اگر از فیلترهای مخصوص لنز با سیستم اتصال پیچی استفاده می‌کنید، دیر یا زود ممکن است فیلتر لنزتان سفت شده و گیر کند، این حتی ممکن است از خاموش شدن دوربین هم در شرایطی خاص جلوگیری کند. اما اصلا نیازی نیست نگران شوید، در این مقاله ۱۰ روش برای باز کردن فیلترهای گیر کرده را برایتان خواهم گفت تا بتوانید با این مشکل روبرو شوید.

فیلترهای لنز به طور کلی در دو حالت گیر می‎‌کنند، حالت اول آن است که یا خیلی محکم پیچ خورده باشد و یا بخش‌های مخصوص اتصال آن دچار خرابی شوند. نوع دوم حالتی است که آسیب دیده و احتمالاً در اثر ضربه گیر کرده است.

قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه از کدام یک از روش‌های پیشنهادی برای باز کردن فیلتر لنز گیر کرده‌تان استفاده کنید، با دقت بررسی کنید که آیا فیلتر و لنز آسیب دیده‌اند یا خیر.

متداول‌ترین دلیل برای گیر کردن فیلتر روی لنز، بیش از جد پیچاندن و سفت کردن آن است. این ممکن است باعث شود زائده‌های اتصالی فیلتر آسیب دیده و روی لنز قفل شوند. علاوه بر آن، تغییر دما نیز می‌تواند باعث شود فیلتر روی لنزتان گیر کند.

فیلترهای لنز ساخته شده از آلومینیوم احتمالاً این مشکل را بیش از بقیه مدل‌ها دارند. هنگامی که این فیلترها روی لنز قرار دارند، در اثر تغییر دما و گرم شدن ممکن است زائده‌ها به بخش‌هایی از لنز جوش بخورند. جوش خوردن نوعی اتصال است که در اثر سایش دو جسم فلزی به هم و ایجاد گرما به وجود می‌آید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین تجهیزات عکاسی سال 2019

برخی از قطعات فیلتر نیز ساختار ظریف‌تری داشته و در اثر سایش به سادگی جوش می‌خورند. در نتیجه نیروی گرما نیز می‌تواند دلیلی برای گیر کردن فیلتر به لنز باشد.

بعضی از فیلترهای گران قیمت اما از برنج در ساختشان استفاده شده است، این نوع فیلترها امکان جوش خوردن نداشته و ممکن است مورد دیگری باعث قفل شدن آن‌ها بشود.

ممکن است فیلتر اصلا گیر نکرده باشد !

باور کنید یا نه، گاهی اوقات فیلتر تا زمانی که سعی در حذف باز کردن آن نکنید گیر نمی‌کند. چسباندن فیلتر لنز خیلی سخت می تواند باعث تغییر شکل آن به شکل بیضوی شود ، که باعث می شود طرف دیگر به داخل نخ ها سوراخ شود و به هم متصل شود. بعضی اوقات ، استفاده از کمترین نیرو باعث می شود فیلتر شل شود.

فیلتر لنز

قبل از شروع کار حتما توجه داشته باشید

قبل از اینکه این روش‌ها را امتحان کنید، لازم است ذکر کنم که در برخی موارد لازم است کمی احتیاط کنید. عملیات چرخاندن فیلتر ممکن است در صورت بی احتیاطی به لنز شما آسیب بزند. این مورد در لنزهای زوم بیشتر مورد توجه است.

سعی کنید در هنگام استفاده از لنزهای زوم و بستن یا باز کردن فیلتر روی آنها حتما به نکات ایمنی توجه داشته باشید، چرا که این لنزها ساختار پیچیده‌تری دارند. هنگام در دست گرفتن و نگه داشتن لنز، سعی کنید آن را از بخش جلویی بگیرید تا به سیستم داخلی آسیبی وارد نشود.

همچنین لازم است لنز را از بدنه دوربین جدا کنید. ممکن است در ابتدا به این فکر کنید که بدنه دوربین به روشن نگه داشتن لنز کمک می‌کند، اما این امر همچنین باعث می‌شود تا یک نیروی اضافی به لنزها وارد شود که ممکن است میزان آسیب را بیش از قبل کند.

نکات شماره یک و هفت در بیشتر اوقات کار می‌کنند، اما اگر می‌خواهید کار را با سرعت بیشتری انجام دهید نکته شماره پنج برای شما توصیه می‌شود. این روش برای لنزهاییست که شدت گیر کردنشان زیاد بوده و به هیچ وجه باز نمی‌شوند. همچنین عملکرد آن برای فیلترهای پولاریزه و کاهنده نور یا ND متفاوت است. فیلترهای پولاریزه و فیلترهای ND دارای یک حلقه بیرونی هستند که روی حلقه اصلی فیلتر می‌چرخد.

روش‌های کم خطر و بدون ابزار

۱. ضربه زدن با انگشت یا جسم سخت به فیلتر

این روش بهتر از آنچه در ابتدا فکر می‌کنید عمل می‌کند. بیشتر اوقات فیلتر هنوز خیلی گیر نکرده و با یک ضربه کوچک می‌توان آن را باز کرد. در حالی که با یک دست به آرامی فیلتر می‌چرخانید، با ناخن یکی از انگشت‌‌های خود با یک شی نیمه سخت به آرامی به گوشه‌های آن ضربه وارد کنید.

ضربه زدن به آرامی باعث می‌شود شوک کوچکی به زائده‌های داخلی فیلتر وارد شود و اگر گیر کرده باشند، آزاد شوند. نکته اصلی این است که به آرامی روی فیلتر ضربه بزنید تا آسیب بیشتری به سایر زائده‌های آن وارد نشود یا اجزای داخلی مشکلی پیدا نکنند.

باز کردن فیلتر با ضربه زدن با انگشت
باز کردن فیلتر با ضربه زدن با خودکار

۲. از هر دو دستتان استفاده کنید

در این روش از هر جهتی به فیلتر باید ضربه وارد کنید، اما به صورتی که تغییر شکل پیدا نکند. ترفند اصلی این نکته و تفاوت آن با مورد قبلی در این است که باید نیروی بیشتری به فیلتر وارد کنید.

سعی کنید از چهار انگشت یا پنج انگشت خود برای چرخاندن و باز کردن فیلتر گیر کرده استفاده کنید. اگر شخص دیگری برای نگه داشتن لنز در کنار شما بود، حتما از کمکش استفاده کنید. این کار باعث می‌شود بتوانید نیروی بیشتری برای چرخش فیلتر استفاده کنید.

نیروی بیشتر توسط انگشتان بیشتر می‌تواند به باز شدن فیلترهایی که خیلی زیاد گیر کرده‌اند کمک کند.

از هر دو دستتان استفاده کنید

۳. از یک فیلتر دیگر یا Step Down Ring استفاده کنید

سعی کنید یک فیلتر دیگر را بر روی فیلتر گیر کرده پیچ کرده و آن را محکم کنید. ما نمی‌خواهیم فیلتر دیگری را به این فاجعه اضافه کنیم ! اما نیرویی که می‌توانید با استفاده از چرخاندن آن روی فیلتر اول وارد کنید بسیار بیشتر خواهد بود. این نیرو می‌‌تواند فیلتر اول را کشیده و به صورت بیضی در بیاورد تا زائده‌های گیر کرده آزاد شوند.

4. یخ بزنید !

فلزات هنگام سرد شدن منعقد می‌شوند. زائده‌های فیلتر بسیار ریز هستند و حلقه فیلتر نسبتاً نازک، بنابراین فشار زیادی بر روی این زائده‌ها وارد نمی‌شود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
ایجاد پس زمینه عکس پرتره جذاب با کمک اسپید لایت و فیلتر رنگی

یک بشقاب را درون فریزر با مقدار کمی آب درون آن قرار دهید و بگذارید تا منجمد شود. بسته بندی پلاستیکی را روی فیلتر قرار دهید. این به خشک نگه داشتن فیلتر لنز کمک می‌کند، زیرا نیازی به رطوبت و لغزنده بودن آن نداریم.

پس از یخ زدن بشقاب، لنز را از بخشی که فیلتر روی آن گیر کرده درون بشقاب یخ و به مدت ۱۵ ثانیه قرار دهید. فیلتر باید خنک و کمی کوچک شود. بسته بندی پلاستیکی را برداشته و سعی کنید آن را از بین برید. اگر خیلی طولانی آن را روی یخ بگذارید، خود لنز نیز خنک شده و منقبض می‌شود.

روش‌های کم خطر و ابزاری

۵. از آچار فیلتر استفاده کنید

عبارت استفاده از ابزار برای باز کردن فیلترهای گیر کرده به معنی دقت بیشتر در عملیات نیست. اما آچار فیلتر یکی از ابزارهاییست که مخصوص این کار طراحی شده است. آچارها ابزارهای بسیار ارزانی هستند که می‌توانید یکی از آنها را همیشه در کیف دوربین خود داشته باشید.

بیشتر لنزهای من دهانه‌ای ۷۷ میلی متری دارند، بنابراین من تنها یک آچار را همراه خود می‌برم.

آچارهای فیلتر در اندازه‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شوند. به طور معمول هر یک از آنها برای باز کردن نوعی فیلتر طراحی شده و دسته بندی آنها نیز بر اساس سایز دهانه فیلتر یا لنز هستند. من از یک آچار با روکش پلاستیک سخت استفاده می‌کنم که چسبندگی زیادی را به وجود می‌آورد.

آچار فیلتر

۶. از صفحات ضد لغزش، پد موس یا دستکش استفاده کنید

این روش بر اساس اصل استفاده از نیروی چرخش بدون نیروی جنبشی مستقیم کار می‌کند. لنز را از بخش فیلتر روی پد موس یا دستکش قرار دهید. کمی نیرو به سمت پایین به آن وارد کرده و سعی کنید فیلتر را بپیچانید.

اگر همه چیز درست پیش برود اصطکاک اعمال شده روی سطح فیلتر، می‌تواند آن را باز کند. فقط اطمینان حاصل کنید که جهت چرخش را به درستی انتخاب کنید.

استفاده از صفحات ضد لغزش برای باز کردن فیلتر

۷. از باند لاستیکی یا کش استفاده کنید !

این ترفند کوچک بهتر از آنچه فکر می‌کنید کار می‌کند. اگر نمی‌خواهید آچار فیلتر را در کیف دوربین خود حمل کنید، حداقل یک عدد کش محکم و ضد لغزش همراه خود داشته باشید. کش را دور فیلتر بپرخانید، با توجه به این نکته که نباید با خود لنز همپوشانی نداشته باشد. کش بدون نیاز به نیروی فشار زیاد، می‌تواند چند برابر نیروی شما در حالت عادی را به فیلتر وارد کند.

استفاده از کش برای باز کردن فیلتر

۸. نوار گافر

این روش کمی دشوارتر است و ممکن است در فیلترهای با سطح کوچک نیز کار نکند. نوار گراف را در اطراف فیلتر لنز، حداقل یک دور کامل بپیچید. حدود چهار اینچ برچسب را در انتها خالی بگذارید. لنز را ترجیحاً در مقابل جسم ثابت نگه دارید. انتهای چسب را گرفته و بکشید، منتها حواستان باشد به لنز آسیبی وارد نشود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
استفاده از فیلتر های رنگی در عکاسی سیاه و سفید

نوار گافر یکی از بهترین لوازم برای آزاد کردن فیلترهای گیر کرده به لنز است.

نوار گافر

۹. آن را به یک تعمیرکار دوربین تحویل بدهید

اگر در محله شما یک فروشگاه یا یک تعمیرگاه دوربین وجود دارد، حتما لنزتان را به آنها تحویل بدهید، چرا که این افراد تا حد زیادی با این مشکل آشنایی داشته و می‌توانند در باز کردن فیلترهای گیر کرده به لنز، به شما کمک کنند. خود من در ماه حدودا سه یا چهار بار این مشکل را برای افراد مختلفی حل می‌کنم و واقعا به ندرت پیش می‌آید که فیلتر با استفاده از هیچ یک از این 8 ترفند باز نشود.

متخصصان دوربین همچنین می‌‌توانند از لنز در برابر آسیب دیدن محافظت کنند و این یکی از موارد مهمیست که می‌تواند شما را راضی کند خودتان دست به کار نشوید !

روش‌های خطرناک

اگر فیلتر و لنز آسیب شدیدی ندیده باشند، یکی از روش‌های فوق باید کار کند. با این حال، یک فیلتر لنز آسیب دیده چیز کاملاً متفاوتی است. در واقع روش‌های محدودی وجود دارند که می‌توانند لنز شما را به کلی نابود کنند.

به همین جهت پینهاد می‌کنم اگر به خودتان اطمینان ندارید، به هیچ وجه دست به تعمیر نزنید و این کار را به افراد متخصص بسپارید. اما اگر فکر می‌کنید بلدید یا کنجکاوی‌تان باعث شده راضی به انجام آن شوید، روش دهم و آخرین روش می‌تواند برای شما مناسب باشد.

۱۰. اره کردن و شکستن فیلتر !

این روش آخرین راه حل برای باز کردن فیلترهای دندانه دار ( فیلترهایی که با زائده به لنز قفل می‌شوند ) است. توصیه می‌کنم این روش را در کنار یک فرد مطمئن و متخصص انجام دهید ( نویسنده : حالا پس فردا برنگردید بگید این یارو نگفتا ? ).

تعویض یکی از عناصر جلوی یا فضای بیرونی لنز ممکن است بسیار پر هزینه باشد. اغلب، متخصصان از ابزار و آچارهای مخصوصی برای این کار استفاده می‌کنند. مهمتر از همه، آنها این تجربه را دارند که به سرعت و با خیال راحت می‌توانند فیلتر گیر کرده به لنز را باز کنند.

این روش شامل اره کردن یا سوراخ کردن فیلتر، سپس شکستن شیشه آن و در نهایت جدا کردن از لنز با استفاده از ترفند خم کردن و برداشتن با انبردست می‌شود. این روش را در حدی توصیه نمی‌کنم که حتی حاظر نیستم ادامه آن را برایتان در اینجا بگویم !

اگر خیلی اصرار به انجام آن دارید، می‌توانید با یک سرچ کوچک نتایج خوبی در اینترنت پیدا کنید.

جلوگیری از گیر کردن فیلتر به لنز در آینده

اول از همه، برای فیلتر کردن نور ماوراء بنفش به فیلتر UV احتیاج ندارید، مگر اینکه قصد داشته باشید فیلم بگیرید. در عکاسی دیجیتال فیلتر UV هیچ تاثیری ندارد. دوم، فیلترهای ماوراء بنفش در واقع از لنزهای شما محافظت نمی‌کنند، مگر در شرایط بسیار سخت ( مانند برخورد با شن و ماسه ).

ثالثاً، فیلترهای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش UV باعث ایجاد مشکلات بیشتری می‌شوند، مانند پدیده لنز فلیر، پدیده ghosting و بازتاب‌های مصنوعی. اینها باعث می‌شود راضی شوید عطایش را به لقایش بخشیده و کنار بگذارید ! اگر نگران آسیب دیدگی قسمت جلوی لنز هستید، بهترین محافظ برای شما هود لنز است.

به یاد داشته باشید که فیلترهای خود را بیش از حد محکم نکنید. فقط از دو انگشت استفاده کنید، آن را به آرامی چرخانده تا متوقف شود. آن را محکم نکنید. قطعا سقوط نخواهد کرد.

از روان کننده‌های مایع یا خمیری استفاده نکنید. این موارد همه چیز را ممکن است نابود کنند یا اصلا فیلتر را محکم‌تر از قبل کنند. اگر از هر چیزی استفاده می‌کنید، از مقدار کمی پودر گرافیت هم در کنار آن استفاده کنید. راستش را بخواهید، اگر یک آچار فیلتر در کیف خود داشته باشید و یاد بگیرید که فیلتر را بیش از حد محکم نکنید، احتمالاً هیچ وقت مشکلی در باز کردن آنها نخواهید داشت و روغن کاری لازم نخواهد بود.

زائده‌های فیلتر خود را با یک برس کوچک تمیز کنید، به خصوص اگر فیلتر لنز نسبتاً جدید باشد. پوشش روی زائده‌ها بسیار نازک و آسیب پذیر است، بنابراین مسواک زدن ذرات ساینده کوچک به جلوگیری از چسبیدن دوباره آن کمک می‌کند.

خرید فیلترهای ساخته شده از برنج به جای آلومینیوم را هم در فهرست خود قرار دهید، زیرا آنها بسیار کمتر مستعد گیر کردن به لنز هستند. فیلترهای با کیفیت ساخته شده از برنج احتمالاً دارای خواص نوری بهتری نیز هستند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
فیلتر لنز ND چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

نتیجه

معمولا گیر کردن فیلتر به لنز یک اتفاق رایج است، اما بر خلاف باور عموم، هیچ جایی برای نگرانی وجود نداشته و می‌توانید آن را به سادگی باز کنید. امیدوارم بتوانید از نکات این مقاله استفاده کنید تا فیلتر خود را بدون آسیب رساندن به لنز باز کنید. فراموش نکنید که همیشه یک آچار فیلتر یا یک باند لاستیکی را در کیف خود داشته باشید.

امیدوارم از مقاله ” ۱۰ راه برای باز کردن فیلتر لنز گیر کرده ! “ لذت برده باشید. آیا نکته‌ای باقی مانده که در باز کردن فیلتر لنز مفید بوده باشد و من نگفته باشم ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست اعلام کنید تا پاسخ دهم.

خریدانواع لنزدوربین

دسته بندی ها: