میکروفون گویندگیپیدا كردن محصول مناسب از بین هزاران مدل بازار شاید كار سختی به نظر برسد. میكروفون هم از این قاعده مستثنی نیست. ما در دیدنگار سعی داریم تا بر اساس نیازها پیشنهاداتی روی میز بگذاریم تا انتخاب برای كاربران به كاری راحت تبدیل شود. این مقاله، راهنمایی برای پیدا كردن بهترین میکروفون گویندگی است.

در انتخاب هر محصولی فاكتورهایی هست كه باید در نظر گفت. شاید مهم‌ترین فاكتورها بودجه، كیفیت صدایی كه قرار است بازتولید كنیم و فضای كاری‌مان باشد. در این خصوص افراد زیادی اشاره می‌كنند كه بر اساس آزمون و خطا، میكروفون برای گویندگی را انتخاب كرده‌اند.

برای اینكه شما استعداد گویندگی خود را به رخ بكشید نیازمند یك میكروفون حرفه‌ای هستید. اما نگران نباشید. حرفه‌ای به منظور قیمت‌های سرسام‌آور نیست. امروزه با توسعه فناوری، كمپانی‌ها توانسته‌اند تا با قیمت‌های مناسب نمونه‌های قابلی تولید كنند كه سطح كاری افراد فعال در زمینه‌های مختلف را برآورده كند. شما مطابق با حد و اندازه‌هایی كه قرار است در آن به تولید محتوا بپردازید می‌توانید دست به انتخابی مناسب بزنید. برای ورود به دنیای میکروفون گویندگی با ما هم‌قدم شوید.

میکروفون گویندگی چیست و چه مشخصاتی دارد؟

میکروفون گویندگیمیكروفون دستگاهی است كه برای دریافت ارتعاشات صوتی طراحی می‌شود. از آن‌جایی كه كیفیتِ صدا یك مشخصه حسی است، ممكن است افراد، نظراتِ متفاوتی در مورد آن داشته باشند، چرا كه وسیله اندازه‌گیری آن‌ها گوش‌هایشان است. اما به هرحال صدا مشخصاتی فیزیكی دارد كه ما می‌توانیم آن‌ها را اندازه‌گیری كنیم. در ادامه با معرفی چند نمونه به صورت خلاصه نگاهی به این مشخصه‌ها خواهیم داشت. امیدوار هستیم كه متن راهی برای انتخاب بهتر شما باشد و از سردرگمی نجات یابید.

میكروفون‌ رود RODE و تنوع كاربری

میکروفون گویندگی

كمپانی راد یا رود استرالیایی RODE یكی از معتبرترین‌ها در زمینه تولید میكروفون است. ویژگی‌های میكروفون كاندنسور RODE NT1A آن را به یك مدل مناسب گویندگی بدل می‌كند. صدایی بسیار گرم و شفاف بازتولید می‌شود. با توجه به الگوی قطبی كاردیوید cardioid صدا فقط از روبروی دیافراگم با الگویی شبیه به عدد «5» دریافت می‌شود و تمام صداهای اطراف فیلتر می‌شود. این مشخصه برای گویندگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

میکروفون گویندگیدامنه‌ فركانسی وسیع مدیون دیافراگم بزرگ میكروفون RODE NT1A است. علاوه بر این برای گویندگی وجود یك شاك مانت یا همان لرزشگیر مدل SM6 ساخت كمپانی راد در كنار پاپ شیلد همه چیز را برای گویندگی تكمیل می‌كند.

همانطور كه می‌دانید در گویندگی یكی از نویزهای معمول پوپ popping است كه از ادای حروفی نظیر ب و پ ایجاد می‌شوند. همین الان دستتان روی جلوی دهان بگذارید و بگویید: پدر‍! متوجه می‌شوید كه جریانی از هوا به دست شما برخورد می‌كند. این جریان هوا با برخورد به دیافراگم باعث تولید نویزی ناخواسته می‌شود. پاپ شیلد جلوی این جریان هوا را می‌گیرد و صدایی شفاف و بدون نویز نتیجه خواهد شد.

میکروفون

میکروفون آدیوتكنیكا ارزان با کم‌ترین نویز

میکروفون گویندگی

آدیوتكنیكا اهمیت زیادی برای كیفیت محصولات خود قائل است. یكی از میكروفون‌های این كمپانی كه برای گویندگی می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد، Audio Technica AT4033a است. محدوده فركانسی از 30 هرتز تا 20 كیلوهرتز و الگوی قطبی كاردیوید است كه با كاربرد گویندگی سازگار است. نویز در این محصول بسیار پایین است. فیلتر های‌پس high-pass 80 هرتزی باعث حذف نویز محیطی و popping می‌شود.

میکروفون گویندگیشاید به دنبال میکروفون گویندگی هستید كه یك چهارم مدل قبلی قیمت دارد!‌ آدیوتكنیكا با عرضه مدل AT2040 گویندگان را شگفت زده كرده است. این میكروفون پادكست از نوع داینامیك،‌ الگوی قطبی هایپركاردیوید دارد. با طراحی منحصر به فرد و شاك‌ مانت، نویز به حداقل رسیده است. صدایی گرم، غنی و حرفه‌ای برای گویندگان در تمام سطوح است. این میكروفون از یك محافظ باد درونی متشكل از فوم و پاپ فیلتر از جنس منسوجات بدون‌ بافت nonwoven برخوردار است و در كنار الگوی قطبی هایپركاردیوید صدایی گرم و كلاسیك را بازتولید می‌كند. هر چند این میكروفونِ هایپركاردیوید كاربردهای متعددی دارد، اما گویندگان از داشتن چنین مدلی قطعاً به وجد خواهند آمد.

پیشنهاد خاص میکروفون گویندگی هارلان هوگان

میکروفون گویندگی

میکروفون گویندگیگوینده معروف، هارلان هوگان Harlan Hogan در مشاركت با مارشال الكترونیك Marshal Electronics میكروفون‌ MXL VO: 1-A Signature Series را به علاقه‌مندان عرضه می‌كند. این اولین و تنها میكروفونی است كه توسط یك گوینده برای گویندگان تولید می‌شود. عمق صدای شما را بدون بَم شدگی بازتولید می‌كند. فرقی نمی‌كند صدای گوینده آقا باشد یا خانوم، این میكروفون 350 دلاری در بالاترین سطح كیفی صدا را دریافت می‌كند.

گویندگی با میکروفون نیومن گران قیمت

میکروفون گویندگی

میکروفون گویندگیمیكروفون Neumann TLM 103 با ظاهری كلاسیك و فناوری به روز،‌ لقبِ شایسته كلاسیك مدرن را دارد. یك كاندنسر كاردیوید كه با فیلترِ حداكثری صدای محیطی، یك صدای گیرا و تفكیك شده با كمترین نویز ممكن را بازتولید می‌كند. در بین تمام میكروفون‌های موجود یكی از ساكت‌ترین‌هاست. نویزی كه از خود میكروفون تولید می‌شود self-noise فقط 7 dB-A است. حساسیت بالای آن 23mV/Pa، حد نویز پایین را حتی پری‌اَمپ‌ها و كارت صداهای نه چندان حرفه‌ای، تضمین می‌كند. سطح فشار صوت SPL در آن مقدار بسیار مطلوبِ 138 دسی‌بلی را دارد. در این صورت هر صدایی از یك پچ‌پچ آهسته تا صداهای بَم یك طبل را بدون نویز یا دیستورشن بازتولید می‌كند.

میان‌رده‌های میكروفون گویندگی

میکروفون گویندگی

برخی كاربران هستند كه چندان تمایلی به رابط XLR ندارند. تمام مواردی كه ذكر كردیم برای رسیدن به حداكثر كیفیت به یك رابط صوتی/ كارت صدای مطلوب Audio Interface نیازمند هستند.

میکروفون گویندگیشما می‌توانید سراغ میكروفون‌های میان‌رده را بگیرید. به عنوان مثال MAONO AU-PM401 كه از طریق USB‌ به PC متصل می‌شود، رابط راحت‌تری برای كاربران، خصوصاً افراد تازه‌كار است. الگوی قطبی كاردیوید، دامنه فركانسی 20 تا 16 كیلوهرتزی و الگوی قطبی كاردیوید همگی نشان از یك میكروفون مناسب برای گویندگی است. همه‌ این‌ها در كنار قیمتی مناسب و یك بازویی اتصال، فوم اسكرین foam screen و ویندشیلد پاپ فیلتر Windshield باب دل گویندگی و پادكست است. شركت مائونو مدل‌های دیگری هم دارد كه می‌توانید از آن‌ها دیدن كنید یا همین الان با متخصصین دیدنگار تماس بگیرید تا شما را به یك انتخاب درست راهنمایی كنند.

چند میكروفون جذاب دیگر:

 • میكروفون استودیویی كامیكا Comica STM01 با سلف‌نویز بسیار پایین
 • میكروفون استودیویی Comica STM-USB قابلیت كنترل gain و اتصال به تلفن همراه
 • میكروفون بویا BOYA BY-m800

تا اینجا انواع بهترین میکروفون گویندگی در بازار ایران را برای شما معرفی کردیم. برای خرید هر کدام از مدل‌های پیشنهادی کافی‌ست سری به دسته میکروفون‌های دیدنگار بزنید و همه مدل‌های موجود را بررسی کنید. فراموش نکنید که مشاوران متخصص و با تجربه ما در هر زمان همراه شما هستند تا به بهترین نتیجه برسید. حالا برویم سراغ چند نکته مهم پیش از خرید میکروفون گویندگی.

میکروفون

برای گویندگی بی‌خیال میكروفون‌های دستی شوید

میکروفون گویندگیمیكروفون استیج و میكروفون دستی برای كار گویندگی تناسب ندارد. میكروفون باید یك بازویی اتصال یا استند رومیزی داشته باشد تا دست‌های شما آزاد باشد. اما اگر در استودیو خود میهمان دعوت می‌كنید می‌توانید از فورم فاكتور دستی handheld یا یقه‌ای lavalier بهره‌مند شوید. نمونه‌های مختلفی وجود دارند كه بسته به بودجه و شرایط پروژه می‌توانید دست به انتخاب بزنید.

قیمت میکروفون گویندگی را در نظر بگیرید؛ اما گران به معنی بهتر نیست!

میکروفون گویندگیباید به دنبال میكروفونی باشیم كه به كار ما بیاید. اگر بودجه شما اجازه خرید میكروفون‌های گران قیمت را می‌دهد عجله نكنید. این متن را بخوانید و با مشاورین دیدنگار در تماس باشید. شاید نیازی به آن مدل نداشته باشید. پس لازم است در فضایی بین «خوبه كه این میكروفونو داشته باشی» و «لازمه كه این میكروفونو داشته باشی» تامل كنید.

به هرحال برای گویندگی شما به یك كاردیوید نیاز دارید. الگوی قطبی polar pattern مشخص می‌كند كه از كدام جهت صدا بازتولید شود و كدام نواحی فیلتر شود. در الگوی كاردیوید معمولاً صدا از ناحیه‌ای شبیه به یك «5» كه ناحیه‌ای جلوی دهان گوینده است دریافت خواهد شد.

مشخصات دیگر مثل سلف‌نویز self-noise هم در مدل‌های باكیفیت‌تر، پایین‌تر خواهد آمد. در واقع هر چه خود میكروفون نویز كمتری تولید كند، صدا شفاف‌تر خواهد بود. این مشخصه به كیفیت سیم‌كشی و دیافراگم میكروفون مربوط است.

محدوده فركانسی frequency response

میکروفون گویندگیبعضی میكروفون‌ها با دیافراگم بزرگی كه دارند طوری طراحی شده‌اند تا فركانس‌های بم نظیر عمق صدای مردانه، طبل بَم یا گیتار باس را بازتولید كند. میكروفون‌ها با دیافراگم یا كپسول كوچك برای بازتولید فركانس‌های زیر نظیر صدای زنانه، شفافیت صدای گیتار آكوستیك یا سیمبال‌ها با صدای «تیس تیس» است.

هرتز واحدی برای اندازه‌گیری فركانس صوتی به معنی دوره در ثانیه است. وقتی در مورد صدای انسان صحبت می‌كنیم این عدد در محدوده‌های زیر خواهد بود:

 • صدای مردانه معمولاً بین 110 تا 120 هرتز
 • صدای زنانه بین 200 تا 210 هرتز
 • صدای كودكان بین 300 تا 400 هرتز

میكروفون USB یا آنالوگ؟

میکروفون گویندگییك میكروفون با درگاه USB از یك سخت‌افزار داخلی بای تولید سیگنال دیجیتالی بهره‌مند است. این در حالی است كه میكروفون‌های آنالوگ برای ترانسفورم صوت، وابسته به كامپیوتر هستند. به هرحال حرفه‌ای‌ها همیشه آنالوگ را انتخاب می‌كنند. آن‌ها با پری‌آمپ‌ها و كارت‌ صداهای حرفه‌ای سر و كار دارند. به همین خاطر ترجیح می‌دهند سراغ XLR‌ را بگیرند. میكروفون‌های USB به خاطر راحتی در اتصال و ست‌آپ،‌ انتخاب مناسبی برای تازه‌كارها است.

پری‌آمپ Preamp چیست؟

میکروفون گویندگیاگر قصد شروع یك كار حرفه‌ای را دارید احتمالاً باید با این اصطلاح آشنا شده باشید. پری‌آمپ preamplifier در واقع دستگاهی است كه سیگنال‌های با سطح كم low-level را تشدید می‌كند تا به یك سطح استاندارد برسند. خیلی از رابط‌های صوتی/ كارت‌های صدا از یك پری‌آمپ داخلی built-in برخوردار هستند. در هر حال ممكن است برای رسیدن به یك صدای حرفه‌ای به پری‌آمپ‌های اكسترنال نیاز پیدا كنید. اما اگر تازه‌كار این دنیا هستید می‌توانید با كارت صداهایی كه پری‌آمپ دارند كار را شروع كنید و باز هم صدایی بسیار مطلوب بازتولید كنید.

میکروفون

در خرید میكروفون گویندگی به چه مواردی دقت كنم؟

میکروفون گویندگیاكثر میكروفون‌های گویندگی از نوع كاندنسر هستند. معمولاً میكروفون‌های كاندنسر حساسیت بالاتری دارند؛ پس جزئیات بیش‌تری ثبت می‌كنند و برای كار گویندگی مناسب‌تر تشخیص داده می‌شوند. اما با این حال می‌بینیم كه كمپانی‌ها همیشه با تجربه‌ای كه دارند می‌توانند نمونه‌های قابلی تولید كنند. مثلاً آدیوتكنیكای ژاپنی میکروفون AT204 را كه یك داینامیك هایپركاردیوید Dynamic Hypercardioid است را به كاربران خوش‌ذوق خود عرضه می‌كند كه یكی از بهترین‌ها برای گویندگی است. یكی از ویژگی‌های چنین میكروفون‌هایی حذف بیش‌تر صداهای پس‌زمینه و تولید صدایی شفاف‌تر از گوینده است. در كنار این دقت كنید:

 • رابط میكروفون USB باشد یا XLR؟
 • حساسیت Sensitivity و سطح فشار صوت SPL
 • سطح سیگنال به نویز SNR چقدر است؟
 • اگر از بازویی اتصال برخوردار است، احتمالاً لرزشگیر Shock Mount ضروری است
 • گویندگی و پاپ فیلتر pop filter هم‌بسته هم هستند

در نهایت اصلاً نگران نباشید. دیدنگار با پیشنهاداتی كه داده، شما را به یك انتخاب مناسب هدایت خواهد كرد. مدل‌ها آنقدر كاربردی هستند كه می‌توانند نیازهای اكثر افراد را برطرف كنند. شما سال به سال ممكن است نظرتان تغییر كند و به دنبال ست‌آپ جدیدی باشید. در صورتی كه بعد از خواندن متن همچنان برای تهیه یك میكروفون گویندگی سردرگم هستید، می‌توانید با ما در تماس باشید یا نظرات خود را در زیر این پست كامنت كنید.

تجربیات شما می‌تواند افرادی كه آغاز راه ایستاده‌اند را یاری دهد. شما از چه نوع میکروفونی استفاده می‌کنید؟ به نظرتان کدام برند در میان گویندگان محبوب‌تر است؟ این مقاله یک لیست حرفه‌ای از بهترین میکروفون‌های گویندگی را در اختیارتان گذاشت. اگر دوستانی دارید که تمایل به خرید میکروفون دارند، حتماً این متن را با آنها به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

میکروفون استودیویی

دسته بندی ها: