پرتره خیابانی: رینگ فلاش یا فلاش اکسترنال؟

پرتره خیابانی

اگر شما هم تجهیزات نورپردازی ندارید، اما به سبک عکاسی پرتره خیابانی علاقه‌مند شدید، نگران نباشید. برای عکاسی پرتره حتماً لازم نیست استودیو داشته باشید یا اگر می‌خواهید در فضای باز عکس‌های پرتره بگیرید، یک کیت نورپردازی تمام و کمال همراه‌تان باشد. تجهیزات نورپردازی جمع‌وجور و ساده‌تری هم هستند که شما را در این مسیر همراه کنند.

پرتره خیابانیشما می‌توانید هم با فلاش‌های اکسترنال و هم رینگ فلاش‌ها، عکس‌های پرتره فوق‌العاده‌ای را ثبت کنید. البته برای این کار باید قوانین و شرایط استفاده از هرکدام از این منابع نوری را بدانید. به همین دلیل هم ما اینجا هستیم!

در این بخش می‌خواهیم کارایی این دو منبع نوری را در زمان ثبت پرتره‌های خیابانی بررسی کنیم. اگر نمی‌دانید کدام منبع نور همان چیزی است که برای عکاسی پرتره به آن نیاز دارید، تا انتهای این متن همراه ما باشید.

ثبت پرتره خیابانی و چالش‌های نورپردازی آن

زمانی که از عکاسی در خیابان‌ها صحبت می‌کنیم، آوردن واژه منبع نور برای بعضی از افراد خنده‌دار است؛ چرا که تصور می‌کنند با وجود نور خورشید، نیاز به منبع نور ندارند.

پرتره خیابانیشاید این تصور درست باشد؛ اما نه همیشه! در واقع برای شروع عکاسی در خیابان‌ها نمی‌توانید همیشه روی منبع نور بزرگی به اسم نور طبیعی حساب باز کنید. زیرا آب و هوا همیشه آن طور که شما تصور می‌کنید خوب و دل‌پذیر نیست، و لوکیشنی که برای عکاسی در نظر دارید هم همیشه به طور یکسان نور، دریافت نمی‌کند.

به همین دلیل است که باید با خرید یک منبع نور مناسب، وابستگی خود را از نور طبیعی از بین ببرید. البته نه اینکه دیگر با نور طبیعی عکاسی نکنید؛ اگر شرایط و موقعیت عکاسی با نور خورشید ایده‌آل بود، لازم نیست تجهیزات نورپردازی خود را به راه کنید. اما اگر نور خورشید آن طور که می‌خواهید روی سوژه نمی‌تابد، منتظر آن نمانید.

حالا که می‌دانید نباید روی خورشید حساب کنید، یک سوال پیش می‌آید. اینکه چطور از فلاش‌ها برای عکاسی پرتره خیابانی استفاده کنیم و اصلاً چه مواقعی باید آنها را روی دوربین سوار کنیم تا عکس‌مان بهتر شود؟

پرتره خیابانیبرای رسیدن به جواب این سوال باید منبع نور فلاش اکسترنال و رینگ فلاش را به صورت جداگانه بررسی کنیم تا متوجه شوید کجا از کدام یک استفاده کنید. ابتدا به سراغ فلاش‌های اکسترنال می‌رویم تا ببینم برای عکاسی پرتره از نوع خیابانی چه چیزی در چنته دارند!

عکاسی پرتره خیابانی

عکاسی پرتره با نور فلاش اکسترنال؛ واقعیت یا شعار؟!

اگر تصور شما از عکاسی پرتره، استودیوهایی است که با فلاش‌های استودویی و سافت باکس‌ها آماده شده‌اند، شاید استفاده از فلاش اکسترنال کمی عجیب به نظر برسد؛ آن هم در خیابان و در طول روز!

اما بسیاری از عکاسان برای عکاسی پرتره خیابانی از همین تکنیک استفاده می‌کنند. کافی است چند نکته را در رابطه با این فلاش‌ها بدانید تا بتوانید به کمک آنها بهترین پرتره‌ها را ثبت کنید.

زمان مناسب برای استفاده از فلاش اکسترنال در پرتره‌های خیابانی

برای استفاده از فلاش اکسترنال و ثبت عکس‌های فوق‌العاده، قدم اول: تجزیه و تحلیل کیفیت نور در مقابل مقدار آن است. شاید موقعیتی که در آن قرار گرفته باشید، نور بسیار زیادی داشته باشد؛ اما کیفیت آن چگونه است؟! آیا جهت تابش، چیزی است که سوژه شما را جذاب نشان دهد؟

پرتره خیابانیاگر موقعیتی که در آن قرار دارید یکی از شرایط زیر را دارد، می‌توانید به جای نور طبیعی، از فلاش‌های اکسترنال استفاده کنید:

  • سوژه شما نور پس زمینه دارد.
  • نور از بالای سر تابیده شده و سایه‌های تیره را پایین چشم ایجاد می‌کند.
  • سوژه در سایه قرار دارد و زمینه آن به شدت روشن است.

البته که زمان‌های دیگری هم وجود دارند که فلاش‌های اکسترنال به کمک شما می‌آیند. این موضوع را با تجربه کسب خواهید کرد. اما هر جا که نور سوژه چیزی نبود که شما را به هدف برساند، می‌توانید عکاسی پرتره خیابانی را با فلاش امتحان کنید.

بهتر است برای ثبت پرتره‌های خیابانی با فلاش اکسترنال تجهیزات اصلاح کننده نور مثل: رفلکتورها یا دیفیوزرها را هم همراه‌تان داشته باشید که خیلی به کارتان می‌آیند.

پرتره خیابانی

نور سخت در مقابل نور نرم

زمانی که صحبت از کیفیت نور می‌شود، معمولاً با واژه‌هایی مثل نور سخت و نور نرم روبه‌رو می‌شویم. بگذارید یک تعریف واحد و دقیق از کیفیت نور داشته باشید. کیفیت نور تنها به اندازه نسبی منبع نور و فاصله آن با سوژه شما ربط دارد.

پرتره خیابانیزمانی که منبع نور محدود است، آن را نور سخت می‌نامند. چرا که سایه‌های خشک و خشنی روی سوژه ایجاد خواهد شد و کنتراست تصویر بالا می‌رود. این نور می‌تواند بافت‌ها را هم برجسته‌تر کند.

با این تعریف شاید فکر کنید خورشید، یک نور نرم ایجاد می‌کند! اما این تصور اشتباه است. از آنجایی که فاصله خورشید از زمین بسیار زیاد است، یک منبع نور کوچک ولی پرقدرت محسوب می‌شود که سایه‌های خشن و کنتراست بالا را ایجاد می‌کند. در مقابل فلاش اکسترنالی که شما استفاده می‌کنید به سوژه نزدیک است و نور را پخش می‌کند. پس یک منبع نور نرم بوده و سایه‌های روی صورت سوژه را کنترل می‌کند تا تصویر آن واضح‌تر دیده شود.

برای ثبت پرتره خیابانی معمولاً نور نرم بیشتر استفاده می‌شود. مگر اینکه عکاس با ایجاد کنتراست‌های شدید، هدف خاصی از ثبت پرتره‌های خود داشته باشد.

عکاسی پرتره با یک فلاش

اصلاح کننده‌های نور

درست است که فلاش اکسترنال شما می‌تواند نور نرم ایجاد کند؛ اما از آنجایی که سرعت این نور زیاد است، باز هم نمی‌توان آن را یک منبع نور بزرگ با نور کاملاً نرم و بدون سایه‌های خشن در نظر گرفت.

پرتره خیابانیاینجاست که اصلاح کننده‌های نور به کمک شما می‌آیند تا پرتره‌های خیابانی جذاب‌تری را ثبت کنید. گزینه‌های زیادی برای اصلاح نور وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به بودجه خود برای خرید آنها اقدام کنید. اگر می‌خواهید با این وسایل بیشتر آشنا شوید به بخش لوازم شکل دهنده نور در فروشگاه دیدنگار سری بزنید تا کاملاً با آنها آشنا شوید. اگر در انتخاب، دچار سردرگمی هستید، پیشنهاد می‌کنیم از مشاوران خبره ما کمک بگیرید.

به طور کلی رفلکتورهای تاشو و رنگی و چترها گزینه‌های ارزان قیمت‌تری هستند و سافت باکس‌ها می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند.

یک انتخاب ‌‌فوق‌العاده برای ثبت پرتره خیابانی با فلاش اکسترنال

دنیای فلاش‌های اکسترنال تنوع بسیاری دارد. اما بهتر است برای داشتن یک منبع نور باکیفیت به سراغ برندهای برتر بروید. در این زمینه برند گودوکس Godox فعالیت مستمری دارد و منابع نور باکیفیتی را روانه بازار می‌کند. پیشنهاد ما به شما استفاده از فلاش اکسترنال گودکس Godox TT685S است.

پرتره خیابانیاین فلاش همگام‌سازی سریعی داشته و تنظیمات و راه‌اندازی آن هم پیچیدگی خاصی ندارد. امکان چرخش عمودی و افقی آن را دارید و وزن آن هم برای حمل و نقل، شما را دچار دردسر نمی‌کند. برای بررسی این فلاش اکسترنال می‌توانید به صفحه اختصاصی آن بروید و به طور کامل با مشخصات فنی آن آشنا شوید.

بعد از بررسی فلاش اکسترنال نوبت به رینگ فلاش می‌رسد، برای ادامه مقاله آماده‌اید؟

عکاسی پرتره با منبع نور رینگ فلاش و چالش‌های آن

رینگ فلاش یکی دیگر از منابع نور پرطرفدار برای ثبت پرتره‌ها در فضای باز محسوب می‌شود. این منبع نور برخلاف فلاش اکسترنال به شکل دایره بوده و دور لنز دوربین شما سوار می‌شود. بیشترین محبوبیت این فلاش‌ها را می‌توان در ایجاد نوری که در چشم سوژه‌ها می‌اندازد، دانست.

پرتره خیابانیدر واقع استفاده از این منابع نور باعث می‌شود انعکاس آن در چشم سوژه دیده شود که جذابیت خاصی دارد. این حلقه‌های نور ایجاد شده در چشم مدل catch light نام دارد و با استفاده از همه رینگ لایت‌ها به این جلوه خیره‌کننده می‌رسید. از طرف دیگر، از آنجایی که رینگ فلاش‌ها به شکل دایره هستند، نور را به شکل مساوی و یکنواخت روی صورت سوژه می‌اندازند و دیگر با دردسر ایجاد سایه‌های خشن ناشی از منبع نور روبه‌رو نمی‌شوید.

این منابع نوری ردپای قدیمی‌تری در تاریخ عکاسی مد و فشن داشته‌اند. چرا که با پخش یکسان نور می‌توانستند بهترین تصویر را از سوژه ایجاد کنند. هر چند نمونه‌های قبلی رینگ فلاش‌ها بسیار غول‌آسا بودند، اما نمونه‌های جدیدتر آنها به اندازه لنزهای دوربین‌ کوچک شده‌اند.

البته هنوز هم مدل‌های بزرگ‌تر رینگ فلاش‌ها وجود دارند؛ اما برای عکاسی پرتره خیابانی قابل حمل و جابجایی نیستند. پس منظور ما نمونه‌های پرتابل این رینگ فلاش‌هاست.

رینگ فلاش‌ها معمولاً ارزان‌تر از سایر تجهیزات حرفه‌ای نورپردازی هستند و به عکاسان اجازه می‌دهند با پایین نگه داشتن ISO تصاویر باکیفیت‌تری را ثبت کنند.

اما بیایید ببینیم این منابع نوری در چه موقعیت‌هایی از ثبت پرتره‌های خیابانی به کارتان می‌آیند.

نورپردازی ساده پرتره

پرتره خیابانی

کاربرد رینگ فلاش برای ثبت پرتره‌های خیابانی

از آنجایی که منبع نور رینگ فلاش نور شدیدی را ایجاد نمی‌کند، اغلب برای عکاسی به کمک آن باید به سوژه نزدیک شوید. بنابراین یکی از بهترین کاربردهای این منبع نور را می‌توان: عکاسی ماکرو بخشی از صورت سوژه دانست. در این شرایط نور کاملاً یکسانی به صورت سوژه تابیده شده و تصویر باکیفیتی ثبت می‌شود.

پرتره خیابانیدر عکاسی پرتره خیابانی با این منابع نوری، معمولاً دوربین به صورت سوژه نزدیک می‌شود و پس زمینه در قاب مشخص نیست. این کار اجازه می‌دهد سایه‌ها کاملاً نرم شده و اجزای صورت به خوبی دیده شوند.

علاوه بر این معمولاً عکاس‌ها برای اینکه بازتاب رینگ فلاش را در چشم سوژه پررنگ‌تر و برجسته‌تر نشان دهند، قاب خود را بسته و نزدیک به صورت سوژه در نظر می‌گیرند.

از رینگ فلاش‌ها می‌توانید هم به عنوان نور اصلی استفاده کنید و هم نور پرکننده. بستگی دارد بخواهید از چه فاصله‌‌ای از سوژه‌تان عکس بگیرید.

با این منابع نوری می‌توان عکس‌های خلاقانه‌‌ای گرفت؛ به خصوص اگر می‌خواهید در شب عکاسی کنید، رینگ فلاش‌ها می‌توانند نور یکدست‌تر و بدون سایه‌های خشن را ایجاد کنند.

نکته مهم در زمان استفاده از رینگ فلاش به عنوان نور اصلی، فاصله با سوژه است. برای ثبت پرتره خیابانی با این روش نمی‌توانید نمای زیادی از پس زمینه را داشته باشید.

یک انتخاب عالی برای ثبت پرتره‌های خیابانی با رینگ فلاش

در زمان خرید رینگ فلاش باید حواستان باشد که منبع نور با دوربین شما سازگار باشد. در بازار رینگ فلاش‌ها، انواع منبع‌های نوری را می‌توانید پیدا کنید، با این حال برند ویلتروکس Viltrox یکی از شناخته شده‌ترین‌ها در این زمینه محسوب می‌شود. پیشنهاد ما خرید رینگ فلاش ویلتروکس مدل Viltrox JY670 C است که می‌توانید آن را با توجه به مدل دوریبن خود، خریداری کنید.

پرتره خیابانیاین محصول با 4 عدد باتری AA کار می‌کند و وزن سنگینی ندارد. قدر تابش آن 1000 لومین بوده و فاصله موثر عکاسی با آن 5 تا 20 سانتی‌متر است. برای بررسی دقیق‌تر ویژگی‌های انواع رینگ فلاش‌ها کافی است به دسته رینگ فلاش‌ها در منوی تجهیزات نورپردازی سایت دیدنگار سری بزنید و بهترین را انتخاب کنید.

تا اینجا همه چیز درباره رینگ فلاش‌ و فلاش اکسترنال را در عکاسی پرتره خیابانی گفتیم. انتخاب هر یک از آنها به عهده شماست.

بالاخره رینگ فلاش یا فلاش اکسترنال؟!

همان طور که در ابتدا هم اشاره کردیم، شما می‌توانید با انواع منابع نوری به سراغ عکاسی پرتره خیابانی بروید. نکته مهم این است که یاد بگیرید، منبع نور انتخابی شما در چه موقعیت‌هایی کاربرد دارد و چگونه باید از آن استفاده کنید.

پرتره خیابانیرینگ فلاش‌ها برای ثبت پرتره از فاصله‌‌ای نزدیک به کار می‌روند که بهترین عملکرد را در از بین بردن سایه‌های خشن دارند. در حالی که با فلاش‌های اکسترنال می‌توانید از فاصله دورتری عکاسی کرده و جهت نور را تنظیم کنید تا سایه‌های دلخواه شما ایجاد شود. در نتیجه ما هر دو منبع نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ تنها لازم است به کادر خود هنگام عکاسی توجه کنید.

شما از چه منبع نوری برای ثبت پرتره‌های خیابانی استفاده می‌کنید؟! آیا استفاده از نور خورشید به تنهایی برای شما کافی بوده یا به یک منبع نور نیاز پیدا کردید؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها برای ما هم بنویسید و این مقاله را با دوستان عکاس خود به اشتراک بگذارید تا تصاویر پرتره بهتری در کنار هم ثبت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی پرتره با دیفیوزر

خریدانواع سافت باکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.