نحوه عکاسی از یک آتشفشان فعال با پهپاد 🌋​📸​✅​

عکاسی از آتشفشان

اگر شما هم با مشاهده‌ قدرت آتشفشان‌های فعال شگفت‌زده می‌شوید، بی‌شک فوران اخیر آتشفشان ریکیاویک در پنسیلوانیا را برای عکاسی از آتشفشان دوست خواهید داشت. شکی در آن نیست که فوران آتشفشان‌های ایسلندی توجه جهانی را به خود معطوف می‌کنند. حرکت جذاب گدازه‌های ذوب شده که صفحات آتشین رنگینی را بر روی زمین ایجاد می‌کنند، مسحور‌کننده هستند. تصویربرداری از این رویداد بزرگ با استفاده از پهپاد صرف نظر از پتانسیل بالایی که برای ثبت تصاویر حماسی و منحصر به‌ فرد دارد، می‌تواند سرمستی دوچندانی را به شما منتقل کند. اما علاوه ‌بر هیجانی که عکاسی از آتش‌نشان‌های فعال و ابرهای خاکستری آنان به شما منتقل می‌کنند، این واقعه می‌تواند با چالش‌های خاصی نیز همراه باشد.

در این مقاله قصد داریم تا تعدادی به از سوالات در رابطه با بهترین روش‌های به پرواز درآوردن پهپاد بر فراز آتشفشان‌های فعال پاسخ داده و نکاتی را در رابطه با عکاسی از این‌ رویداد در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر شما هم به عکاسی از آتشفشان علاقه دارید، تا انتهای این صفحه با ما همراه باشید.

10 نکته آموزشی برای عکاسی از آتشفشان

همانطور که می‌دانید برای عکاسی در هر سبکی بایستی فوت و فن آن را بیاموزید. عکاسی از طبیعت با چالش‌های فراوانی روبروست و برای حرفه‌ای شدن در این سبک نه تنها باید به دوربین و عکاسی مسلط باشید، بلکه لازم است تا محیط، شرایط جوی، زمان مناسب و وقایع طبیعی را بشناسید. برای عکاسی از آتشفشان و قله نیز مواردی را بایستی در نظر بگیرید که به آنها اشاره می‌کنیم.

1. رعایت فاصله‌ ایمن از گدازه‌ها | عکاسی از آتشفشان

عکاسی از آتشفشان

بدیهی‌ست که حفظ کردن یک فاصله‌ ایمن از گدازه‌ها و مواد مذاب جریان یافته بر روی زمین برای جلوگیری از آسیب دیدن پهپاد بسیار حائز اهمیت است. اگرچه نمی‌توان به صورت قطعی عنوان کرد که تا چه ارتفاعی می‌توان پهپاد را بر فراز آتشفشان به پرواز درآورد، اما همیشه موقعیت پهپاد را بسنجید و از به پرواز درآوردن آن بر بالای گازهای داغ خودداری کنید. وزش باد می‌تواند تا حدی در کنترل دما کمک‌کننده باشد و ارتفاعی در حدود 40 تا 50 متر بالاتر از گدازه‌ها نیز می‌تواند ارتفاع ایمنی محسوب شود.

2. استفاده از کنترل دستی

عکاسی از آتشفشان

اگرچه استفاده از تنظیمات اتوماتیک پهپاد می‌تواند وسوسه‌کننده باشد، با این حال این تنظیمات در هنگام عکاسی از آتشفشان‌های فعال عملکرد موفقی نخواهد داشت. عناصر فرومغناطیسی موجود در ماگماها و مواد مذاب آتشفشانی و دمای بالای محیط می‌توانند در میدان مغناطیسی محیط اختلال ایجاد کند. اختلال در میدان مغناطیسی نیز بر قطب‌نمای پهپاد تاثیر گذاشته و منجر به خطا و عدم فرمان‌پذیری پهپاد می‌شود. این امر ممکن است سبب سقوط پهپاد یا آسیب دیدن آن نیز شود. بنابراین همواره به این نکته توجه داشته باشید که در عکاسی‌های آتشفشانی به هدایت دستی پهپاد خود بپردازید تا از بازگشت آن بدون آسیب مطمئن شوید.

3. استفاده از عکس‌های براکت و فرمت RAW

عکاسی از آتشفشان

کنتراست شدید میان مواد مذاب روشن و درخشنده و پس زمینه‌ تاریک و دود گرفته‌ آن می‌تواند عکاسی را قدری مشکل کند. بنابراین در هنگام عکاسی از این صحنه شات‌های خود را در فرمت RAW ذخیره کرده تا امکان اعمال ویرایش‌های بیشتر پس از عکاسی وجود داشته باشد. همچنین برای ثبت تمامی جزئیات صحنه از شات‌های براکتینگ استفاده کنید. منظور از شات‌های براکتینگ آن است که یک عکس با نوردهی کم، یک عکس با نوردهی زیاد و یک عکس با نوردهی نرمال و طبیعی به ثبت برسانید تا در ادیت‌های آتی امکان ترکیب این تصاویر و رسیدن به یک عکس باکیفیت و با جزئیات بالا وجود داشته باشد. نرم‌ افزار ادیت Luminar Neo HDR می‌تواند یک ابزار مطلوب برای ترکیب سریع عکس‌های براکت باشد.

4. پهپاد را حرکت دهید | عکاسی از آتشفشان

نگه داشتن بیش از اندازه پهپاد در یک منطقه به ویژه در بالای مواد مذاب جوشان ممکن است سبب افزایش دمای پهپاد شده و به مرور زمان برخی از قسمت‌های آن را ذوب کند. بنابراین لازم است تا پهپاد را همواره در حرکت نگه داشته و میان شات‌‌ها به پهپاد اجازه‌ سرد شدن بدهید. اگر برای عکاسی از آتشفشان‌های فعال از دو پهپاد استفاده کنید بهتر است؛ چرا که می‌توان در فاصله‌ زمانی که یک پهپاد در حال سرد شدن است، پهپاد دیگر را به پرواز درآورد.

5. مراقب وزش باد و مکش آتشفشان باشید

عکاسی از آتشفشان

وزش باد می‌تواند بر ثبات و پایداری پهباد تاثیر گذاشته و همچنین مصرف باتری آن را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر وزش باد، ترکیب هوای گرم ناشی از مواد مذاب و هوای سرد محیط می‌تواند سبب مکش‌های ناگهانی در آتشفشان شود. بنابراین هوشیار باشید و اگر پهپاد شما برای حفظ ثبات در تنگنا قرار گرفت از حرکت‌های ناگهانی بپرهیزید. در این موقعیت شرایط را ارزیابی کرده تا مطمئن شوید که آیا ادامه دادن به پرواز امن بوده و یا بهتر است پهباد را فرود بیاورید.

اشتباهات رایج در عکاسی منظره

6. میان پروازها کارت SD را خارج کنید | عکاسی از آتشفشان

عکاسی از آتشفشان

در مواقعی که بخت با شما یار نیست و ممکن است پهپاد خود را در هنگام عکاسی از آتشفشان از دست بدهید، بهتر است که میان پروازها کارت SD را از پهپاد خارج کنید تا به این ترتیب تصاویر ثبت شده در حین پروازهای قبلی را در اختیار داشته باشید. همچنین می‌توانید در میان پروازها از تصاویر ثبت شده بکاپ بگیرید. برای بکاپ‌گیری سریع در میان پروازها می‌توان از دستگاه GNARBOX استفاده کرد. اگرچه تولید این دستگاه متوقف شده است، با این حال شاید بتوان آن را در برخی از فروشگاه‌های اینترنتی یافت.

7. از دیگر پهپادها دور بمانید

بارها پیش آمده است که در هنگام عکاسی از آتشفشان‌ها در حدود 20 پهپاد به صورت همزمان به پرواز درمی‌آیند. در چنین شرایطی تداخل میان پرواز پهپادها ممکن است سبب از کنترل خارج شدن پهپاد شده و یا کیفیت حرکتی پهباد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین فاصله‌ خود را از پهپادهای دیگر حفظ کرده و اگر پهپاد شما به صورت مداوم در حال پرواز است، از نزدیک شدن بیش از اندازه به دیگر پهپاد‌ها خودداری کنید. همچنین پس از ثبت هر شات به دیگر پهپادها نیز اجازه‌ ثبت تصاویر از صحنه‌های شگفت‌انگیز را بدهید.

8. انتخاب هوشمندانه‌ پهپاد | عکاسی از آتشفشان

عکاسی از آتشفشان

در صورتی که چندین پهپاد در اختیار دارید، همواره پهپادی که مقاومت بیشتری در برابر باد دارد را انتخاب کنید. پهپادهای کوچک ممکن است برای مقاومت در برابر وزش باد با چالش‌هایی روبرو باشند. بنابراین برای پرواز امن‌تر در هنگام وزش‌های شدید باد، به سراغ پهپادهای بزرگ‌تر بروید.

9. همواره مقداری از شارژ باتری را ذخیره کنید

در هنگام عکسبرداری با استفاده از پهپادها باید اطمینان داشته باشید که باتری پهپاد انرژی کافی برای برگرداندن پهپاد به لوکیشن اولیه را در اختیار داشته باشد. به ویژه اگر به واسطه‌ وزش باد پرواز پهپاد با چالش‌های بیشتری روبرو بوده و انرژی بیشتری را مصرف کرده است. بنابراین همیشه قبل از آن که شارژ باتری پهپاد به مرز اتمام برسد، نسبت به بازگرداندن پهپاد به لوکیشن اولیه اقدام کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است به واسطه‌ اتمام ناگهانی شارژ باتری مجبور به فرود اضطراری در یک منطقه‌ آتشفشانی شوید.

10. استفاده از ماسک گاز و تجهیزات ایمنی تنفسی | عکاسی از آتشفشان

پیش از عکاسی از آتشفشان‌های فعال و ثبت تصاویر منحصربه‌فرد، ایمنی شما در اولویت است. بنابراین باید از تجهیزات ایمنی لازم در هنگام عکاسی از آتشفشان‌های فعال استفاده شود. در ادامه برخی از تجهیزات ایمنی مهمی که در هنگام عکاسی در نزدیکی آتشفشان‌های فعال باید مورد استفاده قرار گیرد را معرفی می‌کنیم.

✅​ماسک گاز

عکاسی از آتشفشان

گازهای آتش‌فشانی و دودها می‌توانند زیان‌بار و در موارد اشباع شده حتی مرگبار باشند. گازهایی مانند دی‌اکسید سولفور، دی‌اکسیدکربن و سولفید هیدروژن می‌توانند به شدت سلامت انسان را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین استفاده از ماسک گاز در هنگام نزدیکی به آتشفشان‌های فعال ضروری است. در ضمن به خاطر داشته باشید که باید از فیلترهای ماسکی استفاده کنید که مخصوص گازهای زیان‌آور طراحی شده باشند. به عبارت دیگر فیلترهایی که برای گرد و غبار طراحی شده‌اند موثر نخواهد بود.

در هنگام استفاده از ماسک مطمئن شوید که ماسک به درستی دهان و بینی شما را دربرگرفته باشد. همچنین بررسی مداوم ماسک برای اطمینان از عملکرد صحیح آن بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال می‌توان از ماسک‌های JSP همراه با فیلترهای ABEK 1 P3 که مقاومت بالایی در برابر گرد و غبار، گاز و بخارهای سمی دارند استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که این ماسک‌ها برای قرارگیری کوتاه مدت در معرض گازهای سمی مناسب بوده و برای مدت طولانی نمی‌تواند اکسیژن مورد نیاز را فراهم کند.

✅​محافظ چشم

عکاسی از آتشفشان

گازهای آتشفشانی می‌تواند به چشم‌ها نیز آسیب بزند. بنابراین از محافظ‌های چشم طراحی شده شبیه عینک‌های شنا استفاده کنید. مطمئن شوید که محافظ چشم استفاده شده تمامی چشم و اطراف آن را پوشش داده و در برابر عبور گرد و غبار و دود مقاوم باشد.

✅​محافظت حرارتی

عکاسی از آتشفشان

آتشفشان‌های فعال گرمای بالایی دارند که می‌تواند خطرساز باشد. بدیهی است که در فاصله‌های کم خطر حرارتی آتشفشان‌ها نیز بیشتر است. بنابراین از نزدیک شدن بیش از اندازه به مواد مذاب در حال جریان و یا دهانه‌ آتش‌فشان خودداری کرده و روی مواد مذاب سفت شده نیز راه نروید؛ چرا که مواد مذابی که ظاهر سرد و سخت شده‌اند ممکن است آسانی بشکنند و همچنان در قسمت‌های زیرین بسیار داغ باشند.

✅​کنترل و اطلاع یافتن از انفجارهای آتشفشانی

عکاسی از آتشفشان

در هنگام عکاسی در مناطق آتشفشانی همواره اطلاعات خود را در رابطه با وضعیت آتشفشان به‌روز نگه داشته و اخطارهای ارائه شده از طرف زمین‌شناسان محلی را جدی بگیرید. سازمان‌های زمین‌شناسی محلی بیشترین اطلاعات را در رابطه با فعالیت‌های آتشفشانی اخیر داشته و می‌توانند اطلاعات حیاتی را در رابطه با فاصله‌ ایمن از آتشفشان‌ها و همچنین پیش‌بینی احتمال انفجار آتشفشان در اختیار شما قرار دهند. همچنین برای مواقع اضطراری آب، غذای اضافه و جعبه‌ کمک‌های اولیه در اختیار داشته باشید.

✅​راهنماهای محلی

در آخر حتما یک راهنمای محلی که تجربه‌ کافی در رابطه با مناطق آتشفشانی و مواجه با خطرات را دارد به همراه داشته باشید. این افراد می‌توانند توصیه‌ها و راهنمایی‌های ارزشمندی را برای حفظ ایمنی و پیدا کردن بهترین نقاط برای عکاسی در اختیار شما قرار دهند. همواره توجه داشته باشید که هیچ عکسی ارزش به خطر انداختن ایمنی شما را ندارد. بنابراین آگاه و مجهز باشید و همواره به قدرت طبیعت احترام بگذارید.

عکاسی پرندگان

عکاسی از آتشفشان

آیا به عکاسی از طبیعت علاقه دارید؟

عکاسی از آتشفشان‌های فعال با استفاده از پهپادها می‌تواند هیجان‌انگیز اما خطرناک باشد. بنابراین برای اقدام به این عکسبرداری و موفقیت در آن پایبندی به تمام نکات ذکر شده در بالا و رعایت موارد ایمنی لازم بسیار اهمیت دارد.

شما به کدام سبک عکاسی علاقه دارید؟ آیا تا به حال تجربه عکاسی در طبیعت را داشته‌اید؟ به نظرتان بهترین دوربین و تجهیزات برای عکاسی از ارتفاعات چیست؟ از نظر شما عکاسی از وقایعی مانند آتشفشان تا چه حد جذاب است؟ از تجربیات و چالش‌های خود هنگام عکاسی در طبیعت برای ما بنویسید و اگر این مطلب از دیدنگار برای شما مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.