اگر وارد دنیای عکاسی شدید و یا به عکاسی علاقه دارید، اما نمی‌توانید برای خرید تجهیزات مختلف عکاسی هزینه کنید، نگران نباشید. یک عکاس خلاق با ‌‌‌ترفندهای عکاسی می‌تواند تصاویری را ثبت کند که دیگران را از شدت شگفتی انگشت به دهان می‌کند!

ترفندهای عکاسیبرای خلق تصاویر جذاب نیاز به تجهیزات پیچیده‌ای نیست، کافی است قوه تخیل و خلاقیت خودتان را به همراه چند وسیله خانگی به کار بگیرید. فرقی نمی‌کند با دوربین عکاسی یا با گوشی هوشمند خود عکاسی کنید؛ ‌‌‌ترفندهایی که در ادامه آورده‌ایم از شما یک عکاس خلاق می‌سازد.

با ‌‌‌ترفندهای عکاسی فیلترهای خارق‌العاده بسازید!

ترفندهای عکاسیدر دنیای عکاسی زمانی که از فیلتر صحبت می‌کنیم، منظور جلوه‌‌های ویژه‌ای است که باعث می‌شود یک عکس حال و هوای خاصی داشته یا حرفه‌ای‌‌‌تر به نظر برسد. بسیاری از این فیلترها را می‌توان به کمک نرم افزارهای ویرایش عکس هم ایجاد کرد. اما در طبیعت و در خانه هر فردی هم وسایلی وجود دارد که امکان عکاسی خلاقانه بدون فیلترهای کامپیوتری را فراهم می‌کند.

از برف‌‌های تقلبی گرفته تا ستاره‌‌های درخشانی که به حالت بوکه پشت سوژه قرار می‌گیرند، تمام این نماها را می‌توان با‌‌‌ ترفندهای عکاسی به دست آورد.

شاید باور‌‌‌ ترفندهایی که در این بخش به شما می‌گوییم در ابتدا کمی سخت باشد، اما زمانی که خودتان آنها را امتحان می‌کنید، به قدرت و معجزه اشیاء دور و برتان ایمان می‌آورید! برای آشنایی با این‌‌‌ ترفندها همراه ما باشید.

عکاسی با هزینه کم

1. استفاده از ذره بین به جای لنز ماکرو

ترفندهای عکاسیافرادی که پا به دنیای عکاسی می‌گذارند، دوست دارند عکاسی ماکرو را تجربه کنند. اما قیمت‌‌های گزاف این لنزها، آنها را پشیمان می‌کند. اگر به عکاسی ماکرو علاقه دارید و می‌خواهید دنیاهای جدیدی را کشف کنید، به اندازه خرید یک ذره بین هزینه کنید!

ذره بین وسیله‌ای است که برای بزرگ‌‌‌تر نشان دادن اجسام از آن استفاده می‌کنیم. ساختار این وسیله شباهت زیادی با کارایی لنزهای ماکرو دارد.

برای عکاسی با ذره بین می‌توانید آن را در بخشی از تصویر خود قرار دهید تا آن بخش بزرگ‌‌‌تر و نزدیک‌‌‌تر به چشم به نظر برسد، در حالی که سایر قسمت‌‌ها به شکل طبیعی خود هستند. علاوه بر این می‌توانید ذره بین را به دوربین خود نزدیک کنید تا یک فیلتر جذاب و بزرگ نمایی عجیب در عکس‌‌ها ایجاد شود.

ترفندهای عکاسی

2. استفاده از اسپری خوشبو کننده و یک فندک!

ترفندهای عکاسییکی از‌‌‌ ترفندهای عکاسی محبوب، عکاسی از ذرات شعله ور آتش است. این‌‌‌ ترفند شاید کمی خطرناک باشد، پس حتماً مسائل ایمنی را در زمان عکاسی در نظر بگیرید. حتماً یک سطل آب و یک حوله خیس کنار خود داشته باشید.

برای عکاسی از ذرات شعله ور آتش، بهتر است فضایی تاریک را انتخاب کنید تا ذرات برجسته‌‌‌تر نشان داده شود. اسپری خوشبو کننده را در فضا اسپری کرده و فندک را زیر آن روشن کنید. از آنجایی که اسپری‌‌ها در ‌‌‌ترکیبات خود الکل دارند، ذرات شعله ور آتش در قطرات آیروسل اسپری ظاهر می‌شوند.

این ترفند یک فیلتر جذاب قرمز و نارنجی اطراف سوژه‌تان ایجاد می‌کند. با این حال بهتر است برای انجام آن حتماً ایمنی را رعایت کنید.

3. جوراب‌‌های شیشه‌ای برای خلق فیلتر عکس‌‌های قدیمی!

ترفندهای عکاسیاگر می‌خواهید یک فیلتر فوق‌العاده برای خلق عکس‌‌های قدیمی داشته باشید، جوراب یا جوراب شلواری‌‌های شیشه‌ای فوق‌العاده عمل می‌کنند. بافت این جوراب‌‌ها به گونه‌ای است که تصویر را خیلی مات نمی‌کند، در عوض فیلتری بی‌نقص برای قدیمی کردن به عکس می‌بخشند.

جوراب شیشه‌ای را دور لنز خود بپیچید و از سوژه‌‌های مختلف عکاسی کنید. می‌توانید از رنگ‌‌های مختلف این جوراب‌‌ها استفاده کنید تا فیلترهای رنگی جذابی را به دست آورید.

4. ورقه آلومینیومی برای ایجاد ذرات برف

ترفندهای عکاسییکی از ‌‌‌ترفندهای عکاسی ایجاد فیلتر برفی است. اگر می‌خواهید نمایی برفی در عکس خود داشته باشید یا ذراتی مشابه برف، سوژه را در بر بگیرد از ورقه آلومینیومی استفاده کنید. برای این کار کافی است یک فویل آلومینیومی را به ذرات ریز برش دهید. می‌توانید از پانچ‌‌ها برای ساده‌‌‌تر شدن این کار استفاده کنید.

سپس یک لیوان را با این ذرات آلومینیومی پر کنید و زمانی که می‌خواهید عکس بگیرید، آن را روی سوژه یا منظره دلخواه خود بپاشید. با این ‌‌‌ترفند دیگر نیازی به فیلترهای برفی ندارید!

عکاسی با آیفون

5. خلاقیت با یک لیوان آب شیشه‌ای

ترفندهای عکاسیلیوان آب شیشه‌ای یکی از جذاب‌‌‌ترین تجهیزات برای هر عکاسی محسوب می‌شود. شاید بپرسید چرا، مگر آب چه کار می‌کند؟!

آب می‌تواند یک پرسپکتیو متضاد به مدل شما ببخشد. مثلاً زمانی که لیوان آب را مقابل یک شیء قرار می‌دهید و دوربین‌تان را به صورت وارونه جلوی آن قرار می‌دهید، تصویر شیء در آب به شکل وارونه ظاهر می‌شود.

برای این که تصویری جذاب خلق کنید، از تکنیک لیوان آب شیشه‌ای برای عکاسی خیابانی استفاده کنید. یک لیوان آب را روی میزی قرار دهید و یک ساختمان بلند را به عنوان سوژه در نظر بگیرید. سپس دوربین را وارونه جلوی لیوان قرار دهید تا تصویر ساختمان به شکل وارونه در لیوان ظاهر شود.

6. پارچه‌‌های توری رومیزی

ترفندهای عکاسیپارچه‌‌های توری که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود، می‌توانند تبدیل به یکی از‌‌‌ ترفندهای عکاسی جذاب برای عکاسی پرتره یا عکاسی از سوژه‌‌های انسانی باشند.

این پارچه‌‌ها را هم می‌توانید برای ایجاد سایه‌‌های جذاب به کار ببرید و هم این که از آنها مانند جوراب شلواری‌‌های شیشه‌ای، یک فیلتر عالی برای تصاویر خود بسازید.

برای استفاده از این پارچه‌‌ها می‌توانید پارچه را بالای دوربین و سوژه خود بگیرید تا سایه‌‌های آن، فیلتر جذابی برای عکس شما ایجاد کند.

7. سی دی‌‌های قدیمی را دور نریزید!

ترفندهای عکاسیاز فیلترهای رنگین کمانی عکس‌‌های مختلف خوشتان می‌آید؟! با یک سی دی می‌توانید این فیلتر را به عکس‌‌های خود اضافه کنید.

احتمالاً شما هم تصاویر پرتره‌ای را دیده باشید که روی صورت مدل، فیلتر رنگین کمانی زیبایی دیده می‌شود. برای این کار کافی است بازتاب یک CD را روی صورت سوژه خود بیندازید.

برای انجام این‌‌‌ ترفند به یک سی دی و یک آینه نیاز دارید؛ یا این که این کار را زیر نور خورشید انجام دهید و پرتوهای رنگین کمانی را به گونه‌ای تنظیم کنید که روی صورت مدل بیفتد.

ترفندهای عکاسی

8. استفاده از آینه برای عکاسی خلاقانه

ترفندهای عکاسیآینه‌‌ها یکی از بهترین وسایل برای اجرای ‌‌‌ترفندهای عکاسی محسوب می‌شوند. به کمک آینه می‌توانید خطاهای دید ایجاد کرده یا حتی از آنها برای هدایت نور به سوژه استفاده کنید.

برای هدایت نور با استفاده از آینه‌‌ها بهتر است که در محیط‌‌های نورگیر این ‌‌‌ترفند را اجرا کنید. مثلاً برای ایجاد تصویر مرموز می‌توانید نور را روی چشم‌‌ها متمرکز کنید. علاوه بر این می‌توان نور را روی سطح صافی منعکس کرد تا با سایه مدل، بازی‌‌های خلاقانه‌ای انجام داد.

از کوچک‌‌‌ترین آینه‌‌های دستی تا آینه‌‌های بزرگ‌‌‌تر می‌توانند به شما کمک کنند تا یک تصویر خلاقانه را به ثبت برسانید.

ترفند های عکاسی غذا - تکنیک های عکاسی از غذا

9. فیلتر بارانی با استفاده از آب پاش

ترفندهای عکاسیقطرات آب را باید از پرطرفدارترین فیلترهای عکاسی معرفی کنیم که هر عکاسی حداقل یک بار از آنها در تصاویر خود استفاده کرده است. اگر می‌خواهید این فیلتر را در تصاویر داشته باشید، چندین راه وجود دارد.

اول این که چند قطره آب را به دقت روی لنز خود قرار دهید. دوم این که یک شیشه را با آب پاش اسپری کنید و از مدلی که پشت شیشه قرار می‌گیرد، عکاسی کنید.

در نهایت اگر به دنبال فیلتر باران در تصاویر خود هستید، یک اسپری یا آب پاش خانگی می‌تواند به شما کمک کند. از دوست خود بخواهید آب را در زمان عکاسی روی صحنه اسپری کند.

اگر می‌خواهید تصویرتان جلوه جذاب‌‌‌تری داشته باشد، چراغی را پشت اسپری قرار دهید. با این کار قطرات آب درخشش بیشتری دارند و تصویر شما جذاب‌‌‌تر خواهد بود.

10. فیلترهای نوری جذاب با وسایل خانه و آشپزخانه

ترفندهای عکاسیاز هر وسیله‌ای که در خانه دارید و در بافت آن منافذی وجود دارد، می‌توانید برای ایجاد سایه‌‌های انتزاعی و جذاب روی سوژه استفاده کنید. این یکی از‌‌‌ ترفندهای عکاسی است که در هر خانه‌ای می‌توان انجام داد.

سری به آشپزخانه بزنید و ببینید کدام ظرف‌‌ها می‌توانند برای ایجاد سایه استفاده شوند. رنده، آب کش، چنگال و وسایلی مشابه آنها که بافت منفذدار دارند، برای ایجاد سایه فوق‌العاده عمل می‌کنند.

بد نیست به سراغ انباری هم بروید؛ اگر دریچه قدیمی کانال کولر را در آن جا پیدا کردید، حتماً همراه خودتان بیاورید تا سایه‌‌های فوق‌العاده‌ای به کمک آنها ایجاد کنید.

زمانی که با این‌‌‌ ترفند چند باری عکاسی کنید، همیشه چشم‌تان به دنبال وسایلی خواهد بود که می‌توانید به کمک آنها سایه‌‌های عجیب و غریب ایجاد کنید.

برای ایجاد سایه هم فقط به یک منبع نور، مثل چراغ قوه یا فلش دوربین و یک وسیله برای ایجاد سایه نیاز دارید. با هر چیزی که فکرش را می‌کنید، این‌‌‌ ترفند را امتحان کنید. نتایج عکس‌‌ها شما را شگفت زده خواهد کرد!

دیدنگار شما را با 10 روش جذاب و کاربردی برای عکاسی در خانه آشنا کرد. احتمالاً الان آماده شدید تا شروع به عکاسی کنید و به دنبال اشیای ساده اما کار راه انداز می‌گردید. کلام آخر ما را هم بخوانید و شروع به کار کنید.

برای عکاسی خلاقانه با وسایل خانه چه‌‌‌ ترفندی دارید؟!

ترفندهای عکاسیبیشتر افراد تصور می‌کنند برای عکاسی باید تجهیزات حرفه‌ای داشته باشند و بدون داشتن رفلکتور، فیلترهای لنز، سافت باکس و بسیاری از تجهیزات دیگر امکان عکاسی وجود ندارد. در این بخش 10 ‌‌‌ترفند هیجان انگیز از دنیای عکاسی را به شما معرفی کردیم که برای انجام آنها قرار نیست تجهیزات پیچیده داشته باشید. به جز این 10‌‌‌ مورد، موارد بیشتری هم وجود دارند که تجربه و کشف آنها را به خودتان واگذار می‌کنیم.

ترفندهای عکاسی به شما اجازه می‌دهند با هر دوربینی، تصاویر خلاقانه ثبت کنید و همیشه به دنبال تجهیزات گران قیمت نباشید.

آیا تا به حال از این‌‌‌ ترفندها استفاده کرده اید؟! اگر شما هم‌‌‌ ترفندی می‌شناسید، در بخش دیدگاه‌‌ها برای ما بنویسید تا با آنها آشنا شویم. منتظر شنیدن داستان‌‌ها و تجارب شما هستیم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی از قطره آب

دسته بندی ها: