آشنایی با پهپاد و ویژگی هایش در صنعت تصویربرداری

آشنایی با پهپاد _ پهپاد چیست ؟

کلمه پهپاد (معادل لاتین: DRONE) که مخفف عبارت « پرنده هدایت پذیر از دور » است، برای نامگذاری نوع خاصی از پرنده‌های بدون سرنشین به‌کار گرفته می‌شود که برای اهداف مختلفی از جمله مقاصد نظامی، شناسایی، نقشه برداری، فیلمبرداری مجالس، امداد رسانی و … از آن‌ها استفاده می‌شود.

این وسیله معمولاً کاربرد زیادی در زمینه عکاسی و فیلمبرداری دارد و از انواع خاصی از آن‌ ( مثل کوادکوپتر، هگزاکوپتر و …) برای فیلمبرداری هوایی استفاده می‌کنند.

امکانات هوشمند فیلمبرداری که پهپادها در اختیار کاربران قرار می‌دهند، فیلمبرداری هوایی را به یکی از محبوب‌ترین و مدرن‌ترین روش‌های فیلمبرداری تبدیل کرده‌است.

 

اگر علاقه‌مند به آشنایی با پهپاد و کاربردهای جالب آن هستید،

تا آخرین خط مقاله با ما همراه باشید

 

ویژگی‌های فیزیکی پهپاد

 

پهپاد

پهپاد چیست _ انواع پهپاد با کاربری‌های مختلف

 

تعداد موتورهای به‌کار رفته در پهپادها متفاوت است. بیشتر پهپادهایی که در عکاسی و فیلمبرداری مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای 4 موتور هستند و اصطلاحاً به آن‌ها کوادکوپتر (4 موتوره) گفته می‌شود. البته انواع دیگری نیز وجود دارد، مثل تری کوپتر (پهپاد 3 موتوره)، هگزاکوپتر (پهپاد 6 موتوره) و اکتاکوپتر (پهپاد 8 موتوره) و…

درباره ابعاد کوادکوپترها نیز می‌توان گفت که این وسایل در ابعاد کوچک (به اندازه کف دست) تا ابعاد بزرگ (بیش از 1 متر در 1 متر) ساخته شده‌اند. ولی باید در نظر داشته باشید که ابعاد به تنهایی نمی‌تواند بیانگر کیفیت پهپاد باشد و فاکتورهای دیگری نیز در تعیین کیفیت کلی آن‌ها موثر است.

وزن پهپاد معمولاً زیاد نیست و بدیهیست که برای افزایش سرعت مانور، نمی‌توانند دارای وزن زیادی باشند.

 

انواع پهپاد

پهپاد چیست _ نمونه‌هایی از پهپادهای نوع تری کوپتر، کواد کوپتر، هگزاکوپتر و اکتاکوپتر

 

برد

برد پروازی کوادکوپترها با یکدیگر متفاوت است. هرکدام از شرکت‌های سازنده این وسایل با استفاده از سیستم رادیوکنترل خاص خود، پهپادهایی با حداکثر برد ساخته‌اند. به‌طور عمده برد این وسایل در محدوده چند صدمتر تا چند کیلومتر قرار می‌گیرد.

سرعت و ارتفاع

حداکثر سرعت پهپادها مقادیر مختلفی دارد که شرکت‌های سازنده سعی می‌کنند تا درحد امکان سرعت این محصولات را بالا ببرند. کوادکوپترهای موجود در بازار می‌توانند با سرعتی در حدود 30 تا 100 کیلومتر در ساعت پرواز کنند (سرعت‌های بالاتر مخصوص پهپادهای Race یا مسابقه‌ای است).

رادیو کنترل پهپاد

رادیوکنترل (یا کنترل)، در واقع وسیله‌ایست که شما به کمک آن پهپاد را هدایت می‌کنید. تمام فرامین مربوط به برخاستن و فرود، ضبط فیلم، عکسبرداری، مسیرحرکت و … از طریق این وسیله به پهپاد منتقل می‌شود.

رادیو کنترل دارای فرکانس‌های مختلفی نظیر 2.4 و 5.8 گیگاهرتز است و بدنیست بدانید که معمولاً فرکانس ارتباطی 2.4 GHz در رادیوکنترل پهپادها مورد استفاده قرارمی‌گیرد که درحقیقت همان فرکانس به‌کاررفته در دستگاه‌های دارای Wifi است.

 

پهپاد چیست

پهپاد چیست _ نمونه‌ای از رادیوکنترل پهپاد / رادیو کنترل با قابلیت نصب تلفن همراه به‌عنوان نمایشگر

 

قابلیت‌های ثبت و ضبط تصاویر

دوربین را می‌توان یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های پهپاد به‌شمار آورد. سنسور دوربین پهپاد می‌تواند دارای دقت 12 مگاپیکسل تا 24 مگاپیکسل و حتی مقادیر بالاتر باشد. این دوربین‌ها می‌توانند با کیفیت‌های HD، Full HD و 4K به ضبط فیلم بپردازند و فیلم‌هایی حرفه‌ای تهیه کنند.

به‌دلیل لغزش پهپاد و هم‌چنین حرکت‌های احتمالی سوژه، ممکن است کیفیت فیلم‌های ضبط شده‌ تحت‌تاثیر قرار بگیرند. برای رفع این مشکل، شرکت‌های سازنده اقدام به‌نصب سیستم لرزشگیر در این محصول کرده‌اند که به کمک آن این لرزش‌ها تا حدبسیار زیادی خنثی و تصاویر یکدست و بدون لرزش ثبت می‌شوند.

تصاویر ضبط شده توسط پهپاد به‌طور معمول بر روی کارت حافظه ذخیره‌سازی می‌شود و انواع مختلفی از کارت‌های حافظه باحداکثر ظرفیت‌های مختلف را پشتیبانی می‌کنند.

 

پهپاد چیست

پهپاد چیست _ دوربین پهپاد

 

باتری و مدت پرواز

باتری پهپاد ، جزو مشخصه‌های اصلی و تاثیرگذار در خرید این محصول است. مدت زمانی که صرف شارژ باتری این وسایل می‌شود، معمولاً خیلی بیشتر از مدت زمانیست که پهپاد با آن مقدار شارژ پرواز می‌کند. به‌طورمثال مدت زمان شارژ در حد چند ساعت و مدت زمان پرواز کوادکوپتر با همان شارژ، بین 15 تا 40 دقیقه است.

باتری‌های مورد استفاده در پهپاد معمولاً چند سلولی اند و تعداد سلول‌ها به خودی‌خود نمی‌تواند بیانگر ظرفیت باتری باشد بلکه ظرفیت کلی باتری، از حاصل‌ضرب تعداد سلول‌ها درظرفیت هرسلول (برحسب میلی‌آمپر ساعت) به‌دست می‌آید.

دربسیاری از پهپادها، باتری قابلیت جداسازی و تعویض دارد که سبب می‌شود تا کاربر در صورت نیاز بتواند با استفاده از چند باتری، به مدت زمان دلخواه از پهپاد استفاده کند.

 

پهپاد

پهپاد چیست _ نمونه‌هایی از باتری‌های مورد استفاده در پهپاد

 

سایر قابلیت ها

 

پهپاد

 

قابلیت پخش زنده :

یکی از قابلیت‌های جالب و محبوب پهپاد، قابلیت پخش زنده تصاویر است. برخی از پهپادها می‌توانند تصاویر را به‌طور زنده برای شما نمایش دهند و شما نیز از طریق تلفن همراه یا نمایشگر نصب شده بر روی رادیو کنترل، تصاویر را مشاهده نمایید.

قابلیت بازگشت به خانه (RTH) :

قابلیت Return to Home یا One Key Return یکی از کاربردی‌ترین و البته محبوب‌ترین قابلیت‌های پهپادهاست. RTH درحقیقت یکی از سیستم‌های حفاظتی پهپادها به‌شمار می‌آید و در بسیاری از نمونه‌های مدرن وجود دارد. به سبب وجود این قابلیت امکان برخاستن و فرود خودکار برای شما فراهم می‌شود.

همچنین، چنانچه در شرایطی خاص به هردلیلی پهپاد از محدوده برد رادیو کنترل خود خارج شود، با کمک قابلیت RTH و همچنین سیستم GPS نصب شده بر روی آن، راه بازگشت را پیدا می‌کند و به محل اولیه باز می گردد.

از دیگر مزایای RTH این است که در هنگام اتمام باتری پهپاد ، به‌طور خودکار اقدام به فرود اضطراری می‌کند تا متحمل آسیب‌های احتمالی نشود.

نرم افزارها :

به‌همراه بسیاری از پهپادها، برنامه‌های رایانه‌ای و تلفن همراه ارائه می‌شود و به کمک این برنامه‌ها می‌توانید به کنترل پهپاد، کنترل دوربین و تنظیم حالت‌های فیلمبرداری دسترسی داشته باشید.

قابلیت‌های پرواز هوشمند :

از جمله مهم‌ترین امکانات پهپادها، قابلیت پرواز هوشمند است. به عنوان مثال: قابلیت تعقیب سوژه .

به‌سبب این قابلیت پهپاد پس از شناسایی سوژه، به دنبال‌کردن آن در حالات مختلف پرداخته و تصویربرداری می‌کند.

 Wifi :

همان‌طور که می‌دانید قابلیت wifi، یکی از قابلیت‌های ارتباطی مدرن است که امروزه در اکثریت دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پهپادها نیز از این قابلیت برای نمایش تصاویر زنده، کنترل پهپاد و … استفاده می‌شود.

وسایل همراه پهپاد :

معمولا شرکت‌های سازنده پهپاد، بسته‌ای حاوی لوازم جانبی را به‌همراه این محصولات ارائه می‌کنند. در این بسته‌بندی ملخ‌های یدکی، گارد محافظ ملخ (برای جلوگیری از اصابت ملخ به اطراف درحین پرواز)، لوازم شارژ، باتری ، کابل‌های مورد نیاز و … وجود دارند.

 

پهپاد

پهپاد چیست _ نمونه‌ای از وسایل ارائه شده به همراه یک پهپاد

 

 بهترین پهپادها را بشناسید

 

Mavic Pro platinum

1_ پهپاد مویک پرو پلاتینیوم Mavic Pro platinum

 

2_ پهپاد فانتوم 4 پرو سفید Phantom 4 Pro White

 

اگر تجربه تصویربرداری با پهپاد را دارید، تجربیات خود ر در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

خریدانواع پهباد

دیدگاهی در مورد “آشنایی با پهپاد و ویژگی هایش در صنعت تصویربرداری

 1. ناشناس گفت:

  عالی من که خیلی از این مطالب استفاده بردم

 2. ناشناس گفت:

  من خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخیلی خوشم امد عالی بود

 3. سینا برومند گفت:

  سلام .من میخواستم با استفاده از یکی از این پهباد ها برای رنگ کاری استفاده کنم متونید راهنماییم کنید.

  1. امیر علی آقایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بفرمایید در خدمتیم

 4. ناشناس گفت:

  عالی

 5. سیاوش نجفی گفت:

  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.