ماه‌هاست که صحبت لنزهای پرایم جدید سیگما از سری DC DN برای مانت EF-M کانن بر سر زبان‌ها جاری شده است. پس از معرفی رسمی تنها یکی از این لنزها به صورت رسمی عرضه شد که 56 میلی متری F1.4 بود. اما در زمان حضور در نمایشگاه WPPI، این فرصت را پیدا کردم که هر سه لنز را به صورت حضوری ببینیم و بدانیم که چگونه آنها با آخرین پرچمدار بدون آینه APS-C کانن، یعنی EOS M6 Mark II ارتباط برقرار می‌‎کنند. پس با من همراه باشید …

Sigma 56mm F1.4 DC DN

تصویر بالا جمع و جورترین از این سه لنز را نشان می‌دهد که همین اخیراً معرفی شده است، 56 میلی متری F1.4 DC DN. به یاد داشته باشید که این لنز روی دوربین‌های APS-C کانن ضریب کراپ 1.6 برابری داشته و فاصل کانونی آن برابر با یک لنز حدودا 90 میلی متری روی دوربین‌های فول فریم است. این یک گزینه خارق العاده برای عکاسان پرتره به حساب می‌آید. در حقیقت، برای مانت EF-M، تنها لنز این کمپانی برای عکاسی پرتره به حساب می‌آید، البته مطمئناً می‌توانید با لنزهای زوم نیز این کار را انجام دهید.

همانطور که مشاهده می‌کنید ، لنز 56 میلی متری در قسمت کنترل‌های خارجی طراحی ساده و مینیمالی داشته و تنها یک حلقه فوکوس دستی بزرگ پلاستیکی روی قسمت بیرونی وجود دارد که صاف است.

در قسمت جلوی لنز پوشش فیلتر 55 میلی متری وجود دارد. این لنز دیافراگمی 9 تیغه دارد که باعث می‌شود بوکه‌های دایره‌ای شکل و زیبایی داشته باشید. وزن این لنز 280 گرم بوده و به هیچ عنوان سنگین نیست و با EOS M6 Mark II تعادل فوق العاده خوبی دارد. حداقل فاصله فوکوس این لنز 0.5 متر ( 20 اینچ ) است.

از نظر اپتیکال این لنز از 10 عنصر در شش گروه تشکیل شده است، از جمله یک عنصر با پراکندگی فوق العاده کم. متأسفانه، در اطراف و پشت این لنز چیز چندانی وجود ندارد.برای هیچ یک از این سه لنز واشری در نظر گرفته نشده تا آنها را در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم کند.

پیسنهاد نویسنده : بررسی لنزهای جدید نیکون : ۲۰mm F1.8S، ۲۴-۲۰۰mm F4-6.3 و ۱۲۰-۳۰۰mm F2.8E

Sigma 30mm F1.4 DC DN

در مرحله بعدی لنز 30 میلی متری F1.4 DC DN سیگما را می‌بینیم. این لنز در اصل با کانن EF-M 32 میلی متری F1.4 در یک رده قرار دارد. میزان بزرگنمایی لنز سیگما کمتر از لنز کانن بوده و فاصله کانونی معادل 48 میلی متر را به شما می‌دهد، در حالی که کانن فاصله کانونی 51.2 میلی متری را به شما خواهد داد. این نوع تفاوت بعید است که واقعاً روی تصمیم خرید شما تأثیر بگذارد، اگرچه ممکن است نسبت بزرگنمایی بیشتر لنز کانن ( 0.25x در مقابل 0.14x ) و قیمت بالاتر ( 479 دلار در مقابل 339 دلار ) تاثیرگذار باشد.

در هر صورت، لنز سیگما 30mm F1.4 با EOS M6 Mark II تعادل بسیار خوبی دارد، کمی سبک‌تر از F1.4 56mm اما کمی کشیده‌تر است. همچنین یک حلقه فوکوس پلاستیکی تنها کنترل بخش خارجی آن است.

Sigma 30mm F1.4 DC DN از نظر اپتیکی از نه عنصر در هفت گروه تشکیل شده است که یکی از این عناصر کروی و دیگری کروی دو طرفه است. 9 تیغه دیافراگم در آن وجود دارد و قطر فیلتر جلویی نیز 52 میلی متر است.

Sigma 16mm F1.4 DC DN

آخرین و بزرگترین لنز از لیست سه لنز پرایم سیگما برای مانت EF-M کانن، 16 میلی متری F1.4 DC DN است. در واقع یک و نیم برابر عریض‌تر از 56 میلی متری F1.4، و البته سنگین‌ترین از بین این سه مورد با وزن 590 گرم است.

این لنز به احتمال زیاد مورد توجه کاربران مانت EF-M کانن خواهد بود، که تاکنون تنها یک لنز واید بومی در اختیار داشتند، لنز زوم 11-22 میلی متری با دیافراگم F4-5.6. لنز 16 میلی متری F1.4 باید گزینه‌ای عالی برای عکاسی در نور کم، عکاسی از حوادث، عکاسی از ستارگان و موارد دیگر باشد.

در کنار دوربین EOS M6 Mark II نسبتاً تعادل خوبی داشت اما کمی سنگین بود. به نظر می‌رسد ترکیب آن با دوربین‌هایی مثل EOS M200 نیز باعث از بین رفتن تعادل بشود.

پایین بدنه، گذشته از دهانه فیلتر 67 میلی متری، یک دیافراگم نه تیغه می‌بینیم، درست مثل دو مورد دیگر. این باید برای ایجاد بوکه‌های نرم و افکت ستاره‌ای در عکاسی از مناظر طبیعی و طلوع آفتاب فوق العاده باشد. علاوه بر بزرگترین، از نظر اپتیکی پیچیده‌ترین این لیست نیز هست، با 16 عنصر در 13 گروه، از جمله هفت عنصر ویژه. همچنین می‌تواند تا حداکثر فاصله 0.25 متری ( 9.84 اینچ ) فوکوس کند.

پیشنهاد نویسنده : لنزهای اولترا واید : دانستنی‌هایی در مورد لنزهایی با زاویه دید فوق عریض !

جمع بندی

این سه گانه لنزهای سیگما برای مانت EF-M کانن از سری DC DN با دیافراگم F1.4 است که اکنون در دسترس قرار گرفته. ما می‌دانیم که این لنزها تفاوت زیادی در سیستم APS-C بدون آینه کانن دارند، اما نظر شما در این مورد چیست ؟ آیا قصد دارید یکی از این موارد را برای خودتان انتخاب کنید ؟

امیدوارم مقاله ” سیگما سه لنز پرایم جدید را برای مانت EF-M کانن در نمایشگاه WPPI 2020 عرضه خواهد کرد “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

خریدانواع لنزدوربین

دسته بندی ها: