فاصله کانونی دوربین های آیفون چیست؟

به منظور استفاده بیشتر از امکانات دوربین گوشیتان از هر برندی که باشد، باید به چند نکته توجه داشت که یکی از آنها فاصله کانونی آن است. شما می‌توانید همه چیز را بر روی حالت اتوماتیک قرار دهید، اما در نهایت ممکن است از عکس‌هایی که میگیرید راضی نباشید؛ زیرا با این کار به نقات قوت دوربین خود نمی‌پردازید بلکه تنها می‌توانید نقات ضعف آن را آشکارتر کنید.

اگر چه این مقاله به صورت تخصصی به فاصله کانونی آیفون ها می‌پردازد، اما بسیاری از گوشی‌های دیگر نظیر پیکسل های گوگل یا گوشی‌های اندرویدی دیگر از سیستم مشابه آیفون ها استفاده می‌کنند. این دستگاه‌های کوچک اگر به صورت هوشمندانه استفاده شوند، می‌توانند شگفت انگیز عمل کنند. احتمالا تبلیغات اپل را قبلا دیده بودید. بله، شما هم می‌توانید نتایجی شگفت انگیز بدست آورید؛ منتها به شرط اینکه تمامی قابلیت‌های گوشی خود را بشناسید و از آن استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی حرفه ای با آیفون در قالب 12 نکته کلیدی

فاصله کانونی چیست و چگونه فاصله کانونی آیفون ها را با یک دوربین معمولی مقایسه کنیم؟

بنابراین با لنز شروع می‌کنیم. در دوربین های DSLR فول فریم ممکن است شما یک لنز پرایم داشته باشید که مثلا فاصله کانونی 50 میلی‌متر دارد. این تقریبا چیزی است که ما با چشم می‌بینیم. دوربین های DSLR کراپ، دارای سنسور‌های کوچک‌تری هستند. یک لنز 35 میلی‌متر در یک دوربین کراپ سنسور برابر با یک لنز 50 میلی‌متر در یک دوربین فول فریم است.

لنز های تله در دوربین های فول فریم معمولا دارای فاصله کانونی 70 میلی‌متر یا بیشتر هستند، ولی برای یک دوربین کراپ سنسور، فاصله کانونی در حدود 45 میلی‌متر یا بیشتر است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی ( موبایل گرافی حرفه ای )

لنز های واید در دوربین های فول فریم معمولا 28 میلی‌متر یا کوچکتر است و در دوربین های کراپ سنسور 18 میلی‌متر یا کمتر.

پس دوربین آیفون Xs یا Xs Max چگونه است؟ فاصله کانونی آیفون Xs و Xs Max در لنز واید 4.25 میلی‌متر است که برابر است با 26 میلی‌متر در یک دوربین فول فریم. این عریض تر و بزرگتر از 28 میلی‌متر در آیفون 7+ و 8+ و X و حتی مدل‌های پیشین 33 میلی‌متری است. لنز تله فوتو نیز 6 میلی‌متری است که برابر با 52 میلی‌متر در یک دوربین فول فریم می‌باشد. علاوه بر این، اپل برای این گوشی ها یک دوربین جلو در نظر گرفته که آن را TrueDepth می‌نامد که فاصله کانونی 2.87 میلی‌متری دارد، اما نه اپل و نه شخص دیگری معادل این لنز را برای دوربین های فول فریم بدست نیاورده است.

لنز واید با عمق میدان بی نهایت

چرا فاصله کانونی آیفون ها مهم است؟

میدان دید: به لطف فاصله کانونی آیفون های جدید، اگر شما بیشتر از زوایای باز استفاده می‌کنید، می‌توانید به میدان دید گسترده‌تری دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید از این طریق سوژه‌های بیشتری را در عکس خود جای دهید و در عکاسی منظره، گستره بیشتری از طبیعت را به تصویر بکشید. همانند هر لنز زاویه باز دیگری، عناصر نزدیکتر بزرگتر و عناصر دورتر کوچکتر به نظر خواهند رسید. مثلا در عکاسی از یک منظره طبیعی، سنگی که در پیش زمینه قرار دارد بزرگتر و نزدیکتر بنظر می‌رسد و کوه‌ها کوچکتر و دورتر. همچنین اگر از شخصی یک پرتره بسته بگیرید، به نظر می‌رسد بینی او خیلی به لنز نزدیک است.

وقتی در آیفون به لنز تله سوییچ کنید، بزرگنمایی خواهید دید اما نه خیلی زیاد! در این حالت پیش زمینه و پس زمینه به هم نزدیکتر می‌شوند و عکس تنگ‌تر بنظر می‌رسد.

تصویر چپ زوم 10 برابر دیجیتال و تصویر راست زوم 2 برابر اپتیکال

شما می‌توانید از انگشتان خود برای زوم در هر دو حالت واید یا تله استفاده کنید و ترکیب بندی خود را بدست آورید. در حالت تله می‌توانید تا 10 برابر زوم دیجیتال هم داشته باشید. اما در این حالت بر خلاف یک لنز واقعی، شما زوم نمی‌کنید، بلکه گوشه‌ای از تصویر خود را برش می‌زنید.

با بزرگنمایی دیجیتال، رزولوشن عکستان پایین می‌آید. می‌توانید این موضوع را امتحان کنید، ابتدا یک عکس بدون زوم از بافت یک پارجه بگیرید؛ سپس همان عکس را با ده برابر زوم دیجیتال بگیرید تا متوجه شوید چه میزان از جزییات را از دست داده‌اید.

برای سوییچ بین حالت واید و تله کافیست روی 1X ضربه بزنید

یک نکته مهم: اگر بعد از سوییچ کردن به لنز تله از سوژه ای عکس بگیرید که از حداقل فاصله کانونی آیفون در لنز تله که حدود 12 اینچ است نزدیکتر باشد، عکس با بخش کوچک کراپ شده‌ای از لنز واید گرفته می‌شود.

شارپنس و لرزشگیر تصویر: معمولا برای گرفتن یک عکس، گوشی خود را محکم نگه می‌دارید، اما این همیشه ممکن نیست و ممکن است لرزش دست شما در تصویر ثبت شود و شاهد کاهش شارپنس در تصویر باشیم، مخصوصا در هنگامی که با لنز تله عکاسی می‌کنید، لرزش خودش را بیشتر نشان می‌دهد. این یک قانون در عکاسی با هر دوربینی محسوب می‌شود. البته آیفون Xs و Xs Max ، دارای تثبیت کننده نوری تصویر هستند که باعث می‌شود تا حد زیادی این لرزش را کاهش دهد.

عمق میدان: عمق میدان، فاصله بین نزدیکترین تا دورترین چیزی است که در محدوده فوکوس قرار می‌گیرد. با کاهش فاصله کانونی، عمق میدان افزایش پیدا می‌کند. توجه کنید که یک دوربین کراپ سنسور با یک لنز 35 میلی‌متری، عمق میدان کمتری را نسبت به یک دوربین فول فریم با یک لنز 35 میلی‌متری ارائه می‌دهد. در یک دوربین معمولی، یک لنز 15 میلی‌متری عمق میدان بیشتری را نسبت به یک لنز 24 میلی‌متری ارائه می‌دهد، چون فاصله کانونی کوتاه تری دارد.

سنسور آیفون بسیار کوچک تر از سنسور یک دوربین فول فریم یا کراپ فریم است و همین باعث میشود تا در هنگام عکاسی از منظره عمق میدان کمتری داشته باشید. همچنین اگر بخواهید پرتره بگیرید یا از یک سوژه نزدیک عکاسی کنید عمق میدان کم باعث می‌شود تا بوکه مناسبی داشته باشید و در راستای تکمیل این اتفاق، مهندسین اپل حالتی را به نام پرتره به وجود آوردند که با الگوریتم خاصی تصاویر هر دو لنز واید و تله را بررسی می‌کند و پس زمینه ای با بوکه‌های خیره کننده به وجود می آورد.

در حالت پرتره بک‌گراند به صورت نرم افزاری محو می‌شود و عمق میدان کاهش پیدا می‌کند.

اپل همچنین قابلیتی را در نظر گرفته تا بتوانید پس از عکس گرفتن عمق میدان را دست کاری کنید و به نتیجه دلخواه برسید. شما می‌توانید عدد دیافراگم را از f/1.8 در حالت واید و f/2.4 در حالت تله تا f/16 تغییر دهید.

ایزو و کیفیت تصویر: کارشناسان Halide.com گزارش می‌دهند که سنسورهای جدید آیفون Xs و Xs Max دارای رنج وسیعی از ایزو هستند. در حالت واید ایزو بین 24 تا 2304 قابل تغییر است که باعث می‌شود نتایج با کیفیت و کم نویزی در نور کم بگیریم.

در حالت تله نیز ایزو بین 1200 تا 1440 قابل تغییر است و محدوده ایزوی کم تری نسبت به حالت واید را در اختیار داریم.

به گزارش Halide.com آیفون Xs و Xs Max قادر به کاهش سرعت شاتر تا یک ثانیه هستند که می‌توان نتایج جالبی را با این سرعت شاتر بدست آورد. سرعت شاتر در مدل‌های قبلی نهایتا به یک سوم ثانیه کاهش میافت. همچنین محدوده ایزو نیز در هر دو لنز واید و تله حدود 200 تا بیشتر شده است.

فیلمبرداری: گوشی‌های جدید اپل توانایی فیلمبرداری با کیفیت 4K را دارند و همچنین می‌توانند در زمان فیلمبرداری عکس‌هایی با کیفیت 8 مگاپیکسل نیز بگیرند.

‌قابلیت فیلمبرداری برای هر دو لنز واید و تله وجود دارد و هر دوی آنها نیز لرزشگیر اپتیکال دارند. البته در نظر داشته باشید که برخلاف عکسبرداری که می‌توانستید تا 10 برابر زوم دیجیتال داشته باشید، در فیلمبرداری فقط می‌توانید تا 6 برابر زوم دیجیتال داشته باشید.

فاصله کانونی آیفون ها
شارپنس خوب است، اما ما الان به یک الگوریتم برای دراماتیک تر شدن طلوع آفتاب و یا خلاص شدن از دست غبار های حاصل از آتش داریم. اپل جان، آیا روی آن کار میکنی؟!

همه مردم می‌توانند با دوربین گوشی خود عکس یا فیلم بگیرند و امروزه اینستاگرام و یوتیوب پرشده است از عکاسان و فیلمبردارانی که کارهایشان را (که اکثرا قابل قبول نیست) انتشار داده اند. دوربین ها و سنسور‌های به این کوچکی می‌توانند عکس‌های خیره کننده ای بگیرند و عکاسان حرفه ای می‌دانند که باید چگونه عکس بگیرند تا نقاط قوت را پررنگ تر نشان دهند و نقاط ضعف را از بین ببرند. حالا شما هم می‌توانید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله فاصله کانونی آیفون ها برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: