نرم‌‌ افزار ویرایش صدااز دنیای موسیقی گرفته تا تولید پادكست، گویندگی و محتواهای ویدویی كه قرار است در شبكه‌های اجتماعی یا كانال‌هایی همچون یوتیوب YouTube، صدا حرف اول می‌زند. نرم‌‌ افزار ویرایش صدا برای بهبود و تنظیم هرچه بهتر محتوای صوتی كاربرد وسیعی دارد. در این متن تمركز ما بر روی نرم‌افزارهای ویرایش صدا از نوعی هستند كه بیش‌تر مورد توجه عموم كاربران است. برخی از نرم‌افزارها تخصصی و مربوط به دنیای موسیقی هستند.

امیدوار هستیم بعد از خواندن این متن بتوانید دایره خود را محدود كنید تا به یك انتخاب مناسب با كار خود برسید. به هرحال می‌توانید نرم‌افزارهای مدنظرتان را نصب كنید و ببینید كه تا چه حد با نیازهای شما سازگار است.

نرم‌افزار ویرایش صدا Digital Audio Workstation (DAW) توانایی‌های متعددی دارد. برخی از پلاگین‌های حرفه‌ای تشكیل شده‌اند كه سازهای مجازی را در مطلوب‌ترین شكل ممكن در اختیار شما می‌گذارند. برخی نیز برای كاهش نویزهای ناخواسته و تهیه یك خروجی مناسب برای پادكست یا كتاب صوتی مفید هستند. در ادامه با ما همراه باشید: میكروفونت روشنه؟ Check Mic!

چرا به یك نرم‌‌ افزار ویرایش صدا احتیاج دارم؟‌

نرم‌‌ افزار ویرایش صدابهترین نرم‌افزارهای ویرایش صدا، راهكاری ساده و آسان برای مدیریت فایل‌های صوتی در انواع اقسام، چه تولید موسیقی یا پخش در دنیای اینترنت Broadcasting نظیر محتواهای پادكست و كانال یوتیوب YouTube است.

برخی از این نرم‌افزارهای ویرایش صدا با وجود رایگان بودن، بسیار قدرتمند و كارا هستند. فرقی ندارد كه در حال تولید پادكست باشید، قطعه موسیقی خود را میكس می‌كنید یا صرفاً قصدتان برش دادن بخشی از یك فایل صوتی باشد. این نرم‌افزارهای ویرایش صدا به راحتی كار را برای شما تكمیل خواهند كرد.

نرم‌‌ افزار ویرایش صدایكی از بهترین‌های این لیست Audacity است. یك بسته‌بندی كامل از نرم‌افزار ویرایش صدا اوپن سورس كه به كاربر امكانات متعددی می‌دهد. تقریباً می‌تواند هر نوع فرمت صوتی را پشتیبانی كند. انواع اقسام پلاگین‌ها plugins را شامل می‌شود. به هرحال Audacity برای همه مناسب نیست. اگر قصد شما صرفاً دستكاری طول یا حجم یك فایل صوتی است، شاید گزینه‌های بهتر و راحت‌تری برای شما موجود باشد. در هر صورت در هر زمینه‌ای كه صدا در آن حاضر باشد، برخورداری از یك نرم‌افزار ویرایش صدا ضروری است. در ادامه با ما همراه باشید تا به برخی از این نرم‌فزارهای ویرایش صدا اشاره‌ای داشته باشیم.

نرم‌ افزار تدوین

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا Audacity محبوب

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدایكی از پركاربردترین‌ها در دنیای ویرایش صدا همین نرم‌افزار است. پلاگین‌های متعدد، پشتیبانی از انواع فرمت‌های صوتی و استریم مستقیم برای شنوندگان پادكست از ویژگی‌های نرم‌افزار ویرایش صدا Audacity است. با این حال شاید مبتدیان نیاز به تجربه بیش‌تر یا دیدن چند ویدیو آموزشی tutorial هستند تا به خوبی با حال و هوای آن آشنا شوند. رابط كاربری هم زیادی كلاسیك است و انتظار می‌رود قالبی مدرن‌تر از آن ببینیم.

نرم‌افزار ویرایش صدا audacity یك اوپن سورس است كه روی سیستم‌ عامل‌های مكینتاش Mac، لینوكس Linux و ویندوز كار می‌كند. یكی از بهترین پلاگین‌های Plug-ins این نرم‌افزار Gsnap است كه به شما اجازه می‌دهد تا افكت‌های autotune به صدای خود بیافزایید. با این نرم‌افزار ویرایش صدا می‌توانید صدای از پیش ضبط شده را ادیت كنید، صدای جدیدی ضبط كنید، افكت اضافه كنید و پادكست استریم كنید.

نرم‌‌ افزار ویرایش صداتفاوتی ندارد كه كار شما در چه زمینه‌ای باشد: تولید موسیقی، پادكست، تولید كتاب صوتی یا هر پروژه دیگری،‌ نرم‌افزار ویرایش صدا Audacity یك ابزار فوق‌العاده كاربردی است. قادر به كاهش نویز noise reduction است. همچنین می‌توانید صدای وكال را از قطعه موسیقی پاك كنید.

برخی ویژگی‌های Audacity:

  • تنظیم مولتی‌ترك multi-track
  • آغاز و پایان نرم Smooth Fading
  • لیبل‌گذاری Laelling
  • هماهنگ‌سازی Sync
  • حذف نویزهای hissing، humming و دیگر نویزهای پس‌زمینه
  • تغییر فركانس Equalization، Bass and Treble، High/Low Pass و Notch filter

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا Ocenaudio حرفه‌ای اما راحت‌تر از Audacity

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدااین نرم‌افزار هم همچون مورد قبل از سه سیستم‌ عامل دسكتاپ محبوب یعنی: ویندوز، مَك و لینوكس پشتیبانی می‌كند، اما اوپن سورس نیست. رابط كاربری تر و تمیز با دكمه‌های رنگ‌آمیزی شده دارد كه همه چیز را تفكیك می‌كند. اتاق كار منظمی خواهید داشت. به صورت زنده real-time تغییرات را بشنوید. دارای فیلترهای درون برنامه‌ای built-in است و همچنین از پلاگین‌های VST نیز پشتیبانی می‌كند.

اگر گمان می‌كنید كار با نرم‌افزار ویرایش صدا Audacity قدری برای شما سخت است، می‌توانید به Ocenaudio نقل مكان كنید. یكی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار امكان شنیدن تغییرات پیش از اِعمال آن‌ها است. در اكثر نرم‌افزارها باید ویرایش روی فایل انجام شود و تغییرات را بشنوید.

می‌توانید بخش‌هایی از فایل صوتی را كپی و پیست كرده و روی آن‌ها افكت و فیلتر اِعمال كنید. این‌كود كردن و اِعمال فیلتر در پس‌زمینه نرم‌افزار اتفاق می‌افتد و شما می‌توانید در این حین به ادامه كار ویرایش صدای خود بپردازید. یك قابلیت جذاب دیگر امكان اِعمال تغییرات مشابه روی بخش‌های انتخابی شما از فایل صوتی است. اگر به دنبال یك نرم‌افزار ویرایش صدا حرفه‌ای برای سیستم دسكتاپ هستید و Audacity را چندان باب میل خود نیافتید، حتماً سری به Ocenaudio بزنید.

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا Ashampoo Music Studio

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدایك مدیا پلیر كه قابلیت ویرایش صدا را به كاربر می‌دهد! نرم‌افزار ویرایش صدا Ashampoo كه تنها با سیستم‌ عامل ویندوز سازگار است، باب دلِ مبتدیان است. اگر برای اولین بار قصد ویرایش یك فایل صوتی را دارید و قرار نیست پروژه شما وسعت خاصی بگیرد، بهتر است نگاهی به این نرم‌افزار داشته باشید.

رابط كاربری Ashampoo بسیار راحت است و مبتدی‌ترین كاربران خیلی زود با آن خو می‌گیرند. قادر هستید بخش‌هایی از فایل صوتی را كات كنید و پیست paste كنید. از قابلیت multi-track‌ برخوردار نیست و می‌توان گفت یك ویرایش‌‌گر ساده است.

البته علاوه بر این می‌توانید CD label طراحی كنید. تگ‌های متادیتا در فایل‌ها را ویرایش كنید. فرمت‌های مختلف را تبدیل convert كنید و روی دیسك نوری rip یا burn كنید. نرم‌افزارهای ویرایش صدای آنلاین چطور؟ نگاهی به Audiotool داشته باشیم.

میکروفون گویندگی

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا آنلاین Audiotool اجرا از بروزر

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدااین نرم‌افزار با سه سیستم‌ عامل محبوب سازگار است و از طریق بروزر شما به صورت آنلاین اجرا می‌شود. قادر است قطعات را بین دستگاه‌های مختلف همگام sync كند. فرمت MP3 را خروجی بگیرد و ده‌ها ساز مجازی در اختیار شما بگذارد. این نرم‌افزار ویرایش صدا فقط با بروزر گوگل كروم Chrome كارایی دارد.

در واقع یك نرم‌افزار خلق و به اشتراك‌گذاری موسیقی است. شما می‌توانید بخش‌های 30 ثانیه‌ای به عنوان سَمپل ضبط كنید كه با سازهای دیجیتالی مجازی میكس می‌شوند.

قطعات خود را با اضافه كردن از 14 فیلتر موجود، تغییر دهید. یك كنترلر MIDI درون برنامه ایجاد كنید یا از یك اسپلیتر Splitter برای اصلاح سیگنال‌های صوتی فایل خود بهره‌مند شوید.

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا Acoustica یك حرفه‌ای برای كارهای پیچیده

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدابرنامه Acoustia نیز فقط از سیستم‌ عامل ویندوز پشتیبانی می‌كند. رابط كاربری مطلوبی دارد و از امكان CD ripping برخوردار است. با وجود حرفه‌ای بودن، از میكس مولتی‌ترك multi-track خبری نیست!

می‌توانید انواع VST و پلاگین DirectX را نصب كنید. در این صورت شما به دایره وسیعی از افكت‌های صوتی دسترسی خواهید داشت. یكی از ویژگی‌های منحصر به فرد نرم‌افزار ویرایش صدا Acoustica برخورداری از بخشی به اسم Effect Chain است. در این بخش می‌توانید فیلترهای صوتی را لایه‌بندی كرده و روی چندین قطعه اِعمال كنید.

بعد از نیم‌ نگاهی به چندین نرم‌افزار ویرایش صدا از نظر اقبال عمومی، نگاهی به یك دسته‌بندی دیگر خواهیم داشت. در ادامه با ما همراه باشید. در مورد Audacity برای شما گفتیم كه سرجمع می‌تواند برای كاربران با نیازهای عمومی برای ویرایش صدا كاربری داشته باشد.

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا رایگان مكینتاش GarageBand

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدابرخی افراد به دنبال یك نرم‌افزار رایگان هستند. در این صورت بهتر است نگاهی به GarageBand داشته باشیم. یك نرم‌افزار ویرایش صدا كه بیش‌تر مناسب تولید موسیقی است. شما به انواع سازها دسترسی خواهید داشت. با وجود ویژگی‌های تاچ‌بار در MacBook Pro و طراحی مدرن، یادگیری،‌ نواختن، ضبط كردن و به طور كل خلق امری هیجان‌انگیز و آسان خواهد بود.

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا Adobe Audition یك همه‌كاره

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدااگر به دنبال یك نرم‌افزار ویرایش صدای قدرتمند هستید، نباید از خیر Adobe Audition بگذرید. ادوبی نشان داده كه در تمام حوزه‌ها از خلق تصاویر تا ادیت عكس، تدوین فیلم و ویرایش صدا برای كاربران حرفه‌ای و مبتدیان علاقه‌مند به دنیای حرفه‌ای، بسته‌های نرم‌افزاری ویژه‌ای تدارك دیده است. برای دو سیستم‌ عامل ویندوز و مكینتاش قابل اجرا است.

نرم‌افزار ویرایش صدا Adobe Auditon به عنوان یك ویرایشگر Single-Track و میكسر Multi-Track و لایه‌بندی صداها، شناخته می‌شود. پلاگین‌های متعدد نظیر VST، VST3 و AU را پشتیبانی می‌كند. شما می‌توانید یك سمپل از نویز بگیرید و هرچه شبیه به آن باشد را از فایل صوتی خود حذف كنید. از كاهنده نویز آداپتیو بهره‌مند شوید كه صداهای ناخواسته را شناسایی می‌كند و آن‌ها را حذف می‌كند.

این نرم‌افزار ویرایش صدا با خصوصایتی كه دارد هم برای افراد فعال در تولید و میكس موسیقی و هم تولیدكنندگان پادكست می‌تواند كاربردی باشد.

میکروفون

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا Hindenburg Journalist

نرم‌‌ افزار ویرایش صدا

نرم‌‌ افزار ویرایش صدااین نرم‌افزار یكی از بهترین‌های دنیای ویرایش صدا برای خبرنگاران و تولیدكنندگان پادكست است. یك نرم‌افزار ویرایش صدا مولتی ترك كه به منظور استفاده افراد فعال در گویندگی ساخته و پرداخته شده است. وقتی حرف از ویرایش صدای گویندگان و دنیای كلمات باشد،‌ نرم‌افزار Hindenburg Journalist خودی نشان خواهد داد.

یكی از كارهایی كه این نرم‌افزار ویرایش صدا انجام می‌دهد افزایش یا كاهش حجم صدا مطابق با استانداردهاست. برای بهبود صدا و انتشار از یك built-in profiler برخوردار است كه شبیه به یك اكولایزر عمل می‌كند. صدا را به حالتی مطلوب برای انتشار بهینه می‌كند. می‌توانید به راحتی فایل صوتی خود را فصل‌بندی كنید.

انتخاب سخت‌افزار و تجهیزات مناسب برای آغاز پادكست قطعاً تاثیر بسیاری در روند كاری شما خواهد داشت. میكروفون‌ها، هدفون‌ها و میكسرهای با كیفیت می‌تواند مخاطب را لحظاتی محو كیفیت تولیدی شما بكند. بعد از تجهیزات كه به عنوان پایه و حداقلی می‌توانیم به مفهومی اشاره كنیم كه در پادكست دنبال می‌كنید. در كنار این‌ها یك كارگاه صوتی دیجیتالی Digital Audio Workstation (DAW) برای اِعمال تغییرات نهایی، همه چیز را برای انتشار سر و شكلی حرفه‌ای می‌دهد.

نرم‌‌ افزار ویرایش صدااولین چیزی كه از نرم‌افزار ویرایش صدا Hindenburg می‌توانیم اشاره كنیم این است كه به طور اختصاصی برای پادكست و خبرنگاران طراحی شده است. خبری از پیچیدگی‌های نرم‌افزارهای موسیقی و پلاگین‌های متعدد نیست. پس اگر كار شما در این حوزه است حتماً نگاهی به این نرم‌افزار ویرایش صدا داشته باشید. حتی بهترین میكروفون‌ها نظیر آدیوتكنیكا AT 2020 راهی برای فرار از نویز ندارند. اگر با این نرم‌افزار صدا را ضبط كنید به تفاوت محسوسی خواهید رسید كه شفافیت صدا اولین نتیجه آن‌ خواهد بود.

خب لیستی از بهترین نرم‌افزارهای ویرایش صدا را به شما معرفی کردیم. در هر سطحی که فعالیت می‌کنید، می‌توانید از این برنامه‌ها نهایت بهره را ببرید. فقط کافی‌ست کمی زمان بگذارید و خروجی دلخواهتان را مقایسه کنید. در نهایت انتخاب با شماست. با توجه به توانایی و نیاز خود یکی را نصب کنید.

بالاخره کدام نرم‌‌ افزار ویرایش صدا؟

نرم‌‌ افزار ویرایش صداما در این متن بیش‌تر بر روی نرم‌افزارهای عمومی صحبت كردیم. قطعاً نرم‌افزارهای بسیار پیچیده‌تری برای دنیای موسیقی وجود دارد كه می‌توان به Pro Tools از كمپانی Avid، FL Stuido، Steinberg Cubase و Ableton Live اشاره كرد كه هركدام می‌توانند بهترین‌های دنیای موسیقی را در حرفه‌ای‌ترین حالت ممكن به دنیای صدا عرضه كند.

معمولاً نرم‌افزار ویرایش صدا را با اصطلاح DAW می‌شناسیم. تولیدكنندگان پادكست، دی‌جی‌ها DJs، تولیدكنندگان محتوای ویدیویی،‌ افراد فعال در تولید محتوا برای یوتیوب YouTube و TikTok، استریم آنلاین و آفلاین و افرادی از این دست همگی نیازمند یك نرم‌افزار DAW متناسب با كار خود هستند. شما تجربه كار با چنین ابزاری را داشته‌اید؟ آیا در خود استعدادی برای شروع یك پادكست نمی‌بینید؟ تا به حال به این فكر نكردید كه دیوان حافظ را با صدای خودتان و یك موسیقی پس‌زمینه به یك محتوای صوتی بدل كنید؟‌ جذابیت‌های دنیای صدا آنقدر وسعت دارد كه اگر هزاران محتوای مشابه باشد، شاید تولید شما مورد اقبال بیش‌تری واقع شود و این بسته به خلاقیت شما دارد. نظرات و تجربیات خود را در قسمت كامنت با هم به اشتراك بگذاریم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دسته بندی ها: