اگر شما یک فیلمبردار حرفه‌ای یا تازه کار هستید، احتمالاً تا کنون از لرزشگیر ها استفاده کرده‌اید. اما اگر تا به حال از آنها استفاده نکرده‌اید، حتما دوست دارید بدانید که چگونه هستند ؟ آنها عکاسی و فیلم برداری را برای شما به شدت آسان می‌کنند. استفاده از آنها واقعا سرگرم کننده است و می‌توان گفت هر عکاس یا فیلم برداری از کار کردن با آنها لذت خواهد برد. اما اصلا گیمبال چیست ؟ و چگونه می‌توان از آنها استفاده کرد تا عکس‌های بهتری ثبت کنیم ؟

یک گیمبال را ‌توان به عنوان یک نقطه‌ی محوری توصیف کرد که به شما امکان می‌دهد یک جسم را در امتداد یک محور ثابت بچرخانید. با استفاده از یک گیمبال شما می‌توانید از زوایای مختلف تصاویر باورنکردنی‌ای را ثبت کنید. از آنها بیشتر در هنگام ساخت فیلم استفاده می‌شود، اما برای عکاسی هم کاربردهای فراوانی دارد و می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از یک لرزشگیر همچنین شما می‌توانید دوربین خود را در جهات مختلف به آرامی بچرخانید.

بدون شک گیمبال‌ها جزو جذاب‌ترین تجهیزات عکاسی هستند که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آنها خواهم پرداخت و در انتها تعدادی از بهترین موارد موجود را برایتان معرفی خواهم کرد. پس همراه من باشید …

پیشنهاد نویسنده : بهترین دوربین‌های ۴K برای ویدئوبلاگرها و فیلم سازها

گیمبال چیست ؟

گیمبال در اصل یک حلقه‌ی پشتیبانی است که به شما اجازه می‌دهد در امتداد یک محور واحد بچرخید. یک لرزشگیر سه محوره به شما این امکان را می‌دهد که لرزش را در سه محور مختلف حذف کنید. این سه محور با نام‌های pitch، yaw و roll شناخته می‌شوند.

محور pitch ( یا همان حرکت تیلت ) به بالا و پایین شدن حرکت دوربین اشاره دارد. یک مثال خوب در مورد زمان کار با pitch، زمانی است که می‌خواهید اشیایی را که در حال سقوط هستند یا سوژه‌ای که از پله‌ها پایین می‌آید را تصویربرداری کنید.

محور yaw ( یا همان حرکت پن ) اشاره لرزش دوربین در محور سمت چپ و راست دارد. با آن شما می‌توانید تصاویر افقی بسیار نرم و بدون لرزشی را ثبت کنید.

و محور roll ( یا همان حرکت گردشی ) امکان ثبت تصویر از یک سوژه را با زاویه‌ی خارج از مرکز یا بدون تراز فراهم می‌کند.

این 3 محور چرخشی تضمین می‌کنند که حرکت دوربین بدون در نظر گرفتن میزان حرکت‌های شما تثبیت می‌شود، به همین دلیل برای فیلم برداران عالی هستند.

گیمبال چگونه کار می‌کند ؟

گیمبال
یک دالی مکانیکی سینمایی

در هالیوود، تهیه کنندگان فیلم در گذشته معمولاً از دالی‌ها یا استیدی کم‌های بسیار گران قیمت استفاده می‌کردند که برای ثابت نگه داشتن دوربین از قطعات متحرک فیزیکی استفاده می‌کرد. این ابزارها هیچ هوش مصنوعی ندارند و به طور کلی اصلا الکترونیکی نیستند، بنابراین به اپراتوری نیاز دارند که در استفاده از آنها مهارت بالایی داشته باشد.

از طرف دیگر، لرزشگیرها نوعی تثبیت کننده‌ی کوچکتر و جدیدتر و در واقع یک نسخه‌ی دیجیتالیاز همان دالی‌ها هستند. آنها ابعاد بسیار کوچکی دارند، اما در عین حال از توانایی‌های تشخیص حرکت پیشرفته برای ایجاد تمایز بین حرکات عمدی فیلم بردار و لرزش ناخواسته‌ی دوربین استفاده می‌کنند.

بیایید چند لحظه‌ای گوشی هوشمند شما را در نظر بگیریم. به احتمال زیاد از حسگرهای شتاب سنج و ژیروسکوپ داخلی بهره برده است که به شما امکان می‌دهد وقتی آن را از روی میز بلند می‌کنید، این موضوع را حس کرده و روشن شود.

یک گیمبال نیز دارای تمام توانایی‌های سنجش به علاوه برخی از محورهای متحرک و یک پایه‌ی دوربین است. آنها هیچ صدایی تولید نمی‌کنند ( بدیهی است که شما نمی‌خواهید صدای موتور توسط میکروفون ضبط شود ! ) و در عین حال می‌توانند خیلی سریع در جهات مختلف چرخیده و حرکت کنند. دوربینی که روی آنها نصب شده نیز می‌تواند کاملاً ثابت باشد، دقیقا مانند زمانی که یک مرغ را روی دستتان گرفته و آن را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهید ( می‌توان گفت اصلی‌ترین ایده‌ی ساخت لرزشگیرها از حرکت گردن مرغ الهام گرفته شده است، به شما پیشنهاد می‌کنم ویدئوهای مربوط به حرکت گردن مرغ را در اینترنت مشاهده کنید ).

