راهنمای خرید گیمبال : گیمبال چیست و چه کاربردی دارد ؟

اگر شما یک فیلمبردار حرفه‌ای یا تازه کار هستید، احتمالاً تا کنون از لرزشگیر ها استفاده کرده‌اید. اما اگر تا به حال از آنها استفاده نکرده‌اید، حتما دوست دارید بدانید که چگونه هستند ؟ آنها عکاسی و فیلم برداری را برای شما به شدت آسان می‌کنند. استفاده از آنها واقعا سرگرم کننده است و می‌توان گفت هر عکاس یا فیلم برداری از کار کردن با آنها لذت خواهد برد. اما اصلا گیمبال چیست ؟ و چگونه می‌توان از آنها استفاده کرد تا عکس‌های بهتری ثبت کنیم ؟

یک گیمبال را ‌توان به عنوان یک نقطه‌ی محوری توصیف کرد که به شما امکان می‌دهد یک جسم را در امتداد یک محور ثابت بچرخانید. با استفاده از یک گیمبال شما می‌توانید از زوایای مختلف تصاویر باورنکردنی‌ای را ثبت کنید. از آنها بیشتر در هنگام ساخت فیلم استفاده می‌شود، اما برای عکاسی هم کاربردهای فراوانی دارد و می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از یک لرزشگیر همچنین شما می‌توانید دوربین خود را در جهات مختلف به آرامی بچرخانید.

بدون شک گیمبال‌ها جزو جذاب‌ترین تجهیزات عکاسی هستند که در این مقاله به صورت کامل به بررسی آنها خواهم پرداخت و در انتها تعدادی از بهترین موارد موجود را برایتان معرفی خواهم کرد. پس همراه من باشید …

پیشنهاد نویسنده : بهترین دوربین‌های ۴K برای ویدئوبلاگرها و فیلم سازها

گیمبال چیست ؟

گیمبال در اصل یک حلقه‌ی پشتیبانی است که به شما اجازه می‌دهد در امتداد یک محور واحد بچرخید. یک لرزشگیر سه محوره به شما این امکان را می‌دهد که لرزش را در سه محور مختلف حذف کنید. این سه محور با نام‌های pitch، yaw و roll شناخته می‌شوند.

محور pitch ( یا همان حرکت تیلت ) به بالا و پایین شدن حرکت دوربین اشاره دارد. یک مثال خوب در مورد زمان کار با pitch، زمانی است که می‌خواهید اشیایی را که در حال سقوط هستند یا سوژه‌ای که از پله‌ها پایین می‌آید را تصویربرداری کنید.

محور yaw ( یا همان حرکت پن ) اشاره لرزش دوربین در محور سمت چپ و راست دارد. با آن شما می‌توانید تصاویر افقی بسیار نرم و بدون لرزشی را ثبت کنید.

و محور roll ( یا همان حرکت گردشی ) امکان ثبت تصویر از یک سوژه را با زاویه‌ی خارج از مرکز یا بدون تراز فراهم می‌کند.

این 3 محور چرخشی تضمین می‌کنند که حرکت دوربین بدون در نظر گرفتن میزان حرکت‌های شما تثبیت می‌شود، به همین دلیل برای فیلم برداران عالی هستند.

گیمبال چگونه کار می‌کند ؟

گیمبال

یک دالی مکانیکی سینمایی

در هالیوود، تهیه کنندگان فیلم در گذشته معمولاً از دالی‌ها یا استیدی کم‌های بسیار گران قیمت استفاده می‌کردند که برای ثابت نگه داشتن دوربین از قطعات متحرک فیزیکی استفاده می‌کرد. این ابزارها هیچ هوش مصنوعی ندارند و به طور کلی اصلا الکترونیکی نیستند، بنابراین به اپراتوری نیاز دارند که در استفاده از آنها مهارت بالایی داشته باشد.

از طرف دیگر، لرزشگیرها نوعی تثبیت کننده‌ی کوچکتر و جدیدتر و در واقع یک نسخه‌ی دیجیتالی از همان دالی‌ها هستند. آنها ابعاد بسیار کوچکی دارند، اما در عین حال از توانایی‌های تشخیص حرکت پیشرفته برای ایجاد تمایز بین حرکات عمدی فیلم بردار و لرزش ناخواسته‌ی دوربین استفاده می‌کنند.

بیایید چند لحظه‌ای گوشی هوشمند شما را در نظر بگیریم. به احتمال زیاد از حسگرهای شتاب سنج و ژیروسکوپ داخلی بهره برده است که به شما امکان می‌دهد وقتی آن را از روی میز بلند می‌کنید، این موضوع را حس کرده و روشن شود.

یک گیمبال نیز دارای تمام توانایی‌های سنجش به علاوه برخی از محورهای متحرک و یک پایه‌ی دوربین است. آنها هیچ صدایی تولید نمی‌کنند ( بدیهی است که شما نمی‌خواهید صدای موتور توسط میکروفون ضبط شود ! ) و در عین حال می‌توانند خیلی سریع در جهات مختلف چرخیده و حرکت کنند. دوربینی که روی آنها نصب شده نیز می‌تواند کاملاً ثابت باشد، دقیقا مانند زمانی که یک مرغ را روی دستتان گرفته و آن را بلند کرده و در جهات مختلف حرکت دهید ( می‌توان گفت اصلی‌ترین ایده‌ی ساخت لرزشگیرها از حرکت گردن مرغ الهام گرفته شده است، به شما پیشنهاد می‌کنم ویدئوهای مربوط به حرکت گردن مرغ را در اینترنت مشاهده کنید ).

نگاهی دقیق‌تر به فناوری ساخت گیمبال

عملکرد یک لرزشگیر سه محوره

من قصد ندارم وانمود کنم که در زمینه‌ی قطعات فیزیکی که واقعا نیاز به تخصص بسیار زیادی برای شناخت دارند یک متخصص هستم، اما حداقل می‌توانم در یک سطح پایین عملکرد آن را به شما ارائه دهم.

هر جسم فیزیکی می‌تواند در 3 بعد چرخش کند : pitch، yaw و roll. اگر با تنظیم سه پایه‌ی دوربین آشنایی دارید، احتمالاً تجربه‌ی انجام تنظیمات در هر سه محور را خواهید داشت تا عکسی کاملاً صاف و زیبا را به دست آورید.

یک دوربین نیز بدیهی است که در هر 3 محور مذکور حرکت‌های ناخواسته و تصادفی‌ای خواهد داشت. با این حال، می‌توان با تولید حرکاتی در جهات مخالف، به طور موثری آن حرکات را خنثی کرد. اساساً، ما دقیقاً حرکت مخالف این سه محور را انجام می‌دهیم تا یک تصویر بدون لرزش و کاملاً پایدار داشته باشیم.

این علم خیلی پیچیده‌ای مانند محاسبات دقیق موشک‌ها نیست، اما چگونه واقعاً می‌توانیم همچین حرکت‌هایی را دقیقا مخالف حرکات دوربین در سه محور تولید کنیم ؟ البته که به کمک تکنولوژی مدرن !

پیشنهاد نویسنده : مقایسه Ronin-S و Crane 3 : جدال پادشاهان بازار گیمبال !

در یک گیمبال هوشمند، واحدهای اندازه گیری اینرسی یا همان IMU ( روشی فانتزی برای بیان سنسورهای حرکت و چرخش ) بلافاصله داده‌های حرکتی را به پردازنده ارسال می‌کنند تا محاسبات لازم توسط آن انجام شود و در نهایت به دست می‌آید که در هر محور چه میزان حرکتی لازم است.

البته گاهی اوقات فیلم بردار دوربین را عمداً کج می‌کند. بنابراین کامپیوتر از الگوریتم‌های پیشرفته‌ی ابتکاری استفاده می‌کند تا تشخیص دهد که حرکت عمدی بوده است یا خیر. خیلی شسته و رفته به نظر می‌رسد، درست است ؟

گیمبال‌های دو محوره و 3 محوره

عملکرد یک گیمبال با سیستم لرزشگیر سه محوره

بیشتر گیمبال‌ها یا گیمبال‌های 2 محوره یا 3 محوره خواهند بود. احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که یک لرزشگیر 3 محوره بهتر است، با این حال باید توجه داشته باشید که هزینه‌ی بیشتری را هم برای خرید آنها باید پرداخت کنید و تفاوتی که محور اضافی ایجاد می‌کند ممکن است برای نیازهای شما بیش از اندازه باشد.

گیمبال‌های دو محوره نیز می‌توانند دوربینی را که به جلو و عقب حرکت می‌کند یا از یک طرف به طرف دیگر می‌چرخد​​، تصحیح کنند؛ بنابراین حرکات ناخواسته در محور گردشی را اصلاح نمی‌کنند. از طرف دیگر، یک گیمبال سه محوره، لرزش‌های ناخواسته را در محور پن را درست می‌کند، و در نتیجه فیلمی با ثبات بیشتر ثبت می‌شود.

هنگام ضبط فیلم، احتمالاً خودتان توانایی کاهش لرزش دوربین را تا حدی دارید، به ویژه در یک محور. بنابراین یک گیمبال 2 محوره برای بسیاری از اهداف کاملاً مناسب و کافی است.

یک گیمبال 3 محوره نقاط ضعف خاص خود را دارد. یک محور اضافی در آنها به معنی وزن بیشتر است و این باعث می‌شود کنترل دوربین و لرزشگیر با هم در برخی حرکات اندکی سخت‌تر باشد. اگر بخواهید از آن‌ها همراه با پهپادها استفاده کنید، این یک نقطه ضعف بزرگ خواهد بود، جایی که بار بیشتر می‌تواند زمان پرواز پهپاد را کاهش دهد. یک گیمبال 3 محوره نیز دارای یک موتور اضافی است. موتور اضافی به معنای مصرف بیشتر باتری توسط گیمبال و در نتیجه ماندگاری باتری کمتر است.

متریال ساخت

اکثر گیمبال‌های سطح مبتدی از پلاستیک تزریق شده درون قالب ساخته می‌شوند و نتایج متفاوتی دارند؛ در صورت استفاده‌ی منظم یا در شرایط ناهموار، گیمبال‌های ساخته شده با پلاستیک ABS احساس ارزان بودن خواهند داد و دوام کمتری خواهند داشت. با این حال، برخی مانند EVO Shift از همان پلاستیک تقویت شده با نایلون ساخته شده است که دوام و کیفیت بسیار بیشتری دارد. تمام دستگاه‌های دیگر EVO از آلومینیوم درجه‌ی یکی ساخه شده‌اند که در ساخت بدنه‌ی هواپیما از آنها استفاده می‌شده است، بنابراین دوام بسیار بیشتری داشته و در عین حال حس با کیفیت و لوکس بودن فوق‌العاده‌ای را به شما منتقل می‌کند.

باتری

EVO Shift دارای باتری‌های داخلی است که قابل جابجایی نیستند ( اگرچه EVO Shift عمر باتری 12 ساعته دارد، احتمالاً بسیار بیشتر از گوشی هوشمند شما ! )، بقیه گیمبال‌ها اما دارای باتری‌های قابل شارژ و قابل جابجایی و جدا شدن هستند، بنابراین می‌توانید باتری آنها را عوض کرده و بدون توقف به ضبط فیلم و یا عکاسی ادامه دهید. هنگام مقایسه‌ی گیمبال‌های مختلف با یکدیگر، به اندازه و ظرفیت باتری توجه کنید. بسیاری از گیمبال‌ها از باتری‌های کوچک با ظرفیت کم استفاده می‌کنند، در حالی که برخی به باتری‌های بزرگتر لیتیوم یونی مجهز شده‌اند که به شما اجازه می‌دهند برای مدت بیشتری انرژی لازم برای انجام کارهایتان را داشته باشید.

نرم افزار

بیشتر گیمبال‌ها همراه با یک نرم افزار کمکی ارائه می‌شوند. ابتدا لازم است مطمئن شوید که این نرم افزار با رایانه‌ی شخصی یا مک شما سازگار است. همچنین، بررسی کنید که آیا لرزشگیر شما از اپلیکیشن‌های مخصوص اندروید یا ios هم پشتیبانی می‌کند یا خیر. اپلیکیشن گوشی‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند به صورت بی سیم لرزشگیر خود را کنترل کنید و به راحتی عملکردهای عکسبرداری پیشرفته مانند تایم لپس، تنظیمات ایزو، دیافراگم، نوردهی، سرعت شاتر، تعادل رنگ سفید و فوکوس را تنظیم کنید.

سازگاری دوربین

هر گیمبالی مناسب هر دوربینی نیست. برای اطمینان از سازگاری دوربین شما با لرزشگیر مد نظرتان، به مشخصات محصولی که می‌خواهید بخرید نگاهی بیندازید. همچنین، اگر از لوازم جانبی مانند باتری‌های خارجی یا میکروفون استفاده می‌کنید، بررسی کنید که آیا طراحی لرزشگیر درگاه‌های مهم دوربین را پوشش می‌دهد یا خیر.

نحوه‌ی تثبیت ویدئو با استفاده از یک گیمبال

گیمبال

استفاده از لرزشگیرها  بسیار آسان است. پس از راه اندازی، تمام کارهای سخت برای ایجاد ثبات در دوربین شما توسط پردازنده‌ی گیمبال انجام می‌شود، بنابراین بخش دشوار برای شما تنها یافتن یک سوژه‌ی جالب برای فیلم برداری است.

با این حال، حداقل در آغاز، برخی از عوارض وجود خواهند داشت. در مرحله‌ی اول، شما باید لرزشگیر مناسب دوربین خود را انتخاب کنید.

اگر از دوربین‌های گوپرو یا آیفون‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید از لرزشگیرهای دستی کوچک استفاده کنید. گیمبال‌های مخصوص آیفون به طور معمول می‌تواند دوربین‌های گوپرو را هم به لطف مانت اتصال فوق‌العاده‌شان پشتیبانی کنند، اگرچه گیمبال‌های مخصوص گوپرو سازگاری بهتری در حالت ایده‌آل دارد. من آزمایش‌های گسترده‌ای انجام داده‌ام و لیستی از بهترین گیمبال‌ها مخصوص تمامی دوربین‌ها را برای شما تهیه کرده‌ام.

از طرف دیگر اگر می‌خواهید از یک گیمبال برای فیلم برداری با دوربین DSLR خود استفاده کنید، به یک گزینه‌ی بزرگتر احتیاج خواهید داشت. لرزشگیرهای بزرگتر البته هزینه‌ی بسیار بیشتری نیز دارند. لیست بهترین گیمبال‌های مخصوص دوربین‌های DSLR و بدون آینه را نیز در پایان همین مقاله می‌توانید مشاهده کنید.

وقتی گیمبال خود را تهیه کردید، دستورالعمل‌های اتصال آن به دوربین یا گوشی هوشمند خود را به آسانی پیدا خواهید کرد و از اینجا به بعد همه چیز کاملاً آماده‌ی انجام کار است. فقط توجه داشته باشید که گیمبال‌ها فقط برای حذف حرکات کوچک طراحی شده‌اند و نه خیلی بزرگتر. به عنوان مثال، اگر از پله‌ها بالا می‌روید، کل دوربین به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. اگر چنین چیزی را نمی‌خواهید، همچنان باید به طور هدفمند دوربین را در یک خط صاف به سمت بالا حرکت دهید.

پیشنهاد نویسنده : مقایسه گیمبال‌های رونین S و رونین SC

گیمبال‌ها در برابر تثبیت کننده‌های مکانیکی

لرزشگیرهای سینمایی ابعاد بزرگی دارند و برای تجهیزات بسیار بزرگ و سنگین استفاده می‌شوند

هالیوود سال‌هاست که فیلم‌های شگفت انگیزی را با پایداری بسیار زیاد دوربین تولید می‌کند، اما آنها به هیچ یک از این فناوری‌های جدید گیمبال اعتماد نکردند. در عوض، آنها از تثبیت کننده‌های مکانیکی بزرگی به نام استیدی کم ( Steadicams ) استفاده کرده‌اند. این تجهیزات برای مقابله با لرزش دوربین از دسته‌ها و وزنه‌های بسیار بزرگ مکانیکی استفاده می‌کنند که می‌تواند لرزش را به طور موثری حذف کند. علاوه بر آنها ضد وزنه‌های کوچک، مهره‌ها، پیچ‌ها، فنرها و موارد دیگر نیز در ساخت این غول‌های مکانیکی به کار می‌رود.

گیمبال اما یک پدیده‌ی جدیدتر است و از نظر فنی فقط به دلیل ماهیت کوچک‌تر دوربین‌های گوپرو، آیفون‌ها، پهپادها، دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌‎های DSLR طراحی شده است. آنها از نظر فنی از تثبیت کننده‌های مکانیکی پیشرفته‌ترند، اما استودیوهای فیلم سازی حرفه‌ای از تجهیزاتی برای ضبط فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند که گیمبال‌ها توانایی نگه داشتن آنها را ندارند.

بیشتر کاربران دوربین‌های گوپرو، آیفون‌ها و دوربین‌های بدون آینه و DSLR مایل به استفاده از گیمبال‌ها برای تثبیت ویدئوهای خود هستند. بسیاری از فیلم برداران آرزو می‌کنند که بتوانند برای دوربین فیلم برداری عظیم خود یک گیمبال هوشمند داشته باشند، اما این کار را نمی‌کنند.

دلایل استفاده از گیمبال برای دوربین

آزادانه حرکت کنید، بدون اینکه لرزشی داشته باشید

قبل از معرفی گیمبال‌ها، اپراتورهای دوربین می‌بایست دوربین خود را روی یک سه پایه قرار داده و یا با در دست گرفتن آن حرکت می‌کردند. در حال حاضر اما این کار خیلی آسان‌تر شده و حالا می‌توانید با استفاده از گیمبال‌ها می‌توانید هر گونه حرکتی را به خوبی داشته باشید، بدون اینکه لرزشی در تصویرتان حس شود. به دلیل طراحی جمع و جور آنها، می‌توان گیمبال‌ها را به آسانی حمل کرد، علاوه بر فیلم برداری در عکاسی نیز گیمبال‌ها برای شما مفید خواهند بود و حالا می‌توانید تصاویر فوق‌العاده‌ای را با نوردهی طولانی‌تر داشته باشید.

حالا طیف گسترده‌ای از حرکات پیش بینی شده را در اختیار خواهید داشت

ممکن است زمان زیادی را برای تنظیم ترکیب بندی اختصاص دهید، به ویژه هنگامی که ابزارهای مختلف حرکتی برای این منظور مورد نیاز است. اما یک گیمبال به عکاسان و فیلم برداران این امکان را می‌دهد تا در زمان بسیار کمتری تصاویر مشابهی را ثبت کنند. برخی از مدل‌ها نیز به یک سه پایه مجهز شده‌اند که شما می‌توانید دوربین یا گوشی هوشمندتان را روی آن قرار داده و یک حرکت از پیش تعیین شده را برای آن تعریف کنید تا دوربین به صورت خودکار چرخیده و یا حرکت کند.

انرژی را ذخیره کنید !

وزن سبک یک گیمبال باعث صرفه جویی در انرژی شما می‌شود و به شما آزادی کاملی می‌دهد تا هر طور که دوست دارید حرکت کنید. این کار عملکرد دوربین را بسیار راحت‌تر از دست زدن به سایر گزینه‌های تثبیت کننده می‌کند، که به دلیل وزن زیاد اغلب شما را با درد بازو همراه می‌کند.

محدودیت‌ها

مطمئناً موارد دیگری نیز وجود دارد که باید قبل از استفاده از گیمبال‌ها برای دوربین فیلم برداری خود بدانید. برخی از این موارد در زیر به طور خلاصه برای شما شرح داده شده‌اند.

گیمبال‌ها جایگزین ابزارهای حرفه‌ای نمی‌شوند

گیمبال‌ها در ایجاد ثبات عالی هستند، اما جایگزین هیچ یک از ابزارهای استفاده شده برای ساخت یک فیلم با کیفیت نمی‌شوند. برخی از ابزارهای اساسی سینمایی که برای فیلم‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود شامل قرقره‌ها، اسلایدرها و jib ها هستند که با استفاده از گیمبال نمی‌توانید جای آنها را پر کنید. در واقع می‌توان گفت برخی از این حرکات تنها برای ساخت ویدئوهای فوق حرفه‌ای نیاز است و به همین دلیل شاید بیش از نیاز شما باشد. شما نیاز دارید که اساسا لرزش را از فیلم‌هایتان حذف کنید و به همین دلیل حتی یک گیمبال هم ممکن است برایتان کافی باشد.

پتانسیل خلاقیت خود را فراموش نکنید

اگرچه می‌توانید تصاویر شگفت انگیزی را با کمک یک گیمبال ثبت کنید، اما نباید فراموش کنید که مهارت‌های خلاقانه‌ی شما به جای یک دستگاه جدید و هوشمند، می‌تواند حس بهتری را به تصویری که ثبت کرده‌اید بدهد.

حرکت عمودی هنوز یک نقص بزرگ به حساب می‌آید

اگرچه می‌توانید با استفاده از یک گیمبال چند محوره دوربین خود را در محورهای مختلفی حرکت دهید، جلو و عقب ببرید و یا بچرخانید، اما باید تمرکز خود را از حرکت عمودی دوربین از دست ندهید، چرا که این محور حرکت توسط هیچ یک از محورهای گیمبال کنترل نمی‌شود. هر نوع حرکت عمودی می‌تواند بر کیفیت فیلم شما تأثیر بگذارد.

پیشنهاد نویسنده : راهنمای خرید دوربین : چه دوربینی برای من مناسب است ؟

سایر نکات در مورد گیمبال‌ها

گیمبال می‌تواند در صورت لزوم معکوس یا چرخانده شود

گیمبال‌ها برای نگه داشتن دوربین در نزدیکی سینه یا کمر اپراتور طراحی شده‌اند تا بتوان به طور طبیعی از آنها استفاده کرد. اما اگر نیاز دارید می‌توانید گیمبالتان را معکوس کنید تا حرکتی متفاوت‌تر داشته باشید.

سعی کنید آن را متعادل نگه دارید

برای گرفتن بهترین عکس‌ها، لازم است که گیمبال خود را متعادل کنید، حتی اگر یک فیلم بردار عالی باشید. تنظیمات شما با یک گیمبال نامتعادل به درستی کار نخواهد کرد، چرا که پاسخ دهی کمتری دارد و می‌تواند باتری گیمبال شما را خالی کند و یا موتور آن را بیش از حد به کار بیندازد.

بهترین گیمبال‌ها مخصوص فیلم برداری با دوربین

بسیار خب، تا اینجای کار موارد مختلفی را در مورد گیمبال‌ها با هم بررسی کردیم و دانستیم که یک گیمبال خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. از اینجا به بعد تعدادی از بهترین گیمبال‌ها را برایتان معرفی خواهم کرد.

بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های DSLR در یک نگاه :

 • MOZA Air 2
 • Zhiyun Crane 3S
 • FeiyuTech AK4500
 • Zhiyun Crane 3
 • 2 Zhiyun Crane
 • Zhiyun Weebiil lab
 • Zhiyun Weebiil S

بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های بدون آینه در یک نگاه :

 • DJI Ronin-SC
 • FeiyuTech MG Lite
 • DJI Ronin-S

  بهترین گیمبال‌ها مخصوص دوربین‌های DSLR

1- MOZA Air 2

سازگاری با دوربین‌های : DSLR و بدون آینه ( حداکثر تا 4.2 کیلوگرم ) | لرزشگیر : سه محوره | وزن : 1.6 کیلوگرم | ابعاد : 490 در 250 در 260 میلی متر | عمر مفید باتری : 16 ساعت

MOZA Air 2 برای شما نویدبخش وLS����

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.