چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟ | اتصال گوشی به تلویزیون ✅​🤳​📺​

اتصال گوشی به تلویزیون

بدیهی است که تماشای فیلم و بازی کردن در ابعاد بزرگتر می‌تواند برای بسیاری از کاربران بسیار مطلوب باشد. بر همین اساس بسیاری از افراد تمایل دارند تا به نحوی گوشی هوشمند خود را به تلویزیون متصل کرده و به این ترتیب امور خود را در ابعاد بزرگتری انجام دهند. می‌دانید که متناسب با تکنولوژی به کار رفته در گوشی و تلویزیون، شیوه‌ اتصال گوشی به تلویزیون نیز متفاوت است. در این مقاله برخی از روش‌های اتصال گوشی‌های آیفون به تلویزیون و همچنین برخی از روش‌های اتصال گوشی اندروید به تلویزیون را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بنابراین فرقی نمی‌کند کاربر اندروید باشید یا آیفون، اگر قصد دارید گوشی موبایل خود را به تلویزیون وصل کنید، تا انتها با ما همراه باشید.

اتصال گوشی به تلویزیون | آیفون

برای اتصال گوشی‌های آیفون به تلویزیون می‌توان از دو روش استفاده از قابلیت AirPlay و Apple TV و استفاده از آداپتور لایتنینگ دیجیتال AV بهره برد که در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

اتصال گوشی آیفون به تلویزیون با استفاده از قابلیت AirPlay

شرکت اپل برای محصولات خود با سیستم عامل IOS یک استاندارد انتقال بی‌ سیم در نظر گرفته که تحت عنوان AirPlay شناخته می‌شود. از این قابلیت می‌توان برای اتصال گوشی‌ها و آیپدهای IOS به تلویزیون‌هایی که به Apple TV متصل شده‌اند، استفاده کرد. به عبارت دیگر برای آن که بتوانیم یک گوشی آیفون را با استفاده از قابلیت AirPlay به تلویزیون متصل کنیم باید از یک گجت شرکت اپل تحت عنوان Apple TV نیز برخوردار باشیم. گوشی اپل با استفاده از کابل HDMI به تلویزیون متصل شده و به وای‌ فای متصل می‌شود. به این صورت گوشی آیفون شما Apple TV را شناسایی کرده و به آن متصل می‌گردد.

با استفاده از قابلیت AirPlay و استفاده از Apple TV نه تنها می‌توان تمامی محتوای نمایشگر گوشی را بر روی تلویزیون به نمایش درآورد، بلکه می‌توان از گوشی به عنوان یک ریموت کنترل نیز استفاده کرد. به طور خلاصه برای اتصال آیفون به تلویزیون از طریق Apple TV و قابلیت AirPlay باید مراحل زیر طی شود.

  1. Apple TV را به تلویزیون متصل کرده و آن را به وای‌ فای وصل کنید.
  2. سپس گوشی آیفون خود که به همان وای‌ فای متصل شده را برداشته و با برنامه‌ اپل موزیک یک موزیک پخش کنید.
  3. سپس بر روی آیکون اتصال بی‌ سیم که در بخش زیرین صفحه قرار دارد کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه‌ Apple TV را انتخاب کنید. به این ترتیب اتصال برقرار می‌شود.

اتصال گوشی آیفون به تلویزیون با استفاده از آداپتور Lightening Digital AV

برای استفاده از این روش باید از یک کابل تبدیل Lightening Digital AV در کنار کابل HDMI استفاده شود. برای این منظور باید کابل HDMI به پورت تلویزیون متصل شده و سپس این کابل با استفاده از آداپتور لایتنینگ به خروجی آیفون متصل گردد. پس از آن که اتصال میان کابل‌های HDMI و AV برقرار شد کافی‌ست در تنظیمات تلویزیون گزینه‌ HDMI را انتخاب کنید تا تصاویر ورودی از HDMI به نمایش درآید. به این صورت می‌توان تصویر نمایشگر گوشی آیفون را برای تلویزیون مشاهده کرد.

اتصال گوشی به تلویزیون

اتصال گوشی به تلویزیون | اندروید

کاربرانی که از گوشی‌های اندروید استفاده می‌کنند، جهت اتصال گوشی به تلویزیون می‌توانند روش‌های مختلفی را پیش بگیرند. آن‌چه اهمیت دارد این است که شیوه‌ اتصال گوشی‌های اندروید به تلویزیون‌های هوشمند، تلویزیون‌های غیرهوشمند و تلویزیون‌های قدیمی با یک‌دیگر تفاوت دارد. در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

✅​اتصال گوشی اندروید به تلویزیون غیرهوشمند

برای اتصال گوشی اندروید به تلویزیون‌های غیرهوشمند می‌توان از سه روش اتصال از طریق کابل USB، اتصال از طریق کابل HDMI و اتصال از طریق دانگل Chromecast استفاده کرد.

اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از کابل HDMI

بسیاری از تلویزیون‌های امروزی دارای خروجی HDMI هستند که برای اتصال گوشی به تلویزیون می‌توان از این خروجی استفاده کرد. در صورتی که کابل HDMI دارای یک سر خروجی Type-C باشد، نیازی به استفاده از تبدیل نبوده و می‌توان همان کابل را به طور مستقیم به تلویزیون و گوشی متصل کرد، اما در صورتی که کابل HDMI فاقد خروجی Type-C است باید از یک تبدیل Type-C به HDMI استفاده شود. پس از اتصال موبایل به تلویزیون نیز کافی‌ست تنظیمات تلویزیون بر روی حالت HDMI قرار گیرد.

اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از کابل USB

برای اتصال گوشی به تلویزیون می‌توان از کابل شارژ گوشی یا همان کابل USB نیز استفاده کرد. البته شرط استفاده از این روش در گرو آن است که قصد نمایش چه محتوایی را برای نمایشگر تلویزیون دارید. به عبارت دیگر اگر تنها برای نمایش برخی فایل‌ها و می‌خواهید گوشی را به تلویزیون متصل کنید با استفاده از کابل USB این امر امکان‌پذیر است، اما برای اجرای محتواهای بیشتر مانند برخی محتواهای ویدیویی باید از یک مبدل نیز استفاده شود. برای آن که پس از وصل کردند موبایل به تلویزیون بتوان تصاویر و فیلم‌ها را بر روی تلویزیون به نمایش درآورد باید علاوه بر کابل USB از کابل تبدیل Type-C به HDMI نیز استفاده شود.

​اتصال گوشی به تلویزیون غیر هوشمند با استفاده از دانگل Chromecast

سومین روش اتصال گوشی به تلویزیون‌های غیر هوشمند با استفاده از دانگل Chromecast انجام می‌شود. اتصال گوشی به تلویزیون با این روش یک اتصال بی‌ سیم می‌باشد. در صورتی که تلویزیون فاقد Chromecast باشد می‌توان با خرید دستگاه و اتصال آن به پشت تلویزیون از این قابلیت اتصال بی‌ سیم بهره برد.

برای اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از این روش کافی‌ست تا دانگل Chromecast را به درگاه HDMI تلویزیون متصل کنید. سپس دانگل را با استفاده از کابل USB به تلویزیون متصل کرده تا منبع انرژی آن فراهم شود. بعد با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون تنظیمات نمایش را بر روی HDMI قرار دهید. جهت استفاده از این روش باید اپلیکیشن Google Home بر روی گوشی نصب شود.

برای این امر کافیست تا پس از دانلود و نصب برنامه به آن وارد شده و تمام مجوزهای دسترسی به نرم‌افزار را فعال کرده و به اکانت گوگل خود وارد شوید. سپس بر روی نماد + کلیک کرده تا دستگاه دانگل شما در اپلیکیشن اضافه ‌شود. در اپلیکیشن گزینه  Set up device را انتخاب کرده و بر روی گزینه‌ Set up new devices in your room کلیک کنید. سپس لوکیشن گوشی را روشن کنید تا اپلیکیشن بتواند نزدیکترین دستگاه را انتخاب کند. زمانی که اپلیکیشن توانست تلویزیون شما را پیدا کند گوشی را به کروم‌کست وصل کرده و کدهای نشان داده شده بر روی تلویزیون و گوشی را با یک‌دیگر تطابق دهید. سپس وای‌ فای را انتخاب کرده و رمز آن را وارد کنید و نسبت به انتقال صفحه نمایش گوشی به تلویزیون اقدام فرمایید.

اتصال گوشی به تلویزیون

✅​اتصال گوشی اندروید به تلویزیون هوشمند

اتصال گوشی‌های اندروید به تلویزیون‌های هوشمند می‌تواند با استفاده از Miracast، Chromevcast، DLNA، بلوتوث و اپلیکیشن انجام شود که در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند با استفاده از Chromecast

نحوه‌ اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از این روش همانند استفاده از دانگل Chromecast می‌باشد. با این تفاوت که در تلویزیون‌های هوشمند Chromecast در ساختار دستگاه قرار داشته و تنها نیاز به دانلود اپلیکیشن آن وجود دارد. مراحل بعدی کاملا شبیه به اتصال گوشی به تلویزیون‌های غیر هوشمند با استفاده از Chromecast می‌باشد.

اتصال موبایل به تلویزیون هوشمند با استفاده از Miracast

استفاده از Miracast آسان‌ترین روش‌ اتصال گوشی به تلویزیون‌های هوشمند است که برای گوشی‌های دارای اندروید نسخه‌ 4.2 به بالا قابل استفاده می‌باشد. قابلیت میراکست نیز مانند قابلیت کروم‌کست یک روش اتصال بی‌ سیم گوشی به تلویزیون می‌باشد که اگر تلویزیون به این قابلیت مجهز نباشد می‌توان با خرید دانگل میراکست از این روش بهره برد.

لازم به ذکر است که قابلیت Miracast در برخی از تلویزیون‌ها تحت عنوان Smart View شناخته می‌شود. برای وصل کردن موبایل به تلویزیون با این روش کافی‌ست تا به تنظیمات گوشی وارد شده و گزینه‌ Connected Devices را انتخاب کنید. سپس در میان انواع روش‌های اتصال بر روی گزینه‌ Cast ضربه بزنید و سپس نام تلویزیون خود را انتخاب کنید. در صورتی که برای نخستین بار است از قابلیت Miracast استفاده می‌کنید، لازم است تا پس از انتخاب نام تلویزیون کد نمایش داده شده بر روی تلویزیون را در گوشی وارد کنید تا اتصال برقرار شود.

اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف

اپلیکیشن‌های مختلفی وجود داشته که می‌تواند برای اتصال گوشی به تلویزیون مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این اپلیکیشن‌ها مانند اپلیکیشن اتصال موبایل به تلویزیون Let’s View به وای‌ فای احتیاج داشته و برخی از آن‌ها بدون نیاز به وای‌ فای و قابل استفاده هستند. از جمله اپلیکیشن‌هایی که می‌توان برای اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند بدون نیاز به وای‌ فای مورد استفاده قرار داد می‌توان به نرم‌ افزارهای Screencasting، Scree Mirroring و Allcast اشاره کرد.

اتصال موبایل به تلویزیون هوشمند با استفاده از DLNA

از دیگر روش‌های اتصال گوشی به تلویزیون‌های هوشمند می‌توان به استفاده از روش دیجیتال بی‌ سیم DLNA اشاره کرد. در حال حاضر بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند از این قابلیت پشتیبانی کرده که از آن‌جایی که اتصال آن از نوع بی‌ سیم است باید گوشی و تلویزیون هر دو به یک شبکه‌ وای‌ فای متصل شده باشند. در واقع این شبکه‌ وای‌ فای نقش کابل رابط بین گوشی و تلویزیون را ایفا می‌کند. زمانی که تلویزیون و گوشی هر دو به وای‌ فای مربوطه متصل شدند کافی‌ست تا برنامه‌ DLNA را بر روی گوشی نصب کرده و پس از ورود به برنامه از میان گزینه‌های موجود گزینه‌ Devices را انتخاب کنید. سپس از لیست موجود تلویزیون خود را انتخاب کرده تا اتصال بین گوشی و تلویزیون برقرار شود.

اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از بلوتوث

اگرچه اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از بلوتوث به خوبی استفاده از وای‌ فای نیست با این حال می‌توان در برخی موارد جهت برقراری اتصال آن را مورد استفاده قرار داد. برای این که بلوتوث دو دستگاه با یک‌دیگر جفت شود باید به تنظیمات تلویزیون وارد شده و از بخش Accessories بر روی گزینه‌ Add Accessories کلیک کنید تا بلوتوث تلویزیون به بلوتوث موبایل شما متصل شود. زمانی که اتصال برقرار شد می‌توان فایل‌هایی را میان گوشی و تلویزیون انتقال داده و یا از آن برای پخش آهنگ استفاده کرد. همچنین در برخی موارد می‌توان با این روش گوشی را به کنترل تبدیل کرد. با این حال این روش نمی‌تواند برای اتصال کامل نمایشگر گوشی به تلویزیون مورد استفاده قرار گیرد و بهتر است از روش‌های دیگر استفاده شود.

✅​اتصال گوشی اندروید به تلویزیون‌های قدیمی

برای اتصال گوشی‌های اندروید به تلویزیون‌های قدیمی می‌توان از کابل‌ AV و آداپتور استفاده کرد. از آن‌جایی که تلویزیون‌های قدیمی فاقد خروجی HDMI هستند، باید از کابل RCA استفاده شود. این کابل در واقع همان سیم‌های قرمز، سفید و زردی بوده که به پشت تلویزیون متصل می‌شود. البته شرط اتصال گوشی به این تلویزیون‌ها این است که گوشی از قابلیت HDMI پشتیبانی کند. همچنین باید برای این منظور یک کابل HDMI، کابل AV یا RCA و یک تبدیل HDMI به کامپوزیت نیز تهیه شود. چرا که تلویزیون‌های قدیمی نمی‌توانند محتواهای HD را به نمایش درآورده و برای نمایش این محتواها باید حتما تبدیل HDMI به کامپوزیت وجود داشته باشد.

اتصال گوشی به تلویزیون

سخن آخر

بسیاری از افراد تمایل دارند تا اموری مانند تماشای فیلم، تماشای عکس یا بازی کردن که در گوشی موبایل انجام می‌شود را به نمایشگر بزرگتری منتقل کنند. از این رو به دنبال روش‌هایی برای اتصال گوشی موبایل به تلویزیون هستند. از آن‌جایی که تکنولوژی به کار رفته در گوشی موبایل و تلویزیون‌ها با یک‌دیگر متفاوت است، شیوه‌های اتصال آن‌ها به یک‌دیگر نیز با هم فرق دارد. همچنین نحوه‌ اتصال گوشی‌های آیفون و اندروید به تلوزیون نیز با یک‌دیگر متفاوت می‌باشد.

شما کاربر سیستم عامل اندروید هستید یا آیفون؟ به نظرتان بهترین روش اتصال گوشی به تلویزیون کدام است؟ آیا تا به حال اقدام به برقراری ارتباط گوشی موبایل با تلویزیون کرده‌اید؟ از نظر شما چه افرادی نیاز به وصل کردن گوشی خود به تلویزیون دارند؟ اگر روش دیگری را می‌شناسید برای دیدنگار بنویسید و این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آنها هم بهره‌مند شوند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی از چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.