نگاهی دقیق‌تر به فناوری ساخت گیمبال

عملکرد یک لرزشگیر سه محوره

من قصد ندارم وانمود کنم که در زمینه‌ی قطعات فیزیکی که واقعا نیاز به تخصص بسیار زیادی برای شناخت دارند یک متخصص هستم، اما حداقل می‌توانم در یک سطح پایین عملکرد آن را به شما ارائه دهم.

هر جسم فیزیکی می‌تواند در 3 بعد چرخش کند : pitch، yaw و roll. اگر با تنظیم سه پایه‌ی دوربین آشنایی دارید، احتمالاً تجربه‌ی انجام تنظیمات در هر سه محور را خواهید داشت تا عکسی کاملاً صاف و زیبا را به دست آورید.

یک دوربین نیز بدیهی است که در هر 3 محور مذکور حرکت‌های ناخواسته و تصادفی‌ای خواهد داشت. با این حال، می‌توان با تولید حرکاتی در جهات مخالف، به طور موثری آن حرکات را خنثی کرد. اساساً، ما دقیقاً حرکت مخالف این سه محور را انجام می‌دهیم تا یک تصویر بدون لرزش و کاملاً پایدار داشته باشیم.

این علم خیلی پیچیده‌ای مانند محاسبات دقیق موشک‌ها نیست، اما چگونه واقعاً می‌توانیم همچین حرکت‌هایی را دقیقا مخالف حرکات دوربین در سه محور تولید کنیم ؟ البته که به کمک تکنولوژی مدرن !

پیشنهاد نویسنده : مقایسه Ronin-S و Crane 3 : جدال پادشاهان بازار گیمبال !

در یک گیمبال هوشمند، واحدهای اندازه گیری اینرسی یا همان IMU ( روشی فانتزی برای بیان سنسورهای حرکت و چرخش ) بلافاصله داده‌های حرکتی را به پردازنده ارسال می‌کنند تا محاسبات لازم توسط آن انجام شود و در نهایت به دست می‌آید که در هر محور چه میزان حرکتی لازم است.

البته گاهی اوقات فیلم بردار دوربین را عمداً کج می‌کند. بنابراین کامپیوتر از الگوریتم‌های پیشرفته‌ی ابتکاری استفاده می‌کند تا تشخیص دهد که حرکت عمدی بوده است یا خیر. خیلی شسته و رفته به نظر می‌رسد، درست است ؟

گیمبال‌های دو محوره و 3 محوره

عملکرد یک گیمبال با سیستم لرزشگیر سه محوره

بیشتر گیمبال‌ها یا گیمبال‌های 2 محوره یا 3 محوره خواهند بود. احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که یک لرزشگیر 3 محوره بهتر است، با این حال باید توجه داشته باشید که هزینه‌ی بیشتری را هم برای خرید آنها باید پرداخت کنید و تفاوتی که محور اضافی ایجاد می‌کند ممکن است برای نیازهای شما بیش از اندازه باشد.

گیمبال‌های دو محوره نیز می‌توانند دوربینی را که به جلو و عقب حرکت می‌کند یا از یک طرف به طرف دیگر می‌چرخد​​، تصحیح کنند؛ بنابراین حرکات ناخواسته در محور گردشی را اصلاح نمی‌کنند. از طرف دیگر، یک گیمبال سه محوره، لرزش‌های ناخواسته را در محور پن را درست می‌کند، و در نتیجه فیلمی با ثبات بیشتر ثبت می‌شود.

هنگام ضبط فیلم، احتمالاً خودتان توانایی کاهش لرزش دوربین را تا حدی دارید، به ویژه در یک محور. بنابراین یک گیمبال 2 محوره برای بسیاری از اهداف کاملاً مناسب و کافی است.

یک گیمبال 3 محوره نقاط ضعف خاص خود را دارد. یک محور اضافی در آنها به معنی وزن بیشتر است و این باعث می‌شود کنترل دوربین و لرزشگیر با هم در برخی حرکات اندکی سخت‌تر باشد. اگر بخواهید از آن‌ها همراه با پهپادها استفاده کنید، این یک نقطه ضعف بزرگ خواهد بود، جایی که بار بیشتر می‌تواند زمان پرواز پهپاد را کاهش دهد. یک گیمبال 3 محوره نیز دارای یک موتور اضافی است. موتور اضافی به معنای مصرف بیشتر باتری توسط گیمبال و در نتیجه ماندگاری باتری کمتر است.

متریال ساخت

اکثر گیمبال‌های سطح مبتدی از پلاستیک تزریق شده درون قالب ساخته می‌شوند و نتایج متفاوتی دارند؛ در صورت استفاده‌ی منظم یا در شرایط ناهموار، گیمبال‌های ساخته شده با پلاستیک ABS احساس ارزان بودن خواهند داد و دوام کمتری خواهند داشت. با این حال، برخی مانند EVO Shift از همان پلاستیک تقویت شده با نایلون ساخته شده است که دوام و کیفیت بسیار بیشتری دارد. تمام دستگاه‌های دیگر EVO از آلومینیوم درجه‌ی یکی ساخه شده‌اند که در ساخت بدنه‌ی هواپیما از آنها استفاده می‌شده است، بنابراین دوام بسیار بیشتری داشته و در عین حال حس با کیفیت و لوکس بودن فوق‌العاده‌ای را به شما منتقل می‌کند.

باتری

EVO Shift دارای باتری‌های داخلی است که قابل جابجایی نیستند ( اگرچه EVO Shift عمر باتری 12 ساعته دارد، احتمالاً بسیار بیشتر از گوشی هوشمند شما ! )، بقیه گیمبال‌ها اما دارای باتری‌های قابل شارژ و قابل جابجایی و جدا شدن هستند، بنابراین می‌توانید باتری آنها را عوض کرده و بدون توقف به ضبط فیلم و یا عکاسی ادامه دهید. هنگام مقایسه‌ی گیمبال‌های مختلف با یکدیگر، به اندازه و ظرفیت باتری توجه کنید. بسیاری از گیمبال‌ها از باتری‌های کوچک با ظرفیت کم استفاده می‌کنند، در حالی که برخی به باتری‌های بزرگتر لیتیوم یونی مجهز شده‌اند که به شما اجازه می‌دهند برای مدت بیشتری انرژی لازم برای انجام کارهایتان را داشته باشید.

نرم افزار

بیشتر گیمبال‌ها همراه با یک نرم افزار کمکی ارائه می‌شوند. ابتدا لازم است مطمئن شوید که این نرم افزار با رایانه‌ی شخصی یا مک شما سازگار است. همچنین، بررسی کنید که آیا لرزشگیر شما از اپلیکیشن‌های مخصوص اندروید یا ios هم پشتیبانی می‌کند یا خیر. اپلیکیشن گوشی‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند به صورت بی سیم لرزشگیر خود را کنترل کنید و به راحتی عملکردهای عکسبرداری پیشرفته مانند تایم لپس، تنظیمات ایزو، دیافراگم، نوردهی، سرعت شاتر، تعادل رنگ سفید و فوکوس را تنظیم کنید.

سازگاری دوربین

هر گیمبالی مناسب هر دوربینی نیست. برای اطمینان از سازگاری دوربین شما با لرزشگیر مد نظرتان، به مشخصات محصولی که می‌خواهید بخرید نگاهی بیندازید. همچنین، اگر از لوازم جانبی مانند باتری‌های خارجی یا میکروفون استفاده می‌کنید، بررسی کنید که آیا طراحی لرزشگیر درگاه‌های مهم دوربین را پوشش می‌دهد یا خیر.

نحوه‌ی تثبیت ویدئو با استفاده از یک گیمبال

گیمبال

استفاده از لرزشگیرها  بسیار آسان است. پس از راه اندازی، تمام کارهای سخت برای ایجاد ثبات در دوربین شما توسط پردازنده‌ی گیمبال انجام می‌شود، بنابراین بخش دشوار برای شما تنها یافتن یک سوژه‌ی جالب برای فیلم برداری است.

با این حال، حداقل در آغاز، برخی از عوارض وجود خواهند داشت. در مرحله‌ی اول، شما باید لرزشگیر مناسب دوربین خود را انتخاب کنید.

اگر از دوربین‌های گوپرو یا آیفون‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید از لرزشگیرهای دستی کوچک استفاده کنید. گیمبال‌های مخصوص آیفون به طور معمول می‌تواند دوربین‌های گوپرو را هم به لطف مانت اتصال فوق‌العاده‌شان پشتیبانی کنند، اگرچه گیمبال‌های مخصوص گوپرو سازگاری بهتری در حالت ایده‌آل دارد. من آزمایش‌های گسترده‌ای انجام داده‌ام و لیستی از بهترین گیمبال‌ها مخصوص تمامی دوربین‌ها را برای شما تهیه کرده‌ام.

از طرف دیگر اگر می‌خواهید از یک گیمبال برای فیلم برداری با دوربین DSLR خود استفاده کنید، به یک گزینه‌ی بزرگتر احتیاج خواهید داشت. لرزشگیرهای بزرگتر البته هزینه‌ی بسیار بیشتری نیز دارند. لیست بهترین گیمبال‌های مخصوص دوربین‌های DSLR و بدون آینه را نیز در پایان همین مقاله می‌توانید مشاهده کنید.

وقتی گیمبال خود را تهیه کردید، دستورالعمل‌های اتصال آن به دوربین یا گوشی هوشمند خود را به آسانی پیدا خواهید کرد و از اینجا به بعد همه چیز کاملاً آماده‌ی انجام کار است. فقط توجه داشته باشید که گیمبال‌ها فقط برای حذف حرکات کوچک طراحی شده‌اند و نه خیلی بزرگتر. به عنوان مثال، اگر از پله‌ها بالا می‌روید، کل دوربین به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. اگر چنین چیزی را نمی‌خواهید، همچنان باید به طور هدفمند دوربین را در یک خط صاف به سمت بالا حرکت دهید.

پیشنهاد نویسنده : مقایسه گیمبال‌های رونین S و رونین SC

گیمبال‌ها در برابر تثبیت کننده‌های مکانیکی

لرزشگیرهای سینمایی ابعاد بزرگی دارند و برای تجهیزات بسیار بزرگ و سنگین استفاده می‌شوند

هالیوود سال‌هاست که فیلم‌های شگفت انگیزی را با پایداری بسیار زیاد دوربین تولید می‌کند، اما آنها به هیچ یک از این فناوری‌های جدید گیمبال اعتماد نکردند. در عوض، آنها از تثبیت کننده‌های مکانیکی بزرگی به نام استیدی کم ( Steadicams ) استفاده کرده‌اند. این تجهیزات برای مقابله با لرزش دوربین از دسته‌ها و وزنه‌های بسیار بزرگ مکانیکی استفاده می‌کنند که می‌تواند لرزش را به طور موثری حذف کند. علاوه بر آنها ضد وزنه‌های کوچک، مهره‌ها، پیچ‌ها، فنرها و موارد دیگر نیز در ساخت این غول‌های مکانیکی به کار می‌رود.

گیمبال اما یک پدیده‌ی جدیدتر است و از نظر فنی فقط به دلیل ماهیت کوچک‌تر دوربین‌های گوپرو، آیفون‌ها، پهپادها، دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌‎های DSLR طراحی شده است. آنها از نظر فنی از تثبیت کننده‌های مکانیکی پیشرفته‌ترند، اما استودیوهای فیلم سازی حرفه‌ای از تجهیزاتی برای ضبط فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند که گیمبال‌ها توانایی نگه داشتن آنها را ندارند.

بیشتر کاربران دوربین‌های گوپرو، آیفون‌ها و دوربین‌های بدون آینه و DSLR مایل به استفاده از گیمبال‌ها برای تثبیت ویدئوهای خود هستند. بسیاری از فیلم برداران آرزو می‌کنند که بتوانند برای دوربین فیلم برداری عظیم خود یک گیمبال هوشمند داشته باشند، اما این کار را نمی‌کنند.

دلایل استفاده از گیمبال برای دوربین

آزادانه حرکت کنید، بدون اینکه لرزشی داشته باشید

قبل از معرفی گیمبال‌ها، اپراتورهای دوربین می‌بایست دوربین خود را روی یک سه پایه قرار داده و یا با در دست گرفتن آن حرکت می‌کردند. در حال حاضر اما این کار خیلی آسان‌تر شده و حالا می‌توانید با استفاده از گیمبال‌ها می‌توانید هر گونه حرکتی را به خوبی داشته باشید، بدون اینکه لرزشی در تصویرتان حس شود. به دلیل طراحی جمع و جور آنها، می‌توان گیمبال‌ها را به آسانی حمل کرد، علاوه بر فیلم برداری در عکاسی نیز گیمبال‌ها برای شما مفید خواهند بود و حالا می‌توانید تصاویر فوق‌العاده‌ای را با نوردهی طولانی‌تر داشته باشید.

حالا طیف گسترده‌ای از حرکات پیش بینی شده را در اختیار خواهید داشت

ممکن است زمان زیادی را برای تنظیم ترکیب بندی اختصاص دهید، به ویژه هنگامی که ابزارهای مختلف حرکتی برای این منظور مورد نیاز است. اما یک گیمبال به عکاسان و فیلم برداران این امکان را می‌دهد تا در زمان بسیار کمتری تصاویر مشابهی را ثبت کنند. برخی از مدل‌ها نیز به یک سه پایه مجهز شده‌اند که شما می‌توانید دوربین یا گوشی هوشمندتان را روی آن قرار داده و یک حرکت از پیش تعیین شده را برای آن تعریف کنید تا دوربین به صورت خودکار چرخیده و یا حرکت کند.

انرژی را ذخیره کنید !

وزن سبک یک گیمبال باعث صرفه جویی در انرژی شما می‌شود و به شما آزادی کاملی می‌دهد تا هر طور که دوست دارید حرکت کنید. این کار عملکرد دوربین را بسیار راحت‌تر از دست زدن به سایر گزینه‌های تثبیت کننده می‌کند، که به دلیل وزن زیاد اغلب شما را با درد بازو همراه می‌کند.

محدودیت‌ها

مطمئناً موارد دیگری نیز وجود دارد که باید قبل از استفاده از گیمبال‌ها برای دوربین فیلم برداری خود بدانید. برخی از این موارد در زیر به طور خلاصه برای شما شرح داده شده‌اند.

گیمبال‌ها جایگزین ابزارهای حرفه‌ای نمی‌شوند

گیمبال‌ها در ایجاد ثبات عالی هستند، اما جایگزین هیچ یک از ابزارهای استفاده شده برای ساخت یک فیلم با کیفیت نمی‌شوند. برخی از ابزارهای اساسی سینمایی که برای فیلم‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود شامل قرقره‌ها، اسلایدرها و jib ها هستند که با استفاده از گیمبال نمی‌توانید جای آنها را پر کنید. در واقع می‌توان گفت برخی از این حرکات تنها برای ساخت ویدئوهای فوق حرفه‌ای نیاز است و به همین دلیل شاید بیش از نیاز شما باشد. شما نیاز دارید که اساسا لرزش را از فیلم‌هایتان حذف کنید و به همین دلیل حتی یک گیمبال هم ممکن است برایتان کافی باشد.

پتانسیل خلاقیت خود را فراموش نکنید

اگرچه می‌توانید تصاویر شگفت انگیزی را با کمک یک گیمبال ثبت کنید، اما نباید فراموش کنید که مهارت‌های خلاقانه‌ی شما به جای یک دستگاه جدید و هوشمند، می‌تواند حس بهتری را به تصویری که ثبت کرده‌اید بدهد.

حرکت عمودی هنوز یک نقص بزرگ به حساب می‌آید

اگرچه می‌توانید با استفاده از یک گیمبال چند محوره دوربین خود را در محورهای مختلفی حرکت دهید، جلو و عقب ببرید و یا بچرخانید، اما باید تمرکز خود را از حرکت عمودی دوربین از دست ندهید، چرا که این محور حرکت توسط هیچ یک از محورهای گیمبال کنترل نمی‌شود. هر نوع حرکت عمودی می‌تواند بر کیفیت فیلم شما تأثیر بگذارد.

پیشنهاد نویسنده : راهنمای خرید دوربین : چه دوربینی برای من مناسب است ؟

سایر نکات در مورد گیمبال‌ها

گیمبال می‌تواند در صورت لزوم معکوس یا چرخانده شود

گیمبال‌ها برای نگه داشتن دوربین در نزدیکی سینه یا کمر اپراتور طراحی شده‌اند تا بتوان به طور طبیعی از آنها استفاده کرد. اما اگر نیاز دارید می‌توانید گیمبالتان را معکوس کنید تا حرکتی متفاوت‌تر داشته باشید.

سعی کنید آن را متعادل نگه دارید

برای گرفتن بهترین عکس‌ها، لازم است که گیمبال خود را متعادل کنید، حتی اگر یک فیلم بردار عالی باشید. تنظیمات شما با یک گیمبال نامتعادل به درستی کار نخواهد کرد، چرا که پاسخ دهی کمتری دارد و می‌تواند باتری گیمبال شما را خالی کند و یا موتور آن را بیش از حد به کار بیندازد.

بهترین گیمبال‌ها مخصوص فیلم برداری با دوربین

بسیار خب، تا اینجای کار موارد مختلفی را در مورد گیمبال‌ها با هم بررسی کردیم و دانستیم که یک گیمبال خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. از اینجا به بعد تعدادی از بهترین گیمبال‌ها را برایتان معرفی خواهم کرد.

بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های DSLR در یک نگاه :

 • MOZA Air 2
 • Zhiyun Crane 3S
 • FeiyuTech AK4500
 • Zhiyun Crane 3
 • 2 Zhiyun Crane
 • Zhiyun Weebiil lab
 • Zhiyun Weebiil S

بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های بدون آینه در یک نگاه :

 • DJI Ronin-SC
 • FeiyuTech MG Lite
 • DJI Ronin-S

  بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های DSLR

1- MOZA Air 2

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 4.2 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.6 کیلوگرم | ابعاد : 490 در 250 در 260 میلی متر | عمر مفید باتری : 16 ساعت

MOZA Air 2 برای شما نویدبخش ویدئوهایی بسیار نرم و صاف خواهد بود، حتی اگر از دوربین‌های DSLR با لنزهای سنگین و بزرگ سینمایی استفاده کنید. این گیمبال می‌تواند تا حداکثر 4.2 کیلوگرم وزن را تحمل کند و از یک سیستم لرزشگیر سه محوره استفاده می‌کند تا لرزش‌ها و حرکت‌های دوربین را به طور موثری از بین ببرد. اگر به ضبط ویدئوهای تایم لپس علاقه دارید، MOZA Air 2 به شما این امکان را خواهد داد. همچنین به دلیل عمر باتری 16 ساعته‌اش، می‌تواند تا یک روز کامل شما را همراهی کند. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای شارژ شدن آن به صورت کامل به حدود 5 ساعت زمان نیاز است.

همچنین در این گیمبال حالت‌های تنظیم خودکار وجود دارد که وزن دوربین را ارزیابی کرده و متناسب با آن حرکات و لرزش‌ها را جبران می‌کند، کنترل‌های فیزیکی مفید نیز از جمله جوی استیک، باعث می‌شود کار با آن واقعا لذت بخش باشد. در ازای قیمتی که پرداخت می‌کنید، عملکرد آن واقعا چشمگیر است و راهی عالی برای گسترش پتانسیل فیلم سازی بدون خالی کردن حساب بانکیتان خواهد بود.

2- Zhiyun Crane 3S

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 6.49 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 2.47 کیلوگرم | ابعاد : 346 در 344 در 98 میلی متر | عمر مفید باتری : 12 ساعت

Zhiyun Crane 3S یک گیمبال فوق‌العاده مخصوص دوربین‌های DSLR و بدون آینه‌ی سنگین‌تر است که می‌تواند با تجهیزات سینمایی نیز عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد. طراحی آن کاملا جدید است و نسبت به گیمبال‌های قبلی Zhiyun پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است که علاوه بر آن گزینه‌های دسته قابل جدا شدن، قابلیت تحمل وزن تا 6.5 کیلوگرم، سیستم قفل محور محور به روز شده، ورودی برق خارجی و سیستم کنترل حرکت ViaTouch 2.0 وجود دارد. این یک به روزرسانی برای مدل قبلی Zhiyun Crane 3 است، اما حالا حدودا 45 درصد تحمل وزن بیشتری دارد.

Crane 3S تصاویر بسیار نرم و ثابتی را ارائه می‌دهد و می‌تواند طیف وسیعی از دوربین‌ها را نیز پشتیبانی کند. عملکرد و صاف بودن حرکات دوربین در حین فیلم برداری با آن چشمگیر است. اما اگرچه مطمئناً از ظرفیت بار زیاد و دوام طولانی باتری برخوردار است، اما حمل آن به عنوان یک گیمبال سنگین در هنگام دویدن کار بسیار سختی خواهد بود، بنابراین این چیزی نیست که بخواهید با خود ببرید و تمام روز از آن استفاده کنید. اما اگر شما نیاز به فیلم برداری با دوربین روی دست دارید و می‌خواهید از تجهیزات سنگینی استفاده کنید و در عین حال حرکات خیلی سرعتی هم ندارید، این گیمبال می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

پیشنهاد نویسنده : بهترین دوربین‌های اکشن

گیمبال

3- FeiyuTech AK4500

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 4.6 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.66 کیلوگرم | ابعاد : 429 در 240 در 175 میلی متر | عمر مفید باتری : 12 ساعت

AK4500 بهترین گیمبال کمپانی FeiyuTech است و می‌تواند تا 4.6 کیلوگرم وزن مجموع دوربین و لنز را پشتیبانی کند، برای توضیح بهتر یک دوربین DSLR فول فریم و یک لنز 24-70 میلی متر f/2.8 وزنی معادل حدودا 1.6 کیلوگرم دارد که این گیمبال وزنی بسیار بیشتر از آن را هم می‌تواند تحمل کند. خوشبختانه AK4500 می‌تواند به یک دسته‌ی دوم مجهز شود که خود دارای کنترل‌های اضافی گیمبال است و قابلیت ردیابی با زاویه پایین را بسیار راحت‌تر می‌کند.

یک صفحه نمایش لمسی LCD دسته‌ی اصلی اطلاعات تثبیت کننده را فراهم می‌کند و همراه با صفحه کنترل چند منظوره ” Magic Ring ” امکان کنترل از راه دور عملکرد دوربین مانند فوکوس و زوم و همچنین تنظیمات ایزو و نوردهی را نیز خواهید داشت. این گیمبال با اکثر دوربین‌های DSLR و بدون آینه به خوبی سازگاری دارد. برنامه Feiyu ON FeiyuTech از طریق بلوتوث به آن متصل می‌شود و گزینه‌های کنترل اضافی را نیز ارائه می‌دهد. انرژی آن نیز از طریق یک باتری لیتیوم یون 18650 میلی آمپری تامین می‌شود که برای استفاده‌ی مداوم تا 12 ساعت کافی به نظر می‌رسد.

4- Zhiyun Crane 3

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 4.5 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.88 کیلوگرم | ابعاد : 205 در 336 در 366 میلی متر | عمر مفید باتری : 18 ساعت

ژیون در طراحی کرین 3 از تکنولوژی‌های جدیدی استفاده کرده و به همین خاطر در همان نگاه اول مجذوب کیفیت فوق‌العاده‌ی آن خواهید شد. وجود یک تریپاد کوچک متصل شده به دستگیره‌ی پایین و همچنین وجود یک دستگیره‌ی ارگونومیک دیگر در بالای گیمبال ژیون کرین 3 سبب شده تا بتوان از این لرزشگیر با دو دست نیز استفاده کرد و این بدان معناست که شما کنترل بیشتری بر روی این استابلایزر خواهید داشت.

گیمبال ژیون کرین 3 با دارا بودن دو دسته در دو جای مختلف امکان تغییر به حالت underslung را به شما به راحتی می‌دهد. همچنین به هنگام استفاده از این لرزشگیر از زاویه‌ی پایین به دلیل طراحی جدید آن کنترل بیشتری خواهید داشت و به راحتی می‌توانید در این حالت تصویر برداری انجام دهید. همانطور که گفته شد از این لرزشگیر هم می‌توان با یک دست و هم با دو دست استفاده کرد همچنین حالت چرخشی 360 درجه نیز در این مدل لحاظ شده است که این در حالیست که در مدل قبلی یعنی کرین 2 این چنین نبود و چرخش محدودی در اختیار شما قرار می‌گرفت.

لرزشگیر ژیون کرین 3 علاوه بر طراحی جدید دارای ویژگی‌های پیشرفته دیگر نیز می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به گیرنده‌ی ویدئوی وایرلس و همچنین تحمل وزن تا 4.5 کیلوگرم اشاره کرد. کرین 3 امکان استفاده از فوکوس و زوم را به واسطه‌ی چرخ دستی تعبیه شده بر روی بدنه به شما می‌دهد. تمامی کنترلرها و کلیدهای این لرزشگیر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی بتوان به آن‌ها در حین انجام کار دسترسی داشت. همچنین بر روی بدنه، یک صفحه نمایش OLED نیز قرار گرفته است تا بتوان به راحتی از وضعیت و تنظیمات  گیمبال آگاه شده و آنها را تغییر داد.

گیمبال

5- Zhiyun Crane 2

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 3.2 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.25 کیلوگرم | ابعاد : 210 در 118 در 450 میلی متر | عمر مفید باتری : 18 ساعت

کرین یک گیمبال سه محوره‌ی فوق‌العاده است که تا 3.2 کیلوگرم وزن هر دوربینی را پشتیبانی می‌کند و این یعنی می‌توانید هم از دوربین‌های DSLR و هم دوربین‌های بدون آینه با خیال راحت استفاده کنید. شما می‌توانید دوربین خود را بر روی صفحه‌ی پلاستیکی تنظیم کنید تا تعادل در آن برقرار شود و تا 18 ساعت به صورت مداوم با آن فیلم برداری کنید. یک میله‌ی پشتیبانی، کابل USB و دو حلقه دنده‌ی لنز نیز برای اتصال و اتصال موتور فوکوس و استفاده از آن تقریباً با تمام لنزها تهیه شده است. کرین 2 همچنین امکان کنترل فوکوس دیجیتال را از طریق گیمبال با لنزهای فوکوس خودکار سازگار فراهم می‌کند. به سادگی دوربین خود را با کابل‌های USB به گیمبال متصل کرده و پس از چند تنظیم ساده، بدون نیاز به موتور خارجی کنترل فوکوس را به دست بگیرید.

این محصول دارای گردش 360 درجه، شیب 320 درجه و تنظیم رول 360 درجه است. چندین حالت مختلف نیز به شما امکان می‌دهند که خلاقیت فوق العاده‌ای در کار با این گیمبال داشته باشید. حالت POV با برد کامل، امکان حرکت همزمان 360 درجه در هر سه محور را فراهم می‌کند. این بدان معناست که دوربین در یک موقعیت واحد قرار می‌گیرد و بدون هیچ محدودیتی حرکات شما را دنبال می‌کند. این امکان ضبط واقعی POV را فراهم می‌کند. تنظیمات گیمبال با استفاده از دکمه‌های کنترل پردازنده و صفحه نمایش OLED به سرعت قابل تنظیم است. برای ایمنی بیشتر، ویژگی سقوط آهسته نیز در هنگام خاموش شدن این محصول از دوربین شما در برابر افتادن ناگهانی محافظت می‌کند.

پیشنهاد نویسنده : بهترین گیمبال‌های موبایل : معرفی بهترین لرزشگیرهای موبایل و دوربین‌های اکشن

6- Zhiyun Weebiil lab

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 3 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 970 گرم | ابعاد : 300 در 190 در 70 میلی متر | عمر مفید باتری : 12 ساعت

این گیمبال سه محوره از کمپانی ژیون تحمل وزنی معادل سه کلیوگرم را دارد و به گونه‌ای طراحی شده که کمترین حجم را در هنگام حمل داشته باشد. اما آن چیزی که بیش از همه در نگاه اول جلب توجه می‌کند، طراحی نوآورانه و بسیار کاربردی این استابلایر است. این استابلایزر به گونه‌ای طراحی شده که در نگاه اول کمی عجیب به نظر می‌رسد و خصوصاً برای کاربرانی که فقط عکس‌های آن را دیده‌اند کمی گیج کننده است. دلیل این مساله طراحی خلاقانه پایه WEEBILL LAB است. این پایه‌ی جدا شونده به گونه‌ای طراحی شده است که در دو قسمت از بدنه قابل نصب باشد و وجود آن در یکی از ان دو قسمت لازم است، چرا که در هنگام فیلم برداری، این پایه جمع شده و نقش دسته‌ی نگهدارنده‌ی گیمبال را بازی می‌کند.

اگر این سه پایه‌ی جمع شونده در بخش زیرین نصب شده باشد، ظاهر گیمبال در حین کار ( هنگامی که پایه کاملاً جمع شده ) شبیه به یک گیمبال تک دسته‌ی عادی خواهد بود و اگر پایه در بخش پشتی نصب شود، حجم گیمبال بسیار کمتر به نظر می‌رسد و در حالتی قرار می‌گیرد که استفاده از آن برای فیلم برداری از زوایای پایین واقعا ایده‌آل است. اما نوآوری‌های ژیون برای طراحی این گیمبال به همینجا ختم نمی‌شود. در حالی که طراحان دیگر برندها به دنبال طراحی استابلایزرها به گونه‌ای هستند که محورهای آن کمترین مزاحمت را برای دیدن صفحه نمایش ایجاد کند، ژیون تصمیم گرفته تا به جای فدا کردن ابعاد و کارایی، امکان نمایش بدون وقفه‌ی تصاویر در حال ضبط از طریق گوشی هوشمند شما را به گیمبال خود اضافه کند. همچنین از طریق اپلیکیشن ZY PLAY خواهید توانست بدون دخالت دست تصاویر تایم لپس حرکتی، پانوراما و یا تصاویر با نوردهی طولانی ثبت نمایید. دیگر نرم افزاری که برخی از قابلیت‌های بی سیم ویبیل لب را در اختیارتان قرار می‌دهد Zhiyun ViaTouch است.

نکته‌ی بسیار قابل توجه در طراحی این گیمبال، وجود دکمه‌های کاربردی روی بدنه آن است و گرچه این وسیله از یک صفحه نمایش تک رنگ نیز بهره می‌برد، اما وجود دکمه دو حالته PF/L موجب می‌شود نیازی به بررسی مورد از طریق صفحه نمایش نباشد. به همراه این گیمبال دو عدد باتری 18650 میلی آمپری ارائه شده که طبق اعلام ژیون هر کدام حداقل شش ساعت کارایی دارند.

گیمبال

7- Zhiyun Weebiil S

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 3 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 926 گرم | ابعاد : 300 در 190 در 140 میلی متر | عمر مفید باتری : 12 تا 14 ساعت

گیمبال WEEBILL-S نسخه‌ی به روز شده‌ی مدل WEEBILL LAB است که در ظاهر فرق خاصی با مدل پیشین ندارد، اما در عمل قدرت بالاتر و کارایی بیشتری از آن نشان خواهد داد. ژیون در این مدل ضمن بیشتر کردن فاصله محورها برای امکان جاگیری دوربین‌های DSLR روی گیمبال، از موتورهای قوی‌تری بهره برده که طبق ادعای شرکت سازنده امکان حمل دوربین کانن 5D Mark IV با یک لنز زوم متوسط را نیز دارد. پاسخگویی این موتورها با به روز رسانی صورت گرفته تا دو برابر سریع‌تر شده است.

شارژدهی باتری‌های این گیمبال 926 گرمی معادل حداکثر چهارده ساعت می باشد. گیمبال WEEBILL-S همچون مدل قبلی طراحی بسیار کارآمدی دارد که با امکان نصب سه پایه در دو بخش از بدنه می‌توان آن را برای استفاده در حرکات تعقیبی و یا همچون یک گیمبال تک دسته مورد استفاده قرار داد. مکانیسم قفل بازوها در این مدل به روزرسانی شده است. دیگر نوآوری ژیون در این مدل، طراحی کفی دوگانه برای زیر دوربین است که کار بالانس دوربین را بیش از پیش ساده می‌کند. لرزشگیر WEEBILL-S با بهره گیری از اپلیکیشن ZY Play می‌تواند کارایی کامل خود را در اختیار کاربر بگذارد که شامل تنظیم دقیق موتورها، تصویربرداری تایم لپس، پانوراما و دیگر موارد و حالت‌های تصویر برداری خلاقانه رایج در دیگر گیمبال‌ها است.

 

بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های بدون آینه

گیمبال

1- DJI Ronin-SC
سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 2 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.1 کیلوگرم | ابعاد : 370 در 165 در 150 میلی متر ( حالت باز شده )، 220 در 200 در 75 میلی متر ( حالت بسته شده )| عمر مفید باتری : 11 ساعت

Ronin-SC DJI به طور خاص برای دوربین‌های بدون آینه تا وزن 2 کیلوگرم طراحی شده است. این به طور قابل توجهی کمتر از بزرگترین گیمبال، یعنی Ronin-S از DJI است، اما Ronin-SC حدودا 400 گرم سبک‌تر از آن بوده و وزن آن تنها 1.1 کیلوگرم است. با این وجود، کیفیت ساخت آن هنوز درجه یک بوده و بهترین حس ممکن را به شما منتقل می‌کند.

ظرفیت SC برای دوربینی مانند Canon EOS R یا Fujifilm X-T4 بسیار زیاد است، اما بهتر است از لنزهای بزرگ و سنگین استفاده نکنید، چرا که تعادل آنها به سختی انجام می‌شود و گاهی اوقات نیز این عمل غیرممکن خواهد بود. حداقل هر محور می‌تواند به صورت جداگانه قفل شود، و متعادل سازی اولیه را بسیار آسان‌تر می‌کند، SC به طرز شگفت انگیزی می‌تواند جمع شده و کوچک شود.

پیشنهاد نویسنده : بهترین دوربین‌های بدون آینه ( mirrorless )

هنگامی که برای عکاسی آماده شدید، ویژگی‌های زیادی برای کاوش وجود دارد. مسلما چشمگیرترین آنها Active Track 3.0 است. این قابلیت از دوربین گوشی هوشمند شما و اپلیکیشن DJI برای ردیابی خودکار سوژه‌ها استفاده می‌کند و عملکرد واقعا شگفت انگیزی دارد. این سیستم نیاز دارد که گوشی هوشمند شما در بالای دوربین اصلی شما نصب شود، اما برای این کار باید یک کفشک مخصوص را تهیه کنید. تنها مسئله‌ی این چیدمان این است که دوربین شما را بسیار سنگین می‌کند، بنابراین شما باید برخی از نقاط محوری را خودتان و به صورت دستی کالیبره کنید.

2- FeiyuTech MG Lite

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 1.63 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 887 کیلوگرم | ابعاد : 318 در 119 در 267 میلی متر | عمر مفید باتری : 6 ساعت

با توجه به سبکی نسبی دوربین‌های بدون آینه، گیمبال‌هایی که برای کار با یک دست طراحی شده‌اند برای فیلم سازها بسیار جذاب‌تر خواهند بود، خصوصا در هنگام استفاده از دوربین‌های سونی و پاناسونیک. Feiyu MG Lite مثالی عالی از همین نمونه است که ساختاری سبک را با عملکردی چشمگیر ترکیب کرده است. طراحی آن به دوربین اجازه می‌دهد تا 360 درجه از همه‌ی جهات حرکت کرده و آزادی حرکت کاملی هنگام تصویر برداری را به شما بدهد. MG Lite را می‌توان در سه حالت Panning، Panning / Tilting و Lock تنظیم کرد، همچنین به شما این امکان را می‌دهد که آن را فقط به نوع حرکاتی که می‌خواهید محدود کنید و همچنین میله‌ی کنترل چهار جهته امکان کنترل دستی زاویه دوربین را فراهم می‌کند. این گیمبال به خوبی جمع شده و کوچک و جمع و جور می‌شود، و این گزینه‌ی بسیار خوبی برای فیلم سازهایی است که حرکت‌های زیادی دارند.

گیمبال

3- DJI Ronin-S

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 3.6 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.859 کیلوگرم | ابعاد : 202 در 185 در 486 میلی متر | عمر مفید باتری : 12 ساعت

Ronin-S بهترین گیمبال مخصوص کار با یک دست در حال حاضر است. DJI در یک مجموعه ویژگی‌های واقعاً چشمگیر را قرار داده است، از قابلیت فوکوس دنبال شونده‌ی داخلی گرفته تا قابلیت ضبط آسان تایپ لپس از طریق اپلیکیشن موبایل، و همه‌ی اینها در بدنه‌ای قرار دارند که ابعاد نسبتا جمع و جور و خوبی دارد. استفاده از Ronin-S از لحظه‌ی بیرون آوردن آن از بدنه بسیار لذت بخش است و سه موتور آن با انعطاف پذیری شگفت انگیزی به حرکات شما پاسخ می‌دهند. این مسئله به تنهایی یک چیز سنگین است، بنابراین ممکن است شما مایل نباشید از حداکثر ظرفیت بار آن استفاده کنید تا مبادا در نهایت نصب به سختی انجام شود. به همین دلیل برای دوربین‌های بدون آینه با وزن کم بسیار مناسب است.

پیشنهاد نویسنده : بهترین دوربین‌های ۳۶۰ درجه ۲۰۲۰ : ۱۰ دوربین برای دیدن همه چیز !

امیدوارم مقاله‌ی ” راهنمای خرید گیمبال : لرزشگیر دوربین چیست و چه کاربردی دارد ؟ “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: