10 پروژه‌ی عکاسی در خانه : برای عکاس بودن نیازی به بیرون رفتن ندارید !

مقدمه : اگر شما هم قرنطینه هستید و نمی‌توانید از خانه بیرون بروید، من برایتان 10 پروژه‌ی عکاسی در خانه را آماده کرده‌ام که می‌توانید به عنوان یک عکاس، از آنها لذت ببرید !

من هیچ چیز را به این اندازه دوست ندارم که دوربینم را برداشته و آخر هفته را به مکان‌های مورد علاقه‌ام برای عکاسی بروم. اما اگر مثل حالا که شیوع ویروس کوید 19 ( کرونا ویروس ) باعث شده تا قرنطینه باشیم و نتوانستم از خانه خارج شویم، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

خب، نترس ! هنوز صدها چیز وجود دارد که می‌توانید از آنها عکاسی کنید، اما نه در جایی بیرون از خانه، بلکه در اطراف اتاق شخصیتان.

من ده ایده را برای همین منظور برایتان نوشته‌ام تا از انجام پروژه‌ی عکاسی در خانه لذت ببرید. خود من برای هر یک از این موارد بیش از 15 دقیقه وقت نگذاشتم. در برخی موارد حتی کمتر از 5 دقیقه زمان نیاز داشت. من برای اکثر تصاویری که ثبت کردم از لنزهای فوجی فیلم XF 35mm f1.4 R یا XF 60mm f2.4 R استفاده کردم.

با من همراه باشید …

1- از خانواده‌ی خود عکاسی کنید

اگر شما در کنار خانواده یا دوستان خود زندگی می‌کنید، خبر خوب من برایتان این است که همیشه سوژه‌ای برای عکاسی خواهید داشت. تنها چیزی که نیاز دارید یکی از افرادی است که با شما زندگی می‌کند. می‌تواند همسر، فرزند، پدر، مادر یا سایر خانواده‌تان باشد. البته سعی کنید همیشه از آنها عکس نگیرید تا کار شما را دست کم نگیرند !

پیشنهاد نویسنده : تکنیک استفاده از نورهای ترکیبی در عکاسی

برای تصویر زیر، در یکی از بعد از ظهرها دیدم که پسرم روی ترامپولین نشسته است. من یک سری عکس از او ثبت کردم که در تمامی آنها به دوربین نگاه می‌کرد. با این حال، این یکی را بیش از بقیه دوست دارم، با نگاهی که در آن لحظه به افق داشت. باید اعتراف کنم، مجبور شدم برای ثبت تنها چند شات به پسرم رشوه بدهم، اما خب ارزش یک کاسه بستنی را داشت !

آخرین بار چه زمانی از خانواده‌ی خود عکاسی کردید ؟

2- حیوانات خانگی را فراموش نکنید

یکی دیگر از سوژه‌های آماده در کنار شما، همین حیوانات خانگی است. البته عکس گرفتن از حیوانات خانگی می‌تواند جوانب مثبت یا منفی داشته باشد. مزیتش این است که آنها نمی‌توانند از عکس گرفتن، مانند خانواده یا دوستان شما شکایت کنند. اما یک نقطه ضعف این است که آنها نمی‌خواهند خیلی وقت برای نشستن در جلوی دوربین شما صرف کنند !

من همیشه دوست داشتم از سگ دالماسین خود یک عکس پرتره بگیرم که در این زمان موفق به انجام آن شدم. پرتره‌ای که حس خوبی داشته و کمی خنده دار است. من عاشق این عکس از او هستم؛ او را سعی کردم در حالتی شکار کنم که قصد استراحت کردن روی مبل را داشت.

خب معلوم است، هیچ جایی برای مخفی کردن دوربین وجود ندارد !

3- به جواهرات خود نگاه کنید

اگر لنز ماکرو یا لنزهایی دارید که می‌توانند به اشیاء کوچک نزدیک شوند، چرا از جواهرات خود عکاسی نمی‌کنید ؟ این می‌تواند شامل ساعت، دستبند، گردنبند یا حتی یک شی ارزشمند قدیمی باشد که از اجدادتان به شما ارث رسیده است.

من تصمیم گرفتم از ساعت مچی Nixon Star Wars خود عکس بگیرم. جزئیات بسیار جالبی در مورد این ساعت وجود دارد که من فراموش کردم، از جمله اینکه عقربه‌ی دومی شبیه به یک شمشیر سبک است !

اگر صبر و حوصله‌ی بیشتری نسبت به من دارید، می‌توانید یک سری از تصاویر را ثبت کرده و آنها را در یک برنامه ویرایش تصویر با هم ادغام کنید تا یک تصویر شارپ داشته باشید.

ساعت استار وارز من

4- اکشن فیگورها هم سوژه‌های بسیار خوبی هستند

وقتی مادربزرگ من در سال 1983 به لندن رفت، هدایای زیادی را از جمله این سه سرباز فلزی برای من آورد. آنها سال‌هاست که روی قفسه کتاب، کنار کتاب راهنمای سفر من نشسته‌اند. هنگامی که به دنبال چیزهایی می‌گشتم که بتوانم در خانه از آنها عکاسی کنم، بلافاصله آنها توجه من را به خود جلب کردند.

پیشنهاد نویسنده : ۱۰ کاری که به عنوان یک عکاس در خانه می‌توانید انجام دهید !

من سربازان فلزی را در در ورودی جلوی خانه‌ام روی یک میز، با یک کتابچه در مورد لندن در پس زمینه چیدمان کردم. شما می‌توانید اتوبوس دو طبقه‌ای را در پس زمینه قرار دهید که باعث می‌شود تصویرتان کمی انگلیسی‌تر باشد !

با هر اکشن فیگور کوچکی که در خانه دارید، این پروژه را آزمایش کنید، لگوها، عروسک‌ها، اسباب بازی‌های کوچک یا …. می‌توانید دنیای درون ذهن خودتان را با این فیگورها بسازید !

من فقط سه مجسمه در کتابخانه‌ی خود داشتم.

5- دوربین‌های قدیمی هنوز هم به درد می‌خورند

بسیاری از عکاسان در خانه‌ی خود، تعدادی از دوربین‌های قدیمی آنالوگ را دارند، یا به دلیل اینکه هنوز هم با آنها عکاسی می‌کنند، و یا شاید هم از آنها به عنوان تزئینات اتاقشان استفاده می‌کنند. وقتی صحبت از مواردی می‌شود که می‌توانید در خانه‌ی خود عکاسی کنید، دوربین‌های قدیمی مورد علاقه من هستند !

من دوربین‌های زیادی در خانه خود دارم که انتخاب فقط یکی از آنها برای عکس گرفتن بسیار دشوار است. با این حال، در پایان، من از دوربین فیلم آنالوگ کلاسیک ژاپنی دهه 1960 خود، یعنی Olympus Pen FT عکس گرفتم.

Pen FT یک دوربین زیبا با طراحی منحصر به فرد است، حتی در بخش طراحی درپوش لنز، که من آن را روی میز و در کنار دوربین قرار داده‌ام.

اگر هیچ دوربین قدیمی آنالوگی در خانه‌ی خود ندارید، می‌توانید از لنز مورد علاقه خود یا یک کالای قدیمی دیگر عکس بگیرید.

مهندسی دقیق ژاپنی‌ها، Olympus Pen FT.

6- مثل همیشه، گل‌ها سوژه‌ی عکاسی شما هستند

من در بیرون از خانه‌ام باغچه‌ای دارم که زمان بسیاری از آخرین بازدیدم از آن می‌گذرد و کمتر پیش می‌آمد که به گل‌های داخل آن توجه کنم. البته این باغچه‌ی من بسیار کوچک است، مطمئناً !

من این تصویر را به صورت دستی، با قرار دادن فوکوس روی مرکز قاب ثبت کردم، و بیشتر پس زمینه‌ی تار در آن جلوه می‌کند. مانند عکس‌هایی که از جواهرات ثبت می‌کردم، می‌توانید یک سه پایه را تنظیم کرده و یک سری از تصاویر را به صورت پیاپی ثبت کرده و با یکدیگر ادغام کنید.

اگر باغ ندارید، هر نوع گیاه یا گل، واقعی یا مصنوعی نیز همین کار را برایتان انجام خواهد داد. اگر چند تا کاکتوس یا گیاه‌های گوشتی دیگری را دارید، حتی می‌توانید این ایده را با ایده فیگورها ترکیب کنید. سعی کنید برخی از چهره‌های لگو را در باغ کاکتوس خود قرار دهید !

7- با یک لیوان قهوه‌ی بعد از ظهر موافقید ؟

یکی از مزایای کار در خانه این است که می‌توانم هر وقت دوست دارم قهوه درست کنم. با این حال، این می‌تواند کمی خطرناک باشد، باید توجه کنم چقدرم قهوه خواهم خورد !

من یک سری تصاویر از قهوه و شکر و شیر را تهیه کردم. این یکی از اسپرسوهایی است که از داخل دستگاه قهوه ساز من بیرون می‌آید و من آن را خیلی دوست دارم.

پیشنهاد نویسنده : ۲ مهارت مهم در عکاسی که تمام عکاسان باید آن را بدانند !

ریختن قهوه داخل یک ماگ فلزی

8- غذا فقط برای خوردن نیست !

امیدوارم در حین اقامت در خانه، غذاهای خوشمزه‌ای را هم تجربه کنید، یا شاید هنوز هم بتوانید غذای دلپذیر و شگفت انگیزی را از رستوران‌های اطراف سفارش دهید.

محلی را تنظیم کنید که بتوانید در آن از غذاهایتان عکاسی کنید. سعی کنید رنگ بندی متنوعی داشته باشید و نور را به خوبی روی آن بخش متمرکز کنید تا تصویری جذاب به دست بیاید.

اصلا چرا خودتان یک غذای خوشمزه درست نمی‌کنید تا سوژه‌ی خوبی هم برای عکاسی داشته باشید ؟

9- تنقلات، سوژه‌های شیرین عکاسی

اگر شما هم دید و تفکری مینیمالیستی داشته باشید، احتمالا چیزهایی را در خانه‌ی خود خواهید یافت که حتی نمی‌دانید از کجا آمده‌اند ! من نمی‌دانم که چرا ما این آب نبات‌های رنگی روشن را در گلدان‌های آشپزخانه خود داشتیم، اما با این وجود تصمیم گرفتم که از آنها عکس بگیرم.

یک ورق سفید را روی میز گذاشتم و از آنها با استفاده از نور طبیعی که از پنجره می‌تابید، عکس گرفتم. به دنبال هر نوع آب نبات یا شیرینی‌هایی با رنگ روشن در خانه‌ی خود باشید. همچنین من چند عکس از تخم مرغ‌های رنگارنگ عید خود که در سبد چیده بودم نیز ثبت کردم.

10- خانه‌ی خود را به استودیوی عکاسی تبدیل کنید

ایده دیگر برای پروژه‌های عکاسی در خانه، عکاسی استودیویی یا عکاسی فیگوراتیو است. اگر عید را پیش رو دارید، به فکر عکاسی از کودکان در کنار هدیه‌هایشان باشید. تنها موردی که در این سبک نیاز است، تخیل خود شماست.

یک سوژه را انتخاب کرده و این تکنیک را روی آن اجرا کنید. گوشه‌ای از خانه‌ی خود را به یک استودیوی کوچک تبدیل کنید و عکس بگیرید !

جمع بندی

محدود بودن در خانه می‌تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز باشد. مطمئن باشید، صدها پروژه‌ی عکاسی وجود دارد که می‌توانید در خانه آنها را تست کنید.

اولین سوژه برای بسیاری از عکاسان، عکاسی از اعضای خانواده یا حیوانات خانگی خواهد بود، اما فرصت‌های زیادی نیز برای این کار وجود دارد. همچنین می‌توانید از وسایل شخصی و با ارزش خود مانند جواهرات، یا وسایل عتیقه که معمولاً در قفسه می‌گذارید، یا حتی اکشن فیگورهای کوچک و لگوهایتان عکاسی کنید. وسایل رنگی روشن مانند مداد رنگی و شیرینی یا حتی گل و گیاهان نیز موضوعات بسیار خوبی برای پروژه‌ی عکاسی در خانه خواهند بود.

پیشنهاد نویسنده : در خانه بمانید : ۲۰ پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

اما مهمتر از هر چیز، خلاقیت خود شماست. این ذهن شماست که مشخص می‌کند این پروژه‌ی عکاسی در خانه خوب پیش خواهد رفت یا خسته و کسل کننده خواهد شد. پس آیا شما هم آماده‌ی این چالش هستید ؟ شما دوست دارید از چه چیزهایی در خانه‌ی خود عکس بگیرید ؟

امیدوارم مقاله ” 10 پروژه‌ی عکاسی در خانه : برای عکاس بودن نیازی به بیرون رفتن ندارید ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !