اکتاباکس سافت باکسدر هر زمان عکاسان برای آن که بهترین نتیجه را بگیرند، به دنبال خرید بهترین تجهیزات هستند. امروزه تجهیزات عکاسی نیز قیمت بالایی دارند. بنابراین تحقیق درست در مورد ابزاری که نیاز دارید می‌تواند کمک بسیاری به شما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها کند. از مهم‌ترین ابزارهای نورپردازی که معمولاً هر عکاس به آن نیاز دارد، می‌توان به اکتاباکس و سافت باکس اشاره کرد. می‌توان گفت این تجهیزات دو مورد از بهترین ابزارهای نورپردازی در عکاسی هستند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی اکتاباکس و سافت‌ باکس بپردازیم و تفاوت‌های آن را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا هنگام خرید، تردیدی در انتخاب نداشته باشید و بهترین را خریداری کنید.

اکتا‌باکس چیست؟اکتاباکس سافت باکس

اکتاباکس سافت باکساکتاباکس یکی از ابزارهای پرکاربرد در نورپردازی است که روی منابع نوری شما نصب می‌شود. با استفاده از اکتاباکس می‌توانید نور مناسبی روی سوژه موردنظرتان بتابانید. اکتاباکس انواع گوناگونی دارد. مهم‌ترین نوع اکتاباکس‌ها، نوع دایره‌ای یا همان چندضلعی است. اغلب عکاسان ترجیح می‌دهند که از نوع دایره‌ای آن استفاده کنند. زیرا اکتاباکس دایره‌ای نور را به‌ شکل طبیعی‌تر و وسیع‌تری نسبت به نوع مربعی آن نشان می‌دهد؛ که سبب می‌شود تا نور کافی و مناسب روی سوژه عکاسی‌تان تابیده شود و بتوانید بهترین تصاویر را ثبت کنید.

همچنین به چشم شما کمک می‌کند تا بتوانید سوژه را به خوبی در محلی که می‌خواهید از آن عکس بگیرید، تنظیم کنید و در موقعیت مناسبی قرار بگیرید.

کاربرد اکتاباکس

اکتاباکس سافت باکساز اکتاباکس معمولاً برای عکاسی از افراد استفاده می‌شود. (البته نه به این معنا که کاربرد دیگری ندارد!) چرا که نور اکتاباکس به ‌شکل وسیعی پوشش می‌دهد و می‌توان مانند نور آفتاب از آن استفاده کرد. یعنی درخشش نوری اکتاباکس به‌ صورتی است که شباهت بسیار زیادی به نور ناشی از آفتاب دارد. بنابراین اگر بتوانید به درستی از آن استفاده کنید، نتیجه عکاسی شما بسیار زیبا خواهد شد.

بنابراین یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب می‌شود تا برخی عکاسان استفاده از اکتاباکس را نسبت انواع دیگر سافت باکس ترجیح دهند، حجم نور بیشتر آن است. چرا که زاویه بزرگ‌تری را پوشش می‌دهد و اصولاً ابعاد بزرگ‌تری دارد که در اکثر مواقع فقط یک اکتاباکس نیاز شما را رفع می‌کند و نیازی به سافت باکس نخواهید داشت.

خب حالا که حرف از سافت باکس شد، بهتر است برویم سراغ ابزار بعدی تا ببینیم منظور از سافت باکس چیست. قبل از آن یادآور می‌شویم برای خرید انواع اکتاباکس با ابعاد و برندهای مختلف سری به صفحه خرید اکتاباکس در فروشگاه دیدنگار بزنید و با خیال راحت انواع محصولات را بررسی کنید.

سافت‌ باکس چیست؟اکتاباکس سافت باکس

اکتاباکس سافت باکسسافت‌ باکس، از دیگر ابزارهای بسیار کاربردی در زمینه نورپردازی است. سافت‌ باکس ابزاری است که به‌ شکل یک جعبه طراحی شده است و داخل آن، نور مناسب برای عکاسی از سوژه‌های گوناگون ثبت شده است. در واقع مانند روی منایع نوری قرار می‌گیرد. داخل سافت‌ باکس یک لایه فویل بازتابنده است. به این علت که نور را تقویت کند و در نهایت، نور با قدرت بیشتری بر روی سوژه تابیده شود.

نور حاصل از سافت باکس نرم است و باعث می‌شود تا روی سوژه شما سایه نیفتد. این ویژگی مهم سافت‌ باکس سبب شده تا طرفداران بسیاری داشته باشد. عکاسان گوناگونی از سافت‌ باکس استفاده می‌کنند اما این ابزار برای عکاسانی که از محصولات خود عکاسی صنعتی انجام می‌دهند، کاربرد بیشتری دارد. چرا که به راحتی می‌توانند پس‌زمینه تصاویر گرفته شده را با توجه به این که سایه در آن وجود ندارد، حذف کنند.

سافت باکس در شکل‌های مختلفی تولید شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مستطیل، هشت ضلعی، مربع و نواری اشاره کرد. جنس سافت‌ باکس‌ها اغلب از پارچه‌ یا بافت‌های مشابه پارچه است.

کاربرد سافت‌ باکس

اکتاباکس سافت باکسسافت‌ باکس‌ها امکانات متنوعی در اختیارتان می‌گذارند. همچنین انواع گوناگونی دارند حتی در نوع طراحی هم متفاوت‌اند. سافت باکس‌های مربعی از پرکاربردترین آن‌ها هستند که موارد استفاده از آن‌ها در عکاسی صنعتی و پرتره است. پارچه قرار گرفته روی سافت‌ باکس، باعث می‌شود تا نور به طور مستقیم به بیرون نفوذ پیدا نکند و نتیجه عکاسی شما فوق‌العاده شود.

تنوع سافت باکس‌ها در شکل، اندازه و قیمت به قدری زیاد است که شاید در نگاه اول کمی گیج شوید. با توضیحاتی که ما به شما دادیم قطعاً انتخاب بهتری خواهید داشت. برای خرید سافت باکس به صفحه خرید سافت باکس سایت فروشگاه بروید و بعد از مشاوره با همکاران فروش، خرید خود را نهایی کنید.

اکتاباکس سافت باکس

خب تا اینجا با سافت باکس و اکتاباکس آشنا شدیم. حالا نوبت بررسی تفاوت این دو ابزار نورپردازی است. گرچه قطعاً متوجه تفاوت‌های اصلی شده‌اید. اما اگر به دنبال جزئیات تفاوت‌ها هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

تفاوت‌ اکتاباکس و سافت‌ باکس چیست؟

اکتاباکس سافت باکساکتاباکس و سافت باکس تفاوت‌های چندانی ندارند که بگوییم حتماً یکی از دیگری بهتر است و هدف شما از عکاسی این برتری را مشخص می‌کند. به‌ طور کلی اکتاباکس انتخاب بهتری است، چون بسیاری از سوژه‌ها را پوشش می‌دهد. اما هزینه بالایی نیز دارد. سافت‌ باکس با توجه به ابعاد کمتر، کاربرد بیشتری برای سوژه‌های کوچک دارد. بنابراین همه چیز بستگی به نیاز شما دارد.

اما در ادامه چند مورد از تفاوت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا در مورد استفاده از آن‌ها بهتر تصمیم‌گیری کنید.

شکل ظاهری

با کنار هم گذاشتن یک سافت‌ باکس و اکتاباکس اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد کرد، شکل ظاهری آن است. سافت باکس‌ها انواع گوناگونی دارند و می‌توانید نوع مربعی یا مستطیلی آن را خریداری کنید. اما اکتاباکس ها به شکل هشت ضلعی طراحی و تولید می‌شوند؛ و این مسئله موجب می‌شود تا نوع نوری که دریافت می‌کنید در سافت باکس و اکتاباکس تا حدودی متفاوت باشد.

از هر دو نوع آن‌ها ابعاد گوناگونی وجود دارد. در صورتی که بخواهید از سوژه با ابعاد کوچک عکاسی و فیلم‌برداری کنید؛ می‌توانید ابعاد کوچک‌تری انتخاب کنید. چنانچه سوژه شما ابعاد بزرگی دارد، می‌توانید از نوع بزرگ‌تر آن استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم اگر محدودیت فضا در اتاق و یا آتلیه خود ندارید، بزرگ‌ترین سایزی که می‌توانید خریداری کنید را تهیه کنید؛ زیرا با سافت باکس و اکتاباکس بزرگ می‌توانید برای عکاسی سوژه کوچک استفاده کنید؛ اما عکس این قضیه ممکن نیست.

ابعاد

اکتاباکس سافت باکسابعاد اکتاباکس و سافت باکس، نخستین تفاوتی است که با آن مواجه می‌شوید. هر دو نوع در سایزهای متنوعی وجود دارند؛ اما سافت باکس دارای ابعاد کوچک‌تری هم است. به‌ طور کلی چنانچه برای عکاسی محصولاتی با ابعاد کوچک به نورپردازی نیاز دارید، توصیه می‌کنیم از سافت باکس استفاده کنید تا بتوانید آسان‌تر از آن استفاده کنید.

با این حال اکتاباکس سایزهای بزرگ‌تری دارد و اغلب برای عکاسی سوژه‌های بزرگ‌تر مثل عکاسی پرتره از آن استفاده می‌شود. در صورتی که نمی‌خواهید از سوژه‌های بزرگ عکاسی‌ کنید، بهتر است از سافت باکس استفاده کنید. هر چه قدر سایز آن کوچک‌تر باشد، قیمت آن هم کمتر است.

نوع تابش نور

عکاسان برای آن که بتوانند روی سوژه نور بهتر و نتیجه مطلوبی داشته باشند، از سافت باکس و اکتاباکس استفاده می‌کنند. مهم‌ترین تفاوت سافت‌ باکس و اکتاباکس در نوع تابش نور آن‌ها است. با استفاده از اکتاباکس نور بهتر و متمرکزی را می‌توانید بر روی سوژه بتابانید. توجه داشته باشید که هر دوی آن‌ها با تنظیم درست موقعیت، قابلیت عکاسی با کیفیت بالا را به شما می‌دهند. ولی به‌ طور کلی، نوع نور اکتاباکس برای انواع عکاسی مناسب‌تر است.

بد نیست بدانید کنترل سافت باکس از اکتاباکس آسان‌تر است. با سافت‌ باکس به راحتی می‌توانید نور منتشر شده را کنترل کنید تا سایه، وضوع و سایر موارد که روی کیفیت عکاسی تاثیر دارند وضعیت بهتری داشته باشند.

نورپردازیاکتاباکس سافت باکس

اکتاباکس سافت باکستفاوت در نورپردازی یکی دیگر از تفاوت‌های بسیار مهمی که برای عکاسان هم اهمیت بسیاری دارد. سافت‌ باکس نور نرم و بیشتری دارد که باعث می‌شود تا بتوانید سایه کمتری را روی سوژه عکاسی منعکس کنید. اما اکتاباکس می‌تواند روی سوژه شما سایه ایجاد کند. بنابراین در صورتی که به عکاسی از سوژه حجیم و بزرگ نیاز دارید، از اکتاباکس استفاده کنید. اکتاباکس نور مربعی ایجاد می‌کند. اما سافت‌ باکس نور دایره‌ای و نرم روی سوژه شما می‌تاباند.

حمل و نگه‌داری

در صورتی که برای عکاسی باید از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا شوید باید به حمل و نقل آن هم توجه کنید. اما اگر از استودیو برای عکاسی استفاده می‌کنید حمل‌ و نقل آن چندان اهمیتی ندارد. حمل سافت باکس نسبت به اکتاباکس بسیار آسان‌تر است. زیرا اکتاباکس بزرگ‌تر است و ممکن است فقط برای کسانی که در یک محیط ثابت مثل آتلیه از آن استفاده می‌کنند، مناسب باشد.

توجه داشته باشید که سافت باکس‌هایی که در بازار موجود هستند، جهت راحتی حمل و نقل جمع می‌شوند. همچنین اکتاباکس هم مثل یک چتر جمع می‌شود و روی پایه خود استقرار می‌گیرد. در زمان خرید، به این نکته توجه کنید که اگر می‌خواهید تجهیزات نورپردازی خود را حمل کنید، راحتی حمل و نقل آن را مورد نظر بگیرید.

قیمت

اکتاباکس سافت باکسیکی دیگر از تفاوت‌های بسیار مهم این دو محصول، قیمت آن است. از این تجهیزات عکاسی انواع گوناگونی در بازار و سایت‌ها وجود دارد. برندهای مختلف آن را تولید کرده‌اند. تجهیزات هر برند قیمت‌های متفاوتی دارد و امکاناتی که آن وسیله عکاسی دارد، طبیعتاً بر روی قیمت آن موثر است.

اکتاباکس و سافت باکس در ابعاد کوچک چندان تفاوت قیمت ندارند. در صورتی که ابعاد آن بزرگ باشد، ممکن است سافت باکس تا سه برابر هم قیمت بیشتری داشته باشد. لازم است بدانید نوری که سافت باکس به شما می‌دهد با نوع نور اکتاباکس متفاوت است. بنابراین اگر قیمت برای شما اهمیتی ندارد، می‌توانید از سافت باکس استفاده کنید. در صورتی که به دنبال یک گزینه اقتصادی هستید، استفاده از اکتاباکس گزینه مناسبی است. البته سافت باکس‌های مستعطیلی هم قیمت مناسبی دارند.

شرایط آب و هوایی

اکتاباکس سافت باکسدر هنگام خرید تجهیزات نورپردازی باید به شرایط آب و هوایی توجه بسیاری داشته باشید. اکتاباکس‌ها چتری هستند و شرایط استفاده از آن‌ها در محیط آرام مناسب است. چنانچه در محیطی که باد شدید می‌آید استفاده شود، ممکن است چتر آن بچرخد و پایه آن را بشکند. ناگفته نماند سافت باکس‌ها هم ممکن است در چنین شرایطی تحمل چندانی نداشته باشند. پس در هنگام خرید اکتاباکس یا سافت‌ باکس به آن توجه زیادی داشته باشید. برای افزایش عمر اکتاباکس یا سافت باکس خود، پایه‌های آن را محکم کنید تا احتمال ضربه دیدن آن کاهش یابد.

عدم توجه به نورپردازی در عکاسی، ممکن است نتیجه عکاسی شما را چندان مطلوب نکند. در ابتدا ببینید چه نیازی دارید و چه ابزاری نیاز شما را رفع می‌کند. پس از آن ابزار موردنظرتان را از بازار تهیه کنید و کیفیت عکاسی خود را افزایش دهید. اگر همچنان مردد هستید راهنمای مشاوران متخصص ما را فراموش نکنید.

اکتاباکس بخرم یا سافت باکس؟

اکتاباکس سافت باکسبا تفاوت‌های ذکر شده در این مقاله از دو ابزار سافت باکس و اکتاباکس، اکنون بررسی کنید که کدام یک برای شما مناسب است. در یک جمله اکتاباکس برای سوژه‌های بزرگ و سافت باکس مناسب سوژه‌های کوچک است. اکتاباکس بزرگ از سافت باکس‌های کوچک پرطرفدار گران‌تر است و نور بیشتری روی سوژه می‌تاباند. در نهایت انتخاب با شماست. اگر در محیط آتلیه فعالیت می‌کنید وجود هر دوی این محصولات کار راه انداز است. اما اگر ناچار به خرید یکی از این دو ابزار هستید، ما خرید اکتاباکس را پیشنهاد می‌کنیم.

امیدواریم این اطلاعات برایتان مفید و کاربردی بوده باشد. شما چه تجربه‌ای با استفاده از منابع نوری مختلف دارید؟ آیا تا به حال به نتایج مطلوبی بدون به کارگیری از این ابزارها رسیده‌اید؟ نظرات خود رابرای ما بنویسید و اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

نورپردازی با اکتاباکس

دسته بندی ها: