در این مقاله قصد دارم هر سه دوربین بدون آینه نیکون ، یعنی Z50 ، Z7 و Z6 را برایتان بررسی و مقایسه کنم.

بیش از یک دهه است که از ساخت اولین دوربین بدون آینه می‌گذرد و در تمام این مدت سونی حرف اول را در بازار می‌زند. اما دو کمپانی بزرگ تولید دوربین‌های دیجیتال، یعنی کانن و نیکون هم به تازگی وارد این عرصه شده و سعی دارند سهمی را از بازار بدون آینه‌ها بدست آورند.

نیکون سال گذشته اولین دوربین‌های خود را با نام‌های Z7 و Z6 معرفی کرد که بدون آینه‌هایی فول فریم بودند. اما امسال این کمپانی سعی کرده تا دوربین نیکون Z50 را با قطع APS-C و قیمتی رقابتی معرفی کند و عکاسان متوسط را هم هدف قرار دهد.

نیکون Z50 چند روز پیش معرفی شد و به نوعی می‌توان آن را نسخه‌ای ضعیف‌تر از دوربین نیکون Z6 به حساب آورد. با توجه به قطع کراپ فریم و قیمت رقابتی آن، می‌توان Z50 را به عنوان رقیبی برای دوربین کانن 90D به حساب آورد.

این دوربین در عین کوچک و جمع و جور بودن، در فیلم برداری مخصوصا بسیار قدرتمند بوده و امکاناتی مشابه با برادر بزرگتر خود ارائه می‌دهد. در عکاسی نیز حرفه‌هایی برای گفتن دارد. البته کمبود تنوع لنزهای مانت Z نیکون را می‌توان بزرگترین ایراد بدون آینه‌های این کمپانی به حساب آورد.

مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6

البته این لنزهای دوربین، هم توسط خود نیکون و هم توسط کمپانی‌های شخص ثالث در حال گسترش و پیشرفت هستند و به زودی می‌توان تنوع بسیار زیادی از آن‌ها را یافت.

اما در این مقاله قصد دارم به مقایسه و بررسی سه دوربین بدون آینه نیکون ، یعنی Z50 ، Z7 و Z6 بپردازم. در واقع این دوربین‌ها هم رده هم نبوده و نمی‌توان آنها را رقیبی برای یکدیگر به حساب آورد، اما می‌‌توان عملکرد نیکون را در این دو سال مورد ارزیابی قرار داد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نگاه نزدیک به نیکون Z50 : جدیدترین بدون آینه نیکون !

پس تا انتهای مقاله ” مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6 : جدال بدون آینه‌های نیکون ! “ همراه من باشید تا به بررسی و مقایسه این سه دوربین بپردازیم.

سنسور و پردازشگر

سنسور کراپ فریم
 • نیکون Z50 : سنسور 20.9 مگاپیکسلی CMOS APS-C – محدوده ایزو از 100 تا 51.200 ( قابل ارتقا تا 204.800 ) – پردازشگر Expeed 6
 • نیکون Z7 : سنسور 46 مگاپیکسلی CMOS فول فریم – محدوده ایزو از 64 تا 25.600 ( قابل ارتقا از 32 تا 102.400 ) – پردازشگر Expeed 6
 • نیکون Z6 : سنسور 24.5 مگاپیکسلی CMOS فول فریم – محدوده ایزو از 100 تا 51.200 ( قابل ارتقا از 50 تا 204.800 ) – پردازشگر Expeed 6

بزرگترین تفاوت در مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6 سایز سنسورهایشان است. دو دوربین نیکون Z7 و Z6 از سنسوری فول فریم بهره برده‌اند، اما Z50 در مقابل قیمتی بسیار کمتر، از سنسوری کراپ فریم استفاده می‌کند. تفاوت‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شوند و در بخش رزولوشن نیز می‌توان موارد زیادی را مشاهده کرد.

سنسور نیکون Z7 رزولوشنی برابر 46 مگاپیکسل داشته و محدوده ایزوی آن بین 64 تا 25.600 است که می‌توان از 32 تا 102.400 آن‌ را ارتقا داد. این رزولوشن برای چاپ در سایزهای بسیار بزرگ هم عالیست و هیچ کمبودی را حس نخواهید کرد.

در مقابل سنسور Z6 رزولوشنی برابر 24.5 مگاپیکسل داشته و محدوده ایزوی آن بین 100 تا 51.200 است که می‌توان آن را از 50 تا 204.800 ارتقا داد. رزولوشن این سنسور در مقابل Z7 کمتر، اما محدوده ایزوی آن گسترده‌تر است.

مقایسه سایز سنسور کراپ فریم و فول فریم در نیکون Z50 ، Z7 و Z6

نیکون Z50 نیز سنسوری 20.9 مگاپیکسلی دارد که محدوده ایزوی آن بین 100 تا 51.200 است و می‌توان آن را تا 204.800 ارتقا داد. رزولوشن این دوربین در مقایسه با دو مورد دیگر کمتر است، اما باز هم برای چاپ در سایزهای متوسط کافیست. البته محدوده ایزوی آن دقیقا همانند Z6 بوده و در مقایسه با Z7 بهتر است.

البته صرفا بیشتر بودن محدوده ایزو به معنی بهتر بودن عملکرد این دوربین‌ها در نور کم نبوده و ممکن است در ایزوهای بسیار بالا نویز شدیدی در تصاویرتان به وجود بیاید. از طرف دیگر Z7 به دلیل رزولوشن بیشتر، تصاویر بهتری را در نور کم ثبت می‌کند و از این نظر از دو رقیب خود بهتر است.

علاوه بر این پیکسل‌های بیشتر به معنی جزئیات بیشتر، و البته حجم بیشتر هر تصویر نیز می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که با بالا رفتن رزولوشن، سرعت عکاسی پیاپی نیز بشدت افت پیدا می‌کند و سرعت پردازش هر عکس بسیار بیشتر خواهد شد.

اما در مورد پردازشگر می‌توان گفت که نیکون در یک اقدام بسیار هوشمندانه از بهترین و جدیدترین پردازنده خود، یعنی Expeed 6 برای هر سه دوربین استفاده کرده که عملکردی فوق‌العاده دارد.

به طور کلی مشخصات هر سه دوبین در این بخش، نسبت به قیمت هر کدام واقعا عالیست. از آنجایی که نیکون Z50 هنوز به دست من نرسیده است، نمی‌توانم نظری قطعی بر روی کیفیت آن بدهم، اما چیزی که از مشخصات و بررسی‌های انجام شده به دست می‌آید، این است که عملکرد نیکون Z7 به دلیل استفاده از سنسوری با رزولوشن بیشتر، بهتر است.

فیلم‌برداری

فیلم برداری با سری Z نیکون
 • نیکون Z50 : رزولوشن 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه، اسلوموشن Full HD با نرخ 120 فریم بر ثانیه
 • نیکون Z7 : رزولوشن 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه، اسلوموشن Full HD با نرخ 120 فریم بر ثانیه
 • نیکون Z6 : رزولوشن 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه، اسلوموشن Full HD با نرخ 120 فریم بر ثانیه

به لحاظ فیلم‌برداری می‌توان عملکرد هر سه دوربین را در سطح فوق‌العاده ارزیابی کرد. هر سه دوربین می‌توانند با رزولوشن 4K و نرخ 30 فریم بر ثانیه ویدیو ضبط کنند.

اما این همه چیز نیست و تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. نیکون برای دوربین‌های Z7 و Z6 امکان ضبط ویدیوهای 10 بیتی N-Log را فراهم کرده که این مورد در دوربین نیکون Z50 وجود ندارد. این مورد می‌تواند انعطاف پذیری بیشتری در زمینه فیلم‌برداری را برای Z7 و Z6 در مقایسه با Z50 به وجود بیاورد.

همچنین نیکون اعلام کرده است که به زودی و تحت یک به روزرسانی نرم افزاری، امکان ضبط ویدیوهای 12 بیتی خام RAW را برای پرچمدارانش فراهم خواهد کرد که در این صورت Z7 و Z6 اولین دوربین‌های مجهز به این فناوری خواهند بود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه سونی a9 و نیکون Z7 : جدال بدون آینه‌های پرچمدار !

سیستم فوکوس دوربین‌های بدون آینه نیکون شاید به اندازه دوال پیکسل کانن خوب نباشد، اما می‌توان عملکرد آنها را بسیار خوب ارزیابی کرد. این سیستم که حالا حرف‌هایی برای گفتن دارد، توانایی تشخیص چهره و دنبال کردن آن را داشته و می‌تواند چشم‌های انسان و یا حیوانات را به خوبی شناسایی کرده و دنبال کند.

صفحه نمایش اکسترنال برای فیلم برداری با نیکون Z7

اما مورد دیگر امکان ضبط ویدیوهای اسلوموشن است که در هر سه دوربین با رزولوشن Full HD و نرخ 120 فریم بر ثانیه در دسترس است. از نظر مشخصات هیچ تفاوتی در این زمینه دیده نمی‌شود. عملکرد Z7 و Z6 در این زمینه بسیار خوب بود، امیدوارم Z50 نیز به همان میزان خوب باشد.

همچنین لازم به ذکر است که امکان ضبط ویدیوهای تایم لپس نیز برای هر سه دوربین در نظر گرفته شده است. یکی از نکات منفی نیکون Z50 در مقایسه هر سه دوربین نیکون Z50 ، Z7 و Z6 ، بهره نبردن این دوربین از سیستم لرزشگیر داخلی است. بنابراین مجبورید برای حذف لرزش‌های دستانتان به سیستم لرزشگیر لنزها اکتفا کنید.

اما لرزشگیر داخلی Z7 و Z6 از نوع پنج محوره بوده و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. حتی اگر از یک لنز تله بدون لرزشگیر هم برای فیلم‌برداری استفاده کنید، باز هم لرزش چندانی را حس نخواهید کرد.

یکی دیگر از تفاوت‌ها نیز در بهره‌مندی از خروجی 3.5 میلی‌متری صدا است. این قابلیت معمولا برای کارگردانان و فیلم سازان بسیار مهم است و Z7 و Z6 به آن مجهز شده‌اند. علاوه بر این هر دو دوربین ورودی میکروفون هم دارند. اما نیکون Z50 تنها یک ورودی میکروفون دارد و از خروجی هدفون در آن خبری نیست.

اما در این بخش نتیجه باور نکردنی بوده و علی رغم قیمت بالاتر Z7، عملکرد Z6 بسیار بهتر است. Z50 نیز می‌تواند برای فیلم سازان تازه کار گزینه بسیار مناسبی باشد.

عکاسی پیاپی

دوربین نیکون Z50
 • نیکون Z50 : با نرخ 11 فریم بر ثانیه
 • نیکون Z7 : با نرخ 9 فریم بر ثانیه
 • نیکون Z6 : با نرخ 12 فریم بر ثانیه

سرعت عکاسی پیاپی احتمالا یکی از اولین مواردیست که یک عکاس ورزشی یا حیات وحش به آن توجه می‌کند. چرا که نیاز دارد در کمترین زمان ممکن تعداد بیشتری عکس را ثبت کند و سوژه‌اش را که با سرعت در حال حرکت است، از دست ندهد.

نیکون Z7 در این بخش آماری عجیب داشته و با سرعت تنها 9 فریم بر ثانیه می‌تواند عکاسی کند. این اصلا کم نیست، اما در مقایسه با Z6 و Z50 با سرعت‌های به ترتیب 12 و 11 فریم بر ثانیه، یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود.

البته فراموش نکنید که دلیل سرعت کمتر Z7 رزولوشن بیشتر آن می‌باشد که در سرعت پردازش هر عکس کاملا تاثیر گذار است.

یکی از مشکلات هر سه دوربین، خاموشی ویزور الکترونیکی در هنگام ثبت تصاویر پیاپی است. برای اینکه این خاموشی شما را اذیت نکند، می‌بایست تنظیمات نوردهی را بر روی حالت خودکار قرار داده و به نرخی پایین‌تر بسنده کنید.

قطعا در این بخش نمی‌توان هیچ یک از دوربین‌‎های بدون آینه نیکون را ایده‌آل نامید، مخصوصا وقتی آنها را با یکی از بدون آینه‌های سونی مقایسه می‌کنیم. اما عملکرد Z6 نسبت به دو مورد دیگر کمی بهتر است.

فوکوس خودکار

فوکوس خودکار ردیاب چشم نیکون
 • نیکون Z50 : فوکوس خودکار 209 نقطه‌ای تشخیص فاز
 • نیکون Z7 : فوکوس خودکار 493 نقطه‌ای تشخیص فاز
 • نیکون Z6 : فوکوس خودکار 273 نقطه‌ای تشخیص فاز

سیستم فوکوس خودکار بدون آینه‌های نیکون آنقدر خوب است که می‌توان آن را با بهترین دوربین‌های DSLR این کمپانی مقایسه کرد. اما این سیستم در هر سه دوربین کمی متفاوت است.

سیستم فوکوس خودکار نیکون Z7 از نوع 493 نقطه‌ای تشخیص فاز بوده و در اکثر شرایط نوری عملکرد بسیار خوبی دارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه نیکون Z7 و کانن EOS R : جدال بهترین بدون آینه‌های کانن و نیکون !

سیستم فوکوس Z6 اما از نوع تشخیص فاز 273 نقطه‌ای بوده و عملکرد نسبتا خوبی دارد. شاید عملکرد آن را نتوان ایده‌آل نامید، مخصوصا برای فیلم برداری، اما دقت و سرعت آن کاملا راضی کننده است.

نیکون Z50 نیز از یک سیستم فوکوس خودکار 209 نقطه‌ای تشخیص فاز استفاده می‌کند که عملکرد آن مشابه Z6 است.

عملکرد هر سه دوربین در نور روز بسیار خوب بوده و نمی‌توان ایراد چندانی به آنها گرفت، اما در هنگام شب ضعف‌های بسیار زیادی در آنها وجود دارد. با این وجود عملکرد نیکون Z7 را در این بخش می‌توان بهتر از دو رقیب دیگر دانست.

صفحه نمایش و منظره‌یاب

صفحه نمایش چرخان دوربین نیکون Z50
 • نیکون Z50 : نمایشگر 3.2 اینچی لمسی متحرک ( تیلت ) از نوع LCD با 1.040 میلیون نقطه، ویزور الکترونیکی با ضریب بزرگنمایی 1.02x و پوشش 100 درصدی
 • نیکون Z7 : نمایشگر 3.2 اینچی لمسی متحرک ( تیلت ) از نوع LCD با 2.100 میلیون نقطه، ویزور الکترونیکی با ضریب بزرگنمایی 0.8x و پوشش 100 درصدی
 • نیکون Z6 : نمایشگر 3.2 اینچی لمسی متحرک ( تیلت ) از نوع LCD با 2.100 میلیون نقطه، ویزور الکترونیکی با ضریب بزرگنمایی 0.8x و پوشش 100 درصدی

یکی از بزرگترین تفاوت‌ها در مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6 در صفحه نمایش و ویزور الکترونیکی آنهاست. صفحه نمایش هر سه دوربین در طول روز عملکردی بسیار خوب داشته و روشنایی آن به اندازه کافی است. همچنین ویزور هر سه دوربین از نوع الکترونیکی بوده که عملکردی بسیار دقیق دارند.

دو دوربین نیکون Z7 و Z6 به یک نمایشگر 3.2 اینچی لمسی متحرک با حرکت تیلت مجهز شده‌اند که 2.100 میلیون نقطه دارد. کیفیت این نمایشگر فوق‌العاده بالا بوده و قطعا از عملکرد آن شگفت زده خواهید شد.

در مقابل نیکون Z50 یک صفحه نمایش 3.2 اینچی با 1.040 میلیون نقطه دارد و کیفیت نمایشگر این دوربین نیز بسیار عالیست و هیچ کم و کاستی در آن نخواهید یافت، اما در مقایسه با Z7 و Z6 ، حرف خاصی برای گفتن ندارد.

دوربین نیکون Z6

ویزور هر سه دوربین از نوع الکترونیکی بوده و کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد. ویزور نیکون Z50 حدود 2.360 هزار نقطه داشته و عملکرد آن بسیار خوب است. ضریب بزرگنمایی این ویزور 1.02 برابر است که به نظر فوق‌العاده می‌رسد، اما با توجه به کراپ فریم بودن سنسور، ضریب کراپی روی آن اعمال شده و بزرگنمایی را به 0.68 برابر می‌رساند.

ویزور نیکون Z7 و Z6 اما بزرگنمایی 0.8 برابری داشته و 100 را پوشش می‌دهد. این ویزور به 3.6 میلیون نقطه مجهر شده است. عملکرد ویزور در هر سه دوربین آنقدر خوب است که نمی‌توان به آنها ایرادی گرفت.

از قابلیت‌های مشترک هر سه دوربین می‌توان به امکان چرخش صفحه نمایش به صورت تیلت و لمسی بودن آن اشاره کرد که می‌توان از آنها برای فیلم‌برداری و یا عکاسی از زوایای خاص استفاده کرد. البته چرخش تیلت به اندازه چرخش کامل 360 درجه کاربردی نیست، اما می‌تواند در ثبت تصاویر از زوایای بالایی یا تصاویر سلفی کمکتان کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این سه دوربین بهره‌مندی نیکون Z7 و Z6 از صفحه نمایش دوم در بالای دستگاه است؛ در حالی که Z50 به آن مجهز نشده. این نمایشگر واقعا کاربردیست و می‌تواند اطلاعات اساسی را برای شما نمایش دهد.

در مجموع عملکرد هر سه دوربین در این بخش واقعا عالیست.

بدنه و کیفیت ساخت

دوربین نیکون Z50
 • نیکون Z50 : سایز 127 در 94 در 60 میلی‌متر، وزن 397 گرم ( به همراه باتری و کارت حافظه )
 • نیکون Z7 : سایز 134 در 101 در 68 میلی‌متر، وزن 675 گرم ( به همراه باتری و کارت حافظه )
 • نیکون Z6 : سایز 134 در 101 در 68 میلی‌متر، وزن 675 گرم ( به همراه باتری و کارت حافظه )

کیفیت ساخت بدنه یکی از مهمترین فاکتورهای هر دوربینی به شمار می‌رود. مقاومت بدنه در برابر آب و هوای بد می‌تواند به شما کمک کند از دوربینتان در زیر بارش برف و یا باران ( نه آنقدر که آب دوربین را پر کند 🙂 ) استفاده کنید.

نیکون Z7 و Z6 تماما از جنس آلیاژ منیزیم بوده و در برابر شرایط بسیار بد آب و هوایی هم مقاوم هستند؛ اما Z50 تنها در بخش‌های بالایی و جلویی از جنس آلیاژ منیزیم بوده و کیفیت ساخت ضعیف‌تری دارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اولین دوربین من : چه چیزهایی را باید بدانم ؟

نیکون ادعا می‌کند این دوربین نیز در برابر شرایط بد آب و هوایی تا حدی مقاوم است، اما نه به اندازه Z7 و Z6. بنابراین بهتر است با احتیاط از آن در آب و هوای بد استفاده کنید.

به لحاظ سایز، Z7 و Z6 کاملا سایزی مشابه دارند و وزن آنها نیز 675 گرم است. اما Z50 به اندازه قابل ملاحظه‌ای سبک‌تر و کوچک‌تر است. این دوربین تنها 397 گرم وزن داشته و می‌توان گفت یکی از دوربین‌های بدون آینه بسیار خوش‌دست است.

مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6

زبان طراحی همیشگی نیکون در دوربین Z50 نیز حفظ شده و دکمه‌ها و منوها همان حالت نام آشنای همیشگی را دارند. این زبان طراحی الهام گرفته از DSLR‌های نیکون مثل دوربین D850 است. دکمه‌های فیزیکی هر سه دوربین نه آنقدر زیادند که شما را سردرگم کنند و نه آنقدر کم که خیلی از کاربردهای اساسی را در اختیار نداشته باشید.

تنها تفاوت در طراحی را به جز سایز متفاوت، می‌توان در مکان قرارگیری دکمه گردان مودهای دوربین دانست. این دکمه در Z7 و Z6 در چپ بدنه قرار دارد و در سمت راست و بالا صفحه نمایش دوم دیده می‌شود. اما در Z50 این دکمه گردان در سمت راست قرار گرفته و سمت چپ خالی است.

اما در دکمه‌های جلوی دستگاه‌ها نیز تفاوت‌هایی دیده می‌شود. برای مثال دکمه‌های لمسی Z50 در کنار صفحه نمایش که وظیفه دکمه‌های زوم و DISP را به عهده دارند.

منوهای داخلی هر سه دوربین نیز کاملا شبیه به هم طراحی شده‌اند و اگر قبلا تجربه کار کردن با یکی از دوربین‌های نیکون را داشته باشید، به سرعت می‌توانید با این دوربین‌‌ها ارتباط برقرار کنید.

قابلیت‌های دیگر

پورت‌های خارجی دوربین نیکون Z50
 • نیکون Z50 : وای فای داخلی، اسلات کارت حافظه تکی از نوع SD / SDHC / SDXC
 • نیکون Z7 : وای فای داخلی، اسلات کارت حافظه تکی از نوع XQD
 • نیکون Z6 : وای فای داخلی، اسلات کارت حافظه تکی از نوع XQD

اتصال بی سیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین‌های دیجیتال امروزی است؛ در واقع امکانی که برای هر عکاسی می‌تواند واقعا کاربردی باشد.

این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق وای فای، بلوتوث و یا NFC به اپلیکیشن مخصوص دوربین در گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ‌تان متصل شده و تصاویر را به سادگی و با سرعت زیادی انتقال دهید.

هر سه دوربین از فناوری‌های وای فای، بلوتوث و NFC استفاده می‌کنند و در واقع یک مجموعه بی سیم فوق‌العاده برای شما خواهند بود.

اما یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6 در وجود فلاش پاپ آپ بر روی دوربین است. این قابلیت اگرچه شاید برای خیلی از عکاسان حرفه‌ای مورد مهمی نباشد، اما لازم است ذکر کنم که می‌توانید از نور آن به عنوان Fill Light یا یک منبع نور جانبی استفاده کنید.

همچنین امکان استفاده از فلاش پاپ آپ برای سینک کردن فلاش‌های اکسترنال نیز وجود دارد و این یکی‌دیگر از مزیت‌های آن است. خصوصاً اینکه در اغلب دوربین‌های DSLR نیکون، این فلاش تنها برای تابش نور استفاده نمی‌شود و امکانات نورسنجی فلاش که نیکون آن را Creative Lighting System می‌نامد، با تابش همین نور در دسترس قرار می‌گیرد.

این قابلیت تنها در Z50 وجود داشته و دو برادر بزرگتر کاربر را مجبور به خرید یک اسپیدلایت مجزا می‌کنند.

GPS هم قابلیت عمومی دیگری است که در هیچ‌کدام از این دوربین‌ها دیده نمی‌شود، اگرچه هر سه این دوربین‌ها می‌توانند از طریق نرم‌افزار مخصوص تلفن‌های همراه و از راه دور کنترل شوند و طبیعتاً می‌توانند اطلاعات موقعیت مکانی را از روی GPS گوشی‌ها دریافت کنند، اما این قابلیت مستلزم ارتباط پیوسته است و طبیعتاً نمی‌تواند جایگزین چیپ اصلی در خود دوربین شود.

مورد بعدی از تفاوت‌های این سه دوربین اسلات کارت حافظه یا همان رم دوربین است. هر دو دوربین نیکون Z7 و Z6 از یک اسلات کارت حافظه از نوع XQD بهره می‌برند که متاسفانه این نوع نه تنها هنوز خیلی رایج نیست، بلکه قیمت بسیار بالایی هم دارد.

اما نیکون برای Z50 تصمیم گرفته از یک اسلات کارت حافظه تکی با فرمت SD / SDHC / SDXC استفاده کند که به نظر من این یکی از عاقلانه‌ترین حرکات نیکون است ! لازم به ذکر است که اسلات این دوربین از UHS-II نیز پشتیبانی می‌کند.

باتری

مقایسه دوربین نیکون Z50 ، Z7 و Z6: باتری دوربین نیکون Z6
 • نیکون Z50 : حدود 320 شات
 • نیکون Z7 : حدود 330 شات
 • نیکون Z6 : حدود 330 شات

یکی از نکات منفی که همیشه در مقایسه دوربین‌های بدون آینه با DSLR‌‌ها ذکر شده، عمر باتری آنها بوده است. متاسفانه این موضوع نسل به نسل در حال تکرار شدن در دوربین‌های بدون آینه نیکون است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی با دوربین نیکون Z7 در ارتفاعات !

عمر باتری نیکون Z7 و Z6 حدود 330 شات است که در مقایسه با 320 شات در Z50 تفاوت زیادی ندارد. بنابراین می‌توان گفت که اگر شما یک عکاس حیات وحش یا منظره هستید و برای شارژ باتری‌های خود کمتر به منبع برق دسترسی پیدا می‌کنید، بهتر است چند باتری یا یک گریپ باتری را همراه خود داشته باشید.

نیکون برای هر سه دوربین خود گریپ باتری معرفی کرده که این امکان هم می‌تواند راه حل خوبی برای افزایش عمر مفید باتری باشد.

باتری به کار رفته در Z7 و Z6 از نوع باتری لیتیوم یون EN-EL15b بوده که ظرفیتی معادل 1900 میلی آمپر دارد. باتری به کار رفته در Z50 اما از نوع لیتیوم یون EN-EL25 بوده و ظرفیتی 1120 میلی‌آمپری دارد. ولتاژ هر دو باتری نیز برابر 7 ولت است.

نتیجه‌نهایی و جمع‌بندی

مقایسه دوربین نیکون Z50 ، Z7 و Z6

نیکون سعی دارد با تولید دوربین‌هایی مخصوصا عکاسان مختلف بازار دوربین‌های بدون آینه را از چنگ سونی در بیاورد که قطعا در این راه کار سختی را در پیش خواهد داشت.

سه دوربین تا به اینجای کار توسط این کمپانی از دسته بدون آینه‌ها معرفی شده که هر کدام مخصوص قشر مختلفی از عکاسان است. برای مثال Z50 که به تازگی معرفی شده و قصد دارد عکاسان متوسط یا افرادی که می‌خواهند یک بدون آینه حرفه‌ای داشته باشند را هدف قرار داده است.

از آنجایی که در ابتدای مقاله گفتم که این سه دوربین همسطح هم نیستند و نمی‌توان آنها را با هم مقایسه کرد، نمی‌توان برنده مشخصی هم اعلام کرد. چرا که با توجه به قیمت و امکانات می‌بایست بهترین گزینه را انتخاب کنید.

هر سه دوربین عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند و می‌توان گفت جزو بهترین‌ها در رنج خودشان به حساب می‌آیند.

امیدوارم از مقاله ” مقایسه نیکون Z50 ، Z7 و Z6 : جدال بدون آینه‌های نیکون ! “ لذت برده باشید. آیا شما تجربه استفاده از این دوربین‌ها را دارید ؟ به نظر شما کدام بدون آینه نیکون عملکرد بهتری دارد و چرا ؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی بود، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: