سازمان جهانی عکاسی از اسامی برندگان و لیست کوتاه بخش رقابت باز ( Open competition ) جشنواره‌ی Sony World Photography در سال 2020 را در دسته بندی‌های مختلف معرفی کرد. رقابت سالانه‌ی Open competition به صورت سالانه برگزار می‌شود که هم اکنون در سیزدهمین سال خود، بهترین تصاویر تکی را که در سال 2019 ثبت شده‌اند، معرفی کرده است. داور این رویداد در مرحله‌ی نهایی جیزلا کایزر ( Gisela Kayser )، مدیر عامل و مدیر هنری Freundeskreis Willy-Brandt-Haus e.V. در برلین بود. بیش از 100 عکس در میان 10 دسته‌ی مختلف انتخاب شدند.

مارک لی کورنو، برنده‌ی بخش حرکت در رویداد Sony World Photography 2020 می‌گوید : ” حضور تصویر من در لیست کوتاه این مسابقه‌ی معتبر یک افتخار باورنکردنی است، به خصوص وقتی که از این تعداد بسیار زیاد از سراسر جهان انتخاب شد. من بیش از ماه هستم که کارم را به رسمیت می‌شناسم. ” مارک لی کورنو همچنین به تقدیر از این جشنواره و ستایش آثار دیگر عکاسان منتخب پرداخت.

هر برنده در هر دسته‌ای، به عنوان جایزه، جدیدترین تجهیزات تصویربرداری دیجیتال سونی را دریافت خواهد کرد. همچنین این افراد باید برای کسب عنوان ” Open Photographer of the Year ” در رویداد نهایی Sony World Photography 2020 با یکدیگر هنوز هم مقابله کنند. برنده‌ی کلی که صاحب این عنوان و جایزه‌ی 5000 دلاری خواهد شد، در تاریخ 9 ژوئن سال جاری معرفی خواهد شد.

پیشنهاد نویسنده : برگزیدگان و لیست کوتاه جشنواره Zeiss Photography 2020 معرفی شدند

ده برنده‌ی رویداد Sony World Photography 2020 در این دسته بندی‌ها عبارتند از :

معماری
روساریا سابرینا پانتانو ( Rosaria Sabrina Pantano ) از ایتالیا برای عکس ” Emotional Geography “

خلاقانه
سوژینگ ژانگ ( Suxing Zhang ) از چین برای عکس ” Knot “

فرهنگ
آنتونی ولینگ ( Antoine Veling ) از استرالیا برای عکس ” Mark 5:28 “

منظره و لنداسکیپ
کریگ مک‌گوان ( Craig McGowan ) از استرالیا برای عکس ” Ice Reflections ” – او کاندیدای بهترین عکاس بین‌المللی لنداسکیپ در سال نیز هست

حرکت
آلک کوناه ( Alec Connah ) از انگلستان برای عکس ” Going Down ! “

جهان طبیعی و حیات وحش
گوفی لی ( Guofei Li ) از چین برای عکس ” Tai Chi Diagram “

پرتره
تام اولدهام ( Tom Oldham ) از انگلستان برای عکس ” Black Francis “

طبیعت بی جان
جورج رینال ( Jorge Reynal ) از آرژانتین برای عکس ” A Plastic Ocean “

عکاسی خیابانی
سانتیاگو مسا ( Santiago Mesa ) از کلمبیا برای عکس ” Colombia Resiste “

عکاسی مسافرتی
آدرین گورین ( Adrian Guerin ) از استرالیا برای عکس ” Riding a Saharan Freight Train “

با توجه به همه گیری و شیوع ویروس کوید 19 ( کرونا ویروس ) در حال حاظر، نمایشگاه امسال Sony World Photography Awards 2020 لغو شده است. سازمان جهانی عکاسی برای استفاده‌ی عکاسان از منابع آموزشی، صفحه‌ی Stay Connected را راه اندازی کرده است. آنها همچنین آثار برندگان و فینالیست‌های رقابت گذشته و فعلی را از طریق کانال‌های مختلف آنلاین خود به رسمیت شناخته و منتشر خواهند کرد.

برنده‌ی بخش عکاسی مسافرتی

” Riding a Saharan Freight Train ” اثر آدرین گورین ( Adrian Guerin ) از استرالیا

بیانیه‌ی هنرمند : قطار سنگ آهن در کشور موریتانی با طول 2.5 کیلومتر یکی از طولانی‌ترین قطارهای جهان است. این قطار با طول بیش از 700 کیلومتر، از شهر ساحلی نوادیبو تا بیابان صحرای زوئرت را پوشش می‌دهد. برای قطارهایی که قرار است سفر طولانی به سمت نوادیبو را طی کنند، بیش از 200 واگن در نظر گرفته شده شده است. من در ژوئیه 2019 در هر دو جهت سوار این قطار شدم.

در اولین قدم از سفر یاد گرفتم که برای عکاسی از طول قطار لازم است بر روی قطار بایستم، بنابراین به واگن آخر قطار رفته و سعی کردم نمای کاملی را به دست بیاورم. کما اینکه نور خورشید هم از پشت سرم، نوردهی لازم برای ثبت عکس را فراهم می‌کرد. اما متاسفانه تا صبح روز سوم هیچ یک از این کارهایی که گفتم برایم مقدور نبود. پس در واقع تسلیم شده بودم.

این تصویر را زمانی ثبت کردم که در واگن پشتی و روی کوهی از ذغال سنگ‌ها قرار گرفته بودم، همچنین باید سعی می‌کردم ثابت باشم، چون قطار از سمتی به سمت دیگر حرکت می‌کرد.

برنده‌ی بخش عکاسی خیابانی

” Colombia Resiste ” اثر سانتیاگو مسا ( Santiago Mesa ) از کلمبیا

بیانیه‌ی هنرمند : در سال‌های اخیر، تعدادی از اعتراضات در سراسر آمریکای لاتین رخ داده است. دلایل این ناآرامی از یک پایان پیشنهادی تا سوبسیدهای سوخت در اکوادور تا افزایش کرایه‌های مترو در شیلی و احساس نابرابری و فقدان کلی فرصت در کلمبیا متغیر است. در شهر مدئین در شمال غربی کلمبیا، کارگران و فروشندگان خیابانی در این راهپیمایی شرکت می‌کردند که تیم ضد شورش مدئین آنها را متفرق کرد.

برنده‌ی بخش عکاسی از طبیعت بی جان

” A Plastic Ocean ” اثر جورج رینال ( Jorge Reynal ) از آرژانتین

بیانیه‌ی هنرمند : هر ساله، هشت میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌های کره‌ی ما رها می‌شوند، معادل تخلیه یک کامیون زباله در هر دقیقه. این اعتراض من علیه آلودگی است.

پیشنهاد نویسنده : برگزیدگان جوایز ملی جشنواره Sony World Photography 2020 معرفی شدند

در زبان من ( اسپانیایی )، ما از کلمات ” Naturaleza Muerta ” برای اشاره به زندگی آرام استفاده می‌کنیم، که از قضا به معنای ” طبیعت مرده ” ترجمه می‌شود.

برنده‌ی بخش عکاسی از جهان طبیعی و حیات وحش

” Tai Chi Diagram ” اثر گوفی لی ( Guofei Li ) از چین

بیانیه‌ی هنرمند : این یوزپلنگ‌ها به تازگی یک بزگوزن ( یا شاخ دراز یا antelope ) را خورده بودند و لکه‌های خون را از روی صورت یکدیگر لیس می‌زدند. این یک وضعیت بسیار نادر است، و یکی از نمودارهای سنتی تای چی را به من یادآوری می‌کند. این تصویر در ژانویه سال 2019 در بوتسوانا گرفته شده است.

برنده‌ی بخش عکاسی پرتره

” Black Francis ” اثر تام اولدهام ( Tom Oldham ) از انگستان

بیانیه‌ی هنرمند : عکاسان مجله MOJO با آنچه معمولاً مختصر است از درجه آزادی و اعتماد به نفس کمیابی برخوردار هستند. این به ما امکان می‌دهد تجربه‌ی موسیقی خودمان را با نوازندگان بسیار مشهور ضبط کنیم. با این حال، هنگام عکاسی از خوانندگان مشهور، ما اغلب سختی بسیاری را تحمل می‌کنیم، چرا که دائما باید بنشینیم، بلند شده و دوباره بنشینیم.

من دوست داشتم این موضوع را تصدیق کنم و از چارلز ( با نام مستعار Black Francis ) خواستم تا بیشترین سطح ناامیدی را که می‌تواند به من نشان دهد تولید کند. او این ژست را ارائه داد و تصویر به عنوان تصویر اصلی در این مجموعه قرار گرفت.

برنده‌ی بخش حرکت

” Going Down ! ” اثر آلک کوناه ( Alec Connah ) از انگلستان

بیانیه‌ی هنرمند : علی رغم اینکه چهار برج خنک کننده ایستگاه نیروگاه Ironbridge در شروپ شر انگلستان هر کدام ارتفاعی 125 متری داشتند، امام تنها 10 ثانیه طول کشید تا به طور کامل تخریب شوند. این اتفاق در تاریخ 6 دسامبر سال 2019 میلادی رخ داد. این برج‌ها 50 سال منظره‌ی این منطقه را شکل داده بودند. اما حالا باید تخریب شده و ساختمان‌های جدید جایگزین آن می‌شدند.

مدت زمان طولانی تخریب، برج‌های نزدیک به رودخانه، خط راه آهن و جنگل‌های محافظت شده را تحت تاثیر قرار می‌داد، بنابراین تخریب آنها باید دقیق می‌بود. این تصویر از داخل باغ من گرفته شده است، که در دامنه تپه روبروی آن قرار دارد.

برنده‌ی بخش عکاسی خلاقانه

” Knot ” اثر سوکسینگ ژانگ ( Suxing Zhang ) از چین

بیانیه‌ی هنرمند : این تصویر از مجموعه‌ی ” Hua ” است که به معنی گل در زبان چینی ترجمه می‌شود. گل‌ها اغلب به عنوان استعاره برای زندگی در هنر استفاده می‌شوند. هوآ به بررسی مشترکات و ارتباطات بین گل و زن، و به ویژه، آسیب پذیری و حساسیت عاطفی آنها می‌پردازد. خصوصیاتی مانند آرامش و احساساتی مانند عدم اطمینان، ترس، اضطراب و تنهایی به اشکال مفهومی و هنری ترجمه می‌شود.

پیشنهاد نویسنده : فاصله کانونی لنز در عکاسی چیست و چه تاثیری دارد ؟

در گره، من از ترکیبی از نور و بافت برای ایجاد حس بصری قوی استفاده می‌کنم که تمرکز را بالا می‌برد. من دوست دارم در کار خود از عناصر نمادین و استعاره استفاده کنم که امیدوارم مخاطب بتواند ذهنیت خود را با عینیت عکس در هم آمیزد و منجر به تفسیرها و احساسات مختلف شود.

برنده‌ی بخش فرهنگ

” Mark 5:28 ” اثر آنتونی ولوینگ ( Antoine Veling ) از استرالیا

بیانیه‌ی هنرمند : هنگامی که از اعضای مخاطبان در 17 آوریل 2019 به کنسرت Iggy Pop در خانه اپرای سیدنی در استرالیا دعوت شدیم به رقصیدن، این استقبال گرم را نشان می‌دهد که Aussies به هنرمندان خارج از کشور گسترش می‌یابد که برای رسیدن به آنها مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند.

بازوی کشیده شده‌ی یک زن برای لمس کردن ایگی در تصویر است. به نظر می‌رسد وقتی جمعیت اطراف او را تحت فشار قرار می‌دهند، از رویکرد او بی اطلاع هستند. یکی از دستیاران ایگی، جوس ( در پیراهنی به رنگ خاکستری ) سعی می‌كند تا فضایی را در اطراف او ایجاد كند. این صحنه یادآور بخشی از کتاب مقدس است : ” چرا که او فکر می‌کرد، اگر من فقط لباس‌های او را لمس کنم، شفا می‌یابم “.

این تصویر به نقاشی‌های مذهبی کاراواجیو و تکنیک کیاروسورو وی تشبیه شده است. این موضوع در رسانه‌های اجتماعی پخش شد و 40،000 نفر از جمله ایگی پاپ را بسیار خوشحال کرد.

برنده‌ی بخش معماری

” Emotional Geometry ” اثر روساریا سابرینا پانتانو ( Rosaria Sabrina Pantano ) از استرالیا

بیانیه‌ی هنرمند : پس از بازگشت به تعطیلات در سیسیل، من و جمعی از دوستان از Fiumara d’Arte بازدید كردیم، موزه‌ای با نمایش مجسمه‌های ساخته شده توسط هنرمندان معاصر كه در كنار رودخانه تاسا واقع شده است. در میان این آثار، 38 درجه موازی از مائورو استاکیولی، هرمی است که در نقطه دقیقی قرار دارد که مختصات جغرافیایی آن را به موازات 38 می‌رسد.

لیست کوتاه بخش حرکت

” NEOM Spin ” اثر مارک لی کورنو ( Marc Le Cornu ) از انگلستان

بیانیه‌ی هنرمند : این تصویر در طی کمیسیونی برای تصرف منطقه نئوم در عربستان به عنوان بخشی از پروژه برای تیم گردشگری NEOM گرفته شده است. کاپیتان ما عکسی از کشتی خود خواست و من با خوشحالی موظف به انجام این کار شدم ! نور ساعت طلایی، قایق را جلوه‌های بصری بسیار زیبایی می‌بخشید، و الگوهای روی آب از بالا باورنکردنی به نظر می‌رسیدند.

مارک کمی بیشتر برای DPReview توضیح داد : ” الهام بخش من برای عکاسی از قایق، کاپیتان ما بود که می‌خواست یک عکس از قایقش ثبت کنم. اما من نمی‌توانستم یک عکس استاندارد به او بدهم، بنابراین از او خواستم که قایق را به صورت دایره‌ای مانور دهد در حالی که من با استفاده از پهباد DJI Inspire 2 از بالای سر قایق عکاسی می‌کردم. نور برای ایجاد یک احساس زیبا، غنی و گرم به تصویر مناسب بود، چرا که باعث شد موج قایق و قایق خود را به خود جلب کند، و الگوهای باقی مانده در آب از خواب قایق تصویر برجسته نهایی را ایجاد می‌کند. “

لیست کوتاه بخش عکاسی از جهان طبیعی و حیات وحش

” A Fever of Cownose Rays ” اثر الکس کید ( Alex Kydd ) از استرالیا

بیانیه‌ی هنرمند : برخورد نادر نور را با ماهی‌های Rhinoptera در تصویر می‌بینید که در صخره دریایی نینگالو در استرالیای غربی ثبت شده است. این ماهی‌ها در رفتاری کاملاً درک نشده در حال چرخش بودند. آنها تقریباً 20 دقیقه در ستون آب در حال بالا و پایین مارپیچ بودند که در این مرحله ناپدید شدند.

پیشنهاد نویسنده : ۷ دوربین تاثیر گذار تاریخ : دوربین‌هایی که که انقلابی در عکاسی ایجاد کرده و تاریخ را متحول کردند

تحت تأثیر حضور من، آنها در حالی که داشتم عکاسی می‌کردم بر روی یکدیگر تمرکز کردند. در سال‌های اخیر گزارش‌های اندکی در مورد ماهی‌های Rhinoptera در منطقه نینگالو وجود داشته است. تصویر در حالی غواصی در این منطقه‌ی آزاد گرفته شده بود، اتفاقی که ممکن است تنها یک بار در زندگی هر کس رخ دهد.

لیست کوتاه بخش عکاسی منظره و لنداسکیپ

” Come on In ” اثر کای هورنونگ ( Kai Hornung ) از آلمان

بیانیه‌ی هنرمند : مسیری کوچک در جنگل‌های باستانی کوه‌های آناگا در تنریف در اسپانیا. ابرها در داخل درختان پوشیده از خزه در حال حرکت بوده و فضایی هولناک ایجاد می‌کنند. وقتی به این نقطه رسیدم، هنگام تنظیم سه پایه‌ام لبخند زدم، تازه می‌دانستم که قصد داشتم یکی از بهترین عکس‌های زندگی‌ام را ثبت کنم؛ حتی اگر یکی از بهترین عکس‌های من در سال 2019 نباشد.

لیست کوتاه بخش عکاسی خلاقانه

” Fractals and Flowers ” اثر دیوید سویندلر ( David Swindler ) از ایالات متحده‌ی آمریکا

بیانیه‌ی هنرمند : بدبوم‌های آمریکا برای کشف و عکس گرفتن بسیار جذاب است. بَدبوم یا بدلند به نواحی مرتفع خشکی که بر اثر باران‌های سنگین اتفاقی به دره‌های تنگ عمیق بریده شده است و ریزش‌های جوی معمولی ناحیه به اندازه‌ای نیست که حافظ پوششی کافی از علف یا سایر گیاهان باشد. چنین ناحیه‌ای برای کشاورزی یا زمین چراگاهی تقریباً فاقد ارزش است.

شاید هر ده سالی یکبار اتفاق بیفتد که گل‌های زرد در این منطقه رشد کرده و منظره‌ی زیبایی را به خطوط و الگوهای فوق‌العاده‌ی فرسایش شده‌ی روی زمین بدهند. این الگوها مرا به یاد الگوهای فرکتال در ریاضیات می‌اندازند.

لیست کوتاه بخش فرهنگ

” Colourful Catrina ” اثر سرجیو کاراسکو ( Sergio Carrasco ) از مکزیک

بیانیه‌ی هنرمند : همسرم به عنوان یک کاترینا، که یکی از مشهورترین نمادهای جشن روز مردگان در مکزیک است، لباس پوشیده است.

لیست کوتاه عکاسی خیابانی

” Back Home ” اثر لیو جون ( Liu Jon ) از چین

بیانیه‌ی هنرمند : در اینجا، یک چهارراه با الگوی گورخری را می‌بینید که یک چتر و یک انسان برای ایجاد یک ترکیب رنگارنگ با آن ترکیب شده است.

پیشنهاد نویسنده : ترفندهایی برای عکاسی خلاقانه در خانه که هر کسی باید بلد باشد !

امیدوارم مقاله‌ی ” برگزیدگان و اسامی لیست کوتاه رویداد Sony World Photography 2020 معرفی شدند ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: