ساخت کلیپ‌های ورزشی و اکشن که این روزها نمونه‌های بسیاری از آنها را در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، به کمک یک وسیله شگفت‌انگیز ضبط می‌شوند: گیمبال یا همان لرزشگیر. با این وسیله برای همیشه با لرزش‌هایی که ویدیوی شما را آماتور نشان می‌دهند، خداحافظی خواهید کرد.

گیمبالیک گیمبال باکیفیت شما را از سه پایه‌های بزرگ با حمل و نقل سخت، نجات می‌دهند. اما این تمام کاری نیست که یک گیمبال برای شما انجام دهد. این وسلیه هیجان‌انگیز یک ویدیوی کاملاً روان را با چرخش‌های هوشمند خود می‌آفریند.

جالب اینکه از آنجایی که فناوری پشت این وسایل چیز پیچیده‌ای نیست، تنوع بسیار بالایی از آنها در بازار وجود دارد. در واقع شما می‌توانید با هر بودجه‌ای یک گیمبال داشته باشید، البته بستگی دارد با گوشی تلفن همراه به ضبط ویدیو می‌پردازید یا دوربین‌های DSLR. در هر حال برای هر دو این وسایل، انتخاب‌های ‌فوق‌العاده‌ای دارید که در این بخش با آنها آشنا می‌شویم. همراه ما باشید تا کمی بیشتر در دنیای لرزشگیرهای جدید قدم بزنیم.

گیمبال لرزشگیر معجزه‌‌‌ای برای تولیدکنندگان محتوا

با اختراع گیمبال‌ها هیچ کس به اندازه افرادی که در زمینه تولید محتوای ویدیویی و تصویری فعالیت دارند، خوشحال نشدند! این روزها هم که تولید محتوای ویدیویی آن هم از نوع خلاقانه بازار داغی دارد، این وسیله معجزه‌‌‌ای از بهشت برای این افراد بوده است!

گیمبالگیمبال‌ها به کمک مجموعه‌‌‌ای از الگوریتم‌ها، ژیروسکوپ‌ها و موتورها کار می‌کنند. فناوری به کار رفته در این وسایل موجب می‌شود که بتوانند به شکل اتوماتیک تمام لرزش‌هایی که ایجاد می‌شود را اصلاح کنند. تفاوتی ندارد با دوربین گوشی تلفن همراه ‌فیلم‌برداری کنید، یا دوربین‌های حرفه‌‌‌ای DSLR؛ یک گیمبال به خوبی لرزش‌ها را تشخیص داده و اصلاح می‌کند. از طرف دیگر موتورها و سایر فناوری‌های به کار رفته در یک گیمبال سروصدایی ندارند و دوربین شما را در نهایت سکوت و آرامش، همراهی می‌کنند.

احتمالاً شما هم ویدیوهای بسیاری را دیده باشید که با گیمبال لرزشگیر فیلم‌برداری شده‌اند؛ هر چند شاید متوجه این موضوع نشده باشید. آنها را می‌توان رفیق شفیق افرادی دانست که مشغول تولید محتوای یوتیوبی یا اینستاگرامی هستند!

اما این لرزشگیر در هیچ سبکی از محتوا به اندازه ‌فیلم‌برداری کلیپ‌های ورزشی و اکشن، انقلاب نکرده است. از آنجایی که برای تهیه این ویدیوها نیاز به حرکت‌های زیادی است، معمولاً بعد از تصویربرداری، ساعت‌ها تدوین نیاز بود تا ویدیو ظاهری خوشایند داشته باشد. اما یک گیمبال تمام این مشکلات را برطرف می‌کند.

نگاهی به نحوه کار گیمبال لرزشگیر از نمایی نزدیک‌تر!

قبل از اینکه به سراغ لیست بهترین گیمبال‌ها برای تهیه کلیپ‌های ورزشی برویم، بد نیست نگاهی به نحوه عملکرد آنها داشته باشیم تا استفاده از آن هم برای شما ساده‌‌تر شود.

گیمبالهمان طور که گفته شد: فناوری داخل گیمبال‌ها از مجموعه‌‌‌ای از سنسورها، موتورها و ژیروسکوپ‌ها تشکیل شده که بتواند حرکت دوربین را تشخیص دهد. امروزه وقتی از گیمبال صحبت می‌کنیم، منظورمان گیمبال‌های سه محوره است که با داشتن موتورهای مخصوص، حرکات ناخواسته در دوربین‌ها را جبران کرده و دوربین را ثابت نگه می‌دارد. هرچند گیمبال یا لرزشگیر در عکاسی هم به شما کمک می‌کند تا از زاویه‌های منحصربه‌فردی، تصاویر جذاب تهیه کنید؛ اما زمانی که صحبت از ویدیو، آن هم ویدیوهایی با حرکات بالا می‌شود، وجود یک گیمبال ضروری است.

در واقع ژیروسکوپ‌های به کار رفته در گیمبال در کنار الگوریتم‌هایی که برای برنامه‌ریزی آن به کار برده‌اند، می‌تواند تفاوت بین یک لرزش ناخواسته و یک لرزش عمدی را تشخیص دهد. وظیفه گیمبال حذف لرزش‌های ناخواسته است و این کار را با تنظیم چرخش دوربین شما انجام می‌دهد.

نتیجه ‌فیلم‌برداری با یک گیمبال، یک ویدیوی نرم و بدون لرزش است؛ حتی اگر دوربین خود را به سرعت تکان داده باشید. در واقع فناوری موجود در گیمبال‌ها از استبلایزرهای مکانیکی گذشته وام گرفته شده‌اند. هر چند این استبلایزرها را همچنان هم می‌توان به عنوان گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌‌تر استفاده کرد. اما با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی، کسی به یک گیمبال هوشمند، نه نمی‌گوید!

گیمبالشاید یک استبلایزر مکانیکی قیمت پایین‌تری داشته و نیاز به باتری هم نداشته باشد. با این حال در مقابل، یک گیمبال لرزشگیر اندازه جمع و جور و حمل ساده، قدرت مانور بیشتر و طیف وسیعی از ویژگی‌های دیگر را هم در اختیار شما قرار می‌دهد.

گیمبال

برای خرید گیمبال و ثبت ویدیوهای اکشن و ورزشی این نکات را فراموش نکنید

اگر در فکر خرید گیمبال هستید، قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید، باید برخی ویژگی‌ها را در آن به خوبی بررسی کنید. بررسی این ویژگی‌ها باعث می‌شود، لرزشگیر بهتر و ماندگارتری را انتخاب کنید.

تمام گیمبال‌ها یکسان نیستند. برخی از این لرزشگیر‌ها فقط برای ثابت نگه داشتن دوربین طراحی شده‌اند. در حالی که برخی دیگر ظرفیت بیشتری دارند. به عنوان مثال: در برخی از آنها ریموت کنترل تعبیه شده که به شما اجازه می‌دهد از فاصله دور هم گیمبال را هدایت کنید. اینکه از یک گیمبال چه انتظاری دارید، به هدف شما بستگی دارد.

گیمبالحتماً وزن گیمبال را بررسی کنید. قرار است این لرزشگیر جایگزین سه پایه‌های سنگین وزن شما باشد. پس اگر خودشان هم وزن بالایی داشته باشند، کنترل سخت‌تری خواهند داشت و ‌فیلم‌برداری با آنها لذت‌بخش نخواهد بود.

حداکثر ظرفیت قابل حمل گیمبال را در نظر بگیرید. اگر قرار است با دوربین‌های DSLR ‌فیلم‌برداری کنید، حواستان باشد که وزن دوربین به همراه لنز مقدار کمی نیست. پس گیمبال لرزشگیر شما باید ظرفیت تحمل بالایی داشته باشد.

ویژگی‌های کلی لرزشگیر را در نظر بگیرید. با توجه به اینکه چه استفاده‌ای از یک گیمبال دارید، باید ویژگی‌های مختلف آن را بررسی کنید. به عنوان مثال: اگر به کثرت دوربین خود را به گیمبال متصل و از آن جدا می‌کنید، توجه داشته باشید که نحوه اتصال دوربین به گیمبال ساده، سریع و ایمن باشد.

آیا حتماً باید گیمبال بخریم؟ گیمبال چه مزایایی دارد؟!

اینکه بخواهید از یک گیمبال برای ‌فیلم‌برداری استفاده کنید یا همان روش قدیمی را ادامه دهید، بستگی به بودجه، سبک ‌فیلم‌برداری و هدف شما دارد. اگر یک ‌فیلم‌بردار تازه‌کار هستید، فناوری موجود در گیمبال و لرزشگیر شما را از دردسر چندین بار ضبط گرفتن یک صحنه نجات می‌دهد و اگر در این کار حرفه‌‌‌ای هستید، به کمک یک گیمبال می‌توانید کیفیت و سرعت کار خود را بیشتر کنید.

گیمبالدر برخی از ژانرهای ‌فیلم‌برداری، نبود گیمبال شما را با دردسرهای زیادی روبه‌رو می‌کند. ‌فیلم‌برداری از ورزش‌ها و ساخت کلیپ‌های اکشن یکی از این سبک‌هاست که اگر گیمبال نداشته باشید، باید ساعت‌ها برای تدوین پس از ‌فیلم‌برداری زمان بگذارید.

فیلم‌برداری از حیات وحش را هم می‌توان به این لیست اضافه کرد که به کمک لرزشگیر، ‌فیلم‌بردار می‌تواند سوژه‌های متحرک خود را به سادگی ردیابی کرده و یک کلیپ نرم و باورنکردنی با کمترین میزان تغییرات پس از ضبط، ارائه کند.

اگر به دنبال مزایای استفاده از این وسایل هستید، در زیر یک لیست از مزایای آن برای شما آماده کردیم.

مزایای استفاده از گیمبال و لرزشگیر

  • گیمبال‌ها در مقایسه با تجهیزات حرفه‌‌‌ای مربوط به استبلایز، تنظیم سریع‌تری دارند.
  • وزن آنها بسیار سبک و حمل آنها آسان است.
  • آنها این امکان را فراهم می‌کنند که برای مدت طولانی‌تری و به راحتی با دوربین خود فیلم بگیرید.
  • به کمک گیمبال می‌توانید جهت دوربین خود را بدون دردسر تغییر دهید.
  • گیمبال‌ها امکان اتصال لوازم جانبی ‌فیلم‌برداری مثل انواع میکروفون‌ها را فراهم می‌کنند.
  • استفاده از گیمبال برای دوربین‌ها با ایمنی بیشتری همراه است.
  • گیمبال‌ها برای تهیه ویدیو از دنیای زیر آب یا سوژه‌های متحرک در آسمان ‌فوق‌العاده هستند.
  • برخی از گیمبال‌ها با برنامه‌هایی کار می‌کنند که به شما اجازه می‌دهد خلاقیت را چاشنی کارتان کنید.


گیمبال

بهترین گیمبال‌های دوربین DSLR برای ساخت کلیپ‌های ورزشی و اکشن

یکی از ژانرهایی که گیمبال در آن بیشتر استفاده می‌شود، تهیه ویدیوهای اکشن و ورزشی است. از آنجایی که برای تهیه این ویدیوها، حرکت دوربین زیادی نیاز است، باید یک گیمبال لرزشگیر باکیفیت و ایمن تهیه کرد. در ادامه بهترین گیمبال‌ها را برای شما عنوان کرده‌ایم، که با توجه به بودجه خود می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

Zhiyun Crane 3 ژیون کرین ۳

گیمبالگیمبال ژیون کرین ۳ یک پک کامل از برند معروف ژیون است، که می‌توان آن را از پرچم‌داران تولیدات این کمپانی به حساب آورد. این لرزشگیر دو موتور جداگانه برای فوکوس و زوم داشته و با اپلیکیشن مخصوص به خود روی گوشی‌های اندروید و آیفون کار می‌کند.

امکاناتی که شرکت ژیون در این گیمبال طراحی کرده، آن را بسیار پرطرفدار کرده است. با این گیمبال منحصربه‌فرد می‌توانید تصویربرداری پانوراما، تصویربرداری ممتد متمرکز (Focus Time-Lapse)، تصویربرداری ممتد در حرکت (Motion Time-Lapse) و تصویربرداری ممتد طولانی مدت (Long Exposure Time-Lapse) را تجربه کنید.

ویژگی مثبت دیگر این گیمبال یا لرزشگیر تحمل بالای وزن در آن است که می‌تواند تا 4.5 کیلوگرم وزن را تحمل کند. با خرید این گیمبال به راحتی می‌توانید تنظیمات مربوطه را از طریق گوشی تلفن همراه خود اعمال کرده و فیلم‌های ‌فوق‌العاده‌‌‌ای را ثبت کنید. با توجه به این توضیحات، اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید به صفحه اختصاصی آن بروید و هر سوالی دارید از مشاوران حرفه‌ای ما بپرسید.

گیمبال DJI RS 2 Pro Combo

گیمبال رونین RS 2 Pro Combo یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ‌فیلم‌برداری به شکل حرفه‌ای و پویا محسوب می‌شود. این لرزشگیر که می‌تواند تا 4.5 کیلوگرم وزن را تحمل کند، امکان استفاده از انواع دوربین‌های DSLR را به همراه لنزهای مختلف فراهم می‌کند. بدنه آن از فیبر کربن ساخته شده تا مقاومتی بی‌نظیر را در کنار سبکی برای شما ایجاد کند؛‌‌‌ این گیمبال تنها 1 کیلوگرم وزن دارد!

گیمبالبرند DJI یکی از نام‌های معتبر و حرفه‌ای در زمینه تولید گیمبال به حساب می‌آید که با تولید این محصول بار دیگر، نام خود را در این صنعت تثبیت کرده است. ویژگی‌های مختلفی که در این لرزشگیر تعبیه شده مثل SuperSmooth تمام جابجایی‌ها و لرزش‌های کوچک را اصلاح می‌کند. در این محصول با موتورهای پیشرفته‌‌‌ای سروکار دارید که به راحتی دوربین و لنزها را کنترل کرده و جلوه‌‌‌ای سینمایی به ویدیوی شما می‌دهد. برای خرید آسان این گیمبال کافی است به سایت دیدنگار بروید و با اطمینان از کیفیت و اصلی بودن محصول، آن را سفارش دهید.

گیمبال Zhiyun Weebil S ژیون ویبل اس

گیمبال دستی ژیون مدل ویبیل اس یکی از نمونه‌های مقرون‌به‌صرفه و جمع و جور برند ژیون است. این گیمبال لرزشگیر می‌تواند تا 3 کیلوگرم وزن را تحمل کند. همچنین ابعاد کوچکی دارد که همراه همیشگی شما باشد. شما می‌توانید 3 محور گیمبال را به شکل جداگانه قفل کنید تا تنظیمات دلخواه‌تان انجام شود. این گیمبال با داشتن دو باتری ‌فوق‌العاده بین 6 تا 8 ساعت آماده به کار است. اگر بودجه محدودی دارید، این محصول بهترین انتخاب شما خواهد بود. می‌توانید ویژگی‌های آن را در فروشگاه دیدنگار بررسی کرده و با مدل‌های دیگر مقایسه کنید و در نهایت هوشمندانه‌تر تصمیم بگیرید.

گیمبالتا اینجا دیدنگار هر آنچه لازم بود در مورد خرید یک گیمبال مناسب فیلم‌برداری اکشن بدانید، به شما گفت. حالا این گوی و این میدان! انتخاب با خودتان است!

برای تهیه بهترین ویدیوهای ورزشی و اکشن آماده‌اید؟!

گیمبال یک وسیله ‌فوق‌العاده برای تهیه ویدیوهای خلاقانه است. به کمک این وسیله کوچک که فناوری داخلی منحصربه‌فردی دارد، می‌توانید بدون نگرانی از لرزش دوربین خود، بهترین ‌فیلم‌برداری را تجربه کنید. علاوه بر این می‌توانید گیمبال‌ها را جایگزین سه پایه‌ها و مونوپادها هم کنید. این پایه‌های هوشمند فقط در صورتی به کار شما نمی‌آیند که بخواهید از یک صحنه، بدون حرکت دوربین برای مدت زمان طولانی ‌فیلم‌برداری کنید. در باقی موقعیت‌ها یک گیمبال، بهترین همراه شما خواهد بود.

گیمبالبرای فیلم‌برداری به عنوان یک ورزشکار از توانمندی خود یا یک تولیدکننده محتوای اکشن یا یک ورزش و رقص زیبا یک گیمبال در کوتاه‌ترین زمان و آسان‌ترین مسیر شما را به هدف می‌رساند. همانطور که مطرح کردیم، بعد از تصویربرداری کمترین نیاز به ادیت و ویرایش را خواهید داشت. در نتیجه پروژه نهایی شما حرفه‌ای و آماده ارائه است.

آیا تا به حال تجربه ‌فیلم‌برداری با گیمبال لرزشگیر را داشته‌اید؟! چه تفاوتی بین استفاده از آن با ‌فیلم‌برداری دوربین روی دست وجود دارد؟! برای ما در بخش دیدگاه‌ها بنویسید و اگر این مقاله را دوست داشتید حتماً با دوستان ‌فیلم‌بردار خود هم به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دسته بندی ها: