مقدمه : از مجموعه آموزش‌های ویدیویی دیدنگار که توسط آموزشگاه عکاسی و مجله دیدنگار تهیه می‌شود، این بار به سراغ موضوع مهم تفاوت نور نرم و نور سخت در مبحث نورپردازی در عکاسی رفته‌ایم. این مجموعه شامل آموزش‌هایی طبقه‌بندی شده از سطح مقدماتی تا پیشرفته بوده و این ویدیو در بخش نورپردازی مقدماتی است.

مجموعه‌ی فیلم‌های آموزش عکاسی و نورپردازی دیدنگار، از بهترین منابع جمع آوری خواهد شد و تلاش داریم با ترجمه‌ای روان و گویا، مشاهده‌ی این فیلم‌های آموزش عکاسی را برای شما آسان‌تر کرده باشیم.

آنچه در ویدیوی تفاوت نور نرم و سخت در عکاسی مشاهده خواهید کرد

این ویدیوی معرفی مبتدی، که در گروه آموزش تجهیزات نورپردازی قرار دارد نیز از گروه آموزشی تونی و چلسی است که کانال یوتیوب آن‌ها چیزی نزدیک به یک و نیم میلیون نفر دنبال کننده دارد. در معرفی نور نرم و نور سخت نیز همچون سایر فیلم‌های آموزشی این گروه، همه چیز به ساده‌ترین بیان ممکن و در عین حال بسیار کاربردی و موجز تعریف شده است.

کیفیت نور و سایه‌ها یکی از مهمترین فاکتورها در عکاسی پرتره است. این نور می‌تواند از طریق منابع نوری مصنوعی و یا طبیعی فراهم گردد؛ اما نور دارای شاخصه‌ها و کیفیت متعددی است که علاوه بر منبع نور، از المان‌ها و اشیای موجود در محیط نیز تاثیر می‌پذیرد.

یکی از مهمترین فاکتورهای پایه در شناخت نور در عکاسی، آشنایی با مفهوم نور نرم و نور سخت است. نور نرم و نور سخت در واقع تاثیری است که هر منبع نور می‌تواند بر روی سوژه‌ی پرتره شما داشته باشد. آشنایی به کیفیت و از همه مهم‌تر تفاوت نور نرم و سخت در عکاسی پرتره می‌تواند علاوه بر آن‌که کیفیت عکاسی شما را تا حد زیادی ارتقاء دهد، موجب تنوع در سبک‌های عکاسی گردد. برای ثبت یک پرتره حرفه‌ای و در جهت تشکیل صحیح سایه و روشن‌ها، شما باید به‌صورت همزمان و صحیح از نور نرم و نور سخت استفاده کنید.

شاید به دفعات و با مشاهده‌ی پرتره‌های چشم‌نواز و شاخص، از خود پرسیده باشید « چگونه این سایه روشن‌های زیبا بر روی صورت سوژه شکل گرفته است و یا این‌که چگونه یک عکاس تنها با یک منبع نور توانسته تصاویری تا بدین حد متفاوت و گوناگون به ثبت برساند؟ »

برای پاسخ به این سوال پیش از هر چیز باید تفاوت انواع نورها را شناخته تا بتوانید با چیدمانی صحیح به آن‌ها دست یابید.

در این فیلم آموزش عکاسی با چه تجهیزات و مباحثی آشنا خواهید شد؟

  • سافت باکس و اکتا باکس
  • دیفیوزر
  • رفلکتور
  • نور خورشید به عنوان منبع نور طبیعی و اصلی
  • آشنایی با تاثیر نور نرم و نور سخت بر روی سوژه عکس پرتره
  • آشنایی با تاثیر نور خورشید در جهت ایجاد نور نرم و نور سخت
  • ساده‌ترین روش پر کردن سایه‌های شدید و مزاحم در عکاسی پرتره
  • آشنایی با تاثیر نور محیط و دیفیوزرهای طبیعی

 

دسته بندی ها: