یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات عکاسی در عکاسی پرتره یا استودیویی، فون عکاسی است. فون عکاسی پرده‌ای است که پشت سر سوژه قرار گرفته و بر روی یک پایه نصب می‌شود و می تواند یک بک گراند عکاسی مناسب برای شما باشد.

معمولا رنگ‌ها یا طرح‌های فون عکاسی به صورتی انتخاب می‌شوند که خیلی براق یا زننده نباشد تا حواس بیننده نسبت به عکس پرت نشده و بر روی خود سوژه تمرکز داشته باشد. این پرده‌ها در انواع و اقسام طرح‌ها و ابعاد گوناگون تولید شده‌اند.

بعضی به صورت ایستاده و بزرگ برای عکاسی از یک سوژه تمام قد، بعضی تنها مخصوص سوژه‌های نشسته و بعضی دیگر به صورت قابل حمل هستند تا بتوانید آنها را با خود حمل کرده و به هر جایی ببرید.

استفاده از فون در موقعیت‌های مختلف، متفاوت بوده و در استودیو از مدل‌هایی با پایه ثابت و پرده‌های مختلف استفاده می‌شود. انواع بدون حمل آن نیز برای خارج از استودیو کاربرد دارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
معرفی تجهیزات آتلیه : کدام یک برای پرتره مناسب هستند؟

انتخاب فون برای هر استودیوی عکاسی حرفه‌ای یکی از مهمترین کارهاست، چرا که بر کیفیت نهایی تصویر تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در واقع شما با استفاده از یک فون رنگی پارچه‌ای یا کاغذی می‌توانید به صورت کامل فضای تصویر را تغییر دهید و این موضوع باید به فراخور هر عکس و حال و هوای آن تغییر کند.

در این مقاله انواع مختلف فون‌های عکاسی را برایتان معرفی خواهم کرد و تفاوت‌های آنها را در عکاسی استودیویی برایتان خواهم گفت. پس همراه من باشید.

فون عکاسی

انواع فون عکاسی

فون‌های عکاسی از جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام کاربرد مشخصی دارند. در این قسمت از مقاله، به انواع فون‌های عکاسی از نظر جنس تولید خواهم پرداخت.

پارچه بافته شده

این نوع فون‌ها می‌توانند از جنس‌هایی همچون کتان، کرباس، برزنت، Muslin و … به وجود آمده باشند یا به صورت مخملی باشند که خود فون‌های مخملی در دسته‌ای جداگانه قرار می‌گیرند. یکی از موارد استفاده از فون‌های پارچه‌ای بافته شده برای عکاسی پرتره استودیویی در حالت تک رنگ یا مونوکروم است.

این نوع فون‌ها دو نوع براق یا مات دارند که باید با توجه به سبک کارتان یکی از آنها را انتخاب کنید. در واقع نمونه‌های براق ممکن است حواس بیننده را از سوژه پرت کرده و دائما برق بزنند، اما مدل‌های مات این مشکل را ندارند، در عوض در کنتراست تصویر با هم متفاوت خواهند بود.

یکی از مزیت‌های فون عکاسی پارچه‌ای، قابل شستشو بودن آن است. گرچه شستن آنها کار ساده‌ای نخواهد بود، چرا که عملیات نصب کردن سختی روی پایه دارند و ممکن است شما را به دردسر بیندازند. مخصوصا نمونه‌هایی با رنگ روشن که خیلی سریع کثیف می‌شوند.

فون عکاسی مخمل
شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
معرفی فلاش گودوکس‌ DE300 و فلاش گودوکس DE400 ، بهترین فلاش های سال 2019

پارچه مخمل

مخمل نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم تشکیل می‌شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولا از جمله پارچه‌های گران قیمت محسوب می‌شود؛ اگرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده‌است. همچنین دقت کنید که مخمل، پارچه‌ای بسیار نرم و لطیف و قابل انعطاف می‌باشد.

این نوع فون‌ها دو نوع دارند؛ یکی مخمل واقعی، و دیگری طرح مخمل ( ذرات کرک مانند که بر روی یک لایهٔ با تار و پود از مواد پلاستیکی که سطح آن آغشته به یک لایه چسب بسیار نازک است، پاشیده شده. این کرک‌های رنگی، مانائی بسیار سستی بر روی چسب داشته و پس از اندکی استفاده و در تماس با اشیاء، به اصطلاح «کچل» می‌شوند )

این نوع فون‌ها نیز همانند فون‌های پارچه‌ای قابل شستشو هستند، اما لازم است بدانید که به سرعت کثیف می‌شوند. همچنین بعضی از آنها مشکلی تحت عنوان ریزش پرز دارند و ممکن است نیاز باشد دو یا سه روزی یک بار، تنها به خاطر همین پرزها استودیوی خود را جارو بزنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه اسپیدلایت با فلاش استودیویی یا استروب

کاغذ

کاغذ بدون درز ( Seamless ) که کیفیت بسیار خوبی را برای عکاسی ارائه می‌دهند و به شکل رول شده تولید می‌شوند. این نوع فون عکاسی رنگ‌های متنوعی دارد، اما لازم است بدانید که دوام آن‌ها همیشگی نیست و به همین دلیل در طولهای بلند ( متوسط، 11 متر ) ارائه می‌شوند تا قسمتهایی که زیر پای سوژه از بین می‌روند، جدا شده و قسمت‌های سالم، به زیر پای سوژه کشیده شود.

برخی عکاسان حرفه‌ای فون‌ عکاسی کاغذی را برای عکاسی استودیویی، بهتر از فون‌ عکاسی پارچه‌ای یا مخملی می‌دانند. البته این مدل بسیار کمیاب و البته گران است! فون‌های کاغذی به لحاظ ظاهری و البته ضخامت شبیه به کاغذهای اشتنابخ هستند، منتها بافت خشن آنها را ندارند.

فون عکاسی کاغذی
فون عکاسی کاغذی با طرح‌های مختلف چاپی نیز می‌تواند تولید شود.

وینیل

فون وینیل یا وینیل بدون انعکاس نقطه‌ای ( Glare-Free Vinyl ) نوعی پلاستیک بوده که انعکاس نور فلاش در آنها به صورت نقاط نورانی دیده نمی‌شود. این جنس فون عکاسی ، معمولا از بقیه مدل‌ها گرانتر است.

فون نقاشی یا اکریلیک

در واقع همان بوم نقاشی است که به یک نقاش سفارش می‌دهید تا یک طرح را برای شما بکشد و از آن به عنوان بک گراند عکاسی یتان استفاده می‌کنید. جنس رنگ این فون‌ها معمولا اکریلیک است، اما از رنگ و روغن، اکولین و یا گواش هم ممکن است در آن استفاده شود که این روی بازتابنده بودن سطح فون اثر می‌گذارد.

شطرنجی

فون عکاسی شطرنجی ( NON-WOVEN ) از الیاف جدا از هم به وجود می‌آیند؛ به این صورت که تکه‌های مختلف در کنار هم قرار گرفته و توسط وسایل دوخت مختلفی از جمله دستگاه سوزن، حرارت، و یا چسب‌های مخصوص به بکدیگر متصل شده و یک سطح کامل را به وجود می‌آورند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
21 نکته برای عکاسی آرشیوی (عکاسی استوک)

با استفاده از فون‌های شطرنجی می‌توانید پس زمینه‌ عکاسی با کیفیت بالا و بدون انعکاس نور داشته باشید که برای عکاسی پرتره، تبلیغاتی و صنعتی بی نظیر است. از رایج‌ترین ابعاد این فون‌ها می‌توان به 2 در 3 یا 3 در 5 متر اشاره کرد. فون‌های شطرنجی رنگ‌های مختلفی مثل سفید، سبز، آبی، قرمز، طوسی، زرد، قهوه ای و … دارند.

یکی دیگر از کاربردهای فوق‌العاده فون‌های شطرنجی، استفاده از آنها به عنوان پرده سبز کروماکی است که در صنعت فیلم سازی امروزه به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای عکاسی نیز کاربردهایی دارد و می‌توان از طریق آنها تصاویر فتومونتاژ بهتری را از چند سوژه مختلف خلق کرد.

جنس تشکیل دهنده‌ی فون‌های شطرنجی عکاسی از مواد پلاستیکی بوده و به گونه‌ای ساخته شده است که نور را به هیچ وجه بازتاب ندهد.

فون عکاسی پرتابل چیست؟

گاهی اوقات ممکن است بخواهید در فضای باز عکاسی کنید یا از نور طبیعی برای عکستان بهره بگیرید، یا حتی ممکن است بخواهید برای عکاسی به منزل شخصی سوژه یا محل کار او مراجعه کنید. در این صورت داشتن یک فون عکاسی پرتابل برای شما ضروری خواهد بود.

فون‌های پرتابل مزیت‌های زیادی داشته و به گزینه‌ای محبوب برای عکاسان تبدیل شده‌اند. برای مثال حمل و نقل آسان‌تر یا نصب و راه اندازی راحت‌تر آنها. فون‌های پرتابل معمولا تا شده و تا یک سوم حالت اولیه کوچک می‌شوند.

قیمت آنها نیز بسیار مناسب است و اگر استودیویی کوچک دارید که فضای مناسبی برای قرار دادن فون‌های بزرگ ندارد یا توان پرداخت هزینه‌ی آنها را ندارید، می‌‎توانید از فون‌های پرتابل استفاده کنید.

همچنین استفاده از بک دراپ مناسب می تواند بک گراند عکاسی شما را جذاب تر کند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید

روش‌های نگهداری فون عکاسی

به طور کلی سه روش برای برپایی و نصب فون‌های عکاسی وجود دارد؛ استفاده از بریل زنجیری، استفاده از بریل برقی، استفاده از میخ و دیوار !

شما می‌توانید به سادگی فون خود را با میخ به دیوار بچسبانید، فقط باید به چند نکته توجه داشته باشید، اول اینکه اگر از فون‌های کاغذی استفاده می‌کنید مراقب پاره شدن آنها باشید، دوم اینکه در این حالت دیگر نمی‌توانید از چند فون به صورت همزمان استفاده کنید.

اما روش اصولی‌تر و بهتر نگهداری فون‌های عکاسی استفاده از بریل زنجیری یا برقی است. بریل دستگاهی است که در استودیو‌های عکاسی به صورت ثابت به سقف یا دیوار نصب شده و قابلیت تعویض تا حداکثر 6 پرده را دارا می‌باشد. تفاوت عمده بریل برقی و دستی در نوع نیروی کشنده‌ی آن هاست.

پس زمینه خلاقانه عکاسی
می‌توانید از چیزهای مختلفی برای خودتان فون یا پس زمینه عکاسی بسازید تا جلوه‌ای بسیار خلاقانه‌تر به عکستان ببخشید.

بریل زنجیری: لوله پلاستیکی یا مقوایی، با قرقره هائی که به زنجیرهای ظریفی متصل هستند، تحت کنترل کامل کاربر قرار می‌گیرد، و باز شدن ناگهانی پارچه را در اثر وزن خود، منتفی می‌سازد.

نوع برقی: همان سیستم زنجیری است، منتهی قرقره‌ها به صورت برقی کنترل می‌شوند. این نوع، می‌تواند دارای کنترل از راه دور بوده و معمولا تا شش پارچه را برای نگهداری پشتیبانی می‌کند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
راهنمای جامع مهم‌ترین و بهترین تجهیزات نورپردازی و راه‌اندازی استودیو عکاسی

نتیجه گیری

انتخاب یک فون عکاسی مناسب برای استودیو کاری نسبتا دشوار است و انتخاب نادرست ممکن است کار شما را به کلی خراب کند. اول از همه توصیه می‌کنم اطلاعات کامل در مورد هر نوع فون پیدا کنید و سپس یکی از آنها را تهیه کنید.

نکته مهم دیگر این است که به هیچ عنوان کالاهای تقلبی را به خاطر مقداری ارزان‌تر بودن تهیه نکنید. جنس فون عکاسی بسیار مهم است و قطعا دوست نخواهید داشت مدلی که شما خریدید بعد از چند هفته پاره شده یا خراب شود. پس حتما اجناس معتبر و با کیفیت را خرید کنید.

بهترین فون‌های عکاسی با بهترین قیمت ممکن و بالاترین کیفیت را می‌توانید از فروشگاه دیدنگار تهیه کنید.

امیدوارم نکاتی که در این مقاله گفتم برایتان مفید بوده باشد. آیا تا به حال تجربه استفاده از فون‌های عکاسی را داشته‌اید؟ شما از کدام نوع فون برای استودیویتان استفاده می‌کنید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

آخرین فون‌های عکاسی در فروشگاه دیدنگار

دسته بندی ها: