سه پایه فون عکاسی پرتابل بسازید

در ادامه سری مقالات آموزش ترفند های عکاسی ارزان ، این بار به سراغ روش ساخت سه پایه فون پرتابل یا به اصطلاح دیگر سه پایه فون عکاسی پرتابل آمده‌ایم. تعهد ما در این سری مقالات ترفندهای عکاسی ارزان، حمایت از عکاسانی است که تمایل دارند با کمی تلاش، تجهیزات گران قیمت و در عین حال ضروری عکاسی را خودشان تهیه نمایند. روش ساخت سه پایه فون پرتابل همچون سایر آموزش‌های ما بسیار ساده و در عین حال ارزان قیمت است. در مقالات پیشین، ما راهکار و ترفند ساخت خانگی خیمه عکاسی ، رینگ فلاش ، استابلایزر و همچنین ترفند بوکه را به شما آموزش دادیم. برای ساخت سه پایه فون عکاسی پرتابل نیز شما به تجهیزات گران قیمتی نیاز نخواهید داشت. اما این بار حجم سازه شما کمی بزرگتر خواهد بود. پس بهتر است، قبل از اینکه دست به کار شوید، یک فضای مناسب برای کار کردن با لوله‌هائی حداقل به طول دو متر را داشته باشید. ایده‌های فراوانی برای ساخت سه پایه پرده عکاسی وجود دارد، اما نکته بسیار مهم در این زمینه، علاوه بر قیمت تمام شده پایین، کیفیت و پایداری محصول ساخته شده نهایی شماست. مدت زیادی بود که در میان ترفند های عکاسی ارزان ، به فکر ساخت یک سه پایه فون پرتابل افتاده بودم. اما مدل‌های ساخته شده آن را که معمولا از متریال‌های بسیار ارزان و در عین حال ناپایدار بود، نمی‌پسندیدم. تا اینکه به فکر ساخت آن بوسیله لوله‌های پی وی سی افتادم. لوله‌های PVC چند ویژگی خوب برای ساخت فریم سه پایه فون پرتابل دارند. آنها سبک و مقاوم هستند و همچنین قابلیت برش و تغییر سایز راحت‌تری از لوله‌های آهنی را دارند. ضمنا از لوله‌های آلومینیومی قیمت کمتری داشته و پس از سوارشدن بر روی هم، پایداری بیشتری نیز دارند. یک نکته مثبت دیگر در رابطه با استفاده از لوله‌های پی وی سی در این آموزش ترفند عکاسی ارزان، اتصالاتی است که هم تنوع زیادی دارند و هم قیمت مناسب.

برای مشاهده و خرید انواع سه پایه فون پرتابل عکاسی در فروشگاه دیدنگار کلیک کنید.

برای شروع در ابتدا باید ابعاد فریم سه پایه پرده عکاسی تان را تعیین کنید. من یک پرده مربع با طول هر ضلع یک و نیم متری را برای ساخت، انتخاب کرده‌ام و ابعادی که از این پس به شما می‌گویم، بر مبنای متراژ سه پایه فون پرتابل خودم است. توجه داشته باشید هر چه به ابعاد شما اضافه شود، پایدار نگاه داشتن سه پایه پرده عکاسی نیز سخت‌تر می‌شود.

شما مجموعا به تجهیزات زیر نیاز خواهید داشت :

9 متر لوله پی وی سی شماره 2 و نیم ( من در این روش از لوله رده چهل استفاده کرده‌ام )

2 عدد زانویی 90 درجه ( بدون رِزوه )

8 عدد اتصال T

8 عدد بست انتهایی لوله

روش ساخت سه پایه فون عکاسی پرتابل ارزان :

بهتر است از خود لوله فروش برای بریدن لوله‌هایتان مطابق با ابعادی که در ادامه به شما اعلام می‌کنیم، کمک بگیرید. زیرا بریدن لوله‌ها در عین حالی که با یک ارّه‌ی مویی ساده امکان پذیر است، اما عملی طولانی و خسته کننده است.

لوله‌ها را به این شرح ببرید :

2 عدد لوله 150 سانتی‌متری

2 عدد لوله 90 سانتی‌متری

2 عدد لوله 60 سانتی‌متری

4 عدد لوله 45 سانتی‌متری

8 عدد لوله 15 سانتی‌متری

حواستان باشد تمامی لوله‌ها و اتصالات آنها باید از یک سایز لوله باشد. حتما در این مورد از لوله فروش راهنمایی بخواهید؛ تا بویژه اتصالات درستی را خریداری نمایید.

لوله‌های بریده شده را همچون تصویر زیر، سرهم کنید و حتما از اتصال پایدار لوله‌ها به اتصالات مطمئن شوید.

سه پایه پرده عکاسی
ساخت سه پایه فون پرتابل

راز پایداری سازه‌ی شما در برش دقیق لوله‌ها و انتخاب صحیح اتصالات است. اگر این اتفاق بیفتد، باقی کار به ‌سادگی یک پازل است. شما تنها کافیست قطعات را در جای خود قرار دهید. پیش از وصل کردن لوله‌ها و اتصالات به یکدیگر، قصد داشتم برای داشتن سه پایه فون پرتابل مقاوم‌تر، لوله‌ها و اتصالات را چسب کاری هم بکنم؛ اما وقتی که سازه‌ام سرپا شد به این نتیجه رسیدم که بقدر کافی اتصال‌ها قابل اطمینان و محکم هستند. ضمنا متصل کردن دائمی آنها باعث می‌شد، بعدها نتوانم از آنها در یک سازه دیگر استفاده کنم.

چند نکته مهم در ساخت سه پایه فون پرتابل و انتخاب قطعات مورد نیاز :

حتما توجه کنید هیچ کدام از تجهیزات شما نباید دارای رزوه باشند. یعنی هیچ کدام از لوله‌ها در هیچ سمتی و هیچ کدام از اتصالات T و زانویی‌ها.

دوباره و دوباره یادآوری می‌کنم، به سایز لوله‌ها و اتصالات بسیار دقت کنید.

و حتما حواستان باشد ابعاد و یا نسبت آنها دقیقا بدرستی و با دقت زیاد از لوله‌ها بریده شوند.

حالا که همه چیز به پایان رسید، پرده خود را متصل کنید و اولین مدل دوست داشتنی‌تان را جلوی سه پایه فون پرتابل ساخته‌ی دستتان قرار دهید. من پسرم را انتخاب کرده‌ام.

سه پایه فون عکاسی پرتابل

امیدواریم از مطالعه این مقاله از سری مقالات آموزش ترفند های عکاسی لذت برده باشید. مثل همیشه از شما دعوت می‌کنیم تا تجربیاتتان از ساخت تجهیزات عکاسی را با ما به اشتراک بگذارید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید.

مقاله آموزش ترفند ساخت سه پایه فون پرتابل برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: