9 عادت بد در عکاسی طبیعت و لنداسکیپ

بی شک همه ما عادت‌هایی بد در عکاسی داریم که از آنها بی خبر بوده و نسبت به ترک آنها اقدام نمی‌کنیم. این مورد در برخی عکاسان به خصوص عکاسان تازه کار و مبتدی بیشتر است. اما یکی از چیزهایی که بین همه ما عکاسان مشترک است ، تمایل به از بین بردن این عادت‌های بد است.

آنچه در این مقاله به آن اشاره خواهم کرد تعدادی از این عادت‌های بد در عکاسی طبیعت و لنداسکیپ است. من نمیخواهم به کسی الزام کنم که این عادت‌ها را ترک کند یا آن ها را به کسی تحمیل کنم ، اما می‌خواهم به 9 مورد از بدترین عادت‌ها اشاره کنم که در طول سال‌ها آنها را بدست آورده ام و کار مرا به شدت تحت تاثیر قرار داده اند.

شاید برایتان جالب باشد
ژانرهای عکاسی: معرفی 17 ژانر پرطرفدار

1. ویرایش سریع

عکاسی طبیعت و لنداسکیپ

هر زمان که از عکاسی طبیعت باز میگردم تصاویر را روی کامپیوتر خود بارگیری کرده و آنها را پشت سر هم می‌چینم. اما متاسفانه کار من در همینجا به اتمام نمی‌رسد و نسبت به ویرایش سریع آنها اقدام می‌کنم. هیجان بیش از حد من باعث می‌شود تمام عکس‌ها را به سرعت بررسی کرده و آنها را ویرایش کنم و بهترین مورد را از میان عکس‌ها پیدا نکنم. برای اینکه این عادت را ترک کنم به بررسی چند عکس در روز رضایت دادم و به ساخت مجموعه عکس فکر کردم.

 

2. عکاسی با یک لنز

یکی از عادت‌های بد من در عکاسی طبیعت این است که همه سوژه‌ها را با یک کادر مشخص و تنها یک لنز ثبت می‌کنم. من تنها از یک لنز استفاده می‌کنم تا مجبور نباشم دائما آن را تعویض کنم. وقتی این اتفاق می افتد، در لایت روم خود یک پوشه از عکس‌هایی دارم که بسیار شبیه به هم هستند و اشکالاتشان در همدیگر تکرار شده است.

 

3. شبیه سازی

اغلب می شنویم که در عکاسی نباید شبیه سازی کنید ، اما فکر میکنم این بستگی به چیزی دارد که شما از آن عکس می‌گیرید. ایده حرکت جنبش “نه به شبیه سازی” بر اساس عکس سازی از ژانرهایی مانند ورزش ، حیات وحش ، عروسی ، و غیره است ، اما به طور کلی ، عکاسی طبیعت کمی متفاوت است. بسیاری از موارد مختلف در عکس را نیز با زوم کردن بدست آورده ام.

 

4. اجتناب از آب و هوای بد

وقتی در پییش بینی وضعیت آب و هوا می‌بینیم که رعد و برق یا باران در پیش است ، فورا از عکاسی پشیمان شده و از این آب و هوای نا مساعد دوری می‌کنیم. اما این شرایط می‌تواند عکس هایی متفاوت و درخشان را تولید کند. قطعا عکاسی در باران نیاز به تجهیزات مختلف و مراقبت‌های ویژه از دوربین و لنز دارد و فی الواقع کار ساده‌ای نیست. اما نتایج آن می‌تواند شگفت انگیز بوده و عکس‌هایی منحصر به فرد ایجاد کند.

 

5. تغییر آرام لنز

این امر برای جلوگیری از تغییر ترکیب‌بندی شما هنگامی که دوربین روی سه پایه سوار است رخ می‌دهد. سعی کنید لنزهایتان را دم دست داشته باشید و آنها را به سرعت با یکدیگر تعویض کنید.

شاید برایتان جالب باشد
60 کلید میانبر فتوشاپ بی‌نظیر برای افزایش سرعت!

 

6. تنظیم خواب

این یک مسئله نسبتا معمول در جهان عکاسی طبیعت است. خورشید به ویژه در ماه های تابستان زود طلوع کرده و در این زمان معمولا در حال چرت زدن هستیم. پس خواب خود را تنظیم کنید تا ساعات طلایی را از دست ندهید.

 

7. اهمیت به تعداد پیکسل

عکاسی طبیعت و لنداسکیپ

این یک مشکل بزرگ من است ، همانطور که برای تمام ژانرهای عکاسی این موضوع وجود دارد. نیمی از زمانم را حتی مطمین نیستم که به دنبال چه چیزی هستم. من همواره عکس‌هایم را بزرگ می‌کنم تا جزییات را در آن مشاهده کنم و توجهی به اصل ماجرا ندارم.

من متوجه شدم که هیچکس با این دقت به تصاویر نگاه نمی‌کند یا حتی وقتی که این عکس در شبکه‌های اجتماعی یا مجلات منتشر می‌شود دسترسی به بزرگنمایی در آن محدود می‌شود. پس حقیقتا چرا باید این کار را انجام بدهم.

این مقالات هم مفید است
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی

8. سوژه‌ی ثابت در کادر

یکی از عادت‌هایی که زمان زیادی طول کشید تا آن را ترک کنم همین بود. من معمولا عناصر را در جای مشخصی از ترکیب بندی قرار می‌دادم و هیچوقت به فکر تغییر آن ها نبودم. در حالی که با اندکی تغییر و دستکاری در ترکیب‌بندی می‌توان به عکسی بهتر دست یافت.

 

9. حساسیت بیش از حد

عکاسی طبیعت و لنداسکیپ

همیشه برای اینکه یک صحنه را ترکیب‌بندی کنم عجله داشتم. وقتی به جایی می‌رسیدم اول از همه سعی می‌کردم ترکیب‌بندی را درست کنم. گاهی اوقات این عجله کردن خوب است ولی بعضی وقت‌ها نیز برای دستیابی به نور بهتر باید کمی صبر کرد. باید همیشه خودم را آرام کنم و نفس بکشم و وقت خود را برای شناسایی بهترین ترکیب ممکن صرف کنم. معمولا با رعایت این مورد می‌توان به عکس‌هایی بهتر دست یافت.

اینها 9 مورد از عادت‌های بد در عکاسی طبیعت و لنداسکیپ هستند. امیدوارم تعداد کمی از این عادت‌ها در شما وجود داشته باشند ، زیرا با هر مورد کمتر شما یک قدم جلوتر از من هستید و راحت‌تر می‌توانید آن ها را ترک کنید. بدترین عادت های شما در عکاسی طبیعت و لنداسکیپ چیست؟

مطالب پیشنهادی
قوانین طلایی ترکیب بندی در عکاسی
آموزش ترکیب بندی در عکاسی منظره