ساعت هوشمند یا مچ بند هوشمند؟ کدام بهتر است؟

این روزها تکنولوژی با سرعتی بیشتر از آن چه تصور می‌کنیم در حرکت بوده و انواع و اقسام گجت‌های پوشیدنی را تولید کرده است. مثلاً انواع ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند وجود دارند که می‌توانند سلامتی شما را ردیابی کرده و در مدیریت بسیاری از امور همراهی‌تان کنند. اما وجود تنوع بالا همیشه هم مفید نیست!

ساعت هوشمندبا وجود تعداد و تنوع زیادی که در دنیای ساعت‌ها و مچ بندهای دیجیتالی و هوشمند دیده می‌شود، انتخاب دیگر ساده نیست. هر چند این گجت‌ها به نسبت سایر گجت‌های پوشیدنی مثل عینک و کفش هوشمند، پرطرفدارتر هستند؛ اما باز هم زمان خرید آنها که می‌رسد کمی تردید داریم. واقعاً چه تفاوتی بین ساعت و مچ بند هوشمند وجود دارد و کدام یک گزینه بهتری است؟!

اگر شما هم دچار‌ ‌‌تردید شده‌اید و نمی‌دانید بین این دو کدام یک متناسب با نیازهای شماست، در این بخش همراه ما باشید تا آنها را مقایسه کنیم. این مقایسه به تصمیم‌گیری شما کمک خواهد کرد. پیش به سوی دنیای تکنولوژی!

ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند در نگاه اول

اگر هر دوی این گجت‌ها را دیده باشید یا از آنها استفاده کرده باشید، متوجه برخی ویژگی‌های مشترک در هر دو می‌شوید. به طور معمول هر دوی این گجت‌ها می‌توانند زمان را به شما نشان دهند؛ ویژگی‌های سلامتی و تناسب اندام (گام شمار، مانیتور خواب، رصد ضربان قلب و غیره) را دارند و می‌توانند با گوشی‌های تلفن همراه یکپارچه شوند.

پس تفاوت آنها در چیست؟!

فقط ابعاد و اندازه صفحه نمایشگر آنها فرق می‌کند؟

ساعت هوشمندشاید در نگاه اول اندازه و ابعاد چیزی باشد که تفاوت ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند را نشان دهد؛ اما این دو از نظر برخی از ویژگی‌ها هم با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

ساعت‌های هوشمند دقیقاً همانند اسم‌شان هستند: ساعت! مچ بند‌ها یا بندهای هوشمند تنوع زیادی دارند و گاهی حتی نمی‌توان آنها را با یک ساعت هوشمند مقایسه کرد.

اگر بخواهیم یک خصیصه کلی برای این دو تعریف کنیم باید بگوییم مچ بندهای دیجیتالی بیشتر روی تناسب اندام و ردیابی ویژگی‌های سلامتی تمرکز دارند. این در حالی است که ساعت‌های دیجیتالی را باید یک بسته تمام و کمال بدانیم که امکانات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند.

ساعت هوشمند

تفاوت ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند در چیست؟!

برای این که تردید شما را در زمان خرید کم کنیم، باید به سراغ تفاوت این دو گجت برویم. با شناخت تفاوت این دو و متناسب با نیازی که خودتان دارید، قطعاً انتخاب هوشمندانه‌‌‌تری خواهید داشت!

یک: ابعاد و اندازه صفحه

ساعت هوشمندهمان طور که پیش‌‌‌تر هم اشاره کردیم، ابعاد و اندازه نمایشگر را باید اولین و واضح‌‌‌ترین تفاوت این گجت‌های پوشیدنی دانست. معمولاً اندازه نمایشگر ساعت‌های هوشمند بزرگ‌‌‌تر است و بالطبع ابعاد و وزن ساعت‌ها نیز بیشتر خواهد شد. صفحه نمایش ساعت‌های هوشمند به طور معمول بین 1 تا 3 اینچ است؛ در حالی که مچ بند هوشمند ممکن است صفحه نمایشگر نداشته باشد یا اگر داشته باشد نهایت به 1 اینچ می‌رسد.

در ضمن باید بدانید که صفحه نمایشگر ساعت‌های هوشمند کاملاً لمسی طراحی می‌شود و همان طور که با گوشی همراه خودتان کار می‌کنید، می‌توانید با این ساعت‌ها هم کار کنید. با این حال مچ بندهای هوشمند اغلب نمایشگر لمسی ندارند و پیمایش را با یک دکمه فیزیکی در اختیار شما قرار می‌دهند. البته این ویژگی در تمام مچ بندها صدق نمی‌کند.

در نهایت باید گفت که یک ساعت دیجیتالی، نمایشگری با کیفیت و رنگی دارد؛ در حالی که در مچ بندها خبری از پویایی رنگ‌ها یا رزولوشن بالای صفحه نمایش دیده نمی‌شود.

دو: امکانات موجود

پیش‌‌‌تر هم اشاره کردیم که مچ بندها روی ردیابی تناسب اندام تمرکز دارند. به همین دلیل شاید ویژگی‌های ورزشی بیشتری نسبت به ساعت‌ها را پشتیبانی کنند. برخی از مچ بندها قابلیت نشان دادن زمان را ندارند. پس اگر به دنبال گجتی هستید که زمان را به شما یادآوری کند، حتماً این ویژگی را در مچ بند هوشمند بررسی کنید.

ساعت هوشمندمچ بندهای هوشمند همگی امکاناتی نظیر گام شمار، مانیتور ضربان قلب، نمایشگر خواب و ویژگی‌های دیگری که به سلامتی شما مربوط باشند را در خود دارند.

در مقابل یک ساعت هوشمند پیش از هر چیز یک ساعت است! پس زمان را به شما نشان می‌دهد. سایر امکاناتی که در ساعت‌های هوشمند تعبیه می‌شوند متنوع بوده و بسته به برند و قیمت ساعت، می‌تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال: برخی از ساعت‌های هوشمند اسلات سیم کارت دارند و می‌توانند مشابه یک گوشی تلفن همراه، برای برقراری تماس شما را همراهی کنند. ساعت‌ها معمولاً از اتصال Wi-Fi برای نمایش وضعیت آب و هوا استفاده می‌کنند. در این گجت‌ها ممکن است برنامه‌های مستقلی طراحی شده باشد و شما حتی با استفاده از استور ساعت، برنامه‌های جدیدی به آن اضافه کنید. از طرف دیگر معمولاً ویژگی‌های سلامتی و تناسب اندام نیز در ساعت‌ها تعبیه می‌شود.

سه: الگوی استفاده

یکی دیگر از تفاوت‌های عمده ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند را باید در زمان استفاده از آنها دانست. ساعت‌های دیجیتالی مشابه یک ساعت معمولی طراحی می‌شوند و شما می‌توانید به شکل روزمره و در هر موقعیتی، از رفتن پیش دوستان گرفته تا جلسه‌های کاری رسمی، ساعت‌تان را همراه داشته باشید. بیشتر این ساعت‌ها به گونه‌‌ای طراحی می‌شوند که امکان تعویض بند آنها هم وجود دارد. پس می‌توانید با تهیه بند ساعت، آنها را با استایل روزانه خود هماهنگ کنید.

ساعت هوشمنددر طرف مقابل مچ بند یا ردیاب هوشمند بیشتر در فعالیت‌های ورزشی مفید است. این مچ بندها از آنجایی که وزن و آسیب پذیری کمتری دارند، در طول ورزش‌های مختلف مناسب‌‌‌ترین همراه شما خواهند بود. هر چند که برخی از افراد مچ بندهای هوشمند را در طول روز به دست می‌کنند؛ با این حال طراحی ظاهری آنها در برابر ساعت‌های هوشمند حرفی برای گفتن ندارد. در ضمن امکان تعویض بند بیشتر مچ بندها نیز وجود ندارد.

چهار: میزان تعامل در ساعت و بند هوشمند

یکی دیگر از تفاوت‌های ساعت و مچ بند دیجیتالی را باید میزان تعامل با آنها بدانیم. از آنجایی که ساعت‌های هوشمند سیستم عامل‌های پیشرفته‌‌‌تری دارند، تعامل با آنها هم روان و پیشرفته است. بسیاری از مدل‌های جدید ساعت هوشمند دقیقاً مشابه گوشی‌های تلفن همراه هستند که به طور مستقل فعالیت می‌کنند. شما می‌توانید از طریق یک ساعت هوشمند پیامک‌ها، ایمیل‌ها و تماس‌های از دست رفته خود را مشاهده کنید. برخی از این ساعت‌ها حتی اسپیکر دارند و می‌توانید صبح‌ها برای خودتان موسیقی پخش کنید!

اسلات کارت حافظه SD برای ذخیره موسیقی، عکس و سایر مولتی مدیا نیز از دیگر ویژگی‌های ساعت‌های هوشمند است. در ضمن باید گفت اعلان‌ها در ساعت‌های هوشمند بهتر از مچ بندها اعلام می‌شوند.

مچ بندهای هوشمند به دلیل سیستم ساده‌‌‌تر این توانایی‌ها را نخواهند داشت و می‌توان گفت: یک مچ بند هوشمند، نمونه پیشرفت نکرده ساعت هوشمند است!

پنج: عمر باتری

ساعت هوشمندشاید تا این جا همه چیز به نفع ساعت‌های دیجیتالی پیش رفته باشد، اما یکی از بزرگ‌‌‌ترین امتیازات منفی این ساعت‌ها را باید عمر پایین باتری در آنها دانست. از آنجایی که ساعت‌های هوشمند پیچیده‌‌‌تر بوده و امکانات بیشتری هم در اختیار شما قرار می‌دهند، پس طبیعی است که سریع‌‌‌تر از مچ بندها به تجدید شارژ نیاز داشته باشند.

در واقع باتری در ساعت‌های هوشمند ظرفیت بیشتری دارد؛ اما به دلیل ویژگی‌های پیشرفته متعدد، صفحه لمسی، رنگ‌های بیشتر و سیستم عامل پیشرفته، سریع‌‌‌تر تخلیه می‌شود. پس برای استفاده روزمره از این ساعت‌ها باید فکری به حال شارژ کردن مرتب آنها داشته باشید. این در حالی است که یک مچ بند هوشمند با یک بار شارژ کردن به طور معمول بین 2 تا 5 روز دوام می‌آورد.

شش: قیمت

از هر چه بگذریم، سخن از قیمت خوش‌‌‌تر است! یکی از مهم‌‌‌ترین عواملی که در تصمیم گیری ما دخیل است، قیمت ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند است. همان طور که خودتان هم می‌توانید حدس بزنید، معمولاً قیمت ساعت‌های دیجیتالی بیشتر است؛ چرا که ویژگی‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

ساعت هوشمندبا این حال با وجود تنوعی که در دنیای گجت‌های پوشیدنی دیده می‌شود، ممکن است یک مچ بند ویژگی‌هایی به مراتب بیشتر از ساعت‌ها داشته باشد و همین موضوع قیمت مچ بند هوشمند را بیشتر کند. اما یک قاعده کلی وجود دارد که هر چه قیمت گجتی بیشتر باشد، احتمالاً ویژگی‌ها و امکانات بیشتری را هم به همراه دارد. پس با دیدن قیمت بالای یک مچ بند تعجب نکنید و با دیدن قیمت پایین یک ساعت هم ذوق نکنید!

ساعت هوشمند

بالاخره ساعت هوشمند یا مچ بند هوشمند؟!

این که از بین این دو گجت پوشیدنی کدام یک را انتخاب می‌کنید به نیاز شما بستگی دارد. می‌خواهید یک گجت را در طول روز بپوشید و بتوانید کارها را راحت‌‌‌تر مدیریت کنید؟! ساعت‌های دیجیتالی انتخاب بهتری برای شما هستند.

ساعت هوشمنداهل ورزش هستید و به دنبال یک گجت هوشمند برای ردیابی سلامتی و نشان دادن زمان هستید؟! ظاهر گجت‌ها اهمیت زیادی برای شما ندارد؟! پس به فکر خرید مچ بند هوشمند باشید!

در این بخش می‌خواهیم چند انتخاب عالی از بین مچ بندها و ساعت‌های دیجیتالی را به شما معرفی کنیم تا انتخاب از میان تنوع زیاد این محصولات ساده‌‌‌تر شود و خرید آسان‌تری را تجربه کنید.

ساعت هوشمند هوآوی مدل WATCH FIT

اگر یک ساعت هوشمند همه چیز تمام با ظاهر اسپرت می‌پسندید، این ساعت هوآوی انتخاب فوق‌العاده‌‌ای برای شماست. آنلاک گوشی و لپ‌تاپ، اعلام اعلان‌های دریافتی، سایلنت کردن گوشی، قابلیت پیدا کردن گوشی، کنترل دوربین، کنترل موزیک، نمایش اعلان‌های دریافتی، نمایش وضعیت آب و هوا، نوتیفیکیشن شبکه‌های اجتماعی، هشدار تماس و پیام از امکانات این ساعت باکیفیت است. برای بررسی دیگر ویژگی‌های این ساعت دیجیتالی می‌توانید به صفحه اختصاصی‌اش بروید و سری به سایر مدل‌ها در فروشگاه دیدنگار بزنید.

ساعت هوشمند ‌هایلو مدل Haylou Solar LS05

ساعت هوشمنداگر یک ساعت هوشمند ارزان با ظاهر کلاسیک دوست دارید، این ساعت هایلو انتخاب خوبی برای شماست. این ساعت یک صفحه نمایش رنگی دارد و می‌تواند در ردیابی ویژگی‌های سلامتی و ورزش نیز شما را همراهی کند. از یک نمایشگر ۱٫۲۸ اینچی بهره می‌برد و لمسی است. اسلات سیم‌کارت ندارد اما وزن سبک آن مثال‌زدنی است. اگر سوالی در مورد این ساعت دارید، می‌توانید از مشاوران باتجربه ما بپرسید و مطمئن باشید در کمال صداقت پاسخگوی شما خواهند بود.

مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 5 Global Version

ساعت هوشمنداز میان مچ بندهای دیجیتالی موجود در بازار، برند شیائومی محصولات با کیفیت‌‌‌تری را ارائه داده است. این مچ بند شیائومی برای استفاده ورزشی و روزمره مناسب بوده و در عین نمایش زمان، اعلان تماس‌ها و پیامک‌های دریافتی، اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی، امکان تنظیم هشدار، پاسخ یا رد تماس دریافتی و پایش فعالیت‌های ورزشی مختلف را پشتیبانی می‌کند. طراحی ساده این مچ بند از دلایل محبوبیت آن است. در رنگ‌های متنوع تولید شده و مناسب هر سلیقه‌ای است. پیشنهاد می‌کنیم اگر مردد هستید، به دسته‌بندی گجت بروید و با خیال راحت محصولات را مقایسه کنید.

خب با هر آنچه لازم بود در مورد ساعت‌ها و مچ‌ بندهای دیجیتالی بدانید، به شما گفتیم. بهتر است نگاهی به بودجه خود بیندازید و نیاز خود را در نظر بگیرید. در این شرایط بی‌شک بهترین انتخاب را خواهید کرد.

شما از کدام گجت پوشیدنی استفاده می‌کنید؟!

دنیای گجت‌های پوشیدنی روز به روز بزرگ و بزرگ‌‌‌تر می‌شود تا زندگی را برای ما راحت‌‌‌تر کنند. هر چند گاهی تکنولوژی از هدف اصلی خود دور می‌شود و فقط رنگ و بوی مصرف گرایی به خود می‌گیرد. با این حال از بین گجت‌های پوشیدنی مختلف، ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند را باید از کاربردی‌‌‌ترین گجت‌های دنیای تکنولوژی معرفی کنیم که مدیریت کارها را راحت‌‌‌تر کردند و امکان مانتیورینگ فعالیت‌های مختلف را هم در اختیارمان قرار می‌دهند.

شما از کدام گجت پوشیدنی استفاده می‌کنید؟! به نظر شما مچ بندهای هوشمند بهتر هستند یا ساعت‌ها؟! آیا تجربه جالبی در این مورد دارید؟! منتظر شنیدن نظرات، تجربیات و سوالات شما در بخش دیدگاه‌ها هستیم. اگر این مطلب را دوست داشتید، خوشحال می‌شویم با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی سفر