بهره ببرید.

نکته‌ی شماره دو: سایز نور در عکاسی تبلیغاتی

اندازه منبع نور در عکاسی تبلیغاتی بسیار مهم است زیرا این همان نکته‌ای است که وضوح یا نرمی سایه‌ها را تعیین می‌کند. یک منبع نور کوچک باعث سایه‌های سخت می‌شود درحالیکه یک منبع نور بزرگ سایه‌های نرم‌تری ایجاد می‌کند.

نور نرم یا نور سخت

درک تفاوت بین نور سخت و نرم در عکاسی تبلیغاتی و بهره بردن از هر دو نوع بسیار مهم است. زیرا سایز سهم بزرگی در سختی یا نرمی یک نور دارد و این نکته بستگی به این دارد که از یک منبع نور کوچک یا منبع بزرگ استفاده می‌کنید.

با توجه به این نکات نتایج بسیار متفاوتی را تجربه می‌کنید.

برای مثال: نورسخت نسبت به نور نرم، بافت بسیار بیشتری را نشان می‌دهد. این نوع از منبع نور اغلب می‌تواند باعث بازتاب‌های خشن، روی پوست یا محصولاتی با سطح براق و بازتابنده شود.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی استودیویی از کودکان : بهترین نورپردازی چیست ؟

نکته‌ی شماره سه: موقعیت نور

موقعیت و فاصله منبع نور شما در عکاسی تبلیغاتی -چه نور در جلو باشد، چه در کنار، پشت، پایین یا بالا باشد- به عکاس این امکان را می‌دهد تا جهت سایه‌ها را کنترل کند و همچنین بر میزان بافتی که نشان می‌‌دهد و سطح وضوح آن تاثیر گذاراست.

نکته‌ی دیگری که در گرفتن عکس تبلیغاتی باید بدانید این است که هرچه نور نزدیکتر باشد بزرگتر است، بنابراین نور ملایم‌تر خواهد بود. و اگر نور دورتر باشد کوچکتر و در نتیجه نور سخت‌تر خواهد بود (کاربرد قانون مربع معکوس در اینجا اجرا خواهد شد که در ادامه به این بحث خواهیم پرداخت).

باید بدانید که نور جلویی تمایل به تولید سایه و بافت کمتری دارد در حالی که نور پایین یا کناری سایه‌های بیشتری ایجاد می‌کند و همینطور بافت بیشتری.

نکته‌ی شماره چهار: قانون Inverse Square یا مربع معکوس در عکاسی تبلیغاتی

برای سهولت کار برای شما در این قسمت توضیحی از قانون مربع معکوس ارائه می‌دهیم و نحوه کار آن را در فیلم مقدماتی دوره‌ی تئوری روشنایی و تجهیزات نشان می‌دهیم.

 به طور خلاصه باید بدانید که قانون مربع معکوس مربوط به افت نور می‌شود و به فاصله بستگی دارد و البته اندازه‌ی ظاهری منبع نور از سوژه نیز نباید از قلم بیافتد.

اساسا معنای این نکته اینست که هرچه منبع نور از سوژه دورتر باشد افت تدریجی نور که به شی نزدیک‌تر است مقایسه می‌شود، در حقیقت اینجا جایی است که سقوط سریع‌تری از نور خواهید داشت.

نکته‌ی شماره پنج: تجهیزات نور در عکاسی تبلیغاتی

بدیهی است که تجهیزات نور بر نور در کار تاثیرات فراوان دارد. برای مثال سافت‌باکس نوری می‌توانند نور نرم، یکنواختی تولید کنند در حالی که یک بازتابنده‌ی استاندارد نور سخت‌تری با کنتراست بیشتری تولید می‌کند.

درک انواع مختلف تجهیزات نور و تاثیرات آن‌ها بدان معناست که شما می‌دانید چگونه با قلم نور برای دستیابی به نتایج بکر و خاص و خلق فضای عالی در عکاسی تبلیغاتی خود هنرآفرینی کنید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش نورپردازی استودیویی در عکاسی از کودکان

بنابراین بهترین تجهیزات نور برای عکاسی تبلیغاتی کدام است؟

در واقع می‌توان از انواع تجهیزات برای عکاسی تبلیغاتی بهره برد. برای عکاسی با بطری می‌توان اغلب از سافت‌باکس‌ها و انعکاسی استفاده کرد، یا برای عکس‌های تبلیغاتی عینک از ابزار خاصی مانند پیکولیت با ضمیمه‌ی افکن بهره برد.

یا برای عکاسی کلاس‌هایی چون عکاسی تبلیغاتی غذایی با Anna Pustynnikova اغلب از یک اکتاباکس استفاده می‌شود.

در هرحال، احتمالا رایج‌ترین ابزار که مورد استفاده قرار می‌گیرد هیچ کدام از این‌ها نباشد مگر یک scim (اسکریم‌ها در واقع پارچه‌های نیمه شفاف فریم‌داری هستند که جنس نور را از حالت تند و تیز به نور نرم و تعدیل شده تغییر می‌دهند).

برای بسیاری از عکس‌های تبلیغاتی و تجاری از اسکریم‌ها استفاده می‌شود خواه برای عکاسی تبلیغاتی با بطری، جواهرات، لوازم آرایشی، ساعت و یا حتی وسایل الکتریکی.

در حقیقت اسکریم‌ها یک نور با درجه‌بندی زیبا تولید می‌کنند که برای کار با سطوح صاف و انعکاسی در عکاسی تبلیغاتی بسیار ایده‌ال می‌باشند.

نکته شماره‌ی شش: نور عکاسی تبلیغاتی

دوتصویر پایینی مثال عالی در مورد چگونگی نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی است که نشان می‌دهد چگونه می‌توان با نورپردازی بکر فضا یا احساس خاصی ایجاد کرد.

به طور ترکیبی این دو تصویر کاملا یکسان هستند-یک محصول مشابه در همان مکان و در یک بک گراند- اما کاملا حس متفاوتی را ایجاد کرده‌اند.

هنگامی که نور را درک کردید، می‎بینید که چگونه از ابزارهای موجود می‌توان بیشترین استفاده را برد. بسیاری از عکاسان چنان درگیر و دار تجهیزات هستند که فراموش می‌کنند دانش نور در عکاسی تبلیغاتی بسیار مهم‌تر است.

ویدئوی زیر نمونه‌ی عالی از برخی محصولات عکاسی DIY است و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با استفاده از لامپ‌های میز کار، یک عکس عالی گرفت!

وقتی دانش نور را کاملا دریافتید می‌توانید با اطمینان عکس‌های تبلیغاتی عالی بگیرید و کنترل خلاقانه‌ای روی تصاویر تولید شده داشته باشید. زمانی که عکاس این دانش را کسب کرد نوبت به انتخاب دوربین و لنز می‌رسد.

نکات مفید دیگر در گرفتن عکس‌های تبلیغاتی

شماره یک: دقت کنید لنزی را انتخاب کنید که به شما امکان نزدیک شدن به محصول خود را بدهد.

من اغلب از لنزهای 80 یا 100 میلی متری خود با اکستنشن تیوب استفاده می‌کنم.

پیشنهاد نویسنده : نکته‌های مهم در راه اندازی یک کانال یوتوب : ترفندهایی که کمکتان می‌کند سریع‌تر دیده شوید !

شماره دو: زاویه دید در عکاسی تبلیغاتی

قبل از اینکه دوربین خود را درست کنید، با زوایای مختلف دید آزمایش کنید و ببینید که هر کدام چگونه محصول شما را نشان داده و چه حسی را ایجاد می‌کنند. من اغلب از زاویه کم عکاسی استفاده می‌کنم زیرا باعث می‌شود محصول تاثیرگذارتر و چشمگیرتر شود.

شماره سه: انتخاب زمینه و سطوح پایه

بیاد داشته باشید انتخاب پس زمینه و سطوح پایه که محصول شما را تعریف خواهد کرد دارای اهمیت فراوانی است. در مورد رنگ و بافت نیز دقت باید کرد تا اطمینان حاصل شود که محصول این میان از قلم نیافتد.

شماره چهار: ایجاد درست و دقیق‌ترین احساس

قبلا به احساساتی که عکس‌های تبلیغاتی ایجاد می‌کنند اشاره شد. روشنایی روشن و تازه ممکن است برای محصولات مراقبت از پوست زنان مفید باشد اما لزوما برای آقایان چنین ضرورتی وجود ندارد.

 یا برای مثال نور تاریک و چشمگیر ممکن است برای عکس تبلیغاتی کفش مردانه بسیار مناسب باشد درحالی که برای یک کیف دستی زنانه مفید نیست.

اگر بدنبال ایده‌ها و الهامات مربوط به عکاسی تبلیغاتی هستید می توانید در دوره های عکاسی تبلیغاتی و صنعتی دیدنگار شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.